T „OPEN DAG" OP VLIEGBASIS MET AANTREKKELIJK PROGRAMMA - f BONDSDAG BOND CHRISTELIJKE ORANJEVERENIGINGEN Het ex gericht plosies op VRIJWILLIGERS VOOR ISRAËL Vrijdag 16 juni 1967 Ti 46c jaargang no. 4.S Uitgave i Drukkerij Smit - Soest Rnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 256fe.^ Postgiro 126156 Officiële presentatie van de Fokker Fellowship F-28 Programma Verkeersmaatregelen Luchtbrug over de Van Weerden Poelmamveg Netl. Ver. van Huisvrouwen Aan verwondingen overleden Gemeenteraadsvergadering Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 21 juni Behouden zij het Nederlandsehap SOESTER Abonn. p. kwart, 3,per post f 3,75 OURANf Ver schijnt Iedere dinsdag: en vrijdag Voor één dag hoeft men zich niets aan te trekken van de bordjes „Verboden te fotograferen" en „Streng verboden toegang" rond de vliegbasis Soester- berg. Morgen is er namelijk een „open dag", bedoeld ter verbetering van de verstand houding volk-krijgsmacht, waarop iede re belangstellende gratis toegang heeft tot de vliegbasis en naar hartelust mag filmen en fotograferen. Het is voor het eerst sinds vier jaar, dat er weer een „open dag'' op Soester- berg is. Men verwacht vele duizenden bezoekers. Aan de Van Weerden Poel- manweg is op de rolbanen een par keerplaats voor 8.000 motorvoertuigen uitgezet. Er is voor deze dag een aantrekkelijk programma vastgesteld, maar men is niet verplicht zich hieraan te houden. Wie meer belangstelling heeft voor een gedemonteerde Hawker Hunter in han gar 1, kan daar terecht. Het toestel is uit elkaar gehaald zoals iedere keer ge beurt na 400 vlieguren. Bovendien krijgt men een indruk van de verschillende diensten, die onmisbaar zijn voor een vlot en veilig verloop van de vlucht de vliegbasis zal doen, zal gepaard gaan met luide knallen, rook en vuur. De eerste luitenant Van Beert, invlie- ger op Soesterberg, geeft een demon stratie met een Hunter, nadat eerst de Brandweer van de basis een program ma-onderdeel zal hebben verzorgd. Voorts is er een parachutespringdemon stratie (massasprong op lage hoogte van 15 tot 18 man een vrije val van grote hoogte van 2 tot 3 man). Het vlieg- programma wordt besloten met een luchtdéfilé van zes Hunters en F 102's. Het programma van het vliegfestijn „Open dag", dat morgen gehouden wordt op de vliegbasis Soesterberg, luidt als volgt: 10.00 uur Verhoogde vliegactiviteit door eigen en bezoekende vliegtuigen. 13.00 uur Zweefvliegdemonstratie. 13.50 uur Voorvliegen FórtRer 'Fellow ship F-28. 14.00 uur Voorvliegen S 11. 14.04 uur Voorvliegen T 33. 14.08 uur Reddingsdemonstratie, Alou- ette III. 14.17 uur Demonstratie Piper Cub. 14.22 uur Voorvliegen F 84 F. 14.27 uur Brandweerdemonstratie. 14.35 uur Hunterdemonstratie. 14.40 uur Streamer take off: F 102 -f F 27, 6 Hunters. 14.43 uur Voorvliegen F 104. 14.48 uur Voorvliegen T 6. 14.53 uur Parachute springdemonstratie: massa sprong op lage hoogte en vrije val van grote hoogte. 15.14 uur Luchtdéfilé: 6 Hunters F 102. De „open dag" op de vliegbasis Soester berg, morgen (zaterdag) heeft een aan tal verkeersmaatregelen noodzakelijk gemaakt ter voorkoming van verkeers opstoppingen en ter verzekering van een vlotte en veilige doorstroming van het doorgaande verkeer. Zo is over de Van Weerden Poelmanweg, ter hoogte van de stoplichten van de vliegbasis aan de Soesterbergse kant van het Soes- ter Hoogt, een luchtbrug geslagen. Hier over zal het publiek, dat met motor voertuigen de reis naar Soesterberg maakt, vanaf de op de rolbanen uit gezette parkeerplaats, het vliegveld kun nen bereiken. Voor degenen, voor wie die afstand een bezwaar is, is een bus beschikbaar, die regelmatig pendelt tus sen parkeerplaats en vliegbasis. Motorvoertuigen, die uit de richting Amersfoort en Soesterberg komen, die nen voor de luchtbrug rechtsaf te slaan, de rolbanen op. Daar kan men z'n voer tuig parkeren. Er is plaats voor 8.000 voertuigen. Voor verkeer, komende uit de richting Soest geldt het volgende: Doorrijden tot over het Soester Hoogt en bij de luchtbrug linksafslaan, de parkeerplaats op. Voor fietsers en brom fietsers is elders parkeerruimte be schikbaar. Voor fietsers en bromfietsers komende uit de richting Amersfoort en Soester berg geldt, dat zij onder de luchtbrug door moeten rijden en juist voor het Soester Hoogt linksaf moeten slaan, de Verlengde Paltzerweg op. Aan deze weg ligt de parkeerplaats. Voor degenen, die uit de richting Soest komen, geldt dat zij de oude weg helemaal volgen, dus niet zoals gebruikelijk linksafslaan het fietspad op. Onder aan het Soester Hoogt staan aanwijzingen hoe men het best de stalling kan bereiken. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, is bij ongelukken een helicop- ter beschikbaar voor het vervoer van gewonden. Tevens blijft de brandweer van de vliegbasis stand-by. zelf en de voorbereidingen daartoe be nevens de afwikkeling. De dag begint om 10 uur 's morgens. Om vijf uur 's middags moet de vlieg basis weer ontruimd zijn. Tussen één vier uur is er een vliegshow, waar van men het programma hieronder vindt afgedrukt. De bezoekers zijn vrij over de vliegbasis uit te zwermen naar de verschillende te bezichtigen (nieu we en bijzondere) vliegtuigtypes, de grondapparatuur en de bewapening. Er zijn voor deze speciale dag verschillen de stands ingericht, onder meer door de zweefclubs. Voorts is er in de filmzaal een doorlopende filmvoorstelling. Een trekpleister zal ongetwijfeld ook het toestel zijn, waaromheen een loop brug is gebouwd. Het toestel is buiten de hangar opgesteld. Via deze loopbrug kan men ee: kijkje nemen in de cock pit van het toestel. Overigens is men niet in de gelegenheid zelf een toestel van onder tot boven te bekijken. Hier heeft men van afgezien, gelet op de er varingen in voorgaande jaren. Niette min valt er voldoende te genieten. Van Let vliegprogramma bijvoorbeeld, waarvan één van de eerste punten een zweefvliegdemonstratie is. Hieraan ver leent ook de Nederlandse titelhouder Ed van Bree medewerking in zijn Sa- gitta-zweefkist. Hij zal o.m. een stunt- programma uitvoeren. Er is ook een première voor Nederland: de officiële presentatie aan het publiek van het nieuwste vliegtuigtype van Fokker, de Fokker Fellowship F-28. Dit toestel was wel eerder in het buitenland te bewon deren, namelijk op Le Bourget in Frankrijk tijdens het onlangs gehouden internationale vliegfeest. Het toestel heeft twee straalmotoren aan de staart. Een schijnaanval, die de F 84 F, een jachtbommenwerper, op een deel van i«C, De agenda van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afd. Baarn, Soest en Om geving, vermeldt de volgende activitei ten: Donderdag 22 juni, 10.30 uur, bij- -mkonri dec' neer 'er? Soester boe- kencirkel ten huize van mevr. Wessels Boer, Sparenlaan 7, Soest. Dinsdag 27 juni Zevenlindenwandeling. Dinsdag 19 juli middagwandeling naar het Soester Natuurbad. Woensdag werd in Soest de jaarlijkse bondsdag van de Bond van Christelijke Oranjeverenigingen in Nederland ge houden in gebouw „De Rank". Om tien uur werden bestuur en deel nemers aan deze vergadering verwel komd. Daarna werd de Bondsdag ge opend door de heer W. A. Veldhuizen, voorzitter van de Christelijke Oranje vereniging „Beatrix" te Soest. Hij heet te allen welkom in Soest en hoopte op een vruchtbare vergadering en een goed verblijf in Soest, waaraan men de bes te herinneringen zou overhouden. Vervolgens was het woord aan de bondsvoorzitter, luitenant-kolonel ds. C. M. Graafstal uit Ermelo. Hij hield een wijdingswoord," waarin 'hij een pleidooi hield voor de geestelijke weerbaarheid van de jeugd. „Wat een geestelijk weer baar volk waard is, heeft Israël ons getoond", aldus ds. Graafstal. In dit verband zei de overste voorts, dat voor bepaalde groepen jongelui een pre- of paramilitaire training zoals Is raël die kent, van groot nut zou kun nen zijn. Het zou volgens spreker een geestelijke en lichamelijke sanering be tekenen, „die niet alleen henzelf ten heil is. maar tevens een bijdrage levert aan een geestelijk en militair weerbaar volk", zo zei hij. Ds. Graafstal kondigde voorts aan dat een naamsverandering en een statuten wijziging van de bond op komst is, in die zin dat Oranjeverenigingen, die niet zeif het predikaat „christelijk" dragen, zich niet verhinderd voelen om toch toe te treden, r,-vpr de strijd in Israël zei sprPker ó-n.: „Er heeft zich een won- 'öS voltrokken als in Gideon's dagen". De oprichter en voorzitter van de Stich ting tot Gezagsherstel, „Orde en Vrij heid", ziet de Amsterdamse jeugd graag uit de keldertjes tevoorschijn komen. „Het type jongemannen en meisjes, dat In het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort is maandag de 22-jarige mej. Elizabeth Buitendijk uit Soest overleden aan de verwondingen, die zij op 26 fe bruari bij een verkeersongeluk in Amersfoort had opgelopen. Op die dag werd rnej. Buitendijk door een auto aan gereden, toen zij de B.W.-laan overstak. •n, om hem die te schenken?" was een man, die me deze vraag Een man van in de veertig en grijs haar aan de slapen. Iemand, en positie in de maatschappij be de, waar velen tegenop keken. Een van wie je zeker zo'n opmerking eerwacht zou hebben, omdat hij in enkel opzicht de indruk wekte, zich kleine jongen" te voelen. Maar toen n ogen ontmoette, werd het iets s. Er lag een half verlegen, half inde, maar vooral een om begrip nde uitdrukking in. itwoordde, dat iedere vrouw in- ief de behoefte om te koesteren in heeft en dat er bij iedere vrouw likken voorkomen, waarin de lief- t>r haar echtgenoot samensmelt met leindig, moederlijke tederheid, die n dierbaar kind toe zou dragen, derdag biedt echter de gelegenheid en stoffelijk cadeau uiting te ge in onze waardering, denk je maar," zei hij een tikje Dedig. „Het moest zo zijn. Maar het zo. De meeste vrouwen trouwen ïlf een beschermd, verzorgd be te krijgen, waarin zij al hun eigen s nog af kunnen wentelen op de 1 zwaar belaste man, omdat hij de ste" is. Zo heet dat in de praktijk dwazen zijn er nog trots op ook. :h hoeveel gemakkelijker zou de ïe strijd om het bestaan vallen, n vrouw dagelijks als een begrij- kameraad, voor wie hij zich niet groot hoeft te houden, naast hem Zelfs al zou ze de finesses van Iken niet begrijpen en zijn zorgen kerkelijk kunnen verlichten, dan >u het een vader in moeilijke tij- (moemelijk helpen als hij wist, dat die trouwe handen zijn, die hem t>slaten en die liefdevolle armen, i hij kan uitrusten, zonder dat er in hem gevraagd of aan zijn hoofd Kt wordt. n die glimlach van een vrouw, vertelt, dat ze vertrouwen in je zodat je zelfvertrouwen, als dit locht wankelen, versterkt wordt! hte hand, die even over je haar terwijl de innigheid van de lach ogen je bemoedigt. Dat neemt t en je twijfel weg. Dat maakt je ad sterk." jij wel, hoe vaak een man zich peloze, kleine jongen voelt, ook Ij in het dagelijks leven nog zo'n i hoe nodig hij het heeft, zich een jongen te kunnen voelen? Ergens, liemand hem bespiedt. Weet jij, na een afmattende dag, waarin E groot moest houden, hunkert èt tere woord, het verlossende ge il de echte mengeling van humor prheid, die alleen een alles be de vrouw hem kan geven? ij, hoe een vader langzaam ten $aat, als die kleine jongen in hem ipnd, gewelddadig onderdrukt K>rden? En hoe een huwelijk ten £an gaan in de verkillende sfeer êhterheid, waaraan iedere frisheid jtaniteit ontbreken, omdat hij al- iar beschouwd wordt als het we- geld verdient en de materiële van het gezin in tact moet jeet je ook, hoe een man opleeft, §heid en moedeloosheid van hem om nieuwe kracht en energie elkaar. We komen er samen wel door heen." Helaas, hoe weinig vrouwen be zitten deze machtige, prachtige, over alles heenreikende en nooit verwijtende liefde, waarvan het goddelijk moeder- instinct de kern is? Ik zeg je, gelukkig is de vader, die zich op zo'n vrouw kan verlaten in de ogen blikken, dat hij zich een kleine jongen voelt. Zélfs al is ze druk bezig en zou het vlees kunnen aanbranden of de melk kunnen overkoken. Jammer genoeg vinden de meeste vrouwen het vlees of de melk en nog zoveel andere dingen belangrijker dan haar echtgenoot. Daar door herkennen zij de ogenblikken niet, waarin hij haar werkelijk nodig heeft." De raad onzer gemeente komt in open bare zitting bijeen op woensdag 21 ju ni, 's avonds te 19.30 uur, ter behande ling van de navolgende agenda: 1. Notulen van de vergaderingen van 15 maart 1967 en 19 april 1967. 2. Ingekomen stukken. a. Besluit van Gedeputeerde Staten te Utrecht d.d. 24 mei 1967, waarbij het uitbreidingsplan Industrieterrein gedeel telijk is goedgekeurd, met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te ne men. b. Schrijven d.d. 16 mei 1967 van N.V. Kat Emaillefabrieken inzake het voor nemen om een onderzoek in te stellen nabij enige bedrijven aan de De Beau- fortlaan, met voorstel dit schrijven om advies in handen te stellen van burge meester en wethouders. c. Rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der '"ereniging van Nederlandse Ge meenten betreffende kasopname en con trole administratie van de woningbouw vereniging „Goed Wonen" over het 2e halfjaar 1966, met voorstel dit rapport voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen t.b.v. de open bare kleuterschool te Soest-Centrum. 4. Voorste ltot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 der Kleuteronderwijswet aan: a. het bestuur van de Vereniging „Een Christelijke Kleuterschool" voor het aan schaffen van een aardgas-verwarmings installatie in de „Prinses Marijke" kleu terschool te Soesterberg; b. de O.L. Vrouwe Stichting voor de beschikbaarstelling en inrichting van een noodlokaal t.b.v. de Maria-kleuter- school te Soestdijk. 5. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Plasweg 16a. 6. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen: a. nabij de Belvédèreweg aan de N.V. „NEO" te Soest; b. in het plan Soesterveen I aan de Eurowoningen N.V. c.q. Park-Fonds Trust N.V. 7. Voorstel tot het weigeren van de ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" voor het wijzigen van een inrichting tot op slag van butagasflassen in een inrich ting tot herstel van motorvoertuigen aan de Amersfoortsestraat 5. 8. Voorstel tot het verlenen van mede van een krediet voor de bouw van gymnastieklokaal bij de openbare sch voor g.l.o. te Soest-Zuid. 23. Voorstel tot het beschikbaarstelj van een krediet voor het aanbrenl van enige voorzieningen met betr] king tot het sportveld van de v.v. Sa terberg. 24. Voorstel tot het wijzigen van gemeentebegroting voor het dienstji 1967. ZONEVERORDENING HINDERWET. Keiler Nederland N.V., Postweg 38' te Soesterberg verzoekt ontheffing artikel 1 van de „Zoneverordening H derwet" voor het oprichten van 4 super benzine-installatie, opslagtank rj een inhoud van 6000 liter. B. en W. hebben tegen deze installaj die geheel zal dienen voor 'n gevestj bedrijf geen bezwaar. VERBETERINGEN SPORTVELD v.v SOESTERBERG De huidige kleedaccommodatie en afrastering op het terrein van de vol balvereniging „Soesterberg" nabij Kampweg zijn onvoldoende te noem Het heeft in de bedoeling gelegen j sportterrein voor woningbouw te stemmen, doch naar het zich laat aa zien zal de daadwerkelijke uitvoer van deze plannen nog wel een aan| jaren op zich laten wachten. Daar< kunnen B. en W. accoord gaan met I plaatsen van een demontabel kleedfc bouw en het verbeteren van de afr; tering. Hiermede is een bedrag V 24.850 gemoeid. BOUW GYMNASTIEKLOKAAL BIJ DE o.l. SCHOOL SOEST-ZUID. Het tekort aan gymnastieklokalen vc de gemeente Soest is te stellen op 9 i len. In Soest-Zuid drukt dit tekort ext zwaar, daar in deze wijk niet één gyr nastieklokaal aanwezig is. B. en W. stellen voor een zaal te bo wen met een oppervlakte van 200 r en een hoogte van 5,5 meter. De kost worden geraamd op ƒ300.000, B. en W. stellen voor een krediet dit bedrag beschikbaar te stellen. SPELMATERIAAL OPENBARE KLEUTERSCHOOL SOESTERBERG De waarnemend hoofdleidster van openbare kleuterschool „De kleuterw reld" verzoekt een extra krediet vo het aanschaffen van tuinmateriaal. De kosten worden geraamd op pl.; 200,—. OVEREENKOMST MET HET RIJK. Het bureau B.A.B.O.V. van de K ninklijke Landmacht heeft aan de g meente Soest verzocht voor het loz van afvalwater van het Walaardt-S crékamp en het kamp Nieuw-Amst* dam te mogen aansluiten op de rio! ring van de gemeente Soest. De gemeente Soest heeft hiertegen g$ beswaar. De B.A.B.O.V. zal een bedi van 1.000,per jaar betalen voor bruikmaking van grond der gemeel Soest voor het leggen van de leidj Na de kranslegging defileerden de deel nemers aan de Bodsdag langs het monu ment van de gevallenen. in de Sinai met succes voor het voort bestaan van hun volk opereerde, heeft een jarenlange conditietraining gehad bij hard werk in open lucht, zeker niet in de sfeer van marihuana-holen of Lieverdjes-happening". De Stichting „Orde en Vrijheid" zal voorlopig af zien van verdere aktiviteren voor de stichting van een nationaal koningin Wilhelmina-monument in Den Haag. Dominee Graafstal zei van mening te zijn, dat de oprichting van een Oranje monument, één van de f .ste program mapunten van de vorig jaar opgerichte Stichting niet meer urgent is, aange zien andere instanties momenteel een zelfde doel nastreven en tevens omdat bovendien de rust rondom het Oranje huis is weergekeerd. De heer Graafstal vroeg zich ai of de nationale taak van „Orde en Vrijheid" niet op het vlak moet liggen van de relatie volk-politie. Hier mankeert vol gens hem nog alles aan en hij over woog dan ook de mogelijkheid, dat de Stichting, evenals vroeger „Steun Wet tig Gezag", contactavonden tussen pu bliek en politie gaat organiseren. Men sen, die daadwerkelijk het gezag willen steunen, kunnen zich nog altijd bij de reserve-politie opgeven. In knokploe gen ziet „Orde en Vrijheid" bepaald geen heil, omdat „wij als (neo-)nazis- tische activiteiten staatsgevaarlijk ach ten". Na dit wijdingswoord volgde de jaar vergadering, het huishoudelijk gedeelte. Er werden jaarverslagen uitgebracht, er werd een bestuursverkiezing gehouden, er volgden mededelingen en tenslotte de rondvraag. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de jaarvergadering was er voor de dames gelegenheid een excur sie te maken naar de Coca-Cola fabriek, 's Middags volgde de Bondsrede door mr. E. Bos, Officier van Justitie in op leiding aan de rechtbank in Amsterdam. Hij sprak over het thema „Oranje Nu". Voor de gistingen in het volk stelde hij het existentialisme, dat vooral veel aan hangers onder de jongeren vindt, in hoofdzaak verantwoordelijk. „Democra ten die afwillen van benoemde burge meester en een benoemde minister-pre sident zijn in wezen valse democraten. Het is een overspannen gedachte om de democratie zover te voeren, dat al les met stemmingen moet worden be slist", zei mr. Bos. „De kritiek op het vorstenhuis is niet zozeer het gevolg van de bezwaren tegen de regerende vorstin als wel van het feit, dat het Oranjehuis als centrum van gezag niet wordt geduld", zo meende de heer Bos in zijn Bondsrede. Na de Bondsrede volgde de lunch en om twee uur 's middags een ontvangst door het gemeentebestuur in het res taurant van het Soester Natuurbad, waar ook de burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck, aanwezig was. Daarna volgde de kranslegging bij het monu ment voor gevallenen, gevolgd door een ronduit langs het Koninklijk Paleis en het kasteel Drakensteyn. Daar bood de heer C. Visser een door hem in één week tijds vervaardigd hobbelpaard voor prins Willem-Alex- ander aan. De heer Willemse van de Veiligheidsdienst van het Koninklijk Paleis nam het geschenk in ontvangst. De Bondsdag in Soest werd besloten met een warme maaltijd in het restau rant van het Soester Natuurbad. De voordrachtskunstenaar Anne Hol- trop uit Soest verzorgde ter afwisseling declamaties. Daarna volgde sluiting van de jaarlijkse bijeenkomst van de Bond van Christelijke Oranjeverenigingen in Nederland. In de KameW. w°rden meer dan eens vragen gestellP' ^ie heter niet gesteld kunnen worde®- omdat eigenlijk van te voren al bekeim^is wat het antwoord daarop zal zijn.*"et is dan ook niet he lemaal ten onreefchte, dat de kiezer soms de indruk krijgtX^at sommige vragen alleen maar bedoX'd zijn om de aan dacht op een bepaalde partij te laten vallen. Vragen over explosief evenwel zijn ge rechtvaardigd. In Utrèfht zijn maandag middag twee doden gevallen en bijna 150 gewonden bij eerr ^Etploffing van een munitieschip. Dat is een droeve ba lans van een ongeluk, dat overigens nog goed is afgelopen. In die zin datv. dat het op z'n minst een wonder mag heten, dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen. Het feit, dat het schip vroeg tijdig door de aan boord zijnde militai ren verlaten kon worden, was daar de bet aan. Intussen is er (uiteraard) een onderzoek commissie in het leven geroepen om te trachten na te gaan wat de oorzaak van de explosie is geweest, die tot in een omtrek van 750 meter grote schade heeft aangericht. De bedrijfs- en gebouwen- schade loopt in de miljoenen guldens. Het zal voor de onderzoekcommissie overigens niet gemakkelijk zijn de oor zaak van de explosie te achterhalen, want van het schip is niet veel meer over en van de munitie vanzelfsprekend evenmin. Het is in Utrecht dus nog betrekkelijk goed afgelopen bij het laden van het schip met partijen kruit, die regelmatig worden onderzocht omdat ze in de loop van de tijd in kwaliteit achteruit gaan en tot zelfontbranding kunnen komen. Dat is o.a. gebeurd bij de ontploffing in het kruitmagazijn van de fabriek in Muiden. In het Utrechtse schip ging het overigens niet om kruit, maar om pro jectielen, om oude munitie, waarvan de ontsteking in kwaliteit was achteruit gegaan. Over de affaire in Muiden zijn vragen gesteld, maar ze hebben niets uitge haald, want de kruitfabriek staat er nog steeds en het ziet er niet naar uit, dat hij spoedig verdwijnen zal, ondanks dat hij in een dichtbebouwde buurt staat. De Kernhaven in Utrecht, waar de ontplof fing plaatsvond, ligt eveneens in een dichtbebouwde buurt. Het zou dan ook aanbeveling verdienen het laden van de kruiiscnepen te'" verplaatsen naar een omgeving, waar een eventuele ontplof fing minder gevaar zou aanrichten. Maar ook daar zal wel niets van komen. Waarom in Muiden niet en in Utrecht wel? Toch moet er iets gebeuren. Al twee keer is er iets gebeurd, dat Den Haag kennelijk niet voor mogelijk had gehou den. Een kruitfabriek in een dichtbe bouwd dorp, een munitieschip in het water van het industrieterrein. Het is eigenlijk te gek en te ongeloof waardig om waar te zijn. Maar in Den Haag maakt men zich niet druk. Daar ontploft hoogstens een theelichtje. Het fiere Israël, liggend als een oase in de Arabische wereld, is door Nasser aangevallen. De man die de staat Israël in feite nooit heeft erkend, meende het ogenblik gekomen om het nieuwe joodse vaderland van de aardbodem te doen verdwijnen. Doch zijn droom bleek een boze droom te zijnHet door en door getrainde Israëlische leger, dat beschikt over uiterst modern materiaal, deed de wereld de ogen uitwrijven. Het trok als kleine macht te velde enmet succes. Het is alleszins begrijpelijk dat het de sympathie verwierf van vele landen, niet in het minst van Nederland. Had den ook wij niet meer dan eens tegen een overmacht moeten vechten? Het Rode Kruis kwam in actie, collectes werden georganiseerd, vrijwilligers meldden zich aanZij wilden de ge- mobiliseerden gaan vervangen. Men begreep dat in een land waar de mannen (en vrouwen) onder de wape nen zijn, het economisch leven snel wordt ontwricht. Men wilde helpen deze ontwrichting te voorkomen. Onze grondwet bepaalt dat men het Ne derlandschap onder meer kan verliezen door zonder 's konings verlof in vreemde krijgs- of staatsdienst te treden. Dit deed de vraag rijzen of de naar Israël ver trekkende vrijwilligers hun Nederland- schap wel zouden behouden. Dit is inderdaad het geval. Immers, men begeeft zich niet in vreemde krijgs- of staatsdienst, doch men legt zich toe op het verlenen van humanitaire- en so ciaal-economische hulp. Men vertrekt niet naar Israël om deel te gaan uitma ken van de Israëlische staats- of krijgs dienst. Evenmin als het Rode Kruis dat doet. Met andere woorden men neemt niet deel aan de gevechtsacties en treedt niet in Israëlische staatsdienst. Wat dit betreft, kunnen we gerust zijn. De naar Israël getogen en thans nog vertrekkende Nederlanders behouden mits zij zich niet laten inlijven bij het leger, respectievelijk in de staatsdienst een functie gaan vervullen zonder enige twijfel hun Nederlanderschap. Niet verheeld mag echter worden, dat dienstneming bij staatsbedrijven in deze een vraagteken opwerpt, dat praktisch altijd weer vlekkeloos verdwijnt. Het is ons bekend dat o.m. in 1944 de gememoreerde grondwettelijke bepaling opzij werd geschoven voor hen. die in krijgs- of staatsdienst van een bondge noot waren getreden. Doch die situatie is niet te vergelijken met de huidige. Toen waren wij partij aan de zijde der geal lieerden, thans bewaren wij tot elke prijs de status van neutraliteit. Er zijn lieden, die zeggen: „Laat men maar gerust als vrijwilliger naar Israël gaan; de kwestie van het behoud van het Nederlanderschap wordt wel gere geld". Deze uitlating getuigt van weinig be grip. Immers, voor hen die vrijwillig humanitaire en/of sociaal-economisch» diensten gaan verrichten, is geen „re geling" nodig. En stel dat een vrijwilli ger eens een geweer heeft gepakt om zich te verdedigen, zal hij dat de rege ring dan vertellen? Natuurlijk niet! Het zou de neutrale houding van Ne derland alleen maar in gevaar kunnen brengen, iets waartegen men tegen elke prijs de wacht dient te betrekken.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1