J „Structuurplan Soest" SWAGE R Autorijschool VAN BU REN GARAGE STAM rcjTTr\'\i\\ii V.V.V.-nieuws I.D.v.VUGT HET BELOOFDE UND Krabbels van Knelis 'vijerclQ0- mjonr Stadswinkelcentrum Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" S^ENTE SOE§ï Wijkgroen Buurtgroen >c l\oemak&r Kerkconcert broenvoorziening Sportaccomodatie Begraafplaatsen Voor alle sporten KOM WASSEN BIJ DE Gep eerd romov J. Hoppenbrouwers VRIJDAG 16 JUNI 1967 Bij een inwonertal van bijna 64.000 is er in de stad Soest stellig plaats voor een eigen stadswinkelcentrum. Zoals in het volgende nader wordt toegelicht heeft dit stadscentrum een tamelijk grote ruimtebehoefte, waarin geen van de bestaande buurtcentra - ook Soest- dijk niet - kan voldoen. Daarbij ligt het winkelcentrum Soestdijk, dat gezien de recente ontwikkeling het eerst in aan merking zou komen, betrekkelijk on gunstig ten opzichte van de grote stads uitleg in het Soesterveen. Voor het bouwen van een stadscentrum diende derhalve een eigen, nieuwe si tuatie te worden gekozen bij de keuze van deze situatie hebben vooral de vol gende overwegingen geteld. 1. Het stadswinkelcentrum, maar ook de city als geheel heeft belang bij een goede bereikbaarheid door het tereng is van oudsher een bepalend element geweest in de struktuur van het dorp. Nu de bebouwingsring zich gaat sluiten, zal het karakter van de Eng onherroe pelijk worden gewijzigd. Een agrarisch gebruik met kleine kavels bouwland kan te midden van de stad niet worden voortgezet. Daarvoor in de plaats treedt de bestemming tot stadspark, waardoor de Eng opnieuw toch een unieke en bij zonder aantrekkelijke plaats in het ge meentelijke geheel gaat innemen. Soest wordt een stad met een groen hart, dige verkeer zich op enige afstand van de beschouwers zal afwikkelen. De promenade zelf wordt gevormd door de Soesterengweg en de Molenweg, die ge reserveerd worden voor wandelaars en fietsers, en door twee of meer rijen bo men van lommer worden voorzien. Wel licht kan de grote hoeve in het noord westen als theeschenkerij met speel tuin en kinderboerderij worden inge richt. Door de autoweg enigszins langs de rand van het park te leggen, strekt zich daaronder een brede zone uit waar de autoweg minder bepalend is en het park een eigen sfeer krijgt. In het noordwesten van dit parkdeel is enige uitbreiding voorzien van de aan wezige sportaccommodatie, in het bij- terreinen te worden aangelegd, en wel verspreid door het park. Tot de inven taris van zulke terreinen behoort zand, zo mogelijk wat ondiep water, speelap paraten als klimrekken, kruipbuizen en eventueel een verhard gedeelte voor rol schaats, autoped en driewieler. Boven dien zouden zoveel mogelijk alle ga zons voor iedereen toegankelijk moeten zijn als speel- en ligweide. Plaatselijk zouden met eenvoudige hulpmiddelen (verplaatsbare doelpalen of een net voor volleybal) terreintjes voor ongeorgani seerde sportbeoefening kunnen worden uitgezet. De indeling van deze elementen is zo danig gekozen dat loodrecht op deze topografische indeling, gebaseerd op de ligging van de autoweg, een sfeergra diënt zal ontstaan. Het noordwestelijke deel var. het park is namelijk primair gedacht voor actieve recreatie en school sport. Meer naar het zuiden is vrij spel, wandelen en verpozen primair gesteld. In het zuidoosten vindt het park zijn climax in een grote representatieve ruimte, die vanaf het Engerbergje af daalt naar het stadscentrum. Van het stadspark stralen groenstro ken uit, die diep in het woongebied doordringen. In de buurten op de noor delijke Eng waren deze reeds eerder ontworpen als toegangen naar de fraaie stadsrand: vanaf de Lazarusberg, via het Nassauplantsoen, en langs de be graafplaats uit de Kerkebuurt. Ook in het Soesterveen zijn dergelijke groen stroken opgenomen, die de indeling van de wijk in buurten ondersteunen. Deze ruime groenvoorzieningen beteke nen intussen niet dat het buurtcentrum zou worden verwaarloosd. Dit zijn de kleine plantsoenstroken en gemeen schappelijke tuinen in de direkte om geving van de woningen, die in zo hoge mate bepalend zijn voor het woongenot. Het is de dagelijkse omge ving voor de moeders en kleine kinde ren. Hier vinden de jonge inwoners PHILIPS SPECIAALZAAK FOTO BURG. GR0THE5TR.45 TEL .-3917 SOESTDJK is er binnen de spoorlijn weinig mar ge terwijl een ligging aan de overzij de van de spoorlijn al te geïsoleerd zou zijn. De gedachten gaan daarom uit naar het meest westelijke deel van de gemeente, niet al te diep in het bos gebied, derhalve op nog betrekkelijk geringe afstand van de Koningsweg. Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 openbaar vervoer. Naast busdiensten die nader kunnen worden getraceerd is in Soest het railverkeer beschik baar. De spoorweghalte Soest-Zuid ligt betrekkelijk centraal en tegen nog vrijwel onbebouwd gebied aan. 2. Wanneer het winkelcentrum Soest dijk niet geschikt is voor uitbouw tot stadswinkelcentrum. dan ware toch te voorkomen dat aan dit cen trum, waar een gezonde ontwikke ling aan de gang is, door de vesti ging van een nieuwe city onnodig afbreuk zou worden gedaan. Enige afstand tussen beide centra zou ieder van hen een eigen buurt- en wijk- verzorgingsgebied verzekeren. 10 LESUREN ƒ65,— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300. Laanstraat 20 Telefoon 4685 3. Het nieuwe centrum behoeft een cen trale ligging, derhalve ergens op de lengte-as van het nieuwe stadspark op de Soestereng. Nabijheid van de halte Soest-Zuid en het scheppen van enige marge tot Soestdijk deden de keuze vallen op de meest zuide lijke punt van de Soestereng. 4. Voor de bouw van een nieuwe city is een betrekkelijk groot terrein no dig. Wanneer de terreinbehoefte in eerste instantie globaal wel te becij feren valt moet voor de toekomst bovendien met nog niet te becijferen ontwikkelingen rekening worden ge houden. Op de boven aangegeven plaats kan aan deze ruimtebehoefte op verantwoorde wijze worden vol daan. 5. De ligging in het verlengde van een centraal recreatiegebied kan worden nut om de nieuwe city ook een bij zonder fraaie en aantrekkelijke si tuatie te geven. Het nieuwe stadscentrum zal allereerst vestigingsplaats moeten worden voor de typische citywinkels. Daarnaast zal het samen met Soestdijk een verzorging moeten delen op wijkniveau en tenslot te kunnen voor de direct omwonende bevolking ook wat buurtwinkels wor den opgenomen. G STADSPARK Het glooiende akkerland van de Soes- waar voor de gehele bevolking ruime gelegenheid tot spel en verpozing zal zijn. Het park zal worden aangelegd op de zuidwestelijke helft van de Eng die ook nu niet voor bebouwing wordt aange wezen. Een van de voordelen van de situatie is, dat de hier reeds eerder ge graven zandputten, die het landschap ontsieren en moeilijk harmonisch in een stadsgeheel kunnen worden inge past, toch wel op een zinvolle wijze in de parkaanleg kunnen worden ver werkt. Ook uit functioneel oogpunt is de lig ging van het park aantrekkelijk. Door de langgerekte vorm bedient het park een veel groter deel van de bevolking dan het geval zou zijn bij een meer af geronde vorm. De elliptische vorm van de stad wordt door het groene hart ge volgd. Een nogal dominerend element in het park zal de nieuwe autoweg zijn. Bij het schetsplan, dat voor het park is uitgewerkt, is uiteraard gestreefd naar een landschappelijke inpassing van de weg. Daartoe werd een wat flauw ge bogen tracé gekozen met ruime afstand tussen de beide rijbanen (tot ca. 30 m). De weg is vrij hoog op de helling ge legd, zodat allereerst de toegang tot het park vanuit het gebied met de grootste bevolkingsconcentraties (Soesterveen) wordt vrijgehouden. Aan de andere, hooggelegen, zijde wordt het park be grensd door een fraaie promenade met uitzichten op het park. De strook tussen promenade en auto weg krijgt plaatselijk het karakter van een brede berm, waarachter het leven- Renault 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphinc Gordini v.a. 5.385, Renault 8 v.a. ƒ5.550, Renault 10 Major v.a. ƒ6.250, Caravelle Cabriolet v.a. 9.730, Renault 16 v.a. ƒ8.650,— Renault Rambler v.a. 16.995, Ronault dealer Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. zonder ten dienste van schoolsport. De sport in clubverband kan elders beter tot zijn recht komen. Vrij centraal in het park is een herten kamp gedacht, terwijl in een kleinere kuil daar vlakbij een Robinsonspeel- plaats kan worden ingericht. Bedoeld wordt een wat ruig speelter rein waar de jeugd in de leerplichtige leeftijd naar hartelust kan ravotten. Daarbij kan, onder ervaren leiding, ook gelegenheid tot creatief spel worden gegeven, zoals bouwen en knutselen met oude bouwmaterialen. Deze Robinson- speelplaats zijn helaas in ons land nog weinig bekend, al zijn deskundigen van oordeel dat hun betekenis voor de stadsjeugd moeilijk kan worden over schat. Ook ten behoeve van het wat meer rustige, vrije spel dienen speel- Ga woaRSP'JKER TEL.2982 50E5TERBERG5E5TR 26 hun eerste speelgelegenheid en leggen zij hun eerste sociale contakten. In het buurtgroen moeten daarom zonder meer voldoende kleine kleuterspeelplaatsen worden opgenomen, waar de kleuter, al of niet onder moeders geleide, veilig spelen kan. Voorkeur verdient een zo danige situering, dat de speelplaats van uit de ouderlijke woning zichtbaar is. Een kleuterspeelplaats van ca. 300 m2 per 200 woningen kan voor de voor ziening in de behoefte aan deze speel gelegenheid als een redelijk uitgangs punt worden beschouwd. Het sportpark dat aan de Bosstraat ge legen is. kan worden uitgebreid tot ca. 13 ha. Voorts liggen enige sportvelden nabij de Lazarusberg, die na de bo venbeschreven uitbreiding in het stads park 9 ha zullen beslaan. Tenslotte be schikt Soest over een ijsbaan, gelegen in de zuidelijke hoek tussen de Eem- weg en de spoorlijn, ca. 4 ha groot. Al les bijeen zou er dan ca. 26 ha sport terrein beschikbaar zijn. Voor een plaats van ruim 60.000 zie len is dit te weinig; bovendien is de spreiding onvoldoende. Het lijkt ons gewenst, het sportareaal tenminste te verdubbelen, zodat per inwoner ca 8 a 10 m2 beschikbaar wordt gesteld. Met name wordt gedacht aan de aanleg van een tweede sportpark nabij de ijsbaan, totaal ca. 24 ha. De resterende 10 a 15 ha kan gevonden worden in de groe ne stadsrand van het Soesterveen. De kleine R.K. begraafplaatsen zijn overbezet en allengs in een zeer onge lukkige situatie geraakt. Ook de grotere begraafplaats op de Soestereng raakt door bebouwing ingesloten. Er moet daarom weldra in Soest een geheel nieuwe begraafplaats worden ingericht v?" ruime afmetingen. Ten aanzien van de situering is er wei nig keuze. De omgeving van de waterwinplaatsen rond de Soesterduinen dient vermeden te worden. Ook noordelijk van de stad Dinsdag 20 juni a.s., 's avonds 8.15 uur, wordt in de Oude Kerk het volgende maandelijks kerkconcert gegeven. Dit concert wordt gegeven door het Hervormd Jeugdkoor Soest o.l.v. Maar ten Kooy, met medewerking van Victor Swillens Jr., hobo; Ad Rombouts en Meindert de Wolf, viool; Hans Neubur- ger, altviool; Christina Kooy, cello en Jan Jansen, orgel. Het programma vermeldt cantate no. 144 van J. S. Bach: „Nimm was dein ist und gehe hin". Solisten zijn Jan van Barneveld, sopraan; Peter Kooy, alt; Pier Veldman, tenor. Van Bach's schoonzoon Johann Altnikol zingt het koor het motet „Befiehl du deine Wege", gevarieerde bewerkingen van de twaalf coupletten van dit ko raal. Het is zeer afwisselend werk: kunstige drie- en vierstemmige motet ten, deels solistisch uitgevoerd. De organist Jan Jansen speelt de Toc cata en Fuga in d moll en het koraal- voorspel „Wachtet auf" van J. S. Bach. De moderne kerkmuziek is vertegen woordigd door Ernst Pepping (Psalm 133) en Hugo Distier (Ich wollt dass ich daheime war"). A cu En toen kregen we ook een Vader dag! Het leek immers zo sneu die hard wer kende, zwoegende vaders wanneer al leen de moeders in het zonnetje werden gezet. Toch horen we wel eens zeggen: die Vaderdag is niks! Asjeblieftdaar moeten de vaders het dan mee doen. V.V.V. denkt er anders over, want die heeft voor de vaders zulke gezellige, praktische cadeautjes, al zou het alleen maar de nieuwe plattegrond van Soest zijn, die hij zelf altijd vergeet te kopen. Of het voetspoor nr. 9. waarmee hij de weg door de bossen kan vinden, of die prachtige Smulders Kompaskaart van Utrecht-Gelderland, of een paar A.N.W.B.-routes om zijn collecte te completeren. Dus, besluit U niet te vlug tot het traditionele cadeautje, dat in rook vervliegt, komt U eens op ons V.V.V.-kantoor, daar hebben we hart voor de vaders. Een waardevol geschenk is het boekje over de Utrechtse Heuvelrug, dat Bert Garthoff schreef en dat vorig jaar het licht zag. Wij hebben hierover al eens meer ge schreven en U attent gemaakt op deze smaakvolle uitgave, waarin behalve de onderhoudende tekst (U kent Garthoff), de artistieke foto's uw aandacht ge vangen houden. Het boekje komt in de prijs van 3,95 en heeft bovendien vier kaarten, waar op bezienswaardigheden, routes, uit spanningen, zwembaden e.d. zijn aan gegeven. Het ligt op U te wachtenvoor Va der of voor de eerst volgende jarige! V.V.V. Soest is geopend van 9-17 uur. De grootste sportzaak van het Gooi. Nieuw Baarnstraat 39, Baarn, teL 2490. De Arabische landen, maar ook de com munistische staten en een aantal Afri kaanse regeringen willen Israël via de Ver. Naties terugdringen naar zijn vroe gere, kwetsbare bestaan. Nederland mag daar nooit aan meewerken. Hier geldt voor het westen dat het bestaan van de joodse staat alleen kan worden gega randeerd indien Israël kortere grenzen krijgt en de Sinaïwoestijn kan behouden als een „buffer" tegen nieuwe Egypti sche troependreigingen. Het waren de Ver. Naties (inclusief Rus land) die in 1948 Israël reeds wijdere grenzen beloofden, doch Jordanië stal het hart van het Westjordaanse Pales tina en andere Arabische staten beletten Israël zich aan de andere grenzen veilig te kunnen vestigen. Nu Israël werkelijk Jeruzalem en het door de V.N. „beloofde" land in bezit nam en Egypte wegsloeg van zijn enige zeeweg naar het oosten, mogen anderen niet vergen, dat de zo lang getergde jo den nog eens terugtrekken, om het spel later nog eens te moeten beleven. Ajje 't mlng vraogt mok zeige dak zao- terdag zeker naor Soesderbarreg gao, waant daor is een ope dag op de vlieg- baosis. Ik wist nie, datter ok geslote daoge waore, dat binne denk dao ge, waorop d'r nie ewarrekt wordt, maor volleges ming binne d'r op Soes derbarreg allenig maor ope daoge, waant ut is daor iedere dag een lewaoi van jewelste. Noeng zou ik allenig wellus wille wete, wie die dag opent en wanneer en waor- mee, maor daor kom ik wel achter, waant ik bin om precies tien uur pre sent. Ik denk, dattie opening mit een zogenaomde dagopener gebeurt. Ik bin wel bar benieuwd of die ope dag ok weer geslote wordt. As dat gebeurt, zal d'r wel een dagsluuter an te pas komme. As zullie in Soesderbarreg daor nie zo gauw an kenne komme, motte zullie maor us naor de tillevisie schrie- ve, daor hebbe ze d'r zat. Maor effe alle gekheid op een stokkie: watter ok geslote mag weze. ik hoop nie, datter een dicht wollekedek is, waant dan kunne de vliegdemustraoties netuurluk nie deurgaon en dan kunne die vliegers wel gaon zitte vliege vange. D'r wordt dus ok evloge, nie deur vliege maor duer vliegtuuge. Dat hebbe zullie in Soesderbarreg netuurluk mit opzet edaon. Die minse daor denke ok: in en rongd Soest marreke ze d'r zo wienig van, datter een vliegveld in de buurt is, dat wullie die minse noeng toch einde- luk us motte laote zien, datter hier wel degeluk vliegers opgaon. In een vlieg- tuug dan netuurluk. Die hoge here in Soesderbarreg wille meschien wel, dat wullie die vliegtuuge noeng nie allenig heure, maor ok zien vliege. Da's dan twee vliege in één klap. Noeng wil ik nie kingderaachtig weze, maor dat vliege hatter veur ming nie bie hoeve weze. Maor zullie verwachte meschien wel meer minse van buute Soest as uut de plaots zelluf en veur de minse, die die vliegtuuge nog nooit van zo dichtbie hebbe ezien en hebbe zien vliege, is dat ongderdeel spesiaol in ut programmao op enome. Gelukkig bin ne d'r ok nog aandere dinge zoas een tentoonstelling van vliegtuuge en veul apperaotuur. En dan binne d'r ok nog demonstraoties paoraosjuut-springe, Dat is zoiets as hoog bove in de lucht uut een vlieg- tuug springe en dan een grote paorao- pluu ope doen. Of dat hoeft eigeluk nie eens, ut ding gaot vanzeliuf ope. Zoiets is aaltied wel aordig. Ik mag d'r te- minste graog naor kieke. Al is ut allenig maor om iemand bokkespronge te zien maoke. Waant d'r binne aaltied minse, die veerder wille springe dan d'rluu stok lang is. Maor hullie hoge spronge bin ne gauw edaon. Affing minse, zaoterdag zalle wullie ut allemaol wel zien. Wullie magge alle- maol komme kieke, waant ut is een ope dag en dan bliefter niks dicht op de vliegbasis. „Dan mag je overal lope, waant dan is alles ope". En dat mot ok op een dag, die spesiaol is georgaoniseerd veur een betere verstandhouding tusse volluk en kriegsmacht. In de komende weke heure wullie de resultaote d'r wel van. In de lucht Al kunne wullie die vliegtuuge nie luchte of zien! Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. De heer R. M. Dattatreva alhier is aan de Universiteit te Amsterdam gepro moveerd tot doctor op een proefschrift getiteld „Vitamin c Humidification of oxygen as protectives in oxygen poiso- ning". De heer Dattatreva is sedert 1 april j.L als chirurg werkzaam in het ziekenhuis. Zonnegloren, alhier. r overhemden o.a. Sunbird en Elmior 15.90 - 17.90 19.90 ook weekenders. Van Weedestraat 80-82 Soest

Soester Courant | 1967 | | pagina 5