Soest toen - Soest nu Aftredend voorzitter Dierenbescherming RUSSISCHE ACTIE IN VIETNAM - m x", *JHiü ANJERFONDS Klandestiene vuilnisstortplaats verdwenen Het oog gericht op werkgelegenheid HET BLAUWE STUURWIELGILDE Dinsdag 20 juni 1067 46e jaargang no. 46 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redaetie en administratie s Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Nu tweede front mislukte Gasexplosie in woning Klaarwaterweg 39 Artiestenpalet B.D.C.-penningmeester J. Vonk na zestien jaar uit bestuur Ongeval in Manege Weer zo'n tuinman met voorschot Olympia-groepen in Avondvierdaagse Frontale autobotsing Automaat opengebroken Bromfiets- en rijwielbotsing SOEST ER(f)OURANT Abonn. p. kwart, 3.per post f 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De strijd in het nabije oosten kreeg een week lang meer aandacht, maar de ech te oorlog van dit moment wordt nog steeds gevoerd in Vietnam. En de sfeer daar, die al aan het veranderer is, kon nog eens extra verscherpen nu de Ara bische nederlaag er in zekere zin ook een van de Sowjet-Unie is. Dat de verwachtingen van de Sowjet- steun voor Nasser zo hoog gespannen waren in een groot deel van de wereld was weliswaar meer aan de Egyptische zenders te danken dan aan de Mos- kouse, maar die verwachtingen waren er zeker. En nu ze beschaamd zijn, is radio Peking er als de kippen bij om u'i te leggen dat men wel kan zien dat de Russische communisten zo aan het verburgelijken zijn, dat men ze net zo goed met de Amerikaanse imperialisten over een kam kan scheren. China probeert daar bij zij te spinnen in de Arabische wereld, maar vooral in Azië. En het zit er dik in dat de Rus sen zich wel gedwongen zullen voelen deze smet op hun naam weg te vegen door een drastisch bewijs te leveren van het tegendeel. Dat kan nergens be ter dan in Vietnam. Harder Noord-Vietnam is tot dusver vanuit Moskou sterk gesteund met oorlogsma- terieel en verder met een overvloed van welgekozen woorden. Woorden die evenwel niet hebben kunnen bewerken dat de Amerikanen gematigder werden in hun optreden jegens Noord-Vietnam. Bij een bombardement raakten zelfs enige Russische schepelingen gewond. Later stierf een van hen. Maar nog was het Russische antwoord niet meer dan een fel orotest in woorden. Om hun geschonden prestige wat op te vijzelen zijn de Russen wel ver plicht nu iets krachtiger achter Ho Tsji Minh te gaan staan. Dat zal nog wel niet direct gebeuren door troepen te zenden, al zou een brigade van „vrij willigers" uit Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije niet tot de onmoge lijkheden behoren. Maar iets moet Mos kou wel doen. Daarmee rekenen de Amerikanen al. Hun houding is trou wens in korte tijd veel harder gewor den. Ook het verzet tegen het beleid van president Johnson thuis is vrij plotse ling sterk te..vvi senator Robert Kenedy heeft zijn kri tiek op Johnson, die een tijd lang zijn populariteit verhoogde, moeten bezuren met een forse nederlaag in een opinie peiling. Hij kwam zelfs achte- vice- president Humphry, een figuur die al lerminst populair is. Eenheid Kennedy heeft eieren voor zijn geld ge kozen: vorige week zong hij op een bijeenkomst van de Democratische par tij in zo bloemrijke bewoordingen de lof var Johnson, dat menigeen in het publiek zijn oren amper kon geloven. Robert Kennedy heeft een fijne neus De omgeving van de Klaarwaterweg werd vrijdagavond opgeschrikt door een flinke knal, veroorzaakt door een gas ontploffing in de woning Klaarwaterweg 39, bewoond door de familie Westerveld. De brandweer werd gealarmeerd en op het sein „groot alarm" rukte ze uit met twee wagens. De brandweer was zeer snel ter plaatse, maar behoefde niet te blussen. Er was weliswaar brand uitge broken in de keuken, maar het vuur doofde vanzelf. De ontploffing richtte grote schade aan in en aan het huis, dat pas sinds twee dagen was verbouwd. In de keuken ont stond een ravage en ook in de huis kamer, waar de enorme steekvlam ont stond, was sprake van brandschade aan tapijt en meubilair. Door de kracht van de explosie werd de achtermuur (van de keuken) enkele centimeters verplaatst en ook het dak werd enkele centimeters opgetild. Er ontstonden grote scheuren in de achtermuur, zodat deze moest worden omvergehaald. Het grote gat werd met een zeil afgedekt. De explosie was ook schuldig aan een gewonde :mevrouw Westerveld, die in wonend is. De vrouw zat in de huis kamer televisie te kijken, toen een enor me steekvlam ontstond, die haar aan gezicht en beide benen verwondde. Zij werd naar het ziekenhuis „Zonnegloren" gebracht. De explosie is ontstaan, doordat gas, dat ontsnapt was uit een butagasfles, zich door het huis had verspreid en in aanraking kwam met het vuur in de kolenkachel in de woonkamer. De buta gasfles stond in de keuken. De gasslang was verdroogd en lek, waardoor het gas kans kreeg de niet afgesloten gasfles te verlaten. De schade aan huis en meubi lair wordt voorlopig op minstens 10.000 gulden geschat. Donderdagavond a.s. komt "Artiesten- palet" weer in sanatorium Zonnegloren. Belangeloze medewerking verlenen het accordeonduo De Emmario's (afgelopen week in het N.C.R.V. T.V.-jeugdpro gramma („Improvisite"), Roddy Wahr (wiens eerste plaat „Dremmaker" mo menteel veel gehoord wordt), The Sun- ny Sisters (uit het N.C.R.V. T.V.-pro- gramma „Rodeo"), Harry Hamilton met zijn Eminent-orgel (van wie onlangs een L.P. is verschenen) en Amy Vickers uit Soestdijk met Amerikaanse country westren songs. Artiestenpalet bracht dit jaar al meer dan 115 programma s, waaronder 27 in mei. voor dit soort zaken: naarmate de si tuatie in Vietnam harder en bruter vordt, sluiten de Amerikanen zich aan een achter hun president. Veel meer dan enkele maanden geleden voelt men het als een soort verraad als lieden Johnsons Vietnamees beleid laken, al is natuurlijk alle kritiek niet verdwenen, zeker niet onder kunstenaars en hoog leraren die er nog onlangs mee ge adverteerd hebben in de Londense Ti mes. De hardere Amerikaanse stemming plus de morele noodzaak van de Russen om zich meer te laten gelden als verdedi gers van benarde vrijheidsstrijders, be looft voor de toekomst weinig goeds voor de oorlog in Vietnam. Na zestien jaar zitting te hebben gehad in het bestuur van de sportvereniging B.D.C. heeft penningmeester J. A. Vonk vrijdagavond tijdens de jaarvergade ring als zodanig afscheid genomen. Hij werd, samen met zijn vrouw, gehul digd voor zijn vele aktiviteiten. Voorzitter Stork sprak hem in hartelij ke bewoordingen toe. "U hebt in de lange jaren bij B.D.C. wel en wee mee gemaakt. U heeft het in de afgelopen jaren steeds weten te „versieren", om rond te komen. Toen u begon, kwam u in een bodemloze put terecht. Er was meer dan 2.000 schuld, maar u ging verbeten aan het werk en heeft er 16 jaar lang voor gezorgd, dat de touwtjes aan elkaar geknoopt bleven. De heer Stork bood de scheidende pen ningmeester het ere-lidmaatschap aan, benevens een vulpen met inscriptie. Mevrouw Vonk kreeg bloemen. In zijn dankwoord zei de heer Vonk, dat hij er meer dan eens over gedacht hrd om weg te gaan, want ik ben van mening, dat je moet gaan als je nog in topvorm bent en niet als je de zaken begint te laten versukkelen. Ik laat de boel niet vervallen achter. Het kapitaal van nu is bijna gelijk aan het bedrag dat ik tekort kwam, toen ik als pen ningmeester bij B.D.C. begon. Ik heb het al die jaren graag gedaan. Vooral het werk van de nool vond ik leuk. Hij was blij, dat de vereniging thans een jong bestuur heeft en deed een beroep op de (jonge) leden om meer medewerking. Met trots vertelt hij, dat hij eens meer dan 500 voor een wedstrijd (45 cent entree) gebeurd heeft. Nu is zijn en thousiasme wat geluwd en voelt hij zich niet meer zo tegen het werk opgewas sen. Bij B.D.C. hoopt men, dat zijn opvolger de leefregel van de heer Vonk zal ge bruiken: Veel Opoffering, Nooit Kan keren! De jongedame J. S. alhier kwam door een onverwachte wending van haar paard in de manege aan de Bosstraat tegen de zijwand van de manege ten val en brak daarbij haar rechterboven- been. Nadat dokter Kuipers eerste hulp had verleend werd zij overgebracht naar Zonnegloren. In de periode van 26 juni t.e.m. 1 juli a.s. (de dagen rond de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard), zal de Provinciale Anjercollecte worden gehouden. Het Provinciaal Anjerfonds is een onderdeel van het landelijk Prins Bernhardfonds. Het doel van dit fonds is: Financiële steun te verlenen aan diverse instellingen en verenigingen in het land, die zich op het culturele vlak bewegen (kunst, volksontwikkeling, jeugdzaken enz.). Deze steun strekt zich uit van amateurverenigingen tot hulp aan het Nederlands Ballet, aan Wetenschappelijke publicaties enz. enz. De opbrengst van de in de provincie Utrecht te houden Anjercollecte komt geheel ten goede van verenigingen in deze provincie. Ook vereni gingen uit de gemeente Soest zijn in de afgelopen jaren reeds gesub sidieerd. Dit jaar ontvingen zowel het zangkoor Apollo, de Muziek vereniging P.V.O. als het jeugdwerk van de Ned. Herv. Gemeente „Mid- denwijk" niet onaanzienlijke bijdragen in hun bijzondere activiteiten. Doel van de te houden collecte is nu: alle voor genoemde steun beno digde gelden bijeen te doen brengen door het Nederlandse volk, dat zelf verantwoordelijk is voor de eigen cultuur. Deze grote verantwoordelijk heid rust op de schouders van de gehele Nederlandse bevolking, waar onder ook de inwoners van de gemeente Soest. Geeft blyk van uw verantwoordelijkheid bewust te zijn! Koopt daarom naast uw gewone jaarlijkse bijdrage één van de in beperkt aantal beschikbare, speciaal vervaardigde luciferdoosjes, waar van de kosten minimaal 0,50 bedragen. Mocht u op andere wijze uw hulp willen bieden, n.1. door ook te col lecteren voor dit doel, dan bent u van harte welkom. Contactadressen zijn: Mevr. P. J. Oranje-Entink, Heideweg 66 te Soest, telefoon 2041; Mevr. J. E. Hoogendoorn-Lagendaal, Ruysdaellaan 20, Soest, telefoon 2725; de heer J. J. Franken, Chr. Huygenslaan 65 te Soesterberg. Sedert enkele weken is het Soester „Stiefbeen en Zoon-paradijs", gelegen tussen de Veldweg en de Kolonieweg verdwenen. Met tientallen vrachtwagens grond heeft de gemeente deze verzamelplaats van Soester twintigste eeuws huisvuil en afgedankte gebruiksvoorwerpen, waaronder auto-carrosserieën, toegedekt. Het terrein wat ontstond na egalisering is keurig afgerasterd, zodat niets meer herinnert aan deze poel van stank en rook. De heer P. M. Wijsmuller verzocht ons plaatsing van het volgende: In het bericht over mijn aftreden als voorzitter en dat van mevr. Wijsmul ler als bestuurslid van de Dierenbe scherming, afd. Soest, vermeldt in De Goten Eemlander d.d. 16 juni ston den enkele onjuistheden welke wij gaa ne willen - :chtzetten. Irv^e loop van januari en februari had ik reeds gezegd dat, indien het be stuursbeleid over personeelszaken niet werd gewijzigd, er maar naar een an dere voorzitter moest worden uitgezien. Van een bominslag is dus geen sprake. Vermoedelijk beschouwde men dit als dreigement en als iets ondenkbaars. De stemming der overige bestuursleden ten opzichte van ons verslechterde in toenemende mate. Er werden langza merhand diverse bestuursbesluiten ge nomen zonder ons erin te kennen. In februari werd een bestuusvergade- ring zonder enig motief op te geven enkele uren tevoren afgezegd. Ook in die tijd werd een aanvrage om te ko- Bij een bewoner van de Prins Bern- hardlaan bood een persoon aan de tuin in orde te maken. Hij kwam met de bewoner hiervoor voor een bedrag van ƒ225,overeen, doch wilde wel graag ƒ100,voorschot hebben. De bewoner was hiertoe wel bereid, betaalde de ge vraagde som en kreeg een schuldbe kentenis op een stukje van een krant en als onderpand een horloge. men tot een verhelderend gesprek tus sen een personeelslid met het dagelijks bestuur in verband met laster- en rod delpraatjes door het overige dagelijkse bestuur afgewezen. De namen van z.g. verliezen van leden welke ontstaan zouden zijn door onbe hoorlijk optreden van een personeels lid, door de inspecteur vermeld, moch ten niet aan ons worden doorgegeven. Wel werd dit klakkeloos voor waar ge accepteerd. Deze en nog vele andere feiten deed ons besluiten om ons terug te trekken. Het is ons dan ook onbegrijpelijk, dat het secretariaat spreekt over enkele on beduidende grieven. Men weet zeer goed, dat ons terugtrekken niet zo maar. na 18 jaar zwoegen, in een on beheerst moment genomen zou zijn. Daar in de statuten der Stichting „De Paardenkamp" was opgenomen, dat het bestuur bestond uit het bestuur der Dierenbescherming, was het noodzake lijk ons ook daaruit terug te moeten trekken. Het is ons bovendien niet mo gelijk te kunnen samenwerken met een bestuur, dat niet volkomen openhartig is. Wii menen, dat de bijna duizend leden en donateurs der Soester Dierenbe scherming en de bijna zesduizend be gunstigers van de Paardenkamp recht hebben op een niet éénzijdige voorlich ting. De Avondvierdaagse is weer voorbij. Zowel in Amersfoort, Baarn als Soes- De „tuinman" is echter niet terugge- terberg. In Amersfoort was het don- keerd, zodat aangifte werd gedaan bij de politie. Deze wist hem op te spo ren. Het was C. M. uit Amersfoort. De man beloofde de honderd gulden terug te zullen betalen. Of dat gebeurt moet afgewacht worden. derdagavond al zover, dat de wande laars in de bloemetjes werden gezet, nadat ze woensdagavond de gebruike lijke Soester etappe hadden gelopen. Vrijdagavond was in Soesterberg en Baarn de feestelijke intocht. In Baarn liepen onder meer de altijd actieve wandelgroepen van de chr. wandel- sportvereniging „Olympia" uit Soest. Ze maakten weer een keurige indruk. In een ware „zee van bloemen" deden zij ook hun laatste intocht. De 18 junioren liepen onder leiding van de heer W. A. Suman, terwijl 20 senio ren onder leiding van de heer L. Vogel wandelden. Na afloop bedankte de heer Suman de drumband van „Olympia", die deze laatste dag beide groepen had ingehaald. Daarna werden heel wat „hoeraatjes" gelanceerd. Dit was omdat Lineke Fon- ke en Marian Jasperse de 500 kilome ter volbracht hadden. Zij zijn beiden junior-leden. Bij de senioren bereikten Corry Kraaij en Jan Vogel de 2000 ki lometer! Ineke Vogel had al 2500 kilo meter gelopen. Zij kregen verschillen de onderscheidingstekens uit handen van de heer Suman. Tenslotte kreeg het seniorenlid Joop v. d. Broek een fraai beker voor het feit, dat hij tien jaar lid is. Zaterdag 24 juni nemen beide „Olym- pia"-groepen deel aan de Hooglaren- tocht in Blaricum. De bus van W. C. Tensen N.V. vertrekt om half twee vanaf de Veldweg. Op de Middelwijkstraat reed de heer J. O. uit Hilversum toen hij twee voor hem rijdende auto's wilde passeren. Op dat moment kwam de heer L. J. uit Amersfoort vanaf de garage J. v. d. Pouw Kraan de weg oprijden en mede omdat hem 't uitzicht enigszins belem merd werd, reden beide auto's fron taal tegen elkaar en liepen zware scha de op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, hoewel dokter Stroband nog wel enige hulp moest verlenen. De regering heeft nu toch wel bewezen de werkloosheid met grof geschut te willen bestrijden, al vinden sommigen dat het nog maar met een pistooltje ge beurt, terwijl het eigenlijk een kanon zou moeten zijn. De regering heeft zich tot vergaande maatregelen bereid ge toond en enkele miljoenen beschikbaar gesteld om het werklozencijfer te ver lagen. Maar werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers, alsmede de on afhankelijke deskundigen in de Sociaal Economische Raad zijn van mening, dat er wel degelijk honderden miljoenen guldens méér op tafel mogen komen ten koste van het herstel van de betalings balans. Honderden miljoenen guldens meer, het is gemakkelijk gezegd. Net of die zo maar uit een geldkistje te halen zijn. Zo is het natuurlijk niet, iedereen weet dat en men zal dan ook geen onmogelijke eisen gaan stellen. Desondanks is het goed, dat deskundigen hun mening blij ven geven om zodoende de regering „wakker" te houden in deze netelige kwestie. Het is vooral de werkloosheid in de bouw, die bij de beoordeling van de noodzaak tot verdergaande financiële injecties zeer zwaar weegt. Binnen de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) is men het erover eens, dat het streven naar een betalingsbalansover schot van 500 miljoen gulden dit jaar geen voorrang mag hebben boven de bestrijding van de oprukkende werk loosheid. Bij de berekeningen van de noodzakelijke financiering om de werk gelegenheid op een redelijk peil te hand haven, worden bedragen genoemd tot 700 miljoen gulden. Met dit geld zou werk kunnen worden geschapen voor 21.000 man gedurende een jaar. Nadere berekeningen over de voor een bepaalde werkloosheidsbestrij ding nodige financiering worden mo menteel gemaakt door het Centraal Planbureau. De mening in S.E.R.-krin- gen staat lijnrecht tegenover die van de regering, die hooguit honderd miljoen beschikbaar houdt indien deze maand het werkloosheidscijfer somber zou uit vallen. Hoewel uit de Tweede Kamer vorige week bij de werkgelegenheidsdebatten om 500 en 300 miljoen gulden werd ge vraagd, hield de regering vast aan het standpunt, de betalingsbalans boven de werkgelegenheid te stellen. Men kan hier uiteraard langdurige discussies over op touw zetten, men kan de regering verwijten gaan maken, maar men kan haar toch niet verwijten, dat ze niets onderneemt. Deze regering heeft getoond bereid te zijn maatregelen te nemen en in het verleden is dat bij andere regeringen wel eens anders geweest. Maar de ploeg- De Jong kan het ook niet helpen, dat ze moet werken met een begroting, die ze niet zelf heeft samengesteld. In ieder geval is het toch een verdienste dat ze nog ergens zoveel geld vandaan heeft kunnen halen. Op de nieuwe be groting kunnen we zien tot hoever de regering in werkelijkheid bereid is. KANTMAN Een voorbijganger zag dat 9 langharige - 5 jongens en 4 meisjes - bij een melkhandel in de Steenhoffstraat bezig waren een automaat open te breken en daaruit een aantal zakjes pinda's weg namen. Zij verdwenen met hun brom fietsen in de richting Amsterdam, doch doordat de voorbijganger snel de politie waarschuwde, zette de politie een ach tervolging in en wist de jongelui in de Van Weedestraat, bij garage Alblas waar zij stonden te tanken, te achter halen. Zij werden naar het bureau overgebracht en nadat de ouders ge waarschuwd waren weer op vrije voe ten gesteld. Twee wielrijders reden op het rijwiel pad van de Amersfoortsestraat terwijl een achter hun aankomende wielrijder wilde passeren. Op dit moment ging de linksrijdende fietser van het tweetal naar links, zodat de passerende wiel rijder nog meer naar links moest om te kunnen passeren. Ongelukkigerwijs kwam van de tegen over gestelde richting een dame per bromfiets met duopassagier, die met de passerende wielrijder in botsing kwam. Diverse verwondingen waren het ge volg, mej. E. A. moest in Zonnegloren worden opgenomen. Eind december 1966 begon het Gilde haar activiteiten door verspreiding van 50.000 Blauwe Stuurwiel reverskno- pen. De dragers van dit insigne geven te kennen dat zij nog moeten autorij den en daarom tot hun spijt op het be treffende ogenblik moeten afzien van het drinken van alcoholische dranken. Het Gilde deelt thans mede, dat haar activiteiten zeer succesvol verlopen, ge zien tot nu toe op aanvrage nog 100.000 insignes meer verspreid werden. Aanvragen van de zijde van horecabe drijven, verkeerspolitie, slijters, benzi- ne-maatschappijen, beroepsvervoerorga- insaties en vele andere bewijzen, dat het Gilde in een bestaande behoefte voorziet. Het Blauwe Stuurwiel Gilde is in het leven geroepen door Lucas Bols, die echter generlei reclame op de reserve- knopen aanbrengt. De insignes worden op aanvrage (post bus 1616 Amsterdam) gratis toegezon den.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1