„Open dag" op vliegbasis trok ruim 40.000 bezoekers Grote belangstelling voor alle programma-onderdelen D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM jf WAftufzelaa} WY/ Klaar terwijl u wacht BEVER OI, SMEER STATIOV DINSDAG 20 JUNI 1967 SV»*i STEENHOFFSTP 53 TEL 28« SOEST In de morgenuren was er voor moedige vrijwilliger* de mogeljjkheiu ue ervaring op te doen hoe een straaljagerpiloot zich voelt wanneer hy zich met zjjn schiet stoel in veiligheid moet brengen. Wanneer men via de officiële ingang de basis betreedt, wordt men direct geconfron teerd met de hedendaagse luchtmacht, doordat men meteen na de ingang een straaljager, uiteraard van een ouder type, heeft neergezet. F-28. Het was de officiële presentatie van dit gloednieuwe toestel aan het Nederlandse publiek. Het was al een keer eerder getoond, maar dat was op Le Bourget in Frankrijk. Enig stunt werk met een Fokker Trainer (s 11) en T 33 ging vooraf aan het redden van een drenkeling per Alouette III-heli- copter. De man-in-nood was gerieflijk in een rubberbootje op het gras gede poneerd, vanwaar hij met lichtpatro- nen en rooksignalen zijn positie voor de helicopter-piloot duidelijk maakte. De drenkeling werd veilig naar binnen gehesen. Na het tonen wat je allemaal met een Pipertje kunt doen, kwam een flitsende Thunderstreak in de lucht, die aan het einde van zijn demonstratie een echte aanval deed op een linnen gebouwtje. Het hu'sje ging knetterend in vlammen on. De brandweer kwam aangesneld en bluste de zaak snel en deskundig. Het was een geslaagd onderdeel van het nrogramma Behendige loopings en spins van een Hunter werden hierna gevolgd door het verschijnen van de Starfiehter F 104. Pr werden voorts kunstvluchten gede monstreerd met zuigermotor- en straal motorvliegtuigen. Zeven Hunters van de Koninklijke Luchtmacht en zeven Delta Daggers van de Amerikanen startten met korte tussenpozen in groe pen. Enige van de Amerikaanse toe stellen waren voorzien van de camou- flagekleuren zoals die bij de Ameri kaanse vliegtuigen in Vietnam worden gebruikt. Het slot van ds show was het para chutespringen door leden van df Eerste Nederlandse Parachutistenclub. die uit een Troopship naar beneden sprongen. De sterke wind maakte, dat ze niet midden boven het veld het toestel kon den verlaten. Dit springen was het sluitstuk van het programma. Deze „open dag" is een groot succes geworden. Niet alleen kwamen er ve len met een eigen ervoermiddel, ook de extra ingezette autobussen voer den bijna de gehele dag nog kijklus- tigen aan. Zelfs tijdens het vliegpro- gramma kwamen nog tientallen mensen de basis op. Het zonnige weer heeft er wel toe bij gedragen, dat het zo'n geslaagde ma nifestatie is geworden. Politie, marechaussee en vliegveldbe waking hadden de handen vol om al les in goede banen te leiden, maar ze zijn daar niettemin in geslaagd. Tussen de autoparkeerplaatsen aan de kant van Soesterber' aan de voet van het Soester Hoogt en de vliegbasis was door Genie-soldaten een luchtbrug ge slagen, zodat het drukke verkeer op d weg Soesterberg-Soest geen ernstige vertraging ondervond. De bezoekers die ook de demonstraties op het veld wilden volgen, zochten het veelal hogerop, zodat ze over de metersdikke rijen toeschouwers die langs het veld stonden, heen konden kjjken. Gro'.e belangstelling was er voor het techni^1"» gedeelte van de tentoonstelling de grote hangar. üirect na de opening was het nog wel mogelyk de tentoongestelde toestellen te bekjjken en te bewonderen, 's middags werd dit door het zeer vele publiek, bjjna onmogelyk. Het was zaterdag een drukte van be lang in Soest en vooral in Soesterberg. Tientallen automobilisten, motorrijders, bromfietsers en fietsers reden naar het vliegveld, waar een „open dag" werd gehouden. Dat betekende, dat ieder die dat maar wilde een kijkje mocht nemen In hangar I was een grote tentoonstelling ingericht waar men kennis kon nemen van alles wat met de luchtmacht te maken heeft. in de „keuken" van de Koninklijke Luchtmacht. Een gelegenheid, die zo'n 40.000 mensen zich niet hebben laten ontgaan. Van 's morgens tien uur tot 's middags vijf uur hebben ze op de basis rondge zworven en gekeken naar de tiental len te pronk gezette toestellen, een ten toonstelling, een filmvoorstelling en de mobiele werkplaatsen. Dat het druk was geweest, was na vijf uur trouwens wel te zien. Als „dank" voor 't aange naam verpozen, liet men de eigenaar en gebruiker van het vliegveld, papier, schillen, bekers, flessen en dozen 's Morgens was er ee* zgn. „static show", waarin de geïnteresseerde toe schouwers alles kregen uitgestald, waar van het bekijken en fotograferen geen gevaar opleverde voor de nationale vei ligheid. Van het kleinste onderdeel van een geheel gedemonteerde Hawker Hunter tot een scala van complete toe stellen, waarbij overal een uitgebreide staf van deskundigen klaar stond om nadere toelichting te geven. "ooral de boordwapens mochten zich in een grote belangstelling verheugen, met name van de jeugd, die in veel groter getale was opgekomen dan de ouderen. Ze zagen een automatisch wapen, dat 1400 projectielen van 30 mm in één minuut spuwt. Veel bekijks trok ook de tentoonstelling in het hart van de basis, waar men vliegtuigmaterieel, electro- nische apparatuur en reddingsmiddel kon bewonderen. Bij de geëxposeerde vliegtuigen trof men naast de toestellen, die bij de Koninklijke Luchtmacht in gebruik zijn, Bewonderende uitroepen stegen op, toen het jongste produkt van de Nederlandse vliegtuigindustrie Fokker Fellowship, bo ven het vliegveld verscheen. ook een Fiat g 91 van de luchtmacht van de Duitse Bondsrepubliek en voorts een Canberra-straalbommenwerper en een supersone Lightning, beide van de Foyal Air Force. Voor het eerst kon het publiek kennisnemen van de wijze, waarop een F 102, een Delta Dagger van het 32ste squadron van de Ame rikaanse Luchtmacht dat op Soester berg thuishoort zijn bewapening van geleide projectielen en raketten mee voert. De in een der hangars ingerichte ten toonstelling, betrekking hebbend op mens en machines, opleiding en ontspanning, geestelijke verzorging enz. was de he le dag druk bezocht. Ook de mobiele werkplaatsen, de filmvoorstellingen, een oude Gloster Meteor en een Hunter van recentere datum mochten zich tel kens in een flinke belangstelling ver heugen. Om één uur begon dan eindelijk het hoogtepunt van het programma, de vliegshow. De duizenden bezoekers maakten het zich in het gras gemakkelijk, ;aak ge zeten op de meegesjouwde klapstoeltjes. Ze wedden door ,et honden uitgeruste bewakers netjes op hun plaats gehou den, terwijl de microfonist telkens moe dige pogingen deed zich verstaanbaar te maken. Zijn commentaar ging ech ter meestal in donderend geraas van overvliegende toestellen verloren. Na de verhoogde vliegactivlteit in de morgenuren, die de inwoners van Soes terberg deed verzuchten, dat het hele maal niet erg is, dat de „open vlieg dag" maar eens in de vier jaar wordt gehouden, b gonnen de eigenlijke vlieg- demonstraties. Die begonnen overigens vrijwel ge ruisloos, want zweefvliegkampioen Ed van Bree maakte weinig lawaai tij dens zijn stuntprogramma met loopings tot slechts honderd meter boven de grond. Luitenant Van Bree heeft 1100 vliegurer in zijn zweefvliegtuig en 3700 in een straaljager. In hoog tempo, waarbij men er slaagde het tijdschema nauwkeurig aan te houden, werd vervolgens een drietal toestellen voorgevlogen. Het eerste was de Fokker Fellowship Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest Telef. 3256 Via de door de Genie „geslagen" Baileybrug, bereikte men vanaf de parkeerterreinen het vliegveld.

Soester Courant | 1967 | | pagina 4