mmm Nylons BkóëkjiEs Belegen 2 69 59 Nasi Bami oSoepgroenten75 Chocoladepasta Pindakaas DRINKGLAS voor 69 (I)-markt Elk 2e pak blik potje i nj/JjUlDifj/j/jf Volle MelKPoeti6!,.* 89 3'0la«o Wiener Sshouder- kartaonadezxdo varkens- Stuiters TOilet- Water pistool VOORBEREIDINGEN OLYMPISCHE SPELEN IN VOLLE GANG ISRAËL EEN EIGEN SUEZ-KANAAL MET RAAD EN DAAD 3-Up o9 Gelderss Rookworsu89 Gervelaatworst Worst 8 «Koffiemelk un Slasaus Beschuit Keuken- HALW goreng ^SuperpilslOO Kippepoulet no Grote hoogte geen bezwaar Nu ook Pipo's PETRA bij snelreiiiiging Actief' David Ben Goerion Openbare Leeszaal Steenhoffstraat VOORKOM DE SIIP1Ü in de laatste modekleuren EDAMMER 100 gram van 46 voor rol voor PR'JS literblik van 169 voor van 87 voor met leuke circusfiguren ONDERSTAANDE AANBIEDINGEN GELDEN ALLEEN IN ONZE L/rr ONZE KWALfTEfTSSLAGERIJ VAKANTIE VOORDEEL DINSDAG 20 JUNI 106T Volgend Jaar worden de Olympische Spelen gehouden. Dc winterspelen in februari in de Franse stad Grenoble, aan de westelijke kant van het Alpengebergte, en de zomerspelen in oktober in Mexico-clty. Het ziet er nu al naar uit, dat de prestaties weer enorm veel hoger zullen liggen. Zowel het wereldrecord als het Nederlands record op de 100 meter hardlopen bijvoorbeeld zjjn in dit jonge seizoen al geëveneerd met respectievelijk 10 en 10,3 seconden. Er bestaat een reële kans, dat de beide records vóór of in Mexico nog worden verbeterd. De voorbereidingen van de sportlieden zijn in volle gang. Allen die een grotere of wat kleinere kans hebben zich voor do Spelen te kwalificeren doen hun uiterste best, want als je tot het selecte gezelschap sportlieden behoort, dat je land op de grootste sportbelevcnis ter wereld mag vertegenwoordigen, dan is dat een eer. De goede sportman of -vrouw voelt dat ook zo aan. Er is heel wat te doen geweest over de keuze van het Internationaal Olympisch Comité om het op 2240 meter hoogte ge legen Mexico-city aan te wijzen voor de Spelen van 1968. Verscheidene landen, waaronder Neder land. waren bang, dat hun atleten op deze hoogte niet tot zulke grote presta ties in staat zouden zijn als gewoonlijk. Toch is dat al erg meegevallen. Er is al met medische proeven aangetoond, dat de ijlere lucht helemaal geen be zwaar hoeft te zijn. Zelfs kunnen op be paalde gebieden beslist grotere presta ties worden verwacht. Wel is het nood zakelijk onze mensen er tijdig heen te sturen, opdat zij eerst kunnen acclima tiseren en nog iets hoger in de bergen kunnen oefenen voor de grote dagen. Wij kunnen nu al constateren dat de schaatsenrijders, kunstrijdsters, skiërs, ijshockeyers en sleeërs alles in het werk stellen om hun techniek en conditie op te voeren tot een zo hoog mogelijk peil. Nederland voorbeeld Wat betreft de schaatsers hebben wij met Kees Verkerk en Ard Schenk en kele kanshebbers van groot formaat, maar vooral de Russen en Zweden pak ken de training van hun jonge schaats talenten met een enorme energie aan. De Zweedse schaatsbond heeft de door de K.N.S.B. versmade Anton Huiskes aangetrokken en vorig najaar is de vroegere Russische wereldkampioen Bo- ris Stenin komen kijken bij de training van de zo succesvolle Nederlandse schaatsploeg. Boris Stenin heeft zijn ogen beslist niet in zijn zak gehad. In Nederland was men er een beetje verwonderd over, dat de snufjes die Stenin hier had geleerd, nog geen resultaat hadden afgeworpen. Dat viel ook niet te verwachten. De Russen hebben de laatste jaren op schaatsgebied veel teleurstellingen be leefd, vooral door de opkomst van de Nederlanders. Zij zullen met een aantal specialisten voor de vier afstanden (500, 1500, 5.000 en 10.000 meter) komen, te gen wie onze jongens het zwaar te ver duren zullen krijgen. Medailles Tot nu toe heeft Nederland bij de Olym pische Winterspelen nooit zulke grote successen behaald. De enige gouden me daille tot nu toe behaalde Sjoukje Dijk stra in 1964 in Innsbrück, waar Kees Verkerk verrassend een zilveren plak won op de 1500 meter. In 1960 in Squaw Valley haalde Sjoukje zilver en Jan Pesman brons op de 5.000 meter. De Winterspelen in Oslo 1952 waren voor ons land succesrijk met zilver op de 1500 meter voor Wim van der Voort en voor Kees Broekman op de 5.000 en 10.000 meter. De beide Nederlandse schaatscoryfeeën Kees Verkerk en Ard Schenk hebben de afgelopen paar jaar getoond bijzon der goede klassementsrijders te zijn. Voor de Olympische wedstrijden moeten zij zich echter specialiseren en het is dus helemaal niet gezegd, dat zij de Russische, Noorse en Zweedse specia listen kunnen weerstaan. Op de 500 meter zal het wel weer een strijd worden tussen de rappe Japanse en Amerikaanse specialisten met de Russen en Ard Schenk als outsiders. Toptraining Ard en Kees trainen nu al hard in het C.I.O.S. te Overveen aan hun conditie. Trainer Holleboom heeft een oefen schema voor de beide heren opgesteld, dat er niet om liegt. Zuiver op het schaatsen gericht. Alhoewel eerder wel eens wielrennen in de zomer en schaatsen in de winter goed samengingen, is dit nu afgeschaft onder het motto „je kunt geen twee heren tegelijk dienen". De topsport is zo gespecialiseerd en de sportlieden moeten zo doelbewust naar een top vorm worden gevoerd op een bepaald moment, dat een topschaatser toch geen topwielrenner meer kan zijn in de zo mer. Dat heeft Rudie Liebrechts gemerkt. Zowel in de zomer als in de winter moest hij topprestaties leveren en bij het huidige peil is dat nog slechts mogelijk als er voldoende tijd is om lichamelijk en geestelijk helemaal uitgerust te ra ken. In de strijd om het bestaan van Israël draalt alles om de Israëlische economie. Nasser poogde de enige toegangsweg uit het oosten, de Golf van Akaba, af te sluiten. Jordanië gunt Israël het Jordaanwater niet dat door bulsleidingen naar de NegevwoestUn wordt geleid. Israël vecht aan alle grenzen om niet alleen de bevolking te laten leven, maar bovendien de weg open te breken voor de handel. En voor rustiger tijden is er dan nog het plan dat de Israëlische ingenieur Meier Bath heeft geïntroduceerd, namelijk het graven van een eigen Suez-kanaal, het zgn. Bath-kanaal. Het zou moeten lopen van dc betwiste havenstad Eilat naar een gloednieuwe havenstad aan de Middellandse Zee, Ashdod geheten, en dat over een lengte van 287 kilometer dwars door de woestijn. Het is de tachtigjarige David Ben Goe rion geweest die gezegd heeft: „wie niet in wonderen gelooft is geen realist." Dat het plan van Bath stoutmoedig is en door velen fantastisch wordt genoemd, neemt niet weg dat de Libanese krant „El Hajad" er over zei: „Honderd jaar geleden hebben de joden aangekondigd dat zij een joodse staat zouden uitroe pen. Deze is een feit. Achttien jaar ge leden hebben ze gezegd dat ze de Ne- gevwoestijn met Jordaanwater zouden bevloeien. Het is nu werkelijkheid Nu willen ze een eigen kanaal graven, en waarschijnlijk zal ook dat hen lukken." Niet alleen dat het graven van zo'n ka naal Nasser in hoge mate onwelkom zou zijn in verband met zijn eigen voor Israëlische schepen gesloten Suez-ka naal, maar de opzet van het Bath-kanaal is gericht op de toestand in het nabije oosten in het jaar 2000, wanneer de we reldbevolking meer dan 6 miljard men sen zal tellen. Om dan de voedsel- en andere voorzieningen te kunnen volhou den zal zelfs een verbreed Suez-kanaal niet afdoende zijn. Het goederenvervoer zal dan waarschijnlijk in de buurt van de 400.000.000 ton per jaar benaderen. Zodat een ander kanaal zeker geen overbodige luxe zal zijn. In tunnel Het graven van het Bath-kanaal zal overigens genoeg moeilijkheden met zich meebrengen. Het zou in drie fasen moe ten verlopen: het graven van het eigen lijke kanaal, een tunnel van twintig ki lometer lengte door een bergketen in de Negevwoestijn boren en de aanleg en uitbreiding van twee havens, aan iedere kant één bij de uitmondingen aan zee. Bath wil het kanaal, dat zout water zal bevatten een breedte geven van 140 me ter bij een diepte van 25 meter. Door deze afmetingen zal het kanaal geschikt zijn om schepen van 150.000 ton door te laten in een minimum tijd van 36 uur. Dat scheelt nog al wat met het bestaande Suez-kanaal dat slechts sche pen tot 60.000 ton kan doorlaten en dan in 80 uur tijds. Zelfs schepen van slechts 25.000 ton hebben nog 50 uur nodig om zonder moeilijkheden te passeren. Bo vendien zal het kanaal geen sluizen ken nen, de duur van voedseltransporten vanuit de V.S. bijvoorbeeld naar India met meer dan 12 verminderen en de verbinding van de Atlantische Oceaan met de Indische Oceaan met 5.000 mijl verkorten. Bovendien behelst het Bath-plan een verbinding met de Dode Zee. waarlangs het nieuwe kanaal op 20 km zal passe ren, waar door een verval tussen de beide punten een waterval zal opleveren van 350 meter, die aangewend zal wor den als een geweldig waterkrachtstation met een capaciteit van 700.000.000 kw/u per jaar! Welke weg? Waarlangs zal nu dit kanaal moeten gaan? Het vier miljard dollar kostende project zou beginnen bij Eilat, dan bijna zuiver naar het noorden gaan langs de grens met Jordanië om 20 kilometer ten zuiden van de Dode Zee naar het wes ten te buigen en dan langs de strook van Gaza naar de Middellandse Zee, waar het kanaal uitmondt in de haven Ashdod. De eerste 160 km leveren van uit technisch standpunt geen buitenge wone moeilijkheden op, maar anders wordt het bij een hoog bergketen in de Negev, waardoorheen de tunnel zou moeten komen. Die zou 20 km lang wor den, 100 meter breed en 85 meter hoog. Maar er zijn meer tunnels gegraven die fantastisch leken, bijvoorbeeld de Mont-Blanctunnel in Europa. Men zou hier graag gebruik maken van atoom energie, wat geenszins meer een droom beeld is tegenwoordig. Naast deze hoofdtunnel moeten aan weerszijden twee kleinere komen voor wegen, rails en pijpleidingen, met een breedte van 12 meter. Maar de moeilijk ste opgave zal nog de financiering zijn. Bath hoopt dat het joodse volk ander half miljard bijeen zal kunnen brengen evenals de op te richten gebruikersor ganisatie. Bovendien hoopt hij dat Noordamerikaanse joden nog anderhalf miljard opbrengen. Vijftien jaar Als de Israëlische regering achter zijn plannen staat zal ook dat bedrag wel bijeen kunnen worden gebracht. In elk geval is David Ben Goerion duidelijk voor het plan van Bath. Bovendien zal de uitvoering van het Bath-kanaal zeker 15 jaar belangrijke werkgelegenheid voor de arbeiders en academici betekenen. Zo zijn de uitge werkte plannen van Bath dus klaar en men zou binnen niet al te lange tijd met het uitgraven van de havens kun nen starten en ook een begin kunnen maken met de aanleg van het eigenlijke kanaal. Momenteel ziet het er natuur lijk niet gunstig uit voor Bath en zijn kanaal. Maar het valt misschien te be twijfelen of op de lange duur de verwe zenlijking van het Bath-kanaal tegen te houden zal zijn. De tijd zal het leren. der sneeuw. Godden, De zigeuners. Gourdon, Zolang de vrees regeert. Graham, Storm en zegepraal. Gree- ne, Stamboelexpres. - De hinderlaag. Harris, S.O.S. van de Pool. De Har- tog, De kapitein. Heyermans, Kamer, tjeszonde. Hoffman, De oorlog van Marvin Yancey. Lyall, Incident op Jamaica. Maclean, Ondergang om middernacht. Minco, Een leeg huis. Niemeijer, Eiland op stelten. Piey- re de Mandiargues, A. de motor en het meisje. Ruyslinck, Golden Ophelia. Scholte, Anak Kompenie. Söder- holm, Kroon des levens. Toonder, Opstaan op zaterdag. Vestdijk, Else Böhler, Duits dienstmeisje. Vestdijk, Een huisbewaarder. Westering-van der Plaats. De vrienden en het meisje. Wolff, Ketura. Korte verhalen. Bilderdijk, Kort ver haal van ene aanmerkelijke luchtreis. Alings, Don Antonio. Bomans, Het doosje. Hamelink, Horror vacui. Leroux, Zeven dagen bij de Silber- steins. Carrasquer, Moderne Spaanse verhalen. Frank, Zestienduizend francs. Mulder, 8 Duitse verhalen. Schnurre, Vriendschap met Adam. Boeken voor de feestdagen. De Groot, 't Liep tegen het nieuwe jaar. Höge- mann en E. Priester, Sterren van stro. Wij hebben zijn ster gezien. Weg naar pasen. Romans. Andreus, Denise. Beekman, Hemelrijk zonder heiligen. Bhatta- charya, Triomf voor Mohini. Böll, Einde van een dienstreis. Brandt- Vos, De gouden bark. De Bree, Steen in de vijver. Corsari, De bittere wijn. Dellart, De mistgrens. Detective omnibus 3. Frison-Roche, Vuur on- ZWARTE Voorkom de slip door u aan te passen aan weersomstandighe den enwegsituatie 1 op de 5 ongelukken op autosnelwegen ontstaat door slippen VERMINDER SNElHEIh[ maak geen scherpe stuurbewegrngen en voorkom dat u krach, tig moet remmen. KORTOMS£3j lébruik hoofd, voet e* iandmemr^tanchj HULP IN DE HUISHOUDING. - Ik heb voor 2 middagen in de week een hulp in de huishouding. Wat moet ik doen met vakantiegeld en loon in de a.s. vakantie? Antwoord: Voor huishoudelijk perso neel is helaas maar zeer weinig wette lijk geregeld en een meisje dat maar 2 x per week in een huishouding werk zaam is vait ook buiten de sociale voor zieningen. U moet dus met het meisje zelf overeenkomen hoeveel vakantie zij krijgt en of U vakantiegeld geeft en hoeveel. Wel moet u haar vakantieda gen doorbetalen. PRINS WILLEM ALEXANDER. - Naar welke ouders of voorouders is de jong ste prins van Oranje vernoemd? Antwoord: Willem, naar prins Willem van Oranje-Nassau, de „vader des Va derlands". Alexander. naar prins Alex- ander van Oranje, die leefde van 1818 tot 1847 en prins Alexander (1851-1884), de stiefbroer van koningin Wilhelmina. Claus, naar zijn vader prins Claus Ge- orge Willem Otto Frederik Geert der Nederlanden, Jonkheer van Amsberg. George, naar zijn vader, wiens tweede naam George is, terwijl ook diens vader George heette. Ferdinand. naar de vorst van Bismarck, een van de getuigen bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. Van de vijf namen van de jonge prins is alleen de eerste werkelijk traditioneel in het Huis van Oranje-Nassau. De re den waarom de keus op Alexander als roepnaam viel, is dat de ouders het een leukere naam vonden dan Willem, de naam die alleen om historische redenen is gekozen. KENTEKENBEWIJS. - Ik ben mijn ken tekenbewijs verloren en heb dit ter plaatse bij de politie gemeld. Hoe kom ik aan een nieuw kentekenbewijs? .Antwoord: Bij vermissing of ontvreem ding van het kentekenbewijs kan op een bij de „Rijksdienst voor het Weg verkeer", Fruitweg 262, 's-Gravenhage; aan te vragen formulier om een nieuw bewijs worden vezocht. HUURVERHOGING. - Ik woon in een huurhuis zonder garage. Ik heb met vergunning achter mijn huis een gara ge laten bouwen. De huisbaas heeft hiervoor destijds toestemming gegeven, maar hij heeft er geen cent aan be taald. Nu de garage er staat komt de huisbaas met ƒ0,75 huurverhoging aan dragen, vanwege de belasting zo zei hij. Heeft de huisbaas hiertoe het recht? .Antwoord: Welke ook de belastingkos- ten zijn, en van welke aard ook, de verhuurder heeft geen enkel recht om die op de huurder te verhalen. Mocht de huiseigenaar dus die 0,75 p.m. van u blijven eisen, dan kunt u zich rustig met uw klacht tot de plaatselijke huur adviescommissie wenden. VERKEERSBORD. - Hoe hoog moet een verkeersbord (wachtverbod) zijn aangebracht? Mag er onder dit bord nog een bord worden aangebracht met de woorden: „Geldt ook voor de ber men?" Antwoord: De afstand tussen het weg dek en de onderkant van een verkeers bord moet minimaal V/2 meter bedra gen buiten de bebouwde kom, zijn er twee borden onder elkaar aangebracht moet de min. afstand 1,20 meter be dragen. Binnen de bebouwde kom moet tussen wegdek en onderkant van het verkeers bord de afstand 2,20 meter bedragen, ook wanneer er sprake is van twee borden. Er mag en kan inderdaad ook een bord je aangebracht worden met de tekst: geldt ook voor de bermen, alhoewel dit niet noodzakelijk is, want het door u bedoelde wachtverbod geldt ook zonder bordje eveneens voor de bermen. in IN ROLLEN Pepennu^49 GEZINS- FLESSEN vacuum verpakt vacuüm verpakt A A 130 gram Ov lUNOX stuks literfles per fles 2 ROLLEN van 70 voor BLIKJES Deze aanbiedingen zijn geldig t',m woensdag 29 juni a.s. JÉ* FLESJES EKLA" DIEPVRIES FRIKI 250 gram van 115 voor W U DOORREGEN 500 gram 50 stuks in net beker, Jdoos, tandenborstelhouder

Soester Courant | 1967 | | pagina 6