Soest toen - Soest nu HET RUSSISCH LEGIOEN IN DE VER. NATIES Het hoogste bij bouw van punt bereikt „Molenschot" V.V.V.'-nieuws VERENIGDE CRISIS Het oog gericht op een benoeming 1 OP 5 Vrijdag 23 juni 1967 46e jaargang no. 47 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 In de sloot c1 Geen voorrang ësf Gevonden voorwerpen Bejaarden genoten van uitgaansdag SOESTER(l)OURANT Abonn. p. kwart 3.per post t 3.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De vijftig man sterke opmars van de Russen naar de assemblee der Ver. Na ties in New York is begeleid door de knal van de eerste detonatie van een Chinees H-wapen. Dat is voor niemand een prettig geluid, maar nog het minst voor de heren van het Kremlin. Peking ligt met vrijwel iedereen overhoop, maar de Russen hebben dan nog de be trekkelijke eer zowel het voornaamste doelwit van de haat te zijn als een buurman met een lange grens. Vermoedelijk geeft dit besef de heer Aleksej Kosygin geen aangenaam ge voel. Vergeleken daarbij zal het hem minder kunnen schelen dat de rode sikkel en hamer nu heel wat minder in tel zijn in de Arabische wereld dan vóór de Israëlische oorlog tussen twee sabbats in. Het is daarom ook nog lang niet zeker of hij wel met man en macht naar New York is getogen alleen om zijn prestige in Arabische ogen wat nieuwe glans te geven. Over de „hot line" tussen Moskou en Washington schijnt bij het begin van de strijd al geseind te zijn dat de Rus sen het voornemen hadden zich buiten de strijd te houden, als de Amerikanen dat ook deden. De twee supermachten, die eikaars kracht kennen, zijn ei niet op gebrand met elkaar in regelrechte botsing te komen. Vandaar dat Chroes- jtsjow indertijd inbond in de Cuba- crisis. Vermoedelijk betreuren de Russische leiders nog dat ze niet gelijk op met de Amerikaanse „adviseurs" ir Zuid- Vietnam een dergelijk korps van eigen mensen naar Noord-Vietnam hebben kunnen sturen, waardoor de V.S. de verheviging van de strijd waarschijn lijk wel achterwege hadden gelaten. Maar in dit geval kon door een tele grammetje voorkomen worden dat deze twee kolossen tegenover elkaar kwamen te staan. Blijft overigens dat de Russen ook an ders hadden kunnen handelen. Niet door als Chroesjtsjow ten tijde van de Suez-crisis van 1956 met raketten te dreigen, maar door bijvoorbeeld de Egyptenaren weer een overwicht in de lucht te bezorgen. Met goede Sowjet- piloten. Dat zou Nasser welkom zijn geweest het schijnt zelfs dat hij er op gerekend had, zonder dat hij dit nu uit stellige Russische beloften had kunnen afleiden. Maar voor de V.S. zou het funest zijn geweest, alsmede voor het hele westen. Dat heeft in de Arabische landen aan olie- en andere economische belangen heel wat te verliezen, zonder dat er een reële mogelijkheid bestond dan maar gewapenderhand in dit zo uitgestrekte gebied bijvoorbeeld die olie dan maar te gaan halen. De Sowjet-Unie liet dit soort acties doelbewust achterwege, daarbij wetend dat ze er morele schade mee opliep doo He boosheid der Arabieren en Pe king een niet te onderschatten kans gaf propaganda-munt te slaan uit de si- Maandagavond reed de 30-jarige C. M. v. V., alhier, komende van de Insinger- straat, op de Den Blieklaan in de rich ting van de Bosstraat. Door nog onbekende oorzaak raakte hij van de weg in de sloot. De politie moest de bestuurder, die in bewusteloze toestand achter het stuur zat, bevrijden. Per ziekenauto werd hij naar Zonne gloren vervoerd terwijl de zwaar be schadigde auto moest worden wegge sleept. tuatie. Mao greep die kans terstond: hij houdt de neutrale wereld voor hoe Moskou onder één deken ligt met Washington. Dat is niet leuk voor de Russen, al zullen die er wel bij in over weging hebben genomen dat zonder meer de diplomatieke en economische schade voor het westen toch altijd nog iets groter is. De Russen hebben hun sterkste kaart in het middenoostelijk spel niet uitge speeld. Het kan zijn omdat ze eenvou dig in het westen geen trammelant wensen te hebben juist op een moment dat die in het oosten met China groter kan worden. Maar dan hadden Kosygin en de zijnen het er verder bij kunnen laten. Alleen om Israël in de algemene verga dering de mantel uit te vegen hadden zij niet met zijn allen op reis hoeven gaan. Waarschijnlijker daarom is dat die assemblee maar een punt van de tweede orde is voor het gezelschap. Tenslotte kunnen ze hun troefkaart nog altijd uitspelen, met wat minder ef fect weliswaar, dat dan toch nog on aangenaam genoeg is voor de andere partij. Kosygin kan ook met Johnson eens gaan praten wat het de Amerika nen waard is als hij dat niet doet en zijn steun aan Nassers zaak maar be perkt tot woorden.- Hij zal daarvoor uiteraard iets vergelijkbaars in ruil vra gen en daarvoor komt haast alleen maar Vietnam in aanmerking. Als Kosygin kan bereiken dat er een voor de Noordvietnamezen opluchtende en niet al te ontevreden stemmende op lossing komt, heeft hij in deze streken iets bereikt waardoor voortaan in Ha noi de Russische invloed aanzienlijk zal stijgen. Dat wil zeggen juist op een plek waar dat voor Peking het pijn lijkst is, ook al wordt het alleen maar een sterke politieke en diplomatieke ba sis voor de Russen. En als het boven dien ook nog een militaire voorpost wordt, dan is dat voor Mao nog een beetje erger. Een dergelijk Russisch-Amerikaans ge sprek blijft achter de gesloten deur. Maar hoe het loopt valt wellicht op te maken uit wat in de assemblee der Ver. Naties over een andere zaak wordt gezegd. Het hoogste punt van het in aanbouw zijnde bejaardentehuis „Molenschot" is woensdag bereikt, 's Middags ging dan ook de vlag in top en werd een korte bijeenkomst gehouden op het bouw werk. Het monumentale gebouw ver rijst achter de V.I.K.A.-kaasfabriek, aan de Molenstraat op de plaats waar het „zandgat" was gelegen. Het gebouw zal in totaal 242 bedden tellen, 192 voor betalende bewoners en 50 voor zieken en het personeel. De kosten van de bouw van het tehuis en de 48 bejaar- De heer F. U., wonende alhier, reed op de Dalweg in de richting Alb. Cuyp- laan. Op de hoek Rubenslaan-Dalweg, verleende de auto, bestuurd door de heer W.H., eveneens uit Soest, geen voorrang, waardoor een botsing onver mijdelijk werd. Beide wagens moesten worden wegge sleept. doch de bestuurders kwamen met de schrik vrij. denwoningen, die er omheen worden gebouwd, bedragen 5.300.000,-. De in richting vergt dan ook nog een mil joen gulden. Elke kamer krijgt een eigen keukentje en w.c., benevens een koelkastje. De warme maaltijden uit de cen'.rale keuken, die op de bovenste verdieping is geprojecteerd, waardoor men het euvel van hinderlijke etens- luchtjes wil bestrijden, worden bezorgd in de kamers van de bewoners. Het gebouw krijgt een lift; Bij het bouw project zijn begrepen een recreatiezaal en een kerkgebouw. Het plaatsen van de vlag op de boven ste verdieping betekent opnieuw een stap voorwaarts in de opvang van be jaarden. Het heeft jaren geduurd, voor dat de plannen voor „Molenschot" ge realiseerd konden worden. Nu is het al zover, dat het hoogste punt is bereikt van dit moderne, neutraal bejaardente huis. Het gigantische gebouw telt ze ven verdiepingen. Die werden woensdagmiddag om twaalf uur „genomen" door een aantal geno digden en personeelsleden. Op de bo venste verdieping hield het gezelschap halt. Onder hen waren o.a. burgemees ter mr. S. P. baron Bentinck: de wet houders J. v. d. Arend en K. de Haan; de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. v. d. Dussen; technische ambtenaren van de dienst gemeente werken; de architect, de heer J. J. v. d. Linden uit Amsterdam; het bestuur van de Stichting Tehuizen voor Bejaarden uit Amsterdam; de aannemer en het bestuur van de bejaardenvereniging ^Rustenburg". De voorzitter van het Stichtingsbestuur, wethouder K. de Haan, hield een toe spraak, waarin hij allen verwelkomde. Hij sprak zijn vreugde uit over de vor deringen van de bouw en bracht daar voor dank aan aanemer en personeel, die zoveel werk hebben verzet. Over de moeilijke tijd, die aan de bouw vooraf ging, wilde de heer De Haan maar niet meer praten. „Het is nu be ter om vooruit te zien", aldus de heer De Haan. Mevrouw Baars en mej. Jillis, beiden lid van het Stichtingsbestuur, hesen vervolgens de nationale driekleur in top ten teken van het bereiken van het hoogste punt. De heer J. Freeze, directeur van de Stichting Bejaarden tehuizen uit Amsterdam, betuigde zijn dank aan de initiatiefnemers tot de bouw van „Molenschot". Hij bood ge lukwensen aan en hoopte, dat vele Soester bejaarden hun intrek in dit ge bouw zullen nemen. Voorts bedankte spreker de aannemersmaatschappij v.h. Beton- en Aannemersmij. B. Meijer uit Apeldoorn. Het personeel kreeg hierna de gebruikelijke gratificatie in envelop pe en sigaretten aangeboden. De assis tent-uitvoerder, de heer H. van Laar, sprak dankwoorden voor deze attentie en verzekerde, dat alle werkers hun uiterste best zullen doen om van „Mo lenschot" een mooi gebouw te maken, dat een sieraad voor de gemeente zal zijn. Tijdens een intieme bijeenkomst in ho tel Van den Brink sprak wethouder De Haan opnieuw. Hij verwachtte, dat het hijsen van de vlag velen ertoe zal bren gen om te vragen wanneer het eindelijk zover zal zijn, dat men z'n intrek in het gebouw zal kunnen nemen. Maar zover is het nog niet, want de met- houder vertelde, dat het in de bedoeling ligt om aan al degenen, die zich heb ben laten inschrijven, een brief te stu ren met daarin de vraag of men gega digde wil worden of blijven. Na inzen ding van het antwoord komt men pas in aanmerking. Bovendien zal het zo zijn, dat eerst in- y^ners van Soest een plaats zullen krijgen en dan pas bejaarden uit an dere plaatsen in de provincie Utrecht. Dagtochten in het Deltagebied. Wie de vakantie gaat doorbrengen op de Zuid- Hollandse of Zeeuwse eilanden, of gaat logeren in Rotterdam, heeft aan deze dagtochten-folder, waarin een over zichtskaartje is opgenomen, een goede gids. Het Deltagebied blijft een inte ressante trekpleister en straks kunt U vanuit Soest per touringcar met de fir ma's Tensen of Ebato de reis op ge makkelijke wijze maken. Wij maken U nogmaals attent op de keurig verzorg de programma's, die gratis bij ons ver krijgbaar zijn. Uitjes met kinderen gaan dikwijls in de richting van het recreatiepark Avi fauna, waarbij U meteen kunt genie ten van de wonderlijk mooie vogelsoor ten, die het Vogelpark bevolken. Dit jaar ontvingen wij een prachtige folder waarmee U de kinderen, die van mooie plaatjes houden en die van hun plak boeken iets bijzonders willen maken, groot plezier kunt doen. Avifauna is het hele jaar geopend van 8.30 tot 24.00 uur. Vanaf woensdag 21 juni is het sei zoen voor de jeugdvoorstellingen in het Slottuintheater te Zeist geopend. Iede re woensdagmiddag, aanvang half drie kunnen de kinderen een mooie voorstel ling bijwonen. Voor de volwassenen zijn er diverse avondvoorstellingen, waar voor we graag uw belangstelling vra gen. Een folder over deze Zeister akti- viteiten ligt op ons kantoor. Ook kunt U wekelijks de week-agenda's inzien van de omliggende plaatsen. Ook hier treft men wel programma's bij aan, die Toor kinderen geschikt zijn. Komt U •ens informeren, wij helpen U, wan neer U dit wenst, aan ideeën. De Kerkebuurt in 1900 Dezelfde plaats nu in 1967. Zouden er dan eventueel nog plaatsen open zijn, dan worden bejaarden uit andere provincies in de gelegenheid gesteld een verzoek tot plaatsing in te dienen. Het ingebruiknemen van „Mo lenschot" zal in fasen geschieden et> doordoor kan het best gebeuren, dat iemand, die egenlijk liever op een bo venverdieping zou willen wonen, op de onderste verdieping terecht komt, om dat die nu eenmaal wordt toegewezen. Het Stichtingsbestuur heeft het plan een directeur of directrice te benoe men, die alle aanvragen in behande ling zal nemen. „Wij hebben respect voor het goede werk en het vlugge tempo, waarin ge werkt wordt. Het zal ongeveer midden zomer 1968 worden voordat de eerste bewoners hun kamers kunnen betrek ken. Over de prijs kunnen we momen teel nog niets met zekerheid zeggen". De volgende spreker was de heer Kui pers, voorzitter van de bejaardenver eniging „Rustenburg". Hij bedankte ge meente- en stichtingsbestuur voor de uitnodiging en sprak zijn vreugde er over uit, dat „Molenschot", „waarna wij jarenlang hebben gestreefd" binnenkort zal kunnen worden betrokken door de mensen, die er hun levensavond wil len doorbrengen. Daarmee kwam een einde aan deze bij eenkomst. Niet alleen de oorlog in het nabije oos ten, maar meer nog de daarop gevolg de wapenstilstand stelden de Verenig de Naties voor een krachtproef. Reeds het overijld terugtrekken van de internationale strijdmacht der V.N. door de secretaris-generaal Oe Thant maak te duidelijk, dat onze volkerenorganisa tie geen enkele macht kan uitoefenen om twee partijen gescheiden te houden. De argumenten die worden aangevoerd om gelijk te krijgen, berusten meer op de eigen vuist (Israël: geen stap terug, Egypte: Suez-kanaal blijft gesloten, Ara bische landen: oliekraan dicht) dan op de regels van het Handvest. En met wel recht spreekt Rusland? Het heeft sinds vele jaren zijn finan ciële verplichtingen niet nagekomen en bezit volgens de reglementen niet eens stemrecht meerMaar iedereen doet alsof zijn neus bloedt. Reeds verscheidene jaren leven de V.N. in een cirisis. De financiële middelen zijn ontoereikend om allerlei noodza kelijke agendapunten af te doen. Er is geen kijk op, dat hulp wordt geboden aan de leden die in nood verkeren, aan gebieden waar honger heerst, aan de duizenden vluchtelingen. Het is onmo gelijk een voldoende uitgerust politie- leger te formeren, dat agressors kan tegenhouden of scheidende partijen ver mag te scheiden. Bovendien spelen er allerlei andere mo tieven in de debatten, welke hierdoor worden vertroebeld. Het gaat er bij het communistische blok niet om. dat de Arabieren onverwachts aangevallen zijn door Israël. Iedereen begrijpt, dat de Russen er juist op uit waren het vuur tje in die hoek aan te wakkeren, zo niet te stichten, om daarmee Amerika te noodzaken daar in te grijpen. Dan was er een tweede front ontstaan en had Washington minder aandacht en minder slagkracht voor Viëtnam over gehouden. De -abische staten en enkele Mo hammedaanse leden in Afrika maken hun misbaar niet om die paar dagen oorlog. Ze hadden zelf wel die strijd willen beginnen. Maar deze landen gunnen een ander lid in hun eigen vol kerenorganisatie het hele naakte be staan niet. En de overige staten zijn ook al partij in het geding geworden. Zij hebben er belang bij dat het Suez-kanaal weer zo snel mogelijk opengaat, of dat er weer olie uit het midden-oosten komt, of dat Moskou daar minder invloed verwerft. Het wordt steeds duidelijker, dat de reglementen van de U.N.O. modernise ring behoeven. Vooral nu China dezer dagen de wereld met een eigen water stofbom verraste, is het duidelijk dat er niet blijvend kan worden gekibbeld en gevochten door leden die elkaar het bestaansrecht betwisten of een voort durende bedreiging vormen voor de vrede, als buiten de organisatie een veel belangrijker en gevaarlijker macht in staat is, meer kwaad te stichten. Zonder vernieuwing en zonder toetre ding van China blijven de Ver. Naties machteloos. Bepaalde staten verlam men het werk. Wanbetalers maken el ke actie bij voorbaat al onmogelijk. Nergens ter wereld is men nog tevre den over de huidige gang van zaken. Pas als het instituut der Verenigde Na ties tot een beter functionerend en han delend lichaam is omgesmeed, kan er sprake zijn van doeltreffende regeling van de hangende problemen, vermin dering van de bewapening, voorkomen van agressie, beveiliging van handels wegen, garanderen van grenzen, inter nationalisering van de olie en afdoen de afspraken over de atoom- en wa terstofbommen. Bij de politie zijn als gevonden aange geven een linker kinderschoentje, geel, kettinkje met plastic figuren, drijftang, bromfietsplaatje M.T.L. 287, witte sport- broek, sportshirt en witte gymnastiek schoenen, zilver kettinkje met aapje, rood driewieler fietsje, wit kinder schoentje, huissleutel, zwarte dames fiets, diplomatentas met inhoud, dames tasje, fietstasje, paar zomerhandschoe nen, veelkleurige bal, zwart sleuteletui, nieuwe honkbalschoen, groen-grijze da mesfiets merk „Raket", lichtgrijze pull,- over, armbandje met 6 bedeltjes, heren- bril (donker montuur), rekenliniaal, blauw-witte meisjesfiets en een rood geblokte sjaal. Aankomen lopen een schildpad. Dr. Samkalden is benoemd tot opvolger van mr. Van Hall als burgemeester van Amsterdam. Of dit de oplossing van de gezagscrisis in de hoofdstad betekent, zal de toekomst leren. Het is al een stuk rustiger geworden en dr. Samkal den valt in ieder geval niet met z'n neus in de boter. Of zijn benoeming zou weer aanleiding tot nieuwe relletjes moeten zijn. Daar ziet het overigens niet naar uit, al zijn er tegen zijn benoeming wel enkele be zwaren geuit. Er is zelfs een actieco mité, dat al stappen heeft ondernomen om de benoeming tegen te houden. Dat is niet gelukt en wat de volgende stap pen zullen zijn, is nog niet bekend. Dr. Samkalden is een begaafd politicus, maar bovenal jurist. Samkalden wordt vaak beschreven als een mengeling van Mansholt en Drees. Hij heeft meer dan eens voor moeilijke beslissingen ge staan, maar hij heeft nooit geaarzeld maatregelen te nemen als dat nodig was. Zelfs impopulaire maatregelen als de wet en de rechtvaardigheid dat eis ten. Hij is de man, die in zijn tweede ministerschap veel kritiek kreeg te ver duren op de strafonderbreking van La- ges en de handhaving van Van Hall, nota bene de man, die hij nu zelf gzat opvolgen. In Amsterdam bestaan wel bezwaren tegen dr. Samkalden, dat is bekend. Het heeft bij veel Amsterdammers kwaad bloed gezet, dat hij de man is geweest, die Lages zijn vrijheid hergaf. Lages, die juist in Amsterdam zoveel leed heeft aangericht. In dezelfde stad wordt dus binnenkort de man burgemeester, die die oorlogsmisdadiger vrijliet. Niettemin zijn er over de heer Sam kalden veel meer positieve punten te vertellen zo de bovengenoemde maatregelen al negatief genoemd mo gen worden. De vraag is nu, of hij het zal redden in de „lastige stad". Hij zal in het begin wel rustig aandoen en eerst de kat uit de boom kijken alvorens te beginnen met het mes te zetten in de Amster damse problemen. Dat moet dan een heel scherp mes zijn, want de proble men zijn talrijk. Prof. mr. Ivo Samkalden (55) heeft in ieder geval één ding mee, wat zijn voorgangers misten: meer financiële steun van de regering. Dit is zonder twijfel de verdienste van zijn voorgan ger, de nog steeds aan kritiek bloot staande mr. Van Hall. Wat die financiële steun precies zal in houden, zal pas later duidelijk worden. Laat de nieuwe burgemeester er in ieder geval niet teveel van verwach ten, anders zou dit wel eens zijn eerste teleurstelling kunnen zijn. En dat zou een slechte start zijn van de man, die er lang over heeft nagedacht of hij de uitdaging zou aannemen. Hij heeft het tenslotte gedaan en hij heeft nu tien jaar de tijd om weer iets van Amster dam te maken. De Amsterdammers (en heus niet alleen zij) wachten in span ning af hoe het nieuwe gezicht van de hoofdstad er uit zal gaan zien. KANTMAN Onder auspiciën van de Oranjevereni ging „Wilhelmina" hebben 82 bejaar den van Soesterberg weer een prach tige tocht gemaakt. Ditmaal ging het gezelschap naar het westen en nadat men onderweg een kopje koffie had gedronken aan de Reeuwijkse Plassen ging men via Gou da naar Rotterdam, dat voor velen die het vroeger gekend hebben, voor een groot deel een nieuwe stad is gewor den. Per spidoboot werd een tocht door het grote havencomplex gemaakt, waarbij men ogen te kort had om te kijken naar de vele schepen, kustvaarders en zeekastelen, alsmede het drukke scheep vaartverkeer. De reis terug ging via Dordrecht en onderweg werd in Hillegersberg de lunch en in Gorinchem de thee ge bruikt. Langs lommerrijke wegen en over de Leusder hei werd naar Amersfoort ge reden, waar in Restaurant Dierenpark werd gedineerd. Daar dankte de heer Loonstra de organisatoren voor de prachtige dag. In Soesterberg wachtte de deelnemers aan de tocht nog een verrassing, toen door mej. Van Angeren in café ,,'t Cen trum" een consumptie werd aangebo den. De stichting „Oog en Bril" heeft na veertien dagen praktisch onderzoek op een onzer rijkswegen moeten conclude ren, dat 20 (dat is 1 op de 5) van de automobilisten over een onvoldoende gezichtsvermogen beschikt. Nu wordt er bij het rij-examen wel van de candi- daten gevraagd een nummerbord op be paalde afstand te lezen, maar degenen die een rijbewijs geregeld laten verlen gen, krijgen tóch dat document als hun gezichtsvermogen achteruit is gegaan. Bovendien zullen er nog wel andere kwaaltjes en kwalen zijn, waar de hou ders van rijbewijzen aan kunnen lij den. Er zijn twee mogelijkheden om hier verbetering in te brengen. In de eerste plaats kan verlangd worden dat iedere aanvrage voor een nieuw rijbewijs of een verlenging vergezeld gaat van een medisch attest van de (huis)dokter. In de tweede plaats is het mogelijk het rijden met bepaalde kwalen strafbaar te stellen en na ongelukken dit punt te laten onderzoeken.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1