Prins Bernhard verjaart Soest toen - Soest nu In massa naar cle Costa RUMOER OM THANT VEILIG UIT VEILIG THUIS UITWIEDEN VAN SUBSIDIES NIET ERG KONINKLIJK VEILIG VERKEER PLEEG-ZORGEN Het oog gericht op regeringssteun Dinsdag 27 juni 1967 46c jaargang no. 48 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bromfiets tegen geparkeerde auto 17 miljoen vakantiegangers jaarlijks naar Spanje's zonnige kusten Foutief telefoonnummer Voetbalwedstrijd Oud Internationals D.W.S.-junioren Meisjesschool voor Maatschappelijk Onderwijs POLITIE TEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 SOESTERfliOURANT Abonn p. kwart, 3,—. per post f 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Een merkwaardig diplomatiek spel speelt zich af rondom de figuur van Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N. Dat begon toen hij naar veler oordeel wat te vlot toegaf aan Nasser, toen deze de vredesmacht der Ver. Na ties van de Israëlische grens weg wilde hebben. Thant is toen verweten dat hij geen vertragingsactie heeft gevoerd en ook de algemene vergadering geen stem in het kapittel gaf. Ook in de huidige assemblee viel er een enkel woord over. Met name ver weet Israëls minister Abba Eban Oe Thant dat hij de brandweer in liet rukken zodra de eerste rook was waar genomen. Thant zal er nog nader over rapporteren, maar hij gaf nu al vast wat weerwerk. Op zichzelf al uniek, want het is geen gewoonte dat de se cretaris-generaal publiekelijk debatteert met de leden. Hij zei onder meer dat Israël weinig recht tot verwijten had: het had zelf de V.N.-macht nooit toe gelaten, ook niet toen eind mei de moelijkheden in Egypte begonnen. Dit tegenargument lijkt even zwak als de verwijten zelf, al is het curieus dat Thant met dit laatste detail niet eerder voor de dag is gekomen. Het lijkt wel duidelijk dat Thant inderdaad niet an ders heeft kunnen handelen. De assem blee heeft het aan zichzelf te wijten dat het zo ging, dan had ze maar een betere afspraak moeten maken. Notities Tezelfdertijd werd een document open baar gemaakt, dat een overeenkomst tussen Thants voorganger Hammar- sjold en Nasser heet te bevatten. Vol gens dit stuk was wel overleg geboden geweest. Thant wijst dit stuk af: het was een privé notitie van Hammar- sjold, die zeker geen kracht meer had nadat later de officiële overeenkomst was gesloten, de enige waar hij mee kon werken. Ook in dat opzicht lijkt Thant correct gehandeld te hebben. Men krijgt de indruk dat de publicatie van Hammar- sjolds stuk vooral bedoeld was om Thant in een lastig parket te brengen. Het is logisch dat men de bron voor de documenten in Washington zoekt. Daar is Thant immers bepaald geen getapte figuur, vooral niet nadat hij al enige malen de Amerikaanse politiek in Viet nam heeft gelaakt. Velen daar zien hem als een anti-westerse Aziaat, die daar door haast stelselmatig de U.S.S.R. in de kaart speelt. Gaat u dit jaar met de auto op va kantie? Ligt uw vakantie-adres honder den kilometers van huis? Maak er dan een plezierige rustige tocht van. Neem er de tijd voor en rust zo nu en dan wat uit. U bent een verstandige automobi list als u om de twee uur rijden een half uurtje rustmaar dan ook rust! Een vermoeide bestuurder vormt een ge vaar op de weg. Zorg onderweg voor voldoende ventilatie, zuurstofgebrek maakt slaperig. Heeft u voor uw vakantie een auto gehuurd, maak dan vóór de grote tocht een proefrit met de huurauto. Overtuig u, dat in de huurauto een gevarendrie hoek aanwezig is, en of de crick goed functioneert. Laat uw auto in ieder ge val vóór uw vakantie in een garage nakijken. Het gaat om uw eigen veilig heid en die van anderen. Neemt u veel bagage mee, prop dan niet alles achterin waardoor uw auto moeilijk bestuurbaar wordt. Zorg dat er voldoende druk op de voorwielen blijft. Controleer tijdens de rustperiodes of uw imperiaal nog wel stevig vast zit. Bent u zwaar beladen, dan verdient het aan beveling de bandenspanning te verhogen. Raadpleeg hiervoor altijd uw garage (of uw instructieboekje). Bij uw bagage hoort op de eerste plaats een sleepkabel, een pechpakket, een reserveset lampjes, bougies, een ven- tilatorriem, een verbanddoos en een ge varendriehoek. Zorg ervoor dat deze za ken voor het grijpen liggen. Verwacht tijdens uw vakantie het onverwachte van vele, onervaren auto mobilisten, die u onderweg ongetwijfeld zult ontmoeten. Maak daarom tijdig en duidelijk uw bedoelingen aan het ove rige verkeer kenbaar! U kunt ervan verzekerd zijn onder weg in een file te komen. Blijf kalm en windt u niet op als er geen eind komt aan zo'n file. Het verstandigste wat u in zo'n geval kunt doen is: voldoende afstand houden tot uw voorganger (mi nimaal de helft van uw snelheid in me ters). U weet toch dat het verboden is de normale gang van het verkeer te be lemmeren door onnodig uitzonderlijk langzaam te rijden? Pas u dus steeds aan de verkeerssituaties aan. Hoewel we het u niet aanraden, is het wettelijk toegestaan dat de passa gier naast de bestuurder een kind op schoot heeft. U bent echter strafbaar als dit kind ouder dein vier jaar is. Zorg onderweg voor voldoende uit zicht naar alle kanten. Raadpleeg voort durend uw spiegelsdaar zijn ze voor! Blijf, als u een lange autotocht gaat maken, niet met een lege maag rijden, want dat maakt u moe en nerveus. Eet ook niet op willekeurige tijden om het hongergevoel te onderdrukken. Ons ad vies: neem een goed ontbijt, een lichte lunch en een warme maaltijd aan het einde van de dag. iU kent de parkeerborden langs onze wegen wel. Een witte P op een blauw bord. Sommigen van deze borden echter zijn voorzien van een onderbord waar op bijv. staat vermeld: 1,5 kilometer. Een dergelijk bord duidt aan dat pas na anderhalve kilometer op een daar voor bestemde plaats geparkeerd mag worden. De enige Dat is zeker te simplistisch gesteld. Bij tal van gelegenheden heeft Thant juist de boosheid van het Kremlin opgewekt. Ongetwijfeld heeft hij wel dingen ge zegd en gedaan die bij nader inzien beter anders gezegd of gedaan hadden kunnen worden, maar wie overkomt dat niet? In het algemeen heeft juist het feit dat Thant niet aan de westerse of de Rus sische leiband liep, hem juist een groot prestige gegeven in de Aziatische en Afrikaanse wereld. Het maakt hem ook een zo geen ideale dein toch de beste voorhanden bemiddelaar in vele za ken, wat wel duidelijk bleek toen men hem vroeg toch maar aan te blijven: niemand wist een geschiktere figuur. Juist nu pogingen aan te wenden hem in diskrediet te brengen kan niet in het belang van het westen zijn en zeker niet in Israëls belang. Vooral niet wanneer de aan hem gerichte verwijten zo twijfelachtig blijken als ze nu schij nen. Nogmaals: Thant is geen enkel, maar hij heeft nog steeds de beste kaarten als onderhandelaar, die aanzien geniet in alle kampen. En juist nu is er grote behoefte aan een bemiddelaar. Als weldra de Ver. voor Nederlandse Gemeenten vergadert zal prof. Goed hart aan de verzamelde deskundigen voorhouden dat in een tijd van wel vaart door gemeenten een aantal subsi dies aflopend dienen te worden ge maakt om geld enbeschikbaar te krij gen voor dringender zaken. Het komt ons voor dat prof. Goedhart het gelijk aan zijn kant heeft. Er wordt dikwijls subsidie uitgetrokken voor doeleinden, die evengoed met een be roep op het particulier initiatief kunnen worden bereikt. En dat geldt zeer ze ker niet alleen voor gemeenten, maar ook voor rijk en provincie. Er zijn nu eenmaal zaken met een dringende en met minder dringende urgentie. Wanneer men bijvoorbeeld tonnen uit trekt om de al dan niet grote kunst een ruggesteuntje te bieden, dat soms op een volledige leunstoel lijkt, dan moet dit eens worden afgewogen tegen de noodzaak om dringende verkeers- voorzieningen te treffen om daarmee mensenlevens te sparen en menselijk leed te voorkomen. Wij weten best dat wij ons land niet cultureel mogen laten „verpieteren". Wij weten ook dat het particulier ini tiatief bergen kan verzetten om dat te voorkomen en hiertoe bereid is. Het is echter duidelijk dat het verkeerspro bleem in grote en kleinere steden zo omvangrijk is geworden dat hiervoor spoedige voorzieningen geboden zijn. Het komt ons voor dat het in dit ge val zeer wel te verdedigen is wanneer culturele gezelschappen steun van de overheid moet ontberen om daarmee wellicht kinderen en bejaarden van een verkeersdood te redden. Wij beminnen de kunst maar wij vrezen de dood met name in de gevallen waar in uitstel mogelijk is. De keuze tussen noodlijdende culturele instellingen en dode medeburgers lijkt ons niet moei lijk. Er veel uit te wieden in de tuin van het patroon der overheidsuitgaven. Het gaat slechts om het aanvaarden van enig risico's bij het afwegen der risico's. Of mag men mensenlevens wel offeren om die risico's te vermijden? De bromfietser C. K., alhier, reed in de Van Weedestraat richting Amsterdam, waar hij ter hoogte van hotel „Eem- land", tegen de bumper van een al daar geparkeerde auto reed. Hij kwam hierdoor te vallen, waardoor hij aan hoofd en borst schaafwonden opliep. Donderdag 29 juni a.s. verjaart „groot vader". Maar de status van grootvader is prins Bernhard zeker op deze foto niet aan te zien. Wij kennen onze prins nog als een en thousiaste en sportieve figuur, die graag zijn krachten geeft voor allerlei econo mische en maatschappelijke taken en onmiddellijk bereid is tot daden, als anderen nog over plannen praten. Z.K.H. schroomt ook niet, zelf de han den uit de mouwen te steken. Als vlie genier heeft hij meer dan ooit storin gen moeten verhelpen. Als een bedrijf nieuwe apparatuur heeft geïnstalleerd, is prins Bernhard graag de eerste om er eens mee te experimenteren. En het zijn niet alleen auto's die hij persoon lijk gaat testen. Op Schiphol is hij vaak te vinden in de vluchtnabootsers van een nieuw type vliegtuig en bij verscheidene industrieën bezichtigt Z.K.H. als dat maar even kan com puters en machines. Het genereuze geschenk van ons land aan Amerika, bestaande uit een leer stoel in Nederlandse beschaving aan een universiteit aldaar, was zijn werk. Juist de relaties met tal van andere landen heeft Z.K.H. diepere inhoud ge geven. De economische resultaten van zijn exportmissies zijn niet meer in geldswaarden uit te drukken. Prins Bernhard wordt thans 56 jaar. Getuige de foto is hij nog altijd even actief. Vorig jaar was Spanje het meest be zochte vakantieland van Europa. Ook dit jaar zullen velen hun schreden over de Pyreneeën zetten op zoek naar zon en zee. Daarin zullen zij in Spanje wel niet teleurgesteld worden, want het zijn twee artikelen, waarvan het land goed is voorzien. Na meer dan twee eeuwen van econo mische stilstand heeft het vakantiebe- drijf voor een enorme opleving ge zorgd. Iedere vakantieganger die lui op het strand ligt is een kostbaar econo misch goed voor dë Spanjaarden. De grote toeloop van toeristen, die pas vijftien jaar geleden begon, breidt zich nog steeds uit. De peseta, behoort thans tot de meest stabiele valuta's ter we- reld. In 1965 lieten 17 miljoen bezoe kers bijna 4y2 miljard gulden achter, waarmee het toerisme tot een van de belangrijkste bedrijfstakken van Spanje is geworden. Het is duidelijk, dat deze op zijn beurt weer andere takken van industrie werkgelegenheid verschaft, zoals bijvoorbeeld de bouwnijverheid, die al deze horden toeristen onderdak kan verschaffen. Uiteindelijk komt een bezoekersaantal van zeventien miljoen ruwweg neer op één toerist per twee Spanjaarden. De bouwnijverheid heeft op haar beurt meubelfabrieken, fabrie ken van sanitaire en elektrische instal laties, fornuizen, koelkasten en derge lijke aan het werk gezet. Uiteraard vereisen nieuwe hotels ge schoold personeel, bestaande uit koks, kelners, kamermeisjes en kantoorperso neel. Spanje heeft daarom door de staat gesubsidieerde hotelvakscholen gesticht. Het vervoer van de toeristen vereiste de aanleg van nieuwe autosnelwegen, de uitbreiding van het binnenlandse luchtnet en bovendien modernisering van de spoorwegen. Openbare nutsbedrijven, - telefoon, gas, waterleiding en elektriciteit - moesten worden opgericht, waar zij nimmer te voren hadden bestaan. Deze aktivitei- ten zijn allemaal het gevolg van de toeristenexplosie, welk heel rustig vlak na de tweede wereldoorlog inzette. In de industriële noordelijke landen, waar de mensen spoedig over meer geld en vrije tijd beschikten, had men echter iets niet, wat het arme Spanje wel had, nl. zon en lage prijzen. Dit heeft weer tot gevolg gehad, dat steeds meer men sen Spanje gingen zien als een tweede woonoord. Deze toeristische kolonisten zijn vooral neergestreken aan de Costa del Sol waar de zon 320 dagen per jaar schijnt. Het fel kloppende hart van deze streek is Torremolinos. Niet lang geleden was dit een ingedut vissersdorpje. Thans is het een uitbun dige mengeling van cafés, souvenirwin kels, platenbars en makelaarskantoren, van de zee gescheiden door hoge flat gebouwen en hotels. Met het echte Spanje heeft dit natuurlijk niet veel meer te maken. Langs andere Middel landse zeekusten, zoals de Costa Brava en Costa Blanca is deze ontwikkeling ordelijker verlopen. Weliswaar zijn de prijzen sinds het einde van de laatste oorlog wat gestegen, doch Spanje is altijd nog veel goedkoper dan Frank rijk of Italië en iets goedkoper dan Griekenland en Joegoslavië. Spanje heeft op economisch gebied een enorme hausse meegemaakt. Ook de Spanjaar den zelf hebben Je smaak van het mo derne gerief te pakken gekregen. De vraag blijft natuurlijk hoe lang dit al lemaal zal kunnen blijven voortduren. Het antwoord hierop zou kunnen zijn: Net zo lang als de welvaart in de noor delijke landen aanhoudt. Telkenmale blijkt weer, hoe klein wij zijn. Zelfs als een kleine kweker na 10 a 12 jaren zwoegen een resultaat je bereikt en een nieuwe iris heeft ver kregen, die door onze prinses Beatrix zo fraai wordt bevonden dat hij toe stemming verkrijgt zijn bloem Willem- Alexanderiris te noemen, komen er weer andere kwekers van de Koninklij ke Ned. Alg. Vereniging van Bloembol lencultuur. dat die koninklijke naam niet wordt ingeschreven. Dat is een slag in het gezicht van H.K.H. prinses Beatrix. En dat is dan niet erg koninklijk. Het zal weinig vertoond zijn, dat een fabriek reclame maakt met een speldje, dat aangeeft dat de drager het produkt van dat bedrijf juist niet wil drinken. En toch heeft de vaderlandse likeur stokerij die hiertoe overging, een uiterst verstandig standpunt ingenomen. De firma Bols is namelijk insignes gaan verspreiden met een blauw stuurwiel, waarmee de drager kan aangeven dat hij niets (meer) wenst te gebruiken, omdat hij nog moet rijden. Dat remt waarschijnlijk de eigen omzet. Maar het maakt de weg veiliger. En menigeen mag de likeurstokerij dankbaar zijn, dat hierdoor ongelukken worden voor komen. Uiteindelijk trekt Bols toch aan het langste eind. In de concurrentiestrijd zal t.z.t. wel blijken, dat de cliënten van deze distilleerderij langer klant blijven, omdat zij langer blijven leven. Het departement van juistitie heeft vaste regels opgesteld voi r de toelating van buitenlandse pleegkinderen in Ne derlandse gezinnen. Dat is verstandig, want wij herinneren ons de moeilijkhe den met families die een buitenlands kind in huis hadden genomen, het ja ren verzorgden en dan weer af moes ten staan. De richtlijnen zijn niet tegen de kin deren gericht, maar stellen bepaalde eisen aan de pleegouders. Zij zijn juist in het belang van de kinderen en van de toekomstige pleegouders zelf. Zij be perken ook de mogelijkheid om pleeg kinderen uit te buiten, dan wel te kort te doen. Het is eigenlijk wel treurig, dat der gelijke regels nog noodzakelijk zijn ook. In een in onze courant geplaatste ad vertentie van ,Gas-service Dienst Soest' werd door ons abusievelijk het tele foonnummer 4331 vermeld. Geïnteres seerden die dit nummer belden, kregen dus niet de verlangde inlichtingen, daar het enige juiste nummer 4332 is. De scheepsbouw in Nederland is niet meer de bloeiende bouw van weleer. De concurrentie van het buitenland is dermate toegenomen, dat de Neder landse scheepsbouw zelfs in het slob is geraakt. Dat is meer dan te betreu ren, want het verloren gaan van nog meer werkgelegenheid kan men in deze moeilijke tijd niet zonder meer accep teren. Het is dus duidelijk, dat er maat regelen genomen zullen moeten worden om de scheepsbouw die plaats in de internationele bouw terug te geven, die ze toekomt. Gelukkig heeft de regering dit inge zien. Ze gaat de werven (tijdelijk) steu nen. En dat is ook hard nodig, want wat wij in Nederland thans nog aan grote werven hebben is zeer beperkt. Die grote werven zijn trouwens zo groot niet meer vergeleken bij de wer ven in andere landen, waar de scheeps bouw zich steeds meer ontplooit. En dat terwijl in Nederland in feite een stilstand in de scheepsbouw valt te con stateren. En stilstand betekent nog al tijd achteruitgang, vooral in deze tijd van werkloosheid. Die sitlstand brengt ook met zich mee, dat de organisatie en de uitrusting aan het verouderen zijn - zo dit tenminste al niet eerder gebeurd is. Het uitblij ven van grote orders, het annuleren van de duikbootorder van Zuid-Afrika (al valt hier uiteraard diepgaand en langdurig over te discussiëren) hebben de Nederlandse werven een heel stuk doen dalen op de ranglijst van scheeps bouwende landen. Ondernemers en vakbonden zijn de eer sten geweest, die het probleem hebben aangepakt door een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van achter uitgang. Zij vergaten daarbij niet ook naar middelen te zoeken om die ach teruitgang te stuiten. Hun werk is niet vergeefs geweest: de regering gaat de Nederlandse scheepsbouw steunen door het verstrekken van rentesubsidies. De regering neemt dus een deel van de rente, die de werven voor geleend geld moeten betalen, voor haar rekening. De regering is dus bereid mee te wer ken, daarmee bewijzend, dat deze kwes tie haar bezighoudt en belangrijk ge noeg voorkomt, die op te lossen door financiële steun aan de werven te ge ven. Die kunnen daardoor beter het hoofd bieden aan de steeds groeiende buitenlandse concurrentie. Dat is zeer belangrijk, in de eerste plaats omdat het voortbestaan van een flinke werk gelegenheid nu verzekerd is. Was de regering doof gebleven voor de ver zoeken om steun, dan had men de boot misschien nog wel enige tijd kunnen af houden, maar dan hadden we toch bin nen niet al te lange tijd lelijk in 't schip gezeten. KANTMAN. Morgenavond wordt de traditionele voetbalwedstrijd Oud-Internationals- D.W.S.-jeugd op het K.P.S. terrein ge speeld. De wedstrijd vangt om 7 uur aan, ter wijl om 6 uur een voorwedstrijd K.P.S.- Gazellen wordt gespeeld. De opbrengst is bestemd voor een liefdadig doel. Aan deze school, aan de Steenhoffstraat 46 B, zijn geslaagd voor: Klimrooosdiploma: Don ja Beijersbergen, Truus van Dorresteijn, Lucie van Ewijck, Mientje Houtveen, Marijke Vrakking en Anke Wolfsen. Afgewe zen één. Unit Taalvaardigheid: Cobie van de Beek. Donja Beijersbergen, Nelly Dries- sen, Lucie van Ewijck, Tineke ten Haaf, Annie van den Hoed, Thea Wigt- man en Anke Wolfsen. Unit Engels: Cobie van de Beek, Donja Beijersbergen, Nellie Driessen, Tineke ten Haaf, Annie van den Hoed, Marij ke Hooft, Marijke Vrakking en Thea Wigtman. Afgewezen één. Unit Omgangsvormen: Cobie van de Beek, Donja Beijersbergen, Truus van Dorresteijn, Nelly Driessen, Lucy van Ewijck, Tineke ten Haaf, Mientje Hout veen, Annie van den Hoed, Hetty Lu- ten, Marijke Vrakking, Thea Wigtman en Anke Wolfsen. Unit Kleuterverzorging: Cobie van de Beek, Donja Beijersbergen, Truus van Dorresteijn, Nelly Driessen, Lucy van Ewijck, Tineke ten Haaf, Mientje Hout veen, Annie van den Hoed, Hetty Lu- ten, Marijke Vrakking, Thea Wigtman en Anke Wolfsen. Unit Bedrijfsverkenning: Cobie van de Beek, Donja Beijersbergen, Truus van Dorresteijn, Nelly Driessen, Lucy van Ewijck. Tineke ten Haaf, Mientje Hout veen, Annie van den Hoed, Thea Wigt man, Anke Wolfsen. Afgewezen één. Unit Spreekvaardigheid: Cobie v. d. Beek, Donja Beijersbergen, Truus van Dorresteijn, Nelly Driessen, Lucy van Ewijck, Tineke ten Haaf, Annie van den Hoed, Marijke Vrakking en Ankie Wolfsen. Afgewezen drie. De diploma's en de units werden aan de geslaagden uitgereikt op de ouder avond van 21 juni door pastoor Ree kers van de parochie H.H. Petrus en Paulus te Soest.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1