i Soest toen - Soest nu DE NUCHTERE GEEST VAN GLASSB0R0 V.V.V.-nieuws D.W.S.-jeugd won opnieuw van oud-internationals Het oog gericht op V0LKSV0EDSEL Vrijdag 30 juni 1967 46e jaargang no. 49 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Auto en bromfietsbotsing Prins Bernhard en koningin Juliana woonden de tweede helft bij Feestelijk afscheid van zesde klassers P0LIT1ETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 SOESTER(ï)ÖURANT Abonit p. kwart, 3,—s per post f 3.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Natuurlijk hebben Lyndon B. Johnson en Aleksej N. Kosygin in twee gesprek ken te Glassboro niet even alle wereld problemen voorgoed opgelost. Dat viel ook niet te verwachten. Het belang rijkst was dat de twee mannen, die door hun functies moeten fungeren als de „bewaarders van de wereldvrede" hun onderlinge verhoudingen schoeiden op de grondslag van een redelijk ge sprek. Een gesprek dat noodzakelijker wijs op twee niveaus moest verlopen. Er zijn pijnlijke directe kwesties als Vietnam en het nabije oosten, die in gewikkeld worden door allerlei over wegingen van strategische en tactische politiek. Maar daarboven staat voor beiden het bewustzijn dat dit soort za ken nooit zover gedreven mag worden dat ze leiden tot een werkelijke oorlog waarin de twee supermachten met hun kernwapens worden betrokken. Daar over zijn de twee het eens; de rest is van de tweede orde en daarover kun nen de opvattingen gerust uiteenlo pen, zelfs zeer fel. Wat het nabije oosten aangaat blijft Kosygin vasthouden aan de eisen die ook zijn neergelegd in de resolutie, die goede kans maakt door de alge mene vergadering van de V.N. aange nomen te worden. Dat is: veroordeling van Israël als agressor, de eis tot terug trekking van de troepen tot de wapen stilstandsstellingen en schadevergoeding aan de Arabische landen. Het naakte bestaan Het belangrijkste waarover Jonhnson en Kosygin het eens zijn staat daar niet in: namelijk, wat beiden in hun redevoeringen met nadruk hebben be toogd: dat alle landen van het nabije oosten, Israël inbegrepen, recht hebben op een veilig bestaan. Dat is voor de Arabieren uit Kosygins mond geen aangename taal, maar het is het reële hoofdingrediënt van zijn standpunt. Tenslotte staat er voor de Sowjet-Unie heel wat op het spel. Na tuurlijk kan Moskou weer voor miljar den wapens naar Nasser sturen, maar als dan opnieuw een toestand ontstaat als van half mei, dan zouden de Rus sen daarmee Nasser de bevoegdheid geven te bepalen of en wanneer een derde wereldoorlog uitbreekt. En dat is nu niet direct een persoon aan wie men een dergelijke machtspositie kan toevertrouwen, daarover zal Johnson Kosygin niets hebben hoeven vertellen. Juist zoals met veel tactische haken en ogen opeens de bijeenkomst uit de lucht kwam vallen, hoewel hij waar schijnlijk al van tevoren was overeen gekomen - Kosygin moest toch de Ara bische gevoeligheid ontzien - zo is het mogelijk dat de twee grote mannen ook ten aanzien van het nabije oosten een overeenkomst hebben bereikt. Of lie ver: een gezamenlijke mening. O De 50-jarige bromfietser A. B. de R., wonende te Amersfoort, reed op het rijwielpad van de Birkstraat in de rich ting Amersfoort. Bij het „Witte Huis" sloeg de 63-jarige autobestuurder H. G. A. P. uit Wage- ningen de zandweg in naar het woon wagenkamp, doch gaf daarbij geen voorrang aan de bromfietser. Een botsing was het gevolg en nadat dokter Rip de eerste hulp had verleend, werd R. met gebroken ribben naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amers foort vervoerd. De bromfiets werd zeer zwaar bescha digd. Ja... we gaan weer graven! Meisjes en jongens van 4 tot en met 12 jaar kunnen hun geluk gaan beproe ven in de Soester Duinen. Er zullen ze ker nog wel kinderen zijn, die weten hoe opwindend het is om te proberen een schat op te graven. Op zaterdag 22 juli, precies om half drie, worden de meisjes en jongens, die voorzien zijn van een deelnemers kaart, op het terrein in de Soester Dui nen (einde Sparrenlaan) verwacht. De deelnemerskaarten zijn voor de som van 0,50 verkrijgbaar bij V.V.V. Soest in het Verkeershuis tegenover het raad huis. Er wordt in twee groepen gegraven n.1: kinderen van 4 tot en met 7 in een groep voor de kleinsten en een groep van 8 tot en met 12 jaar voor de gro teren. Er mag geen schop aan te pas komen, er moet met de handen naar al die verstopte schatten gegraven worden. Jongens, wat een sport! En er komt dit jaar veel moois tevoor schijn, dat verzekeren we jullie! Wie mee wil doen kijkt vader en moeder maar eens lief aan, misschien komt er dan wel vijftig cent uit de portemon- naie, waarmee je en deelnemerskaart kunt komen halen. Er zijn er genoeg en dan goed onthouden, dat je op zater dagmiddag 22 juli vrij moet wezen om te komen graven. Bestellen jullie ook alvast een vrolijk zomerzonnetje? Bij zulk gewichtig werk mag het niet rege nen? Op 3 juli a.s. gaat de firma Tensen weer met rollende wielen de vakantie trips maken. Een programma van 21 nummertjes biedt vele mogelijkheden. Heeft U de folder al bij ons gehaald? Nog niet? Dan gauw doenen een keuze maken. U kunt bij V.V.V. boeken. Indirect De moeilijkheid is, zoals Kosygin trou wens ook op zijn persconferentie te berde bracht, dat noch de U.S.S.R., noch de Verenigde Staten in staat zijn andere landen, in casu Israël en Egyp te, te dwingen tot een bepaald doen of laten. Dat moet via omwegen gaan door druk uit te oefenen, door lokkende voorstellen te doen enzovoort. En zij tweeën zijn de mannen die dit moeten en kunnen doen. Het klaarblijkelijk ook willen doen. Al voetnoot kan dan nog even presi dent De Gaulle genoemd worden, de grote voorstander van een conferentie van de grote vier. Die is door het ge sprek van de grote twee volslagen overbodig geworden. Trouwens juist de uitlatingen van de Franse president in de afgelopen week tonen aan dat ze ker zijn bijdrage tot de conversatie weinig nut gehad zoü hebben. Franse mening De generaal ziet de zaken zeer simpel: de Amerikanen hebben een scheve schaats gereden in Vietnam en daardoor wordt China onaangenaam, zodat het de Fransen zelfs verslaat in de race naar de waterstofbom. En daardoor ontstaan overal in de wereld crises, zo als in het nabije oosten. Oplossing: de V.S. moeten maar uit Vietnam verdwijnen, dan is alles pais en vree. Een onzinnige simplistische gedachte, die door de Russen met het zelfde minachtende stilzwijgen wordt behandeld als ze betrachten ten aanzien van Nassers grote excuus voor zijn ne derlaag, namelijk dat de V.S. en de Britten de Israëli's zo geholpen hebben. De heer Kosygin heeft geen behoefte om met praat van de borreltafel en sprookjes van de baker politiek te be- drijven; hij houdt zich liever aan nuch tere waarheden en mogelijkheden. En dat is dan de grootste geruststelling van Glassboro, hoeveel venijnige poli tieke schermutselingen er nog komen, ook tussen de V.S. en de Sowjet-Unie. Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bern hard en Hare Majesteit koningin Julia na hebben woensdagavond op het door honderden bezoekers omzoomde terrein van de voetbalvereniging (K(oninklijk) P(aleis) S(oestdijk) aan de Biltsewegde tweede helft bijgewoond van de jaar lijkse voetbalwedstrijd om de Prins Bernhard-beker. Deze ontmoeting ging ditmaal tussen de D.W.S.-jeugd en de gebruikelijke tegenstander, de oud-in ternationals. Evenals vorig jaar zege vierde de Amsterdammers met 2-1 over de oud-Oranjehemden, zodat D.W.S. voor de tweede keer in het bezit van de door prins Bernhard na afloop uit gereikte wisselbeker kwam. De opbrengst van deze wedstrijd op de vooravond van de verjaardag van Z.K.H. prins Bernhard kwam ditmaal ten goede aan de Mytylschool, internaat voor spastische kinderen te Utrecht. Het was voor de zesde achtereenvolgende keer, dat de organisatie van Oud-In ternationals belangeloos in Soestdijkeen wedstrijd speelden. In 1965 wonnen de oud-Oranje voetballers definitief de door de prins beschikbaar gestelde wissel beker. De nieuwe wisselbeker kwam dus vorig jaar in handen van de D.W.S.-jeugd en woensdagavond op nieuw. Voordat aan de hoofdschotel van deze avond werd begonnen, speelde eerst K.P.S. tegen het elftal van de Gazelle- fabrieken te Dieren. De gasten kwamen niet voor niets, want ze wonnen met De Da Costaschool aan de Prins Bernhardlaan in 1921 'M. Dezelfde plaats in 1967 Daar kwamen ze dan de coryfeeën uit de verleden tijd Cor v. d. Hart, Fons van Wissen, Roel Wiersma, Van Stof- felen en de anderen. 2-1. Daarna werd de grasmat betre den door „jong en oud". Bij de oud- internationals ontbrak Abe Lenstra en dat was wel een teleurstelling voor de genen, die speciaal voor deze voetbal ler waren gekomen. De oud-internationals begonnen goed. Al na vijf minuten kregen ze net bui ten het strafschopgebied een vrije trap te nemen wegens obstructie. Van Ede schoot de bal rakelings over. In de be ginperiode waren de oranjehemden ster ker, maar D.W.S. had toch de beste kansen. In de zevende minuut een doorbaak van de voorhoede, maar de bal ging juist naast het doel van Roffel. Drie minuten later hadden de blauw zwarten opnieuw pecht, toen een boog- bal over Roffel in het doel scheen te zullen belanden, maar via binnenkant naai toch het ve^d weer mpfu'tte. D.W.S. nam geleidelijk het initiatief over, vooral dank zij het uitstekende spel van linksbinnen Muller. De Am sterdammers bleven aktief voor het doel van Roffel. Van Stoffelen (in lan ge broek) en Schaap hadden handen vol werk om de aanvallen af te slaan. Ze werden daarin goed bijgestaan door v. d. Hart en beide kanthalfs Bies- brouck en Wiersma. Toch konden zij niet voorkomen, dat Muller een terug speelbal onderschepte en Roffel het nakijken gaf. (1-0). De jeugd bleef aanvallen, hetgeen wel in een serie schoten, maar niet in doel punten resulteerde. Na een kwartier kon Roffel nog net met de voet red ding brengen bij een goede inzet. De eerste hoekschop van de ex-internatio nals verdween na 18 minuten achter het doel. In de 25ste minuut gaf Van Wis sen een boogbal over de spil van D.W.S. heen. Een kans voor de oranjemannen om gelijk te maken, maar doelman Bloem redt op tijd. Na een half uur probeerde Schaap het alleen. Hij schoot over, maar kreeg toch een open doekje, omdat hij een gepar keerde auto raakte, die er een fikse deuk aan overhield. De achterhoede van de oud-internationals konden zich tot de rust staande houden, maar wilden het toch te mooi doen. Het duurde te lang voordat de bal uit de achterhoede verdwenen was. Men deed kennelijk voorzichtig aan, omdat Cor van der Hart naar voren was gegaan. Hij loste één keer een hard schot, dat het doel van de D.W.S.-jeugd op een haar na miste. Vlak voor rust arriveerden koningin en prins. Ze namen plaats op de tribune en konden nog net zien, dat Van Wis sen een solo ondernam en dat de D.W.S.-keeper uitstekend redde. Overi gens zagen de koninklijke toeschouwers de oud-internationals slecht plaatsen. Tijdens de rust werd er meerdere ma len gejuicht voor de jeugd, die achter een bal aanrende en aan wie men ken nelijk meer plezier beleefde dan aan het inderdaad wel wat eentonige spel voor die tijd. Na de rust stond de jeugdige Piet Schrijvers uit Soest onder de lat bij de D.W.S.-jeugd. In de tiende minuut speelde Cor v. d. Hart gevaarlijk op doel terug. Roffel stopte de bal in eers te instantie, maar de bal belandde voor de voeten van een D.W.S.-er, die geen moeite had in het door Roffel verlate doel te schieten, 2-0. Het scheen korte tijd later zelfs 3-0 te zullen worden, maar Roffel „plukte" de bal uit een vrije trap met één hand uit de lucht. Het werd desondanks 3-0, maar dit doel punt werd terecht wegens buitenspel af gekeurd. Het inspireerde de jeugd ken nelijk tot een groter offensief, dat ech ter geen resultaat opleverde. De oud- internationals ontworstelden zich wat aan de druk. Schrijvers redde bij een hoekschop van de oranjehemden, die kort daarna twee hoekschoppen achter elkaar mochten nemen. Ze leverden niets op. In de 20ste minuut kwam eindelijk het tegenpunt. Van Wissen was na een solo doorgebroken, maar werd door Schrij vers binnen het strafschopgebied dus danig van de bal gezet, dat de scheids rechter daar een strafschop voor toe kende. Bosselaar schoot onhoudbaar in de linkerhoek (2-1). Daar is het ten slotte bij gebleven. Roffel bracht nog een keer redding bij een corner van D.W.S. en Stoffelen verdedigde enkele keren zeer laconiek uit, toen D.W.S. ge- Haring is vanouds een produkt dat in Nederland in de eerste plaats door de gewone man wordt gegeten. Dat was al zo in de tijd van Leidens ontzet, toen er haring en brood werd uitge deeld. Zien wij naar de karakteristieke houding waarin aan de kraampjes ha ring wordt verorberd, dan denkt nie mand aan een verfijnd etentje. De komst van de nieuwe haring is van ouds een nationaal gebeuren, waarbij een nationaal voedsel opnieuw met geestdrift wordt begroet. Het is ons de laatste tijd opgevallen dat de haring duur gekocht moet wor den. Wanneer de eerste aanvoer van nieuwe haring tegen stuksprijzen van meer dan een gulden verkocht wordt, dan is dat 'n normaal verschijnsel. Wie het eerst van het nieuwe zeebanket wil genieten, betaalt daarvoor een specia le delicatessenprijs. Wij zijn echter ge wend dat deze prijs na enige weken snel daalt. Dat is ook dit jaar zo ge gaan, zij het dat de prijsdaling dit jaar extra bevorderd werd omdat de ge vreesde haringworm weer zijn omzet- vernietigend werk deed. Maar niet al leen de haringworm. In de zenuw stemming door de prijsdaling liet de handel al spoedig grote partijen haring doordraaien. De prijs aan de kraampjes schommelde op dat moment nog rond de vijftig cent per stuk. Was het nu nodig op dat moment al de verkoop en afzet te gaan reguleren? Zeker, de lonen voor het scheepsper- soneel zijn hoog. Er moet een goede op brengst zijn van de vis om de haring visserij nog mogelijk te maken. Maar naar onze mening moet de haring ook nog eens goedkoop zijn. Het is een goe de reclame voor de haringverkoop, wanneer iedereen daar eens volop van kan eten tegen lage prijs. Die kans heeft men laten voorbij gaan. De haringhandel mag best zorgen dat de prijs van de haring hoog blijft. Men moet dan rekening houden met een enorme daling van de afzet, zoals nu ook is gebeurd. Met alle schade daar aan verbonden voor de handel. Schade die niet aan de haringworm kan wor den geweten. Want de haring blijft op deze manier geen volksvoedsel meer. Het wordt een luxe produkt. KANTMAN. vaarliik dreigde te worden. Van Wissen had met zijn zoveelste solo de kans om de balans in evenwicht te brengen, maar door naast te schieten ging deze laatste kans verloren, zodat het einde kwam met een 2-1 overwinning voor de D.W.S.-jeugd. Prins Bernhard reikte na afloop de wis selbeker uit aan de aanvoerder van D.W.S. en complimenteerde hem en z'n makkers met de overwinning. Zijne Koninklijke Hoogheid liet de spe lers aan zich voorstellen en onderhield zich geruime tijd met hen, voordat hij met de koningin weer naar paleis Soestdijk vertrok. Dinsdag vond in de aula van de The- resiaschool te Soestdijk het afscheid plaats van de zesde klassers. Hierbij waren aanwezig de ouders van de kin deren, de voorzitter van het schoolbe stuur en diverse genodigden. De avond die geheel door de zesde klas was ge organiseerd, was tevens bedoeld om nog eens gezamenlijk terug te blikken op het onlangs gehouden schoolkamp. Van 10 tot en met 14 juni vond te Bennekom het schoolvormingskamp plaats. Een tiental wagens bracht de groep op de plaats van bestemming: het Natuurvriendenhuis te Bennekom. Het kamp stond onder leiding van het hoofd van de school, de heer H. T. I. Krops, bijgestaan door een ouderpaar en twee onderwijzeressen. De klas was verdeeld in zes groepjes van pl.m. zes leerlingen. Elk groepje had een eigen kamer. De groepsleidster van iedere groep verdeelde het werk. De meisjes kookten zelf, en hadden di verse andere huishoudelijke karweit jes. Daarnaast was er het programma, dat zich voor een groot gedeelte bui tenshuis afspeelde. Zo werd er een tocht ondernomen naar het droppingsgebied rondom Arnhem, het golfslagbad te Doorwerth, de Wodanseiken te Wolfhe- ze en het openluchtmuseum te Arnhem. Het plezier van het kampleven wisten de meisjes ook over te dragen aan de patiënten van een tehuis voor gehan dicapte kinderen. Op dit bezoek waren ze voorbereid door middel van een film en een daarop aansluitende groepsdis cussie. Het kamp werd besloten met een geweldig avondprogramma dat we gens het enorme sukses afgelopen dins dag werd geprolongeerd. Tevens werden toen de dia's vertoond van het afge lopen kamp. Het programma was een daverende af sluiting van de lagere schoolperiode. In zijn toespraakje bij het uitreiken van de rapporten maakte het hoofd van de school de aanwezigen deelgenoot van een zekere weemoed over de afslui ting van dit jaar. Hij verklaarde be nieuwd te zijn, of deze meisjes in de toekomst nog eens op bezoek zouden komen, om op die manier op de hoogte te blijven van het wel en wee van zijn leerlingen. Hij wenste hen tot slot een prettige vakantie en heel veel sukses op hun nieuwe school.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1