ISRAËL RECHT OP HET BELOOFDE LAND Officiële mededelingen MAATREGELEN BIJ WINDHOZEN ONDERSCHEIDING VOOR DS. NIEMÖLLER DE HUURVERHOGING JOEGO-SLAVIë TUSSEN OOST EN WEST U KUNT NIET ALLES WETEN! DE GAULLE... ARBITER MUNDI PARTICULIERE REKENING-COURANT Coop. Raiffeisenbank Soest. kosteloze rekening-courant Parkeerverbod Wederopbouwwet Wervelstormschade kan worden beperkt K.N.M.I. hield er geen rekening mee 25.000 Russische Roebels beloning voor weerspannigheid Kale huur, vrije huren, 7Vt,10 en 15% 10 In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT DINSDAG 1 TUDI 196T BU de beoordeling van de situatie in het conflict tussen Israël en de Arabische wereld is er een complex van factoren, dat de meesten onzer zonder meer partij doet kiezen voor de joodse staat. De ongenuanceerde haatcampagne van de Arabieren, de afwijzing van ieder com promis, draagt er niet toe by, het Arabische standpunt te doen waarderen. Toch zit er ook in hun verontwaardiging een element van recht! Een Arabische leidsman heeft gezegd: „Het westen heeft de Arabische wereld opgeknapt met zijn eigen slechte gewe ten ten aanzien van de joden". Daar zit iets in. Wanneer de joden in Europa niet zo waren vervolgd, was de drang naar een „nationaal tehuis" en een eigen staat niet zo sterk geweest. Vooral de uitroeiingscampagne van het nationaal-socialisme heeft de overblij- venden naar Israël gedreven. Het oude Israël, de joodse staat van voorheen, is reeds in het begin onzer jaartelling verdwenen toen de Romei nen 70 jaar na Christus Jeruzalem met de grond gelijk maakten en de puinho pen met zout bestrooiden. Engeland zigzagt Sinds die tijd hebben afwisselend Egyp- tenaren, kruisvaarders en Turken er ge heerst. Met name onder het Turkse be wind is het land verkommerd. De Ara bische wereld heeft eeuwenlang het pa troon gekend van een dunne bovenlaag van schatrijken en een zeer brede on derlaag van ongeletterde armen. De Engelse politiek is grotendeels aan sprakelijk voor de narigheid, want die was uitermate dubbelzinnig. Zij beloofde de joden in 1917 (Balfour-declaratie) een nationaal tehuis en bevorderde tegelijk het Arabische nationalisme. Het zijn de Britten geweest, die hebben geholpen, Jordanië tot een militaire bedreiging voor Israël te maken. Na Wereldoorlog II was er geen houden meer aan; de overgebleven joden stroomden Palestina binnen en het wa ren de Britten, die probeerden hen er uit te houden. Toen ze tenslotte be stookt werden door Arabieren en joden beiden, gaven ze het op en trokken zich uit hun „mandaadgebied" terug. Toen greep Ben Goerion zijn kans en procla meerde de staat Israël. Antisemitisme? Het merkwaardige is, dat het mohamme danisme veel minder intolerant tegen over de joden geweest is dan het chris tendom. Tal van joden hebben eeuwen lang tussen de mohammedanen geleefd. Maar toen Israël zich vestigde op de bodem, die de Arabieren als hun eigen dom beschouwden, ontstond ook de jo denhaat, als gevolg waarvan nog meer joden uit het Midden-Oosten naar Israël trokken. Tegelijk liet men de vluchtelingen, die door de diverse gewapende conflicten van huis en haard waren verdreven, bijna twintig jaren een uitzichtloos le ven leiden in kampen, om de haat le vendig te houden, om duidelijk te maken dat men Israëls recht niet erkende. Ondanks alle politieke tegenstellingen vinden de Arabieren elkaar in dit op zicht in een meer religieuze dan poli tieke solidariteit. Vulkaan biyft Daarom is de zaak met het staken van het vuren niet uit. De problemen zijn niet opgelost nu de dreiging voor Israël weer eens verdwe nen is. Zolang de omringende Arabische staten het bestaansrecht van Israël niet wen sen te erkennen blijft men leven op een vulkaan. De sociale en economische verhoudingen (of liever gezegd wantoestanden) in deze staten dragen daartoe bij. De dunne bovenlaag wil de macht be houden en gebruikt de haatcampagne tegen Israël als bliksemafleider voor het ongeletterde volk. Groot is het wantrouwen in de westerse mogendheden, die te veel boter op het hoofd hebben. Rusland heeft getracht daarvan te profiteren, maar op het ver keerde paard (Nasser) gewed. Zwaarden tot sikkels Er is maar één mogelijkheid om daar mettertijd een normale situatie te krij gen. De grote mogendheden zullen, inplaats van het Nabije Oosten te zien als een schaakbord voor hun politiek spel, het moeten gaan zien als een wildernis, die zij tezamen tot bloei moeten brengen. Niets bevordert de vrede meer dan dat deze scherpe tegenstellingen tussen arm en rijk, tussen overvloed en ellende ver dwijnen. Inderdaad zullen „de zwaarden moeten worden omgesmeed tot sikkels". En dan zullen wellicht staatslieden, uit ander hout gesneden dan Nasser, hun kans krijgen, zoals de gematigde Bour- guiba van Tunesië, zoals koning Hoes sein, die hoewel meegesleept in het avontuur, bepaald niet een der meest agressieve leiders is geweest. De grootste opgave wacht nog: het win nen van de vrede. Open een bij de Door de steeds grotere toe name van de uitbetaling der salarissen per giro, stelt de Raiffeisenbank U in de ge legenheid een te openen, waarop alle be taling verricht kunnen wor den. Kantoren: Kerkplein 9, Soesterbergsestraat 14 en Koninginnelaan, naast nr. 38. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en -tekens; maken bekend, dat hun colle ge heeft besloten op het gedeelte van de Molenstraat gelegen tussen de Soes- terengweg en het perceel Molenstraat 86 door plaatsing van borden 49 van bijlage II van het Reglement Verkeers regels en - tekens het parkeren aan beide zijden van dit weggedeelte, te verbieden. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van het beroepschrift wordt gericht aan Hare Majesteit de Konin gin doch ingediend bij de commissaris der Koningin van deze provincie te Utrecht, die een bewijs van ontvangst geeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobiel club, de Koninklijke Nederlandse Mo torrijdersvereniging en aan gedeputeer de staten van deze provincie. Soest, 4 juli 1967. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan J. Koelman, Steenhoffstraat 61, Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergun ning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis met garage op het per ceel, gelegen aan het Kerkpad Z.Z., kadastraal bekend gemeente, sectie A, nummer 3276 zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Rijksweg". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 4 juli 1967. De windhoos, die kortgeleden met een enkele veeg door Frankryk, België Brabant en Betuwe in een kaarsrechte lyn de bewoonde wyken op zyn weg teisterde, is in ons land gelukkig een zeldzame verschyning. En als er eens een kleinere slurf door het land zoog, bleven vaak de woonkernen onberoerd en sneuvelden er slechts bomen, hekken en hooibergen. Men kan een windhoos reeds van grote afstand zien aankomen als een kronke lende zwarte slurf die van een donker dreigende lucht tot op de grond reikt. Er is dus geen sprake van een windstoot, die de bomen omknakt of de dakpannen wegblaast door de enorme snelheid. De slurf zelf verplaatst zich naar verhouding zelfs betrekkeiyk langzaam. Deze deed byna een dag over 300 a 350 km. Dit heeft de vraag doen ryzen, of de baan van de hoos niet tevoren kan worden voorspeld, zeker op de lange afstand als nu tussen Frans Vlaanderen en ons land. Voorts zyn er allerlei mogeiykheden om de bevolking te waarschuwen, de schade te beperken en zelfs om de kracht van een hoos te verminderen. Juist omdat de ramp zich op een zon dagmiddag voltrok, moest de voorlich ting het laten afweten. Instanties die maatregelen hadden kunnen nemen, wa ren daar niet op voorbereid. Bovendien zaten de meeste mensen die in actie hadden moeten komen om hun eigen dommen te beschermen, niet thuis doch De alom-bekende, nu emeritus-predi kant, ds. Martin Niemöller, 75 jaar oud, doet weer van zich spreken. Op regel matig terugkerende tijdstippen komt deze oud-predikant voor het wereld voetlicht. Dat begon al tijdens de eerste wereldoorlog. Martin Niemöller was toen aanvankelijk luitenant ter zee der kei zerlijke Duitse marine en duikbootcom mandant. In 1916 werd hij door keizer Wilhelm II onderscheiden met het IJze ren Kruis der 1ste klase en later tot kapitein-luitenant ter zee bevorderd. Na de val van de monarchie in Duits land nam Niemöller ontslag als marine officier, ging theologie studeren om en kele jaren later tot evangelisch-luthers predikant, eerst in Berlijn Dahlem en later in de deelstaat Hessen te worden benoemd. Hij werd vooral beïnvloed door de geleerde Karl Barth en door de zogenaamde dialectische theologen. Conflicten Tijdens nazi-Duitsland liet hij zich in tal van toespraken en bij allerlei gele genheden horen. Daardoor weten wij dat hij een felle tegenstander was van het aan de macht zijnde nationaal-socialisme en deswege van 1937 tot april 1945 in gevangenschap vertoefde. Na de ineen storting van het Derde Rijk dook hij weer op en nam zitting in diverse ker kelijke en politiek-links gerichte organi saties .waaronder de Westduitse organi satie der radicaal-pacifisten. Van dominee Niemöller is bekend, dat hij zo ongeveer met alle overheidsin stanties in zijn land, en die daarbuiten, overhoop ligt. Van de Westduitse bonds republiek als zelfstandige staat wil hij niets weten. Hij is ondermeer de me ning toegedaan dat West-Duitsland als staat in Washington werd geboren en in Rome werd opgetuigd. In 1950 werd dominee Martin Niemöl ler door Albert Schweitzer aan de re gering in Bonn voorgedragen om te wor den onderscheiden met het Westduitse kruis van verdienste, doch de bonds president in die dagen, prof. dr. Theodor Heusz, weigerde resoluut deze voor dracht goed te keuren en dominee Nie möller bleef ongeridderd. Rode dank Dit jaar is hem evenwel de Russische Lenin-vredesprijs toegekend. De plech tigheid had plaats kort nadat dominee Niemöller na een reis van drie weken door de Sowjet-Unie aan de Brentano- straat 3 in zijn woonplaats Wiesbaden was teruggekeerd. In de late avonduren van de 22ste april, het was bijna middernacht, verscheen de Russische gezant Semjon Zarapkin aan de villa van de oude dominee in Wies- baden en deelde hem persoonlijk het grote nieuws mee. Met de zogenaamde Lenin-vredesprijs wilde de Russische re gering Niemöller haar dank betuigen voor al datgene wat hij in het belang van de vrede had verricht. Enkele da gen later stond een soortgelijke mede deling in de Russische bladen. Aan de emeritus predikant werd, gelijk met de ze onderscheiding, een bedrag van 25.000 Russische roebels ter hand gesteld. De Lenin-vredesprijs voorheen inter nationale Stalinprijs geheten werd in 1949 door de Russische regering inge steld en kan als de communistische te genvoeter van no Nobelprijs voor de vrede worden beschouwd. brachten ze de zondagmiddag elders door. Wel hadden de meteorogische instituten van Frankrijk en België noodseinen kunnen geven naar het verder noorde lijk gelegen Nederland, maar op het K.N.M.I. in De Bilt is men er zich zeer goed van bewust, dat de weerstations te weinig rekening houden met dit soort storingen. „Als er weerkundig gesproken kans is op een windhoos, kun je in 99,9 van de 100 gevallen beter voorspellen dat hij niet komt, dan wel", aldus iemand van de weerdienst, „want een windhoos is in ons land een uitermate zeldzaam ver schijnsel en zelfs al ontstaat er wel eens eentje, dan nog raakt de slurf niet altijd de grond. Dat is nu in dit geval ook zichtbaar. We weten nog niet eens zeker, of het wel de zelfde hoos is geweest die in Frankrijk optrad, maar zelfs al is dat het geval geweest, dan heeft hij toch hele streken overgeslagen doordat hij er hoog overheen ging." Indien de Franse en Belgische weersta tions wel een waarschuwing hadden doorgegeven en er een alarmering was uitgezonden via de radio en de televisie (zondagmiddaguitzending), had een aan tal personen nog wel enige voorzorgen kunnen nemen. Wel apparatuur Een prachtig waarschuwingsnet, dat voor het meten van straling en fall-out in de ucht in ons land is aangelegd, bleef ongebruikt omdat het niet bemand is. De meetposten en de verbindings- posten zullen alleen functioneren bij dreigend oorlogsgevaar. Het is onbetaal baar dit 365 dagen en nachten paraat te houden. Een aantal weerstations langs de ver moedelijke route is ook niet dag en nacht bemand. Op sommige plaatsen worden slechts een enkele keer per dag waarnemingen verricht en aan het hoofdstation (De Bilt in Nederland en Ukkel in België) doorgegeven. Verschei dene geven slechts eens per week hun bevindingen door. Het zal t.z.t. nog moeten blijken of deze kleine posten wel iets van de hoos bemerkt hebben. In Europa bestaat geen dienst met vast personeel als in Amerika, welke tot taak heeft geregeld de wervelstormen te ob serveren en alle maatregelen te nemen om de loop hiervan te bepalen en de bevolking te alarmeren. Zo'n kostbaar instituut zou hier weinig te doen heb ben. Voor de kleine, plaatselijke hoosjes in ons werelddeel komt elke actie trou wens in de regel te laat. Ten aanval Een andere mogelijkheid is in de Ver. Staten in studie. Daar heeft de meteoro loog dr. Riehl enkele procédé's ontwik keld om wervelstormen in hun kracht aan te tasten. De grote en verwoestende energie van een typhoon ontstaat door een sterke luchtdrukvermindering. Doordat in het centrum de vochtigheid van de lucht tot neerslag condenseert, waarbij warm te vrijkomt ,en door toestroming van warme vochtige lucht uit de randen. De lucht in het wervelcentrum stijgt snel op en de draaiende beweging wordt als maar sneller. De verwoestende kracht van de slurf wordt dus uitgeoefend door de zuigkracht. Men kan nu proberen de condensatie eerder en over grotere gebieden te be vorderen, zodat de concentratie van de warme vochtige lucht wordt voorkomen. Dit is in de praktijk moeilijk te verwe zenlijken, daarom heeft dr. Riehl zelf meer vertrouwen in een andere moge lijkheid. Kracht ontnemen Volgens deze geleerde kan een wervel storm bij zijn ontstaan al worden „uit gehongerd". Het komt er maar op aan vóór het gevormde front een „bescher mende deken" uit te spreiden welke warme lucht en vocht verhinderen op te stijgen. Dit kan met verdamping rem mende chemicaliën worden bereikt. De verschrikkelijke typhoons die gere geld de eilanden van Midden-Amerika en de kusten van Mexico en de V.S. teisteren, ontstaan boven de oceaan en leggen een lange weg over zee af. In dat geval ls het mogelijk een onschuldig dun olielaagje over een grote opper vlakte van de zee te verspreiden, zodat van de zeespiegel nauwelijks meer warmte en waterdamp kunnen opstijgen. Daardoor blijft de lucht die naar het wervelcentrum toestroomt relatief koel en droog. Deze lucht stijgt dan niet zo snel meer op. De snelheid van de toe stromende lucht neemt af. Voor dit „uithongeringsproces" is slechts een kleine hoeveelheid olie of chemica liën nodig, nl. ongeveer 100 m3, hetgeen met moderne vliegtuigen op de ver wachte baan kan worden uitgestrooid. Het is nu maar de vraag, of deze Ame rikaanse aanpak ook voor de Europese wervelwind bruikbaar zou zijn te ma ken. Voor de enkele hardnekkig voort- zuigende windhoos in ons winderig landje zou de bestrijding praktisch on uitvoerbaar zijn. Resteert een beter alarmeringssysteem door internationale samenwerking en daardoor tijdige waarschuwing van de bevolking. Als gevolg van het ontbreken van een vouwblad over de huurverhoging per 1 juli 1967, worden de postkantoren, de huuradviescommissies en de redacties van ons blad overstelpt met verzoeken om Inlichtingen. Het blijkt nog niet iedereen helemaal duidelijk te zijn, hoe de jongste huur verhoging moet worden berekend. Daarom geven wij hier een beknopte uiteenzetting. Bouwjaar doorslaggevend Voor het berekenen van de huurverho ging moet de thans geldende huur wor den teruggebracht tot de „kale huur". Dat wil zeggen, dat allerlei bijkomende lasten als water ,gas en licht, stoffering, meubilering en pension, maar ook elke .omslag voor gemeenschappelijk gebruik van traploper, schoonmaakkosten, cen trale antenne, lift, telefoon, glazenwas ser enz. eerst moeten worden afgetrok ken. Ten aanzien van bedrijfspanden, waar onder ook te rekenen de winkels met woning, geldt een afzonderlijke rege ling. Voor de woningen is het bouw jaar doorslaggevend. Van officieel „on bewoonbaar" verklaarde woningen mag de huur ook dit keer niet worden op getrokken. Nieuwe panden In principe wordt de huur niet ver hoogd van die panden, welke zijn ge bouwd na 1 januari 1961. Op deze re gel zijn echter de volgende uitzonde ringen gemaakt: a. woningen gebouwd met steun van het rijk wegens geleden oorlogsscha de (de zg. herbouwpanden) vallen wel onder de verhoging met 10 °/o; b. woningwetwoningen gebouwd met steun van het rijk volgens de Be schikking bijdragen woningwetbouw 1950 zijn alleen onderworpen aan de huurverhoging van 10 indien de huurprijs ook vorig maal bij alge mene wet werd verhoogd; c. een aantal woningen gebouwd met rijkssubsidie volgens de Premiebe schikking woningbouw 1957 of 1958, waarvan de huurprijs reeds eerder volgens de wet is verhoogd, vallen wel onder deze huurverhoging van 10 de overige dus niet; d. woningen gebouwd met rijkssubsi die volgens de Premie- en bijdrage- beschikking woningbouw 1960 zijn niet onderworpen aan huurverho ging, tenzij de subsidie is toegekend tussen 1 april 1960 en 1 april 1964. Voor deze groep geldt een huurver hoging van 10 e. voor alle woningen die na 1 januari 1961 in de vrije sector zijn gebouwd, kan de huur vrij tussen huurder en verhuurder worden overeengekomen. Huurders van deze woningen behoe ven dus ook niet zonder meer een huurverhoging te accepteren. Naoorlogse Voor de oudere na-oorlogse huizen ge bouwd tussen 5 mei 1945 en 1 januari 1961 geldt in het algemeen een huur verhoging van 10 Uitgezonderd zijn de zg. noodwoningen en de huizen die gebouwd zijn in de vrije sector. Noodwoningen mogen niet in de huur worden verhoogd en van de laatste groep kunnen huurder en ver huurder zelf de huurprijs overeen ko men. Ook voor deze huurders geldt dus, dat zij niet automatisch meer behoe ven te gaan betalen. Vooroorlogse Van de woningen die gebouwd zijn tus sen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 en waarvan de huurprijs op 31 december 1965 lager was dan 70,— per maand in de eerste en tweede gemeenteklasse, wordt de huur met 7l/0 verhoogd. Woningen uit deze groep die op 31 de cember 1965 in genoemde gemeente klassen van ƒ70,— tot ƒ125,— aan huur deden, vallen onder de verhoging van 10 °/o. Voor de woningen uit genoemde jaren waarvan de huurprijs op 31 december 1965 in de eerste en tweede gemeente klasse boven de 125,— lag, komt de verhoging op 15 Oudere huizen. Voor panden gebouwd vóór 1921 buiten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, waarvan de huurprijs op 31 december 1965 in de eerste en tweede gemeente klasse ten minste 70,—^ per maand bedroeg, geldt een huurverhoging van Voor de overige vóór 1921 gebouwde woningen, dat zijn dus de huizen waar van de huurprijs op 31 december 1965 lager lag dan 70,per maand, mag de huur volgens deze wet niet worden verhoogd. Onderhuur. Pas na de berekening van de verhoog de kale huurprijs mogen de andere bestanddelen van de huurprijs weer bij het bedrag worden gevoegd. Kamerbewoners en in het algemeen onderhuurders dienen er op te letten, dat het door hen betaalde bedrag niet zonder meer met 10 wordt opgetrok ken. Ook al valt de betrokken woning onder de bepalingen van deze wet, dan nog moet een evt. verhoging in ver houding staan tot het door hen ge bruikte deel van het huis en de wer kelijke verhoging van de huur voor de totale woning. Iemand die zelf honderd gulden per maand aan de eigenaar ver schuldigd is en slechts 10,per maand meer gaat betalen, mag een ka- ls er zeker een naar uw feeus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier merbewoner die ƒ50,— kale huur per maand voldoet, geen ƒ5,— huurverho ging berekenen. Er zijn nl. in dat huis misschien wel vijf of zes kamers en het tientje huurverhoging moet redelijker wijs gedeeld worden door het aantal aanwezige kamers. Per kamerbewoner mag dan hoogstens ƒ2. worden door berekend! Toen heel de Balkan nog slaafs meedraafde achter de kar van Stalin was het Joegoslavië's Tito, die de ketenen afschudde onder het motto: Joegoslavië eerst. Ondanks banvloeken en herhaalde pogingen hem te likwideren ging Tito zyn weg en smaakte de voldoening, dat de Russen zelf naar Beograd (Belgrado) kwamen om weer aan te pappen met de grondleger van het „Titoïsme jaren lang in communistische kringen een nooit genoeg te verafschuwen kettery! Men zou hier en daar in het land van Tito bijna vergeten, dat men vertoefde in een communistische staat. Hoog boven de zich snel uitbreidende havenstad Du- brovik prijkt op de berg een kolossaal kruis. De kerken worden druk bezocht, en niet alleen door oude mannen en vrouwen. In de winkels liggen Ame rikaanse boeken te koop, zowel als Ame rikaanse kranten. Het land is een federatie van een aantal republieken en er worden verschillende talen gesproken. Montenegrijnen, Bos- niërs, Kroaten, Serven, Slovenen, rooms en grieks-katholieken en mohammeda nen, die in het verleden elkaar naar de keel vlogen of probeerden ten koste van anderen de baas te spelen, zijn onder de vaderlijke, maar strenge hand van Tito in één staat verenigd. Van die streng heid merkt men overigens niet zo veel. Men kan zich hier heel veel veroorloven, zolang men niet openlijk en rechtdraads tegen het regime ingaat. Eigen bezit Er is zeer veel ruimte gelaten voor het particulier initiatief in de midden-sector, het kleinbedrijf en de dienstverlening. Er verrijzen vele flats en bungalows, even lelijk als modern. Het aantal auto's is in vergelijking tot het westen gering, maar talrijker dan in andere Balkan- staten. In de grote bedrijven hebben de arbei ders via de bedrijfsraad inspraak. Maar ze moeten zichzelf kunnen bedruipen en mogen daarbij soms heel onorthodox- communistische wegen gaan. Als de werkers het bedrijf als melkkoetje zien, zullen ze merken, dat ze de kip met de gouden eieren aan het slachten zijn. Bijzondere aandacht wordt verleend aan het vreemdelingenverkeer en de hier vertoevende vakantieganger vindt veel modern comfort, waarbij hij nog 10% korting krijgt in de moderne, goed in gerichte staatswinkels, op alles wat hij met vreemde valuta betaalt. In een land, zo vol traditie en historie, wordt grote zorg besteed aan het instandhouden van historische monumenten en gebruiken. Werken om te leven Door die dosering van eigen initatief (en bezitsvorming) en staatsexploitatie ontkomt Joegoslavië grotendeels aan de nadelen, die andere Balkanlanden van „het systeem" ondervinden. Weliswaar geldt ook hier, dat er 's mid dags niet gewerkt wordt. Men leeft hier niet om te werken, maar werkt om te leven, en daartoe moet men de tijd heb ben. Het is geen uitzondering, wanneer men in een dorp des middags het groot ste deel van de mannelijke bevolking ziet lanterfanten of gezellig wat kletsen in een café. Maar hier en daar wordt ook wel tot in de nacht doorgewerkt en de winkels zijn nog laat open. De meest opvallende (en uit de toon vallende) groep vormen de rondtrekken de zigeuners, in lompen gekleed, altijd onbeschaamd bedelend, soms langs de wegen trekkend met een ezeltje, waarop al hun have geladen is, soms langs de weg kamperend onder een stuk zeildoek. Men krijgt de indruk, dat de rest van de bevolking zich een beetje voor hen ge neert omdat ze het „image" van de staat schaden. Maar pittoresk zijn ze wel. Rust infecteert Joegoslavië richt zich op het westen en leert van het westen, maar bewaart in vele opzichten een eigen stijl en traditie. Men jaagt en jacht er veel minder, de jongeren gedragen zich niet uitdagend, de excessen van het westen worden wel licht hier en daar in de grote steden door enkelen nageaapt, maar laten de grote meerderheid onberoerd. Meer nog dan het natuur- en stede- schoon is het deze sfeer van een wel haast landelijke rust, die gejaagde wes terlingen infecteert. Het kan gebeuren, dat in een der talrijke cafés opeens een groepje mannen voor de toog gaat staan en meerstemmig, met prachtig-diepe bassen, de oude liederen zingt. Dan hebben wij in het westen toch iets gemist. Arbiter mundischeidsrechter in het wereldgebeuren, dat is de rol die De Gaulle begeert, tot meerdere glorie van Frankrijk en (waarschijnlijk) om Enge land en Amerika dwars te zitten. Vandaar de neutrale houding van Frankrijk in het Midden-Oosten en de scherpe aanval op Amerika's Vietnam- politiek. In heel zijn politiek, of het nu gaat om de E.E.G., om de NATO of om de ge beurtenissen buiten Europa, is het Char les de Gaulle er om begonnen, Frank rijk de eerste viool te doen spelen. Zijn streven vertoont overeenstemming met dat van Napoleon III, die ook zo graag de scheidsrechtersrol speelde, maar tot zijn schade bemerkte dat de man van „Blut und Eisen", rijkskanse lier Bismarck, nog beter wist wat hij wilde en kon. Die overeenstemming is er vooral waar het gaat om de glorie, de „grandeur" van Frankrijk. Zoete wraak? Nu krijgt die grandeur een bittere bij smaak wanneer men bedenkt, dat één man daarvoor moet zorgen omdat Frankrijk als geheel nog niet in staat is eigen boontjes te doppen, zichzelf niet eens kan regeren! Daardoor krijgt die hele politiek van De Gaulle, hoe handig en met hoeveel di plomatieke vaardigheid ook opgezet, een irreëel karakter. Men mag ook de vraag stellen, in hoe verre persoonlijke ressentimenten van De Gaulle, vooral tegenover Engeland en Amerika, een rol spelen. Tijdens We reldoorlog II heeft hij voortdurend om erkenning moeten vechten, heeft men steeds getracht anderen (Giraud) op zijn plaats te schuiven. Het moet dan wel voldoening geven, Amerika een poets te kunnen bakken door uit de Nato te treden en de Ame rikaanse piloten het land uit te jagen; om Wilson op de stoep van het Elysée te zien staan, vragend of hij alsjeblieft in de E.E.G. mag. Als inderdaad deze overwegingen de doorslag zouden geven, dan is de poli tiek van De Gaulle hiermee afgekraakt. Maar duidelijk is het er hem vooral om begonnen, zijn land weer „hoog op te stoten in de vaart der volken"en de geschiedenis in te gaan als de man, die dit heeft bereikt. Open deur Grote diplomatieke bekwaamheid mag De Gaulle en zijn medewerkers niet ont zegd worden. Na eerst Irsaël te hebben volgestopt met wapens (en de voorzie ning van onderdelen te hebben veilig gesteld) ging hij over tot een ostentatie ve neutraliteitsverklaring. die binnens lands op sterk verzet stuitte. De Gaulle ging het er vooral om, de deur naar de Arabische landen open te houden (o.a. met het oog op de olie voorziening vanuit Afrika), de Russen niet tegen zich in het harnas te jagen en te fungeren als de man, die het hoofd koel hield om te rechter tijd en met gezag te kunnen optreden als arbiter. Steeds weer heeft hij willen aanknopen bij vroegere Franse invloed. Op de Bal kan ,in Rusland, zelfs in Vietnam, waar men de Fransen toch duidelijk te ver staan had gegeven, dat ze er net zo min welkom waren als de Amerikanen. En hij heeft zich daarbij de medewerking verzekerd van Duitsland door, ook al zeer ostentatief, de „natuurlijke vijand schap tussen Duitsland en Frankrijk te begraven. De regering-Kiesinger heeft daarnaar meer oren dan voorheen Lud- wig Erhard. Koorddanser Toch is, juist doordat ze bepaald wordt door de begeerte naar het herleven van de Franse grandeur", deze politiek ste riel. Niet alleen omdat die grandeur in feite alleen bestaat in het brein van de generaal, maar ook omdat deze doelbe wuste neutraliteit een werkelijke oplos sing in de weg kan staan. Badpakken mogen nooit vochtig in elkaar weggelegd worden; ze moeten zo spoedig mogelijk uitgespoeld èn uit gehangen worden. Na gebruik in zeewater wordt het bad pak een half uur in lauw zoet water gelegd. Badpakken die in zee gebruikt zyn, moeten voor het wassen heel goed wor den gespoeld, daar het zout het sop doet neerslaan; dat kost u extra zeep! wordt bewezen door de felle aan- Badjassen die niet meer gebruikt wor- Y. °P Amerikaanse Vietnam-politiek, den kunnen gemakkelijk verknipt tot nu Amerika (en met Amerika het badhanddoeken, kleine badjasjes of zon- west^) in ,^e Verenigde Naties al nepakjes. moe*llJk genoeg had tegen de Russen, de Wees voorzichtig met zonnebrandolie op Arabieren en de Aziatische en Afrikaan- uw badpak. Strandkleding van synthe- die toch al gauw geneigd zijn tische stoffen kunnen vaak de olie of «5^e,.n J?, we^en Partij te kiezen. En crème niet verdragen. wanJL verdiend te hebben aan de Zonnesteek? Kieren losmaken, breng I m !es, geeft hij Israël daar- patiënt op een koele plaats, bovenli- j Hp, ,s ppr, ™?1 chaam omhoog. Koude omslagen op hoofd en borst, zoveel mogelijk met koud water afwassen. Vergeet niet u na het zwemmen op nieuw in te smeren met zonnebrand crème. Kwetsbare plaatsen zoals neus, kin, schouders en bovenkant van de handen moeten nog eens tussentijds worden behandeld. Zodra u de zon voelt „prikken", dient u direct uit de zon te gaan en een koel plaatsje op te zoeken. Het is een politiek, die doet denken aan mannen zoals Von Metternich en Talley- rand, knappe, handige en soms zelfs ge niale diplomaten, maar zonder een greintje principe, zonder enig besef van morele verantwoordelijkheid. Het zijn met de meest eervolle perioden uit de geschiedenis van Frankrijk, die in de herinnering worden teruggeroepen door De Gaulle's politieke koorddanserij. Bij zulke politieke acrobatiek kan men de handigheid bewonderen, maar denkt men niet aan „grandeur". 4 i 4

Soester Courant | 1967 | | pagina 2