v.v.v. -nieuws Soest toen - Soest nu HULP EN REALITEIT Laatste gang van Herman Segenhont MISLEIDING SPAREN TSJ0MBE DE BETERE Het oog gericht op demonstraties Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Vrijdag 7 juli 1967 46e jaargang no. 51 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Peter's Baan Arbeidsbeurs Soest .r*~ Bijdrage van paleis Soestdijk op lathyrus-tentoonstelling in Baarn SOESTER ((jÖURANT Abonn. p. kwart, 3,per post 4,25. Verschtynt Iedere dinsdag en vrtfdag De Nederlanders vormen een bijzonder gecompliceerd volk. We kunnen handel drijven, van hoog tot laag, op een ef ficiënte en harde wijze. Anderzijds schijnen we behept met een groot schuldgevoel waaruit en waarom is niet geheel duidelijk waaruit allerlei ethische gevoelens tot ontplooiing ko men, 2ich uitend in ver gaande sociale maatregelen, in anti-kapitalistische zin, in zachtaardigheid waar ons dit goed voorkomt, in een drang tot vergaande z.g. ontwikkelingshulp. Daarbij doet zich dan weer het vreem de geval voor, dat wij die ontwikke lingshulp het liefst doen toekomen aan zo ver mogelijk van ons verwijderde volken, in Afrika of Azië, maar de Ca- raïbische koninkrijksdelen Suriname, Curagao, de Antillen nauwelijks voor die ontwikkelingshulp in aanmerking nemen. We lopen ontzettend warm voor een hongersnood in India en vragen ons daarbij nauwelijks af in hoeverre dat land daar zelf schuld aan heeft en iets zou kunnen doen. We willen ontwikke lingshulp ten goede doen komen aan allerlei nieuwe landjes in Afrika en let ten er niet op, dat de regeringen van die landjes, die niet zo erg democra tisch te werk gaan, het merendeel van hun inkomsten steken in militaire uit gaven, liever dan in de plaats daarvan meer te besteden aan het onderwijs en dergelijke nuttige zaken. We voelen ons maar steeds verplicht andere volken te helpen, al zijn we in 27 jaar na de oorlog nog niet in staat geweest voor ons eigen volk voldoende woningen te bouwen, de eigen ver keerssituaties het hoofd te bieden en onze gehandicapten en vele bejaarden een behoorlijke verzorging te verschaf fen. De belastingen in Nederland behoren tot een van de hoogste van de gehele wereld, maar als een politieke partij zegt dat we toch nog iets meer moeten gaan betalen om meer ontwikkelings hulp te kunnen bieden, dan durft fei telijk niemand zijn stem daartegen te verheffen, uit angst voor egoïstisch en onsociaal te worden uitgekreten. Als er van bepaalde zijde op aan ge drongen werd, zouden we zelfs bereid zijn om ontwikkelingshulp beschikbaar te stellen aan de Arabische volken, ook al moeten we daar al veel aan betalen voor onze olie en benzine. Het enige dat ons hiervan weerhoudt is, dat we weten dat de olie en benzine al duur genoeg zijn en dat die volken dan maar moeten zorgen dat de winsten niet in de verkeerde zakken terecht komen. We willen graag poneren, dat ook een klein volk groot kan zijn in zijn daden en dat dit dan tot uiting kan komen in de hulp die wij anderen schenken. Dat is ook zo. Maar we krijgen weieens de Reeds enkele weken geleden is in de omgeving van de Soester Duinen een begin gemaakt met de zomertraining van de leden, behorende tot de trainings groep. Na de ijstraining in de afgelopen winter op de Jaap Eden-baan te Amsterdam, waarbij al enige wedstrijdervaring werd opgedaan, wordt thans onder deskundige leiding van een gediplomeerd oefenmees- ter, de heer D. Vervloet uit Amersfoort intensief gewerkt aan verbetering van conditie en schaatsstijl van onze leden. De 17-jarige Peter van de Kant en de 15-jarige Arie Leijssen maken thans deel uit van een selectiegroep, die, onder aus piciën van de K.N.S.B., zaterdags een speciale training krijgt in het sportcom plex van de C.I.O.S. te Overveen. Jongens en meisjes, die zich aangetrok ken voelen tot de schaatssport en aan de training wensen deel te nemen, kun nen zich aanmelden bij de heer A. La gerwerf, Nassaulaan 26 of op de woens dagavonden te 19.00 uur bij het Open luchttheater, van waaruit de training plaats vindt. In Baarn zijn de Pekingtuin-concer- ten weer begonnen op de woensdag avonden (klassiek) en op de zondagmid dagen (populair-klassiek). In de roman tische sfeer van dit mooie park kunt U genieten van de programma's die door Philips phonografische industrie in sa menwerking met V.V.V. Baarn worden verzorgd. Een attractie voor de vakantiegan gers, die van bloemen, planten en bo men houden, is een bezoek aan de Hor tus in Baarn. Op maandagmiddag kunt U meedoen aan een excursie. Wanneer U om half drie bij dit Cantonpark bent en U betaalt ƒ0,75, dan kunt U aan de rondleiding deelnemen. Na af loop wordt U een kopje koffie of thee gereserveerd in de Pekingtuin. Het Cantonpark en de Pekingtuin liggen enige minuten gaans van elkaar verwijderd. Per fiets bent U er in twee minuten. Een heerlijk, rustig zitje wacht U na bovengenoemde excursie. Een mooi verzorgde nieuwe folder over toeristische routes in het Gelders Riviergebied is binnengekomen. U vindt hierin beschreven: de Bomme- lerwaardroute, de Betuweroute-West, de Maas- en Waalroute en de Betuwe route-Oost. Bert Garthoff licht op zijn bekende aangename en begrijpelijke manier de betekenis en de geaardheid van onze grote rivieren toe. Een folder om te bezitten! En een aanvulling op de A.N.W.B.-rou tes. indruk, dat wij uit een soort onbe grijpelijk schuldgevoel hierbij ons zelf voorbij lopen, meer willen dan we feitelijk kunnen en ons de uitslag, het resultaat van al die hulp, niet veel ka-^ schelen, als we maar aan onze ver meende schuld hebben voldaan. Nederland heeft zelf nog honderden miljoenen, ja miljarden nodig om met ons onderwijs in de wedloop naar ont wikkeling bij te blijven en om onze thans tanende conjunctuur weer op peil te brengen, opdat de werkloosheid niet groter zal worden. We vragen ons dus af in hoeverre het Nederlandse volk dus reëel in staat is om méér gelden beschikbaar te stellen voor z.g. ontwik kelingshulp. Dat doet niets af aan het feit, dat de onderontwikkelde volken inderdaad hulp nodig hebben. Zowel voor de ver zekering van hun als van onze eigen toekomst. Want de industriële ontwik keling vergt voor zijn afzet min of meer ontwikkelde volken, waaruit al leen de behoeften naar de te fabriceren produkten ontstaan. Maar het overbe volkt rakende en daardoor voor talloze en kostbare problemen geplaatste Ne derland behoeft daarom nog niet tot de procentueel meest schenkende vol ken te behoren, zo lang wij onze eigen problemen nog niet de baas kunnen. Naast onze zo fraaie ethische begrip pen dienen we toch reëel te blijven. Er zijn in ons eigen koninkrijk nog vol doende noden om daar onze hulpmoge lijkheden aan kwijt te raken. Onder grote belangstelling is dinsdag middag, om 1 uur, het stoffelijk over schot van de heer Herman Segenhout ten grave gedragen. Hij overleed vrij dagmorgen op 68-jarige leeftijd in het ziekenhuis Zonnegloren". Hij was daarin drie weken tevoren opgenomen wegens een hartaanval. Zijn toestand was direct al ernstig. Voordat de over ledene drie jaar geleden met pensioen ging, was hij chef-monteur bij de dienst Er is, vooral in buitenlandse bladen, enige ophef gemaakt over een mis, die twee mannen in Rotterdam lieten op dragen voor de moeder van de één en de zaak van de ander en de vriend schap van hen beiden. Tijdens deze (gewone dagelijkse) mis zijn nl. ringen gewisseld en foto's gemaakt alsof het een huwelijk betrof tussen twee homo fielen. Het spreekt vanzelf, dat hier sprake is van misleiding. Hier is de kerk op een doortrapte manier gebruikt voor een stunt, die geld moest opleveren, want de foto's zijn snel verkocht aan een Duits boulevardblad. gemeentewerken in Soest. Hij was lid van verdienste van de Soester Politie Sport Vereniging. De heer Segenhout was een bekende verschijning in Soest. Dat kwam vooral door zijn assistentie op plaatsen, waar 'n verkeersongeval was gebeurd. Hij ver scheen dan met de oude takelwagen, die een paar jaar geleden werd afgeschaft. Bekendheid kreeg hij voorts bij de Soes" ter politie, toen hij enige jaren geleden samen met de inmiddels gepensioneerde adjudant A. de Raadt de eerste cara van voor de Soester Politie Sport Ver eniging bouwde. De afkorting van zijn achternaam en die van de heer De Raadt prijken nog op deze caravan: SeRa. De leden van de S.P.S.V. en van het korps kunnen voor hun vacantie gebruik maken van deze caravan, die er intussen een broertje heeft bijgekregen. De plechtigheid van dinsdagmiddag op de begraafplaats aan de Veldweg trok overweldigende belangstelling van de zijde van het Soester politiekorps en de dienst gemeentewerken. Onder anderen merkten wij - op de directeur van ge meentewerken, de heer H. J. v. d. Dus- sen, en directeur van het gasbedrijf, de heer N. H. Breedeveld. Tevens kwamen vele vrienden van de overledene hem de laatste eer bewijzen. Nadat de kist, die werd gedekt door een schat van bloemen, de aula was binnen gedragen, sprak de hoofdinspecteur- korpschef van politie, de heer H. G. Scholtmeijer. „Wanneer wij ons vandaag naar hier hebben begeven, dan is dat omdat wij diepe behoefte hebben onze waardering te uiten voor het werk van degene, die uit ons midden is weggeno men. Iemand, die in zijn leven niet me neer Segenhout werd genoemd, maar gewoon Herman of oom Herman. Als wij dit voor ogen houden, dan kunnen wij ons nu moeilijk voorstellen, dat wij op dit moment afscheid moeten nemen van hem". Spreker herinnerde eraan, dat velen hem in de loop der jaren hebben ontmoet. In zijn beroep, in zijn hobbys en in zijn plaatselijke aktiviteiten. „Ook in ons po litiekorps is hij op de voorgrond getre den, hij was een figuur, dat bij ons hoorde". De heer Scholtmeijer wees op Segenhout's werk als chauffeur van de takelwagen. „Nooit falens, steeds opge wekt en nimmer humeurig, was hij al al spoedig een gewaardeerde verschij ning in ons midden. Maar niet alleen door deze karaktertrekken, zijn persoon lijkheid vooral maakte hem tot een diep menselijke figuur, eerlijk en recht voor zijn mening uitkomend en vol van werk lust". De heer Scholtmeijer sprak ook woor den van waardering aan het adres van de overledene namens de Soester Poli tie Sport Vereniging. „Zijn naam zal steeds onafscheidelijk verbonden blijven aan 't practhige werkstuk, dat zijn nij vere handen, samen met die van adju dant De Raadt tot stand brachten, na melijk de caravan SeRa. Het is het bestuur van de S.P.S.V. een behoefte vanaf deze plaats de verdiens ten van Herman Segenhout nog eens te mogen noemen. Herman is van ons heengegaan en hoewel wij ons dit nau welijks kunnen voorstellen, zullen we een vertrouwde verschijning moeten missen. Beste Herman, dank voor alles wat je voor ons hebt gedaan en voor ons hebt betekend. Rust in vrede" zo be sloot hoofdinspecteur Scholtmeijer. De heer J. Jurriëns uit Soest en de heer D. S. Niermeijer uit Sneek spraken als persoonlijke vrienden van de over ledene woorden van troost en mede leven. Nadat de kist met het stoffelijk over schot aan de schoot der aarde was toe vertrouwd, dankte de heer M. Jansen voor de overweldigende belangstelling. De situatie op de arbeidsmarkt in het Gewest Soest, omvattende de gemeen- Spoorwegovergang bij Soestduïnen in 1920 Dc zelfde plaats in 1967 ten Baarn, Eemnes en Soest gedurende de maand juni 1967. Het aanbod van mannelijke werkzoe kenden is tijdens de maand juni terug gelopen van 126 tot 100, welk totaal in vergelijking met de overeenkomstige maand van het jaar 1966 niet zo on gunstig afsteekt. Het aanbod omvatte in die maand 78 mannen. Het aanbod van de vrouwelijke werk zoekenden is tijdens de maand juni 1967 teruggelopen van 25 tot 21. De daling kwam in hoofdzaak tot uiting in de groep kantoorpersoneel en bestaat thans uit 12 mannen en 2 vrouwen. Ook de groep ongeschoolde arbeiders daalde relatief gezien vrij sterk. Het huidige aanbod van deze groep omvatte nog 6 man. Het werkloosheidspercentage voor het gewest Soest is gedaald van 0,9 naar 0,7, terwijl het voor het seizoen gecor rigeerde cijfer 145 bedroeg. De situatie in de bouwsector bleef voor wat betreft de werkgelegenheid vrij gunstig. Het aanbod, dat is gedaald, omvatte aan het einde van de maand 9 mannen, terwijl op diezelfde datum een vraag werd genoteerd van 80 open staande aanvragen. Hoewel de vraag in verre het aanbod overtrof, kon over het algemeen niet over tekorten worden ge sproken. De vraag naar jeugdige bouwvakkers, die binenkort de scholen zullen verlaten of reeds hebben verlaten zag er aan het einde van de maand iets minder gunstiger uit. De metaalsector gaf een gelijksoortig beeld. Een aanbod van 10 man tegen over een vraag van 160. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat ongeveer 1/3 deel van de aanvragen gericht was op de schoolverlatende metaalarbeiders, waardoor t.a.v. deze jeugdige groep bij plaatsing minder moeilijkheden worden verwacht. In de overige sectoren deden zich wei nig veranderingen voor. De totale vraag is t.a.v. de mannen gestegen van 353 per uit. mei 1967 tot 395 per uit. juni 1967, terwijl de vraag naar vrouwelij ke werkzoekenden is gestegen van 219 tot 242. Deze stijging van de vraag is hoofdzakelijk een gevolg van de toe nemende vraag naar jeugdig personeel. Zoals werd verwacht is het aantal werkzame vreemdelingen in het gewest Soest enigszins gestegen en bestaat thans uit 341 mannen en 9 vrouwen, waarvan er 200 de Turkse nationaliteit en 95 de Marokkaanse nationaliteit be zitten. In totaal stonden er per uit. juni slechts 3 vreemde arbeidskrachten als werkzoekenden ingeschreven. Paleis Soestdijk is een van de inzenders op de Nationale Lathyrustentoonstelling, die de 40-jarige Nederlandse Lathyrus Vereniging in het Cantonspark in Baarn organiseert. Deze tentoonstelling werd gisteren geopend en is heden en morgen nog toegankelijk. Het is de dertigste expositie, die deze vereniging, die bijna honderd leden telt, in haar nog vrij korte bestaan houdt. Er kwamen inzendingen binnen van de gemeente Utrecht, ziekenhuis Berg en Bosch te Bilthoven, de volkstuinvereni ging „Ons Buiten" te Utrecht, de stich ting School en Werktuinen te Baarn. de Middelbare Meisjes Landbouw- en Huis houdschool te Deventer, mevr. Jiskoot- Piersen uit Baarn met veertien variëtei ten en tenslotte diverse handelskwekers. Aan de expositie is tevens een wedstrijd verbonden met o.a. door koningin Ju- liana en prins Bernhard, de minister van Landbouw en de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, beschikbaar gestelde prijzen. De lathyrus werd in 1695 als een in het wild groeiende plant door de Italiaan Fransiscus Cupani op het eiland Sicilië ontdekt. Het zijn vooral de Engelsen geweest, die deze plant verder in cultuur hebben gebracht. In 1927 introduceerde de Nederlander Henk Carlee de lathyrus in ons land. Hij is tevens de oprichter en eerste voor zitter van de Nederlandse Lathyrus Ver eniging geweest. Momenteel kent men van de lathyrus ongeveer 400 variëteiten. Gisteren nam men afscheid van voor zitter G. Noordanus, die lid is van de vereniging zolang deze bestaat, en daar van de laatste 25 jaar als voorzitter. Ook de heer IJ. Reitsma, eveneens uit Bilthoven, werd wegens zijn 40-jarig lid maatschap gehuldigd. De expositie, die hedenavond nog ge opend is tot 9 uur en morgen van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds, wordt vandaag muzikaal opgeluisterd door de Baarnse fanfare Concordia-Voorwaarts en morgen door de Boerenkapel van de Harmonie Crescendo uit Baarn. Volgens het halfjaarlijks rapport van de Sociaal-Economische Raad is er min der reden voor optimisme. Meer werk loosheid, de noodzaak van verdere in vesteringen, de extra strop van het ge sloten Suez-kanaal en een stijgende in flatie zijn geen prettige boodschappen. De S.E.R. concludeert, dat ons volk minder moet consumeren en meer moet gaan spraen. Voor de regering tot maatregelen op dit punt besluit, moge zij wel bedenken, dat menigeen thans liever zijn geld in roerende en onroerende goederen be legt, dan veel daarvan te sparen. Deze tendens wordt door de stijgende in flatie in de hand gewerkt. Als er wer kelijk kapitalen moeten worden ge spaard, dan moet onze minister van financiën eerst zorgen, dat dit geld waardevast blijft en dat de kleine man straks niet minder overhoudt dan hij nu naar de bank brengt. Het is de laatste tijd kennelijk een hob by van de dienstplichtige soldaten om het eten te laten staan. Steeds meer verschijnen berichten in de pers over zulke acties. De militairen zien in de successen van anderen blijkbaar de aanleiding om nu zelf ook maar eens iets te gaan onder nemen. Zolang dat langs de gebruike lijke, iedere dienstplichtige bekende weg gaat, is daar geen bezwaar tegen. We leven in 1967 en dan mag iedereen verwachten, dat hij op z'n minst goed te eten krijgt. Maar om nu hetgeen men voorgeschoteld krijgt, botweg te weigeren, dat gaat toch te ver. Zelf in militaire dienst geweest zijnde al behoort die tijd allang tot het verleden kan ik verklaren, dat de militaire commandanten meer begrip kunnen opbrengen voor een spontaan, maar redelijk protest dan voor een ac tie zoals die de laatste tijd steeds meer in kazernes voorkomt. Met dit laatste bereiken de dienstplichtigen veelal wel de publiciteit, maar niet de gewenste verbetering. Op die manier werken ze zelf in de hand, dat de commandanten zeggen: „Het eten is goed". Een redelijk verzoek om eens een on derzoek in te stellen, heeft doorgaans meer resultaat. Daar staat men altijd welwillend tegenover. Men moet echter wel bedenken, dat het helemaal niet onmogelijk is, dat het eten niet anders, beter zo u wilt, wordt. In de eerste plaats bestaat er wel enig verschil tus sen koken voor een gezin of voor hon derden tegelijk; ten tweede kan men natuurlijk niet stellen, dat het keuken- personeel er maar met de (militaire) pet naar gooit en in de derde plaats smaakt het eten de ene dag nu eenmaal beter dan de andere. U moet de dienstplichtigen eens zien na een oefening te velde. Als dan het eten wordt opgediend, zijn er beslist geen klachten. Iedereen is blij, dat hij wat te eten krijgt. Zonder twijfel zou den ze dan met smaak het eten hebben geconsumeerd, dat ze nu hebben laten staan. Maar in de kazerne terug, moe ten ze plotseling zo nodig een actie voor beter eten ontketenen. Door het te laten staan. Ik zal zeker niet de laatste zijn, die zegt dat het eten in militaire dienst niet be ter zou kunnen. Maar dat kan toch niet dagelijks gezegd worden. De ene dag lukt het nu eenmaal beter dan de an dere. En om dan maar steeds te blijven protesteren en te blijven aandringen op verbetering dat is een overbodige bezigheid. Een bezigheid, die meestal ontketend wordt door militairen, die het thuis niet beter gewend zijn. Afgezien van de juistheid van een actie zou ik toch deze vorm van protesteren niet willen goedkeuren. Wij laten ons eten staan, met het gevolg dat het weggegooid moet worden, elders snakt men naar een hap eten. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Alleen zou den deze wonderen niet meer moeten kunnen voorkomen. KANTMAN Moise Tsjombes ontvoering naar Alge rije is weer een van de onfrisse zaken, waarvan er zich zoveel om en nabij de persoon van deze ex-premier van Kongo hebben afgespeeld. Een geheel sympathieke figuur is hij niet. Zijn rol bij de stichting van de af gescheiden staat Katanga ruikt er naar dat hij zich zeer profijtelijk heeft laten spannen voor een karretje dat door Bel gische industriëlen was verstrekt. Dat onder zijn uiteindelijke verantwoor delijkheid Loemoemba wreed werd ver moord, strekt hem evenmin tot veel eer. Maar feit is ook dat Tsjombe toen hij eenmaal (met een enorme politieke zwaai) onder Kasavoeboe een jaar lang permier was in Kinsjasa (voorheen Leo- poldstad) er eindelijk eens een jaar be hoorlijk werd geregeerd. Zijn bekwaamheid is buiten twijfel en waarschijnlijk stuurde Kasavoeboe hem alleen maar weg omdat hij terecht vreesde als president toch maar de tweede viool te kunnen spelen zolang Tsjombe premier was. Generaal Moboetoe, die op zijn beurt Kasavoeboe weer afzette en de Kongo lese dictatuur instelde, is eveneens in alle opzichten intellectueel en orga nisatorisch verre Tsjombes mindere. Er zet zeker ook een grote portie vrees in weer verdrongen te zullen worden, dat hij Tsjombe wegens verraad bij ver stek ter dood liet veroordelen na een proces dat amper deze naam verdiende. De begeerte om Tsjombe uit Algerije uitgeleverd te krijgen om hem in Kins jasa op te hangen is dan ook minder een verlangen om het recht zijn loop te laten krijgen, dan wel de wens van Mo boetoe om de grootste bedreiging voor zijn dictatuur te vernietigen. Een be dreiging die minder school in de al dan niet vermeende poging van Tsjombe om met huursoldaten weer de macht te grijpen ,dan wel in het feit dat Tsjombe de enige Kongolees en een van de wei nige Afrikanen is aan wie men politiek formaat niet kan ontzeggen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1