Amerikanen nog niet enthousiast over dollarvoetbal ZORGEN IN MOSKOU 's WERELDS GROOTSTE GOUDSMOKKELAARSBENDE OPGEROLD RUSSEN EN MOHAMMEDANEN GEHEIM MILITAIR PACT ONTDEKT VAN DE HAK OP DE TAK Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Vreemde dekenverkoper S.E.C. zal elftal op verschillende plaatsen moeten wijzigen Geslaagd Duinkikkers-heren hebben nog kans op de titel Veel belangstelling voor geitenkeuring Radio-toespraak door ds. Smit Geslaagd Eiermarkt Geslaagd Syrië als voorbeeld Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL DINSDAG 11 JULI 196: Nadat vorig jaar in de Verenigde Sta ten door de televisiemaatschappijen N.B.C. en C.B.S. reportages van de we reldkampioenschappen voetbal in En geland zijn uitgezonden, is de belang stelling in Amerika voor het voetbal met sprongen omhoog gegaan. Dat kon ook gemakkelijk, want op een heel klein onbeduidend bondje met slechts enkele tientallen clubs na, werd er niet of nauwelijks gevoetbald. Plotseling za gen enkele zakenlieden er brood in om beroepsteams te exploiteren en zo ont stonden er twee nieuwe bonden, waar in beroepsvoetbal zou worden gespeeld. We hebben met de affaires rond Theo Laseroms en Co Prins gemerkt hoe de oprichting van de beide bonden in zijn werk ging. DIKKE DOLLARBUIDEL De zakelijke leiders achter de bonden en de nieuwe profclubs bleken over goede contacten bij de televisiemaat schappijen en de grote kranten te be schikken, zodat een enorme reclame campagne kon worden opgezet. In Europa en Zuid-Amerika werden de spelers gehaald, die de ruggegraat moes ter gaan vormen van alle nieuwe prof clubs. Degenen die op het aanbod van De snelle en dramatische afloop van het conflict in het Midden-Oosten heeft de machthebbers in Moskou in een moeilyk parket gebracht. De mogelijkheid is trouwens niet uitge sloten, dat dit muisje nog een staartje binnenshuis zal hebben, want dat er ernstige fouten gemaakt zyn, staat wel vast De snelle zege van Israël over zijn te genstanders is kennelijk niet alleen voor de Arabieren een koude douche geweest. Waarschijnlijk was de opzet, dat Nasser en zijn bondgenoten, alléén door pressie uit te oefenen en te dreigen, Israël zou den kunnen intimideren. Men heeft er daarbij geen rekening mee gehouden, dat men in Israël van mening is, dat iedere concessie een verslechtering van de si tuatie inhoudt, dat de levenskansen van Israël daarmee worden bedreigd, dat versterking van de positie geen luxe was en dat men de dreiging (en de overlast- straat van Tiran wel eens kon aangrij pen om toe te slaan. De vermaningen van de zijde van het oostblok om dit vooral niet te doen, heeft Israël in de wind geslagen en het resultaaat was een verpieterende ne derlaag voor Nasser en de zijnen. De wapens Blijkbaar was men in de Arabische lan den ervan overtuigd, dat Israël niet voor de derde keer zou winnen en waar schijnlijk niet eens zou durven toe slaan. En blijkbaar had men ook in Moskou de overtuiging gekregen, dat men Nas ser c.s. hun gang kon laten gaan, dat zij vooral dank zij de Russische wapens sterk genoeg waren om in een conflict te winnen. De bewapening van de Egyptische troe pen was prima. Het is de Israëlische tactiek, die heeft gewonnen, waardoor o.m. het luchtwapen vrijwel meteen bui ten gevecht was gesteld. Het gevolg is, dat nu een behoorlijke partij Russisch oorlogsmaterieel in Is raëlische handen is gevallen, waaronder de nieuwste wapens, die men niet gaar ne door het Westen zou laten bezichti gen. Het is wel zeker, dat met name de Rus sische legerleiding daarmee helemaal niet gelukkig is, en dat men wel zal zoeken naar een kop van jut. Hoe kwam het, dat Moskou zo slecht over de wer kelijke verhoudingen was ingelicht? Niet alleen Egypte heeft gezicht verlo ren, ook Rusland. Russische wapens wa ren niet opgewassen tegen het kleine Israël. Russische militairen hebben al lang zorg gehad over de personeelsbe zetting, vooral over de „vrijwilligers" van het z.g. bevrijdingsleger. Kat in 't nauw De Russen hebben zich met de mond krachtig geroerd. In de U.N.O. werd Is raël als agressor gebrandmerkt. Het weglopen tijdens de rede van de Israë lische afgevaardigde kan men bepaald niet beschouwen als een bewijs van kracht, maar moest indruk maken op de Arabierenals die nog onder de indruk konden komen nadat Rusland hen zo in de steek had gelaten. Kosygin is bij Johnson geweest, ging praten met De Gaulle en bezocht en passant Cuba, waar hij niet bepaald feestelijk is ontvangen. De Chinezen geeft dit weer verse mu nitie. Rusland spant samen met het westen! Kosygin moet zich hiervan be wust zijn geweest, nochtans heeft hij het risico gelopen. Een kat in het nauw doet rare spron gen. Was Nassers bluf gelukt, dan had Rus land op fluweel gezeten, met een goede reputatie in de Arabische landen, zonder dat het een cent had gekost. Het zou nog weer sterker tegenover Amerika hebben gestaan in de kwestie- Vietnam. Afgetroefd Nu kunnen de Russen zeggen wat ze willen, maar de feiten hebben ze tegen. Dat Kosygin zo lang met Johnson heeft gepraat moge misschien de vredeskansen vergroten, maar het vergroot zijn pres tige niet. De Russen kunnen proberen in het mid den-oosten hun invloed te vergroten, maar men is zich daar gaan afvragen wat ie hebt aan bondgenoten, die je op het beslissende moment laten zitten en die zelfs bereid blijken het olie- em bargo te doorbreken! Rusland wil in het midden-oosten wel aan invloed winnen, maar op een koop je. Er staan zo véél pannetjes op het vuur. Het is al genoeg bezet met pro blemen. Het is begrijpelijk, dat men in Moskou woedend is op Israël. Oorlog was niet de bedoeling en dat Israël die zou winnen helemaal niet. De Russische politiek is door keihard realisme afge troefd. De U.N.O. is in deze aangelegenheid waardeloos gebleken, eenvoudig een praatvergadering, een fabriek van kre ten. De beide grootmachten. Rusland en Amerika, is de zaak uit de hand gelo pen. Moskou heeft zorgen maar wie, voor zover bij deze zaak betrokken, heeft die niet? Want er is nog geen uitzicht op een duurzame vrede. de Amerikanen ingingen, deden het om het geld, want de Amerikaanen rinkel de flink met de dollarbuidel en schone beloften. Om de voetballerij nog wat meer te stimuleren besloten de geldschieters om verscheidene Europese en Zuidameri- kaanse clubs te laten overkomen om demonstratiewedstrijden te spelen. Daartoe behoorde ook het Haagse A.D.O., dat in de V.S. tot goede resul taten komt, maar niet onder haar eigen naam speelt. Wat deed men namelijk? In plaatsen waar men het voetbal eens goed wilde stimuleren, werden de gast- clubs min of meer geadopteerd. Daarbij speelden de plaatselijke t.v.-stations een grote rol. Voor eer bedankt A.D.O. is naar Amerika gegaan, nadat Ajax en Feijenoord voor de eer hadden bedankt. De Amsterdammers willen in het komende seizoen niet alleen in de nationale competitie, maar ook in de Europacup hoge ogen gooien, terwijl de Rotterdammers liever aan de Inter- totocompetitie deelnamen. Dat is dich ter bij huis en bovendien, zo heeft ma nager Gerard Kerkum gezegd, wil Feije noord Ajax van de Nederlandse voet- baltroon stoten. Zakelijk was het zowel voor de ver eniging als voor de spelers van A.D.O. interessant genoeg om naar Amerika te gaan. Het risico, dat het toernooi niet onder auspiciën van de internationale voetbalbond de F.I.F.A. stond, durfde men nemen, omdat het demonstratie- wedstrijden betrof. Doelpunten kopen Er blijken echter enkele minder spor tieve kantjes aan te zitten vanwege de invloed van de televisiesponsors. Al enkele keren is een scheidsrechter om gekocht, niet om één van de beide ploegen te laten winnen, maar om veel doelpunten in de wedstrijden te zien. Er zijn nu allerlei maatregelen ge nomen om dergelijke zaken te voorko men, maar de clubs hebben allemaal de opdracht gehouden om op de aan val te spelen. De sponsors verwachten, dat met veel doelpunten het publiek ge makkelijker enthousiast wordt gemaakt. Toch valt het met het enthousiasme van de Amerikanen erg tegen, ondanks de geregelde tv.-uitzendingen. Niet meer dan ongeveer 5.000 bezoekers ko men er gemiddeld per wedstrijd. De topwedstrijd in de oostelijke competitie tussen A.D.O. en Wolverhampton, door de Engelsen met 2-0 gewonnen, trok slechts ruim 7200 bezoekers en daarbij was de eerste plaats in deze competitie de inzet! Er worden heel wat wedstrij den gespeeld met maar twee a drie duizend toeschouwers. En soms nog minder. Niet spannend De chicago Tribune heeft onderzocht wat de oorzaak was van de veel ge ringere belangstelling dan men had verwacht En het moge ons wellicht wat vreemd klinken, maar de meeste Amerikanen die kwamen kijken, von den de wedstrijden niet spannend en hard genoeg. En ondanks de gemiddeld hogere scores dan hier vond men, dat er te weinig mogelijkheden waren om doelpunten te maken. Harry Heijnen, één van de gaolgetters van A.D.O., zei hierover, dat de meeste spelers er niets voor voelden om zich een Amerikaans ziekenhuis in te laten trappen, want eind augustus beginnen de nationale competities weer in Euro pa. Toch spelen de jongens met een grote inzet en willen ze propaganda helpen maken voor goed voetbal dat is gebaseerd op techniek. Hij verwacht, dat er wel enkele spelers van de gast- clubs in de States zullen blijven. „Ik heb gehoord van heel interessante aan biedingen," aldus Heijnen, „maar we hebben allemaal een contract met onze club, die door de tournee niet of nau welijks op de transfermarkt kan ko men." Aanbiedingen Er worden de spelers prachtige bunga lows aangeboden en jaarsalarissen van 20.000 dollar zijn heel gewoon (ƒ72.000). Topspelers als Prins en Laseroms halen het twee a drievoudige daarvan. Maar zij lopen bij de niet bij de F.I.F.A. aan gesloten bond het risico nooit meer er gens anders te kunnen gaan spelen en meestal willen zij dat ook niet, omdat er tegen hen civiele vorderingen lopen in hun vaderland. En dat geldt bepaald niet alleen voor deze twee Nederlan ders. Ondanks de opschudding, die Prins in Pittsburg teweeg heeft gebracht bij de Phantoms is ook in de competitie van de profclubs in Amerika de belangstel ling nog maar klein. Het voetbal kan nog niet in de schaduw staan van de enorme interesse voor honkbal en het Amerikaanse football, een sport waarbij de spelers niet voor niets zijn uitge rust met helmen en kinbeschermers. De boys die deze betaalde „sport" beoefe nen komen elk seizoen een paar keer in het ziekenhuis en het gebeurt regel matig, dat er even een arm uit de kom wordt getrokken bij een tegenstander om de bal te bemachtigen. Geef ons dan toch maar liever het „saaie" voet bal. Een tienjarig meisje uit Cothen heeft de politie een tip gegeven, die aanlei ding gaf tot aanhouding van een ze kere L. J. J. H. uit Amersfoort wegens een reeks inbraken in Soest, Amers foort en nog enkele andere plaatsen. Hij ventte zogenaamd met dekens, maar als hij niemand thuis trof, forceerde hij de deur en stal alles wat voor hem van waardev-was, zoals geld, radiotoe stellen enz. Zijn vrouw bleef bij die handelingen op de uitkijk staan. Genoemd 10-jarig meisje betrapte de man vorige week in haar ouderlijke woning, waarna hij het hazenpad koos, doch de politie wist hem toch te arres teren. Met de arrestatie van de gebroeders Dabbah, die in Genève een „reisbureau" leidden, werd door de Zwitserse recher che zonder dat deze het kon veronder stellen, een enorme slag toegebracht aan de internationale illegale handel in goud en gouden horloges. Ingewijden weten te berichten, dat met de inval bij reisbureau Plazatour 's werelds grootste goudsmokkelaarsbende ter zie le ging. Het zal slechts een kwestie van tijd zijn en afhangen van de wijze waarop de nasporingen worden ver richt, voor alle smokkelaars, de kleine visjes en de grote haaien, die in prak tisch alle landen van Europa en van Noord-Afrika verblijf houden, bekend en ingesloten zijn. Hoe het begon Aan de voorname Rue du Mont-Blanc no. 4 te Genève verkondigt een bronzen naambord dat „Plazatour S.A." geleid werd door „J. en J. Dabbah". Het „reis bureau" was de toeristen wel bekend, doch niet bekend was, dat achter de onschuldige dekmantel zaken werden gedaan en transacties afgesloten, welke het daglicht niet konden verdragen. „Plazotour S.A." werd opgericht in 1956 door de 51-jarige Joseph Dabbah. Joseph, die voordien in Cairo woonde en in laatstgenoemde stad verscheidene gevangenisstraffen had ondergaan we gens deviezensmokkel en oplichting, vestigde zich aan het einde van 1955 in Genève, waar zich in 1958 zijn 43-jari- ge broer Jacob Dabbah bij hem voegde. De twee gebroeders werden geboren in Griekenland e.i hadden een groot deel van hun leven in Egypte doorgebracht. Door tot nu toe onopgeloste manipu laties hebben zij beiden de Italiaanse nationaliteit verworven. Voor hun goudsmokkel-praktijken maak ten zij gebruik van ruim honderd agen ten en vertrouwenslieden. Het aldus door de heren Dabbah bijeen gesmok kelde vermogen moet worden geschat op ruim vier miljoen gulden. Wit vest De prijs van één kg puur goud be draagt in Zwitserland ƒ4150,—. De bui tenlandse afnemer moet voor dit zelf de goud, voor gelijk gewicht, het dub bele bedrag betalen. Staven met een totaal-gewicht variërend van 35 tot 45 kg per staaf, werden gestoken in een speciaal voor dit doel vervaardigd wit- kleurig vest, dat door de goud-agent tijdens de smokkeltocht werd gedragen. Het vest was vervaardigd door kleer maker M. te Genève. De zaak kwam aan het rollen toen een 21-jarige Duitser uit Frankfurt am Main zich meer dood dan levend en met bloed overstroomd bij de politie in Genève meldde en aangifte deed van wederrechtelijke vrijheidsberoving, men senroof en ernstige mishandelingen. Deze Wolfgang Janicke verklaarde on dermeer, dat hij via een zekere Hans Degenhard in contact was gekomen met de gebroeders Dabbah en dat hij in april besloot om voor de gebroeders te gaan werken. Zo vloog Janicke onder meer naar Bangkok. Osaka en naar Maleisië. In het smokkelvest vervoerde hij per reis 32 kg goud in staven en hij maakte in totaal zes vliegreizen. Bestolen De laatste reis voerde hem naar Ma leisië, terwijl de terugtocht voerde via Turkije naar het vliegveld te Zürich, waar hem volgens zijn zeggen, de op brengst van het goud (ruim ƒ390.000,-) door een onbekende afhandig werd ge maakt. Hij deelde zulks aan de gebroe ders Dabbah mee, die dit verhaal niet wilden geloven en de oneerlijke goud- agent in een der kamers van het adres Rue du Mont-Blanc no. 4 opsloten en daar twee dagen lang met behulp van derden folterden. Janicke wist tenslotte te ontsnappen en de politie te alarmeren, die ogenblik kelijk in actie kwam en een inval deed bij het reisbureau. De directeuren en de hele administratie werden in verze kerde bewaring gesteld. De eerder genoemde Hans Degenhard uit Frankfurt am Main werd door de Westduitse politie gearresteerd omdat hij voor West-Duitsland de vertrou wensman van de gebroeders Dabbah bleek te zijn. Hij zal zich hebben te verantwoorden wegens goud- en de viezensmokkel, mishandeling, huisvrede breuk en mensenroof. Degenhard die voorgeeft koopman te zijn en in Frank furt ondermeer als trainer optrad voor de afdeling atletiek van de sportver eniging F.S.V.-Frankfurt, vond onder de leden dier club een twintigtal ge schikte figuren voor de functie van ad- spirant-goudsmokkelaar. Hij bracht de ze lieden in contact met de gebroeders Dabbah in Genève, die daarop de at leten instrueerde en aan het werk zette: Janicke was één hunnner. In overleg met Interpol wordt er thans door recherche en veiligheidsdiensten in vele landen nauw samengewerkt. Zo wel in Thailand als in Duitsland, in Singapore en in Djakarta werd reeds een aantal arrestaties verricht. Het laat zich aanzien, dat er vele zullen volgen, want Plazatour had meer dan honderd man in dienst voor „vestzak"-reizen. In dc tuin van Hotel van den Brink ontving de heer Touwen „het Kruis van Verdienste" uit handen van de burge meester van Maartensdijk, kring-com missaris van het Rode Kruis, de heer H. H. Schuller. (Voor uitvoerig verslag zie pagina 1). Foto Astra. Het eerste S.E.C.-voetbalelftal zal sei zoen 1967-'68 in een geheel andere sa menstelling in het veld komen. De talentvolle Kees Dorrestein is ge contracteerd door de Amersfoortse eers te divisieclub H.V.C.; Henk Duyst, de S.E.C. goalgetter mag op doktersadvies wegens „versleten kniebanden" niet meer spelen, terwijl doelman Jan van Hattum door een gebroken been voor lopig is uitgeschakeld. Als opvolgers voor deze plaatsen zijn voor wat betreft de plaats in het S.E.C.-doel in de eerste plaats Bertus van Essen, terwijl de van B.D.C. over gekomen Kok en de van „Hilversum" overgekomen Dik van Zoghei zullen uitmaken in de komende oefenwedstrij den op wie de keus valt. Voor Henk Duyst en Kees Dorrestein zijn kandi daat enkele jeugdige S.E.C.-spelers, ter wijl de van „Baarn" komenden Dik Woudenberg en Baltus Burgman onge twijfeld ook hun kandidatuur voor een plaats in het eerste elftal zullen stel len. Het oefenprogramma van S.E.C. I ver meldt een flink aantal wedstrijden, zo dat de technische commissie alle tijd heeft om voor september het sterkste elftal samen te stellen. De heer R. J. Veen, Oranjelaan 3, al hier, is geslaagd voor het doktoraal exa men Faculteit wis- en natuurkunde aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam. Een voor z'n laatste kans spelend he- ren-Duinkikkersteam heeft de uitwed strijd tegen D.W.K. te Barneveld op duidelijke wijze met 3-8 gewonnen, on danks het feit, dat men met drie ad- spiranten de strijd moest aanbinden vanwege vakantie van enkele spelers. De eerste helft was geheel voor de Bar nevelders, die driemaal het Soester doel vonden. De Duinkikkers konden er niets tegenover stellen. Het bleek in de tweede helft dat D.W.K. al z'n kruit had verschoten en het moest machtelos toezien, dat Duinkikkers al spoedig de leiding had overgenomen, en zelfs een flinke voorsprong had ver kregen, zodat het einde kwam met 'n 3-8 overwinning. De Soester doelpunten werden gescoord door O. v. d. Bor, H. Wijnmalen. K. Geval en G. v. d. Bor. Door deze overwinning behoudt het eerste team een kleine kans op een eventueel kampioenschap. Dames I van Duinkikkers speelde de laatste thuiswedstrijd tgeen Flevo uit Nijkerk. De eerste ontmoeting in Nij- kerk leverde een 1-2 overwinning op voor de Soester dames. Nu deden ze het nog beter en het werd 4-0. Lily Kok opende de score waarna Wil v. d. Brink er 2-0 van maakte. Na de rust was het weer Wil v. d. Brink die er 3-0 van maakte en even voor tijd kon Corrie Pouw het vierde doelpunt voor haar rekening nemen. De geitenfokvereniging Soest en Om streken hield zaterdag de jaarlijkse keuring, waarvoor grote belangstelling bestond. Het voltallige bestuur van de Provinciale Bond was hierbij aanwezig. Als keurmeesters fungeerden de heren H. H. C. Baas en A. Nieuwhof. Arbiter was de heer IJ. Hopman. Prijswinnaars werden: I. Lammeren geboren vóór 16 april 1967: I. IA „Babette S 274' van A. J. W. Hagedoorn. I IB „Biala S 278" van A. J. W. Hagedoorn. IIA „Silma S 828" van mej. Oosterhout. IIB „Sanne" S 280 van mevrouw Bakker. IIC „Petra S 281" van mej. Oosterhout. II. Lammeren geboren na 16 april 1967: I. „Beerthe S 283" van A. J. W. Hage doorn. II „Siba H 384" van Frank Bun- nik. III. Boklammeren van 1967: IA „Ple- nuus H 229" van A. J. W. Hagedoorn. IV. Eenjarige bokken: IA „Vitellius U 224" van A. J. W. Hagedoorn. Eenjarige geiten: IA „Busco U 832" van A. J. W. Hagedoorn. IB „Bambé U 834" van A. J. W. Hagedoorn. IC „Bianca U 831" van W. v. d. Breemer. Tweejarige geiten: IB „Mila U 833" van mej. Oosterhout. Driejarige geiten: IA „Barbora U 814" van mej. Oosterhout. IB „Regina U 784" van mej. Oosterhout. Oudere geiten: IA „Willy U 701" van G. Mosterd. IB „Arts U 704" van H. Jaspers. IC „Henny U 704" van H. Jas pers. ID „Diana IJ 738" van A. J. W. Hagedoorn. Voorts werden vier dieren in het stam boek opgenomen en veertien dieren aangewezen om op de Provinciale Fok- dag, welke te Utrecht zal worden ge houden, uit te komen. Ds. J. Smit, Hervormd predikant alhier, spreekt donderdag 20 juli, om 16 uur, in de radiorubriek „Uit de Bijbel" over het onderwerp „De vergissing". De heer Y. Dammers, P. de Hoogh- laan 14, alhier, slaagde voor het eind examen van de Hogere Technische School te Amsterdam, afdeling Bouw kunde. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van 10.75 tot ƒ11,75. Middenprijs 11,25. Prijs per kg ƒ1,79. Ook de assemblee der Ver. Naties heeft geen kans gezien iets zinnigs te zeggen over de toestand in het nabije oosten, zoals die na de Arabisch Israëlische oor log is geworden. Dat is vooral voor de Russen zeer te leurstellend. omdat zij toch met groot vertoon de bijeenkomst van de algemene vergadering hadden willen opwerken tot een groot diplomatiek tegenoffensief dat voor Nasser en zijn verslagen bondgeno ten dan enige compensatie moest be tekenen voor de verloren veldslagen. Maar zelfs het flauwste „Israël is agres sor en moet ogenblikkelijk zijn legers terugtrekken" kreeg geen twee-derde meerderheid. Iets positiefs heeft de assemblee dus evenmin als de veiligheidsraad kunnen bijdragen. De enige genoegdoening die de Russen hun protégé in Caïro hebben kunnen verschaffen is dat Israël dan eens duchtig de mantel is uitgeveegd door een stel redenaars, die hun publiek kennelijk niet hebben weten te overtui gen. Dat is dan niet veel. Daardoor ligt de zaak er nog net zo bij als na de zesdaagse oorlog. En is men geen stap verder met een oplossing die kan voorkomen dat over enige jaren en dan wellicht nog feller weer ge streden wordt in deze streken. De Rus sen zijn dan wel verliezers in deze di plomatieke ronde, maar de grootste schade leed toch wel het aanzien van de Ver. Naties, die weer eens niet in staat bleken hun taak uit te voeren. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen ge schiedenis de heer J. J. B. den Hollan der te Soest. Mej. N. van Zandbergen slaagde in Utrecht voor de akte Frans l.o. Israëls „vierdaagse" wandelmars fe^en Egypte, Jordanië en Syrië heeft een overvloed aan ontstellend feitenmateri aal aan het licht gebracht. Gebleken is in die luttele dagen strijd, dat de mohammedaanse landen alle voor di plomatieke druk uit Moskou tot eens gezinde pressie op de Joodse staat wa ren gebracht, maar bovendien hebben gevangen genomen generaals een boek je open gedaan over de Russische wa penleveranties en de aanwezigheid van Sovjet-instructeurs en de aanleg van Sowj et-bases. Volledige gegevens zijn nu bekend ge worden over de aanleg van een marine haven ten dienste van de Sowjet-duik- boten in de Middellandse zee en de bouw van een enorm radarstation, dat de N.A.V.O.-basis in Turkije zal kunnen afluisteren. Dolk in zjjde van de N.A.V.O. Toen in februari 1966 de Syrische mi nister-president dr. Sayen een bezoek aan Moskou bracht, heette het dat de U.S.S.R. Syrië behulpzaam zou zijn bij de bouw van een dam in de Euphraat. In een geheim overleg werd evenwel besloten op Syrisch gebied een reusach tig radarstation te bouwen, dat Russisch eigendom zou blijven en door Russische technici bemand zou blijven. Het alziend oog heeft een plaatsje ge kregen nabij de stad El-Hasseje, dicht bij de Turkse en ook bij de Iraakse grens. Op 200 km daar vandaan in noordelijke richting bevindt zich bij het Turkse plaatsje Diyarbakir, een mach tig steunpunt van de Ver. Staten, in gebruik bij de N.A.V.O. Deze Amerikaanse basis is de Russen al vele jaren een doorn in het vlees, om dat van daar vliegtuigen kunnen opstij gen die het oostelijk deel van de Sow- jet-Unie kunnen controleren. Het be faamde verkenningsvliegtuig U 2 kwam hier vandaan. Wapenleveranties De band tussen Rusland en Syrië is de laatste jaren zeer nauw aangehaald, hetgeen o.m. ook blijkt uit de levering van 1100 Russische tanks en gevechts wagens, 8500 kanonnen en granaatwer pers, 150 gevechtsvliegtuigen en 20 poli- tiekruisers. Met de levering daarvan was dit jaar al een aanvang gemaakt en er bevonden zich reeds 500 Russische officieren in Damascus om als instruc teurs op te treden. Door de korte oor log is de komst van 750 Russische tech nici vertraagd. Bovendien verstrekte Moskou nog een krediet van ongeveer 200 miljoen dol lar om 94 stuks raketten (type Sam/2) aan te schaffen. Deze 1 uchtafweerra- ketten zouden in batterijen op diverse plaatsen in Syrië worden opgesteld, on der meer in Es-Sneida, Deraa, Kenaitra, Damascus, Homs, Aleppo, El-Hasseje en in Deir-es-Sor. Een gunstige omstandigheid voor de Israëlische troepen was. dat deze raket ten nog niet in actie konden komen in de junidagen. Duikboothaven Bij de Syrische stad Ras Ibn Hani is de rode duikbotenhaven geprojecteerd. De bouw wijst er op, dat er is gerekend op raketinstallaties en atoomaandrij ving. Onder Russische leiding is begonnen met de bouw van veilige onderkomens onder de waterspiegel. Voor de Swjets is een marinehaven in de Middellandse Zee van levensbelang, omdat de N.A.V.O. de verbindingsweg tussen Zwarte Zee en Middellandse Zee door Turkije (te land) en Amerika (in de lucht) kan laten afsluiten, zodra er moeilijkheden dreigen voor west- of zuid-Europa. Speciaal voor evt. moeilijkheden met Israël waren verder nog bestemd 132 stuks pantserafweergeschut (kaliber 107, type 13/11), een compleet eskader mij nenvegers en 24 door radar geleid® automatische zoeklichten. Voor de Sy rische luchtmacht zouden nog 50 straal jagers van het type Mig 21 worden ge zonden. Het is een trieste opsomming en ieder een begrijpt, dat Syrië nog maar één voorbeeld is. Rusland leverde ook wa pens aan al die andere staten die Is raël bedreigden Bosstraat 5, telefoon 2543 en Kerkstraat 51, telefoon 6621 LEGLOON Als speciale attractie adverteren de kamerbrede tapijt verkopers: legloon wordt niet berekend. Dat doen de kip pen ook niet. En toch blijven de eieren duur. SCHIETBIOSCOOP In navolging van Amsterdam en Delft krijgt de Haagse politie nu spoedig een schietbioscoop waar de agenten voor oefening kunnen schieten op levende filmbeelden. Men zoekt nog naar een geschikte ruimte. Daar hoeven ze niet lang naar te zoeken. Ook in de Haagse bioscopen worden heel wat films ver toond om op te schieten. UITLAAT De Rotterdamse agenten gaan ageren tegen overmatige herrie van brommers. Namen ze tot nu toe slechts de uitlaat in beslag, nu gebeurt zulks met de hele luidruchtige bromfiets. Brozems, pas op voor bromsnorders! KUNSTGEBIT Blijkens de landbouwbladen kreeg de 15-jarige koe genaamd Pantalla in Valparaiso een kunstgebit omdat ze niet kon herkauwen. Dat zou niet gebeurd zijn als a). Pantalla haar tanden had gepoetst met de tandpasta van de t.v.; b). meer melk had gedronken en c). als er net als Tiel fluor in het drinkwater was geweest.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7