Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Wandelingen in de Soester bossen Over prijsverhogingen gesproken V.V.V.-nieuws Het oog gericht op een festival TOERISTISCH MINDERWAARDIG ZAND ER OVER Ned. Ver. van Huisvrouwen Artiestenpalet Vrijdag 11 juli 1967 46e jaargang no. 26 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Binnen enkele weken hebben de olie maatschappijen de benzineprijs met drie cent en de overige brandstoffen en oliën naar gelang mogen verhogen. Dit in verband met het gesloten zijn van het Suezkanaal en de daardoor veroorzaakte hogere vervoersprijzen van de olie uit het nabije oosten. Die kostenverhogende factoren zullen ongetwijfeld juist zijn. Toch hebben deze maatregelen bij velen onbehagen gewekt. De Nederlandse on dernemer gaat namelijk zeggen: wan neer bij ons de lonen en andere kosten stijgen, dan mogen we de prijzen voor de consument niet verhogen, dan moeten we dat maar op zien te vangen door een efficiënter bedrijfsvoering of het an ders maar ten koste laten komen van de eigen winst. Zodra echter de machtige oliemaatschappijen bij de minister van economische zaken aan de bel trekken om een prijsverhoging voor hun produk- ten te vragen, dan heeft de minister daartegen geen bezwaar en staat de verhoging toe. Het is wat verwonderlijk dat tegen de verhoging van de olie- en benzineprij zen door belanghebbenden en organisa ties geen officieel protest is ingediend. Dat zal wel komen omdat men, ondanks de immer belangrijke winsten der olie maatschappijen, toch begrip heeft voor de argumenten der huidige prijsverho ging. Dat doet echter niets af aan het feit, dat de minister feitelijk met twee maten meet. Talrijke voorbeelden wer den ons genoemd van verhoogde grond- stofprijzen en stijging van andere lasten en lonen, zonder dat er echter toestem ming verkregen werd om dit in de con sumentenprijzen door te berekenen. Wel werd en wordt er door de onder nemer dan vaak een methode toegepast om toch een hogere prijs te maken, maar er zijn ook bedrijven waar dit niet zo maar gaat. In ieder geval constateert menige ondernemer en detaillist, dat wat grote maatschappijen blijkbaar moeite loos toegestaan wordt, aan de branches met meest kleine ondernemingen wordt onthouden of pas na langdurige onder handelingen en nauwgezette onderzoeken een beetje wordt toegegeven. Iedereen in den lande vraagt zich nu af of de benzineprijs, na heropenstelling van het Suezkanaal weer met drie cent zal zakken. Het officiële argument voor de verhoging is nu immers alleen die afsluiting van het kanaal, de grotere weg die de tankers moeten nemen. Als de minister, zoals zijn plicht is, op de bres staat voor de behartiging van ieders belangen, dan zou hij dus de verhoging van drie cent onmiddellijk ongedaan moeten maken wanneer de vaart door het Suezkanaal weer mogelijk is. We zijn daar niet helemaal gerust op. We hebben in een dagblad in de toe lichting op de verhoging immers ook al gelezen, dat door deze verhogingen de prijs van de benzine in Nederland nu Het programma voor de zomermaanden van deze vereniging gaat wat de kof- fie-ochtenden en het gaasjes vouwen in het Baarnse ziekenhuis betreft ge woon door. Lezingen en excursies wor den vanaf september weer georgani seerd. De agenda ziet er als volgt uit: woensdag 19 juli koffie-ochtend in Ho tel v. d. Brink, Soest-Zuid, aanvang half 11; dinsdag 1 augustus wandeling door het Hoge Erf; woensdag 16 au gustus koffie-ochtend in de Peking- tuin Baarn; dinsdag 22 augustus wan deling naar de Eendenkooi te Soest- duinen. Verdere bijzonderheden over de aktivi- teiten en natuurlijk over het komende gouden jubileum in oktober a.s. worden vermeld in het maandblad van deze vereniging. Het duurt niet lang meer ,of we liggen weer in de Soester duinen te sparte len om al die kostbare schatten uit de grond te krijgen. Alle Soester kinderen en ook de kinderen, die in Soest loge ren, verwachten we op zaterdagmiddag 22 juli, om half drie, in de Soester duinen, einde Sparrenlaan, om mee te doen aan onze grote Schatgraverij. Er zullen weer twee groepen zijn: kin deren van 4 tot en met 7 jaar en kin deren van 8 tot en met 12 jaar. De deelnemerskaarten kunnen aan het V.V.V.-kantoor gekocht worden en ze kosten maar vijftig cent per kaart. Ze liggen al op jullie te wachten! Er zijn weer prachtige prijzen beschik baar gesteld. Voor de jongste groep zijn de hoofd prijzen: een metalen uitschuifbare Wip en een Trap-auto. Voor de andere groep zijn er twee mooie Illford-Rapid kleinbeeld-came- ra's. En verder nog zoveel heerlijkhe den, dat je er van gaat watertanden. Dit alles is te zien in een van de éta lages van Drogisterij Mol in de Toren- straat. Nu krijg je nog meer zin om mee te doen. En we hopen maar dat er op 22 juli een lekker graaf-zonnetje schijnt, want regen kunnen we bij dit gewichtige werk niet gebruiken. Duimen jullie? Mocht het weer te slecht zijn, dan wordt de Schatgraverij uigtesteld. De deelnemerskaart is nooit weg. En ook krijgt ieder kind, geluk of geen ge luk, een rol Katjesdrop cadeau. Leuk hè! Onthouden jullie het dus goed en kom alvast een kaart kopen, dan moet je eenvoudig meedoen. Het is weer „Knokke", dus zingen ge blazen voor de uitverkoren jonge ar tiesten, die hun land op dit interna tionale liedjesfestival in de Belgische badplaats vertegenwoordigen. Ze doen dat goed of minder goed, het geen blijkt uit de waardering, die de jury heeft voor de vocale prestaties en de presentatie van de deelneemsters en deelnemers. Vaak is die waardering niet naar de zin van de ploegleiders en die laten dat dan ook duidelijk merken. Want dat hoort bij Knokke: een rel letje. Er gaat geen jaar voorbij of er is wel iemand, die aanmerkingen heeft. Vaak gegrond, soms ongegrond en dan worden dit aanmerkingen heel graag gebruikt om wat leven in de brouwerij te brengen. Want dat het in Knokke om de publiciteit gaat, daar twijfelt geen zinnig mens meer aan. De mensen achter de schermen slagen er ook in derdaad steeds weer in de kolommen van de kranten te halen. Er is maar één verschil met „vroeger": er moet wel iets heel geks gebeuren willen de berichten uit België over het festival de voorpagina's nog halen. De kranten zijn het inmiddels beu gewor den en met de kranten de lezers. Die weten, dat ze in het ootje genomen worden. Het was echter dit jaar de leider van de Duitse ploeg, die steen en been klaagde over de ondeskundigheid van de jury en de slechte wijze van punten toekenning. Hij deed daarbij tegenover de Nederlandse ploeg heel aardig door die er ook bij te halen als ploeg, die benadeeld zou zijn. De Nederlanders zwegen voorlopig, maar toen de pun tentelling bekend werd, ontplofte een denkbeeldige Nederlandse bom. De Duitsers en Nederlanders stonden in dit opzicht niet alleen, want ook de Engelsen hadden de overtuiging, dat Nederland zwaar was gedrukt, vooral door de Italianen, die, door een eis van de Nederlandse juryleden Ageeth Scherphuis en Lou van Rees, uit de jury werden verwijderd. Het moet de heren in Knokke nu toch wel duidelijk zijn, dat er iets anders dient te gebeuren, willen ze reclame blijven maken voor de badplaats. Het moet toeristen lokken, dat is ook de opzet van het festival. Maar nu Knokke zo langzamerhand begint te vervelen, krijgen we er de buik van vol. Van het festival en van Knokke zelf ook. Wil len de festival-organisatoren dit berei ken, dan moeten ze zo doorgaan. KANTMAN Artiestenpalet komt dinsdagavond 18 juli met een programma naar bejaarden centrum Groot Engendaal aan de Dal- weg. Belangeloze medewerking verlenen: Lia Mol met haar Eminent-orgel, Kees Broekman met eigen Nederlandse en Duitse liedjes aan de piano, het mond orgelkwintet The Borwini's, sneltekenaar Jan Rodrigo en het folksongduo The Neighbours. Met de komst van de zomer duiken ook de theorieën over de kwaliteit van onze „toeristenindustrie" weer op. Wanneer een aantal pensions leeg blijft of het aantal bezette hotelbedden valt tegen, dan is dat de schuld weer van verschil lende deelhebbers aan het toerisme. Men vindt dan dat er in Nederland niet vol doende hotels gebouwd zijn. Men wijst er dan op dat een aantal brutale Duit sers in het verleden tezeer is afgeblaft. Men verwijt dan de V.V.V.-directies een gebrek aan initiatief en een tekort aan wetenschap voor „public relations". Voorts zouden onze prijzen zo hoog ge worden zijn dat ze de buitenlanders zouden afschrikken. Als wij nu als toerist op pad gaan dan ontdekken wij het volgende. Er zijn in Nederland een aantal goede hotels, die soms over gebrek aan klandizie klagen omdat men nu eenmaal op een koopje uit wil zijn. In dure en eenvoudige ge legenheden slooft men zich uit om de vreemdeling het naar de zin te maken, ongeacht of dat Duitsers, Engelsen of Nederlanders zijn. Bij het grootste aan tal V.V.V.-kantoren wordt men uitste kend voorgelicht. In het buitenland prijst men de gastvrijheid van de Ne derlanders. Onze prijzen zijn misschien niet de laagste van Europa, maar toch ook niet uitzonderlijk hoog. In dit teken viert Nederland zijn vakantieseizoen. Laten wij ophouden onszelf een toeris tisch minderwaardigheidscomplex aan te meten. Het toerisme is economisch voor al hierdoor getekend dat het conjunc tuurgevoelig is. En het is duidelijk, dat de conjunctuur in Europa terugloopt. Bovendien is het toerisme bijzonder ge voelig voor politieke spanningen in de wereld. Ook die zijn in ruime mate voorhanden. Wanneer dus ons toerisme geen topjaar beleeft, dan ligt de oorzaak allereerst in een dalende welvaart of een geremde welvaart. Die komt overal in ons werelddeel bovendrijven. Geen wonder dat dit in de vakantie-industrie ook gevoeld wordt. Op de dienstverle ning van het toeristisch bedrijfsleven is heus niet zoveel aan te merken. Wij hebben er alle lof voor! tenminste opgetrokken is naar het West- europese niveau, zodat het thans weinig verschil meer uitmaakt of men in het ene land of in het andere zijn tank laat volgooien, hetgeen kennelijk met enige voldoening werd geconstateerd. Er is weinig verbeeldingskracht voor nodig om aan te nemen, dat dit „commentaar" van de zijde van de oliemaatschappijen of het ministerie van economische zaken werd aangegeven. Wordt de plaats ge had hebbende verhoging in dat licht be zien, een meer gelijk trekken van de benzineprijzen in de onderscheiden lan den van west-Europa, dan kunnen we weinig hoop koesteren dat de benzine prijs weer ineens met drie cent omlaag gaat na heropening van het Suezkanaal. In west-Duitsland o.a. is de verhoging minder rigoureus geweest dan hier. Ligt dat aan de politiek van de oliemaat schappijen of aan de Duitse minister van economische zaken? Nu is de prijs in Nederland hoger dan die in west-Duits land! De verhoogde olie- en benzineprijs zal ongetwijfeld ook doorwerken in de prij zen bij andere bedrijfstakken. Als die dat tenminste nu wel mogen doorbere kenen. Dat zal voor deze takken ver moedelijk niet zo snel gelukken als voor de oliemaatschappijen. Gelijke kappen voor gelijke monniken is hier bepaald geen wet van Meden en Perzen. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3,per post 4,25. Verachfliit Iedere dinsdag en vrfldag Ekele beginpunten zijn, bijv. vanuit Soest (richting Soestduinen) voorbij „Zonnegloren" linksaf. Ook op de Birk- straat bij café „De Korte Duinen" rechtsaf, of langs de Spoorlijn Amers- foort-Soestduinen. Ook in Soestduinen begin Sparrelaan kunt U beginnen. Dus vele mogelijkheden. Het ligt tevens in de bedoeling t.z.t. een wandeling om te vormen tot „natuur pad" met bijbehorende handleiding, om U wat „wegwijs" te maken in de natuur om U heen. Dezelfde plaats in 1967 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Rio Beien" 16 juli. Australië: ms „Zuiderkerk" 17 juli. Canada: ms „Harpefjell" 17 juli. Chili: ms „Ceres" 19 juli. Indonesië: ms „Darmstadt" 21 juli. Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Mo- beka" 21 juli. Ned. Antillen: ms „Chiron" 18 juli. Suriname: ms „Solon" 18 juli. Verenigde Staten van Amerika: ms „Grotedijk" 19 juli. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Zonnekerk" 19 juli. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Met de uitbreiding van dorpen en ste den komt het Natuurbezit, helaas, maar al te gauw in de verdrukking. Hoevele hectaren bos en heidevelden zijn en worden er niet elk jaar „omgebouwd" tot flats en industrie-terreinen? Ook in Soest komt het misschien zo ver. „Onze" Eng zal het moeten ontgelden, gezien de structuurplannen. Dat stukje, In enkele delen des land heerst werk loosheid. Het is vanzelfsprekend, dat er allerlei middelen worden beraamd om deze mensen aan de slag te helpen. Vooral bij de jeugd is leegloop funest. De jonge werklozen moeten daarom zo spoedig mogelijk aan het werk. Is het dan verwonderlijk dat prachtige opleidingsmogelijkheden bij de land macht ook als een uitweg uit de moei lijkheden onder de aandacht worden gebracht, als zich werkzoekenden mel den bij een arbeidsbureau? Voor ver scheidene mooie beroepen liggen daar kansen en de vrijwilligers die zich daar voor aanmelden, behoeven in die func ties niet te schieten en kunnen na het dienstverband als waardevolle specialis ten terugkeren in goed betaalde baan tjes van de burgermaatschappij. Daarom begrijpen wij dat protest niet van de P.S.P. Deze partij zoekt nog naar reeds lang afgeplatte en weggespoelde spijkers op laag water, terwijl onze va ders daar al lang en breed zand over gestrooid hebben. rijk aan akkers, van waaroverheen men zo'n uniek uitzicht heeft naar de Utrechtse Heuvelrug en op de Oude Kerk. Met recht een brok rust, midden in een steeds groter wordende gemeente. Maar gelukkig, het is nog niet zover! Met het toenemend aantal inwoners in Nederland is het aantal auto's ook schrikbarend gegroeid. Het gevolg is, dat velen er op de weekends uittrekken, op zoek naar bos, heide en rust. Hoe ide aal is Soest gelegen voor deze mensen. Zandduinen bossen en heide op een kor te afstand van Amsterdam gelegen. Eén van de verenigingen, die zich het „lot" van de natuur aantrekken, is de Natuurbeschermingswacht „Eemland". Deze is een afdeling van het grote in stituut voor Natuurbescherming in Am sterdam. De leden - idealistisch ingestel de mensen - hebben de zo vaak ondank bare taak op zich genomen om het Soes ter Natuurbezit te behoeden voor o.a. onverantwoordlijke bezoekers, door hen erop attent te maken, waarom het één en ander niet getolereerd kan worden. Bijvoorbeeld, diegenen, die vinden dat een tweede as-emmer of een briefkaartje aan de Gemeentewerken voor het op halen van grof huisvuil, een te grote uitgave is en dus liever hun rommel maar in de bossen gooien. Hoe weinig beseffen zij, dat bij die afval heel veel onverteerbaar plastic zit en glasscher ven, waar de kinderen, die in de bossen vaak op blote voeten spelen, in kunnen trappen. Om over de ratten maar te zwijgen. Of bromfietsers, die allang weer verge ten zijn, dat een zwart bordje met witte letters: „RIJWIELPAD" („FIETSPAD"), verboden is voor rijwielen met inge schakelde hulpmotor. En de bossen van Soest zijn doorkruist met alleen zulke fietspaden. Of de jongens, die voor het bouwen van machtige hutten niet de moeite willen nemen om oud dood hout te nemen, tv- -v liever groen afsnijden of afrukken. Je reinste vandalisme. Het is dan ook eerst na enig aarzelen, Als variant op de slogan „ken uw eigen land" zouden wy willen zeggen „ken uw eigen omgeving". De natuurwacht „Eemland" brengt u via de onlangs bewegwyzerde paden op de mooiste plaatsen. dat voornoemde vereniging besloot om, ten gerieve van de vele wandelaars eni ge gekleurde wandelroutes uit te zetten. Voorlopig voornamelijk rondom „Zonne gloren". U kunt dan wandelen zonder bang te zijn te verdwalen. Aan de „be ginpunten" en „Knooppunten" staan bordjes met aangegeven de te volgen kleur en tijdsduur. Sommige wandelin gen zijn te combineren. Vredehofstraat met Colcnso en hotel Trier in 1920 De handleidingen zullen dan t.z.t. te krijgen zijn bij het V.V.V. of bij het secretariaat: Bartolottilaan 1, Soest. Hierop komen te staan, de namen van bomen en planten met hun eventuele bijzonderheden, die U onderweg tegen komt, of de historische achtergrond van een bepaald gedeelte. De genoemde aarzeling ontstond eigen lijk door de gedachte: „Zouden we de onverantwoordlijke mensen niet teveel in de bossen halen?" Maar dit gevoel ging over in een gevoel van vertrouwen, dat: „Als de mens, te weten komt, wat er allemaal te „zien" en te „leren" valt over die natuur, men vanzelf - uit be ter begrip - zal inzien, dat hij of zij geen ontsierde rommel meer daar kwijt moet zien te raken, of in tijden van grote droogte, niet nonchalant een luci fer of cigarettenpeuk moet weggooien met alle rampzalige gevolgen van dien; niet met een herrieschoppende brommer door de rustgevende bossen moet cros sen of met een paard de moeizaam ge plante helmbeplanting of het zich juist vastzettend mos kapotrijden. Alles heeft zijn waarde èn betekenis. Weinigen weten of beseffen, dat zonder deze bossen, die de lucht zuiveren, wij binnen afzienbare tijd met gasmaskers zouden moeten lopen. En daarom: „Laten we zuinig zijn op ons natuurbezit! Laten we er volop van kunnen blijven genieten! Want het is onmisbaar voor U allemaal! Prettige wandeling. t

Soester Courant | 1967 | | pagina 1