lukken of 'n zetel Ton Beuken SEIZOEN-OPRUIMING ARMOEDE EN VERPAUPERING IN HET ANDERE AMERIKA BADEN P0WELL startte 60 jaar geleden met 20 „boy-scouts DE GOUDEN SNAAR „DE GOUDEN SNAAR" DE GOUDMIJN VAN DE VERENIGDE STATEN ALASKA Autorijschool VAN BUUREN NU koopjes halen bij VRIJ ENTREE VRIJ ENTREE SCHOENEN - TASSEN Verordening op de heffing van leges 35 miljoen Amerikanen beneden bestaansminimum Oorlog tegen armoede nog lang niet gewonnen Voor (Briljanten ringen Padvindersbeweging begon met een proefkamp Pl.m. 60 korting Pl.m. 60 korting Steenhoffstraat no. 15 Tevens belangrijke luchtbasis Openbare Leeszaal Van Weedestraat Ga NaaaSPUKER 1— VRIJDAG 14 JULI 19(57 In de Ver. Staten is de oorlog tegen de armoede even actueel als de oorlog in Vietnam. In de welvarende, rijke U.S.A. komen armoede en ontbering veel meer voor dan in Nederland. Ongeveer 20 van de Amerikaanse bevolking, dat is ruim 35 miljoen mensen, heelt geen deel aan de welvaart, \ooral in de miljoenen steden van de nieuwe wereld is het menselijk welzijn een nijpend probleem. In de sloppen en ghctto s van New York. Boston. New Orleans en Chieago heerst een grote hoeveelheid menselijke ellende en armoede temidden van de overvloed aan welstand en mogelijkheden, die de Ver. Staten toch ook r|jk z||n. Zo doemt naast de wereld van rjjlidom en glamour het beeld van een aantal Amerika voor ons op. Het „andere Amerika", het land van ar moede. verpaupering en menselijke be proeving, werd in het begin der zes tiger jaren sociologisch doorgelicht door Michael Harrinton. Zijn onderzoek resulteerde in een der meest opzienba rende geschriften der naoorlogse jaren, ,.The other America". Het boek is een emotionele noodkreet, die de Ameri kaanse autoriteiten wakker schudde. Wat stelde Har-rington vast? Temidden van een schijnbaar welvarende samen leving bestaan z.g. arealen van de ar moede, waar tienduizenden mensen wo- ner die niet of nauwelijks in hun fun damentele behoeften kunnen voorzien. Men vindt ze in de grootstedelijke ste gen, in vele plattelandsgebieden, in berggebieden als de Kentucky-Moun- tains alsook in gebieden met een hoog werkloosheidspercentage. Harrington wees vooral op de onzicht baarheid van deze armoede. Het gemo toriseerde verkeer gaat aan de sloppen voorbij. De forensen vermijden deze arme wijken als de pest. Op de fraaie buitenwegen rijdende, vermoedt de automobilist niet dat enkele tientallen meters verder de ,,rural-slums" liggen, waar het Amerikaanse proletariaat ge- isoleerd en vervreemd van de samenle ving zijn dagen in behoeftige omstan digheden slijt. Dc huidskleur Harrington's noodkreet leidde tot een complex van overheidsmaatregelen. ..The war on poverty" (de oorlog tegen de armoede) kon beginnen. Maar uiter aard heeft dit uit 1964 daterende, zeer ambitieuze programma tot dusver nog maar weinig effect gesorteerd. In de steden neemt het probleem van de slums ondanks stadsplaning. krot- opruiming e.d. zelfs meer toe dan af. Hoofdoorzaak is de massale migratie van honderdduizenden ongeschoolde, merendeels donkerhuidige arbeidskrach ten naar de steden. In het agrarische zuiden is er geen werk voor hen. Dat hopen zij wel in de grote steden in het noorden en oosten van de V.S. te vin den. Door de toenemende automatisering ge raken zij echter ook hier buiten spel. Bovendien passen deze arbeidskrachten en hun gezin qua levensniveau en so- cï->a'. gedrag niet in de moderne stede lijke samenleving. Hun kinderen geven moeilijkheden op schooL Reeds in de eerste klassen van de lagere school vertonen zij een zodanige achterstand, dat ze de andere kinderen niet bij kun nen houden, waartegen zij dan natuur lijk emotioneel niet zijn opgewassen. Woningmisère De huizen in deze buurten worden vol gepropt met zoveel mogelijk gezinnen. Aan onderhoud doen de huiseigenaren praktisch niets. Zij zijn toch steenrijk en menig „slum landlord" word. mil jonair dankzij de hoge huur, die hij vraagt. Soms wordt zo'n buurt gesa neerd. Waar gaan de bewoners dan heen? Naar een nette flatwijk? Welnee, zij verhuizen naar een andere slop. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieupverzorging Soestcrbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 De sociale voorzieningen in de U.S.A. zijn verre van ideaal. Zo komen zelden terecht daar, waar ze het meest nodig zijn. Van de regeringssteun aan de landbouw bijvoorbeeld profiteren de grote boeren meer dan de circa I7s miljoen kleine boeren. Zorgelijk is, dat het Amerikaanse pro letariaat nauwelijks kans krijgt zich op te werken tot een hoger niveau. Het onderwijs in de arme buurten is slecht, het gezinsleven krijgt in de volgepropte huizen geen kans zich op gezonde wijze te ontplooien. Onoverbrugbaar De kinderen der verpauperden worden ook paupers, dat staat bij voorbaat vast In „het land der onbegrensde mogelijk heden" is de paradoxale tegenstelling tussen welvaart en armoede groter ge worden. De afstand tussen de „poor" en de rest van de bevolking is vrijwel on overbrugbaar. En voor de ongeschool den wordt de toekomst nog somberder als gevolg van de automatisering. Veel mannen zijn soms maanden van huis, omdat zij in hun eigen streek of stad geen werk kunnen vinden. De kinderen groeien daardoor op in on volledige gezinnen, waardoor de moe der overbelast wordt. Men kan zich indenken tot welke ongezonde situaties dit leidt. Mil.joenenproject In augustus 1964 signeerde president Johnson de Economie Opportunity Act. Dat impliceerde legalisatie van een aan tal overheidsmaatregelen tot bestrijding van de armoede. Dit alles onder dc vlag „The war on poverty". Onder de werking van deze wet valt een grote variatie van economische en sociale programma's. Vooral voor de jeugd wil men veel doen. Er zijn jeugdprogramma's ge creëerd, die o.a. gericht zijn op scho ling, omscholing en tewerkstelling van jongeren. Werkzoekende jongeren tot 21 jaar met onvoldoende opleiding kun nen in internaatsverband een beroeps opleiding krijgen. Binnen het totaal van de anti-armoede maatregelen neemt de organisatie van een vrijwilligerskorps een belangrijke plaats in. Deze vrijwilligers helpen ge durende één jaar overal waar hulp no dig is, b.v. in mental hospitals, behoef tige gezinnen in de arme stadswijken, in Indianenreservaten, onder migranten etc. 1700.000.000 Voorts zullen plaatselijke actlecomité's de bestrijding van de armoede in eigen omgeving voorbereiden. Wordt het plan van zo'n acticomité goedgekeurd, dan betaalt de federale regering gedurende twee jaar 90 van de kosten. In 1964 stelde het congres 800 miljoen dollar beschikbaar voor de start van het programma. Voor het jaar 1965- 1966 werd dit bedrag opgetrokken tot 1500 miljoen dollar, en in oktober 1966 werd een bedrag van 1700 miljoen dol lar genoteerd. De oorlog tegen de armoede is begon nen. Hier en daar zijn al resultaten be reikt, zij het meer in de steden dan op het platteland. Sommige problemen als de werkgelegenheid en de huisvesting zijn echter niet in korte tijd op te los sen, hoe ambitieus de Amerikaanse overheid het welzijnsbeleid ook heeft aangepakt. Toen in 18.99 de Engelse kolonel Robert Stephenson Smyth Baden Powell, bijge naamd „Impeesa", (de wolf die nimmer slaapt) een klein boekje publiceerde, zal hU wel niet vermoed hebben dat zijn naam nog eens onverbrekelijk verbonden zou worden aan een wereldomvattende padvindersorganisatie, die ook in ons land een begrip is geworden. Het boekje van de toenmalige kolonel was bedoeld voor het leger, maar „Aids to Scouting" bleek dermate in te slaan bij de jeugd dat overal clubs werden opgericht die het boekje gebruikten bU hun spelen. Van kolonel werd Baden Powel tenslotte generaal en in de adelstand verheven. Toen hij in 1941 in Kenya stierf, kon hij terugzien op een carrière die op vele punten uniek genoemd mag worden. In 1887 nam hij deel aan de Zoeloe oorlog, fungeerde daarna als officier op Malta en kreeg in 1894 de opdracht een expeditie te ondernemen tegen koning Prempeh van Asjanti. om een eind te maken aan de bloedoffers en de sla venhandel. Zonder dat er een druppel bloed vloeide, lukte hem dat en als be loning werd hij bevorderd tot luitenant kolonel en chef van de staf van de Britse troepen die een opstand in Rho- desië moesten bedwingen. In die tijd kreeg hij van de Matabelen zijn bij naam „Impeesa", de wolf die nimmer slaapt. Boerenoorlog Ook in de Boerenoorlog had hij succes. Hij verwierf grote populariteit bij de verdediging van Mafeking, aan de grens van de Kaapkolonie gelegen. Daarbij ervoer hij, dat goed getrainde jongens belangrijke diensten kunnen bewijzen en zijn jongens-ordonnansentroep bracht hem op het idee iets voor de jeugd te doen. Nog voor Mafeking kreeg hij de op dracht een bereden politiekorps op te richten en bij zijn terugkeer naar En geland werd hij benoemd tot inspec teur van de cavalerie, de hoogste func tie van dat wapen. Hij ontving toen regelmatig brieven van kostschool-jon gens die hem verzochten om ideeën voor hun buitenspelen, gebaseerd op zijn boekje. In 1908 volgde dan „Scouting for boys" met het bekende succes. Op aanraden van koning Edward VII bedankte hij voor zijn functie in het leger en besloot zich geheel te wijden aan de nieuwe jeugdbeweging, de boy scouts. Eind 1909 waren er al 60.000 jongens ingeschreven, een jaar later 100.000. In alle beschaafde landen ver spreidde de beweging zich en in 1911 maakte Baden Powell een inspectiereis om de wereld, waarbij hij ook Neder land aandeed. Jamboree De eerste internationale bijeenkomst van de jongens vond in 1920 plaats in Rich- mond waar hij tot Chief-Scout van de gehele wereld werd uitgeroepen. Deze eerste jamboree is door nog vele ge volgd. Baden Powell woonde in 1937 de jamboree in Nederland bij, hield daar een afscheidsrede en vertrok dan naar Kenya op aanraden van zijn artsen. Inmiddels is hij dan in de adelstand ver heven, eerst sir Robert, later Lord Ba den Powell of Gilwell. Hij ontving nog diverse hoge onderscheidingen waaron der het Grootkruis der Orde van Oran- je-Nassau. In Kenya sleet hij zijn laatste levens jaren. hield een uitgebreide correspon dentie bij, tekende dieren in de natuur en schreef artikelen voor de padvinders blad en hij stierf er op 8 januari 1941, nadat hij nog een origineel afscheids woord had gericht tot zijn scouts. Men zou kunnen stellen dat zijn hele leven een voorbereiding was voor de nieuwe beweging die hij in het leven riep. dak uit over de C C O 25 juli 1907 hield Baden Powell op Brownsea Island een proefkamp met 20 jongens naar aanleiding van het suc ces van zijn boekje. Dat is deze maand zestig jaar geleden. „Aids to Scouting" werd in 1908 gevolgd door „Scouting for boys", dit keer speciaal voor jon gens geschreven en in Nederland uit gekomen in 1924 onder de titel „Het verkennen voor jongens". Het werd een enorm succes en werd in alle wereld talen herdrukt. Hoewel hij zich nooit had voorgesteld een afzonderlijke jeugdbeweging in het leven te roepen, werd hij wel onge veer gedwongen dat te doen toen na het verschijnen van zijn boek de pad vindersclubs overal als paddestoelen te voorschijn kwamen. Baden Powell had toen al een succes volle militaire carrière achter de rug. In 1857 als vijfde kind van een profes sor aan de universiteit te Oxford ge boren werd hij eerst leerling van de bekende public-school Charterhouse, om daarna met groot succes de officierslei ding van het leger te volgen. Hij werd onmiddellijk bij het 13de Huzarenkorps in Brits-Indië geplaatst waar hij 10 jaar bleef en veel deed om het solda tenleven op te vrolijken. Behalve mili tair was hij begaafd als musicus, to neelspeler en sportman. Spion In 1884 kreeg hij een opdracht van de regering om een verkenning te gaan doen in Natal, waar hij op zijn 1.000 kilometer lange tocht te paard de Boe ren goed leerde kennen en waarderen. Daarna werd hij voor twee jaar als spion naar Duitsland en Rusland ge zonden. Zijn liefde voor avonturen kon hij hierin botvieren. Naar aanleiding van deze periode schreef hij zijn erva ring neer in het boek „My adventures as a spy". Pop-singles, enorme hoeveelheid vanaf 0,98 Pop-E.P.'s, bijv. Peter Kreuder etcvan 6,50 nu 1,50 Musicals, bijv. Sound of Music van 6,50 nu 1,80 Amerikaans, bijv. Ray Conniff etcvan 6,50 nu 1,50 Jazz, bijv. Davc Brubeck etc. van 6,50 nu 1,50 Ned. L.P.'s, bijv. Three Jacksons van 12,50 nu 4,90 Amerikaans, bijv. Mitch Miller van 16,90 nu 7,90 Spirituals, bijv. Mah. Jackson van 16,90 nu 7,90 Voor uitverkoop klassiek, gratis lijsten af te halen. Keuze uit eerste klas uitvoeringen van Bach tot Wagner. Prijs: langspcel 25 cm ƒ4,90; langspcel 30 cm ƒ7,90. Was de Beringstraat er niet, Alaska, het schiereiland in het noordwesten van Noord-Amerika zou met Azië, nauwkeu riger gezegd, met Rusland verbonden zijn. Zeer waarschijnlijk is dat vroeger zo geweest. De Mongools gevormde ogen van de Alaskaanse Eskimo's onthullen in dit opzicht wel een en ander. Had Rusland in 1867, honderd jaren ge leden, Alaska niet aan de Verenigde Staten verkocht, dan zou de Sovjet-Unie nu niet alleen vaste voet hebben gehad in Amerika, maar ook beschikken over de welhaast onuitputtelijke goudschat, welke de bodem bevat. En dan te be denken .dat twee leden van de Senaat de onschatbare aankoop van Alaska er haastig en zeer tegen de zin van de meeste leden van het Huis van Afge vaardigden hebben doorgejaagd! Mis schien zou de wereldgeschiedenis er nu heel anders hebben uitgezien als dit niet was gebeurd. Voor de luchtmacht van grote betekenis De Verenigde Staten ontvangen niet al leen veel geld uit Alaska, zij besteden het er ook aan. Alaska beheerst de kort ste weg via het Poolgebied van Siberië naar het meer bewoonde gebied van de Sovjet-Unie. In geval van oorlog vor men de grote vliegvelden van Alaska prachtige springplanken naar het Azia tische continent. Hadden de Verenigde Staten Alaska indertijd niet gekocht, dan had de Sovjet-Unie er haar spring planken aangelegd. De productie-centra van de V.S. hadden van hieruit gemak kelijk kunnen worden aangevallen. De Amerikaanse regering steekt dan ook steeds meer dollars in de defensie- op bouw van dit gebied. Een kring van radar-stations is in 1952 gereed geko men. Het leeuwendeel van de fondsen voor Alaska's defensie gaat echter naar de uitbreiding en versterking van de grote luchtbases. Deze liggen ver land inwaarts van de kust van de Beringzee, die slechts 80 km van Siberië is ver wijderd. De defensie wordt geconcen treerd in het binnenland van Alaska, waar ook het terrein en het klimaat de Amerikanen in staat stellen om een sterke militaire positie in te nemen. De bouw aan de defensie-installaties is slechts van mei tot augustus mogelijk. En zelfs in die zomerperiode zit er ijs in de grond, tot een diepte, variërend van 10 cm ot 1.80 m. Door middel van pijpen wordt stoom in de grond ge bracht, die de ijslaag doet smelten. Ook blaast men de grond wel op, om de aarde losser te maken. Een aanval op de V.S. via Alaska zou voor een eventuele vijand niet gemak kelijk zijn. Studieboeken. Bleeker, Inleiding tot het denken van Schweitzer. De nieuwe katechismus. Verhagen, Maar nie mand zag mijn tranen. Nagel, Ha, die P.v.d.A. Wiesenthal, S. Moorde naars onder ons. Van Hoesel, Zin delijk oordelen. Kolle, Uw kind. Van der Most en Fennis, Dit kind Bixby en de Santillana. Ontmoe tingen met dieren. Chipperfield, Rooloo; het hert van het donkere wa ter. Van der Hoek, Carambole. RulandEn Mefisto lacht. Arnau, Filatelie in klein bestek. Zimmer- mann, Sieraden van email. De Vries, Het tekenen van de ruimte. Korp, Auto-biografie. Adriaansen, De sport in de luchtvaart. Frank, Niet bang voor het nieuwe. Williams en Low- ry, Leonardo da Vinei. Gudiol, Kunst van Spanje. Molesworth en Cannon Brookes, Europese beeldhouwkunst. Perruchot, Het leven van Vincent van Gogh. Breitner, Breitner als foto graaf. Bachem-Heinen, Batikken. Oliveira, '80 en '90 aan het woord. Schalken, Ward Ruyslinck. Brock- way, Waar zijn de angry voung men gebleven? De Beauvoir, Herinnerin gen van een welopgevoed meisje. Burkij-Bartelink, Antiek speelgoed. Van Gelder, Leerboek der oude ge schiedenis. Thole Beishuizen, De ge schiedenis van Byzantium. Hugen- holtz. Rloris V. Dowd, De Franse Revolutie. Denis, Taboe. Schildt, Het Gulden Vlies. Kuijk, Manasloe. Bins, Prisma-toeristengids. Tous- saint, De Jordaan. Garthoff, De Utrechtse Heuvelrug. Morton, Reizi ger in Italië. Moorehead, De Blau we Nijl. Van Kampen, Het land dat God vergat. Hobbs, China is anders. Blijstra, Reiziger in Turkije. Bering niet de ontdekker van Alaska De geschiedenis van Alaska is niet on interessant. Alaska is ontdekt door Be ring, leerden we vroeger op school. Van daar dat de „straat" tussen Alaska en Azië nog altijd zijn naam draagt. De genen, die het ons leerden, hebben niet geweten welk een grote leugen zij ons vertelden. Zij hadden waarschijnlijk nog nooit gehoord van die eenvoudige, Rus sische visser, Peter Popoff. die in 1711 met zijn bark heel toevallig op de kust van Alaska terecht kwam. Hij is de ontdekker van Alaska geweest, maar zijn naam raakte in vergetelheid. Bering kreeg de eer, Bering, die eerst dertig jaar later in Alaska landde. De kaart vertelt het ons tot in den treure: Beringzee, Beringstraat, Beringeilanden. Beringmeer, Beringgolf en er is zelfs nog een Beringgletscher ontdekt. „Opdracht" van Katharina dc Grote Vitus Bering was een Jutlander. Hij „ontdekte" Alaska in opdracht van Ka tharina I, de tweede opvolgster van Pe ter de Grote. Katharina zelf was een Duitse van origine. Het is in die tijd met de opvolging van de troon in Rus land heel raar toegegaan. Men deinsde niet voor een moord terug. In ieder ge val, Katharina, ook wel „de Grote" ge- 10 LESUREN ƒ65.— IMET DE NIEUWSTE V.W. 1300. Laanstraat 20 Telefoon 4685 noemd, wilde weten of het waar was wat Peter Popoff had verteld: dat aan de andere kant van de zee een nieuw continent begon. Bering kon eerst niets vinden en pas op zijn derde reis gelukte het twee zijner schepen, de „Sint Petrus" en de „Sint Paulus" in Alaska te landen. Ziekte en andere tegenslagen noodzaakten hem spoedig terug te keren. Op de terugreis naar Rusland leed Be ring schipbreuk en op het later naar hem genoemde eiland stierf hij aan scheurbuik. Helemaal ten onrechte is het dus niet, dat zijn naam in dit gedeelte van de wereld zo'n grote plaats inneemt Hij heeft heel wat moeten lijden en strijden vóór Alaska van een onbekende uithoek gretig begeerd bezit was gewor den. Maar de ontdekker was hij niet. De zee-otter aanvankelijk het goud van Alaska Een klein gedeelte van zijn reisgenoten overleefden de schipbreuk, herstelde van de scheurbuik en keerde naar Rusland terug. Daar vertelden zij van de vele pelsdieren, welke zij aan de oever van de Nieuwe Wereld hadden gezien. Zij brachten ook een paar honderd zee-ot ters mee. De huiden bevielen Katharina de Grote bijzonder. Hierdoor werd de pels van de zee-otter aan het Russische hof wat die van de hermelijn was aan de toenmalige en latere Europese hoven. Als een lopend vuur ging het door Rus land, dat aan de oevers van de Nieuwe Wereld het goud voor het grijpen lag. Aan ander dan echt goud dacht men toen nog niet. Er werd sindsdien zo'n jacht gemaakt op de zee-otters van Alaska, dat de dieren thans zeldzaam zijn geworden en sinds 1914 de jacht op de zee-otter ten strengste is verbo den. Aanbod tot koop tijdens kaartspel Alaska was toen niet Russisch meer, doch bezit van de Verenigde Staten, die het, zoals gezegd, in 1867 van Rusland hadden gekocht. Van 1855 af was er reeds over onderhandeld, maar in 1867 kwam eindelijk de beslissing. Het was voornamelijk de Amerikaanse senator William H. Seward, die voor de aan koop van Alaska heeft geijverd. Naar verluidt, bracht de Russische am bassadeur, baron Stoeckl, hem een bezoek en vertelde deze hem tijdens het kaartspel, dat hij van de tsaar officieel opdracht had gekregen Alaska te ver kopen. Onmiddellijk werd de partij af gebroken. Nog diezelfde nacht werd de Senaat in een spoedzitting bijeengeroe pen en vóór het ochtend was, was de zaak beklonken. Althans in de Senaat. De Amerikaanse bevolking was het helemaal niet met de koop eens. De burgeroorlog verslond geld en men vond dit een overbodige verkwisting. „De ijskast van Seward" noemden de kranten Alaska honend. Maar de ijskast bleek al spoedig een brandkast te zijn. Na 58 jaren had Alas ka al honderd malen meer opgebracht dan het had gekost. Aan pelzen en ook aan vis. Want driekwart van de bevol king van Alaska vindt een bestaan „in de zalm". De vondst van Klondike Maar de brandkast van de Verenigde Staten werd pas goed door „de ijskast van Seward" gevuld toen in 1897 aan de grens van Canada en Alaska, in de diep te van onbekende oerwouden, goud werd ontdekt. Het duurde niet lang of op de lippen van heel de wereld lag het woord „Klondike". De vondst van „Klondike" bracht goudkoorts tot in de verste hoe ken van de aardbol. Dwars door Alaska stroomt de rivier de Yukon. Hier werd veel goud gevonden. Maar de kroon spande een zijtak ervan, de Klondike. De huid van de zee-otter werd groten deels vergeten. Pels jacht en zalm vangst geraakten op de achtergrond. Alaska werd een Goudland en de regering van de Verenigde Staten kon zich over de koop van dertig jaren geleden in de handen wrijven. Alleen al bij de hoofd stad Juneau bevindt zich een goudmijn, die iedere vier jaren de koopsom van heel Alaska oplevert. Men heeft senator Seward tenslotte ook maar geëerd. Er is een stad naar hem genoemd, maar alleen maar een betrek kelijk klein stadje en verder niets. TEL. 2 9 8 2 50E5TERBERGS£5TR.26 In de raadsvergadering van woensdag 26 juli a.s. komt de nieuwe verordening op de heffing en invordering van leges in discussie en wij willen onze lezers deze tarieven niet onthouden. Belastingtarieven. Gedrukte stukken, af schriften, fotocopieën e.d. per bladzijde ƒ2,kaarten, tekeningen e.d. niet ge kleurd ƒ0,50 per dm2, gekleurd ƒ5, per dm2; beschikkingen, vergunning, ontheffingen e.d. ƒ2,50; nasporingen met bijstand van een ambtenaar per half uur ƒ3,50, in andere gevallen per half uur ƒ2, Gemeenteblad, raadsvoorstellen en raadsnotulen per bladzijde 0,50, een abonnement kost 30,per jaar. Be groting en rekening 50,Kadaster, per half uur ƒ2,-. Vergunning autover huur personen: bij inwilliging ƒ10, verlenging of wijziging ƒ2,50. Hinderwet. Vergunningen lopen uiteen van 25,— tot ƒ100,— afhankelijk van het vermogen der motoren, inhoud der tanks en de grootte van de bedrijf sop- pervlakte. Zoneverordening. De leges bedragen 5. Drank- en Horecawet. Afgeven of wijzi gen van verguningen 15, Bouwverordening: De leges bedragen 10,—. Bouwverguningen. Afhankelijk van de bouwkosten met een minimum van ƒ20,- plus 3- voor elke 1000,-. waarmede de bouwkosten de 1000,- te boven gaan. Reklame en automaten. Voor reklame dienende voorwerpen, niet verlicht met een verticale oppervlakte van 2 m2 of minder 25,—. Grotere oppervlakte io,per m2 meer. Verlichte reklame, zelfde afmeting 50,en 20,per m2 meer voor grotere oppervlakte. Huisnummerplaat 5,Woonruimte- vergunning ƒ5,Abonnement op huis- vestigingsvergunningen per jaar ƒ30 Schouwen van woonwagen 10,Lijk schouwingen ƒ20,—. Verzegelen lijkkist ƒ20.—. Indien deze beide diensten ge lijktijdig worden verricht ƒ30, Burgerlijke stand. Inlichtingen uit de burgerlijke stand per inlichting ƒ1, Voor het periodiek verstrekken van ge borenen, ondertrouwden, gehuwden en overledenen, bij abonnement per jaar 60,—. Bewijzen van inschrijving 1,Trouw boekje f3,50, huwelijksvoltrekking le klasse ƒ75,—, 2, klasse ƒ35,— Op za terdag zijn deze kosten resp. ƒ250,en 150,—. Nationaliteitsbewijzen. Aanvrage of ver lenging van een paspoort ƒ6.—. Wijzi ging paspoort ƒ1,50. Bewijs van Neder landschap 2,Toeristenkaart 6, Legalisatie. Legalisatie van handtekening of waarmerking ƒ2,Verlenging rijbe wijs ƒ3,—. Aanvulling of wijziging hier van 1, Inlichtingen bevolkings- en'of verblijfs register. Elke inlichting ƒ1,25 inlich tingen ƒ20,—, 100 70,—, 500 ƒ300.—, 1000 ƒ400,—, 10.000 ƒ2000,—. Voor het verstrekken van inlichtingen aan be paalde groepen bestaat een zeer voor delig tarief. Politie. Een exemplaar van de algemene politieverordening ƒ10,Nachtverblijf- register 6,—. Een blik van 25 aan meldingsformulieren 1,50. Vent- dans- en muziekvergunningen. Vergunning voor één dag 1,50, voor een week 3,een maand 7,50, drie maanden ƒ15,—, een jaar 30,—. Kramen, stallen, uitstallingen e.d. Ver gunning voor één dag 1,50, een maand 7,50. Ontheffing sluitingsuur. Eerste uur ƒ2,50 voor elk volgend uur ƒ0,50. Jachtakten bedoeld in art. 12 van de jachtwet ƒ10,—, volgens art. 16 ƒ5,— en art 79 3,50. Visakten. De leges voor alle visakten Kampeervergunningen 75 cent per et maal, met een maximum van ƒ3,75 per week indien geen standplaats wordt in genomen op het gemeentelijk kampeer terrein. Wanneer wel een standplaats wordt ingenomen op het gemeentelijk kampeerterrein bedragen de kosten 1,50 tot een maximum van ƒ7,50 per week. Paardrijden. De leges bedragen per jaar 10,-. Stook-, kansspel- en oefenvergunning. Voor het stoken van een vuur in de openlucht ƒ2,50. Vergunning voor een kansspel ƒ2,50. Voorlopige oefenvergun ning ƒ2,50.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5