Soest toen - Soest nu GEEN OPLOSSING IN ZICHT V.V.V.-nieuws Postkantoor wordt uitgebreid RECREATIE m# Soester Courant niet verschijnen. LEVENS GEVAARLIJK STRAND 10 TIPS VOOR AUTOVAKANTIE Het oog gericht op werkgelegenheid WIE NIET KAN ZWEMMEN Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Vrijdag 21 juli 1967 46e jaargang no. 28 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 in het nabije oosten Inwoonster van Soesterberg aan gevolgen van aanrijding overleden Aanrijding Successen voor Soester paardenfokkers op premiekeuring in Soest m m mm mm ast mm tg H is mm *a mm t n VOLGENDE WEEK GEEN COURANT Huisdieren en de warmte Geldkistje met f 15, gestolen SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, f 3.—, per post f 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Bijna twee maanden nadat de oorlog in het nabije oosten oplaaide is er een wankele wapenstilstand en nog wei nig uitzicht on een oplossing van de geschillen die herhaling van de strijd kan voorkomen. In de V.N. is men niet verder gekomen dan af te keuren dat Iraël Jeruzalem zonder meer inlijft en er zijn weinig mogelijkheden dat uit die hoek verder nog een bijdrage komt tot opheffing van de conflictsutiatie. Ook het sturen van de waarnemers naar het Suez-gebied gaat vlot en met name het Israëlische voornemen om patrouilleboten in het Suezkanaal te laten varen, leidt al weer tot krijgshaf tige taal in Egypte. Israël gaat er van uit dat de wapen- stilstandslijn midden door het kanaal loopt, Egypte meent dat de scheiding samenvalt met de oostelijke oever en zelfs daar nog niet overal. Men kan dus voorlopig rekenen op schietpartijen die bovendien tot gevolg hebben dat dan weinig gewerkt kan worden aan een regeling. Doordat Israël niet gedwongen is de veroverde gebieden te ontruimen - de Russen zijn kennelijk niet van plan die karwei voor de Arabieren op te knappen en zelf kunnen ze het niet - is de enige andere mogelijkheid onderhandelen. Israël zal ongetwijfeld cocessies ver langen voor ontruiming van de Sinaï en de westelijke Jordaanoever. Op zijn minst een opheffing van de staat van oorlog en liefst een formele erkenning van de staat Israël, die zou impliceren dat de Arabische landen afzien van hun altijd luid uitgeschreeuwde voornemen de Joodse staat te vernietigen. Zelfmoord Degene die er het meest voor voelt een dergelijk contract aan te gaan, is de Jordaanse koning Hoessein, wiens land het zwaarst te lijden heeft gehad van de strijd. Hij zou echter een politieke zelfmoord begaan als hij los van de andere Arabische landen, op deze basis met Israël ging onderhandelen. Het felst tegen is Syrië. Nasser is op dit punt vrij zwijgzaam, zulks in tegen stelling tot de Algerijn Boumedienne, die zich uitput in een voor hemzelf vrij gevaarloos krijgszuchtig geschreeuw. En aangezien de zich het heldhaftigst voor doende politicus in de Arabische we reld het grootste aanzien pleegt te ge nieten, maakt hij goede kans Nasser op te volgen als de grootste leidsman van de Arabieren. Hij stelt voor, nieuwe kracht te verzamelen om de gebieden die nu verloren gingen terug te veroveren en uiteindelijk toch Isra61 te vernieti gen. Hij stelt voor de olieboycot door te zetten tot het westen door de knieën gaat. Voor hemzelf heeft dit weinig pro blemen zijn olie gaat rustig door naar Frankrijk. De opofferigen moeten komen van Irak, Syrië en vooral landen als r o c In het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht is in de nacht van maandag op dinsdag de 54-jarige mevrouw J. M. Geitenbeek-Lensink uit Soestreberg over leden aan de gevolgen van een ongeval dat haar op 10 juli overkwam. Op die dag kwam zij in haar woonplaats met haar bromfiets in botsing met een auto. Mevrouw Geitenbeek liep daarbij een zware hersenschudding op. Zij werd overgebracht naar een ziekenhuis in Amersfoort en later - gezien de aard van het letsel - naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht. Schatgravenschatgraven schat graven! Zaterdag liggen ze in de Soester Dui nen al die schatten en nu maar zien, dat ze eruit komen. Geen schop meenemen, maar een paar goede grabbelvingers. Alle meisjes en jongens van 4 tot en met 12 jaar, die in Soest wonen of op het ogenblik in Soest logeren, verwach ten we om half drie in de duinen aan het einde van de Sparrenlaan. Wat zal het een feest zijn en wat zullen er veel gelukkige kinderen met een mooie prijs naar huis gaan! Maar ook de minder gelukkige kinderen zullen niet met lege handen staan. Er is voor ieder wat en dan dat heerlijke zoeken met elkaar. Want het is juist zo leuk om met zo'n groot aantal kinderen samen te zijn, allemaal met hetzelfde doelzoe ken zoeken naar de grote en kleine schatten. Veel geluk gewenst en tot zaterdagmid dag! De kaarten voor deze schatgrverij zijn aan het V.V.V.-kantoor verkrijgbaar voor ƒ0,50. Ze zijn nog niet uitverkocht, dus kom maar gauw! Voor de grote mensen hebben we ook een prettig bericb+. r> 1. dat de Snip en Snap Revue vanaf 2b juli in Thea ter Carré gaat lopen. Dat betekent, dat hiervoor weer kaartverkoop is bij V.V.V. Het moet een dolle Revue we zen, dus we hoeven dit evenement nau welijks aan te bevelen. Wij lichten U graag in over de prijzen der plaatsen. Koeweit en Saoedie-Arabië. Komen die daardoor in moeilijkheden dan kan het alleen maar helpen republieken a la Algerije en Egypte te maken van Koe weit en Saoedie-Arabië en dat is dan mooi meegenomen dank zij Israël. Conflictstof. Voor Nasser is het minder aantrekke lijk zijn economie verder in de vemielinS te zien draaien ter wille van een re vanche, maar vooral om zo zijn voor aanstaande plaats in de Arabische we reld overgenomen te zien door Boume dienne. Naarmate de plannen vorderen blijkt steeds meer onderlinge conflictstof on der de Arabieren zelf. Tekenend was dat in Cairo wel Iraks Aref, Syriës Atassi, Egyptes Nasser en Algeriës Bou medienne bijeenkwamen, maar niet Hoe- sein er bij kwam. Het gebrek aan Arabische eenheid kan voor Israël het genoeglijke espect heb ben, dat daardoor het bundelen van de krachten voor de volgende ronde in de strijd uitblijft. Maar ernstiger is dat op de zelfde ma nier ook een redelijke houding - zoals die bijvoorbeeld bij Hoessein wel leeft - geen kans krijgt zich door te zetten. Integendeelde kans is groot dat bij gebrek aan beter, plannen een kans krijgen als dat van de Syriërs om weer een hevige guerilla-actie op touw te zetten, die lang kan duren en maar tot één ding kan leiden hervatting van de oorlog binnen een jaar of wat. Achter het postkantoor aan de Steen- hoffstraat is men momenteel bezig met de bouw van een noodgebouw, waarin straks de afdeling bestelling zal wor den gevestigd. Het al voor een belangrijk deel uit zijn krachten gegroeide postkantoor heeft dringend uitbreiding nodig. De mogelijkheden daartoe zijn echter vrij beperkt. De ruimte die de bestellers straks gaan verlaten, zal worden ingenomen door de expeditie, waardoor men wat meer kantoorruimte verkrijgt. Het noodge- Op de hoek van de Burg. Grothestraat en de Anna Paulownalaan is woensdag de 16-jarige bromfietser B. J. K. uit Soest door een vrachtauto aangereden. De bestuurder van deze wagen, de 32- jarige A. G. uit Soest, wilde vanaf de rijksweg de Anna Paulownalaan inrij den. Hij stopte voor de bromfietser, maar op een gegeven moment meende G. van de bromfietser een teken te krij gen, dat hij door kon rijden, waarna hij weer gas gaf. Even later volgde een botsing, waarbij de bromfietser dusda nig werd gewond, dat hij in het zieken huis moest worden opgenomen. De vrachtwagenchauffeur maakte zich na het ongeluk uit de voeten, maar meldde zich later weer. Hij verklaarde, in paniek te hebben gehandeld. Bij na der onderzoek bleek de man niet in het bezit van een rijbewijs. Dat was hem verleden jaar afgenomen. bouw, dat een lengte heeft van acht tien meter, wordt gebouwd onder su pervisie van de rijksgebouwendienst. Met betrekking tot het Soestc: post kantoor bestaan nog verdere verbou- wings- en uitbreidingsplannen, echter van niet zeer omvangrijke aard. Inmid dels bestaat ook reeds een plan voor de bouw van een geheel nieuw postkan toor, dat te zijner tijd zal verrijzen in wat in het structuurplan voor Soest de City is genoemd in de onmiddellijke omgeving van het station Soest-Zuid. Van de zijde van de directie van het postkantoor deelde men ons echter me de, dat het nog zeker tien tot vijftien jaar zal duren, alvorens deze plannen verwezenlijkt kunn en worden. Het valt moeilijk te zeggen, wat ons meer verbijsterde. De ontsnapping van vier gevaarlijke misdadigers uit de Scheveningse strafgevangenis, of de wij ze waarop de heren zich een weg naar de buitenwereld konden banen. „De deuren van de 12 cellen stonden open" lezen wij, „omdat het tijd was voor de recreatie." En enkele regels verder: „Toen een vrouw de mannen in gevangeniskleding buiten zag lopen, werd alarm geslagen en appel gehou den." Al die tijd had men dus binnen niet eens vier van de 12 gevangenen vermist. Het was zeker ook tijd voor recreatie voor de bewakers Bij de boerderij van de heer Van Zijt- veld aan de Biltseweg in Soest zijn woensdagmiddag premiekeuringen van de Vereniging tot Bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Neder land (V.L.N.) gehouden. In totaal wer den 32 paarden uit Baarn, Soest, De Bilt, Groenekan en Eemnes ter keuring aangeboden. De stermerrie Carina, een Gelderse mer rie, die bij vorige premiekeuringen het predicaat „ster" heeft gekregen, mag volgende week op Meereveld gaan deel nemen aan de voorlopige kroonkeurin- gen. De eigenaar van deze merrie is mevr. G. v. d. Hurk-Avezaath uit De Bilt. De uitslagen van de woensdagmiddag gehouden keuringen zijn Eén-jarige Gelderse merriën le premie Harma van B van Dijk. Soest 2e pre mie Homana II van H. H. Wiesmeijer uit De Bilt en W. J. van Ginkel uit Harmeien 3e premie Haunda van A. Streefkerk. De Bilt. Twee-jarige Gelderse merriën le pre mie Golden Beatrix van H. Arissen, Soestdijk 2e premieGurma van B. van Dijk, Soest 3e premieGodine van R. van Vulpen, De Bilt. Gwendoline van mej. N. M. Strik uit Baarn ver wierf de eerste premie voor het uitge sproken rijpaard-type. Twee-jarige Groningse merriën 2e pre mie Varolien van P. H. Stalenhoef, Soestdijk. Drie-jarige Gelderse merriën le pre mie en predicaat ster Fabiola van W. O. Wouda, Eemnes 2e premie Fronte ra van J. T. Bos, Groenekan en Frima- na van D. de Kruif en H. H. Wiesmeij er uit De Bilt 3e premie Furinta van T. J. Westeneng, Soest en Favorita van A. A. van Zijtveld, Soest. De drie-jarige merriën werden tevens opgenomen in het stamboek. Vier- tot zeven-jarige Gelderse Mer riën le premie en predicaat ster Desirée van A. Hoeve, Soest Ever- dina van T. H. Stalenhoef, Soest en Dariada van W. O. Wouda, Eemnes. Vier- tot zeven-jarige merriën V.L.N. Sportregister2e premieCon Gracia, Fam. Floor, De Bilt 3e premie Blue Gipsy, mej. N. M. Strik, Baarn. Vier tot zeven-jarige Gelderese Ster- merriën le premie Carina van mevr. G. van det Hurk-Avezaath, De Bilt. De: o merrie werd tevens aangewezen om deel te nemen aan de voorlopige Banketbakkerij J. W. Schothorst in de Van Weedestraat in 1920. V;..- ■r 1 u J - tlp. HiW.1 »w* i i m s® Volgende week, van 24 tot en met 29 juli, is ons redactioneel-, admi nistratief- en technisch personeel met vakantie. Als gevolg hiervan zal de in de komende week Op advertenties ingekomen brie ven kunnen in dc komende week van 9-12.30 en 2-5.30 uur worden afgehaald aan Nassauplantsoen 2. kroonkeuring te Meereveld. Vier tot zeven-jarige Kroonmerriën 2e premieClemesta van C. Blom, Eemnes. De veulens van Blue Gipsy van mej. Strik (Baarn), van Con Gracia van de Fam. Floor (De Bilt) en een veulen van de heer Makker uit Eemnes (alle merrie-veulens) kregen een ver goeding. Huisdieren en vogels vragen door de warmte van de laatste weken bijzondere zorg. Volop en regelmatig vers water is van het grootste belang. Ketting- en kennelhonden vragen bo vendien schaduw en bedenk daarbij, dat de zon zich verplaatst. Laat uw hond ook niet lang achter in een stilstaande auto. In de zon wordt uw wagen als een oven en dat uw hond er niet levend uit komt is niet denk beeldig. In de laatste weken is gebleken, dat met een en ander soms onvoldoende reke ning wordt gehouden. Bij een strandje te Woudrichem zijn twee broertjes verdronken. De familie die hier kwam verpozen, wist niet hoe gevaarlijk de Boven-Merwede is, omdat de lieve jeugd het waarschuwingsbord had gesloopt en de knapen niet direct konden worden gered omdat de red dingsmiddelen waren ontvreemd. Gezien het grote gevaar van de stro mingen tussen de kribben van een ri vier, vermeerderd met de plaatselijke getijstromen, is de aanleg van een strand daar al helemaal absurd. Een strand vraagt om baders. Maar wie daar te wa ter gaat, riskeert zijn leven door de ver raderlijke stromingen en stroomgeulen. Velen zijn op die plaats al verdronken. Voor een verblijf op deze plek des doods wordt dan nog vijftig cent per persoon gevraagd. Dezelfde plaats nu een dissonant in de onmiddellijke omgeving van diverse moderne panden. Als u veel bagage meeneemt in de auto prop dan niet alles echterin, dan wordt uw wagen moeilijk bestuurbaar. Er moet voldoende druk op de voorwielen blij ven. Berg liever wat meer op uw im periaal. Hebt u veel bagage verhoog dan de bandenspanning. Als u in een gehuurde auto op vacan- tie gaat, maak er dan een proefrit mee voor u definitief vertrekt. Ga na of al le lichten en signalen werken, of de gevarendriehoek aanwezig is en of de crick goed functioneert. Als u naar het buitenland gaat vergeet dan naast uw paspoort ook het ken tekenbewijs en de groene kaart niet. In uw agenda noteert u de inhoud van uw portefeuille, de nummers van uw paspoort, rijbewijs enz. Dat maakt de opsporing bij verlies gemakkelijker. Tydens uw vacantie zult u veel oner varen automobilisten tegenkomen. Maak uw bedoelingen aan het overige ver keer daarom nog duidelijker dan u normaal al doet. De parkeerborden langs onze wegen kent u natuurlijk. Een witte P op een blauw bord. Soms zijn die borden echter voorzien van een onderbord waarop bij voorbeeld 1,5 kilometer staat vermeld. Dat duidt aan dat u pas na anderhalve kilometer op een daarvoor bestemde plaats mag parkeren. Als u een lange autotocht gaat maken zorg er dan voor dat u geen lege maag hebt, dat kan u moe en nerveus ma ken. Eet ook niet op willekeurige tijden om het hongergevoel te onderdrukken. Neem liever een goed ontbijt, een lunch en een warme maaltijd aan het eind van de dag. We kunnen het u niet aanraden, maar het is wettelijk toegestaan dat de pas sagier naast de bestuurder een kind op schoot heeft. Maar als dat kind ouder dan 4 jaar is, bent u strafbaar. Als u in een file terechtkomt ga u dan niet opwinden. Blijf kalm en houdt voldoende afstand tot uw voorganger, minimaal de helft van uw snelheid in meters. U weet natuurlijk dat het verboden is de gewone gang van het verkeer te belemmeren door uitzonderlijk lang zaam te gaan rijden. Pas u steeds aan de verkeerssituatie ter plaatse aan. Stel u tevoren goed op de hoogte van de verkeersregels in het land waar u door- of heentrekt. Ze wijken nogal eens af. De werkgelegenheid is nog steeds een vraagstuk, dat de regering druk bezig houdt. Ze is bereid er hoge offers voor te brengen, want het beschikbaar stel len van 100 miljoen gulden voor ver betering van de werkgelegenheid in de bouw mag toch als een offer gezien worden gelet op de huidige financiële positie van ons land. Die is overigens niet zo onrustbarend meer als in het begin van de periode- De Jong. De regering van premier De Jong kwam maar met moeite in het za del, de kritieken waren verre van hoop vol, maar men kan de huidige ploeg geen verwijten maken, dat ze urgentie problemen niet direct energiek heeft aangepakt. Dat is een des te verdienstelijker poli tiek beleid als men bekend, dat het nu niet bepaald de meest gemakkelijke dingen waren, waarmee het kabinet werd geconfronteerd. De slechte positie van de schatkist, de kwestie-Amsterdam en de problemen rond de werkgelegenheid zijn geen za ken, die men één-twee-drie oplost. Wat betreft de eerste twee is de regering daar wel in geslaagd, inzake de werk gelegenheid zal het bewijs van afdoen de maatregelen nog moeten worden ge leverd. De oplossing, die de regering voor ogen heeft, is even eenvoudig als effectief: er zal in de gebieden waar de werk loosheid een (naar de mening van de regering) te grote omvang heeft aange nomen, in de maanden juli en augustus met de uitvoering van het aangekon digde programma van rijkswerken be gonnen worden. Reeds op 13 juni j.1. heeft minister Roolvink de verdeling van de 100 mil joen gulden bekend gemaakt over de provincies: Brabant, Limburg, Drente, Groningen, Overijssel, Gelderland en Friesland. De regering heeft tot het voteren van dit bedrag besloten, omdat er ondanks een zekere stabilisatie in de werkgele genheidssituatie, geen duidelijke keer ten goede is gekomen. Mede het te ver wachten aanbod van jeugdige arbeids krachten hebben tot de beslissing ge leid. De regering heeft er voorts op ge wezen, dat er plannen in voorbereiding zijn voor verdere maatregelen ter be vordering van de werkgelegenheid. Ondanks al deze regeringsmaatregelen is het optimisme van mensen in de bouw wereld niet veel groter geworden. Men vindt het hoogstens een stapje in de goede richting. En dat de jeugdwerk loosheid gelijktijdig bestreden gaat wor den, acht men ook een te optimistische gedachte van de regering. In de bouw wereld ziet men dan ook met hoopvolle verwachting de nieuwe begroting tege moet als vervulling van de wens tot meer vrije bouw en een vrijer huurbe leid. Desondanks zijn we op de goede weg, dat is duidelijk en dat wordt ook niet door de bouwwereld ontkend. Een be drag van 100 miljoen gulden is geen kleinigheid, vooral niet als men be denkt, dat er regeringen geweest zijn, waar doorgaans elk klopje op de deur van financiën met „nee" werd beant woord. De huidige regering neemt een positie ver standpunt in. Ze kan dat ook doen, vooral dank zij een frisse aanpak van problemen. En dat is een verdienste, die bij vele van haar voorgangers node werd gemist! KANTMAN. Een dezer dagen is ingebroken in een fabriekje van de Ermelose procuratie houder D. J. van Z. aan de Dorrestein- weg. Uit één van de vertrekken heeft men een geldkistje met ongeveer vijftien gulden meegenomen. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. Vermoed wordt, dat zij door een tuimeraam binnen zijn gekomen. Na warme dagen volgen de berichten over drenkelingen. Niet alleen aan zee maar ook landinwaarts, in kanalen en rivieren. Vaak blijkt het, dat het juist ongeoefende zwemmers zijn die zich op gevaarlijke plaatsen te water begeven. Zij denken wellicht, een heerlijk rustig plekje te hebben gevonden en zijn zich niet bewust dat de zwemmers die plaats mijden wegens het levensgevaar. In rivieren zijn het de buitenbochten, waar de sterke stroom een diepe geul heeft uitgeschuurd en waaghalzen mee sleurt. In kanalen speelt soms de hek- golf van voorbij gevaren schepen een bader die niet zwemmen kan. parten. Wie niet zwemmen kan, moet nu wer kelijk eens een zwembad opzoeken in- plaats van de buitenwateren met hun verraderlijke stromingen. Er zijn lang zamerhand wel zoveel zwem- en in- structiebaden bij gekomen, dat het ge ploeter op de rand van zelfmoord niet meer nodig is.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1