T.N.O.-ONDERZOEK NAAR OORZAAK VAN STERFTE VAN BOMEN Krabbels van Knelis Gemeenteraadsvergadering Soesterveen wordt verder bouwrijp gemaakt Stichting Leeszaal en Bibliotheek koopt voormalige Lagere Technische School Kruising Birkstraat-Soesterbergsestraat wordt verbeterd 't WAffutzelaaï KOM WASSEN BIJ DE Tegen stilstaande auto gebotst DINSDAG I AUGUSTUS 19G7 In de door de gemeenteraad van Soest gehouden openbare zitting waren wegens vacantie afwezig mevr. Oranje-Enting en de heren Berkelbach v. d. Sprenkel, Grift en Elbertse. 1. Vaststelling notulen van de verga dering, gehouden op 17 mei 1967. Aangezien de raad de notulen pas een dag voor de vergadering had ontvan gen, meende de heer M. DE GROOT (Boerenpartij) hierin een verkeerde in vloed van de vakantie te zien. Nadat de VOORZITTER hem duidelijk had gemaakt, dat de late toezending geens zins aan vakanties waren te wijten, werden de notulen na enkele kleine wijzigingen vastgesteld. 2 Ingekomen stukken. a. Schrijven cLd. 21 april 1967 van de heer A. G. Schoute inzake het storten van vuil, met voorstel te antwoorden conform de brief van burgemeester en wethouders d.d. 30 juni 1967. Naar aanleiding van dit schrijven deelt de VOORZITTER de raad mede, dat met ingang van 1 oktober a.s. maande lijks grot vuil te Soesterberg zal wor den opgehaald. Men dient echter wel de dienst van gemeentewerken door mid del van een briefkaart op de hoogte te stellen, waar en hoeveel vuil moet worden weggehaald. De raad beschouwt deze maatregel als een stap in de goede richting, maar ideaal vindt men deze situatie nog niet. De heer OLDENBOOM (Prot Chr.) be twijfeld dan ook, of de regeling goed zal werken. Ten aanzien van de vervui ling is het de taak van de overheid, op maximale wijze aan de wensen van de inwoners tegemoet te komen, meent hij. Mevr. POLET fP.v.d.A.) en de heer WES TRA (V.V.D.) dringen aan op een vaste dag, waarop het grof vuil wordt opgehaald, bij voorkeur ééns per week. Wethouder A. P. HILHORST autwoord- de, dat dan moeilijk kan worden nage gaan, wat aan mankracht en materiaal nodig is. Overigens zal het college de gedane suggesties bekijken. b. Schrijven d.d. 19 juni 1967 van de Stichting „Van der Huchtscholen" om reservering van een perceel grond voor de bouw van een school voor u.l.o., met voorstel te berichten dat bij opmaking van het bestemmingsplan „Engendaal" hiermede rekening zal worden gehou den. c. - Besluit ingevolge-de „Fmancierings- regeling huisvesting ambtenaren", goed gekeurd door gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 24 mei 1967, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. De onder b en c ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot discussies. 3. Voorstel tot het verstrekken van een renteloze geldlening ad 22.500, aan de „Stichting Jeugdzorg Soestdijk" voor het plaatsen van een jeugdclub gebouw te Soestdijk. XfPMLONl STEENHOFFSTR.53 - TEL Z8« SOEST Dit voorstel werd aangehouden tot de volgende vergadering. 4. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de P.U.E.M. N.V. voor: a. het leggen van 2 hoogspanningska bels en een telefoonkabel naar het transformatorstation aan de Eikenlaan; b. het leggen van een hoogspannings kabel en een telefoonkabel naar de schakelkast aan de Wieksloterweg O.Z. De heer M. DE GROOT (B.P.) merkte op, dat de kabels reeds gelegd zijn. Hij vroeg, of ook reeds de voorwaarden zijn nagekomen. Wethouder A. P. HILHORST antwoord de, dat de P.U.E.M. dat alsnog zal moe ten doen, voor zover dat niet al is gebeurd. Conform besloten. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor verbetering van de aansluiting Soesterbergsestraat op de Birkstraat. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor: a. het oprichten van een l.t.s. met o.a. machinale houtbewerking, metaalbe werking, motorverbranding en lasin- richting aan de Soesterengweg 15; b. het oprichten van een inrichting tot opslag van patronen voor boutindrij- vers bij het perceel Burg. Grothestraat 53; De heer DE GROOT (B.P.) vroeg, nauw lettend toe te zien op de hoeveelheid explosieven. Afdoende toezicht op de naleving van de bepalingen zou veel narigheid kunnen voorkomen. Wethouder HILHORST wees erop, dat het hier gaat om explosieven, die veel onschuldiger zijn dan het in werkelijk heid lijkt. Bovendien mag de voorraad niet groter zijn dan 2000 patronen. c. het oprichten van een inrichting tot vervaardiging van geneesmiddelen in een perceel aan de Amersfoortsestraat; d. het wijzigigen van een herstelin richting voor motorvoertuigen in een siersmederij in het perceel Ossendam- weg 54. De raad besloot alle gevraagde ont heffingen te verlenen. 7. Voorstel tot aankoop van grond, ge legen a. aan de Birkstraat van mevr. G. G. Kok-v. d. Hengel; b. aan de Birkstraat van H. van Kooij; c. aan de Beukenlaan van J. W. Leer touwer; d. aan de Beetzlaan van mevr. M. L. Smits-Neijwes; e. aan de Dorresteinweg van H. A. Schothorst; f. aan de Birkstraat van J. H. Ban- sema; g. aan de Birkstraat van de firma Automobielbedrijf Gebr. Houdijk met vaststelling van de desbetreffende be grotingswijziging. Naar aanleiding van de aankopen van grond aan de Birkstraat informeerde de heer J. C. PIEREN (P.v.d.A.) naar de huidige stand van zaken. Wethouder HILHORST deelde hem me de, dat in het kader van de verbreding van de Birkstraat nog van één eigenares grond moet worden gekocht. De betref fende mevr. Radstok weigert echter de grond onder de tot dusver gestelde con dities af te staan. Verder is er nog één perceel, waarover geen riolering mag worden aangelegd. De grondaankopen werden zonder hoof delijke stemming aanvaard. 8. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van een laagspanningsruimte en 2 garages bij de gemeentewerf aan de Lange Brink- weg. Conform het voorstel werd hiervoor een krediet van 15.000,- door de raad beschikbaar gesteld. 9. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het R.K. Schoolbestuur te Soestdijk voor het treffen van enige voorzienin gen aan de toiletten van de St. There- siaschool kosten ƒ4900,-. b. het R.K. Schoolbestuur te Soestdijk voor het treffen van enige sanitaire voorzieningen aan de toiletten, in het handenarbeidlokaal en de hoofdenka- mer van de Mariaschool kosten 1900,-. c. het R. K. Schoolbestuur te Soestdijk voor het aanschaffen van handwerkma teriaal t.b.v. de Mariaschool d. het R.K. Schoolbestuur te Soester berg voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen t.b.v. de Titus Brandsma- school kosten 550,-. De raad besloot de gevraagde mede werking te verlenen. 10. Voorstel met betrekking tot het rap port van de werkgroep structuurbeleid. Dit voorstel werd aangehouden tot de buitengewone vergadering van 29 augus tus a.s, 11. Voorstel inzake het garanderen van geldleningen op grond van de Beschik king geldelijke steun eigen woningen. Conform besloten. 12. Voorstel tot vaststelling van een- nieuwe „uitkerings- en pensioenverorde ning wethouders". Op grond van deze verordening kunnen wethouders, die meer dan een maand onafgebroken met de waarneming van het wethouderschap belast zijn geweest, een tijdelijke uitkering krijgen geduren de een periode die gelijk is aan de tijd, dat hij waarnemend wethouder was. Tevens is het maximum wed uw en pen sioen van 35 van de wethouders- wedde verhoogd tot 44 De verordening werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 13. Voorstel tot wijziging van de reke ningcourant-overeenkomst met de Ne derlandse Middenstandsbank N.V., kan toor Soest. De lopende overeenkomst met de bank is aangepast aan de gewijzigde condi ties. De Ned Middenstandsbank N.V. re kent vanaf l januari 1967 een debet rente van Vs boven het promesse- disconto van de Nederlandse Bank met een minimum van 5 De creditrente bedraagd l3/* met een toeslag van 1 (op jaarbasis). Deze percentages zijn thans ook in de overeenkomst met de gemeente verwerkt. 14. Voorstel tot verkoop van grond ge legen a. aan de Laanstraat aan N.V. Mode atelier Flagship Het gaat hier om een stuk grond van 300 vierkante meter. De prijs bedraagt 12.000,-. b. nabij de Beetzlaan aan H. Kraats De kosten van het 26 m2 grote stuk grond bedragen voor de heer Kraats 780,-. c. aan de Nassaulaan aan J. W. Th. de Kanter. De heer De Kanter zal voor 8 vier kante meter ƒ32.- moeten betalen. De raad had geen bezwaar tegen de ver koop van deze percelen grond. 15. Voorstel tot ruiling van grond ge legen a. aan en nabij de Bosstraat met T. P. van Fulpen c.s. b. aan de Beatrixlaan met R. Schuite- ma c. aan en nabij de Nieuweweg met R. de Jager d. aan de Dalweg met de P.U.E.M. N.V. e. aan de Dalweg met het R.K. Kerk bestuur te Soest met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. De raad besloot zonder hoofdelijke stem ming tot deze grondruil en vaststelling van de desbetreffende begrotingswijzi gingen. 16. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het instellen van een onderzoek nabij enige bedrijven aan de Beaufortlaan. Dit onderzoek zal worden ingesteld door het T.N.O. te Delft. In de eerste plaats zal de oorzaak van de bomensterfte in de omgeving moeten worden nagegaan. Zowel de heer J. K. DE BRUIN (V.V.D.) als de heer DE GROOT betwijfelden, of de kosten wel toereikend zouden zijn. Zij verwachten een aanmerkelijk hoger bedrag, hetgeen de VOORZITTER ove rigens ook niet uitsloot. De heer DIJKSTRA (Prot. Chr) drong er bij het college op aan, het onderzoek zo te richten, dat een conclusie wordt verkregen, waar men inderdaad ook wat aan heeft. „Het T.N.O. is uitermate degelijk en gespecialiseerd, maar we komen er niet helemaal mee uit", zei de heer Dijkstra naar aanleiding van eer der opgedane ervaringen. De heer DE GROOT vroeg zich verder af. of er wel voldoende controle is ge weest op naleving van de voorschriften bij de betreffende bedrijven. (N.V. Kat Emaillefabrieken en Hardchroom Van der Heyden N.V.). Wethouder HILHORST antwoordde, dat periodiek bij de bedrijven controle is gehouden. Tenslotte overwoog de heer DE GROOT de mogelijkheid om de bedrijven ook een bijdrage in de kosten te laten be talen. Wethouder HILHORST betwijfelde ten zeerste of men de bedrijven daartoe be reid zou kunnen vinden, terwijl de VOORZITTER de suggestie van de heer De Groot volledig onaanvaardbaar acht te „De overheid stelt de bedrijven voorwaarden, dus dan zal zij ook het onderzoek naar de te stellen voorwaar den voor haar rekening moeten ne men". De VOORZITTER meende, dat de overheid haar onafhankelijke positie zou verliezen, indien de bedrijven zouden meebetalen aan het onderzoek. De heer DE BRUIN stelde namens de V.V.D.-fractie nadrukkelijk, dat de kos ten van het onderzoek niet moeten uit gaan boven de aangerichte schade aan de bomen in de omgeving. De VOORZITTER wees er evenwel op, dat het hier niet alleen om bomen- sterfte gaat, maar om de volksgezond heid in de meest algemene zin. Het al gemeen belang is er bij gebaat, dat de luchtverontreiniging 'zoveel mogelijk bin nen de perken wordt gehouden. Nu de raad het crediet eenmaal be schikbaar heeft gesteld, zullen B. en W. met de betrokken bedrijven gaan pra ten. Dat zijn behalve Kat Emaillefabrieken N.V. en Hardchroom v. d. Heyden N.V. ook de Dalco en de waterleidingmaat schappij, die aan de zuidzijde van de spoorlijn een waterwinplaats heeft. Het krediet van ƒ24.500,- werd overi gens door de raad gevoteerd. 17. Voorstel tot het benoemen van amb tenaren van de burgelijke stand. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden de heren L. van Doornik en J. Jonkman tot ambtenaar benoemd, de heer Van Doornik met 17 (algemene) stemmen, de heer Jonkman met zestien stemmen. 18. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening ingevolge de Drank en Horecawet (belastingverordening). Deze belastingverordening werd zonder discussie door de raad vastgesteld. 19. Voorstel tot vaststelling van een een nieuwe legesverordening. In deze verordening is onder meer een leges van 10,- per jaar opgenomen voor het verkrijgen van een vergunning voor ruiters om de bossen te mogen betreden. De heer J. K. DE BRUIN (V.V.D.) achtte dit tarief een beetje te hoog. De VOORZITTER evenwel vond, dat men er evengoed 25,- van had kunnen maken. ..In feite gaat het helemaal niet zozeer om de grootte van het bedrag. Het is ons er in de eerste plaats om te doen, langs de weg van een ver- gunningstels 1 een overzicht te krijgen van de ruiters, die in de bossen komen. Vele ruiters weten zich in de bossen niet te gedragen, zijn niet op de hoogte met de etiquette en richten grote ver nielingen aan. Sommigen kunnen zelfs niet eens paardrijden", aldus de burge meester. Om aan dit wangedrag een einde te maken, is een vergunningensy steem ontworpen, dat de ruiters ver plicht, zich bij het gemeentebestuur te melden indien zij in de bossen willen Aan de achterzijde van de in agenda punt 16 genoemde bedryven bevindt zich op de fabrieksterreinen een smerige poel waarin kennelijk diverse afgewerkte stoffen worden afgevoerd, die vooral bij hogere temperaturen een onwelriekende geur over de omgeving verspreiden. rijden. Alleen de te goeder trouw zijn de ruiters zal een vergunning worden verleend. Ook een ander artikel van de legesver ordening kreeg V.V.D.-kritiek en wel van de heer WESTRA. Hij vond het onbillijk, dat voor de lijkschouwing door de gemeentearts een tarief wordt geheven. Het betreft hier een door de wet opgelegde verplichting, meent hij. De heer Westra kreeg steun van de P.v.d.A.-fractie en de heer STAM van de Boerenpartij. De rest van de raad was overigens met het college van me ning, dat waar de gemeente kosten maakt, deze kosten ook verhaald mogen worden. „Anders zou er sprake zijn van een soort subsidie aan de nabestaanden van de overledene", meende wethou der J. VAN DEN AREND. Zonder hoofdelijke stemming werd de legesverordening vastgesteld. 20. Voorstel tot uitname van grond uit het grondbedrijf. Het gaat hier om gronden, gelegen tus sen de Soesterengweg, de Prins Bern- hardlaan, de Albert Cuyplaan en de Talmalaan, bestemd voor de aanleg van een speelterrein. De gronden hebben een boekwaarde van ruim 79.000,-. Voorts moesten ten behoeve van de aanleg van de Eikenlaan gronden uit het grond bedrijf worden genomen. De raad besloot conform het voorstel van burgemeester en wethouders. 21. Voorstel tot vaststelling van de „Verordening rechten ongevallendienst". In deze verordening, die ongewijzigd en zonder hoofdelijke stemming door de raad werd vastgesteld, komen onder meer de volgende tarieven voor voor het verlenen van eerste hulp door een arts, per persoon, per keer 12,50 voor het vervoer per ziekenauto, lokaal 30,- voor het interlokaal vervoer 25,-, verhoogd met 0,85 per verreden kilometer, een en ander met een mini mum van 45,-. Voor wachttijd per kwartier of gedeelte daarvan ƒ3,50. Voor het verzorgen van de stoffelijke resten van een overledene met behulp van een wijkverpleegster 25,- en voor het gebruik van de sectiekamer bij het politiebureau te Soesterberg door der den 50,-. 22. Voostel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen a. aan de Smitsweg van H. A. H. Roos b. aan het Veenpad van B. D. A. Loo- man met vaststelling van de desbetref fende begrotingswijziging. De raad besloot overeenkomstig het voorstel en stelde tevens de desbetref fende begrotingswijziging vast. 23. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht van opstal aan de Soes- ter IJsvereniging Peter's Baan. Dit zakelijk recht is door de raad ver leend voor het stellen en in eigendom hebben van een clubgebouw en kassa gebouwtje nabij de ijsbaan aan de Eemweg. Het recht van opstal is ver leend voor de duur van twintig jaar. 24. Voorstel tot wijziging van de Alge mene Politie Verordening Soest. De A.P.V. Soest diende te worden gewij- zidg in verband met de nieuwe Drank en Horecawet en de Algemene Bij standswet. Conform het voorstel werd besloten. 25. Voorstel tot wijziging van de Alge mene Brandverordening. Ook deze verordening diende te worden aangepast aan de op 1 november a.s. in werking tredende nieuwe Drank en Horecawet. Conform besloten. 26. Voorstel tot vaststelling van een „Drank- en Horecaverordening". Naar aanleiding van deze verordening vroeg de heer WESTRA (V.V.D.) zich af, of het geen aanbeveling zou ver dienen, de verkoop van zwakalcoholische drank op sportvelden te verbieden. „Sport en alcohol verdragen elkaar niet", meende hij. De heer HOM (K.V.P.) wees er even wel op, dat op het sportveld ook toe schouwers komen, voor wie de drank in eerste instantie is bedoeld. De VOORZITTER zei, dat men het ver bieden van verkoop van alcoholhoudende drank zoveel mogelijk moet beperken en alleen daar tegengaan, waar moei lijkheden kunnen ontstaan. Op de sport velden hebben zich door alcoholgebruik nog nooit moeilijkheden voorgedaan. De voorzitter zag dan ook geen aan leiding om op het verzoek van de heer Westra in te gaan. De verordening werd door de raad vastgesteld. 27. Voorstel tot het verlenen van ga rantie voor het aangaan van een geld lening door de Stichting Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Soest. Het gaat hier om een lening van 780.000,-, aangeboden door de Nuts- spaarbank te Amersfoort. Het geld is bestemd voor de aankoop van grond en de daarop staande voormalige Nij verheidsschool aan de Molenstraat, als mede voor de verbouwing van dit ge bouw tot bibliotheek. Het voorstel werd aangehouden tot de buitengewone vergadering van 29 augus tus, aangezien de meeste raadsleden nog geen juist inzicht hadden kunnen krij gen omtrent de aard en de omvang van de verbouwing. 28. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanleggen van bouwwegen en riolering t.b.v. de bouw van 456 eengezinswoningen in het Soesterveen. Deze eengezinswoningen zullen worden gebouwd door Eurowoningen N.V. te Den Haag. Deze woningen zullen naar het zich laat aanzien met gebruikma king van de rijkspremieregeling worden gesticht. De daartoe strekkende aanvra ge is reeds voor ongeveer de helft van dit aantal bij het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid inge diend. Van de eengezinswoningen zal een aantal van 200 in de verhuursector worden odergebracht. Het restant zal aan derden worden verkocht. 29. Voorstel tot het beschikbaarstellen van. een krediet voor het verder bouw- rijpmaken van een gedeelte van het plan Smitsweg. Van dit krediet is ƒ780.000,- bestemd voor de verdere aanleg van wegen, paden, parkeerplaatsen, plantsoenen, straatverlichting e.d. in het plan Smits weg, dat is bestemd voor de bouw van 384 flatwoningen door Park-Fonds Trust N.V. te Den Haag. Ook deze flatwoningen zullen met toe passing van de door het rijk vastge stelde premieregeling worden gebouwd en als huurwoningen beschikbaar wor den gesteld. De raad besloot tot verlening van het gevraagde krediet. 30. Voorstel tot het verstrekken van een renteloze geldlening, groot ƒ24.500,- aan de Soester IJsvereniging Peter's Baan. Dit bedrag is bestemd voor de bouw van een nieuw clubgebouw bij de ijs baan. Gezien de financiële positie van de ijsvereniging maakten B. en W. zich geen zorgen omtrent de aflossing van de lening. De heer M. DE GROOT vroeg zich af, waarop dit goede vertrouwen was ge baseerd. Hij had bij de stukken een overzicht van het aantal leden en do nateurs en van de vaste inkomsten van de ijsvereniging verwacht om na te kunnen gaan, of de financiële positie inderdaad is, zoals het college zich die voorstelt. Wethouder J. VAN DEN AREND kon de heer De Groot in dat opzicht geen on gelijk geven. „Overigens is voldoende bekend, dat de financiële positie van de ijsvereniging geen zorgen baart", zo ant woordde de wethouder. Hij was voldoende overtuigd om - even als de overige raadsleden - zijn stem aan het voorstel te geven. 31. Voorstel tot ontvankelijkverklaring van een verzoekschrift van de heer G. Torie te Zwartsluis inzake de „Proce dure Planschadevergoeding". Conform besloten. 32. Voorstel tot verkoop van grond met opstallen aan de Molenstraat aan de Stichting Openbare Leeszaal en Biblio theek te Soest. De raad besloot de voormalige Nijver heidsschool aan de Molenstraat voor 100.000, te verkopen aan de stichting. De school zal worden verbouwd tot bibliotheek. De heer Westra (V.V.D.) maakte even wel nogal wat aanmerkingen op de voorwaarden, die z.i. de indruk gaven van een onder curatele stelling van het stichtingsbestuur. De raad heeft het col lege gemachtigd, de voorwaarden te doen veranderen. 33. Voorstel tot wijziging van het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. Conform besloten. 34. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning Bakkersweg 6. De termijn dient verlengd te worden, omdat er momenteel nog geen enkel uitzicht bestaat, dat de bewoners voor de afloop van de huidige ontruimings termijn aan andere woonruinmte kun nen worden geholpen. Alleen de V.V.D.- fractie was tegen de verlenging. 35. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage van 250,in de kosten van het organiseren van een districtsfokvee- dag. De heer DE GROOT (B.P.) had aanvan kelijk bezwaren tegen de verlening van deze subsidie voor de in Baarn te hou den fokveedag. „De rundveehouders zijn best in staat om de organisatie zelf te financieren, als er maar genoeg belang stelling werd getoond. Ter stimulering zou het beter zijn, als de gemeente geen geld, maar prijzen beschikbaar stelt, aldus de heer De Groot. De VOORZITTER wees erop, dat dit op hetzelfde zou neerkomen. De heer VAN POPPELEN (K.V.P.) zei, dat door de organisatoren al de nodige prijzen zijn aangekocht. Overigens werd met algemene stemmen tot verlening van de subsidie besloten. 36. Voorstel tot verhuur van een per ceel grond aan de Nachtegaalweg aan de Stichting Jeugdzorg Soestdijk. De raad besloot tot verhuur van het terrein, al is nog niet precies bekend, wat de stichting met het terrein gaat doen. Er zijn plannen voor de bouw van een clubgebouw voor de jeugd. 37. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage van 400,- voor het houden van een kunstmarkt. De heer M. DE GROOT (B.P.) kon zich met zijn fractiegenoten, de heren Stam en Veldhuisen niet met dit voorstel ver- Ajje 't ming vraogt mok zeige dak één van de minse bin, die ut zongde zouwe vingde as de verhao- le, die noeng deur ongs darrep gaon, waor binne. De trek- pongt bie de Kleine Mellum van Zwarte Willem zou op ehe- ve worde. Ut loont de meute nie meer, d'r komme maor een paor minse. En die betaloe zo'n bietje, dat nie eens ut ongderhoud van de pongt der van betaold kan worde. Waant dat kost netuurluk een paor stuuvers en van die paor sente, die ut overzette oplevere kajje die nooit be- taole. Noeng kajje netuurluk zeige: gooi de pries dan omhoog. Maor dat zal nie veul hellepe, want der binne haost geen minse die mit de pongt naor de over- kaant gaon. Een enkele meheer het der z'n bootje ligge en as d'r bie de Kleine Mellum noeng us een jachthaovetje of zo was, dan zou ut nog wel gaon, maor die twee bootjes die d'r noeng liggë worde nog nie eens iedere dag gebruukt. As de pongt gaot verdwiene, verdwient d'r geliek een stukkie oud-Soest, want die pongt ligter al laang. Maor in de loop van de jaore istie eigeluk over- boojug eworde. Der binne mooie wege ekomme en om in Hoogland te komme hoef je nie meer de pongt over om een stuk af te snieje. Dan kajje beter over ut Soesderkwartier in Amersfoort rieje, daor binne betere straote dan ut jaog- pad laangs de Eem, die nog stinkt ok. De pongt zou meschien nog wel te red de weze as de gemeente Zwarte Wil lem een bietje hielp. Waant dat ut overvaore nie esubsidieerd wordt, hoef ik nie mee te zeige. En meschien is ut meugeluk om de Kleine Mellum meer in de belaangstelling van de vekaansie- gangers te brenge deur bieveurbeeld in de folders van de V.V.V, us over de mooie polders te praote, waor volleges ming nog veuls te weinig minse mee op de hoogte binne. Zullie wete wel alles van de Heuvelrug- roete, ut Soesder Hoogt, ut Netuurbad en de bosse, de hei en de duune, maor van de polders wete zullie deurgaons niks of. Ut is wel aordug ajje tuus kan vertel- le dajje bie ut pelies eweest bin, dat staot veurnaom, maor die polders ver- diene meer belaangstelling dan noeng ut geval is. D'r zou meschien ok bie kenne komme te staon, datte minse zich bie en deur Zwarte Willem kenne laote overzette en dat zullie bie de Grote Mellum weer trug kenne. Zullie hebbe dan een mooie waandeling emaokt en een heuleboel netuurschoon en voegels en aandere beeste ezien. Dat de Eem een bietje stinkt as de wingd toevallug verkeerd staot, motte zullie maor op de koop toeneme. Dat zulle zullie ok heus wel doen, waant ajje mit vekaansie bin let je nie op zukke dinge. Dan bijje der uut en dan wil wel us wat aanders. Die geur bie de Eem is beslist aanders dan aanders. Net as die trekpont van Zwarte Wil lem, nog zo'n bietje de enige in z'n soort is in ons langd. En das enoeg om um in staand te houwe, docht ik zo. Van Goyenlaan 156. t&L 5897. Op de Eng. Op de Soesterbergsestraat botste mevr. F. H. alhier met haar auto tegen de aan de kant van de weg geparkeerde auto van een inwoner uit Blaricum. Het ongeluk werd veroorzaakt door het feit, dat mevr. H. haar aandacht moest ver delen tussen het verkeer op de weg en een 3-jarig dochtertje van een kennis, dat achterin zat en aanstalten maakte om via de bankleuning naar voren te klimmen. Mevr. H. liep bij de aanrijding een paar gebroken ribben op en moest in het zie kenhuis Zonnegloren worden opgeno- enigen. „De kunst bestaat vrijwel ge heel bij de gratie van de overheidssub sidie", meende hij. Ook de heer WESTRA had bezwaren, zij het op geheel andere gronden. Zijn bezwaren kwamen voort uit het weinig zakelijke en nogal onsamenhangende verzoek om subsidie van de kunstenaar O. C. Schouten. De VOORZITTER kon hem dat niet be strijden. Hij moest toegeven, dat het verzoek inderdaad in zwevende, vage en onsamenhangende bewoordingen was vervat. Overigens meende de voorzitter wel, dat de Soester kunstenaars op grond van het succes, dat de verleden jaar voor het eerst gehouden kunstmarkt is geworden, recht hebben op steun van de overheid. Verleden jaar bleef de medewerking van gemeentezijde beperkt tot enige hand- en spandiensten van de dienst gemeentewerken. De voorzitter was wel van mening, dat volgend jaar een steviger basis voor de organisatie moet worden gevonden. De verleende 400,- is bestemd voor het huren van kramen en stoelen en de vervaardiging ■van spandoeken en affiches. De kunstmarkt wordt op za terdag 26 augustus gehouden. Alleen de Boerenpartij was tegen de verlening van de bijdrage. 38. Voorstel tot verlening van een kre diet van 24.500,- voor de bouw van een vierde leslokaal bij de school voor gewoon lager onderwijs op de Eng. Dit voorstel, dat niet op de agenda stond vermeld, werd door de raad zon der hoofdelijke stemming aanvaard. 39. Voorstel tot beschikbaarstellen van een krediet van 45.000,- voor het ver strekken van een opdracht in het kader van de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie. Ook dit voorstel stond niet op de agenda. Niettemin werd het door de raad goedgekeurd, nadat men zich van de medewerking van de gemeente Baarn aan de totstandkoming van de zuive ringsinstallatie had verzekerd. V

Soester Courant | 1967 | | pagina 5