Soest toen - Soest nu VERNIEUWING Feest voor j< KORTER WERKEN MEER VAKANTIE )ng Soestdijk Het oog gericht op werkloze jeugd Vrijdag 4 augustus 1967 46e jaargang no. 57 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 222.821 personen bezochten het natuurbad Indrukwekkende expositie in Soest Gevonden voorwerpen TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 Wateroverlast door wolkbreuk Man door zijn hond gebeten Zomerkamp rowans soester((Tourant Abonn- p. kwart, 3,—, per post 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag uit Aken met de trein ondernomen. Rowanafdeling nr. 9 kan weer terug zien op een sportief gebeuren met de fiets de bergen in, begunstigd door con stant schitterend weer, wat mede leidde toA het welslagen van het hoogtepunt van het verenigingsjaar. Het zomerkamp van de verkenners speelde zich van 15 tot 22 juli onder ideale weersomstandigheden af in de streek ten zuiden van Eindhoven met als uitgangspunt de kampplaats bij de Heezerhut er werden veel tochten ge- 's avonds bij „ons" ven voor de nodige maakt terwijl enkele spelen, o.a. spanning zorgden de technisch geïntres- seerden konden hun hart ophalen in het Evoluon terwijl enkele natuurliefheb bers 's morgens in alle vroegte de wie lewaal in de kijker probeerden te krij gen verder resulteerde de kookkunst van de Valken in een slaatje voor de hele troep zodat iedereen aan zijn trek ken is gekomen en terug kan zien op een geslaagd kamp. Voor het eerst in de geschiedenis van het Soester Natuurbad werd de 7.000ste abonné geboekt. Het was de heer J. van der Goot uit Soest. Hem werd het abonement gratis aan geboden, alsmede het boek van Soest. Bovendien ontving hij een gratis par- keerkaart van de beheerder van het parkeerterrein en enige consumptiebon nen van de eigenaar van het restaurant. Tot en met de maand juli passeerden 222.821 bezoekers de kassa, het school zwemmen enz. niet meegerekend. Daaronder waren 10 dagen met tussen de 4000 en 5000 bezoekers, 4 dagen met tussen de 5000 en 6000 bezoekers, 2 da gen met tussen de 6000 en 7000 bezoe kers, 2 dagen met tussen de 7000 en 8000 bezoekers, 1 dag met tussen de 8000 en 9000 bezoekers en 1 dag met meer dan 9000 bezoekers. De eerste groepstentoonstelling van meer dan honderd tekeningen, schil derijen, beelden, etc. in de nieuwe Ga lerie „Soestdijk", die door Arti-shock is georganiseerd, werd in de afgelopen zomerweken al door een aanzienlijke schare geïnteresseerden bezocht. Wat er te zien is, is dan ook de moeite waard. Ellen Beerthuis-Roos zond twee vormen in „Uit de klei getrokken" en „Verdrijving uit het paradijs", terwijl haar man Jan Beerthuis voor een aantal prachtige aquarellen zorgde. De zeer begaafde beeldhouwster Ruth Brouwer („Inspannend Welnee, het huishouden vind ik veel zwaarder." zei ze onlangs in een interview) heeft al een grote re putatie. Haar 15 tentoongestelde pennin gen zijn juweeltjes. Weelderig van vorm zijn haar beelden „Vruchtbaarheid", „Moeder en kind" en „Oogst". Zodra u binnenkomt botst u aan tegen een stoere „Vent". Potsierlijk mooi is „Koninginnedag". Verder van haar nog tekeningen en etsen. Van de schilder Paul Hugo ten Hoopen maakt U ken nis met een aantal grote portretten en een lichte „Maannacht". Gooitzen de Jong, stadsbeeldhouwer van Enschede, trekt hier de aandacht met o.m. zijn buste van oud-president Cals en de veel kleinere „Ossekar", „Zeemeermin" en „.Judith met het hoofd van Holophernes". De kleinplastieken 104 t.m. 113 zijn van de beeldhouwer Johan Jorna. Zijn „Ikarus" werd tijdelijk afgestaan door het Stedelijk Museum in Amsterdam. Opvallend zijn z'n beide reliëfs in brons .Theater" en „Liefde". Wil den Ouden exposeert zes aquarellen in groen en blauw (Waal met uiterwaarden) en zes etsen. Henk Pander, zojuist Terug uit Amerika, bracht 16 aangrijpende pen seeltekeningen mee. „Zoiets zou ik niet in mijn kamer willen hangen", reageer de het afgelopen weekend een echtpaar, dat de Molenstraat 52 bezocht. Van Jet Schregardus een aantal knappe tekening zoals .Zuigeling", „Gezicht op Alkmaar" en „Ziek kind". Henk Zomer tenslotte verrast iedereen met zijn prachtige gouaches waarvan het wel bijzonder mooie „Aankledend meisje", dat helaas niet te koop is. Zijn grote schilderijen „Stad bij avond" en „Slo- terdijk" zijn erg donker. Deze expositie is nog tot 15 augustus dagelijks geopend van 3 tot 5 uur. Ook 's zondags. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden opgegeveneen bruine portemonnaie met 1,30 inhoud, snoei - schaar met rood handvat, sleutelring met sleutels, blauwe Falcon regenman tel, lichtblauw sjaaltje, handdoek en zwembroek, plastic tasje met picknick- uitrusting, damesbril, zegelring, blauwe regenjas met Schotse ruit. doublé da meshorloge. polaroid zonnebril, legitima tiebewijs Rijksuniversiteit Utrecht, zon nebril, tegelsnijder, tas met voeder, zwa re plastic regenjas, bruinieren wind jack. sleutelring met sleutels, grijs he renrijwiel, zwarte portemonnaie. zwart damesrijwiel, aansteker, weekendtas, bril met zwart montuur, damespantalon, witte kinderschoen, pukkel met boeken, nikkelen herenpolshorloge, autocontact sleuteltjes. rode driewieler, portefeuille, zilveren armband, blauwe sjaal, witte plastic ketting. Aan komen kruipen jon ge schildpad. Aan komen lopen grijs poesje, rood katje, zwart konijn, bruin geel-hondje. Aan komen vliegen gras parkiet en een postduif nr. 65 R 9749. De pacifistisch-socialistische jongeren- werkgroep heeft er haar afschuw over uitgesproken, dat is voorgesteld de jeugdwerkloosheid in de provincie Lim burg te beteugelen door de Limburgse jeugd te wijzen op de mogelijkheden, die de Koninklijke Landmacht biedt. Vooral de school Technische Specialisten van de landmacht zou volgens die Lim burgse suggesties een groot aantal „technische school-verlaters" 1967, die niet direct aan de slag kunnen, van de straat kunnen halen. De P.S.P.-werkgroep evenwel is bang, dat de werkloze jeugd wordt gedwon gen aan een oorlogsbedrijf deel te ne men. Ze heeft een brief geschreven aan minister Roolvink. waarin ze haar af schuw over de plannen uitspreekt en waarin ze de minister vragen hen de verzekering te geven, dat van zo'n po litieke manoeuvre nooit sprake zal zijn. Ze eisen verder, dat arbeidsvijandige fi guren uit hun machtspositie bij de ar beidsvoorziening zullen worden verwij derd. Dit nu is een onredelijke eis. De werk groep doet nu precies hetzelfde, wat men anderen verwijt: politiek manoeu vreren. De arbeidsvoorziening zou op haar beurt een brief aan de minister kunnen schrijven, waarin zij haar af schuw over dit standpunt van de werk groep uitspreekt. Immers, er is een groot gebrek aan werkgelegenheid voor jonge mensen in Limburg. De minister stelde voor deze provincie dan ook 19,3 miljoen gulden ter beschikking voor be strijding van de werkloosheid. Aan het eind van de vorige maand kwamen de school-verlaters nog eens een massaal beroep op de arbeidsmarkt doen. Het leger is een van Nederlands grootste werkgevers. Het mag als een zuiver arbeidsmarkt-technische maatre gel gezien worden, de vragers naar werk eens op deze werkgever attent te maken. Dat is toch ook de taak van de leden van de arbeidsvoorziening. Boven dien is het zo. dat de opleiding tot tech nische specialist aan een militaire school militaire diploma's verschaft, die ook in het bedrijfsleven waardevol zijn. Het mes snijdt in dit geval dus aan twee kanten. In de eerste plaats is de jeugd gedurende een kortverband-perio- de werkzaam en verdient daarbij en na beëindiging van het kortverband-con- tract kan ze gemakkelijker het bedrijfs leven instappen met de behaalde di ploma's. In de tweede plaats kan de militaire school nog best wat personeel gebruiken. Er is de eerste jaren nog plaats voor de opleiding van een paar duizend jongemannen. Dat zijn allemaal gunstige vooruitzich ten. De jeugd hoeft niet langer op straat te lopen omdat ze niets omhanden heeft. De criminaliteitscijfers, die in Limburg toch al niet bepaald laag zijn, zouden daardoor best eens kunnen dalen. Ver veling is immers nog één van de meest voorkomende oorzaken, die de crimina liteit tot gevolg hebben. Dit alles heeft de protesterende werkgroep blijkbaar over het hoofd gezien. De brief, die zij aan de minister geschreven heeft, moet men dan ook niet te zwaar laten we gen. Ze is geschreven in een impuls- reactie. KANTMAN De hevige regenval van woensdagavond, gevolgd door een tweede respectabele bui, gistermorgen, heeft op verschillen de plaatsen voor de nodige overlast ge zorgd. met name in de omgeving van de rijksweg, waar al het in grote hoeveelheden van de Eng stromende water terecht kwam. Op verschillende plaatsen kwamen delen van wegen onder water te staan. Waar de riolen de overvloedige neerslag niet meer konden verwerken, kwamen putdeksels omhoog en ontstonden midden in de weg fon teinen en daarna verzakkingen. Langs de rijksweg spoelden grote hoeveelhe den zand, afkomstig van de Eng aan. Ook diverse paden van tuinen langs de Burg. Grothestraat spoelden groten deels weg. Het meeste water kwam te staan op de Dalweg en de Anna Paulownalaaru hoek rijksweg en op de Koninginnelaan. Op de Dalweg probeerde de 23-jarige fabrieksarbeider A. P. W. W. uit Soest met zijn auto een midden in het water omhoogstekende putdeksel te ontwijken. Hij raakte echter van de weg en kwam in het aangrenzende bouwland terecht. De auto bleef daar in de modder ste ken en moest er met een takelwagen worden uitgetrokken. Langs de rijksweg, op plaatsen waar veel zand was terechtgekomen, heb ben zich enkele slippartijen voorgedaan, zonder dat er overigens gewonden bij vielen. Hier en daar zijn ook enkele kelders ondergelopen. Donderdagmorgen vroeg was de dienst van gemeentewerken al weer bezig met het verwijderen van het zand en het herstellen van in het wegdek ontstane gaten. Aan de Duinweg alhier is gisteren de de 64-jarige heer G. J. P. door zijn hond, een Duitse herder gebeten. De heer P. L. liep daarbij dusdanige ver wondingen aan beide armen op, dat hij in het ziekenhuis Zonnegloren moest worden behandeld. De heer P. wilde zijn losgebroken hond in de ren doen. Aangezien de herdershond al eerder agressieve neigingen had vertoond, heeft de eigenaar het dier in het abatwir la ten afmaken. De kinderen, die onlangs hebben mee gedaan aan de schatgraverij in de Soester Duinen, hebben al gehoord dat er nog een grote gebeurtenis op komst is. Op zaterdagmiddag, 26 augustus organi seert V.V.V. Soest weer een feest voor de jeugd. Er komt dan een fijn programma in het Openlucht Theater met als grootste attractie het optreden van Swiebertje, de echte Swiebertje De échte Saartje en de échte Bromsnor zijn er ook bij. Voor 0,75 kun je een toegangsbewijs krijgen bij het V.V.V.-kantoor. Natuurlijk mogen de moeders en vaders ook komen kijken, want we weten maar al te goed, dat ook de ouderen genieten van Swiebertje met al zijn dwaze avonturen. Dus kinderen en kindervrienden-(vrien- dinnen) uit Soest en omstreken verwach ten we op zaterdag 26 augustus, om half drie, in het Openlucht Theater. Wij hopen, dat dit maal het Openlucht Theater helemaal vol zal zitten om Swiebertje te ontvangen en hem en zijn medespelers toe te juichen. Hè was het maar zo ver Maar we kunnen ons in elk geval al lekker ver heugen. Er wordt ons wel eens gevraagd naar mooi plaatwerk ter versiering van de „eigen kamertjes" van de jeugd. Wij hebben op het ogenblik een paar exemplaren van de Bloemenmarkt in Amersfoort, een aantrekkelijke affiche, die wij u, zij het dan niet gratis, kunnen verstrekken. Er is maar een beperkt aantal in ons bezit, dus liefhebbers moeten niet te lang wachten. Het warme zomerweer lokt naar het water. Een folder met alle inlichtingen over boottochten vanuit Huizen naar Volendam en Harderwijk is onlangs verschenen en ook deze kunt u op ons kantoor komen halen. Het uur van afvaart van deze tochten is 10 uur 's morgens. De V.V.V.'s Bussum, Hilversum en Huizen verzorgen de kaartverkoop. Volwassenen 6,-, kinde ren ƒ3,-. Volgens spaarzaam doorsijpelende be richten beraadt men zich in de grote politieke partijen van ons land toch op een mogelijke vernieuwing van ons par tijstelsel. Die roep om vernieuwing begon eigen lijk op te klinken toen de Boerenpartij onverwacht grote winsten bij de stem bus boekte. In brede kring zag men in die partij vlees nog vis en toch bleek boer Koekoek een grote aanhang te ver werven. Als zoiets mogelijk is, zo rene- neerde men, dan moet er iets aan de andere, de grotere partijen mankeren. Dan is een flink deel van ons volk bezig zich daarvan af te keren en dat stemt dan maar op een oppositiepartij, die het zo lekker zegt en luid aan de weg timmert. Ja, zo zegt men in de drie christelijke partijen, in de socialistische en in de liberale partij, dan moet er kennelijk iets aan onze image mankeren. Daar moeten we ons toch eens op be zinnen. In de K.V.P. kwam beweging, in de P.v.d.A. ontstonden stromingen, die de partij meer naar links wilden trek ken, in de verwachting dat daar het heil van te verwachten was. Overigens gebeurde er nog niet zo veel. Toen kwamen de kamerverkiezingen van dit voorjaar, waar bleek dat wederom een nog jonge partij D '66, een onver wacht groot aantal stemmen verwierf. Dat partijtje kwam trouwens zelf aan met een leuze tot partijvernieuwing, op dat het Nederlandse partijstelsel een duidelijker politiek beeld zou gaan ver tonen, meer van dit is rechts, dat is midden en dat is links. En omdat die partij bij de stembus succes boekte, zeiden de andere partijen wederom ja, zie je, dan mankeert er toch iets aan ons huidige stelsel. En de een wat voor zichtiger dan de ander, ging men zich toch over een vernieuwing beraden. Dat daarbij ook fusiegedachten meespe len is haast onontkoombaar, want hoe zou men ons partijenstelsel willen „ver nieuwen" als men niet tot een samen spel, je tot een samensmelting komt Wanneer men blijft vasthouden aan on ze K.V.P.onze A.R.P., onze C.H.U., onze V.V.D., onze P.v.d.A., wat zou er dan in wezen veranderen Dan kan het programma van zo'n partij in wat dui delijker taal worden gesteld, het kan wat rechtser of wat vrijzinniger gaan uitvallen dan het was, maar dat brengt natuurlijk geen vernieuwing van ons partijstelsel. Daarmede bereiken we niet een duidelijk driepartijenstelsel, het geen inderdaad voor Nederland een ver nieuwing zou betekenen en dat bij ver kiezingen tot een duidelijker keus zou kunnen leiden. Bezien we echter de instelling van het Nederlandse volk, waarvan velen liever een groepering naar eigen gedachten oprichten dan zich neer te leggen bij het door de meerderheid aanvaarde compro mis, dan lijkt het ons een utopie te streven naar een stelsel van drie par tijen. Als we zien hoe verdeeld men is in zowel het vlak van de religieuze partijen, als in liberale als in socialis- tisce kring, dan kunnen we niet aan nemen, dat dit in de toekomst veel zal verbeteren. Wanneer de grote partijen het, dankzij veel altruïsme, zouden we ten te brengen tot een stelsel van een conservatieve, een liberale en een so- sialistische partij, wanneer men tege lijkertijd - naar wij hopen - ons partij stelsel demokratisch zou willen houden, dan zullen daarnaast altijd en telkens weer nieuwe groeperingen zich aandie nen. En wie garandeert, dat zo'n „dissidente" Slees wijk Heuvel, Burg. Grothestraat hoek Emmalaan omstreeks 1900 Dezelfde plaats in 1967 partij op 'n gegeven ogenblik ook niet plots een furore maakt als een Boeren partij deed en vervolgens D '66 Dan zullen de drie grote wederom zich het hoofd moeten pijnigen over wat er toch aan hen mankeert en hoe zij zich moe ten „vernieuwen" Ook dan zal men compromissen in de politiek aanvaarden, terwille van de kiezers, tenville van de stemmen. Zaterdag vierden de jongeren van de parochie Soestdijk het 25-jarig jubileum van hun pastoor. Deze avond werd hen aangeboden door de pastoor en georga niseerd door de nog in beginstadium verkerende jongerensoos Soestdijk. De heer P. van Dijk opende de avond en heette vooral de pastoor welkom. Namens de jongerensoos werd hem een De ambtenaren hebben wel geen salaris eisen, maar uit een opsomming van de voorstellen van de samenwerkende cen trales van overheidspersoneel begrijpen wij wel, dat ze voor dat salaris voortaan korter willen werken. In de eerste plaats verlangen de ambte naren meer dan de thans vastgestelde vijftien vakantiedagen per jaar. De Alg. Bond van Ambtenaren wenst drie we ken minimum met dubbel salaris en daarboven nog een aantal extra dagen naar leeftijd, zodat bijv. een 55-jarige nog een week rust meer heeft. In de tweede plaats zijn voorstellen in gediend voor een werktijdverkorting, omdat de ambtenaren nu negen uur per dag werken. Dat laatste hebben ook zij zelf gewild. Er is lang actie gevoerd voor een vijf daagse werkweek van 45 uur inplaats van de zesdaagse werkweek van 45 uur. Elk bedrijf dat de vrije zaterdag invoer de. heeft ergens de vrij gemaakte ar beidsuren moeten onderbrengen. Als wij het werk van ambtenaren op een ministerie vergelijken met dat van hoofd- of handarbeiders in het bedrijfs leven, dan kunnen wij de werktijd van de eerste groep niet onmenselijk lang noemen. Men denkt cn praat nu wel over „ver nieuwing" hetgeen zeker geen kwaad kan, maar het zijn nog altijd de kie zers die straks beslissen welke ver nieuwing men aanvaardbaar acht, hoe knap de kopstukken het ook uitdokte ren. We moeten nog zien waar al dat praten en denken toe zal leiden. We zien nog geen enkele partij die zich wil op heffen. geschenk aangeboden,. Spreker memo reerde o.m. in het kort wat er sinds de komst van de pastoor zoal is veranderd. Zijn interesse voor de jeugd was stellig de reden dat zij in zo grote getalen deze avond bezochten. De hoofdschotel van deze avond was beat gebracht door „The Miseries". Dat er behoefte bestaat aan afwisseling bleek weldra, want na de daverende opening trad het trio „Tom Janus" op met een geheel andere stijl muziek, die door de aanwezigen toch merkbaar werd gewaardeerd, gezien het aantal danslustigen. Het trio heeft vooral be kendheid bij de Soester jeugd door de bcat-missen, die zij muzikaal verzorgen in de parochie Soestzuid. Als bijzondere attractie trad daarna het jeugdige meisjeszangduo „The Pamala's" uit Arnhem op. Deze meisjes, nog niet zo heel lang geleden ontdekt, zorgden voor de charmanta afwisseling in het programma. Zij brachten enkele songs ten gehore begeleid door gitaarspel van een van hen. Deze avond, de tweede sinds de plannen voor de oprichting van een soos ter tafel kwamen, was zeer geslaagd. In september hoopt men te starten met de soos. maar hiervoor moet het nodige enthousiasme aanwezig zijn. In de toekomst zullen evenementen van verschillende aard georganiseerd worden, al naar gelang de belangstelling. Oon zal er met lidmaatschapskaarten gewerkt worden om een selectie onder de leden te krijgen is dit beslist nood zakelijk. De soos heeft een gesloten sfeer, dit wil zeggen dat alleen zij die tot de pa rochie Soestdijk behoren en hun evt. verloofdes zich op kunnen geven als lid. De minimum leeftijd is gesteld op 16 jaar. Inlichtingen betreffende de soos zijn verkrijgbaar bij P. v. Dijk, Albert- hanweg 25, of J. Plieger, Laanstraat 4. Gedurende de tweede en derde week van juli heeft R.A.-9 van de Don Bosco Groep weer de jaarlijkse zomerexpe- ditie gehouden. Met de fiets trokken de rowans door Nederland en België, waar na het door de noordelijke Ardennen ging naar Prüm in Duitsland, een af stand van ongeveer 340 km. Deze oude kloosterstad in het Eifel- gebergte en zijn omgeving hebben een historisch bijzonder interressant verle den en zijn rijk bedeeld met natuur schoon. Hier werd een week doorge bracht en de vele voettochten in de om geving gemaakt, gaven een prachtig beeld van deze bergachtige streek. Vandaar ging het door de Noord-Eifel richting Aken, waar de afdeling nog twee dagen verbleef en deze besteedde aan de binnenstad met zijn vele beziens waardigheden. De terugreis werd van-

Soester Courant | 1967 | | pagina 1