Papier werd uitgevonden door Chinese wapensmid Geslaafde sportdag van Hees Scheepsladingen mummies voor Amerika's papierindustrie Officiële mededelingen S0ESTERRERG VAN DE HAK OP DE TAK MEER YTETNAMS IN ZUID-AMERÏKA MYSTERIEUS MASSAGRAF met olifanten uit de steentijd DE FACADE VAN DE ZWEEDSE WELVAART BU8TENLAND? De Geop, Soest het buitenlands geld de goede reisverzekering Competitie Tempo Met bromfiets in de sloot Aanrijding op de Bosstraat Ondanks verbod achter stuur Aanbesteding Geslaagd Hulp-secretarie S.E.C.-nieuws Raadselachtige vondst van skeletten in Spanje DINSDAG 8 AUGUSTUS 196T Het materiaal, dat in de loop der eeu wen gebruikt is voor het schrijven, zo dat veel wetenswaardigs voor het na geslacht bewaard kon blijven, is door de tijden heen nogal aan verandering onderhevig geweest. Bij de primitiefste volkeren bestond reeds de drang om zich uit te drukken en hiertoe gebruik ten zij rotswanden, waarop in een soort letterschrift of door middel van teke ningen een en ander werd vastgelegd. Zij vormen de eerste bladzijden van de geschiedenis der mensheid. Het schrijven op stenen tafelen, op stukken klei en scherven, kwam later in zwang en betekende reeds een aan merkelijke vooruitgang, want de rots wanden waren niet te transporteren, het nieuwe materiaal wel. Zeer lange tijd hebben de steen- en kleitabletten zich weten te handhaven, totdat om streeks 3.000 voor Christus in Egypte de papyrusrol in gebruik kwam. Deze papyrusrollen zijn omgeven met een waas varï mysterie en zijn ons be kend door opgravingen in het oude Egypte. Zij zijn het, die or.s in de loop der jaren veel verteld hebben over leven, godsdienst en geschiedenis uit de oudheid. Papyrus en perkament De papyrus werd vervaardigd van de stengels der in de moerissige Nijlgebie den welig tierende Cvperus Papyrus, een soort riet. De driekantige en vaak 3 tot 4 meter lange stengel werd van de bast ontdaan en in smalle stroken gesneden, deze werden kruiselings over rroipjrd. Dc ald gevormde dub- Gaat u met vakantie naar het kan voor u verzorgen. Kantoren: Kerkplein 9, Soesterbergsestraat 14, Koninginnelaan naast nr. 38. bele laag werd door middel van plan- tenlijm tot één geheel verenigd, ge klopt, gehamerd, gewreven, geperst en gedroogd en wanneer dan het opper vlak met een steen of schelp werd glad gemaakt en rederolie bewerkt, leg het blad gereed. De Egyptenaren had den reeds zeer vroeg een grote vaardig heid in de vervaardiging van hun schrijfmateriaal en gelukk;c voor het nageslacht bleek de kwaliteit zeer deug delijk en waren de Egyptenaren een schrijflievend volk. waardoor veel be langrijks tot ons gekomen is. Een ontdekking, die aan de bewoners van het stadje Pergamon in Klein-Azië wordt toegeschreven, bracht iets ge heel anders. Daar werd omstreeks 300 voor Christus voor het eerst gebruik ge maakt van de tot een schrijfstof be werkte huidjes van de kleine dieren. Tot op de huidige dag wordt dit ma teriaal naar die stad genoemd en heet perkament. T'sai Lun, dc wapensmid Het waren de Chinezen, die in 105 na Christus voor het eerst papier maakten. De voorman der keizerlijke wapensme derijen, T'sai Lun, ontdekte de nieuwe methode. Het principe van zijn vinding wordt in grote lijnen in onze moderne tijd nog gevolgd. Deze Chinees maakte een brijachtige massa van touw en bast van de moer beiboom, verdunde die sterk en schepte met een bamboezeefje een dunne laag, welke uitdroop en verhardde. Na ge perst en gedroogd te zijn, vormde dit het eerste blad papier op aarde. Mumm'c- in de Daoiermolens Na dc kruistochten, waarbij het westen intensief kennis had gemaakt met het oosten, begon de opmars van het papier in Europa. Vooral na de uitvinding van de boekdrukkunst kwam men reeds snoedlg tot een tekort aan grondstof, want lompen zyn *n waren altyd schaars. Men zocht koortsachtig naar een ander materiaal, maar slaagde nog niet. Pas omstreeks het midden van de 19de eeuw gelukte het om hout als grondstof te gebruiken, dank zy dc vin ding van het siypproces door de Sak sische weversbaas Gottlob Keiler. Toch bleek men hiermede nog niet geheel uit de narigheid, want voorlopig ver vaardigde men papier van 50 °/o hout en 50 °/a lompen. De jacht op lompen als grondstof nam bedenkelijke vormen aan. In 1856 ver scheen in dc Ver. Staten een vlammend protest, omdat Amerikaanse handela ren zich niet ontzagen in Egypte scheepsladingen mummies op te kopen, waarvan dc linnen en papyruswikkclin- gen altyd nog gemiddeld 15 kg per mummie vertegenwoordigden. Deze wikkelingen werden afgestroopt en als ideale vezelstof in de maalbakkcn ver werkt. Doch dc Amerikaanse zakenman verweerde zich op dit protest door op te merken, dat men in Egypte de lo comotieven met mummies stookte. Zo sprong men in die tyd met onze cul tuurgoederen om! Gelukkig ontdekte men later een sy steem om uit hout de cellulose af te zonderen, een produkt, dat vrijwel de lompen kan vervangen en hiermede bleek het probleem van de grondstof- fenschaarste in principe opgelost. Slechts in uitzonderingsgevallen worden nog lompen als grondstof gebruikt. Vrijwel alle papier is op de een of andere ma nier uit hout vervaardigd. Het is een geluk, dat men dit vervangingsmiddel voor lompen heeft kunnen vinden, want anders zouden we in deze nnni^verslin- dende tiid n c+u'--.-» t^xti^1 meer kun nen bemachtigen en zouden we ons met kranten en dergelijke moeten kle den Het bamboezeefje is vervangen door kopergaas, de grondstof is van andere samenstelling en de geringe produktie van de Chinees is in onze tijd opge voerd tot ongeveer 5.000 kg per uur op de enorme papiermachines, maar het principe is onaantastbaar Omstreeks 800 maakten de Arabieren in Noord-Afrika reeds papier op de ma nier die zij via andere oosterse volke ren van de Chinezen geleerd hadden. Bij hen ontwikkelde de papiermakers- kunst zich nog mep'- - - grondstof was toen reeds gewijzigd en men gebruikte lompen, die gereinigd en in lompen- stampers, een soort molens, totaal fijn gemaakt werd. Men verkreeg op die manier houtvrij papier van uitstekende kwakte'* lijk weinig aandacht, maar ir. ver scheidene Zuidamerlkaanse landen zijn inderdaad Vietnam-achtige toestanden aan het groeien. Venezuela is er een voorbeeld van en de laatste tijd meer nog Bolivia, waar ook Castro's makker Ché Guevara zich zou ophouden. De troepen van president René Barrientos hebben na vier maanden strijd maar enkele tientallen rebellen te pakken gekregen, waaronder overigens ook de Franse hoogleraar in de filosofie Régis Debray, wiens boeken naast Castro's woorden en het boek De verdoemden der aarde van de psychiater Franz Fa- non, het geestelijk arsenaal vormen van de castroïstische bewegingen. Het geringe succes van Barrientos sol daten is al druk bezig het gezag van de president te ondermijnen, toevallig een van de minst reactionaire op het halfrond. Er is weer goede kans dat hetzij een uiterst linkse, hetzij een uiterst rechtse staatsgreep hem verdrijft. Dat is het waar de rebellen op uit zijn: dat de staat gewoon kapot gaat aan de ver geefse strijd tegen de zich steeds in oerwoud of stad oplossende, maar nooit verslagen tegenstander. Een schrale troost vormt het feit dat Moskou zich weinig bereid toont al te veel steun te verlenen - bet kapittelt Castro trouwens al voorzichtig voor zijn opzwepende activiteiten, zoals Cas tro in bedekte termen Moskou laakt dat het zich nog inlaat met de Zuidame- rikaanse communistische partijen, die nog volgens de regels van het spel, via de stembus, aan de macht willen ko men, Maar Bolivia laat zien dat het ook zonder veel hulp (en wat strikt nodig is levert China nog wel) ook al heel aardig gaat. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Esso Nederland N.V., Zuid-Hollandlaan 7 te 's-Gravenhage, om een nieuwe de gehele inrichting omvattende vergun ning, bestemd tot het opslaan en afle veren van motorbrandstoffen, op het perceel Rademakerstraat nr. 9 te Soes- terberg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2503. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op dinsdag 22 augustus a s., des voormiddags 10.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 4 augustus 1967. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan J. H. H. Kwak, Soesterbergse straat 51c te Soest, op zijn daartoe ge daan verzoek op grond van het bepaal de in artikel 20 van de Wederopbouw- wet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een koninkrijkszaal op het perceel, gelegen aan de St. Theresia- straat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nummer 8464, zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Soestdijk-'t Hart". Alvorens een definitieve beslissing te nemer, stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 8 augustus 1967. BESTEMMINGSPLAN INDUSTRIE TERREIN GEDEELTELIJK GOEDGEKEURD De burgemeester van Soest brengt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 31 van de wet op de Ruimtelijke Or dening, ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, geopend op iedere werkdag van 0-12 uur, voor een ieder ter inzage ligt het onherroepelijk geworden besluit d.d. 24 mei 1976 van gedeputeerde staten te Utrecht, waarbij het bestemmingsplan Industrieterrein, regelende de bestem ming voor de grond in het gebied glo baal omsloten door de Laanstraat, de Beckeringhstraat, de Koningsweg en de Klaarwaterweg, gedeeltelijk is goedge keurd. Soest, 8 augustus 1967. De jaarlijkse sportdag van de voetbal vereniging Hees, welke zaterdagmorgen door de voorzitter, de heer G. Th. Kok met een welkomstwoord tot de vele deelnemers werd geopend, is in alle op zichten geslaagd. Niet alleen door het grote aantal deelnemers(sters) maar ook door het fraaie zomerweer. De uitslagen zijn: Verspringen, gehuwde dames: 1. mevr. R. Blokland 3.25 m, 2 mevr. M. v. d. Veen-Hodde, 3.15 m, 3. mevr. v. d. Broek 3.10 m. Verspringen, ongehuwde dames: 1. Vera Kok. 2. B. Dorrestein. 3. H. van Steen- delaar. Hardlopen, gehuwde dames: 1. mevr. v. d. Broek. 2. mevrouw M. v. d. Veen- Hodde. Hardlopen, ongehuwde dames: 1. Vera Kok. 2. B. Dorresteijn. Kogelstoten gehuwde dames: 1. mevr. Blokland 5.90 m. 2. mevr. M. v. d. Veen Hodde, 5.83 m. 3. mevr. v. d. Broek. 5.42 m. Kogelstoten ongehuwde dames: 1. B. Dorrestein, 5 m. 2. J. Altena 4.85 m. 3. H. van Steendelaar 4.43 m. Hoogspringen, gehuwde dames: 1. me- 30 Amateurs en nieuwelingen en 8 ad- spiranten gingen donderdagavond van start. De eerste groep reed weer 1 uur plus 10 ronden, de adsipranten ongeveer 3 kwartier. Ook nu ging het weer hard, reus v. d. Tol was de eerste demarant en in de 3e ronde ging 7 man aan kop. In de 16e ronde ontsnapten Rik Hees, Jaap v. d. Broek, Harry Visser en Har- ry Ligter, maar zij werden terugge haald door het peleton. In de 27e ronde viel het peleton in twee stukken, maar deze breuk werd ook hersteld. Meerdere jitlooppogingen volgden nog en de laatste kwam van Ad v. d. Ploeg in de 46e ronde, maar ook deze mis lukte en een massaspurt moest de be slissing brengen. Deze werd: 1 Arie Bakker, 48 ronden (55 km) in 1.16.33 uur. 2. Rik Hees. 3. Cees Proosdij. 4. Piet Bakker. 5. Ad. v. d. Ploeg. 6. Albert Verbeek. 7. Harry Visser. 8. Jan W. de Lange. 9. Wim Kruis. 10 .Piet Soeteman. De adspiranten hebben evenmin stil gezeten en na vele speldenprikken ont snapte Harry de Boer. In de 22e ronde had Harry de anderen allemaal gelapt. Uitslag hier: 1. Harry de Boer, 23 ron den (26 km) in 40.05 min. 2. Hans Blaschke. 3 Theo Majoor. 4. Wil v. d. Heuvel. 5. Hans Peet. 6. Joop~"Schaafs- ma. 7. Bertje v. d. Broek. vrouw M. v. d. Veen-Hodde 1.50 m. 2. mevrouw v. d. Broek 1.45 m. 3. me vrouw Bloemendal 1.40 m. 4. mevrouw De Bree 1.35 m. Hoogspringen, ongehuwde dames: 1. B. de Zeeuw 1.25 m. 2. Vera Kok 1.20 m. 3. B. Dorresteijn 1.15 m. 4. H. van Steendelaar 1.10 m. Mevrouw M. v. d. Veen-Hodde behaal de bij al deze wedstrijden het hoogste aantal punten en kwam in het bezit van de fraaie wisselbeker, die vorig jaar was gewonnen door Vera Kok. Heren hardlopen: 1. J. B. de Boer. 2. F. v. d. Kuil. 3. R. de Haan. Heren hoogspringen: 1. J. B. de Boer. 2. H. Geytenbeek. 3. J. Vrakking. 4. R. de Haan. 5. H. C. Buddingh. Heren verspringen: 1. J. B. de Boer, 5.11 m.. 2. A. H. van Bruggen 4.92 m. 3. H. Bosman 4.84 m. 4. F. v. d. Kuil 4.74. 5. H. Buddingh. Heren kogelstoten: 1. H. Geytenbeek 12.87 m. 2. J. B. de Boer 11.52 m. 3. R. de Haas 11.50 m. 4. T. Muis 11.45 m. 5. P. Bakkum 10.95 m. De heer J. B. de Boer, die in al deze wedstrijden het hoogst aantal punten behaalde, kwam wederom in het bezit van de fraaie wisselbeker. In de namiddag vonden volleybalwed strijden plaats. De dames speelden te gen Lage Vuursche en verloren met 1-2. De heren van Hees, die aantraden tegen de heren van Lage Vuursche, de- der het niet beter en moesten ook het onderspit delven met 1-2. Het slot van deze sportdag was 'n voet balwedstrijd tussen het bestuur en com missieleden en het vierde elftal, dat kampioen is geworden. De jeugd zegevierde en al vrij spoedig moest de keeper van bestuur en com missie de bal tweemaal uit het net ha len. De rust ging in met de stand 1-4. Daarna deed het vierde 't wat kalmer aan en tegen het einde werd het zelfs 2-4 voor de oudjes. Het vierde elftal won de uitgeloofde wisselbeker. De voorzitter, de heer G. Th. Kok reikte na afloop de prijzen uit. Omdat de 22-jarige bromfietser C. V. uit Amersfoort op de Peter van den Breemerweg bij het „kolkje" een be tonnen paaltje raakte, kwamen hij en zijn 16-jarige Amersfoortse dupassa- gier F. de L. in de sloot terecht. De L. brak daarbij zijn rechterpols en is naar Zonnegloren gebracht. De over de Den Blieklaan rijdende automobilist J. J. de K. alhier verleen de zaterdag geen voorrang aan de voor hem van rechts over de Bosstraat ko mende H. A. B., eveneens uit Soest. Het gevolg was een aanrijding, waarbij zware materiële schade ontstond. Beide voertuigen moesten worden wegge sleept. Er deden zich echter geen per soonlijke ongelukken voor. J. J. uit Baarn, die wegens een ver keersovertreding de rijbevoegdheid was ontzegd, stoorde zich daar niet aan en kroop toch achter het stuur. De Soes- ter politie hield hem aan en dat kost te de Baarnaar opnieuw een procesver baal. Gistremorgen werd door de directeur van Gemeentewerken aanbesteed de verbetering van de Prof. Lorentzlaan te Soesterberg, het leggen van een riole ring in de Dalweg en in de Smitsweg. Voor het eerste werk was de hoogste inschrijver de Gooise Wegenbouw te Nieuw Loosdrecht met 36.000,De laagste was fa. Van de Biezenbos uit Amersfoort met ƒ28.455. Het werk was begroot op ƒ27.000. Voor de Dalweg schreef als hoogste in fa. Kosterman en Zn. uit Wijk bij Duurstede met 108.000. Laagste in schrijver was K. van Barneveld te Huis ter Heide, die inschreef voor ƒ90.110. De begroting gaf een bedrag aan van 99.000. Voor het werk aan de Smitsweg was de hoogste inschrijver opnieuw de fa. Kosterman met 225.000. Laagste was de fa. Schuier uit Soest met 187.285. ZUIDVOGELS II- S.E.C. II 1-5 Dat het tweede S.E.C.-team zeer sterk geacht moet worden blijkt wel uit de uitslag. Zonder veel moeite werd voor rust een 3-0 voorsprong bereikt. Doelpunten van Dik van de Broek (2 x) en Dik de Jong (1 x) waren voldoende om het na de rust wat kalmer aan te doen. Leo van Breukelen dacht er anders over, want na vijf minuten spelen in de tweede helft scoorde hij van zeker twintig meter een enorm hard schot, dat doel trof in de rechter bovenhoek. Tenslotte maakte Kees Dorrestein, ove rigens geen familie van Kees Dorre stein, die nu bij H.V.C. speelt, er 5-1 van. S.E.C.-G.V.V.V. Zaterdag a.s. speelt S.E.C. zijn eerste nederlaagwedstrijd tegen deze Veenen- daalse tweedeklasser, de bezitter van het Koningin Emma-Monument. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde, de heer Th. A. W. Splinter te Soesterberg. Wegens vakantie is de Hulp-secretarie te Soesterberg tot 16 augustus alleen ge opend op donderdagmorgen 10 augustus van 9 tot 12 uur. De uitbetaling van de gelden van de Algemene Bijstandswet heeft plaats op donderdag 10 augustus, van 9 tot 12 LACHEN OP DE FOTO ..Morgen maken we een foto van je buikje", zei de dokter tegen Pietje in het ziekenhuis. En Pietje vroeg „Waar moet ik dan lachen ECHTSCHEIDING In Milwaukee is een echtscheiding toe gewezen aan een kinderloos echtpaar, waarbij de vrouw de cocker spaniel krijgt en de man het recht op bezoek. De man, George Clark, mag de hond, Pepper, op redelijke tijden bezoeken en moet zorgen voor zijn halsband en dekens. Zijn gewezen echtgenote moet de hondenbelasting betalen. GLAMOUR Volgens een enquête in Time zijn lang niet alle Amerikaanse vrouwen gla- mour-girls. De meeste vrouwen in de V.S. hebben zelf geen auto, één derde heeft zelfs geen rijbewijs, slechts 4 °/o heeft een buitenlandse reis gemaakt en maar 5 drinkt iets alcoholisch. U hoeft er dus niet zielig bij te zitten als u vanavond in uw kijkkast al die Amerikaanse show-girls aanschouwt. Dat zijn misschien doodgewone patat zussen. Het vieren van de verjaardag van Cas tro's Cubaanse revolutie (de veertiende) verloopt dit keer opzienbarender dan ooit tevoren. Vooral ook doordat de negerleider Stokeley Carmichel als ere gast nogal krasse taal uitslaat, die door de golf van oproeren in de negerget to's in de V.S. een extra accent krijgt. Door te spreken van Vietcong-achtige commando's, die alom in de V.S. ertoe zullen bijdragen dat het land uiteen valt, blijft Carmichael bij het hoofd thema van de bijeenkomst. Castro's Havana is het bewijs van een geslaagde revolutie, de bekroning van wat inder daad begonnen is met kleine benden in de bossen, ongeveer zoals de Vietcong in Vietnam opereert. Slechts heeft die het nadeel dat ze het op moet nemen tegen de Amerikaanse macht, terwijl Castro de betrekkelijk zwakke en mo reel zeker niet sterke troepen van een gehate dictator tegenover zich had. Voor vele Zuidamerikanen is het be langrijkste in Havana van vandaag niet dat de economie er nog altijd niet flo reert, maar dat daar nu al veertien jaar lang de sociaal actiefste bevol kingsgroep het land leidt. Een ideaal waartoe zij zich thuis ook geroepen voelen. Castro's succes blijft een lich tend voorbeeld, temeer omdat hij net als zij vrijwel geen middelen bezat. De Vietcong is dan het illuster voorbeeld dat deze strijdmethode het ook tegen grote overmacht van technisch uitste kend uitgeruste tegenstanders uit kan houden. Dat verzekert bovendien nog dat de V.S. ook fysiek nooit in staat zullen zijn in latijns-Amerika op net zo grote schaal de overheden bij te springen als ze het in Vietnam heeft gedaan. Meer oorlogjes. In Europa krijgt het maar betrekke- EEMNES-S.E.C. 1-3 Deze wedstrijd, welke reeds vorig jaar gespeeld had dienen te worden, maar toen wegens tijdgebrek uitgesteld werd, is dan eindelijk donderdagavond op het T.O.V.-terrein in Baarn gespeeld. Oorspronkelijk was deze wedstrijd ge pland op de avond te voren, maar door een enorme regenbui werd het veld af gekeurd, wat trouwens onbegrijpelijk was, omdat het zeer goed bespeelbaar was. De nieuwe aanwinsten van S.E.C. wer den in deze wedstrijd opgesteld en niet geheel zonder succes. Dik Woudenberg wist reeds in de eer ste vijf minuten twee doelpunten te sco ren, Baltus Burgman en Dirk van Zoghei maakten eveneens een goede indruk terwijl twee junioren, die over gekomen zijn naar de senioren, ook re delijk speelden. In de eerste helft werd er door S.E.C. beter gespeeld dan in de tweede, wat een gevolg was van het uitvallen van Bertus van Veen en het nog niet hele maal in conditie zijn van Ed Brouwer, die na twee jaar afwezig te zijn ge weest vanwege een rugoperatie, weer wonderlijk goed begint te draaien. De wedstrijd werd uiteindelijk gewonnen met 3-1. S.E.C. miste nog een straf schop. ZUID VOGELS I-S.E.C. I 1-1 S.E.C. heeft zaterdagavond een zeer nuttige oefenwedstrijd gespeeld tegen het technisch goed spelende Zuidvogels. Reeds na drie minuten werd er door de linksbinnen een bal ingekopt uit een voorzet van de linkshalf. Leo van Berkel had hierop vrij vlug antwoord en de gelijkmaker kwam na een minuut of drie. S.E.C. was onvolledig. Woudenberg, Burgman, Surstedt, Hooyen, Dettmer en Van Remmerden waren verhinderd. Ondanks dit heeft S.E.C. goede kansen gehad om deze wedstrijd te winnen. De uitvallen van S.E.C. waren gevaar lijker dan van Zuidvogels, maar er werd niet afgerond. Voor rust viel Ries Dorrestein uit en werd na rust vervangen door Dik van de Broek, die met het tweede mee speelde tegen Zuidvogels II. Er volgde nog een wisseling, Cockie Aalberts werd vervangen door Henk Duijst, die ook in het tweede speelde. De wedstrijd was voor de rust aan trekkelijk, maar viel tegen van beide kanten in de tweede helft. Ruim 150 kilometer noordoostelijk van Madrid vinden we het hoogland van Torralba. Men is hier gestoten op een enorm massagraf van complete olifan- tenkudden, die waarschijnlijk door onze verre voorouders van zo'n 300.000 jaar geleden zijn omgebracht. Minstens 50 exemplaren van deze in die tijd over geheel Europa verbreide groepen jagers uit de oude steentijd met hun grove vuursteenen wapens en gereedschappen hebben hier geslacht. Reeds in 1888 werden bij de aanleg van een spoorbaan op dit hoogland ge weldige bruine beenderen uit de bo dem gehaald, maar niemand bekommer de er zich om of had er belangstel ling voor. Ongeveer 20 jaar later was het een zekere graaf De Cerralbo, die een grote hoeveelheid beenderen en wel een ware collectie olifantskeletten en stenen werktuigen aan het daglicht bracht. Daarna bestond er weer geruime tijd geen aandacht voor deze unieke vind plaats, totdat de Amerikaanse anthro- poloog prof. Clark Howell er het grote belang van inzag. Het ging hier toch om de eerste vindplatas buiten Afrika, die vergelijkbaar was met ue massale vondsten van dierlijke resten in de gro te oude Afrikaanse jachtplaatsen en deze Europese vindplaats was boven dien zeer oud. Door bestudering van deze vindplaats in Spanje hoopte professor Howell een studie te kunnen maken van het da gelijks leven van onze verre voor ouders, de oer-Europeanen. Alle ande re vindplaatsen uit deze zeer oude tijd leverden slechts wat vuurstenen werk tuigen en bottenresten op. In Torralba daarentegen liggen hele olifanten als skeletten compleet en wel in het moe ras van de ijstijd. Slechts enkele beenderen zijn door de oermensen versleept om te splijten en er het merg uit te halen. Het merk waardige is echter, dat alle schedels ontbreken. Hier vond professor Howell niet alleen zo'n vijftig olifantskeletten, doch te vens de resten van vele herten, wilde paarden en enkele neushoorns die hun laatste rustplaats vonden in een moe rassig terrein van modder en kleine watertjes, dat zo'n 300.000 jaar geleden in een periode tussen twee ijstijden dit deel van Spanje bedekte. Raadsels Hoe kwamen de dieren hier, vraagt men zich af? Waren zij het slachtoffer van door de oer-Europeanen georgani seerde drijfjachten? Dat wil men niet aannemen, aangezien bij deze skeletten juist het meest olifanten voorkomen en dat waren in die tijd zeker niet de minst gevaarlijke tegenstanders voor de mens. Hij had in dat geval ge makkelijker een andere buit kunnen kiezen die minder gevaar opleverde. Het is ook mogelijk dat de dieren het slachtoffer zijn geworden van bos- en steppenbranden, waardoor zij in het moeras zijn gejaagd. Wij kennen daar van een prachtig voorbeeld aan de hand van de vindplaats van Pikermi in Griekenland, waar duizenden zebra's, oerpaarden, gazellen, olifanten, apen en giraffen, door dergelijke branden op gejaagd hun einde vonden in een ge weldig massagraf. Het oude moeras van Torralba kan echter ook een kerkhof voor stervende dieren geweest zijn, waarin de mens slechts de rol van aas jager speelde. Misschien speelden ver giftige dampen die uit het moeras en warme bronnen opstegen, ook wel een rol bij het omkomen van deze dieren. Raadselachtig blijft echter, hoe het mo gelijk is, dat onder de vele olifanten die hier liggen zoveel jonge dieren zijn. Waren het huisdieren? Men zou in dat geval geneigd zijn aan menselijke invloed op de dood van de dieren te denken. In beendervindplaat- sen van jonger datum van na de ijs tijden treffen de onderzoekers veel ske letten van jonge dieren aan. Dit was het gevolg van het feit, dat de men sen in die tijd reeds huisdieren hielden en vee en uit de kudden juist de jonge malse dieren kozen voor de slacht. Zo redenerend zou men tot de conclusie kunnen komen dat deze oer-Europeanen van 300.000 jaar geleden olifanten als huisdieren hadden. Zo staat men momenteel nog voor een groot aantal raadsels en problemen. Vast staat echter, dat hier mensen uit de oude steentijd met vuurstenen mes sen en schaven vlees van de dode ko lossen afsneden, botten spleten en ver moedelijk aan de rand van het aan buit zo rijke moeras ware smulfeesten aanrichtten. Hiervan getuigen de vele stenen werktuigen die men er vond en het ontbreken van de schedels, die vermoedelijk meegesleept werden om er thuis de hersenen uit te koken. De mo gelijkheid is echter ook niet uitgesloten, dat ze meegenomen werden om verza meld te worden in een soort heiligdom, zoals men die kent in zuid-Duitsland uit de late steentijd en waar men hele collecties schedels van holenberen vond. Maar noch schedelverzamelplaats, noch resten van de mens uit die tijd werden helaas gevonden. Alleen de overblijfse len van zijn maaltijden en gebruiks voorwerpen vormen de aanwijzingen van zijn aanwezigheid. Zweden heeft de hoogste levensstan daard van West-Europa. De inwoners genieten tal van financiële en sociale voorzieningen. Enkele voorbeelden: de woningbouw wordt gesubsidieerd; de lagere inkomensgroepen krijgen huur- aftrek; opname in een ziekenhuis is gratis; de staat betaalt een deel van de dokters- en apothekersrekening van de Zweden en bovendien is de kraam zorg gratis en er zijn zwangerschaps uitkeringen. Dit is nog lang niet alles wat er voor de Zweedse gemeenschap wordt gedaan. Zo ontvangt men gratis hoger onderwijs, ziekengeld en werk loosheidsuitkeringen. Verder bestaat er ouderdoms- en invaliditeitspensioen. Zweden heeft geen werkelijke armoede en evenmin kennen de Zweedse steden achterbuurten. Ondanks al deze zegeningen van dit hoogontwikkelde land zijn veel Zweden ontvreden. Paradoxaal genoeg heeft dit land, dat zich in twintig jaar tijd tot de vermaardste welvaartsstaat heeft weten op te werken, veel van zijn oor spronkelijke problemen niet opgelost; in sommige gevallen zijn ze zelfs in om vang toegenomen. Alle kostbare sociale verzorging en on derwijshervormingen ten spijt heeft men sociale misstanden, zoals crimina liteit, alcoholisme en verslaving aan verdovende middelen niet aan banden kunnen leggen. Sinds 1950 is de mis dadigheid verdubbeld. Tussen 1963 en 1966 is het aantal moorden en bero vingen met 80 procent gestegen; ver krachtingen met 28 procent. Het alcoholisme geeft reden tot grote bezorgdheid, terwijl volgens de politie het gebruik van verdovende middelen zich onder jonge mensen als een epi demie verbreidt. Over het algemeen schrijft men deze weinig goeds voor spellende situatie toe aan de verslech tering van het gezinsleven. Woningbouw De gesubsidieerde woningbouw is een werkstuk waarop de sociale plannen makers het meest trots zijn. Dit neemt niet weg, dat juist de huisvesting thans een _v.an de meest ingewikkelde proble men in Zweden is. Overheidsbeperkingen en hoge loon kosten hebben de particuliere huizen bouw ontmoedigd. Ondanks een lage bevolkingsgroei zit het land midden in een huisvestingscrisis. In 1947 bedroeg het aantal ingeschre ven woningzoekenden in Stockholm 23.000. Dit cijfer bedraagt nu 120.000. waarbij nog 50.000 mensen behoren te worden gevoegd die in de voorsteden een huis zoeken. Geen gering aantal dus voor een stad met 800.000 inwoners. Hoge belasting. Het spreekt vanzelf, dat de eerder ge noemde sociale voorzieningen, belastin gen eisen, die tot de zwaarste van Eu ropa behoren. Deze last wordt gedra gen door hen, die het meeste van deze voorzieningen profiteren: de mensen met lage of middelmatige inkomens. De Zweedse belasting bedraagt met in begrip van de sociale lasten 40 procent van het Bruto Nationaal Produkt. Een gehuwde Zweed, die 18.000 gulden per jaar verdient, betaalt 30 procent van zijn salaris aan inkomstenbelasting en sociale lasten; een vrijgezel betaalt in een dergelijk geval 37 procent. Van in komens rond de 70.00 gulden gaat bij gehuwden 50 procent af en bij vrijge zellen 53 procent. Over het geheel dus een nog iets zwaardere fiscale druk dan in ons land. Bovendien zijn zeer veel produkten aan fikse belastingen onderhevig. Tweeder de van het bedrag dat men voor een liter benzine betaalt, 80 procent van de prijs van een pakje sigaretten en zelfs 90 procent van de prijs van een fles sterke drank, gaan naar de fiscus. De kosten van het levensonderhoud zijn sinds 1960 met 30 procent gestegen. De lonen en salarissen zijn weliswaar eveneens omhoog gegaan, doch de loon- inflatie begint nu de concurrentiepositie van sommige industrieën te ondermij nen. De huidige volledige werkgelegen- hied wordt door de stijgende prijzen en het verlies van buitenlandse markten in gevaar gebracht. Zweden reageert op deze bedreigingen met een beweging naar links. Naarmate de sociaal-demo cratische regering naar links schuift om de dreiging van het communisme te ontkrachten, verliest zij de steun van de zakenwereld en andere „gematigde" elementen. De in Zweden traditioneel goede verstandhouding tussen regering en bedrijfsleven is aan het verslechte ren. Een verontrustend beeld gaat ach ter de fa^ade van de Zweedse wel vaartsstaat schuil en niet het gezicht van een land dat zijn sociale proble men heeft opgelost, of van een natie die het recept voor tevredenheid heeft gevonden.

Soester Courant | 1967 | | pagina 3