1 jaar SPAR-Supermarkt Schreur te Soest! GRATIS dank zij de in geheel Europa! 249 shmmo° 2x 95 Supermarkt-nieuws Varkens fricandeau 368 Zeer magere 278 Honingzoete witte Druiven 149 EB Verse tHIOMe tuirsi 89 iet 248 Kilo bananen 69 Kilo Sperziebonen 49 -BBQE Precedent Boude wijn n' Dus: tijd voor feest! De SPAR zegt het met bloemen! bloemenboeket voor U! Kom koffie drinken bij de SPAR tor- vEBMOU™ PRSSISO CRïME Kopen bij de SPARZEGELS is sparen bij de koop! maakt wetswijziging nodig l"°' SPAR-KOFFIE Roodmerk 1.86 -vy.i.v/ **fUs\ van 149 nu flü ftjg m P bakje pl.m.1 kilo zonder draad Gunstige vooruitzichten voor andere gevangenen Van het begin af aan uitzondering ln onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT een gratis kopje heerlijke SPAR-koffie en 10°/o zegelkorting is 19 cent voordeliger. 10° -10% -10% -10°,o grote flacon l van 1 297 nü van 145 nü 1Q0 dus met 20% korting MARGARINE A O met 9 ct sparzegels met 17 ct sparzegels YORKERS 110 met 22 ct sparzegels TUTTI FRUTTI Q A met 20 ct sparzegels CHOCOLADEPASTA met 19 ct sparzegels BE 500 gram uitstekend geschikt voor saté 500 gram 250 gram (o.a. voor nassi en bami) 500 gram 1 alle Spar-vlees is van eerste kwaliteit (kwaliteitsklasse 1) DINSDAR 8 AUGUSTUS1967 De behandeling van Boudewijn H.f een der hoofdverdachten In de zo gerucht makende Baarnse moordzaak, heeft weer heel wat stof voor discussie opgeleverd. Hoe de minister van Justitie zich ook wendt of keert, er zjjn juist in dit geval opmerkelijke beslissingen genomen, welke in ons land voor zover men weet ten aanzien van gedetineerden met een dergelijk vonnis nog niet eerder zijn voor gekomen. Het lijdt geen twijfel, of er zijn bewust uitzonderingen gemaakt op de tot dan toe geldende regels. Nu er reeds meer stemmen van strafrechtsgeieerden, psychiaters en criminologen zijn opgegaan om wijziging te brengen in ons deels verouderd wetboek van straf recht, zou de eerste praktische wijziging, welke hier heeft plaats gevonden, wel eens een inleiding kunnen vormen tot een aanpassing van de wet, zodat in de nabije toekomst ook andere gedetineerden zullen kunnen profiteren van de nieuwe inzichten. Voor de strafwetgeving vormt het gebeurde daarom een heuglijk precedent! Hoe liggen nu de feiten? Boudewijn H. werd al bij zijn arrestatie in 1961 zo opvallend coulant behandeld, dat onmiddellijk het woord „klasse-jus- titie" werd gehoord. Hij werd door de toenmalige officier van Justitie te Utrecht in een personenauto van huis gehaald. Zijn vader mocht meerijden. Tevoren was deze scholier, die ver dacht werd van moord op zijn Soester vriend Theo Mastwijk, reeds een keer ontsnapt, waarbij de lakse houding van de justitiële autoriteiten fel werd gekri tiseerd. Een speciaal onderzoek onder leiding van mr. H. de Zaaijer. procu reur-generaal te Amsterdam, leidde tot een berisping van de betrokken officier. Men kreeg toen al sterk de indruk, dat Boudewijn H. werd behandeld met een welwillendheid, die ten opzichte van an dere delinkwenten ongebruikelijk is. In Baarn circuleerden geruchten, dat de officier een huisvriend van de familie H. zou zijn en er werd daarom geld in gezameld voor een goede verdediging van Hcnny W., een andere verdachte in deze zaak, wiens eenvoudige ouders nooit een strafpleiter van naam hadden kunnen bekostigen. Vier jaar geleden werden beide knapen tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. Zij werden tevens ter beschikking van de regering gesteld. Boudewijns broer, Ewout, kreeg drie jaar minder. Geestestoestand Krachtens de bepalingen, neergelegd in het thans nog geldende Wetboek van Strafrecht, moet een verdachte eerst zijn straf uitzitten, alvorens de terbeschik kingstelling ten uitvoer wordt gelegd. Daarom wekte het grote bevreemding, dat Boudewijn eind april 1965 reeds werd opgenomen in de dr. Van der Hoevenkliniek en daarmee in een uit zonderingspositie kwam te verkeren. De justitie gaf als reden op, dat de geestelijke toestand van de betrokkene zodanig was, dat opname in een inrich ting noodzakelijk bleek. Natuurlijk kan een gevangene in een zodanige toestand geraken, dat hij naar een krankzinni gengesticht moet worden overgeplaatst. Maar dat is een heel andere zaak. En de Dr. Van der Hoevenkliniek is nu juist géén krankzinnigengesticht, maar een psycho-thcrapeutisch centrum. De patiënten zijn er niet opgesloten. Zij mogen vaak vrij de stad in. Hier in Utrecht krijgen bepaalde delin kwenten, die ter beschikking van de regering zijn gesteld, een intensieve be handeling welke zoveel persoonlijke me dewerking van de patiënt vraagt, dat ze onuitvoerbaar is bij mensen die wer kelijk zwaar geestelijk gestoord of krankzinnig zijn. Studie Tijdens zijn verblijf in genoemde kli niek is Boudewijn ook in staat gesteld te studeren aan de Utrechtse rijksuni versiteit. Dit is een verheugende stap, alhoewel de konsekwentie daarvan is, dat straks misschien ook andere moor denaars vrijelijk in de collegebanken naast andere, niets vermoedende studen ten zullen kunnen aanschuiven. Alhoewel wij het toejuichen, dat gede tineerden in staat zullen worden ge steld, in hun straftijd te studeren op dat zij de jaren niet in ledigheid ver doen en zich later nuttiger kunnen ma ken in de burgermaatschappij, zal er toch een strenge selectie moeten wor den gemaakt tussen degenen die onge vaarlijk en andere die mogelijk wel ge vaarlijk kunnen zijn voor hun omge ving. Wij willen op gezag van de leiding van de Dr. Van der Hoevenkliniek terstond aannemen, dat Boudewijn H. niet voor de tweede maal in zijn leven een vriendje zal vermoorden. Maar wij heb ben al te veel meegemaakt met jonge mannen die uit gesloten of open inrich tingen kwamen met proefverlof, dan wel daaruit ontsnapten, om helemaal gerust te zijn op een voortzetting van de proeven in aeze richting. De studie van Hennie W., de tweede verdachte, heeft zich beperkt tot wer ken in de cel. Voor deze gedetineerde zal de terbeschikkingstelling mogelijk pas volgen na het uitzitten van zijn straftijd en voor Hennie is er ook geen gang naar school of collegezaal mogelijk geweest. Indien nu voor één gevangene wel bijzondere maatregelen worden ge nomen, ligt het voor de hand, dat spoe dig voor Hennie W. ook uitzonderingen van kracht kunnen worden. Er verblijven in onze strafgevangenis sen trouwens nog tal van leergierige jongelui, die mogelijk ook goede vor deringen zouden maken aan een univer siteit. Er is veel voor te zeggen, hier althans een begin van een selectie te maken. Tenslotte wordt er door tal van straf rechtsgeieerden en psychiaters reeds lang geijverd voor het schrappen, resp. wijzigen van tal van vwouderde arti kelen in ons oude Wetboek van Straf recht. Nu een eerste gedetineerde niet zijn negen jaren cellulair behoefde uit te zitten, doch tussentijds begonnen werd met een psycho-therapeutische be handeling, wordt het hoog tijd de wet aan deze nieuwe inzichten aan te pas sen en zo de mogelijkheid te openen voor een rechtsgeldige voortzetting van deze therapie. Medisch bezien, is er alles voor, de terbeschikkingstelling aan de gevange nisstraf te laten voorafgaan. Dat is nog een stap verder dan onderbreking van een reeds enkele jaren durende straf tijd. Indien wordt begonnen met een terbe schikkingstelling, kan men bereiken dat mensen die als geestelijk afwijkend worden beschouwd, direct de medische Is er zeker een naar aw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier behandeling krijgen die men voor hen noodzakelijk acht. Worden deze perso nen echter eerst jaren lang opgesloten, dan kan hun toestand alleen maar ver ergeren en bovendien kunnen zich com plicaties gaan voordoen, bijvoorbeeld als de gedetineerde door eenzame opsluiting in depressieve toestand geraakt of an derszins. Het plan is bij het departement reeds lange tijd in studie. Het is verblijdend, dat met de praktische tenuitvoerlegging een eerste begin is gemaakt. Verwacht mag worden, dat er dus spoedig een voorstel van wetswijziging zal worden ingediend om de nieuwe maatregel ach teraf te legaliseren. Dan zal ook Hennie W. de behandeling krijgen die hij nodig heeft blijkens de uitspraak van de rechter en dan zullen t.z.t. ook vele andere gedetineerden on der goede medische hoede komen, zich aan een universiteit kunnen laten in schrijven en wie weet ook eens in een zeilvakantie kunnen ontspannen. 1 jaar SPAR-supermarkt Van Weedestraat 1 jaar van ongelooflijk snelle groei 1 jaar van 10% korting in gratis SPARzegels 1 jaar van snel sparen door lage prijzen 1 jaar van tevreden huisvrouwen Samen feestvieren. Dat betekent voor u: een gratis boeket prach tige bloemen. Drie dagen lang. Doe uw boodschappen bij SPAR- Supermarkt Schreur - koop daar uw vlees en vleeswaren, uw groente, uw fruit en uw kruidenierswaren en u ontvangt gratis a.s. donderdag: een boeket rozen a.s. vrijdag: een boeket anjers a.s. zaterdag: een boeket fresia's (zolang de voorraad strekt - wees er snel bij!) Winkelen bij uw SPAR-Supermarkt is altijd gezellig. Maar nü helemaal. Donderdag, vrijdag en zaterdag van 10 tot 12 uur en van 3 tot 5 uur krijgt u chocóude 'k® 139-54* Prijswijzigingen voorbehouden. Deze aanbiedingen gelden uitsluitend Spar-kwaliieilsartlkelen. pakje SPAR-EUROP AH ANANAS blikje Q Q (knakworst) pot £m zakje Q H.H. pot w fel

Soester Courant | 1967 | | pagina 4