i'IaaC At Jdt i SWAGER Mallorca's welvaart te danken aan charters BLOEDPROEF OOK HIER VERPLICHT NA DE RELLEN DE BURGEROORLOG Meningen van lezers D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Krabbels van Knelis Zo vlogen de duiven Eiermarkt Risico verdubbelt na alcoholgebruik Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEEBSTATION KOM WASSEN BEI DE DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 FOTO BURG. GR0THESTRA5 TEL: 3917 SOESTDJK ongevallen waarbij geen alcohol in het geding is, maar óók ten opzichte van die, waarbij van hogere gehaltes sprake is. Onderzoekingen uit de laatste jaren zijn in het bijzonder gericht geweest om na te gaan hoeveel groter de kans is om lijkcr en duidelijke bewustzijnsdalingen worden manifest." De hooggeleerde auteur wijst in dit ver band op een desbetreffend onderzoek van een universiteitskliniek te Leiden in samenwerking met het gerechterlijk la boratorium van het ministerie van jus titie. dat zijn betoog over de invloed van het alcoholgebruik volledig bevestigt. Prof. Froentjes geeft ook een antwoord op de vraag hoe het mogelijk is dat in een proces-verbaal de politie constateert dat de betrokkene sterk onder invloed verkeert, terwijl het oordeel van de arts veel milder is. Verschillen „Er kleven grote bezwaren aan dit art senoordeel", zo meent hij. Die gevaren komen hier op neer, dat de tijd, ver lopen tussen het verkeersongeval en het artsenonderzoek, als regel te lang is. Het bloedalcoholgehalte is dan reeds aanzienlijk gedaald, de zelfbeheersing kan in belangrijke mate zijn hersteld. Er bestaan voorts grote verschillen bij de artsen, zowel in de wijze van onder zoek als in het interpreteren van de ver schijnselen. Bepaalde veranderingen in het gedragspatroon worden moeilijk op gemerkt, omdat de arts de onderzochte niet in normale en nuchtere toestand kent. Dat heeft tot gevolg, dat vele verkeers deelnemers, die alcohol hebben gebruikt en een ongeval hebben veroorzaakt, niet gestraft kunnen worden, ofschoon het vrijwel zeker is, dat zij die straf wel verdiend zouden hebben. Limiet In verschillende landen heeft de over heid al eerder een verbod ingesteld om aan het verkeer deel te nemen als het alcoholgehalte van het organisme een bepaalde grens heeft overschreden. Daartoe heeft men een bepaald alcohol gehalte van het bloed als limiet in de wet opgenomen. Als men de limietsen die tot op heden in verschillende lan den gelden, met elkaar vergelijkt, ziet men grote verschillen. Ze variëren van 0,3 promille tot 1,5 p.mmaar in de meeste landen heerste al een tendens om de limieten te verlagen. In België is men kortgeleden van 1,5 p.m. op 0,8 p.m. teruggegaan, in Duitsland over woog men hetzelfde. Gaat er van zo'n limiet een preven tieve werking uit? Prof. Froentjes meent van wel, mits men de limiet vrij laag stelt. Als voorbeeld noemt hij Tsje- cho-Slowakije. Daar werd enkele jaren geleden een wettelijke limiet van 0,5 p.m. vastgesteld. Een jaar later was het aan alcohol te wijten ongevallen reeds met 25 teruggelopen Bloedproef Nederland is het enige land in Europa, dat nog geen alcohollimiet in de wet heeft en nog geen verplichte bloedproef kent. Een hoogst merkwaardige situatie in een land, dat met een steeds stijgend aantal verkeersongevallen wordt gecon fronteerd. Prof. Froentjes spreekt over deze uitzonderingspositie van ons land zijn verbazing uit. Hij pleit vóór het invoeren van de wet telijke, bepaling, waarbij het deelnemen aan het verkeer boven een bepaalde al coholgehalte in het bloed strafbaar wordt gesteld. De grens van 0,8 promille ligt hem te hoog. „De enige weten schappelijk aanvaardbare grens zou 0,0 p.m. zijn kortom helemaal niet drin ken. Men kan eventueel enig alcoholge bruik toelaten ten behoeve van de „so- cial drinking" en de grens bij 0,5 p.m. leggen. Hij meent, dat tegen het verplicht stel len van de bloedproef geen onoverkome lijke bezwaren kunnen worden aange voerd. „Integendeel, men kan stellen, dat het, zowel in strafzaken als in civilibus, een zaak van rechtvaardigheid is, dat steeds de intoxicatietoestand van een verkeersdeelnemer, zoveel mogelijk naar objectieve maatstaven zou kunnen wor den vastgesteld." De Postduivenvereniging nam met 373 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Survilliers Fosses. De duiven werden te 6 uur gelost met westen wind. De eerste duif arriveerde te 11.35.45 uur, de laatste te 12.2.47. Uitslag: J. v. Klooster 1 11. W. v. Breu- kelen 2 45. W. Bos 3 35 40. W. Roest 4 32 47. F. v. d. Brink 5 37 62 66. Z.K.H. Prins Bemhard 6 50 52 56. E. Daatselaar 7 13 39. F. Groenestein 8 19 38 46. C. Vaessen 9 15 17 22 24. C. Bok- ma 10. H. Westerveld 12 18. H. Ketelaar 14 30 41 49 59 75. R. Westerveld 16 20 31 33 63. J. Huurdeman 21 71. Hooijer- Kleinegris 23 34 43 48 61 72. A. Mees ters 25 64. W. Altenaar 26 27 70. S.K.B. 28 36 54 74. M. Jak 29 57 58. P. Taal man 42. G. v. d. Broek 44. C. Kaats 51. H. v. d. Broek 53 65. G. Geitenbeek 55. H. Verkerk 60. J. Ruttenberg 67 68 69. J. Kamerbeek 73. Ook de postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht vanaf Sur villiers Fosses, afstand 395 km. De dui ven werden gelost te 6.00 uur met een kalme zuid tot zuidwesten wind. In concours waren 433 duiven. De eerste duif arriveerde te 11.32.44 uur met een snelheid van 1184.45 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif te 12.16.48 uur met een snelheid van 1048.17 per minuut. De uitslag was als volgt: H. Woudstra 1 8 45 82. R. G. Voskuilen 2 28. A. C. van Ee 3 11 22 49 53 61 64 75 79 80 83 87. Comb. Ottens-Blokland 4 35 40 70. C. van Soest 5 7 43 46. J. Knoops 6 18. G. Rijksen 9 13 14 20 34 58 65 81. L. v 't Klooster 10 27 36 71 72. C. Huijskes 12 23 57. Jac. Wijnands 15 19 76. G. Zeijpveld 16. A. M. P. van Riet 17 44 48 52 67. C. v. d. Hoek 21 26 42 68 77. H. den Dekker 24 54 56. P. Wagner 25 78. J. v. d. Brakel 29. C. van Klingeren 30. A. J. van Dorrestein 31 55 62 63 74. J. v. d. Belt 32. C. Dijkman 33 38 51 60 66 84. P. J. Rauch 37 39. P. G. Duijst 41 47. W. de Bree 50. C. v. d. Lugt 59. H. Gorissen 69 85. E. de Goede 73. Jac. Stalenhoef 86. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van 13,25 tot 14,50. Middenprijs 14, Prijs per kg ƒ2,22. NOGMAALS: ONZE RECHTSPRAAK. In verband met het commentaar van mevr. A. F. Herlé-van Wijk op mijn ingezonden stukje van twee weken ge leden, gaarne even het volgende: Ik heb nimmer beweerd dat het recht met voeten getreden wordt. Ik heb al leen geschreven, dat er wel recht ge sproken wordt, maar dat de uitvoering van het vonnis nog al eens in tegen spraak is met de uitspraak. Wanneer het vonnis luidt negen jaar celstraf, is het toch niet de bedoeling dat de ver oordeelde naar zeilwedstrijden mag gaan en vrij en frank door Utrecht loopt. En wanneer een jongeman twee maal een poging tot moord op zijn geweten heeft benevens een aanran ding en hij wordt ter beschikking van de regering gesteld om op de Kruisberg opgesloten te worden, maar hij krijgt dan toch de kans om, zonder dat de bewakers het merken dat hij weg ge weest is, een jong meisje te vermoor den, dan geloof ik het volgende rustig te kunnen uitspreken: aan de uitvoe ring van een vonnis ontbreekt hier in Nederland nog wel eens het een en ander. Dat iemand, die zijn straf uitgezeten heeft, weer opnieuw de kans krijgt een nieuw leven te beginnen, daar ben ik beslist een voorstander van, maar naas tenliefde bestaat ook wanneer men misdadige elementen beschermt tegen zichzelf. En naastenliefde betracht men ook wanneer men de medemensen be schermt voor deze misdadigers. Wij leven hier gelukkig nog in een rechtstaat en wat betreft de uitdruk king: Vergeef ons onze schulden, gelijk wij vergeven onze schuldenaren, dit is een gebod van Christus, die wij allen persoonlijk in toepassing moeten bren gen. Gebeurde dit maar meer, dan zou de wereld er anders uitzien. Maar Christus heeft nooit gezegd: Laat de moordenaars vrij rondlopen. Met dank voor de plaatsing. H. TERLOUW. Koekoekweg 3, Soest De ministers van verkeer van zeventien Westeuropesc landen hebben besloten de bloedproef verplicht te stellen. Het hoogst toelaatbare alcoholgehalte in het bloed zal op 0,8 promille worden gesteld. In Nederland is hiervoor een wetswijziging noodzakelijk, omdat de bloedproef op grond van principiële bezwaren slechts vrijwillig kan worden genomen. Onderzoekers in verschillende landen hebben op grond van massa-onderzoek geconcludeerd dat gemiddeld 10 van de gemotoriseerde weggebruikers alco hol heeft gedronken. In de weekends, 's avonds en 's nachts is dit percentage aanzienlijk hoger, namelijk 15 a 20 Een groot deel van de verkeersongeval len ontstaat door overmatig alcoholge bruik, maar dat is al lang geen nieuws meer. Maar nog altijd wordt de invloed van alcohol op de rijvaardigheid schro melijk onderschat. Vele automobilisten Troepen met tanks moeten in Detroit de politie helpen op order van de gouver neur. die na een helikoptervlucht over de stad constateerde dat de autostad er uit zag of ze gebombardeerd was. Dat is zo'n beetje de bevestiging van uit spraken die kort tevoren in Newark waren gevallen op de vergadering van diverse Black Power-groepen. De voorzitter van die bijeenkomst, de als gematigd beschouwde dominee dr. Nathan King, zei daar dat de V.S. tegen 1971 een rassenstrijd zouden meemaken van groter omvang dan de burgeroorlog (van vorige eeuw), tenzij de rassen ver drukking ophoudt. Niet te ontkennen valt in ieder geval dat het daar al aar dig naar toe groeit: de zomer is nog maar amper begonnen en de twintigste opstand in een negergetto is ai geteld, zodat het totaal aantal dit jaar aan zienlijk hoger zal liggen dan vorig jaar, tenzij plotseling een wonder gebeurt. Extreem Opvallend was op de conferentie in Newark die gehouden werd kort na dat in die stad 26 doden waren geval len bij een plunderpartij annex brand stichting dat het woord werd ge voerd door tal van figuren die sinds geruime tijd een extreem standpunt huldigen. Floyd McKissick van het steeds mili tanter wordende C.O.R.E., het congres voor rassengelijkheid, bijvoorbeeld, gaf de toon aan in een zuiver anti-blanke atmosfeer, hoewel zijn organisatie in oorsprong zowel blank als zwart ver tegenwoordigde. Er waren vrij belachelijk extreme groe pen die zich voor de gelegenheid had den getooid met Afrikaanse stamhoof- denkledij en imposante snorren en het was geen wonder dat de organisatoren lieden als dr. Martin Luther King en Roy Wilkons van de gematigder orga nisaties niet hadden uitgenodigd. De zelfde rechten Maar jongere leden van die organisaties waren er wel degelijk, de toekomstige leiders die King en Wilkins zullen af lossen, wellicht al op korte termijn want hun aanzien daalt sterk in negerkrin gen, terwijl die van dichter LeRoi Jones en komiek Dick Gregory sterk toe neemt en dat zijn weer twee van de allerfelsten. Het uitgangspunt is ook veranderd. Martin Luther King en de zijnen men kan haast zeggen: hun generatie genoten eisten dat de neger die de zelfde plichten had als staatsburger, ook de zelfde rechten zou krijgen. Rechten, die in wetboeken en verordeningen vast te leggen zijn. Voor een groot deel is dit bereikt, zon der dat echter de negergetto's verdwe nen of leefbaarder werden. Gregory ziet de negers hun vrijheid krijgen „op af betaling": beetje bij beetje, heel lang zaam. En hij keert het om. Als de rech ten dan niet vlot verleend worden, waarom zou de neger dan wel vlot de plichten op zich nemen. Eisen Bijvoorbeeld door naar Vietnam te gaan om daar een onmiddellijke vrijheid te bevechten voor iemand die meer ge meen heeft met de neger dan met de blanke? Terwijl hij zelf thuis met min dere scholen, met mindere woningen, met minder werk genoegen moet ne men. De overheid kan met geld veel doen, redeneren Gregory en de zijnen, maar niet als ze dat geld in Vietnam besteden aan bommen. Dus moet er zwarte macht komen: de bevoegdheid der negers om het bestuur van het land op hun belangen te rich ten. De rellen in de getto's moeten de nu de macht hebbende blanken laten zien dat de negers de kracht hebben die macht aan zich te trekken. Het zijn eisen die Washington wel moet erkennen, zonder dat het er veel aan kan doen. Het kan verordineren en heeft dat gedaan dat iemand omdat hij zwart is geen kop koffie in een ca fé geweigerd mag worden. Maar hoe kan het verordineren dat er b.v. procen tueel niet meer negers dan blanken werkloos mogen zijn? De kern van het probleem is geen wij ziging in de wet meer, maar in de men taliteit. En het gevaar is groot dat die verandering niet snel genoeg gaat om inderdaad de voorspelde grote uitbar sting te voorkomen. menen in volle ernst, dat één of twee borreltjes beslist geen kwaad kunnen. In een uiterst belangwekkende beschou wing in het „Nederlands Juristenblad" heeft prof. dr. W. Froentjes zich tegen deze opvatting gekant. Voor de weten schap, zo stelt hij, is het een uitgemaak te zaak dat de onveiligheid op de weg niet alléén wordt veroorzaakt door lie den met een hoog alcoholgehalte in hun organisme, maar „zeker in de zelfde mate" ook door mensen met lagere ge haltes. Verraderlijk Het vraagstuk van de alcohol in het verkeer is in het bijzonder tot een pro bleem van de kleine doses geworden, zo meent deze Utrechtse hoogleraar. Op vallend en bedenkelijk is dat juist bij de lagere alcoholgehaltes relatief de meest ernstige ongevallen worden veroorzaakt. En dat niet alleen ten opzichte van de een ongeval te krijgen als men gedron ken heeft. Prof. Froentjes memoreert het uitgebreide Grands-Rapids onder zoek in de Ver. Staten. Dit onderzoek leidde tot de conclusie dat het onge vallenrisico voor weggebruikers met een betrekkelijk laag bloedalcoholgehalte tweemaal zo groot is als voor personen die geen alcohol hadden gedronken. Onderzoekingen in Tsjecho-Slowakije leverden nog hogere getallen op. Ontremming Reeds bij een gebruik van kleine doses alcohol gaan de hogere psychische func ties allerlei uitvalsverschijnselen verto nen, zo betoogd prof. Froentjes. „In deze toestand pleegt ontremming op te tre den", hetgeen met vermindering van zelfkritiek, overschatting van eigen pres tatie en onderschatting van gevaren ge paard gaat. Ook het handhaven van con centratie van de aandacht wordt moei- De vele duizenden Nederlanders, die dit jaar hun vakantie op Mallorca door brengen landen op een compleet nieuws- vliegveld. Vooral de veteranen, die niet voor het eerst de molentjes van Palma bij de landing onder zich langs zien glijden, zullen hun ogen uitkijken. Half juni is de luchthaven San Juan hele maal klaargekomen en zijn de geweldi ge gebouwencomplexen in gebruik ge nomen. Het wachten van de passagiers in de buitenlucht is daarmee ten einde gekomen. Er is orde geschapen in de chaos op hoogtijdagen. Dat was wel no dig, want in de weekeinden gedurende de zomermaanden is San Juan het druk ste vliegveld van Europa. Er landen dan meer dan 300 toestellen per dag. Enkele cijfers. In 1960 brachten zo'n vijfduizend toestellen een dikke drie honderdduizend passagiers naar Palma. In 1966 deden bijna 22000 vliegtuigen Palma aan. Ze zetten er een miljoen, tweehonderdduizend passasagiers neer. Dat zijn respectabele cijfers. Ook voor ons land, dat vorig jaar tegen de veer tigduizend vakantiegangers aan Mallor ca leverde. Het eiland, dat 370.000 in woners heeft - waarbij ook nog een handvol Nederlanders, die zo gelukkig waren om hier voor vast hun domicilie te kunnen kiezen - bezit niet minder dan tussen de 1300 en 1400 hotels. De grote stroom vakantiegangers kan er dus wel terecht. Het is begrijpelijk, dat het merendeel van de vijftigduizend beschikbare hotel bedden slechts gedurende de zomer maanden beslapen worden. Van half mei tot half oktober is het hoogseizoen op Mallorca. Dat wil niet zeggen, dat het in de vijf resterende maanden niet goed toeven is op dit merkwaardige stukje rots in de Middellandse Zee, maar de doorsnee vakantieganger is dan aan het werk. Om hem te lijmen gooien sommige toeristentrekkers er prij zen uit om van te rillen. Twee maan den hotel, inclusief reis, in de winter maanden is soms zo goedkoop, dat in woners van Mallorca er serieus over denken naar het vaste land te gaan en dan via zo'n goedkope trip terug te komen. „Zo goedkoop kunnen we zelf niet leven", zeggen ze meesmuilend. Men verbaast zich trouwens toch over de prijzen, die de moderne reisorgani sator berekent. Voor een vliegticket, in clusief veertien dagen verblijf vraagt hij een bedrag, dat nog lager is dan een retourtje met de lijndienst. Het principe van de grote omzet, kleine winst heeft de touroperators geen windeieren ge legd. Dank zij de chartermaatschappijen vooral, die in de weekeinden ladingen Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 passagiers bij Palma afzetten. Bij hon derden tegelijk komen ze. Voor vrijwel alle Nederlandse reisbu reaus is Mallorca een van de favoriete bestemmingen. Ze hebben er allemaal hun gastheren- en gastvrouwen, die de toerist vertellen, hoe hij zijn zonnedagen kan doorbrengen: in het elegante Palma, aan het wat gemoedelijker strand van El Arenal, tussen de rotsen, of met ex cursies. Ze zijn er in grote verscheiden heid, want Mallorca is meer dan alleen maar zonnebad-dorado. Geen bezoeker zal het eiland verlaten zonder een be zoek te hebben gebracht aan de glasbla zerij van Palma, waar vaklieden op de ouderwetse manier prachtig gekleurd glaswerk maken. Hij zal al evenmin voorbijgaan aan de grotten, aan de pa- relfabriek en de excursie Palma bij nacht zal ook voor hem een der hoogte punten vormen van zijn vakantie. In Mallorca zijn vele mogelijkheden voor excursies. Naar het Karthuizerklooster in Valdemosa bijvoorbeeld, waar Cho- pin en Georges Sand genezing zochten, Ajje 't ming vraogt mok zeige dak een verwoed kraantele- zer bin. Dat mot ok wel teugeswoordug, wijje een bietje op de hoogte blieve mit watter rongdom je heen allemaol ge beurt. Ik lees dan ok nie allenig de Soester Kraant, maor ok de grootere blaoje. D'r komme daogeluks kraante bie ming over de vloer en mit de veule folders en nog veul meer vorreme die een aor- dug staopeltje pepier. Endaor wil ik ut noeng us over hebbe, over dat pepier. Waant bienao daoge luks zie je bie vullusbakke pakke pe pier en kerton staon. Soms blieve die d'r staon, waant dan is de bak aachter de sjefeur van de vulluswaoge vol en dan kan ut nie meer mee. Mit alle be kende gevollege, waant zukke hoopies binne een uutdaoging veur de jonge- luu om d'r een trap teuge te geve. En dat hoeve maor een paor kwaojonges te doen of d'r is gin staopeltje meer, maor alle pepier leit over straot. Das niet alleen een bar 'gezicht, "maor 't is nog zongde ok, waant d'r binne minse zat, die die kraante graog wul- le hebbe. D'r is haost gin vereniging die nooit us een oud-pepieraksie ehouwe het en die vereniginge binne d'r nog altied. Zullie kriege wel aaltied de contribuu- sie binne van de leeje, maor as je nog us wat ekstraos wil doen, mot je d'r ok iets ekstaos veur doen. Da's nooit aanders eweest. De ene vereniging ver koopt balpenne of lepeltjes, de aandere verzaamelt oud pepier. Veural de karreke binne daor starrek in en geliek hebbie zullie, waant van de opbrengst kenne zullie vaok heule mooie dinge doen. Zullie kenne dan een potje maoke, dat in tieje, datter us veul geld op taofel mot komme, an esproke kan worde. De pries is noeng nie hoog hek ming laote vertelle. maor dat is nie zo arreg, waant dan bewaor je ut maor. D'r komme wel weer betere tieje, ok veur ut oud pepier. En pepier is geduldig, zeit een oud spreekwoord, dus wullie kenne ut rus tig laote leige tot de prieze weer om hoog gaon. Dan geliek het heule spul van de haand doen, dan hejje weer een paor stuuvers meer dan wanneer je het in de slechte tied verkocht had. hebbe. Ik spaor ut pepier ok aaltied mooi op en eens in de zoveul tied laot ik de otomebiel Iaangs komme om ut op te haole. En reke d'r op. datte kingders, die dat doen, blie binne. Daorom zou ik wulle zeige: Minse, d'r binne vereniginge en karreke zat te vingde, die gek binne op ut ouwe pe pier, -dat je toch ^weggooit. In plao^s van ut bie de vullusbak te zette eri cfe kangs te. loper-.dattut nie-op e&a'old wordt en dat binne de kortste tied al lemaol losse kraante in de tuun waoie, zou ik wille zeige: informeer us in de buurt welleke vereniging of karrek ut pepier wil hebbe. D'r binne gegaodigde zat. En die zalle d'r dankbaor veur weeze. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. naar het schilderachtige haventje van Pollensa en dan - via een der scherp ste bergroutes van Europa - naar Ca- lobra, waar de rotsen zich metershoog uit de zee verheffen. Het schilderachtige schiereiland Formentor, waar wilde berggeiten vluchten voor de te dicht na derende mens, de vurige volksdansen in Selva, de luxe van de hotels in Palma Nova en aan de Paseo Maritimo, het biedt allemaal de meest verwende toe rist ontspanning. Daarbij komen dan nog de romantische barbecu-avondjes, die verschillende tourleiders organiseren en niet te vergeten voor de dames de modeshows, waar de gastvrouwen graag een plaats reserveren. Er is voor iedereen wat onder de stra lende zon van Mallorca. Het mag dus eigenlijk helemaal geen verbazing wek ken, dat ieder jaar weer zoveel Neder landers hun koers richten naar dit eiland, dat met de chartervliegtuigen rechtstreeks vliegensvlug is te bereiken. In enkele uren van Schiphol naar Pal ma. Martin Schröder, directeur van Martin- air, ziet nog steeds groeiende mogelijk heden in de reizen naar Palma. „De mensen gaan wel eens voor een jaartje naar een andere bestemming, maar meestal verlangen ze het jaar daarop weer naar Mallorca", zegt hij. En op het eiland zelf beamen de hotelhouders dat. ,,'t is een spreekwoord, dat wie hier eenmaal geweest is, altijd terugkomt", zeggen ze daar.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5