Maarschalk Tito mjkimo t SOESTER COURANT MIKIÜO MIKSÜO GOUD WORDT MINDER UNIEK KONINGIN ELISABETHS GROOTSTE VIJANDIN j li Smidszoon werd onafhankelijk communistenleider Tito heeft veel bereikt BE voor Uw kind, kleedt Uw kind BETERS Bromfietser kreeg geen voorrang Burgerlijke stand Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Honkbalteam van S.E.C. kampioen Maria Stuart - een speelbal van avonturiers Belachelijke toestand WEES GEEM SLAK!! ,k i 4 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 Chroesjtsjow en Mao Tse-toeng, die jarenlang als de twee eerste dirigenten van het communistisch orkest optraden, zjjn er nimmer In geslaagd de schrille dis sonant van Tito's instrument uit hun ensemble te weren. Hoezeer zij hun orkest ook tot krachtige fortissimo's opzweepten, Tito's rebellerende klanken bleven het samenspel hinderlijk verstoren. In Joego-Slavië is de glorie van maarschalk Tito nog niet vervluchtigd. De 25ste mei werd Josip Broz, zoals de werkelyke naam van deze communistenleidcr luidt, 75 jaar. En dat is meteen een reden, om de politieke carrière van deze rode staatsman en z^jn rol van enfant terrible eens nader onder de loep te nemen. Op het wereldcommunisme rust een zware hypotheek. Zij heet Rusland. Sinds de vlammende geest van het com munisme, de briljante Trotski, is uitge dreven en vermoord .overheersen in Rusland niet de communistische idealen maar de imperiale Russische belangen. De Oosteuropese landen, waar de voor oorlogse schering nu met een commu nistische inslag is verweven, dienden als instrument voor de Russische macht hebbers. Zij dienden niet tot de ver breiding van het communisme zelve. Het Kremlin wil buiten Rusland geen communistische triomf. Niets heeft het meer doen schrikken dan de zegepraal van Mao Tse-toeng. Volgens Tito dient het communisme niet met de belangen van één enkel land vereenzelvigd te worden. Deze lei der heeft nooit gehandeld volgens het inzicht dat wat Moskou doet, welgedaan is. Tito voelde er niets voor zich te be lasten met de bevordering der Russische belangen. Keer op keer heeft hij Mos kou voor het hoofd gestoten en daarmee dikwijls de machthebbers op het Krem lin tegen zich in het harnas gejaagd. Partisaan Josip Broz is de zoon van een Kroati sche smid en een Sloweense moeder. Hij koos het beroep van zijn vader, maar hij moest tijdens de eerste wereldoorlog in Oostenrijkse krijgsdienst. Hij werd door de Russen gevangen genomen en pas in 1917 vrijgelaten. Hij bleef in de Sowjet-Unie en werd lid van de bolsje wistische partij. Hij keerde na enkele jaren naar zijn geboorteland terug waar hij zich ontpopte als een actief werker van de (verboden) communistische partij. Hij vestigde zich in Zagreb onder de schuilnaam Tito. In 1928 werd hij gearresteerd en tot vijf jaar veroordeeld wegens revolutionaire praktijken. Na zijn vrijlating keerde hij terug naar Moskou. Gedurende de tweede wereldoorlog deed Tito zich kennen als een heldhaftig ver- Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELS WEG 11, (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 zetsstrijder. Hij leidde met succes de partisanenopstand tegen de Duitsers. In 1945 werd hij minister-president van de verenigde regering. De maarschalk wist zijn machtspositie voortdurend te versterken. Na een bezoek aan Moskou kreeg hij het zelfs voor elkaar dat alle Russische troepen zich uit Joego-Slavië terugtrokken. Omhoog Sinds 1948 zoekt Tito naar wegen om zijn land zelfstandig te houden met ge bruikmaking van materiële hulp uit het westen, maar tegelijkertijd zonder zijn communistische principes prijs te geven. Tito's bewind is een zuiver communis tisch bewind. Er heerst in Joego-Slavië geen vrije meningsuiting, zoals talrijke schrijversprocessen hebben bewezen. Het is evenwel de grote verdienste van deze dictator geweest, dat hij de diverse landsdelen van Joego-Slavië tot een le vensvatbaar geheel heeft kunnen samen voegen. Daarbij is het hem niet altijd voor de wind gegaan. De collectivering kon niet worden doorgezet en de staats bedrijven kampten aldra met een tekort aan materieel en kredieten. Toch heeft Joego-Slavië zich omhoog gewerkt. De levensstandaard is in de afgelopen tien jaar aanzienlijk gestegen al blijft het platteland nog steeds achter bij de ste den. Toleranter Tito heeft niet alleen met het westen betere verhoudingen weten te scheppen, sedert een jaar of zes ademt zijn bin nenlands beleid ook een geest van gro tere verdraagzaamheid. De maarschalk heeft begrepen dat een dictator van golflengte moet veranderen Op de Vredehofstraat kreeg zondag de bromfietser G. J. M. P. uit Blaricum geen voorrang van de automobilist H. V. uit Hilversum, die vanaf de Vrede hofstraat de Noorderweg wilde inrij den. Bij de botsing liep de bromfietser enkele lichte verwondingen op. Hij is voor onderzoek naar Zonnegloren over gebracht. GEBOREN: Anton, zoon van J. Rutten- berg en T. van Empelen, Klaarwater- weg 87. Margirtte. dochter van R. J. van Stempvoort en M. Lagemaat, Birk- straat 52. Lorenzo, zoon van S. Le- narduzzi en M. M. Uiterwijk, Kerkpad N.Z. 28. Sylvia, dochter van A. van Brummelen en J. J. v. d. Biezen, Soes- terbergsestraat 184. Petronella Theo- dora Cornelia Theresia. dochter van A. M. v. d. Hoed en J. P. L. T. Knoope, Laanstraat 32. Carola, dochter van H. J. van de Kaa en K. J. Vos, beiden wonende te Zeist, Kamp van Zeist 6. Hermanus Franciscus Albertus, zoon van G. Bos en E. C. M. Otten, Antonie van Leeuwenhoeklaan 237, Soesterberg. ONDERTROUWD: Johannes Vonk, Bur gemeester Grothestraat 8 en Ietje Rie- mersma. Burgemeester Grothestraat 8. Rudolf Johannes Jacobus Weijers, Plesmanstraat 16, Soesterberg en Hein tje Hillegonda Takken, Fokkerstraat 11. Gerrit Samuël Kohier, Acacialaan 8, Baarn en Bertha Johanna Wilhelmina Meischke, Nieuwstraat 2. Marinus Cornelis Dingemanse, Bergv/eg 57, Zeist en Wilhelmina Petronella Maria Huur- deman, Schaepmanstraat 78. Dirk Buitenhuis, Oosterstraat 50, Baarn en Maria Wilhelmina Oprins, Kerkpad Z.Z. 78. GEHUWD: Sigurd Dietmar Siegfried Mallon, Eisbarenweg 2, Reinickendorf, Berlijn en Hedi Roedolfi Ypma, Stad houderslaan 23. Vincentius van Ber- kel, Moerbessenberg 27 en Bernardina Wilhelmina Wind, Moerbessenberg 27. Willy Louis Oosterlen, Bankastraat 1 bis, Utrecht en Cornelia Geertruida Schaap, Bartolottilaan 47. OVERLEDEN: Aaltje van den Heuvel, 84 jaar, weduwe van J. H. Dorresteijn, Nieuwstraat 63. Johanna Koning, 69 jaar, weduwe van W. H. Schlebaum, Beckeringhstraat 43. Aartje van As- selt, 85 jaar, gehuwd met G. van de Craats, Postweg 80, Soesterberg. Jan Pieter Meijboom, 77 jaar, gehuwd met J. van der Linden, Soesterbergsestraat 82. Dir. H- W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) Het honkbalteam heeft het ongelove- lijke gepresteerd. Vorig jaar kampioen in de afdeling Utrecht en dit jaar kam pioen in de derde klasse van de lan delijke competitie. De Terriërs uit Enschede hebben het aan het sportieve lichaam kunnen on dervinden wat het wil zeggen om S.E.C. te ontvangen. In Enschede moesten zij de eer aan S.E.C. laten met 11-1. Het ging echter niet zoals een ieder het zich had voor gesteld. Een zeer nerveus S.E.C. betrad het veld en moest tot de zevende in ning wachten eer er rust in het team kwam. Door diverse vakanties en een oproep in militaire dienst van de tweede honk- man J. Hofman kwam S.E.C. gehavend in het veld. De eerste inning was een kwestie van aftasten van de tegenstander. Een honk- slag van Prior was niet voldoende om punten te maken mede doordat een verre klap van Rodriguez in de hand schoen van de middenvelder belandde. Harris stuurde met een minimum aan worpen de slagploeg van de Terriërs naar de banken. In de tweede inning brachten twee goed uitgevoerde stootslagen van Har- ris en van Mourik evenzoveel punten binnen. Knickenbocker en Dickens kwamen over de thuisplaat. In de derde inning kon Bosboom sco ren op een verre klap van Knicken bocker, maar nog was de rust niet aan wezig ondanks de stand van 3-0. In de vierde, vijfde en zesde inning heeft S.E.C. zich beperkt tot het op poetsen van hun slaghouten. Zij wensten allen kampioen te worden met glimmend materiaal. Murphy verscheen in de zevende inning op de honken maar werd helaas op het derde honk uitgemaakt. Prior maakte het eerste punt in deze inning en Ro driguez en Bosboom zette S.E.C. op een comfortabele voorsprong. In de achtste inning kwam het glans- werk van S.E.C. Kellner, Murphy, Pri or, Rodriguez en Bosboom brachten nog vijf punten binnén en de handen kon den gewassen worden voor de vele fe licitaties. De voorzitter van de Terriërs bracht S.E.C. een bloemenhulde en de terug reis kon worden aanvaard. Het hoofdbestuur van S.E.C. zorgde voor de aangename verrassing om nu reeds mee te delen dat de ploeg zater dag 12 augustus in de wedstrijd tegen W.S.H.C. aan de Bosstraat iets bijzon ders ten deel zal vallen. De tussenstanden in deze voor S.E.C. belangrijke wedstrijd waren: Terriërs 000001000 1. S.E.C. 0 2 1 0 0 0 0 3 5 11. Werpers: Harris 12 x 3 slag, 4x4 wijd, 2 honkslagen tegen. Beijer 8x3 slag. 10 x 4 wijd, 12 honkslagen tegen. S.E.C. maakte vier en de Terriërs zes veldfouten. Zaterdag 12 augustus a.s. speelt de kam- pioensploeg tegen W.S.H.C. uit Win schoten en daarbij wordt zeer veel pu bliek verwacht. Uitslagen uit de 3e Klasse B: Trekvo gels-Baseball Pais 9-10. The Animals- H.B.C. 5-14. W.S.H.C.-Drachten 12-13. Stand voor de laatste competitiedag: I. S.E.C. 13 12 1 24 165- 21 2. Baseball Pais 13 10 3 20 123 80 3. H.B.C. 13 8 5 16 140 87 4. De Terriërs 13 6 7 12 103 137 5. Trekvogels 12 5 7 10 90 81 6. The Animals 13 5 8 10 98 74 7. W.S.H.C. 13 4 9 8 66 137 8. Drachten 12 2 10 2 59 208 wanneer hij door de stroom der geschie- deni« naar nieuwe schouwtonelen van het maatschappelijk leven wordt ge voerd. Zelfs voor de meest doeltreffen de despotische regeringen is het op de duur onmogelijk gebleken de vrijheid in alle sferen te onderdrukken. Despoten die roekeloos op de vrijheidsklep zitten, worden vroeg of laat in de lucht gebla zen en het vaak voorkomen van dit on geluk heeft de voorzichtige beoefenaars van dit vak geleerd dat het verstandig is het een of andere spuigat voor hun onderdanen open te laten. Legendarisch Het spuigat dat Tito het minst bezwaar lijk vindt, is een zekere mate van vrij heid op het gebied van het geestelijk leven. Vandaar zijn verzoenende geba ren ten opzichte van de r.k. kerk, waar bij hij goodwill trachtte te kweken bij de Slovenen en Kroaten, die overwegend katholiek zijn. Josip Broz heeft nu de leeftijd der ster ken bereikt. In de loop der jaren is deze voormalige verzetsstrijder en par- tisanenleider het symbool geworden van de Zuidslavische natie. Tito en Joego-Slavië zijn twee groot heden maar één begrip. Wie zal de kun dige maarschalk straks kunnen vervan gen aan de dictatoriale spits? Dit is een vraag, waar noch Tito zelf, noch zijn naaste medewerkers graag lang bij stil staan. Geen enkele figuur bezit het le gendarische idool van de veldmaar schalk, iedere opvolger van Tito zal daarom voor de zeer zware taak staan een man te vervangen die de indruk wekt onvervangbaar te zijn. De ministers van financiën van de tien rijkste landen hebben de wat zieke wereldwelvaart een injectie gegeven die haar een aardig eind naar herstel kan helpen. Dat is gebeurd door iets te maken dat vrijwel een internationaal papiergeld is, zonder dat het overigens di? naam mag dragen.. Met als konse- kwentie dat aan de macht van het goud voor het eerst behoorlijk is ge knabbeld. Het probleem waarover de tien minis ters van Engeland, Frankrijk, west- Duitsland. Nederland, België, de V.S., Canada, Japan, Italië, en Zweden - zich in het Londense Lancaster House be zonnen hebben, is wat in de wereld handel likwiditeit heet. Dat is in het groot wat de ijsman in het klein meemaaktin de warme sei zoenen verdiend hij goed en hij is dan zo verstandig wat over te houden voor de tijd dat hij geen mens een ijsje aan kan praten. Vriest het lang dat het kraakt, dan kan zijn vrouw toch naar de slager en de bakker. Goudreserve Landen zijn ook zulke ongeregelde ver dieners, maar ze hebben ook reserves om niet terstond te hoeven bezuinigen als een kwartaal eens wat nadelig uit valt met een tekort op de betalings balans. Die reserves bestaan uit goud in de eerste plaats en verder o.m. de dollar. Echter, wanneer de bodem van die re- serye in zich komt, wil een land nogal eens overgaan tot maatregelen die ake lig zijn voor de bevolking, zoals het remmen van de import. Dat is echter ook akelig voor de leverancier van dat land, want wat de ene natie niet koopt, verkoopt de andere niet. Die ziet zijn in komsten dus ook dalen en dat kan als een besmettelijke ziekte om zich heen slaan. Geen land hoeft zich te generen voor een dergelijk likwiditeitsprobleem, want het tekort van de een is het overschot van de ander. Evenweleen land dat alles heeft wat het wenst en toch een overschot heeft, wordt niet automatisch een grote klant van de met een tekort kampende landen. Als dat zo was, waren de problemen van zo korte duur dat met een betrekkelijk geringe reserve kon worden volstaan. Het tegendeel is echter het geval en de reserves behoren steeds groter te wor den. Bodem In zicht De wereldhandel is in de laatste vijf tien jaar met 150 toegenomen, maar de reserves met slechts een kleine veertig, vooral dank zij een ruimer toepassen van de dollar. Maar omdat juist de V.S. al zoveel betaalverplich tingen in goud tegenover de dollar op zich genomen hebben, is men zo'n beetje aan het eind gekomen van de mogelijk heden de zo nodige reserves te verrui men. Met andere woorden men zit on geveer in de situatie van een ijsman na een zeer langdurige koudegolf. Diverse landen - Engeland de laatste tijd herhaalde malen - hebben een be roep op anderen moeten doen om over likwiditeitsmoeilijkheden heen te komen. Het Internationaal Monetair Fonds kan tot op zekere hoogte helpen en in ge vallen waar het I.M.F. aan het eind van zijn latijn was, hebben onder andere de tien wel eens de koppen bij elkaar ge stoken en een extra-krediet ter tafel gebracht. Dat gebeurde echter steeds voor een bepaald geval cn met nauw keurig omschreven voorwaarden. Automatisch Wat de heren nu bekokstoofd hebben is een soort automatisch recht om kre dieten op te nemen, die een land als het ware regelrecht als een reserve kan beschouwen. Voor de rijke landen is een dergelijk systeem van een interna tionaal papiergeld behaaglijk, want het maakt het gemakkelijk de ups en downs van het handelsfortuin te egaliseren en voor de arme landen is het een troost dat daardoor hun export, die ze brood nodig hebben, niet terstond lijdt, zodra het de rijkere, importerende broeders om de een of andere reden eens wat slechter gaat. Vooreerst gaat het nog om een beperkte proef, die echter toch al weer een tien procent verruiming van de wereldre serves kan betekenen. De omvang is in deze echter minder belangrijk dan het principe dat zich nu heeft doorgezet tegen het verzet van de goudaanbidders als Frankrijk. Veto In Rio de Janeiro zal aan het eind van het jaar nog wel menig woordje over deze zaak vallen op de vergadering van de I.M.F., maar de grootste problemen liggen daar niet. En terzijde is een en ander ook een aardig succes voor de E.E.G.-landen, die bij elkaar zestien procent van de stemmen in het I.M.F. hebben. Tot dusver was tachtig procent nodig om belangrijke beslissingen er door te krij gen en de E.E.G. kon, hoe eensgezind ook, nooit een veto laten horen, zoals de V.S. met hun 22 wel. Dat veto recht komt nu bij vijftien procent te liggen, zodat Europa - mits het eens gezind is - of andere groepen van lan den nu ook over een vetorecht beschik ken. En dus meer invloed krijgen op het financiële wereldgebeuren. Vierhonderd jaar geleden, op de 19de augustus van het jaar 1561 landde in Schotland een jonge vrouw, die met het nodige eerbetoon werd ingehaald. Zy was ook niet de eerste de beste. Zy, Maria Stuart, was koningin van Frankrijk en Schotland. De jonge koningin heeft waarschijnlijk niet kunnen vermoeden, dat deze landing in haar vaderland, een wel zeer byzondere mijlpaal in haar leven betekende. Een mylpaal, die een totale ommekeer inhield van rust en geluk naar avontuur en een roemloos einde. Haar hart verloor ze aan de mannen, haar hoofd onder het zwaard van de beul. Mannen hebben in het leven van deze mooie koningin steeds een belangrijke rol gespeeld. Reeds op jonge leeftijd werd zy uitgehuwelijkt aan de dauphin van Frankryk, de latere Frans II. Na de dood van haar vader was zy dus koningin van Frankrijk en Schotland, alwaar haar moeder-weduwe het regentschap waar nam. Haar huwelijk met Frans II was zeer goed, doch er dreef een schaduw over, aangezien het kinderloos bleef. Na de dood van haar echtgenoot vonden er in Frankrijk ingrijpende wijzigingen plaats en was er voor Maria geen plaats meer als koningin. Haar restte nog slechts de troon van Schotland. Inmiddels was er in Schotland een re volutie uitgebroken tegen het feodale bewind van de heersende laag, bestaan de uit de koningin-regentes, de geeste lijkheid, die spotte met iedere vorm van moraalf- en een bepaald deel van- de adel. De protestanten onder aanvoering van Jacobus, prior van St. Andrew, een halfbroer van Maria Stuart, behaalden de overwinning dank zij de hulp van Engelse troepen. Tijdens deze troebelen overleed de regentes en kwam Maria uit Frankrijk terug. Haar halfbroer, die religieus haar te genstander was, werd toch haar ver trouwensman. Zij benoemde hem tot graaf van Moray en hij bestuurde het land met vaste hand. Er ontstond in Schotland een situatie, die men weinig heeft getroffen. Het land was in handen der protestanten, die het bestuurden met straffe hand. De koningin, die officieel erkend werd, was katholiek. Moeilijkheden met Engeland De rechten, die Maria Stuart op de En gelse kroon liet gelden, waren redenen, waardoor de verhouding met Engeland niet wilde vlotten. Zij zocht daarom een versteviging van haar positie en deze vond zij'in de persoon van Henry lord Darnley, die van moeders zijde ook aanspraken op de. Britse troon kon la ten gelden en die van vaders kant van de Schotse koningin stamde. Hij was een volle neef van Maria Stuart. Dit mocht hen niet weerhouden een hu welijk te sluiten. Darnley was tot dusver openlijk voor zijn protestantse gezindheid uitgekomen, maar na enige aarzeling ging hij na verloop van tijd over tot het katholi cisme. Een deel van zijn aanhang volg- de hem. Nu was de positie van de ka tholieken in Schotland er beter op ge worden en Maria nam de gelegenheid te baat om drastische veranderingen aan te brengen, hetgeen van haar stand punt bekeken volkomen duidelijk was. Darnley bleef de figuur op de achter grond: heerszuchtig, maar slap van ka rakter. Allerminst principieel hing hij meestal de huig naar de wind. Gere geerd werd er evenwel door een Ita liaan, Riccio genaamd, die Maria's se cretaris en vertrouwde was. Zij mocht Riccio zeer graag en na verloop van geruime tijd wist de slimme Italiaan zich een buitengewoon invloedrijke po sitie achter de schermen van de Schotse politiek te verwerven. De wraak van de koning Deze toestand beviel de heerszuchtige Darnley maar zeer matig. Hij toch was het, die zich koning der Schotten noem de en trachtte zijn gemalin Maria naar het tweede plan te schuiven. Darnley wist enige protestantse edelen voor zijn plan te interesseren. Zij hadden groot belang bij de verdwijning van Riccio, daar het de kleine Italiaan was, die hen in een steeds ongunstiger positie bracht. Toen op zaterdag 9 maart van het jaar 1566 de koningin met haar echtgenoot en enige leden van de hofhouding, waaronder Riccio, aan tafel zaten voor het diner, traden plotseling enige man nen binnen. Het was lord Ruthven, die op zich genomen had de wraak van de koning en het land te voltrekken, met enige metgezellen. Onder zijn met bont afgezet overkleed waren zijn harnas en wapens zichtbaar. Geschrokken infor meerde de koningin wat hem en zijn gezellen op dit late uur tot hen voerde. „Ik zie hier iemand," zei Ruthven, „die een plaats inneemt, welke hem niet toe komt. Door een dienstknecht als hij willen wij ons in Schotland niet laten regeren." De koningin gevangen Riccio zocht een toevlucht bij de ko ningin. Voor haar ogen werden de zwaarden ontbloot en over haar schou der werd Riccio gewond, waarna hij werd gegrepen en meegesleept. Op de gang stierf hij aan ruim vijftig won den. Het verhaal wil, dat men de eigen dolk van de koning in het lichaam van de vermoorde vond. Inmiddels was het paleis door de opstandige lords met hun aanhang omsingeld en werd de konin gin als een gevangene meegevoerd. Maar Darnley kon als slappe figuur de teugels niet in handen houden. De lords werden hem te machtig en daardoor zocht hij weer toenadering tot zijn ge vangen vrouw. Hij hielp haar ontsnap pen en vluchtte samen met haar naar een veilige schuilplaats. Hier verzamel de Maria weer alle getrouwen om zich heen en trok op naar de hoofdstad en bezette deze. De voornaamste deelne mers aan de opstand namen de wijk naar Engeland. Nog steeds wist de koningin niet dat haar echtgenoot met de verraders had samengewerkt. Toen zij daar achter kwam, voelde zij dit als een belediging van haar koninklijke waardigheid. Het gevolg hiervan was, dat zij hem van zich afstootte. Bij zijn oude vrienden behoefde Darnley door zijn dubbel spel ook niet meer terug te komen. Hij zag zich veracht en uitgesloten. Maria voel de zich alleen en verlaten. Zij twijfelde aan ware vriendschap en liefde en kwam .hierdoor in - een geestelijke toe stand, die soms zeer gevaarlijk kan wor den. Om macht en aanzien Onder de groten van Schotland speelde James Hepburn Earl of Bothwell, een imponerende, jeugdige figuur, moedig en glorierijk overwinnaar in dolle avon turen, een belangrijke rol. Reeds in Frankrijk had deze jonge edelman zich aan de zijde van Maria geschaard. Het is niet te verwonderen, dat zij, die te midden van het gewoel der partijen in de eerste plaats uitzag naar een haar persoonlijk toegewijde vriend, steun zocht bij deze betrouwbare en energieke man. Zij liet zich in een hartstochtelijke verhouding met hem meeslepen. Het schijnt, dat de liefde van Maria voor Bothwell niet op dezelfde wijze werd beantwoord, want uit haar brieven aan hem blijkt, dat zij een mededingster had. Het bleek, dat hij sinds kort met een ander in het huwelijk was getreden. Hij wenste de liefde van de koningin en haar persoon slechts in zoverre het hem macht en aanzien bracht. Voor alles wilde hij afrekenen met de ko ning. Hij sloot een verbond met de vij anden van Darnley en ontving zelfs de medewerking van de verbitterde ko ningin. Toen Darnley in Glasgow ziek werd, liet zij hem naar een eenzame woning in de nabijheid van het paleis brengen en daar werd hij op een nacht door Bothwell en zijn helpers gewurgd. Huwelyk met de moordenaar Wie beschrijft de ontzetting der Schot ten toen zij kort daarna vernamen, dat de koningin met de moordenaar van haar echtgenoot in het huwelijk zou tre den! Het was echter niet haar vrije wil. Bothwell had haar geheel in zijn macht, zoals hij heel Schotland in zijn macht had weten te krijgen. Hij dwong de lords, die bang voor hem waren, hem vrij te spreken van de moord en preste hen zelfs hem toestem ming te geven voor het huwelijk met de koningin. De lords trokken echter op naar het kasteel van de jonggehuwden. Bothwell dacht het wel met hen klaar te spelen maar zijn eigen soldaten lie pen over naar de tegenstanders. Both well mocht vluchten. Als zeerover heeft hij zijn verdere leven gesleten. Maria Stuart stierf op het schavot. Ons nieuwsblad zat in de bus. Met él het plaatselijk nieuws èn de vele advertenties van winkeliers. Dat boeit hem zo, dat hij zijn vaderlijke plicht erdoor verzaakt. Dal kan. Want wat in de naaste omgeving plaats heeft en wat déér te koop Is, dat wil geen ingezetene missen. Men wacht op die krant I Adverteren in dit blad het kan niet anders moet we! succes geven. van deze krant wil men niets missen, geen letter Publlkatle van da Nederlandsch* Ntauwsbladpers TE LANGZAAM RIJDEN OP DE AUTO. SNELWEG IS Omr.tUG EN STRAFBAAR Aanpassen aan het algemene verkeerstempó r. van80 a 90 km./ js veel veiliger.^ WSJ

Soester Courant | 1967 | | pagina 7