Soest toen - Soest nu Het oog gericht op het verkeer GLORIE Telefoonnummer ziekenauto 5980 DELEN IN DE WINST MAX TAK ALS EEN MINISTER GAAT DOKTEREN.. V.V.V .-nieuws Telefoonnummer ziekenauto 5980 WERKLOOSHEID Gevonden voorwerpen Brandende lappen uit trein gegooid Vrijdag 11 augustus 1967 46e jaasrgang no. 59 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bromfietsers botsten frontaal Eenden doodgegooid De burgemeester kocht de eerste jubileum-postzegels van het 100-jarige Nederlandsche Roode Kruis r. Dezelfde plaats in 1967. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 545 personen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Vorig jaar bedroeg dit aantal in de eerste drie maanden 461. Tegenover de stijging van het aan tal verkeersdoden staat een daling van het aantal verkeersongelukken. Vorig jaar waren dat er in het eerste kwar taal 64.658 tegen in dezelfde periode van dit jaar nog maar 49.027. Deze vermindering moet men overigens met een korreltje zout nemen, want ze is in feite een vermindering van het aantal registraties. In de voorgaande ja ren vielen aanrijdingen met lichte blik schade ook onder verkeersongevallen en derhalve waren ze van invloed op het eindcijfer. Maar sinds de nieuwe bepa ling, dat van dergelijke ongevallen geen proces-verbaal meer wordt opgemaakt, vallen ze buiten de statistiek. Overigens leeft bij velen nog de me ning, dat het niet opmaken van proces verbaal betekent, dat de politie niet meer op de plaats van een ongeluk ver schijnt als er lichte schade is. Dit nu is niet het geval. Indien men de politie waarschuwt, zal ze zeker komen, al maakte ze geen proces-verbaal meer op. Als er tenminste geen grove verkeers overtreding is gemaakt. In ieder geval geven de cijfers geen goed beeld meer. Het kan namelijk heel goed zijn, dat het aantal niet geregis treerde ongevallen groter is dan in 1966, terwijl de statistiek van geregistreerde ongevallen daarentegen een daling te zien geeft. Het cijfer van 49.027 heeft dan ook alleen maar betrekking op on gevallen van ernstiger aard. Het aantal ernstig gewonden bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 7.700 tegen 7.237 in het eerste kwartaal van 1966. Ook het aantal lichtgewonden is in de eerste drie maanden van 1967 gestegen: van 3.773 fin 1966) tot 4.200. Het grootste aantal doden in het verkeer viel buiten de bebouwde kom: 336. Binnen de be bouwde kom waren dat er in het begin van dit jaar 209. Voor het aantal ernstig gewonden is het net omgekeerd: binnen de bebouw de kom 5.251, daarbuiten 2.449. In totaal zijn er vorig jaar 2.612 doden in het verkeer gevallen. In Noord-Brabant kwamen 464 personen om het leven en in de provincie Zuid-Holland waren dat er 382. Deze cijfers leren ons, dat het verkeer nog steeds een grote vijand is. De in voering van de maximum-snelheidsbe paling, nu al weer enkele jaren geleden, heeft zeker invloed gehad op het aantal verkeersslachtoffers. Zonder deze bepa ling zouden er ongetwijfeld nog meer doden zijn gevallen. Hoeveel dat er zouden zijn geweest, is niet bij benadering te zeggen. In drie maanden 545 doden. Doorgerekend zou dit aan het eind van het jaar neerko men op 2.180. Als dit inderdaad zo zou zijn, zou dit een verlaging bij vorig jaar vergeleken zijn van zo'n 500 doden. Maar de vakantie is nog in volle gang en het vakantieverkeer eist altijd veel slachtoffers. Een waarschuwing is dan ook op z'n plaats. Rijd voorzichtig, het gaat om mensen levens. Misschien ook wel om het uwe. KANTMAN Nu de doop van onze jonge prins Wil- lem-Alexander op zaterdag 12 septem ber is vastgesteld, zijn er stemmen op gegaan die vragen, waarom dit kindje niet in een gewone zondagse doopdienst temidden van de gemeente ten doop kan worden gehouden. In 1967 zal de doop van een prins wer kelijk wel eenvoudiger worden gehou den dan in 1938, toen de kleine prinses Beatrix met haar ouders in de gouden koets naar de kerk werd gebracht. Een kerk die toen vol uniformen en schit terende gewaden was. Maar wie een prinsje temidden van de gemeente wil brengen, kan een menigte verwachten. Zo'n dienst zou ernstig wor den verstoord door nieuwsgierigen. Daarom is een afzonderlijke doop voor alle partijen beter. En ook de keuze van de zaterdag wordt dan begrijpelijk. Als maar bedacht wordt, dat de doop geen accentuering mag zijn van de glo rie, maar juist betekent het afleggen van alle glorie. Als gevonden voorwerpen zijn op het bureau van politie aangegeven: een zwemabonnement op het Soester Na tuurbad, blauw-groen geruite weekend tas, bankbiljet, plastic pop, dameshor loge, judopak. bromfietsplaatje, blauw jack en zwarte broek, blauw nylon jack, zonnebril, pukkel met inhoud, da mesrijwiel en bruine actetas. Aan komen vliegen een gele parkiet en aan komen lopen een witte kater. De brandweer van Soest en Zeist is woensdag in actie geweest bij kleine brandjes langs de spoorlijn Amers- foort-Den Dolder. Op zeven verschil lende plaatsen werden brandende lap pen aangetroffen, die vermoedelijk uit een passerende trein zijn gegooid. Ner gens hebben de brandende doeken ove rigens veel schade aangericht. De spoorwegrecherche stelt een onderzoek in. SOESTER OURANT AboniL p. kwart, 3,—, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrtfdag President De Gaulle drijft voor zijn land een sociale maatregel door waar in andere Europese landen wel eens over werd gedacht doch waar een an dere regering nog niet toe kon of wilde besluiten. In de Franse bedrijven met meer dan honderd werknemers zullen deze laat- sten gaan delen in de winst van het bedrijf. Dit deel, waarover geen belas ting behoeft te worden betaald, zal ech ter minstens vijf jaar in het bedrijf ge ïnvesteerd blijven en alleen een rente ervan wordt uitbetaald. Dit is heel in het kort het voornaamste principe van de nieuwe sociale wet in Frankrijk. Het is dus wat anders dan een spaar loon, waar bij de vakbonden o.a. in Ne derland wordt gedacht. Deze winstde ling staat los van de lonen en eventuele loonsverhogingen. Juist daardoor is het een sociale maatregel van grote impor tantie. Door de werknemers, die een jaar of langer bij een bedrijf werkzaam zijn, in de winst van dat bedrijf te la ten delen, wordt er een band met de onderneming geschapen, die vaak van grotere kracht zal blijken te zijn dan alle personeelsuitstapjes en -avondjes en extra uitkeringen. De werknemers krijgen dan een voort durend en direct belang bij de gang van zaken in het bedrijf. Hoe hoger de winst daarvan uitvalt, hoe hoger ook hun aandeel wordt. Al betekent dit niet tevens een invloed op de leiding van het bedrijf, toch zal dit in de praktijk in vele gevallen wel tot uiting komen. In de eerste plaats echter wordt het psychologisch klimaat in het bedrijf er ongetwijfeld gunstig door beïnvloed. Iedere werknemer heeft er dan belang bij, dat er zo min moge lijk kostbare werktijd verloren gaat, dat er zo efficiënt mogelijk wordt te werk gegaan. Hij zal na een jaar zelf kunnen nagaan of een eventueel door gevoerde normale loonsverhoging ook voor hem voordeliger uitkomt dan een kleiner loon en daardoor hogere winst. Zo kan deze maatregel voor zowel de werkgevers als werknemers tot voor deel strekken en zal uiteindelijk ook de nationale economie ten goede komen. Van een bepaalde hoek uit gezien zijn er natuurlijk ook bezwaren tegen de regeling aan te voeren. De winstdeling zal een rem betekenen op de voortdu rende drang naar loonsverhogingen. Dat zou inhouden een verzwakking van de positie van de vakbonden. Daarom be staat er in die kringen ook niet zo heel veel animo voor. Opvallend is ook, dat De Gaulle de maatregel bij decreet afkondigt, zonder overleg met de vakbonden, zelfs zonder een parlementaire behandeling, want hij heeft volmachten gevraagd en ver kregen van de volksvertegenwoordiging en kan dus enige tijd in menig opzicht zijn gang gaan. Het maakt de indruk, dat Frankrijk steeds meer gaat in de richting van een coöperatieve staatsvorm, waarin de de mocratie nog maar een zeer bescheiden woordje meespreekt. Opmerkelijk is echter wel, dat de nieuwe sociale wet toch betrekkelijk weinig tegenkanting ondervindt in de Franse republiek. Even opmerkelijk Is het, dat er in de pers, zowel hier als in andere Euro pese landen, aan deze Franse wet op vallend weinig aandacht wordt besteed, misschien juist wel het minst in de bla den van z.g. progressieve richting. Een bewijs, dat men het politiek gezien niet zo'n gemakkelijke zaak vindt. Men werkt hier nu eenmaal niet graag met „de Franse slag". Al wordt er ook hier in sommige kringen wel gunstig over dat punt van winstdeling voor de werk nemers gedacht, van de vakbonden is er toch weinig aandrang voor uitge gaan en ligt het politiek daardoor waar schijnlijk ook niet zo gemakkelijk. Wellicht echter kan de Franse maatre gel tot lering strekken. Er zijn inder daad tegenkantingen tegen aan tc voe ren. Al zien we alleen al naar de werk nemers in de duizenden kleinere bedrij ven en de moeilijkheden die het daar kan geven om nog de goede arbeids krachten te behouden of te verwerven. En zo zijn er bepaald meer punten in de wet, die aanvechtbaar zijn. Toch lijkt het vooral psychologisch een juiste maatregel. Op de Biltseweg onder de gemeente Baarn is woensdag de 23-jarige brom fietser M. F. D. uit Soest frontaal in botsing gekomen met een uit tegenover gestelde richting komende bromfietser, de militair S. A. M. B. uit Huis ter Heide. De Soester nam de bocht wat te ruim, waardoor hij op de linker weg helft kwam, met genoemd gevolg. D. is met verwondingen aan zijn hoofd, een hersenschudding en een gekneusde rechter schouder naar het ziekenhuis overgebracht en daar opgenomen. Twee jongens van vijftien en zestien jaar uit het Amersfoortse woonwagen kamp hebben bij landbouwer P. J. v. d. B. aan de Peter van de Bremerweg tenminste één eend met stenen dood gegooid. De eigenaar miste echter nog drie andere eenden. De politie onder zoekt, in hoeverre de beide jongens ook daar de hand in hebben. Enkele dagen voor zijn 76ste verjaardag overleed in New York Max Tak, de man die wel eens de culturele ambas sadeur van Nederland in Amerika werd genoemd. Max Tak heeft in zijn leven twee keer een carrière moeten opbouwen. Vóór de oorlog begon hij als 15-jarige violist bij het Concertgebouworkest, in 1921 werd hij dirigent in het Tuschinski-theater. Daar is hij twintig jaar gebleven en heeft hij grote bekendheid verworven. Artiesten als Pierre Palla en Jos Kleber begonnen bij hem hun loopbaan. Zijn veelzijdigheid bleek wel uit het feit, dat hij in die tijd ook de producer van va riété-shows was. waarin o.a. ook Corrie Vonk optrad. Hij werkte samen met Alex de Haas, voor wie hij de teksten van bekende liedjes als „Amsterdam" en „Het meisje met de blauwe hoed" schreef. Na het uitbreken van de tweede we reldoorlog vluchtte hij via Spanje en Cuba naar Curagao, om in 1943 te New York producer van Nederlandse oor logsuitzendingen te worden. Na de oor log blijft hij daar als journalist. Hij bouwt bovendien een carrière op als public-relation officer en bereidt de weg voor de bekende tournees van het Concertgebouworkest. Maar ook Willy Alberti, Max Tailleur en anderen von den veel steun bij hem, toen ze hun geluk in de V.S. beproefden. Max Tak onderhield veel contact met Nederland, werd nooit Amerikaans staatsburger en verzorgde voor de A.V.R.O. nog regelmatig de rubriek „New York calling". In verscheidene Nederlandse weekbladen verschenen nog regelmatig artikelen van zijn hand. Met hem verloor de Nederlandse mu ziekwereld één der grootste ij veraars voor onze artiesten die naar het buiten land wilden gaan. Dinsdagmorgen, om precies half negen, verkochten de dames van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, afd. Soest, naarstig bijgestaan door de dames van de Huisvrouwenvereniging, de eerste jubileum-postzegels van het 100-jarige Roode Kruis, aan burgemeester S. P. baron Bentinck. E _ze nationale postzegel-actie, die nor maal in 1968 plaats zou vinden, is in verband met de viering van het jubi leum een jaar vervroegd. De actie, die loopt tot 30 september, staat in Soest onder de supervisie van de penningmeester van de afd. Soest, de heer Bergema. Direct na de aanvang van de verkoop was er al flinke belangstelling, vooral van de zijde van de filatelisten was er op deze eerste dag met zijn traditionele „Eerste dag enveloppen" behoorlijke be langstelling, terwijl de envelop op zich zelf beslist geen juweeltje in de ver zameling zal zijn. Er zijn vijf verschillende zegels met een frankeerwaarde van 12 ct, 15 et. 20 ct, 25 ct, en 45 ct met respectievelijk toeslagen van 8, 10, 10, 10, en 20 cent. Na de verkoop in de hal van he'. post kantoor zal men zich met man en macht storten op de huis-aan-huis verkoop van de „zakjes". Voor deze huis-aan-huis verkoop zoekt men nog enige mensen. De heer Berge ma, Prins Bernhardlaan 38, zal u met open armen ontvangen, wanneer u zich op komt geven voor deze verkoopactie. „Helpt uw Roode Kruis helpen", een slogan die meestentijds gebruikt wordt om een financiële bijdrage te vragen, zouden we nu willen toepassen op deze huis-aan-huis actie, en in het bijzonder op de mensen die enkele uren van hun tijd beschikbaar willen stellen. Uw medemens, die in moeilijke omstan digheden verkeert, zal u dankbaar zijn. Onze huidige minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, heeft openhartig geantwoord op vragen over het rijks- asyl „De Kruisberg", maar velen zijn onbevredigd over de weinige getroffen maatregelen ter voorkoming van nieu we moorden door de verpleegden al daar. Tegenstrijdig zijn bovendien de ver klaringen, dat a). de leiding geen fou ten zou hebben gemaakt en b) de mi nister voortaan zelf zal beslissen of een verpleegde rijp is voor tewerkstelling buiten de inrichting. Een directie die geen fouten maakt, zou dat ook kunnen beoordelen. Wij wagen het bovendien te betwijfelen of een minister dit per soonlijk beter kan bezien, vooral omdat zijne excellentie de betrokkene niet eens zal kennen en wel belangrijker staats zaken aan zijn hoofd zal hebben dan her of der in de lande vertoevende zie ke of genezen patiënten de pols te voe len of hun volledige dossiers door te lopen. Zoals U weet kunt U bij ons inlichtin gen krijgen over de weekprogramma's van de omliggende plaatsen en van de voornaamste steden van ons land. Het betreft diverse evenementen, ten toonstellingen, theaters, bioscopen enz. V.V.V. 't Gooi heeft nu aan een nieuw orgaan het leven geschonken. Dit officiële programma van de Ver. v. Vreemdelingenverkeer 't Gooi verschijnt 1 x in de 14 dagen. Het boekje telt on geveer 40 bladzijden. Het vertelt U alle bijzonderheden over de tot het Gooi behorende plaatsen, inclusief bioscoop- programma's met tevens een kleine agenda van Amsterdam. Dit boekje, dat in een behoefte voor ziet, is bij ons verkrijgbaar tegen de vastgestelde prijs van ƒ0,35. U wordt hierin dus volledig geïnfor meerd over: Hilversum, Bussum/Naar- den. Loosdracht, 's Graveland, Korten- hoef, Laren/Blaricum, Huizen, Weesp, Muiden en Muiderberg. Aan te bevelen tevens ter oriëntatie (kleine plattegrondjes) bij uw fiets- of dagtochtjes in deze omgeving en voor de bioscoop-enthousiasten, die het te kort in de eigen plaats willen aanvul len. Deze maand augustus rijden de firma's Tensen en Ebato nog steeds naar alle streken van ons landen ook nog wel verder. In september lopen de mo gelijkheden van deze dagtochtjes terug. Profiteert U er nu nog van! Wij hoorden enthousiaste verhalen van de deelnemers, waarbij o.a. de geheel verzorgde tochten Bobbejaanland en Coentunnel/Texel de kroon spanden. U weet hetU kunt bij ons boeken. Vosseveldlaan in 1920. En als een minister zich met allerlei af zonderlijke ter beschikking gestelde mensen moet gaan bemoeien, waar blijft dan het eind? Dan komt strakt de mi nister van verkeer en waterstaat onze rijbewijzen en onze televisiekaart con troleren zal de minister van landbouw persoonlijk gaan toezien op de hormo neninspuiting van de kalverenDat zou wel ambtenaren besparen, maar het is irreëel te geloven, dat ons land dan beter bestuurd zal worden. Misschien zijn de gesloten inrichtingen gebaat met betere omheiningen, een kleine uitbreiding van personeel en wat meer oplettendheid en zullen de open inrichtingen de vrijwel genezen patiën ten zorgvuldiger moeten selecteren en toch maar een geleider moeten meege ven. Blijkens de werkloosheidscijfers, is er een daling ingetreden bij de meerder jarigen in vele beroepen, maar steeg daarentegen het aantal jongeren, dat niet of nog niet aan de slag kon. Op het eerste gezicht is dat een betere verhouding. De vaders in de gezinnen moeten natuurlijk aan de slag om het brood te verdienen en ook de vrouwe- lüke kostwinners zullen aan het werk moeten worden gehouden. Als ten koste van deze ouderen een aantal minder jarigen is ontslagen, is men geneigd te redeneren: „Die kunnen beter nog wat bijleren. Die komen wel weer aan de beurt als ze wat ouder en bekwamer zijn." Maar jongeren die geen werk of nuttige bezigheden hebben, vervallen door de verveling misschien ook tot het slag lanterfanters, love-inners en narcotica- gebruikers dat juist in deze tijd door de ledigheid des duivels oorkussen vormt. Ook zij moeten aan de slag! En niet ieder van hen kan (blijven) leren. Daarom is het misschien toch verstan diger de oudste werknemers in tijden van slapte iets eerder te pensioneren en de jongeren een kans te geven in een aantal daarvoor geschikte bedrijven en instellingen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1