Burgemeester opent volgende week Sportpark Bosstraat Autorijschool VAN B'UUREN Twee mogelijkheden in China 95 et. REGEREN IS KIFTEN! VAN DE HAK OP DE TAK EIGEN WEG VOOR ROEMENIE PARADE IN EVA'S KOSTUUM Onderzoek naar vrouwzijn van top-atletes VECHTLUST IN CHINA Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Courantenbezorger Soester Courant SOESTERBERG I. D. v.VUQT Officiële mededelingen Bejaarden gingen uit 59 ct. 59 ct. Voor horloges VRIJ,DIE VLUCHTSTROOK! -f-f y Straks ook bij Olympische Spelen Soest-Zuid Rode Kruiszegels Rijst Bengalore Rectificatie VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 Burgemeester S. P. Baron Bentinck van Soest zal volgende week zaterdag (19 augustus) de officiële opening van het sportpark aan de Bosstraat verrichten. In deze opening zijn ook de accommo daties begrepen, die op andere plaat- «en in de gemeenten tot stand zijn ge komen. Een plaatselijke commissie van voorbe reiding onder voorzitterschap van de heer G. C. v. d. Berg meende, dat de aanleg van sportaccommodaties in Soest nu zover gevorderd is, dat een officiële ingebruikneming thans op zijn plaats is. De commissie, waarin verder zitting hebben mevr. Colthof de Belois en de heren P. Ekel, H. A. Butzelaar en M. Smit, willen deze opening vergezeld doen gaan van een sportdag, die zoveel mogelijk in onderling verband wordt gehouden, maar afgestemd is op de be zoekers, die aan de kassa's geen kaart jesverkoop zullen treffen. 10 LESUREN 65, MET DE NIEUWSTE V.W. 1300. Laanstraat 20 Telefoon 4685 De sportdag begint met een estafette loop met leden van S.E.C. en B.D.C. van het raadhuis tot de kruising Bos straat-Den Blieklaan. Vandaar zal door een groep sportlieden de gemeentevlag naar het parkeerterrein voor het sport park worden gebracht en aldaar wor den aangeboden aan de burgemeester, die ten aanschouwe van in clubtenue gestoken en met de verenigingsvlag uit geruste vertegenwoordigers van de deel nemende sportverenigingen de gemeen tevlag zal hijsen als officiële opening. Dit gebeurt om kwart voor twee. De estafettelopers vertrekken om tien over één van het raadhuis. Om twee uur begint op het hoofdveld van S.E.C. een voetbalwedstrijd tussen radio- en t.v.-artiesten. Medewerking aan deze wedstrijd hebben toegezegd: Ted de Braak, Willi Alberti, Luc Lutz, Johnny Kraaykamp, Rijk de Gooyer, Toby Rix, Hans Boskamp (oud-Ajax- speler en oud-internationaal), Ad v. d. Gein en anderen. De pupillen van S.E.C.. B.D.C., Hees en V.V.Z. beginnen om kwart voor drie op het hoofdveld van B.D.C. en een bijveld van S.E.C. te strijden om het pupillen- kampioenschap van Soest, waarvoor de sportstichting een beker, een lauwertak, een bronzen en een zilveren medaille beschikbaar heeft gesteld. De finales \'an dft toernooi vormen tevens het sluitstuk van de sportdag. Verder begint om drie uur op het eerste bijveld van B.D.C. een honkbalwedstrijd tussen het kampioensteam van S.E.C. en de Bussumse hoofdklasser H.C.A.W., met onder meer de bekende werper Rob Hofman in haar midden. Deze wedstrijd duurt ongeveer een uur. Van half vier tot half vijf zullen ge lijktijdig een nog nader bekend te maken hockeywedstrijd (op het hoofd veld van B.D.C.) en een handbalont moeting tussen de teams van B.D.C. en het Amersfoortse Fidelitas worden ge speeld. Het programma wordt om vier uur voortgezet met een onderlinge volley balwedstrijd achter de B.D.C.-kantine, een eveneens onderlinge korfbalwed strijd en een basketbalontmoeting, waarschijnlijk op een deel van de daar toe te ontruimen parkeerplaats. Tenslotte begint om kwart over vier een softbal wedstrijd tussen de dames teams van S.E.C. en H.C.A.W., op het eerste bijveld van B.D.C. De verwezenlijking van dit program ma heeft de commissie ^an voorberei ding mede te danken aan het beschik baar stellen van de nodige accommo daties door B.D.C. en S.E.C. Sinds 1964 is in sportaccommodaties in Soest een bedrag van bijna 600.000, geïnvesteerd. Na de oprichting van de Soester stich ting voor de lichamelijke opvoeding en sport zijn aan accommodaties tot stand gekomen: een grasveld aan de Bos straat, één half verhard veld aan de Bosstraat, een kleed- en clubgebouw voor S.E.C., uitbreiding van het club- en kleedgebouw van B.D.C., een par keerterrein aan de Bosstraat, ingang en kassa's bij B.D.C. en S.E.C., een honkbalterrein aan de Bosstraat, een hoogspring en verspringbak, eveneens aan de Bosstraat, uitbreiding van het clubgebouw van de Mixed Hockey Club Soest, een korfbalveld aan de Staring laan, een kleedgebouw voor de korfbal vereniging „De Meteoren", de handbal vereniging B.D.C. en de voetbalvereni ging Soesterberg. Voorts terreinafscheidingen rond de velden van B.D.C. en S.E.C. aan de Bosstraat, de hockeyterreinen aan de Schrikslaan, het handbalveld aan de Henr. Blaeckweg en het korfbalveld van de Meteoren, terwijl tevens acht ballenvangers werden geplaats. Aan kleine aanvullende voorzieningen werden aangelegd 15.714 m2 grasveld, 25.195 m2 heesterbeplanting, 6633 m2 betegeling en bestrating, 4340 meter af scheidingshekken en 9340 meter gravel en halfverhard terrein. Dinsdag hebben 40 bewoners van Groots Engendaal en enkele gasten een pretti ge dag gehad door een bezoek aan Giethoorn. De tocht daarheen ging over Amers foort, Harderwijk, Elburg, Kampen, Emmeloord en Vollenhoven, waarna te ongeveer 12 uur Giethoorn werd be reikt, waar in restaurant „Centrum" de lunch werd gebruikt. Onderweg had men genoten van de mooie natuur alsmede door het gezicht op het Flevomeer en de tocht door de Flevopolder, de Noord-oostpolder en Emmeloord met zijn fraaie winkelstra ten en gebouwen en zelfs een mooie schouwburg. In Giethoorn werd een allerleukste boottocht gemaakt, waarna de tocht werd vervolgd over Meppel, Ommen, Hellendoorn, Nijverdal naar Holterberg, waar in restaurant „Holterberg" de thee werd gebruikt. Nadat nog Holten, Deventer en Ter- wolde werden aangedaan en de IJsel- brug en het Apeldoornse kanaal waren gepasseerd wachtte in Epe, in restau rant „De Ossenstal" een heerlijk diner. Het was ongeveer 8 uur voor men over Harderwijk en Amersfoort naar huis reed. Aan het einde van de reis dankten meerdere personen de directrice, me vrouw Van de Wetering voor de mooie reis en de goede verzorging. Een echte burgeroorlog is er niet in China, al zijn er steeds meer berichten over botsingen tussen rode gardisten en geregelde troepenafdelingen. Met name in de stad Woehan is het tot een strijd gekomen, die alleen daarom geen bur geroorlog kan worden genoemd omdat hij geheel plaatselijk is gebleven. De militaire commandant is vervangen en het heeft er de schijn van, dat deze een soort bestand in acht neemt, waarbij het overigens aan de rode gardisten bepaald niet vrijstaat de culturele revolutie in zijn geheel door te voeren. Zeker is wel dat de militaire comman dant van Woehan, generaal Tjen-Tsai- tao, niet de enige topfiguur in het leger is die zo ant-maoistisch denkt. Uit vele provincies komen berichten over bot singen tussen militairen en Mao's aan- 1 hang. En met Tsjens verwijdering is de overwinning voor Mao bepaald nog niet compleet. Dat blijkt trouwens wel het duidelijkst in Peking zelf, waar presi dent Lioe Sjao-tsji wel dagelijks bele digd wordt op alle mogelijke manieren, maar deze nog steeds in functie is. En zich zelfs kan permiteren niet in te gaan op bevelen zich publiekelijk voor zijn dwalingen te komen verontschuldigen voor een gehoor van rode wachters. Mis gesprongen. De tegenstelling tussen Lioe en Mao is begonnen na de „grote sprong voor waarts". Dat was een nieuwe politiek, door Mao ingeluid, die China in een ijltempo allerlei achterstand op econo misch terrein moest laten inhalen. Ieder stond daar achtertot het geheel een enorme flop bleek te worden. De partij-organisatie keerde terug naar de geregelder opvattingen van bestuur en Mao werd met grote huldebetuigingen eigenlijk op dood spoor gezet. Hij werd vereerd, maar het partij-apparaat re geerde volgens de solidere, meer prak tische methoden die in de praktijk beter bleken te voldoen. Mao bracht buiten het partij-apparaat om de massa's, voor al van de jeugd, in beweging om zijn oude positie te herwinnen. Zijn schild knaap en toekomstige opvolger Lin Piao beheerste het leger en kon dat tot een CHOCO-SCOTH. Extra fijne karamels, ge glaceerd met melkchocola de. 250 gram SUMMER MIXED. Een assortiment van de fijnste Lonka drups, nu nog voordeliger. Zak k 200 gram GEVULDE KOEKEN. Heerlijke koeken met een fijne spijsvulling. Nu extra voordelig. Zak 4 stuks VROOM DREESMANN Haast nog sneller dan Kurt Georg Kie- singer zijn populariteit won schijnt hij hem ook weer te verliezen En dan wel weer door vrijwel het zelfde euvel als onder Erhard de kabinetten zwak en besluiteloos maakte: openbaar gekift tussen ministers. Ditmaal zijn Schröder en Strauss tegen over elkaar in actie, waarbij meespeelt dat de eerste op defensie een porte feuille beheert waarvan de tweede alles uit eigen ervaring weet, al zit hij nu op financiën. En wellicht speelt ook mee dat Strauss het Schröder nog altijd niet vergeven heeft dat deze niet voor hem op de bres sprong indertijd bij het Spiegel-schandaal over de arrestatie van een journalist in Spanje. Strauss kwam daardoor zo in opspraak dat hij moest aftreden, al had hij wellicht zijn ver grijpen nooit kunnen plegen zonder me dewerking van het ministerie van bui tenlandse zaken, toen geleid door Schrö der. Hoe dan ook, het is zonder meer een wansmakelijk gezicht ministers publie kelijk met elkaar te zien krakelen. En voor de Duitsers nog meer omdat ze op die manier de kabinetten van Er- hard als maar wakker zagen worden. En nu vliegen Kiesinger de verwijten om de oren dat hij niet flinker optreedt om zijn ministers dit soort uitbarstingen onmogelijk te maken. Wijlen Adenauer was ook niet alles, maar in ieder ge val had hij de wind er onder in zijn kabinet. Het doet Kiesinger ook geen goed dat dan weer uitlekt dat Schröder zijn ont slag bij hem heeft ingediend naar aan leiding van allerlei defensie-geharre- war. En dat hij niet zelf een knoop re soluut doorhakt maar zijn generaals als getuige het tegendeel laat beweren van wat andere generaals weer hebben be toogd op uitnodiging van Strauss. Maar wat het akeligst aankomt is het defensiebeleid als zodanig. Bezuinigen, verluidde het eerst. Met als konsekwen- tie vermindering van de troepensterkte. Zo kon president Johnson het in de krant lezen. Waarna hij prompt in woede ontstak: immers de Duitsers had den altijd geklaagd dat ze nooit ergens in gekend werden en juist daarom was over een geringe vermindering van Brit se en Amerikaanse troepen in Duits land uitgebreid gedelibereerd - en nu dit zonder boe of ba. Vervolgens klonk uit Bonn dat het wel licht toch wel zonder vermindering van het aantal manschappen, maar dan be- zunigend op materieel. Maar hoe dan? Voor het materieel zijn toch al lang lopende contracten getekend? Kortom, men kan het niemand kwalijk nemen dat hij dit alles niet direct ziet als een voorbeeld van krachtig regeren. Met een variatie op een wasmiddelen reclamespreuk wordt nu al gezegd in Bonn: Kiesinger is de beste Erhard die er ooit was. Een compliment is dat ze ker niet. neutrale houding bewegen. De militaire gouverneurs hadden daar ook weinig bezwaar tegen zolang de acties van de rode gardisten weinig meer inhielden dan wat geschreeuw op straat. Keuze. Anders werd het toen de rode gardisten alom gingen proberen het oude partij apparaat aan de kant te zetten. De tweede stap in Mao's culturele revolutie. Toen kreeg men situaties waarin de dreiging besloten lag dat het normale en goed functionerende bestuur werd vervangen door een dol naleven van de onpraktische ideeën van Mao. Zowel de burgerlijke bestuurders als de militaire commandanten stuitte dat te gen de borst - tenslotte zagen zij het als een algemeen belang dat het be stuur bleef functioneren. Daar ontston den de botsingen tegen de bevelen van Peking, dat wil zeggen dat van Mao en van hun opperbevelhebber Lin Piao. De beslissing om daar tegen in te gaan (en dus in feite te rebelleren) moet niet gemakkelijk zijn geweest voor de gene raals. Vermoedelijk hebben zij wel de gelijk contact met elkaar onderhouden via de verbindingsdienst van het leger. Maar waar ze optraden tegen de rode wachters, deden ze dat zuiver plaatse lijk. Dat heeft waarschijnlijk ook ertoe geleid dat in Woehan de rebellerende generaal verwijderd kon worden, hoewel zeker heel wat van zijn collega's pal achter hem stonden. Burgeroorlog. De vrees van de generaals is verklaar baar, dat wil zeggen niet die voor de mannen in Peking, maar voor de ver antwoordelijkheid een burgeroorlog te ontketenen. China heeft tenslotte lang en bloedig geleden onder een. lange in terne strijd. De vraag is nu alleen maar hoever Mao en Lin Piao kunnen gaan voor de ge neraals besluiten dan toch maar geza- melijk wat terug te doen. Er is een mogelijkheid dat Mao zijn potentiële tegenstanders één voor één elimineert en zo zijn culturele revolutie wint. De andere mogelijkheid is dat de generaals nog net voor het zover is te gen Peking te hoop lopen. En dan heeft men een burgeroorlog. Welke van die twee wegen China zal gaan moet wel spoedig duidelijk worden. JUWELIER -HORLOGER VAN WEEDESTRAAT 40 SOEST TEL:4361 RIJBEWIJS Zeis de ooievaar moet een rijbewijs hebben. „Er werd een baby gebracht in een bestelauto". Niet vermeld werd, hoeveel ton baby's er in die bestel wagen geladen waren. HOEPLA Phil Bloom. die van top tot teen ge huld in maillot bloemen uitdeelde in V.P.R.O.'s pop-programma Hoepla, kost te de vereniging zestig leden, die meen den dat zij alleen bloemen droeg. „Zeg het met bloemen" gaat dus niet altijd op. BRANDKAST De Delftse politie trof in een gestolen auto een reeds eerder veroordeelde jongeman aan, die met zijn hoofd op een gestolen brandkast in slaap was gevallen. Later bleek de brandkast leeg. Hij had het kunnen weten. Het spreek woord zegt: ledigheid is des duivels oorkussen. De Roemenen zijn aardig op weg zich geheel los te maken van Moskou, maar niet zoals destijds de Joegoslaven het deden - met één klap. Partijleider Ceausescu heeft een slimme manier ge vonden om onder het gezag van het Kremlin uit te komen. Dat begon met kleinigheden, zoals het herdopen van straten die kort na de oorlog de naam hadden gekregen van Sowjet-helden. En het verminderen van de lesuren Russisch op de scholen. Alle maal dingen waartegen protesteren schadelijker voor de Russen was dan zwijgen. Immers: een boos Moskous pro test en eventuele pressie waren geen reclame geweest voor Moskou in de andere Oosteuropese landen. Maar ook in het diplomatieke spel ma ken vele kleintjes een grote. En de Roemeense eigenzinnigheden kregen be hoorlijk formaat: de uitwisseling van ambassadeurs met Bonn bijvoorbeeld. Natuurlijk, zei Boekarst, behoort Bonn Oost-Duitsland wel te erkennen. Met die uitspraak is voldaan aan de eis van communistische solidariteit en verder zal 't de Roemenen kennelijk geen grote zorg zijn hoe het verder tussen de twee Duitslanden gaat. Een dergelijk slim spelen met vereerde communistische begrippen kwam In het Warschaupakt aan de orde, toen Roe menië daar voorstelde nu eens geen Rus als opperbevelhebber te noemen, maar bijvoorbeeld een Roemeen - dat zou dan de gelijkheid der partners in het pakt accentueren. Een dergelijke smoes achtte Ceausescu kennelijk niet meer nodig inzake de Russische politiek in het nabije oosten. Een conferentie van Oostbloklanden over hulp aan de Arabieren moest het zon der de Roemenen doen, de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en Roemenië werden niet verbroken. Roemenië vertikt het zich te laten spannen voor het Russische karretje. Dat is natuurlijk een beetje riskant, want tenslotte is de Sowjet-Unie niet alleen een machtige buur, maar boven dien een die ook al eerder talenten heeft getoond op het stuk van complot ten maken op andermans gebied. Ook nu weer pakt Ceausescu het char mant aan. In zijn rede voor het parle ment betuigde hij vlot dat Roemenië natuurlijk net als andere Oostbloklan den veel voelt voor hulpverlening aan de Arabieren - hij is dus solidair, wat een communistische deugd is. Maar te vens vertelde hij zijn gehoor, waaron der Arabieren, dat ze helemaal geen recht hebben Israël naar het leven te staan. Er zal dus wel niet al te veel op Roemeense hulp gerekend worden in de Arabische landen. Eveneens zei Ceausescu dat het War schaupakt kon rekenen op de Roeme nen, natuurlijk. Maar na dit solidari- teits vertoon kwam weer de domper: toch is het onderhouden van legers wel wat duur voor kleine landen en eigen lijk zou de wereld zonder Warschau pakt en N.A.V.O. er veel beter uitzien. In een Prawda-artikel was al bezorgd vooruit geredeneerd op Ceausescu's toe spraak en er gingen geruchten dat Moskou zich al schrap zette voor een eventueel uit het Warschaupakt lopen van de Roemenen. Dat valt dan weer mee. Maar intussen is het lidmaatschap der Roemenen nog maar voornamelijk een papieren lidmaatschap. Stapje voor stapje en de laatste tijd zelfs wel stap voor forse stap gaat Roemenië zijn eigen weg. Stoppen op de vluchtstrook, zo dicht mo gelijk tegen de berm. is alleen toegestaan in noodgevallen, zoals pech 1 De vluchtstrook moet vrijgehouden worden voor politie en hulp verleningsdiensten i®Uli In Wuppertal werd een atletiekwed strijd gehouden in de voorronde voor de Europa-cup voor landenploegen voor dames. Vóór de wedstrijden moesten de ongeveer honderd deelnemende dames zich geheel ontkleden in een medisch centrum in Duisburg. Daarna volgde de naaktparade voor een aantal vrouwelij ke artsen, die moesten onderzoeken of de aan de wedstrijden deelnemende at leten wel allemaal echte vrouwen wa ren. Gelukkig bleek dat het geval te zijn. Vooral ook gelukkig voor de Euro pese kampioene op de 100 meter hard lopen, de Poolse Eva Klobukowska, te gen wie door niemand minder dan de president van de Westduitse atletiek- bond dr. Max Danz twijfels waren ge uit over haar vrouwelijkheid. Oosteuropese atletes bleven weg bü onderzoek Een dergelijk onderzoek heeft ook al eens plaats gevonden bij de Europese atletiekkampioenschappen in Boedapest. Enkele atletes uit Oosteuropese landen, zoals de Roemeense wereldrecordhoud ster hoogspringen Jolanda Balas en de Russische zusjes Tamara en Irine Press, namen toen niet aan de wedstrijden deel. Balas niet, omdat zij, zoals zij toen zei, principieel bezwaar had tegen een dergelijk onderzoek en de beide Russinnen bleven weg wegens familie omstandigheden. Dat was nog nooit ge beurd met Russische top-sportlieden, die de eer van hun land moesten hoog houden. Het initiatief tot dergelijke onderzoe kingen is doorgedrukt door de verte genwoordigers van enkele Westeuropese atletiekorganisaties, waarbij de West duitse in het voorste gelid stond. Uit het wegblijven van de Russinnen en de Roemeense meende men te mogen op maken, dat zij bij een dergelijk onder zoek zouden worden gekwalificeerd als niet 100 vrouwelijk zijnde. Bij een dergelijk onderzoek zou dat openbaar worden en daardoor zou de Russische en Roemeense sport in het algemeen sterk aan prestige verliezen. Speling der natuur Voor de betrokken atletes is het na tuurlijk erg genoeg, dat zij niet werke lijk vrouw zijn. Door een wonderlijke speling van de natuur werden zij ge boren met zowel vrouwelijke als man lijke geslachtkenmerken. Door operatief ingrijpen en eventueel hormoonbehan delingen werden hun manlijke ge slachtkenmerken weggewerkt, maar 100 vrouw kunnen zij er niet door worden. Zij zijn ook onvruchtbaar. Bij een medisch onderzoek kan echter al gauw worden vastgesteld of zulke ope raties en hormoonbehandelingen hebben plaatsgevonden. De atletes die na zulke medische be handelingen aan wedstrijden deelnemen, hebben vóór op hun sportgenotes, dat hun lichaamsbouw en spierkracht dich ter bij die van mannen ligt, waardoor zij grotere prestaties kunnen leveren. Niet ten onrechte acht men dit tegen over alle vrouwelijke sportlieden een vorm van oneerlijke concurrentie. Van daar die controle op de vrouwelijkheid. PtfnlUk gevoel Zoals de Berlijnse atlete Hannelore Trabert in Duisburg zei, was het voor de meeste atletes een pijnlijk gevoel, dat zij zich, evenals in Boedapest, al len helemaal moesten uitkleden voor het onderzoek. „Maar ja," zei Hanne lore, „wat doe je er aan, nadat is ko men vast te staan, dat in de internatio nale atletiek vrouwen tot prestaties en records kwamen, terwijl zij niet wer kelijk vrouw waren." Overigens kon men in Wuppertal en Duisburg nog horen fluisteren, dat de vrouwelijke artsen bij de Poolse Eva Klobukowska littekens hadden ontdekt, die niet konden worden verklaard. Toch werd de Poolse hardloopster ook in Boedapest al onderzocht en tot de wed strijden toegelaten. En haar prestaties in Wuppertal mochten er ook nu weer zijn, zowel op de 100 en 200 meter, als bij het verspringen en de estafette over vier maal 100 meter. Ook In Mexico De Internationale atletiekorganisatie heeft vorig jaar al bekend gemaakt, dat ook op de Olympische Spelen in Mexi co de atletes zullen worden onderzocht op hun vrouwelijkheid. Hermafrodieten zullen daar dus niet inschrijven. Hoet doet wat vreemd aan, dat een dergelijk onderzoek alleen In de atle tiek wordt gedaan. In de zwemwereld is er bijvoorbeeld nog nooit over ge sproken. Wij kunnen ons echter voor stellen, dat bij damessporten die niet bij de Olympische Spelen zijn opgeno men, zoals bijvoorbeeld roeien of wiel rennen, waarbij het sterk op de spier kracht aankomt, zo'n onderzoek tot be paalde resultaten zou leiden. Juist om dat het enkele Oosteuropese topatletes betrof, die het onderzoek niet zouden kunnen doorstaan, is de hele kwestie op sport-niveau wat in de koude oor log tussen oost en west getrokken, te meer omdat juist de Amerikaanse en Westduitse atletiekorganisaties op de onderzoeken aandrongen. Vooral voor de betrokken atletes is het een psychologische klap. In het ge wone leven worden zij aangekeken op hun hoedanigheid en op het gebied waarop zij wat konden presteren kun nen zij nu niet meer aan internationale wedstrijden deelnemen, waarin zij hun compensatie vonden voor hun constitu tionele gesteldheid. China's president Lioe Sjao-tsji is al enige maanden 'geleden afgezet volgens het blad van de volksarmee, dat daar mee het sluitstuk leverde van een lang durige verwoede propagandacampagne tegen het staatshoofd. Maar hij zit nog altijd op zijn post en schijnt bovendien de kern te zijn van een heftig verzet tegen voorzitter Mao Tse-toeng, dat vooral de laatste tijd steeds omvang rijker en bloediger wordt. Zelfs in zijn eigen hoofdstad Peking schijnt Mao het niet helemaal voor het zeggen te heb ben. Japanse journalisten en handelaren ver tellen van botsingen tussen maoïstische en lioeïstische studenten. Radio Moskou, dat al enige malen uitzonderlijk goed geïnformeerd bleek, meldt botsingen tussen aanhangers van Mao's culturele revolutie en groepen soldaten en ar beiders uit alle streken van China, met name uit de omgeving van Kanton, de centrale provincie Honan en nu ook uit Hupeh, de provincie met de meeste Chinese industrie. Generaal Chen Tsai-tao arresteerde daar zelfs twee van Mao's ministers, die pas vrijgelaten werden nadat Mao vlooteenheden de Jangtse-kiang op had laten stomen en nadat grote eenheden parachutisten naar de hoofdstad van Hupeh, Wunan, gestuurd waren. Maar ook deze rebellerende generaal Chen is niet van het toneel verdwenen, laat staan door een krijgsraad berecht. Vele doden De volgelingen van Lioe blijken dus bepaald niet machteloos te zijn. Gene raal Chen zelf heeft twee legers achter zich, waarmee hij dan wel niet de strijd heeft aangebonden tegen de door Mao's rechterhand maarschalk Lin Piao ge stuurde eenheden, maar waarmee hij ook niet gecapituleerd heeft. Rustig heeft hij in redevoeringen Lin Piao be lachelijk gemaakt en zijn respect be tuigd aan mannen als de secretaris-ge neraal van de partij, Teng Hsiao-ping en aan president Lioe, aan de twee kor tom die het meest aangevallen worden door de culturele revolutiemakers. Het conflict in Wuhan schijnt enige honderden levens gekost te hebben. Zelfs in het volkrijke China is dat niet meer af te doen als een onbetekenend voorval. En de grote redenaars van de culturele revolutie, met name Mao's vrouw Chinag Ching, beperken zich niet langer tot het uitoefenen van macht door de massa, maar roepen nu regel recht op om de wapens in de hand te hebben om desnoods met kogels de te genstand van de „reactionairen" te bre ken. Men kan zich in de Chinese ontwikke lingen makkelijk vergissen, maar nu de niet geringe verzoeningstalenten van premier Tsjoe En-lai steeds minder schijnen te kunnen verhoeden dat ge vochten wordt, lijkt onafwendbaar dat de Chinezen hun voor-communistische specialiteit van de burgeroorlog op nieuw gaan beoefenen. gevraagd voor voor dinsdag- en vrijdagmiddag. Aanmelden aan ons bureau. Van Weedestraat 29A. Telefoon 2566 en 5154. Namens het Rode Kruis, afdeling Soest- Soesterberg hebben de dames Stigter en Kloet dinsdagmorgen de eerste serie Rode Kruispostzegels 1967 in het post kantoor verkocht aan de heer Luyf, in aanwezigheid van enige toevallige be zoekers. Het is voor de eerste maal dat een extra verkoop van speciale post zegels in het postkantoor van Soester berg plaats vindt. Gedurende twee of drie weken zal de Rode Kruis-afdeling een paar uur per dag deze zegels, uitge geven ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis, in het postkantoor te Soes terberg verkopen. De jeugdige postzegelverzamelaar Peter Elbertse was de eerste die een serie ze gels nam voor de eerste dagafstempe ling. In samenwerking met de jeugdor ganisaties hoopt men binnenkort nog huis-aanhuis te verkopen. Elke avond van 18 tot 19 uur kan men bovendien nog bij mevrouw Stigter, Luit. Koppen laan 1, de zegels kopen. VAKANTIE-TIP voor 4 personen 80 g (4 eet).) Caltforalsche blauwe rozijnen 30 g (2 eetL) boter of margarine 2 middelgrote paprika's 2 teentjes knoflook 1 eetL kerrie 1 blikje geconcentreerde kippesoep 46 cl.) 350 g gekookte ham 1 blikje ananas (4 schijven 227 g) eventueel amandelen Wal de rozijnen 5 mimiten In heet water en laat zs daarna uitlekken. Smelt de boter of margarine en Iaat op een lage warmtebron de In stukjes gesneden paprika en knoflook mat de kerrie zacht worden 5 minuten). Voeg de soep, de in stokjes gesneden nam èn ananas, de rozijnen en het-ananasbap tóe en roer elte Ingrediënten door elkaar. Laat alles 3 minuten doorsudderen. Serveren met rijst Eventueel gameren met ge schaafde amandelen. Bij een ongeval, dat afgelopen zater dag plaats vond op de hoek van de Bosstraat en de Den Blieklaan schoven wij de schuld in de verkeerde schoe nen. In feite verleende de automobilist H. A. B., die over de Bosstraat reed, geen voorrang aan de andere automobi list, J. J. de C., die voor eerstgenoemde van rechts uit de Den Blieklaan kwam. VOOR AL UW HERFSTKLEDING De grootste sportzaak van het Gooi. Nieuw Baarnstraat 39, Baarn, tel. 2490. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan D. Bakhuizen, handelende on der de naam „Woningbeheer", Juliana- laan 1, Hilversum, op zijn daartoe ge daan verzoek op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wcderop- bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van 3 winkels met 10 flat woningen op het perceel, gelegen aan de Torenstraat/Kerkstraat, kadastraal bekend gemeente Soest sectie H, num mer 8177, zulks in afwijking van het bestemmingsplan voor gronden gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belaghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 11 augustus 1967. KORNDORFFERLAAN AAN VERKEER ONTTROKKEN Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op artikel 12, lid 2, van de We- genwet; maken bekend dat bij Konink lijk Besluit van 27 juni 1967, nummer 35, de Korndorfferlaan, voor zover het betreft het gedeelte tussen het Zeister- spoor en het punt van samenkomst van de grenzen van de gemeente Amers foort en Zeist, gelegen in de gemeente Soest en voorkomende op de wegen legger van die gemeente onder num mer 47 aan het openbaar verkeer is onttrokken. Gedurende 14 dagen na de dagtekening van deze bekendmaking ligt dit besluit voor een ieder ter gemeente-secretar^ (afdeling Algemene zaken) ter inzajflt. Soest, 11 augustus 1967.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7