Soest toen - Soest nu Strijd om universiteiten Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 NOG STEEDS UITZICHTLOOS 1 Het oog gericht op parkeren Dinsdag 15 augustus 1967 46e jaargang no. 60 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Dureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Hooiberg ging in vlammen op Motorcrosser aangehouden Ahobs door bliksem buiten werking Paradevlucht boven Soesterberg Tijdens jachtpartij overleden Statuszoekers of meer? Jongetje door bromfiets aangereden Auto reed tuin binnen Kampweek voor voetballers Zwemexamens Natuurbad Bromfietser gewond na uitwijkmanoeuvre Druk bezoek aan Natuurbad Ruit ingegooid bij café Spanjaarden aangereden Wiel rijdster door onbekend gebleven auto aangereden SOESTER(ï)OURANT Abonn. p. kwart, f 3,—, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Twee mannen over Vietnam. Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N. geeft het op om nog langer bemiddelingspo gingen te onernemen. President John son kondigt aan dat nogmaals een vijf tigduizend man troepen uit de V.S. naar Vietnam zullen gaan. Hij geeft bovendien te kennen, dat het land rijk en sterk genoeg is om zowel deze strijd te winnen als de sociale strijd die zich nu uit in oproeren in zowat elke stad die een getto heeft waarin de misère van armoe en rassenongelijkheid tot een kookpunt is gekomen. Inderdaad, de V.S. zijn rijk genoeg, maar daarom is het benodigde geld nog niet in de schatkist. Weliswaar is een belastingverhoging de Amerikanen koud op het lijf gevallen, maar zelfs dan is het aan Senaat en Huis van Afgevaar digden om uit de schatkist bedragen be schikbaar te stellen voor de sociale strijd en die in Vietnam. Uit het verleden lerend is twijfel ge wettigd of voor het eerste doel veel ge daan zal worden. Maar voor Vietnam komt het geld er, dat is gegarandeerd. Wat dan alvast de kern is voor nieuwe mogelijke misnoegens die het sociale leven van de V.S. duchtig kunnen schokken. Half miljoen De nieuwe troepen voor Vietnam komen er ook. Vijftigduizend man, dat is on geveer ook het aantal dat Johnson twee jaar geleden stuurde... om de beslis sende slag te forceren. Inmiddels gaat het totaal aantal Ameri kaanse troepen nu over het half miljoen. En het dodencijfer in tien jaar is boven de twaalfduizend gekomen, dat der ge wonden boven de 75.0000. Geraal Westmorland maakt er een ge woonte van de Zuidvietnamese troepen te prijzen, wat dan de vraag laat rijzen waarom er dan toch steeds meer Ame rikanen nodig blijken. De verklaring is waarschijnlijk dat in alle lange bittere jaren van oorlog in het zuiden geen be wind tot stand is gekomen dat aan spraak kan maken op wat respect bij de bevolking. De verhalen over corruptie zijn wat van toon veranderd in de loop der jaren, maar ze zijn even erg gebleven in hun feitelijke inhoud. Eerst waren het vooral de ambtenaren, nu vooral de militaire commandanten, die een slaatje slaan waar ze de kans krijgen, nu vooral bij het verdelen van de royale hulp die uit de V.S. komt. Eenzijdig Wat nu gebeurt is, dat de inspanning van de V.S. zo groot is geworden dat een sfeer ontstaat waarin president Johnson de al gebrachte offers alleen maar kan verantwoorden jegens de Amerikaanse bevolking als er een uit eindelijke zege op volgt. Kijk die is er nu zomin als die er vijf jaar geleden was eerder nog minder. En dat kan verklaren waarom Oe Thant maar niet meer zal pogen wat te bereiken dat tot vrede kan voeren. De sfeer is er niet naar. Hij gaf ook de V.S. nog eens een volle laag verwijten, omdat die maar niet in zagen dat het hier zuiver en alleen ging om uitingen van nationalisme. Dat is precies zo eenzijdig als het officiële Amerikaanse standpunt dat het hier al leen maar gaat om het afweren van communistische agressie. Beide elemen ten zitten in de strijd. En nog een hele boel meer. Naarmate de tijd verder gaat komen er waarschijnlijk nog een aantal aspecten bij ook, die de zaak nog gecompliceer der maken. Het is te begrijpen dat Oe Thant niet veel meer voelt voor bemid delingspogingen die toch altijd stuk lie pen en ook in de toekomst stuk moeten lopen naar het zich laat aanzien. Maar als niemand het meer probeert een eind te maken aan de zinloze oor log, die geen van beide partijen militair ooit zullen kunnen winnen, dan ligt er alleen maar een eindeloze strijd in het verschiet. Een voortdurende bron van ellende voor de Vietnamezen en een voortdurende bron van gevaar voor de hele wereld. Vrijdagnacht is de hooiberg van de heer Duinkerken aan de Biltseweg, hoek Koninginnelaan in vlammen op gegaan. Een passerende automobilist ontdekte het vuur 's nachts om twee uur en waarschuwde de marechaussee van paleis Soestdijk. Deze stelde op haar beurt de Soester brandweer van het gebeurde op de hoogte. De brand weer van Baarn heeft het blussings- werk later in (ie nacht overgenomen. De gezamenlijke zes brandweerwagens konden echter niet verhinderen, dat de voor één derde met hooi gevulde hooi berg geheel verloren ging. De brand weer heeft zich in de eerste plaats tot taak gesteld, de belendende gebouwen te behouden. Ook de politie heeft nog met een tuinslang aan het blussings- werk deelgenomen. De oorzaak van de brand is vermoede lijk hooibroei geweest. Verzekering dekt de schade. De Soester politie heeft een motorcros ser B. N. uit Soest aangehouden, nadat deze aan een politieman van Soester- berg geweigerd had zijn naam op te geven en een valse verklaring had af gelegd. N. was met een kameraad in de duinen aan het crossen toen de agent uit Soes- terberg hem staande hield en naar een vergunning vroeg. De man verklaarde van de autoriteiten toestemming te hebben en verdween met grote snelheid weer de duinen in. Even later deed ziqh eenzelfde tafereel voor. De agent vroeg de crosser naar zijn naam, maar deze weigerde, iets te vertellen. Hij verdween toen in de richting Soest. In zijn woning aan de Nieuweweg is hij later aangehouden. Aanvankelijk weigerde hij nog, zijn naam te noemen, maar haalde uiteinde lijk toch bakzeil. Van een toestemming oen in de duinen te mogen crossen bleek geen sprake. Tijdens een onweersbui is de bliksem in een schakelkast van de Nederlandse Spoorwegen geslagen, waardoor enkele automatische halve overwegbomen bui ten werking werden gesteld. De politie heeft het verkeer bij de spoorwegover gangen geregeld, terwijl technici van de N.S. de schade herstelden. Na ruim een half uur was de toestand weer nor maal. Het is al enkele malen eerder voorgekomen dat de ahobs te Soest door blikseminslag buiten werking wer den gesteld. Ter gelegenheid van de beëdiging van een aantal kadetten door de bevelheb ber der luchtstrijdkrachten, luitenant- generaal A. B. Wolf, zal op 17 augus tus een paradevlucht boven Soester berg worden gehouden. Formatievluch- te- van straalvliegtuigen van de bases Woensdrecht, Volkel, Eindhoven, Ypen- burg en Leeuwarden zullen worden ge volgd door een gezamenlijke parade vlucht van straalvliegtuigen en conven tionele luchtvaartuigen. Na afloop zul len alle deelnemende vliegtuigen naar hun bases terugkeren. De heer H. Steenbdëk, leraar lichame lijke oefening en masseur, was met een gezelschap in Blokzijl aan het jagen. Toen hij een sloot oversprong kreeg hij een hartverlamming, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Provinciale besturen beloeren elkaar en volgen nauwgezet elkanders stappen. Gemeenten worden boos, gaan elkaar met krachttermen te lijf en zwaaien met dikke rapporten, waarin uitgebreid wordt verteld over de vele voordelen van Gemeente A ten opzichte van Ge meente B. Onderling wordt fel en niet zonder emoties gevochten om een prijs, die meer dan de moeite waard is: een universiteit. Het wetenschappelijk on derwijs in Nederland dreigt achterop te geraken bij de sterk stijgende toeloop van studenten. De niet geringe bevol kingstoename, de grotere welvaart, de onmiskenbare gelijkstelling voor wat be treft iemands Kansen om een universi teit te bezoeken zorgen voor een groei ende aanwas van leergierige jongeren. De huidige instellingen zijn niet meer in Tijdens het winkelen met zijn groot moeder rukte de drie-jarige G. J. B. uit Utrecht zich plotseling los en stak zonder op het verkeer te letten de Soesterbergsestraat over. Op het rijwiel pad werd hij aangereden door een bromfietser. Met een ernstige hoofd wond moest het jongetje in Zonneglo ren worden opgenomen. Op de hoek van de Laanstraat en de Dorresteinweg verleende de automobi liste mej. T. M. B. uit Baarn geen voorrang aan de bestuurster van een andere auto, mevr. G. M. K. uit Bilt- hoven. Een aanrijding was het gevolg. De auto van mevr. M. reed een tuin binnen en vernielde daarbij een groot deel van het hekwerk. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. staat hen op te vangen. Er zullen méér universiteiten moeten komen. De grote vraag is echter: waar? Zolang hierop geen definitief antwoord is gekomen verdringen provincies en gemeenten zich om als eerste kandidaat te worden aan gewezen. In Limburg wordt het al vele jaren als een pijnlijk gemis gevoeld, dat deze provincie binnen haar grenzen nog nooit een universiteit heeft gehad. Vlak bij huis, in Brabant, vindt men er zowaar twee (in Tilburg en in Eindhoven), maar waar blijft de eigen Limburgse burcht der wetenschappen? Er is geen enkele openbare figuur in Limburg te vinden, die niet bij de eerste de beste gelegen heid met een vingerwijzing naar de gro te historie van een stad als Maastricht een vurig pleidooi weet te houden voor een Limburgse universiteit. Het belang rijkste argument van de provincie - toch al zo zwaar getroffen door de sluiting van de mijnen - is, dat de jeugdige in- telligentia van Limburg wegtrekt naar Aken of Leuven (twee voortreffelijke universiteitssteden) of naar de Rand stad (Leiden, Delft) en er nawelijks toe is te bewegen terug te keren naar de geboortestreek om met de verworven kennis mee te werken aan de economi sche heropbouw. Deze Limburgse argu menten wijzen er al op, dat het bij de strijd om een universiteit of hogeschool (het onderscheid is te vinden in de va riatie aan studiemogelijkheden) niet al leen gaat om het verkrijgen van een zekere status of een erkenning van de eigenwaarde. Neen, het gaat ook om een economische verheffing van de streek. Het is niet zo vreemd, dat het juist twee economische probleemgebieden zijn, Overijssel (textiel) en Limburg (mijnen), die het hardst om een instelling voor wetenschappelijk onderwijs roepen. Overijssel, dat enkele jaren geleden een eerste overwinning boekte door het verkrijgen van een Technische Hoge school, vecht nu hard voor een medi sche faculteit. De mogelijkheden voor een medische opleiding moeten groter worden. Dit werd onlangs nog duidelijk toen de minister van Onderwijs ge noodzaakt werd een „numeris clausus" in te stellen, een maximum grens waar boven geen studenten meer zouden wor den aangenomen. Dit betekende automa tisch afwijzing van een aantal voor de medische faculteit kandidaten, een op zich volkomen ongezonde situatie voor een toch welvarend te noemen land. In 1966 al moesten de medische faculteiten meer studenten toelaten dan zij met het oog op de doelmatigheid van het on derwijs gewenst achtten. Overijssel, beseffend dat het nu of nooit is, heeft de aanval geopend. In de vorm van een zeer wetenschappelijk, maar daarom niet minder sprekend rap port, samengesteld door onafhankelijke deskundigen uit Amsterdam, Utrecht en Arnhem. De commissie meent, dat een oplossing van de moeilijkheden, waar mee het medische onderwijs kampt, niet moet worden gezocht in een uitbreiding van bestaande medische faculteiten, maar in het stichten van nieuwe instel lingen. Een uitgangspunt waarmee tal rijke niet-universiteitssteden, die het echter wel graag willen worden, hart grondig eens kunnen zijn. De commis sie schaart zich in de rijen van critici, die menen dat door de huidige opbouw van het wetenschappelijk onderwijs in Nederland intellect verloren gaat. De universiteiten zijn te veel in één gebied geconcentreerd. Het is niet moeilijk dit met cijfers te bewijzen. Het noord-oos telijk deel van Nederland, gelegen boven de lijn Alkmaar-Arnhem, heeft slechts één universiteit (Groningen) en één Ho geschool (Twenthe), terwijl er nu toch maar eventjes drie miljoen mensen wo nen en in het jaar tweeduizend waar schijnlijk zelfs zes miljoen. Het zuid westelijk deel van Nederland heeft wel iswaar negen miljoen inwoners, maar bezit dan ook liefst vijf universiteiten en nog eens vijf hogescholen. Het geweeklaag van Overijssel doet, ge zien het bovenstaande, wel rechtvaardig aan. Vooral ook als men constateert, dat het aantal studenten uit het noord oostelijk deel van ons land toch wel aanmerkelijk achterblijft op dat uit overig Nederland - een rechtstreeks ge volg van het gemis aan nabije instituten voor wetenschappelijk onderwijs. In 1963/'64 werden bijvoorbeeld in geheel Nederland per tienduizend inwoners 7,1 medische studenten ingeschreven, in het noord-oostelijk deel slechts 4.9, aanmer kelijk onder het gemiddelde dus. Tja, zult U zeggen, dan is men waar schijnlijk in dit deel van Nederland iets minder met verstandelijke vermogens bedeeld. Daarvan is echter nog nooit iets gebleken. De bezettingsgraad van de scholen voor V.H.M.O. (voortgezet hoger en middelbaar onderwijs) ver toont namelijk nauwelijks een afwijking van de cijfers voor geheel Nederland. De strijd voor nieuwe universiteiten is Wethouder K. de Haan ontvouwt de vlag, die S.E.C.-honkbal kreeg aange boden ter ere van het behaalde kam pioenschap. Voor verslag van de laatste competitie wedstrijd zie elders. nog lang niet voorbij. Voorlopig aarzelt de regering nog met beslissingen. Het huidige kabinet wordt zo overladen met geldzorgen, dat het aan uitbreidingen voor het wetenschappelijk onderwijs van enige omvang al helemaal niet durft te denken. De toeloop van nieuwe studen ten wordt hierdoor echter niet geringer. Evenmin de noodzaak om in de niet al te verre toekomst iets te doen. Evenals voorgaande jaren heeft de K.N.V.B. in Soestdijk een kamp geor ganiseerd voor jeugdspelers. De uitver koren verenigingen waren ditmaal S.V.V. uit Schiedam, E.H.S. uit Haar lem, Hillegersberg uit Rotterdam, Transvalia uit Rotterdam, Zwart-Wit uit Rotterdam. Alkmaarse Boys uit Alkmaar, S.D.O.O. uit Heteren, D.V.O.O. uit Velp. Tijdens de kampweek zijn verschillen de voetbalwedstrijden gespeeld op het K.P.S.-terrein. 's Avonds hadden filmvoorstellingen plaats, o.m. van de Olympische spelen in Tokio. Verder werden volleybalwed strijden gespeeld en ping-pong be oefend. Iedere dag waren er voetbalwedstrijden. Vrijdagmiddag speelde de kampleiding tegen de beste spelers van de vereni gingen. De jeugd wist het eerste te scoren, maar in de tweede helft maakte de kampleiding gelijk. Het slot was pe nalty schieten. De kampleiding deed het beter en won. In het kamp vond 's avonds een af scheidsavond plaats met beatmuziek. Op donderdagavond 10 augustus werden in het Soester Natuurbad de eerste zwemexamens van dit seizoen gehou den. 37 personen slaagden voor het diploma Zwemproef, 20 voor het diploma Ge oefend zwemmer, 1 voor het diploma Zwemvaardigheid I en 2 voor het diplo ma Zwemvaardigheid II. Geen enkele candidaat werd afgewezen. Op zaterdag 2 en zaterdag 9 september a.s. zullen nog enkele honderden can- didatx zich aan het examen onderwer pen. Voor het diploma Zwemproef slaagden: B. Overgoor, R. D. de Boer, T. Poel- wijk. M. van den Broek, M. Oldemans, W. Tap, H. G. van Ooyen, H. Tuinman, A. E. de Boer, W. Groart. H. L. A. Ver stegen, C. Werkhoven. M. N. Sluyter, M. A. Verstoep, M. Verduin, Sj. van den Heuvel. P. W. van Hertom. J. M. Hoekstra, M. Hilhorst, H. Ch. Baas, A. Hom, A. van Dongen, Tj. D. Kok, M. de Bruin, G. van der Linden, R. J. A. Rietberg, J. J. M. Hees, M. Hoppen- brouwers. W. T. Sluyter, A. van den Berg, J. F. de Boer, R. J. Visser, D. Plikaar, B. van de Brink, G. N. Eekel, H. Timmermans en I. van Unen. Voor het diploma Geoefend zwemmer (B): R. Verdoorn, L. de Jong, K. Sterk, P. Muts, J. D. Hofman, M. Smit, S. Wessel, Tj. van den Berg, I. Wicherts, C. Strumpel, F. Roest, C. Dijkman, J. Reèsink, D. de Bruin, E. T. Beckers, M. Bos, J. W. Dogterom. P. Farla, L. van Zetten en Th. P. Elbertsen. Voor het diploma Zwemvaardigheid I (C): M. Farla. Voor het diploma Zwemvaardigheid II (D) B. Stigter en A. Riksen. Het Bureau voor de Statistiek van de stad Amsterdam heeft becijferd, dat de hoofdstad per 1 augustus van het vorig jaar 131.000 personenauto's had inge schreven. Gemiddeld worden er in Am sterdam iedere werkdag vijftig nieuwe auto's verkocht, zodat hun aantal sinds dien met zo'n 16.000 is toegenomen tot 147.000. Het blijft nog steeds een wonder hoe al die auto's ruimte vinden om te kunnen rijden en vooral om te kunnen staan, want Amsterdam wordt dagelijks nog door meer dan 100.000 auto's van de rest van Nederland uit bezocht. En nu spreken we dan alleen nog maar over de personenauto's. Dat de vracht wagens veel meer ruimte innemen, is natuurlijk duidelijk. Des te verwonder lijker is het, dat er nog ..beweging" in Amsterdam mogelijk is. Al gaat dat dan soms ook moeilijk en moet men soms minutenlang in een file staan voordat men eindelijk een verkeerslicht voorbij is. Eén verkeerslicht en hoeveel zijn er wel niet in Amsterdam? Het is beslist geen pretje om in Am sterdam te moeten zijn. Men kan er over 't algemeen maar slecht opschieten, ook al omdat er nog steeds mensen zijn die zich niet oriënteren op een bepaalde plaats, maar zomaar in het wilde weg gaan rijden in de hoop uiteindelijk toch daar terecht te komen, waar ze zijn moeten. Ze vragen onderweg eens aan iemand hoe ze rijden moeten, daarmee vaak lange files veroorzaken van auto's die niet kunnen passeren. En dan is er nog het verschrikkelijke parkeerprobleem. De parkeerplaatsen zijn al vroeg overvol. De mensen, die hun auto mee naar het werk nemen, zetten die zo dicht mogelijk bij de plaats waar ze zijn moeten neer en die auto blijft er de hele dag staan. Ook tussen de middag, want de eigenaar weet drommels goed, dat hij hem nooit meer kwijt kan zodra hij z'n wagentje maar even weghaalt. Er staan direct flink wat automobilisten achter hem, die al lemaal op het vrijkomende plekje loe ren. De parkeerruimte in Amsterdam is zeer beperkt. Om de huidige situatie te kun nen indammen, zou er iedere dag een parkeergarage of een parkeerterrein moeten bijkomen met een ruimte voor minstens vijftig auto's. Maar waar moet men in Amsterdam de ruimte vandaan halen om die garage te bouwen of dat parkeerterrein aan te leggen? De ruimte is er helemaal niet en daarom komen er ook geen parkeergelegenheden meer bij. Men zal zich derhalve zo langzamerhand op andere maatregelen moeten gaan be zinnen. In dit verband is het witte fietsenplan van de provo's toch hele maal geen gek idee. Een fiets heeft nu eenmaal minder plaats nodig dan een automobiel. Misschien komt het er in de toekomst nog wel eens van. Als de fietsenfabri- kanten het nog een poosje kunnen uit zingen, zouden er wel weer eens gou den tijden voor hen kunnen aanbreken. KANTMAN Op de Nieuweweg, ter hoogte van de Klein Engendaalweg. is zondag de 16- jarige bromfietser H. K. alhier door een auto, bestuurd door de heer W. T. aangereden. De automobilist moest uit wijken voor een tegenligger die juist bezig was, een motorcarrier te passeren. De heer T. reed naar rechts, maar bot ste daarbij tegen de bromfietser. Zowel de bestuurder als zijn achterop zittende vader, de 47-jarige H. K. werden ge wond. De heer K. sr. moest met een schouderfractuur in het ziekenhuis wor den opgenomen. Het bezoek aan het Soester Natuurbad is dit seizoen bijzonder groot. Op 10 augustus waren reeds meer dan 251.000 bezoekers de kassa gepasseerd, deelne mers aan schoolzwemmen en wedstrij den niet meegerekend. Twee nog onbekende jongens hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag bij café „Het Centrum" een ruit van 45 bij 45 cm ingegooid. Kort nadien werd de politie ervan in kennis gesteld, dat vermoedelijk dezelfde twee knapen bij rijwielhandel v. d. Berg te Soesterberg wilden binnenkomen. De jongens zijn in de richting Zeist verdwenen en de bossen ingevlucht. Op het rijwielpad langs de Kerkstraat zijn ter hoogte van garage Van der Lee twee Spaanse bromfietsers door een van het garageterrein komende en door de heer J. H. J. N. bestuurde auto aangereden. De 28-jarige bestuurder van de bromfiets, F. C. G. en dc 48- jarige mevr. J. P. J.. die achterop zat, werden beiden aan hun rechter voet gewond. Zij zijn overgebracht naar Zon negloren en aldaar opgenomen. Op de Koninginnelaan is zaterdag de wielrijdster mej. H. van G. door een onbekend gebleven automobilist aange reden. De wielrijdster stond voorge sorteerd, toen zij van achteren werd aangereden. De auto verdween zonder dat de bestuurder zich bekend maakte. Van de auto is alleen bekend dat het een Opel was zonder kenteken, althans aan de achterzijde.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1