Soest toen - Soest nu 1 DE GEMEENTEWET Morgen officiële opening „Sportpark Bosstraat" V.V.V.-niemvs OP HET GOEDE SPOOR LELYSTAD 1111 Het oog gericht op een keuring Vrijdag 18 augustus 1967 16c jaargang no. 61 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Televisie- en Radio-artiesten spelen morgen voetbal in Soest Nieuwe expositie in Galerie „Soestdijk" Inbraken in Soesterber" IJsj jes gestolen Luchtmachtkadetten beëdigd TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 SOESTER (I) OÜRANT Abonn. p. kwart, ƒ3,per post 4,25. Verschijnt tedere dinsdag en TTfldmg Het verschenen ontwerp voor een nieu we Gemeentewet stelt enerzijds ver schillende veranderingen aan de orde, laat anderzijds een aantal zaken, zoals de burgemeesters benoeming, onveran derd. Het is merkwaardig, dat het nieuwe ontwerp in geen enkel opzicht tornt aan de wijze van benoeming der burgemees ters, ook niet voor de grote steden, hoe wel juist hierop de laatste tijd nogal is aangedrongen. Wel geeft het ontwerp veranderingen aan ten aanzien van de grootte van de gemeenteraad voorplaat sen tot 50.000 inwoners, die zich met maximaal zes zouden kunnen uitbrei den en o.a. de benoeming van een wet houder buiten de zittende raadsleden om; veranderingen die in het openbaar nog nauwelijks of niet in discussie zijn geweest. Het ontwerp zal ongetwijfeld vele pen nen en tongen in beweging brengen eer de nieuwe Gemeentewet tot stand komt. De burgemeesters zouden dus benoemd blijven door de Kroon en officieel uit sluitend na advies van de Commissaris der Koningin, al blijkt de wet toe te staan, dat eventueel ook de gemeente raadsleden in deze gehoord kunnen wor den. Het blijft echter de bedoeling, dat de burgemeester een ambtenaar zal zijn, die zich als voorzitter van de raad bo ven de partijstandpunten dient te stel len. Dat lijkt ons voor de goede gang van zaken en de vrede in de gemeente ook nog altijd de meest geschikte vorm. Na tuurlijk kan een door het departement aangewezen en voorgestelde kandidaat in de praktijk wel eens een minder ge lukkige keuze blijken, zoiets komt in alle werkgemeenschappen voor, maar dan zal de eventuele vervanging ook rustiger kunnen verlopen dan wanneer de raad zelf daarin een beslissende stem zou hebben. Ook thans wordt rekening gehouden met de samenstelling van de raad, waarbij de politieke kleur van de burgemeester zich zo goed mogelijk moet aansluiten. Maar nu is hij althans niet een door de raadsmeerderheid be noemde en dus daarvan min of meer af hankelijke persoon. Hij kan zich onaf hankelijker voelen van de raad en dat komt zijn gezag in de gemeente ten goede. De mogelijkheid dat de raden van de kleinere gemeenten zich met zes raads leden boven het wettelijk vastgelegde aantal kunnen vergroten, brengt de konsekwentie mee, dat de kiesdeler in zo n gemeente dan ook veel lager wordt, hetgeen in menig geval de samenstel ling van de raad weieens grondig kan veranderen. We vragen ons wel af, wat is het nut van zo'n uitbreiding? Het kan voor de kleine partijen de moge lijkheid scheppen om toch nog met één of een tweede lid in de raad te komen. Maar we meenden, dat de huidige ten dens er juist op gericht is om tot ver mindering van partijen te komen en genoemde maatregel lijkt daar dan niet bevorderlijk voor. De mogelijkheid een wethouder aan te stellen buiten de zittende raadsleden om, is uit praktische overwegingen on getwijfeld toe te juichen. Het komt in derdaad voor, dat een voor een wethou derszetel in aanmerking komende partij toevallig geen geschikt of daartoe be reid zijnd raadslid heeft, althans niet voor de portefeuille die nog vacant is. We zien dan vaak de gekste verschui vingen gebeuren, waardoor toch niet de meest deskundige van de raadsleden de betrokken portefeuille krijgt te beheren. Zeker in de grotere gemeenten is het wethouderschap geen sinecure meer, het vergt deskundig inzicht, eigen oordeel en grote werkkracht, wil de betreffende niet geheel afhankelijk zijn van de ambtenaren der gemeente. Het zou dus zeker beter kunnen werken wanneer de partij dan met een niet-gekozen maar wel deskundiger kandidaat naar voren zou kunnen komen. Anderzijds zal dit in de betrokken partij dan zeker niet zon der strubbelingen gepaard gaan, waar door het zeer de vraag wordt of er van zo'n mogelijkheid spoedig gebruik ge maakt zou worden. De politieke benoeming van wethouders blijkt in menig geval al een zeer moei lijke zaak en bewijst, dat we blij mo gen zijn dat de burgemeester daaraan nog niet onderworpen is. Een goed bericht. Er zijn weer spoor boekjes! Een reiziger zonder spoorboekje is geen goede reiziger, dus U kunt ze weer bij ons komen halen. De prijs is ƒ1,25, maar het gemak is onbetaalbaar. Wat is van A tot Z? Een folder, die U iets vertelt over de E 35 van Amersfoort tot Zwolle. Deze 75 km autosnelweg gaat door een recre atiegebied (75.000 ha), dat de Noord- en West-Veluwe omvat. Het aardige vouwblad, waarin een overzichtelijk, geïllustreerd kaartje is opgenomen, is gratis voor onze leden verkrijgbaar. Zaterdagmiddag, half drie, 26 augus tus, komen dan alle kinderen naar Swiebertje? Hij komt niet alleen. Natuurlijk zijn Saartje en Bromsnor er ook bij. Ze zijn het allemaal echt, in levende lijve. Wat een feest! Voor ƒ0,75 kunnen alle Swiebertje- vrienden en vriendinnen de voorstelling bijwonen. Regen kunnen we niet ge bruiken, dus we zullen maar hopen, dat Swiebertje, behalve voor een hele boel plezier, ook nog voor mooi weer kan zorgen. Er mogen ook vaders en moeders, die de kleintjes niet alleen durven laten gaan, komen kijken. De volwassenen betalen dezelfde entreeprijs. Jong en oud is welkom. Het zou fijn zijn, als het Openluchttheater tot de laatste plaats bezet zou wezen, dan weet Swiebertje, dat hij ook in Soest veel bekendheid en vriendschap geniet. In de Soester Courant komen nog ad vertenties, die iedereen maar goed moet lezen. En dan eindelijk, volgende week is het zo ver, dan gaan we allemaal naar het mooie Soester Openluchttheater. Zoals reeds door ons gemeld zal burge meester S. P. Bentinck morgenmiddag de officiële opening verrichten van het sportcentrum aan de Bosstraat. In deze opening zijn ook de accommo daties begrepen, die op andere plaatsen in de gemeente tot stand zijn gekomen. Het gereedkomen van de meest nodige sportaccommodaties in de gemeente was voor de Sportstichting aanleiding mor gen een voor Soest ongekende sportdag te houden, waarin alle takken van sport zullen worden betrokken. Deze sportdag zal aanvangen met een estafetteloop met de gemeentevlag van af het gemeentehuis naar het sportcen trum aan de Bosstraat, waar de burge meester te kwart voor twee deze vlag zal hijsen als officiële opening van de grote sportdag. De estafettelopers vertrekken te tien voor een van het gemeentehuis. Te 2 uur begint het eerste grote eve nement, een voetbalwedstrijd gespeeld door T.V.- en radio-artiesten. De opstellingen in deze wedstrijd zijn als volgt: TELEVISIE. Doel: Jan Leyendekker, Sport en Beeld N.T.S., Regie. Achter: Joop Söhne, Vara-Radio - Om roeper - Kleuteruitzending en Jean Smits, N.T.S. - Sport en beeld - Pro ducer. Midden: Jacky Schram, Zanger „Glaas je opEddy van Opzeeland, T.V. commentator N.T.S. en Torrny Eyck, Pianist - Dirigent K.R.O. orkesten. Voor: Ben de Graaf, T.V. reporter, Wil van Seist, Acteur Ned Comedie, Her man Kuiphof, Commentator T.V., Sport en Beeld, Rudi Falkenhagen, T.V.-ac- teur, Dick Bruinesteyn, Cartoonist T.V. Sport en Beeld. RADIO. Doel: Bob Bouber, Teener-zanger. Achter: Hans Boskamp, Acteur - Pro ducer Anatevka, Oud-international en Jan ten Paske, T.V.-acteur, De Nederlandse Spoorwegen zijn wer kelijk een goede (spoor)weg ingeslagen, door het bouwen van nieuwe halteplaat sen langs lijnen, die drukke woonkernen snijden. In deze richting zouden de N.S. veel verder moeten gaan. In het verleden zijn veel kleine stations gesloten, om dat men er met sneltreinen wilde voor bij razen. Gehoopt werd, door het uit-, sparen van enkele minuten honderden, zo niet duizenden reizigers op de lange afstand te gerieven. De ervaring heeft nu wel geleerd, dat de spoorwegen het eigenlijk moeten hebben van het forensenverkeer van woonplaats naar werk en van woon plaats naar winkelplaats. Dat is juist het verkeer, dat steeds meer van de auto gebruik ging maken. Omdat er voor de vele auto's niet zoveel plaats meer is in de werk- en winkelsteden, ligt het in de (spoor)lijn, in meer plaat sen stations te heropenen, resp. halte plaatsen te bouwen, zodat de mensen hun auto thuis kunnen laten en de trein kunnen nemen. Daar zijn vijf belangen mee gemoeid: 1. de overvolle autowegen worden min der druk; 2. er komt parkeerruimte vrij voor anderen; 3. de treinreizigers spa ren de tijd uit die ze anders in opstop pingen en tijdens het zoeken naar par keerplaatsen kwijt raakten; 4. de spoor wegen zullen minder verlies lijden; 5. de middenstanders wier zaken per auto moeilijker bereikbaar werden, zullen meer klanten trekken. De andere reizigers in de treinen zullen heus niet worden afgeschrikt. Er kun nen sneltreinen blijven rijden en het modernste materieel trekt snel genoeg op, om het tijdverlies tot een onbelang rijk minimum te beperken. Tegen de adviezen van deskundigen in. heeft de regering besloten toch reeds in oktober de eerste groep van honderd nieuwe bewoners naar het nog onvol tooide Lelystad te sturen. Een stad in aanbouw, die straks zo'n 10.000 tot 15.000 zielen zal tellen en in het jaar 2000 (of eerder?) wel boven de honderd duizend inwoners zal komen. Ook hier zal de zuinigheid wel weer de wijsheid bedriegen. Een prachtig plan van prof. C. van Eesteren voor een goed opgezet stadsplan is door het mi nisterie van de tafel geveegd, omdat het grotere investeringen vergde Met het gevolg, dat de nieuwe gemeente weidia zal tobben met alle problemen die ook de oudere plaatsen in ons land al kennen en die zij toch met grote in vesteringen te lijf moeten gaan. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst", lezen wij op de Afsluitdijk. In Lelystad kan een plaquette komen met het opschrift: „Een regering die l vooruit moest zien, bouwt aan ons ver- I leden." Midden: „Pipo" Zamé, clown, Tom van Maaren, Revue-acteur en „Coco" Zamé, Clown. Voor: Rijk de Gooijer, T.V.-komiek, Johnnv Kraaykamp, T.V.-komiek, „Ru di de Wolf, „Blue Diamond", Ab v. d. Linden, Regisseur T.V. en Joop de Knegt, Zanger. Reserve: Walter van de Kamp, T.V.- regisseur. Scheidsrechter (K.N.V.B.) Harry de Groot, Dirigent. De pupillen van S.E.C.. B.D.C., Hees en V.V.Z. beginnen om kwart voor drie op het hoofdveld van B.D.C. en een bijveld van S.E.C. te strijden om het pupillen- kampioenschap van Soest, waarvoor de sportstichting een beker, een lauwertak, een bronzen en een zilveren medaille beschikbaar heeft gesteld. Verder begint om drie uur op het eerste bijveld van B.D.C. een honkbalwedstrijd tussen het kampioensteam van S.E.C. en de Bussumse hoofdklasser H.C.A.W., met onder meer de bekende werper Rob Hofman. Deze wedstrijd duurt on geveer een uur. Van half vier tot half vijf zullen ge lijktijdig een nog nader bekend te maken hockeywedstrijd (op het hoofd veld van B.D.C.) en een handbalont moeting tussen de teams van B.D.C. en het Amersfoortse Fidelitas worden ge speeld. Het programma wordt om vier uur voortgezet met een onderlinge volley balwedstrijd achter de B.D.C.-kantine, een eveneens onderlinge korfbalwed strijd en een basketbalontmoeting. Tenslotte begint om kwart over vier een softbalwedstrijd tussen de dames teams van S.E.C. en H.C.A.W., op het eerste bijveld van B.D.C. Tot 15 september a.s, wordt in Galerie „Soestdijk". Molenstraat 52, een nieuwe tentoonstelling gehouden door leden van de Soester Kunstenaarsvereniging „Ar- ti-Shock". Deze verkoop-expositie, die morgenmid dag door burgemeester Baron S. P. Ben tinck geopend wordt, is vanaf zondag 20 augustus a.s. elke dag van 3-5 uur voor bezoekers toegankelijk. Er zijn te keningen en schilderijen van P. Mole naar, Victor Nieuwenhuys, Rien de Rol ler, Li Tsin Sih, Jos Vermeulen, Kees van der Wel en Hermien de Wolf. Van Otto Prinsen wordt alleen zijn ..Haven van nu" tentoongesteld, omdat hij in het najaar met al zijn werk in Soest zal exposeren, samen met Em- my Eerdmans. Voor bovengenoemde te kening ontving Otto Prinsen onlangs de Havenprijs. Van Herman Egtbers en Egbert Joosten staan er beelden. Verder van Otto Schouten reliëfs en potten, terwijl Car- la Klein poppen laat zien en Fred Bos- schaart bijous. Frans Jansen toont een serie foto's met o.m. de eerste prijs van een fotowed strijd, waarmee hij een reis naar Ame rika won. Walther Schoorel zond grafiek in, ter wijl de dichters Ton Luiting en Jan Visser meedoen met enkele recente ver- sen. Deze expositie toont nog meer dan de vorige een rijke schakering aan kunst voorwerpen die in twee grote zalen zijn uitgestald. Buiten deze ledenexpositie om worden in de gang bijzonder mooie wandkleden opgehangen van Annette Fray. De opening van de expositie zal inge leid worden door ballet-leerlingen van mevrouw F. Peelen-Blomberg. O In Soesterberg is dinsdag op drie ver schillende plaatsen door een met een Belgisch accent sprekende man ingebro ken. Een van zijn slachtoffers kwam op een gegeven ogenblik ook in oog met de dader te staan, waarna de man zich uit de voeten maakte en daartoe ook alle gelegenheid kreeg, want de bewoonster van de woning, waar hij zijn volgende inbraak had gedacht, waarschuwde pas een paar uur later de -politie. Hij is het zeer waarschijnlijk ook ge weest, die bij de familie J. aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg tij dens afwezigheid van de bewoners kans zag. via een ingeslagen ruit, aan de achterzijde binnen te komen. Het hele huis werd grondig overhoop gehaald en nauwkeurig doorzocht, maar meer dan een bedrag van 3,50 uit een kin- derportemonneetje werd er niet ont vreemd. Een aantal juwelen bleef on aangeroerd. Ook bij de op vakantie zijnde fam. L. aan de Amersfoortsestraat is ingebro ken. Aan de achterzijde van het huis werd een steen uit de grond gehaald en daarmede een ruit ingeslagen. Kantoor, werkplaatsen en woonvertrekken wer den grondig doorzocht, maar vermoede lijk zonder resultaat. Volgens de in kennis gestelde bewoner bevond zich maar weinig geld in huis. Hetzelfde lot onderging een woning aan de Veldmaarschalk Montgomery- weg. De nog gezochte man overtuigde zich eerst van de afwezigheid van de bewoners, waarna hij aan de achterzij de een raampje van een bijkeukendeur insloeg en vervolgens met een klaarlig gende hamer de keukendeur forceerde. In deze alleenstaande woning bleek meer te vinden. Er wordt namelijk een geldkistje met ƒ225,en een gouden munt vermist. Dinsdagmiddag belde de man aan bij een andere villa aan de Amersfoortsestraat. Toen er door de vrouw des huizes werd opengedaan, stond een man op de stoep met achter ziin rug een uit de tuin gehaald bron zen beeldje, waarmede hij een ruit had willen inslaan. Toen hij echter toch iemand thuis trof, informeerde hij naar een paar Belgische mensen, waarvan de bewoonster natuurlijk nooit had ge hoord. Zij verzocht de man het beeldje weer op zijn plaats te zetten, waaraan hij bereidwillig gevolg gaf en daarna met de noorderzon verdween. Eerst en kele uren later werd de politie ge waarschuwd. Het kostte weing moeite, een verband tussen de beide inbraken en de voorgenomen inbraak te leggen. De man, die de politie in verband met deze inbraken zoekt, is 25 tot 30 jaar oud, heeft een normaal postuur, donke re ogen en donker, achterovergekamd haar. De man, die met een Belgisch accent spreekt, droeg een geruit jasje. Ten nadele van de heer W. T. zijn uit een ijskar, die op zijn erf naast zijn woning aan de Nieuweweg stond, der tig pakjes ijs gestolen. De dief heeft toegang tot de kar gekregen door een metalen hengsel te verbuigen. Lunchroom „Man" in 1920, later omgebouwd tot bioscoop. Burg. Grothestraat hoek Heuvelweg. Dezelfde plaats nu in 1967. Over de gehele linie is een voorafgaan de keuring voor het verkrijgen van een rijbewijs gezien het grote aantal aan vragen niet te verwezenlijken. Wel zou een preventieve medische keuring van beroeps-chauffeurs wenselijk en uit voerbaar zijn. Over het algemeen zal men dus genoegen moeten nemen met het tot nu toe bestaande systeem van de „eigen verklaring". Dit zegt de com missie uit de gezondheidsraad, die rap port heeft uitgebracht inzake de medi sche geschiktheid tot het besturen van motorrijtuigen. De comissie heeft echter in haar rap port enige aanvullingen en verduidelij kingen voorgesteld van medische vra gen, welke op de „eigen verklaring" voorkomen. Ook heeft zij medische richtlijnen ontworpen die door de ge neeskundige van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijbewijzen kunnen worden gevolgd. De commissie komt onder meer tot de conclusie, dat meer aandacht zou moe ten worden besteed aan het bestuderen van de oorzaken van verkeersongeval len en dat de resultaten van die studie statistisch dienen te worden verwerkt. De houder van een rijbewijs, die ten gevolge van ernstige verwonding of ziekte (al dan niet tijdelijk) ongeschikt is geworden voor het besturen van een motorvoertuig, zou dit volgens de com missie aan het C.B.R. moeten melden. Dit nu is een suggestie, waarvan het resultaat toch wel als nihil zal kunnen worden bestempeld. Immers, het rijbe wijs is voor velen een onmsibaar (ge worden) papiertje, dat men niet graag kwijt is. Dat blijkt telkens weer uit verslagen van zittingen van kanton rechter en rechtbank, waarin over in trekking van het rijbewijs -gesproken wordt. Telkens doen de verdachten een beroep op het begrip van de Justitie voor de moeilijkheden, waarin ze zon der rijbewijs zullen komen te verkeren. Het is daarom een ijdele hoop, dat mensen zich zouden melden na ernstige ziekte of ongeval. De kwestie van het al dan niet geschikt zijn voor het be sturen van een motorrijtuig moet dan ook niet alleen door het slachtoffer zelf opgelost worden. Die zoekt immers al tijd naar een oplossing, die voor hem het beste is en hij gaat daarbij licht voorbij aan de mogelijke gevolgen van dat „onbegrip". Het uitvoeren van deze door de com missie gedane suggestie zou alleen dan tot resultaten leiden, als (bijvoorbeeld) de huisarts van degene, die door een ernstig ongeval of door ziekte al dan niet tijdelijk is uitgeschakeld, dit zou doorgeven. Want men moet er niet te veel op rekenen, dat de man zelf dit zal doen. Voor hem is immers het be langrijkste, dat hij z'n rijbewijs houdt. Wat de consequenties daarvan ook zou den zijn. En juist dat moet men voor komen. KANTMAN. Op de vliegbasis Soesterberg, de baker mat van de Nederlandse militaire lucht vaart. zijn gistermorgen 21 cadetten van de Koninklijke Luchtmacht beëdigd. De beëdiging geschiedde door de be velhebber van de luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal A. B. Wolff, in aan wezigheid van onder meer luitenant- generaal A. V. van den Wall Bake, gou verneur van de Koninklijke Militaire Academie, waar de cadetten hun op leiding hebben gekregen, lt.-gen. J. L. Zegers van het Hoge Militaire Ge rechtshof en vele andere militaire auto riteiten, benevens ouders, verloofden, echtgenoten en andere familie-leden van de beëdigde officieren der konink lijke Luchtmacht. De aan de plechtig heid voorafgaande parade werd afge nomen in een van de hangars, zulks in verband met de sterke wind, die de drager van het meer dan 30 kg we gende vaandel parten zou kunnen gaan spelen. Paradecommandant was lt. ko lonel J. J. Kramer, oud-commandant van de vliegbasis Soesterberg. In zijn toespraak tot de kersverse twee de luitenants zei generaal Wolff, dat t afleggen van de eed of belofte nog al tijd een grote betekenis heeft en in de ze tijd van aantasting van oude en er kende waarden beslist niet is geworden tot een niets-zeggende formule. Eenentwintig cadetten legden vervol gens de eed of de belofte af, waarin zij hun trouw aan het vaderland beloofden of zwoeren en onderwerping aan de krijgstucht. De beëdigde officieren zijn G. J. Bosch (Schaarsbergen), J. W. Cramer (Ham- dorf, Duitsland), R. D. E. Daverschot (Hamdorf, Duitsland), C. P. de Goede (Schöppingen, Duitsland), H. J. J. A. M. Grootveld (Brustum, België), H. M. L. Grothauzen (Schaarsbergen), M. J. G. Halma (Schöppingen, Duitsland), S. Heringa (Eindhoven). O. Huvgen (Bre da), A. W. A. Loffeld (Woensdrecht), J. F. Moolhuizen (Twente), F. Muize- belt (Nieuw Millingen), C. S. J. C. Nuijtens (Breda), A. L. C. Onderwater (Hesepe, Duitsland), Th. J. van Os (Schaarsbergen), B. J. Oude Sogtoen (Breda), G. Schoonderbeek (Hamdorf, Duitsland). A. Th. M. Vrijhoeven (Schaarsbergen), J. M. W. Willemse (Breda), C. R. J. van Woerkom (Ham dorf. Duitsland) en B. A. Zonnenberg (Schöppingen. Duitsland). Na de beëdiging vond op de vliegbasis een parade plaats van rijdend en vlie gend materieel van de Koninklijke Luchtmacht.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1