m Europoort wijder open C W MEEDER TECHNISCHE SCHOOL „EEMLAND" Autorijschool VAN BUUREN IJ kunt niet alles weten DE KONGOLESE MISèRE TIT0, DE BEMIDDELAAR L'RINE-ONDERZOEK Uit de hogeschool der wetenschap halve prijs, 10,—, Kapkunst Nieuborg SOESTERBERG D. V.VUGT Engeland moet in de E.E.G. Bij keuringen geen flesje mee Algemeen Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken"' heeft negatieve liquiditeitspositie Tip voor U, mevrouw De betere Permanent Waving, Gevonden voorwerpen Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool D. ENGEL Medische dienst De heer B. Vermeulen en het Dorpshuis Sportieve feestdag bij K.V.0. Op' ening nieuwe recreatie zaal „Zonnegloren" POLITIE TEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 "I FINANCIERINGEN VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN Avondschool VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 In tal van publicaties is er op gewezen dat Nederland er belang bij heeft dat Engeland wordt toegelaten tot de E.E.G. Onze internationale economische poli tiek is er op gericht om die toelating tot stand te brengen. Hoewel er anders over gedacht wordt, gebeurt dit beslist niet omdat wij hier zo onder Engels- Amerikaanse invloed staan, maar zuiver om commerciële reden. Na de vorming van de Europese Eco nomische Gemeenschap zien wij in Ne derland een steeds grotere binding aan de vasteland-pamtners met name west- Duitsland. Wij hebben daarom ook sterk mee-geprofiteerd van het Duitse „Wirt- schaftswunder", maar nu in west-Duits- land een depressie heerst, worden wij ook sterk meegezogen naar de terug gang. Dit moge ons nog eens met de neus drukken op de noodzaak om onze eco nomie zoveel mogelijk naar alle kanten open te houden. Dit is temeer belang rijk vror Nederland omdat wij als „poort van Europa" fungeren. Via Ne derland komen veel goederen dit we relddeel binnen. Transito Veel communicatie tussen Europa en de rest van de wereld komt ten goede aan onze transitohandel. Deze handel schept werkgelegenheid in de vervoer- sector, aan de opslagbedrijven en ha venondernemers. Deze bedrijven ver schaffen weer werkgelegenheid aan banken, bouwondernemers, zodat onze gehele economie er door wordt opge beurd. Engelands minister Wilson heeft in het eerste halfjaar van 1967 veel activiteit ontwikkeld om de belangstelling te wek ken voor de aansluiting van Albion bij de E.E.G. Hierdoor is de aandacht nogal afgeleid van de resultaten die in de zogenaamde Kennedy-ronde zijn geboekt. In het ka der van deze besprekingen heeft men getracht tot een algemene verlaging te komen van invoerrechten in de wereld waardoor de handel wordt bevorderd. Men is het er over eens geworden, dat in een tijdvak van 5 jaar op een groot aantal produkten de invoerrechten ge middeld met 35 zullen worden ver laagd. Het gaat hier om zoveel produk ten dat er 20 van de wereldhandel bij is betrokken. Halvering De gevolgen voor de E.E.G. zullen zijn dat de zes landen hun invoerrechten op industriële produkten ongeveer zullen halveren. Van ongeveer 12 naar 6 D:* betekent dat de'landen buiten de E.E.G. beter hun produkten in Europa zullen kunnen verkopen. De Ver. Staten op hun beurt zullen de invoerrechten in deze sector van onge veer 18 naar IOV2 terugbrengen. Die verlaging is nog onvoldoende met name met het oog op de grote economische voorsprong die „Uncle Sam" nu reeds heeft op de rest van de wereld. Niet temin is de verlaging respectabel. Zij zal een reeks Europese produkten naar de Amerikaanse markt brengen. De verlaging zal stapsgewijze ingaan en op 1 juli 1968 beginnen. Profiteert Nederland als doorvoerland stellig van de te verwachten zich uit breidende wereldhandel, ook als indu strieland zullen wij de gunstige gevol gen moeten opmerken. Verbetering Wij worden door de Europese tariefs verlaging niet ernstig getroffen, want wij hebben altijd al lage invoerrechten geheven. Wel zullen wij kansen krijgen om onze export te vergroten vooral in de sector elektrotechniek, chemie en machines. De verlaging van rechten zal immers praktisch de helft zijn. Het zal onze concurrentiekracht buiten Europa vergroten. Wij hebben daar voor een evenwichtige groei behoefte aan. Het is te hopen dat onze ondernemers daar evenzc over zullen denken en al hun krachten zullen inspannen om onze pro dukten over een ruim veld in de wereld te „verstrooien". Over de gevolgen van de tariefsverla ging voor de verschillende industrieën kan wel enige voorspelling worden ge daan. Voorspellingen in economisch handelen moeten echter wel met veel reserve worden gehanteerd omdat het economisch leven over een jaar een geheel ander beeld kan vertonen. Zo is het niet onmogelijk dat buiten landse industrieën nog andere concur- rentie-ijzers in het vuur kunnen ste ken als de invoerrechten weg vallen. Maar afgezien daarvan zal bijvoorbeeld onze chemische industrie haar vleugels kunnen uitslaan. Fusie Wij hebben in die sector juist een fusie van zeer grote bedrijven waargenomen. Deze fusie past geheel in dit beeld. Het gaat hier om grote markten met gewel dige hoeveelheden die door geweldige bedrijven met een voorsprong kunnen worden bewerkt. 10 LESUREN ƒ65.— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300. Laanstraat 20 - Telefoon 4685 Schakelarmbanden en andere gouden sieraden moeten elke maand een goede beurt hebben in een sop van goed schuimende zeep. Zij zullen dan werke lijk mooi blijven en er vindt geen extra slijtage plaats van scherpe schoonmaak middelen. Wrijf een zilveren lepel, welke door medicijnen zwart geworden is. af met een doekje gedoopt in verdund zwavel zuur. Naspoelen met zeepwater. Echt zilver verandert niet in een zout oplossing. Onecht zilver kleurt na 15 minuten violet. Echte parels reinigt men door te wassen in zeepsopje met een melkscheut. Ringen die vast om de vinger geklemd zitten kunnen vaak gemakkelijk worden afgedaan, indien men de ring iets at- schuift en dan de „rimpels" van de vinger onder de ring doortrekt. Lukt dit niet. zet dan een schaal koud water ter hoogte van uw hoofd. Hand er in houden. Droogt na 5 minuten de hand goed af, dan zal de ring gemakkelijk afglijden. Ringen, waaromheen het vlees is ge groeid, kunnen pijnloos worden afgeno men, als de betrokken vinger stijf om- zwacheld wordt en omhooggehouden wordt. Na 5 minuten de zwachel af doen. Als de ring er dan nog met af- gaat, zo snel mogelijk nogmaals stijf omzwachelen, weer de hand omhoog houden en na 5 minuten zwachel afne men. De vinger is dan zo dun gewor den, dat elke ingegroeide nng te ver wijderen iS. ,114. „-„v Door afwassen met ammoniak laat zien kopergroen verwijderen. Ook is het gif tige kopergroen te verwij ederen met azijn. Indisch koperwerk krijgt een zeer mooie glans, wanneer dit na het schoon maken wordt nageborsteld met benzine. een uteauCe oarCootnq behoren tjeclc n noen veflL0V'NüSO"«U(H Ga NaaRS P'J KER TEI. 29 8 2 S0ESTERBERG5E5TR 26 Het is te hopen dat vele middenbedrij ven in Nederland ten behoeve van de export tot vergaande samenwerking zullen komen. Niet alleen in de chemie maar ook bijvoorbeeld in machines. Als land zullen wij niet alleen kunnen le ven van de binnenlandse afzet maar vooral de export moeten vergroten. Onze handelsrelaties met zogenaamde ontwikkelingslanden behoeven ook ver betering. De perspectieven daarvoor zijn voor een klein land niet ongunstig. Toch komen de ontwikkelingslanden re latief nog steeds in een minder aan genaam economisch klimaat terecht. De invoerrechten op produkten uit achter gebleven gebieden zijn onvoldoende ver laagd. Slechts 5 van hun exportpro- dukten bereikte een vermindering van meer dan 50 in de Kennedy-ronde, terwijl nog meer dan een vijfde van hun export geheel buiten de verminde ring bleef. Prijsverlaging Wij weten reeds dat de uit deze landen afkomstige grondstoffen in he„ alge meen de neiging vertonen tot prijsda ling. Voorlopig is de vergroting van invoercontingenten uit de minder wel varende gebieden hun enige troostprijs. Al met al zal de verruiming van de wereldhandel die in het verschiet ligt de werkgelegenheid in West-Europa en dus ook in Nederland ten goede kunnen komen. Deze gunstige vooruitzichten door beperking van de bescherming toont aan dat ons land er goed aan doet zich niet te veel in te gespen binnen continentaal gebied. De geschiedenis heeft meermalen bewezen dat ons dan alleen schade wacht. Wij moeten de deur van het economisch leven zo wijd mogelijk open zetten. Het zakenleven draagt dan de welvaart wel aan. Mogelijk kan het voorbeeld op internationaal terrein er aan meewer ken dat wij nationaal ook wat knellen de tanden voor het bedrijfsleven op ruimen. medienne uitgeleverd te krijgen ten einde hem op te hangen. Voor of tegen Dat Boumedienne hiermee niet al te vlot is, komt vermoedelijk doordat de Algerijn van Moboetoe eerst een ver klaring wenst dat hij achter de Arabie ren tegen Israël staat. Een beetje moei lijk voor de Kongolees, want wat hij voor militaire opleiding heeft gehad, kreeg hij in Israël, dat zeer actief is onder de Afrikaanse staten. Niet alleen met militaire, instructieve hulp, maar vooral ook met technische bijstand. En nu kan Moboetoe wel tegen de Israëli's gaan schoppen, maar waar moet dan de bijstand vandaan komen? De Belgen zien er niet veel meer in, met de V.S. ligt hij overhoop, van de Arabieren is niet veel te verwachten. Bovendien zit hij kennelijk in de mi sère, zodat hij met het opknopen van Tsjombe minder haast heeft. Hij heeft al via de veiligheidsraad om hulp ge vraagd om de tweehonderd man van Schramme de baas te worden. Moboe toe voelt zich dus niet erg veilig. Ook weet hij dat al te veel leunen op de Sowjet-Unie en de Oosteuropeanen geen aanbeveling verdient. Zijn land is po tentieel het rijkste van Afrika met tal van mogelijkheden tot ontwikkeling enorme waterkrachtreserves, diamant-, goud- en allerlei andere waardevolle minerale reserves, die voor de weste lijke industrie van te groot belang zijn om ze helemaal uit de invloedssfeer te laten verdwijnen, om nog maar niet te spreken van de koper en uranium van Katanga. Zou hij al te veel naar Rus land leunen, dan is het ook zeker dat Schrammes mannen allerlei geheimzin nige steun krijgen, zodat hij ze hele maal niet meer de baas kan. Het lijkt er veel op dat de tijd weer is gekomen voor Kongo om een nieuwe sterke man te krii^en. Maar dat daar- de rust zal komen in dit onrustig ste stukje Afrika, dat geloven maar weinigen. President Moboetoe heeft diep in de Kongolese schatkist getast om de Or ganisatie van Afrikaanse Staten waar dig in Kinsjasa te kunnen ontvangen. Als hij bijgelovig is, denkt hij daarbij wellicht even aan de nog grootsere voorbereidingen die zijn Ghanese colle ga Nkroemah indertijd voor het zelfde doel trof: de vergadering ging niet door en Nkroemah was spoedig afgezet. In Moboetoes geval is het de vraag of hij het nog in functie meemaakt dat de O.A.S. in Kinsjasa vergadert. Het is niet helemaal duidelijk wat er in het begin gebeurde, even nadat Moboe toes vijand Tsjombe in de lucht was gekidnapt naar Algerije. Er was een muiterij onder de blanke huurlingen, die prompt Kisangani veroverden. De Belgische majoor Schramme beweert dat Moboetoe hem en zijn huursoldaten had ontslagen. En dat dit er in zat, is ze ker. De andere Afrikaanse staatslieden heb ben het Tsjombe altijd al verweten dat hij met behulp van deze huurlingen een zekere rust in Kongo wist te vestigen. En al nam Moboetoe dit systeem over, hij wist dat dit zijn aanzien schaadde. Zo kort voor de O.A.S.-visite kan hij deze smet op zijn blazoen hebben wil len wegwissen. Anderen beweren dat de muiterij van buitenaf was georgani seerd en dan wijzen de vingers op Tsjombe. De 200 Hoe dan ook: in Kisangani was de orde spoedig hersteld, maar nu opeens blij ken de tweehonderd mannen van Schramme met wat overgelopen Katan- gese gendarmes in het oosten des lands het Kongolese leger weg te kunnen ve gen. Een expert alc de Brit Hoare, die ook hier vocht, verklaart dat het ook zeker technisch mogelijk is dat deze kleine bende van tweehonderd goede soldaten het opneemt tegen de veertig duizend man van het Kongolese leger en dan nog kans ziet om Kinsjasa te veroveren ook. Bij de eerste muiterij kwamen de Ame rikanen met wat transportvliegtuigen te hulp, maar toen bleek dat er een complete oorlog op handen was, hield dit op. De Amerikanen hebben ken nelijk geen zin partij te worden in de Kongolese oorlog. Ze hebben in Viet nam gezien hoe gemakkelijk je daar tot aan je oren in vast komt te zitten. Prompt braken anti-Amerikaanse rellen uit, nadat al eerder een aantal blanken het slachtoffer was geworden van de vooral tegen de Belgen gerichte agita tie. De eisen van de muiters of opstan delingen is dat Tsjombe weer een plaats krijgt in het landsbestuur. Dat gebeurt terwijl Moboetoe juist zijn best doet hem door Algerije's president Bou- Het volledige corps van Arabische mi nisters van buitenlandse zaken kan niet wijzen op enig resultaat van zijn confe rentie in Kartoem. Zelfs de datum voor een Arabische top kon niet vastgesteld worden. En de kwestie Israël, die toch eigenlijk de aanleiding was, kwam maar weinig aan de orde zelfs. Het opvallendste was dat de Egyptische delegatie behoorde tot de gematigdste, welke echter niet kon optornen tegen de verbetenheid die vooral Algerijë en Syrië aan de dag legden. Nasser krijgt nu hulp van zijn vriend Tito, die het nabije oosten gaat bereizen met een plan om de toestand bevredi gend op te lossen. De Joegoslavische president was aanvankelijk fel voor stander van een onvoorwaardelijk terug trekken der Israëli's uit de door hen bezette gebieden en eventueel een ge sprek achteraf. Nu heeft hij een ietwat genuanceerder plan: in ruil voor terug trekking zou Israël garanties moeten krijgen voor zijn grenzen. Die garantie zou moeten worden gegeven door de Veiligheidsraad (maar gezien de mach teloosheid van de blauwhelmen dit keer is dit natuurlijk aan Israël niet te ver kopen), of door enige grote mogendheden met instemming van de voornaamste Arabische landen. Akkoord Dat lijkt in de Arabische wereld teveel gevraagd: een verkapte erkenning van Israël. Bovendien zal Israël zeker eisen stellen over de doorvaart van het Suez- kanaal en de Golf van Akaba. Tito weet ook wel dat zijn plan niet voor allen ideaal is, maar hij rekent erop dat beide partijen er rekening mee gaan houden uaop ueeS uajaoui s^ai pM ipo; az jep en wel omdat de V.S. de Sowjet-Unie onderling al een afspraak gemaakt heb ben. Plotseling verschijnen berichten dat Johnson en Kosygin bij hun gesprek in Glassboro een akkoord hadden gesloten waarvan de kern is dat Arabische er kenning van Israël de ruil zou moeten zijn voor ontruiming van Sinai en West- Jordanië. Dat klinkt met andere woor den of Nasser niet hoeft te rekenen op enige Russische steun, terwijl intussen Israël zich van zijn kant niet meer be zorgd hoeft te maken over pressie der groten om zonder meer de veroveringen prijs te geven. Als de conferentie van Kartoem echter iets duidelijk heeft gemaakt dan is het wel dat als de nu zeer kalme Nasser eventueel nog bereid zou zijn Israël te erkennen enzovoort, hij dat niet kan doen zonder zijn hele aanzien in de Arabische wereld te verliezen. Betyen? Ook voor de Arabische landen is er re den om voorlopig de zaak maar te laten betijen. Weliswaar lijden vooral Egypte en Jordanië grote schade de een doordat het Suezkanaal geen geld meer in de kas brengt, de ander doordat het zijn rijkste gebied kwijt is maar voor Israël is de bezetting eveneens een last. Stakingen in Jeruzalem, sabotagedaden elders in west-Jordanië wijzen er al op dat Israël zijn bezettingsleger zeker niet kan inkrimpen. Boven de kosten hier voor komen nog allerlei andere kostbare maatregelen voor de vluchtelingen en als de Israëli's economische plannen willen uitvoeren om de bezette gebieden zelfsupporting te maken, dan vergt dat nog meer investeringen. En dat terwijl het met de eigen economie nu ook niet zo rooskleurig is gesteld. Naarmate dit bitterder gaat drukken op de Israëli's, zouden die naar de Arabieren hopen, wel inbinden met hun eisen. Beid? partijen kunnen zich ook nog even permitteren te wachten in de hoop dat de ander toegeeft, want wat ook van het Glassboro-akkoord waar is, in ieder geval schijnen de V.S. en Rusland beide de oplossing wel een zaak te vinden van Israëli's en Arabieren zelf, waarop de twee groten verder geen pressie moeten uitoefenen. Tito's initiatief komt waar schijnlijk voort uit de vrees dat met name zijn vriend Nasser bij het wachten grotere schade gaat oplopen dan hij zich kan permitteren. Veel kansen dat hij met zijn vriendendienst iets bereikt, zijn er echter niet. Het Nederlandse kampioenschap op de weg voor beroepsrenners, dat e Rot terdammer Dolman zondag 30 juli 11. te Beek op zijn naam bracht, heeft - iedereen is daar nu wel van op de hoogte - een tamelijk sensationele af loop gekregen. Uit de verklaringen van de Amster damse arts J. Baart, die belast was met het in ontvangst nemen van de urine van de eerste vijf renners, opdat er in een van de laboratoria van de Gentse universiteit een onderzoek kon worden ingesteld of er door deze heren soms doping was toegepast, is gebleken dat de nieuwe kampioen getracht heeft hem om de tuin te leiden. Dolman, die vers geloosde urine moest afgeven, zou geprobeerd hebben de dokter de inhoud van een ander flesje, dat hij al bij zich had, te overhandigen en toen dit gemerkt werd bekende hij stimulerende middelen te hebben ge bruikt. Met deze wielrenner was er twee jaar geleden ook al iets aan de hand, dat wordt nu natuurlijk ijverig opgerakeld. Myn ervaring Daar wil ik nu niet aan meedoen, want Dolman zit momenteel al genoeg in de nesten dan dat hij dat ook nog eens voor de voeten gegooid moet krijgen. Inplaats daarvan wil ik hier enkele kanttekeningen maken over persoonlijke ervaringen met urine-onderzoek. Tijdens mijn ziekenhuisjaren heb ik er eigenlijk nooit bij stil gestaan of de urine wel door de patiënt zelf was ge produceerd. Het probleem in de kli niek wa: veeleer wélke van do vele onderzoekingen, die er met urine moge lijk zijn, er in het laboratorium moes ten worden verricht om een beter in zicht in een bepaald ziektegeval te krij gen. Dit vraagstuk kwam pas later in mijn medische loopbaan aan de orde name lijk bij het verrichten van keuringen voor aanstelling in een betrekking of voor een levensverzekering. Vergeleken bii de kliniek is dat wel een heel een voudig urineonderzoek; bij zulk een keuring gaat het immers alleen om de eventuele aanwezigheid van eiwit en/ of suiker daarin. „In myn byzyn" Bij het vinden van eiwit in de urine dient een nader onderzoek te worden ingesteld naar de toestand van de nie ren, die bij het vinden van suiker ver der worden uitgemaakt of de betrok kene mogelijk lijdende is aan diabetes. Kortom op de meeste keuringsformulie ren wordt bij het urineonderzoek al leen gevraagd of er eiwit en/of suiker aanwezig is. Het onderzoek dat hiervoor moet wor den verricht is kindseenvoudig en dat kostte dan ook geen hoofdbrekens. Maar op de meeste van deze formulieren trof ik de aantekening aan dat de urine in het bijzijn van de onderzoekende arts moest zijn geloosd. De bedoeling hier van is duidelijk. Er moet worden voorkomen dat een persoon met diabetes en flink suiker in z'n urine, die ergens voor gekeurd moet worden, de mogelijkheid heeft de urine van een gezond familielid als van hem afkomstige urine te laten on derzoeken. Het hele keuren zou dan immers geen zin hebben. BU dames Nu wilde het geval dat - toen ik dit werk op een bestaand keuringscentrum overnam - de te onderzoeken persoon door de aanwezige doktersassistente naar het toilet werd gebracht; de he ren met een soort glazen bloemvaas met een oor, de dames met een ding dat het meest op een nachtspiegel leek. Nadèt de assistente nog gewezen had waar het haakje zat, ging de deur dicht met de bedoeling dat de te keuren heer of dame in dat kleine kamertje urine zou produceren. Ik vond niet dat dat nu „in mijn bijzijn" gebeurde en ik be sloot de assisente daar eens over aan te spreken, want hoe 't dan wel moest stond mij - zeker in het geval van te onderzoeken dames - niet duidelijk voor ogen. Een mens is nooit te oud om te leren: de assistente keek mij nadat ik haar hierover geïnterpelleerd had, medelij dend aan en zij deelde triomfantelijk mee, dat ik dit wel aan haar kon over laten, want elke keer voelde zij aan de buitenzijde van vaas of po met de hand of de inhoud wel „op tempera tuur" was. Bang? In de vijf jaar dat zij dit werk hier al deed had zij drie personen gesnapt, die toe moesten geven dat de urine uit een flesje kwam dat ze mee hadden ge bracht en dat ze op het toilet stilletjes over hadden staan gieten. Het praatje was dan dat ze bang waren op het ge vraagde ogenblik juist „niet te kunnen". Maar dat, zo zei ze, gaat natuurlijk niet aan, de mogelijkheid van bedrog wordt dan te groot, dan is er van „in het bijzijn" helemaal geen sprake meer Zodat het wel eens mogelijk zou kun nen zijn dat de urine van Dolman, on danks de warme zondag, te koud was toen hij die inleverde. Dr. H. G. VAN DER KLAAUW. ZOUTVAT In Rusland bevindt zich een berg waar van de top 1200 meter boven de zee spiegel uitsteekt. Zelfs in de hete zo mermaanden is er altijd een licht wolk je boven deze berg te zien. Een boorin stallatie die 800 meter diep de aarde inging stelde vast dat op die diepte de berg ook nog uit zout bestond, evenals de 1200 meter boven de grond. Het zout heeft allerlei kleuren. Dit wordt ver oorzaakt door de aanwezigheid van ka lium, natrium en magnesium. De hoe veelheid is voldoende om de gehele mensheid gedurende een periode van 100 jaar van zout te voorzien. LASERSTRAAL In Berlijn is men er in geslaagd een laserstraal te vervaardigen die 120 maal zo sterk is als die welke momenteel in Amerika wordt gebruikt. De nieuwe straal opent waarschijnlijk de weg om in de toekomst bij het geheugen van de computer te worden ingeschakeld, waarmee deze nog sneller zijn opdrach ten zal kunnen uitvoeren. Vooral voor het opsporen van fouten in metaallege ringen zal deze laserstraal in een oog wenk kunnen doen waar nu nog veel langere tijd mee gemoeid is. VERTAALMACHINE Amerika is er in geslaagd een vertaai- computer te ontwerpen die niet alleen bijvoorbeeld Japans in Engels kan om zetten, maar de vertaling bovendien nog uitspreekt. De machine heeft een geheu gen wat in staat is 107 Japanse letter tekens te onthouden, waarmee 8000 Ja panse woorden en 2000 zinnen kunnen worden geproduceerd. Het Algemeen Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken" (waaronder ook Soest ressortëert) heeft het afgelopen ver slagjaar besloten met een negatieve li quiditeitspositie van 417.800,tegen 196.900,het jaar daarvoor. Dit ne gatieve liquiditeitssaldo is echter voor een deel het gevolg van het feit, dat er nog geen afrekening met de betrokken ziekenfondsen heeft plaatsgevonden in zake de premieverevening. De uitgaven van het ziekenfonds be liepen een bedrag van ruim 28 miljoen gulden, waarvan ruim 22,5 miljoen in het kader van de wettelijke en bijna 5,5 miljoen t.b.v. de vrijwillige verze kering. Dit betekent een stijging van 23 °/o ten opzichte van het jaar daar voor. Het gemiddeld aantal verzeker den steeg met 2V2 De toename van de uitgaven als gevolg van stijging van tarieven, honoraria e.d. bedroeg ruim 20 Hiervan werd ruim een derde veroorzaakt door de kosten van zieken huis verpleging. Het aandeel van specia listische hulp en genees- en verband middelen bedroeg ieder 3,6 Bij het ziekenfonds waren per 31 de cember van het afgelopen jaar 108.669 wettelijk en 26.848 vrijwillig verzeker den ingeschreven. Aan het eind van het verslagjaar wa ren 397 medewerkers aan het zieken fonds Amersfoort en Omstreken ver bonden, t.w. 74 huisartsen. 40 apoth. huisartsen, 16 apothekers, 125 specia listen, 75 tandartsen, 17 verloskundi gen en 50 heiig./masseurs. Met het gemeentebestuur van Amers foort zijn het afgelopen jaar opnieuw besprekingen gevoerd om te komen tot een nieuwe huisvesting voor het zie kenfondskantoor. Overeenstemming dienaangaande is echter nog niet be reikt. In de toelatingspositie kwam het afge lopen jaar enige wijziging, voor zover het althans de vrijwillig verzekerden betreft. Het is namelijk niet meer ge boden, om onder alle omstandigheden kandidaat-verzekerden aan te nemen. Weigering kan plaatsvinden, als vast staat, dat een kandidaat-verzekerde ver blijft in een ziekenhuis, sanatorium of andere inrichting, of als vast staat, dat hij binnen drie maanden in een zieken huis, sanatorium of andere inrichting opgenomen zal moeten worden. Verder zal men bij afvoering wegens premie- schuld, eerst de oude schuld moeten voldoen om als verzekerde ingeschre ven te kunnen worden. t.e.m. 31 augustus. Nieuweweg 100 Telefoon 4026. Bij station Soest-Zuid. Als gevonden zijn aan het bureau van politie alhier aangegeven: blauw-groen geruite weekendtas, bankbiljet, auto ped, bromfiets merk Batavus, rood zwart geblokte sjaal, snelbinders, bos sleutels, zilveren bedelarmband je, pols horloge met brede leren band, bruine kinderportemonnee, zwarte herenporte monnee met inhoud, drie bankbiljetten, plastic etui met pakje shag, ring met drie sleutels, bromfiets merk N.S.U., jeugdherbergpaspoort, bankbiljet, wit kinderschoentje, nikkelen dameshorlo ge, wieldop van Mercedes, goudkleurig armbandje, trommeltje met brood, blauw jasje met rode voering, groene knipbeurs met inhoud, zwarte sjaal, blauw kinderjack, bruin nylon kinder jack, zilveren bedelarmbandje, lood grijze regencape, zwarte regenbroek. Aankomen lopen een hond. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Kerkstraat 51. telefoon 6621. Dokter W. F. van den Helm. Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404-31574, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn, J. C. Lucas en A. Th. M. Splinter, allen te Soesterberg en L. H. Brandt en D. J. R. Jellema, beiden te Den Dolder. De Stichting Dorpshuis treft een groot verlies door de overplaatsing van haar secretaris, de heer B. Vermeulen, naar Gilze-Rijen. Het bestuur heeft nog stap pen ondernomen bij de Minister van Defensie om deze overplaatsing onge daan te maken, doch ontving een af wijzende beschikking. Op uitmuntende wijze heeft de heer Vermeulen zijn vele werkzaamheden in het Stichtingsbestuur vervuld. De voor zitter, de heer P. C. Pieren, neemt nu tijdelijk het secretariaat waar. Zijn adres is Buys Ballotlaan 8, Soesterberg, tel. 03463-1407. Vóór de korfbalcompetitie op zaterdag 2 september begint, houdt K.V.O. een feestelijke sportdag op haar eigen sport terrein aan de Amersfoortsestraat op zaterdag 19 augustus. Op die dag zal door onderlinge indivi duele wedstrijden worden beslist wie K.V.O.-kampioen 1967 zal worden. Het eerste gedeelte van de zevenkamp wordt gehouden van 10 tot 12 uur, ter wijl het tweede deel plaats vindt tus sen 13.30 en 15 uur. Er worden zeven groepen gevormd van ongeveer tien deelnemers, na%r leeftijd ingedeeld. Ook niet-leden van 9 tot 14 jaar kun nen deelnemen, maar moeten 50 cent inleggeld betalen. Na afloop van de zevenkamp wordt er een wedstrijd gespeeld tussen K.V.O. 1 en de kampioen van het vorig seizoen K.V.O. 2; aanvang plm. 15 uur. Aan de G.U.KLB.-competitie zal wor den deelgenomen met twee senioren- ploegen, drie aspiranten- en twee pu- pillentwaalft allen. SCHOOLKLEDING? DAN: STURKA! De grootste sportzaak van het GooL Nieuw Baarnstraat 39, Baarn, tel. 2490. Op vrijdag 1 september a.s. zal ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van „Zonnegloren" de nieuwe recreatiezaal officieel in gebruik worden genomen. Met meer dan 2500 reacties is een be drag van ƒ22.500,— bijeengebracht, waarmede deze recreatieruimte tot stand kon komen. SOEST - BILDERDIJKLAAN 23 telefoon 02155-2069 Soesterengweg 15 Telefoon 4244 Soest Inschrijving van leerlingen voor de cursus 1967/'68 welke op 1 oktober a.s. begint, is thans dagelijks mogelijk tot 1 september a.s., van 2-4. en dinsdagsavonds van 19 - 21 uur aan de school, voor de volgende opleidingen: A. CURSUS VOOR HOUT- E NMETAALBEYVERKEN, 3-jarig. Het di ploma van deze cursus wordt gelijkgesteld met het LTS-diploma (Deze cursus vindt alleen doorgang bij voldoende deelname). B. Cursus (leerlingenstelsel). Leerlingen in het bezit van een L.T.S.- diploma kunnen deze cursus volgen in Semi Part-time verband, voor timmeren en metaalbewerken. Twee avonden en een middag per week. C. Opleidingen voor het Gezelexamen TIMMEREN. Cursus in voort gezet leerlingstelsel. D. Opleiding voor Meester TIMMEREN, voor hen die in het bezit zijn van het Gezel-diploma V.V.A. E. Cursus AUTOGEEN- en ELEKTRISCH LASSEN voor beginners en gevorderden. Leerlingen die reeds eerder de school bezochten worden verzocht zich opnieuw op te geven.

Soester Courant | 1967 | | pagina 3