De Klaagmuur 2,50. Claude Debussy ƒ79,-, ƒ89,-, ƒ98,-, ƒ129,-. J. HOPPENBROUWERS MARCHAL - HAARMODE dateert uit de tijd van Herodes ZOMERWIJNEN J.C. Brouwer &Zn. DE DROOM VAN DE ONVERBONDEN MACHT REGENJASSEN I I Nieuwe tanks voor Europa EINDE VAN ONZE KUSTVAART Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 M. TUSSEN UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP ZWARTE APARTHEID GARAGE STAM Scesi-Zuid Soester Courant Centrum voor vele godsdiensten Speciale aanbieding Moselblumchen per fles Riesling Sylvaner per fles werd 150 jaar geleden geboren Uw RECORDER staat klaar hij „DE GOUDEN SNAAR" Rouw- en Trouwkleding Thermometer Grotere Eiffeltoren Drie brieven Ongewenste bloemengeur Zijdelings varen Renaolt dealer VRIJDAG 18 AUGUSTUS 196T de «nuu, een P,ek die de „s Na 19 jaar kunnen de Joden weer b« die muur bidden en wenen. Wat is de Klaagmuur e,genl„k en waarom was ze zo lang ontoegankelijk voor hen? De stad Jeruzalem, op de grens tussen Israël en Jordanië, is een belangrijk godsdienstig centrum voor vele gods goasaieiKbus urn voor veie gods- Klaagmuur is eigenlijk de rest van diensten, w.o. alle Christelijke, de Mo- het bouwewerk van Herodes de Grote hammedaanse en de Joodse en ligt aan de westzijde. Ze bestaat uit hammedaanse en de Joodse. en ugt aan ae westzijde. Ze bestaat uit Christenen trekken naar Jeruzalenv toe reusachtige steenblokken, waaronder zich omdat er het Heilige Graf is, met in de resten bevinden van een tempel, die in nabijheid Gethémane en Golgotha. Bo- de dagen van Nehemia werd gebouwd, vendien heeft Jezus Christus hier ge- Zestig jaar geleden verrichtte de Engel- leefd. Vo:r de Islamieten is er het Ha- se geleerde Warren daar opgravingen, ram-esj-Sherief, het Verheven Heilig- waarbij nog oudere steenblokken wer dom met de rotskoepel, dat zich bevindt den gevonden. Dat fundament bleek af op de plaats waar Salomo zijn tempel komstig oorspronkelijk bouwde. Het stamt uit Eeuwenlang Kwamen er pelgrims uit 1187, toen sultan Saladijn Jeruzalem allerlei landen om hier te bidden en te binnentrok. De Joden tenslotte hechten wenen. In de voegen tussen de stenen grote waarde aan de Klaagmuur, een groeien grasbundels, waaraan 's mor- rest van een zware buitenmuur, die het gens dauwdruppels hangen, dan weent de oorspronkelijke Tempelplein omringde Muur met de kinderen van Israël. De lTPel SalJ°m° Ook zÜn er door pelgrims spijkers in fn 7n na^nh de voeSen geslagen, gedachtig het woord de Romein Titus in 70 na Christus ver- uit Jesaja 22 woest. De toegang stamt uit de Byzan- een pin in et.. tijnse tijd en wordt de Gouden Poort zodat hij tot een erezetel zal worden genoemd. Deze poort bestaat uit een voor zijn familie". (GEEN STATIEGELD). WIJNHANDEL SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 - Tel. 2551. Bezorging gratis door heel Soest. President Tito probeert op zijn reis langs de voornaamste Arabische leiders niet alleen aan hen een vredesplan te slijten, maar ook de invloed van de on verbonden landen te laten herleven. Er is een tijd geweest dat de wereld luisterde wanneer Tito. Nasser en voor al Nehroe gezamenlijk een opvatting bekend maakten. Achter hen stond niet alleen een aantal volkrijke landen met een stevig stemmental in de Ver. Na ties maar ook de filosofie van de on- verbondenheidzij waren los van de grote blokken en vrij van het denken in wit en zwart zoals bijvoorbeeld een Dulles en een Molotof niet ten onrechte aangewreven kon worden. De idee van de onverbondenheid had ook een praktisch oogmerk: juist omdat dit drietal los stond van enige machts politiek, konden Nehroe, Nasser en Ti to samen een zeer grote invloed uit oefenen op de wereldopinie. Hun bijval voor het standpunt van de Sowjet-Unie voor dat van de V.S., gaf vaak de doorslag in de V.N. En vooral zagen Nehroe en de zijnen groot nut van hun club van onverbondenen voor die ge vallen waarin de twee kolossen het eens ergens over eens zouden zijn, een geval dat zich bij Nehroes leven maar zelden voordeed. Machteloos De twee overgeblevenen uit de club maken het nu mee. De V.S. en Rusland menen dat het kalm moet blijven in het nabije-oosten en dat zij elkaar daar niet dwars moeten gaan zitten. Maar veel invloed heeft de club van onver bondenen niet meer, zelfs niet als Nas ser en Tito een uitnodiging sturen aan Nehroe's dochter mevrouw Gandhi. In de eerste plaats is hun geloofwaar digheid teruggelopen. Nehroe kon nog min of meer als apstel van de vrede en de geweldloosheid fungeren, me vrouw Gandhi is de premier van een in zichzelf al zeer verdeelde staat, die bovendien nog betrokken is in een al- les-behalve vreedzaam conflict met Pa kistan, waarbij de door Nehroe zo ge prezen rede ook weinig heilzaams tot stand weet te brengen. Nassers onverbonden image is ernstig geschaad door zijn voortdurende ruzie met de V.S. en zijn militaire afhanke lijkheid van de Sowjet-unie. En zoals mevrouw Gandhi is ook hij verwikkeld in allerlei machtspolitieke en militaire avonturen - niet tegen een der twee groten, maar vooral in de derde wereld zelf - Jemen, Aden, Saoedie-Arabië. Bandoeng Wat Nasser, Tito en Nehroe ooit be reikten, was bovendien in de schaduw van de befaamde conferentie van Ban doeng, waar nog een grote eensgezind heid bleek tussen allerlei jonge landen. Maar een dergelijke conferentie zou nu onmogelijk zijn, daarvoor is de onder linge verdeeldheid te groot geworden. Van het trio is alleen Tito nog over met een grote mate van persoonlijk ge zag en daarop kan een herleving van de idee der invloed van de onverbon denen niet meer drijven. En of zijn persoonlijke gezag in staat zal zijn de rede te laten zegevieren in het kamp der Arabieren, waar het spelen op de hartstocht zo ijverig is beoefend, moet worden betwijfeld. flinke rechthoekige ruimte, door mid den gedeeld door zware zuilen die cor responderen met pilasters waarop door de Mohammedanen koepels zijn aan gebracht. Enorme steenblokken De klaagmuur is eigenlijk de rest van Sinds 1948 Het bezoeken van de Klaagmuur in Je ruzalem werd onmogelijk toen de staat Israël in 1948 werd opgericht. Want toen werd de oude stad van Jeruzalem Arabisch gebied. Tot de laatste veld tocht behoorde dit stukje grond binnen de muren en poorten bij Jordanië, en de Joden mochten er niet meer komen. Zij mochten de grens niet over. Jeruzalem is nu weer geheel in Israë lische handen en zij hebben aangekon digd dat dit zo zal blijven. Zodat de Klaagmuur dagelijks bezocht kan wor den. In de oudheid lagen de muren van het oude Jeruzalem overigens anders dan nu. De zuidmuur lag tot aan het Hinnomdal, maar tegenwoordig ligt ze noordelijker, waardoor het zuidelijke ge deelte van de westelijke heuvel al in Israël lag. De Joden noemen deze heuvel Har Tsi- on, berg Zion. Er leidt een steile, hoge trap heen. Boven bevindt zich het Graf van David. Ook is daar de Cenakel, de zaal van het Avondmaal van Jezus Christus met de discipelen. Tevens het Dormition, waar Maria volgens het daar gangbare verhaal haar aardse leven be ëindigde en de ,,Martef Hasjoa", de ka mer der martelaren met een collectie voorwerpen die getuigen van de dood van miljoenen Joden in de Tweede We reldoorlog. Allemaal belangrijke plaatsen voor de gelovige Joden, die de herovering van de Klaagmuur dermate belangrijk vin den, dat het onwaarschijnlijk lijkt, dat Israël de stad Jeruzalem nog ooit uit handen zal geven. Toch moet men niet vergeten dat Jeruzalem niet alleen be langrijke Joodse religieuze heiligdom men telt, maar ook andere. Daarom zou het aanbeveling verdienen wanneer ie dereen die hier bezoeken af wil leggen, ongestoord zijn gang kan gaan. VAN WEEDESTRAAT 80-82 SOESTDIJK SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Twee en twintig augustus is het 105 jaar geleden, dat Claude Debussy in St. Germain en Lay werd geboren. Hij was één der belangrijkste componisten van een generatie, die het tijdperk der ro mantiek afsloot en tevens de opkomst der moderne muziek mogelijk heeft ge maakt. Debussy, meester der poëtische verstil ling, begiftigd met een fenomenaal in stinct voor harmonische fijnheden, heeft overigens niet alleen invloed geoefend op zijn tijdgenoten en latere meesters. Hij heeft tevens het nageslacht vele composities nagelaten, die tot op heden repertoire hebben gehouden. Claude Debussy (1862-1918) wordt vaak de schepper van een stijl genoemd, die men, nogal vaag aanduidt als het im pressionisme. Deze term, ontleend aan de schilderkunst, is overigens weinig ge schikt, want Debussy was niet op de zelfde wijze descriptief als zijn schilde rende collega's Hij ging meestal niet uit van impressies, maar van fantastische voorstellingen. Wanneer hij zich bij uit zondering tot de realiteit wendde, nam hij, jn tegenstelling tot de impressionis tische schilders, een ironische houding aan. Slechts het vage, verglijdende, vloeiende van Debussy's muziek, de met lichte, vluchtige toets gepenseelde con touren van zijn klanken vertonen een zekere overeenkomst met het impres sionisme in de schilderKunst. Maar in tegenstelling tot zijn schilde rende collega's heroriënteerde Debussy zich op de achttiende eeuw. Hij wilde terugkeren tot de strenge structuren, die de Barok ten tijde van Bach hoogtij hadden gevierd. Zijn sober-klassieke so nates, die hij in de laatste jaren van zijn leven schreef, onthullen een behoef te aan classistische helderheid en voor al in deze werken zijn kiemen voor een nieuwe muziek reeds onmiskenbaar aan wezig. Debussy heeft als reactie op de met pathetische stappen voortschrijden de ronmantische muziek a la Wagner naar zwevende, golvende, vloeiende mu ziek gezocht. Hij werd daarbij gedreven door een hevige afkeer van het jongste verleden, vooral van Wagner. Levensloop Toen Claude in het laatste van de eers te wereldoorlog, tijdens een slotoffen- sief van het Duitse leger op Parijs, over leed, had hij een werkzaam leven achter de rug. Niet alleen als componist had hij zich bijzonder „produktief" getoond, hij was ook een bekwaam pianist en een gezaghebbend criticus. Tenslotte ook nog een talentvol orkestleider. Als zo danig leerde men hem ook in ons land kennen, toen hij in 1908 in Amsterdam het Concertgebouworkest dirigeerde. De bussy werd in 1862 te St. Germain en Lay geboren. Toen hij elf jaar was, werd hij leerling aan het Parijs conser vatorium, waar hij o.m. pianoles ont ving. In 1879 vertrok hij naar Rusland ais hulppianist van een Russische fami lie. In Rusland leerde hij de Russische volksmuziek kennen. Na zijn treugkeer studeerde hij compositie en in 1884 ver wierf hij de „Prix de Rome" met zijn cantate „L'enfant prodigue". In Rome schreef Debussy zijn suite ..Printemps", waarover de Académie te Parijs zich zeer verontwaardigd toonde. Men achtte „dit vage impressionisme" een der grootste vijanden van de kunst. Hiermee was de breuk tussen Debussy en de Académie volledig. Beroemd man In 1889 hoorde Debussy op de Exposi- tion Universelle de Paris Spaanse en Javaanse muziek, die een grote indruk op hem maakte. In verschillende van zijn orkestwerken hoort men dan ook een persoonlijk verwerkte echo van de Indonesische muziek. Ook onderging De bussy in deze jaren de invloed van de Russische componist Moessorgski (Boris Goedoenov). CHEMISCHE EN WIT WASSERIJEN HAALT GRAAG UW WAS OP MAANDAG EN BRENGT DIE VRIJDAG SCHOON THUIS TELEFOON 08380 8050 Ondertussen vond de jonge componist veel begrip in de kring van de dichter Stéphane Mallermé, waar hij de voor aanstaande kunstenaars van Parijs leer de kennen. Dit was van grote invloed op zijn literaire ontwikkeling. Het di recte resultaat van deze omgang was het prachtige orkestwerk „L'après midi d'un faune", ook nu nog een repertoire- stuk van de eerste rang, dat geïnspi reerd is op een herdersgedicht van Mal- lerméa In het zelfde jaar kreeg hij het toneelstuk „Pelléas et Mélisande" van Maeterlinck in handen en hij besloot het dadelijk op muziek te zetten. Hij heeft er 10 jaar (1892-1902) over gedaan. Onderwijl werkte hij aan andere stuk ken, we noemen slechts het prachtige strijkkwartet, de drie nocturnes voor or kest, liederen en pianostukken. Bij de première werd de Pellés belachelijk ge vonden, langzamerhand zwenkte het pu bliek echter en was Debussy een be roemd man. In 1901 werd Debussy muziekrecensent aan de Ruvue Blanche. Later schreef hij ook in andere bladen. Daaraan dan ken we een reeks geestige, rake oorde len, welke na zijn dood gebundeld zijn. Ondertussen componeerde Debussy het ene werk na het andere. Bekendste werken van zijn latere scheppingsperio de zijn La Mert en Iberia (voor orkest), sonate voor viool en sonate voor fluit, alt en harp, en de préludes voor piano. Geen heroïsme In tegenstelling tot de andere grote mu- ziekvernieuwer Beethoven, die een grote ruimte opeiste en het volume van de muziek expandeerde, was Debussy be vreesd voor het grote gebaar en de luidruchtigheid. Eén aspect van de kunst mist men bij hem: het heroïsme. Maar dank zij een fenomenale aange boren genaliteit heeft Debussy toch een zeer persoonlijk oeuvre gewrocht, dat zich kenmerkt door een originele klank taal, een fascinerend realisme en een buitengewone plasticiteit. Hij heeft ge zocht naar een vloeiende, golvende mu ziek, vrij van ballast der muziektechni- sche geleerdheid. Door allerlei harmo nische vernieuwingen in te voeren, (he- le-tonen-scala, kerk-toonaarden, enz) ef fende hij eveneens het pad voor de mo derne componisten. In zijn werken con trasteren een sensitieve fragiliteit en een uiterst verfijnde subtiliteit vaak met een primitief geluid, dat de gearticuleerde taal der toonkunst reeds in de buurt brengt van de ongearticuleerde taal der moderne componisten. Reeds 70 Nederlandse reders hebben een verzoek ingediend tot uitschrijving uit het Nederlandse scheepsregister, ten einde hun schepen onder Panamese of Liberiaanse vlag te kunnen brengen. Van de 850 kustvaarders liggen er zo'n honderd opgelegd en de helft van alle schepen is te koop. Dat zijn sombere cijfers voor een zeevarende natie. Terwijl Duitsers en Engelsen ongeveer 80 schepen per jaar meer in de vaart brengen, zijn hier zo'n veertig schepen per jaar uit de vaart genomen. Bij de huidige economische moeilijkhe den komen nog de zware eisen van de overheid inzake de minimum-beman ningen en nu weer nieuwe vakbonds- eisen, waarbij het aantal mensen aan boord nog zou moeten stijgen en ook gage zou moeten worden betaald voor niet-aanwezige bemanningsleden. Nederland wès al bezig zijn kippen met gouden eieren te slachten. Zelfs nu ze amper nog een normaal ei leggen, moet elke kip nog de nek worden omgedraaid. Gevecht om miljoenen In énkele Westeuropese landen is een regelrechte tankslag ontbrand. Welis waar wordt deze niet gekenmerkt door het gebulder van de kanonnen, het ra telen der rupsbanden en scherpe ont ploffingen het gevecht is echter niet minder hevig. De Nato-landen staan voor de noodzaak de tanks van hun legers te vernieuwen. Nederland is één van hen. De in Ne derland in gebruik zijnde Centurions zijn in feite al enkele jaren verouderd. Een noodoplossing vervanging van het kanon door een zwaarder kaliber kan niet voorkomen, dat de tankkracht van het Nederlandse leger binnen zeer korte tijd nog slechts een militair lachertje is. Nederland zal rond 1970 nieuwe zware tanks moeten aanschaffen. Een uiterst kostbare zaak. Defensie zal moeten re kenen met een bedrag van ongeveer zeshonderd miljoen gulden voor de aan schaf van rond zeshonderd nieuwe tanks. Een bedrag, dat groot genoeg is om tal van tankproducerende landen verbeten om de order te laten vechten. Als grootste kanshebbers worden op het ogenblik Engeland en Duitsland ge noemd. Het Engelse „Fighting Vehicle Research and Development Establish- Laanstraat 55 Telefoon 2783. Baarn In een Amerikaans ziekenhuis maakt men gebruik van een elektronische thermometer, die de absoluut juiste temperatuur in precies vijf sekonden aangeeft. Dat is ongeveer een veertigste van de oude tijd. Het instrument is bijzonder gemakkelijk af te lezen, breekt minder gauw, en geeft geen miswijzingen door de ouderdom van glas zoals dat bij het oudere type wel optreedt. Bovendien is het onmogelijk de thermometer „op te wrijven" zoals sommige mensen wel eens doen. De ijzeren Eiffeltoren is lang niet altijd even hoog. IJzer immers zet bij een temperatuurverhoging van 1 graad Cel sius 0,000012 meter uit. Wanneer de temperatuur in Parijs bijvoorbeeld 15 graden stijgt groeit de Eiffeltoren 15 x 300 x 0,000012 is 5.4 cm. Zou de tem peratuurswisseling 45 gr. bedragen dan scheelt het liefst meer dan 16 cm. Omdat er op kantoren soms brieven van grote lengte voor een groot deel precies gelijkluidend zijn en men toch geen doorslag kan verzenden, heeft men in Engeland een combinatie ontworpen waarbij één typiste op één schrijfma chine een brief tikt. Haar machine is echter verbonden met twee andere die precies hetzelfde tikken. De verbinding kan verbroken worden zodra de tekst gaat afwijken en naar believen weer ingesteld worden. Ook bij het invullen van formulieren bewijst dit systeem goede diensten. De heerlijke geur van bloemen waar iedereen wel van houdt is niet zo on schuldig als het lijkt. De bloemengeur in bloemenwinkels heeft een nadelige invloed op de levensduur van snijbloe men. Dit wordt grotendeels toegeschre ven aan een gering gehalte aan ethy- leen in dergelijke winkels. Dit ethyleen heeft een zeer grote invloed op het rij pen van bloemen en vruchten. Het komt ook voor in de uitlaatgassen van auto's en tabaksrook. De bloemengeur is ver antwoordelijk voor dit uiterst kleine beetje gas. Men heeft nu een ventila tor ontwikkeld die de lucht uit de win kel door lagen aktieve kool heen stuurt. Ook is er een beetje broom aan toege voegd, waarmee het gevaarlijke ethyleen zich tot een onschuldige stof verbindt. In Duitsland neemt men proeven met straalaandrijving voor boten. Een pomp zuigt onder de kiel water op dat door straalpijpen aan de achtersteven wordt gespoten, zodat de boot vooruit gaat. Tevens bevinden zich dergelijke pijpen aan de voorkant, zodat wanneer daar water ingespoten wordt de boot achter uit gaat. Tenslotte bevinden zich ook nog straalpijpen aan stuurboord en bak boord, waardoor de boot naar links of naar rechts gaat. Dit biedt waarschijn lijk grote mogelijkheden bij het manoeu vreren in de hjven waardoor sleepboten overbodig zouden worden. ment" (Instituut voor onderzoek en ont wikkeling van gevechtswagens) heeft een vijftig tons monster ontwikkeld, dat onder de naam „Chieftain" de Brit se opvolger van de eveneens Britse Centurion is en tegelijk het Engelse antwoord op de Nato-tankvraag in de jaren zeventig. Duitsland heeft de eigen traditie van tankontwikkeling voortgezet met een „Luipaard", regelrechte afstammeling van de Panter- en Tijger-tanks, die in de laatste oorlog verbeten tegenstanders van de geallieerde pantsertroepen wa ren. Andere mogelijke candidaten voor de Nederlandse miljoenenopdracht zijn Zweden en Frankrijk. Hun kansen wor den echter veel lager aangeslagen. De Zweedse tank zéér revolutionair en bijvoorbeeld niet uitgerust met de tra ditionele geschutskoepel is erg duur. Frankrijk, hoewel leverancier van de lichte AMX-tanks, die in het Neder landse leger worden gebruikt, komt uit politieke overwegingen niet meer in aanmerking voor grote Nederlandse or ders. Het raadsel Amerika Nog maar weinig is bekend van het ge zamenlijke werk, dat Amerika en Duitsland verrichten aan de ontwikke ling van de z.g. „MBT-70" tank. Dit project is opgezet om de Nato-lan den in de periode 1970-1980 een uiterst modern wapen te verschaffen, dat ge schikt is voor zowel een wereldconflict, dat nucleair zou worden uitgevochten, als een plaatselijke botsing met conven tionele wapens. Het werk aan dit project, verricht door een gezamenlijke „Joint Engineering Agency" van de Amerikaanse en Duitse industrie is merkwaardiger wijze een argument in de handen van de Engel sen om vandaag de dag niet de Duitse „Luipaard" te kopen. „De Duitsers heb ben daarin zo weinig vertrouwen, dat ze samen met de Amerikanen al aan een nieuwe tank werken", aldus het Britse argument. Van het wat mvSfërieuze Amerikaans- Duitse werk is in zoverre wat uitgelekt, dat het ïh 'èlk geVal onf een tank gaat, die voor geen enkele nu bekende ge vechtswagen een bochtje om behoeft te maken. De bewapening zal bestaan uit een uitermate zwaar 155 mm kanon en geleide projectielen. De snelheid moet erg hoog zijn, meer dan zestig kilometer per uur. Het silhouet is opvallend laag, iets waarnaar bij alle huidige ontwer pen wordt gestreefd om de tank in het terrein minder kwetsbaar te maken. De MBT-70 zal een typisch produkt zijn van de Duitse tankconceptie: op de eerste plaats vuurkracht, dan mo biliteit en pas op de laatste plaats de pantsering (hoewel de MBT-70, dankzij toepassing van nieuw materiaal, zeer veel zal kunnen hebben). De Amerikanen zijn het met de Duit sers eens, dat in tegenstelling tot de tanks uit het verleden geen enkele pantsering meer een afdoende bescher ming kan bieden tegen nieuwe wapens, zoals raketten. De moderne tank moet het van zijn snelheid en vuurkracht hebben. Iedere Nederlandse militaire deskundige zal de MBT-70 ogenblikkelijk aanwijzen als de meest ideale tank voor het Ne derlandse leger. De moeilijkheid is ech ter, dat niemand weet wanneer deze tank beschikbaar zal komen. Volgens het officiële plan zullen de eerste pro totypes in de komende twee jaren in het Amerikaanse en Duitse leger wor den beproefd. Tussen prototype en mas- sa-produktie liggen echter nog zoveel werkzaamheden, dat het heel onwaar schijnlijk is, dat deze MBT-70 tegen 1970 beschikbaar zal komen. Bovendien zal de prijs heel wat hoger zijn dan die van de Luipaard of de Chieftain. Bedrijfsleven Technisch zijn aanmerkelijke verschil len te bemerken tussen de Engelse Chieftain en de Duitse Luipaard, op het ogenblik de voornaamste kanshebbers. De Chieftain is zwaarder, daardoor langzamer, maar heeft een grotere vuur kracht en kan al rijdend in ruw terrein met grote nauwkeurigheid vuren. De snelheid ligt rond de 45 kilometer per uur, het bereik is 450 kilometer. De Luipaard is iets lichter en sneller (zes tig kilometer per uur) en heeft een groter tactisch bereik (560 kilometer), hetgeen voor militaire strategen onmis kenbare voordelen zijn. De Duitse tank heeft bovendien een la ger silhouet (hoogte slechts 2.38 meter). Deze technische verschillen kunnen ech ter in het niet vallen tegen een veel belangrijker overweging, die een rol zal spelen bij het besluit, dat de Ne derlandse minister van Defensie eind van dit jaar zal moeten nemen. Het is ondenkbaar, dat Nederland een zo grote order aan het buitenland geeft zonder daarvoor iets terug te krijgen. Dat zou een vernietigende aanslag op de Ne derlandse betalingsbalans inhouden. Nederland zal als voorwaarde stellen, dat de Nederlandse industrie voor min stens een gelijk bedrag aan orders krijgt uit het land, dat de tankopdfacht ont vangt. Een soortgelijk geval deed zich voor bij de aanschaf van nieuwe F-5 straaljagers in Canada. Het Nederland se bedrijfsleven heeft een studiegroep opgericht om te bekijken in hoeverre de Nederlandse industrie (electronica, metaal) aan een tankproject kan deel nemen. In Den Haag acht men het ech ter waarschijnlijker, dat het Neder landse bedrijfsleven dat vrijwel geen ervaring met tankbouw heeft op drachten in andere sectoren kan ver wachten. Hetgeen voor de werkgele genheid niet onwelkom zal zijn. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat de denkbeelden van de mannen van „Black Power", van Stokely Carmichael en Rap Butler, volkomen overeenstem men met die van wijlen Verwoerd en zijn opvolger Vorster betreffende de apartheid. Geen vermenging van blank en zwart, zegt men aan beide kanten! De negerleiders, die nu reeds tientallen jaren proberen het burgerrecht van de neger in de Verenigde Staten te reali seren, beleven moeilijke tijden. Ze worden veracht, uitgescholden, met stenen bekogeld door hun eigen men sen. Want groepen zoals de Zwarte Moslims en Zwarte Macht willen helemaal geen samenwerking met de blanken. Rap Butler zegt het ronduit: de blanke macht moet worden vernietigd, de zwarten moeten de baas zijn. En dat doel moet worden bereikt door revolutie. Letterlijk schreeuwen zij moond en brand. Ronduit dreigen ze de leidende staats lieden, van president Johnson af, dat ze vermoord zullen worden als ze de negers niet aan de macht laten. Slecht geweten De verschrikkelijke gebeurtenissen in Amerika zijn niet alleen een gevolg van zwarte „macht", maar vooral van blan ke onmacht eneen slecht geweten. Nog onlangs hebben de heren afgevaar digden in het Amerikaanse Congres een lachertje gemaakt van een voorstel om ernst te maken met de rattenbestrij ding. Niet ten onrechte krijgen vele negers de indruk, dat mensen zoals Martin Luther King met hun geweldloosheid wél een geweldige indruk maken op de wereldopinie, maar niet op die van de gemiddelde Amerikaanse burger. Die vindt het allang goed; laat ze maar marcheren en zingen en bidden! Af en toe wordt er veel drukte ge maakt als een neger een belangrijke post bereikt, in het Congres, in de re gering, in het leger of bij de Verenigde Naties. Maar het zijn de uitzonderingen, die de regel bevestigen. Over de grens De gedachte, dat negers en blanken zich maar liever niet met elkaar moeten vermengen, vindt voedsel in het rassen onderscheid, dat niet alléén door de blanken wordt gemaakt. De neger die „over de grens" tussen zwart en blank gaat, telt in de eigen gemeenschap niet meer mee. Gemengde huwelijken worden bepaald niet aangemoedigd. Een blanke in een negerkerk voelt zich daar een vreem deling. Men zegt niet „ha, wat fijn, een blanke!", men denkt „Wat doet die hier?" De mensen van de Zwarte Macht haten zelfs in het bijzonder die blanken, die hun best doen om voor de negers ge lijke burgerrechten te verkrijgen, want die bederven hun de kansen. Zij geloven niet in de overwinning van de geest, zij geloven alleen in geweld. De kansen, dat zij hun doel bereiken, zijn praktisch nihil, maar ze kunnen wel ontzaglijk veel kwaad .stichten en schade aanrichten. Ook de politiek f De blanke regeerders kunnen tegen dit geweld niet op. Ze hebben een kwaad geweten. Ze moeten erkennen, dat vele klachten van de negers maar al te ge grond zijn, en dat er weinig voortgang wordt gemaakt. Ze weten ook maar al te goed, dat de oorlog in Vietnam de miljarden ver slindt, die met vrucht hadden kunnen worden aangewend om werkelijk ingrij pende verandering te brengen in de situatie van vele negers. Ze hebben nog pas een rapport gekre gen, waarin duidelijk wordt gemaakt hoe ellendig de toestand van de negers in de zuidelijke staten is. En daarbij speelt de politiek nog een rol. Volgend jaar de presidentsverkie zingen! Er is nu al geharrewar tussen de republikeinse gouverneur van Mi- chigan en president Johnson. Beiden geven elkaar de schuld, dat het in De- troit uit de hand gelopen is. Om de hete bry Het is duidelijk, dat men in bepaalde kwartieren deze onrust in Amerika met genoegen ziet. Carmichael is op Cuba als een held ontvangen het is alleen de vraag of de Verenigde Staten hem weer toelaten. Rap Butler met zijn geweldig grote mond stelt brutaalweg politieke eisen naast desiderata omtrent het kampioen schap van de negerbokser Cassius Clay, ook een „Zwarte Moslim", met een al even grote mond. En die brutaliteit wordt niet minder wanneer blijkt, dat onder het oog van de politie zwarte (en blanke!) plunde raars rustig hun gang hebben kunnen gaan, terwijl elders (in Plainfield) de politie juist tegen de negers brutaal en rauw optrad. De Amerikanen hebben als een kat rond de hete brij om het probleem de negers heengedraaid. Thans wordt de kat met zijn kop midden in de hete brij gestopt. Renault 4 Luxe v.a. 4.495. Dauphlne Gordini v.a. 5.385, Renault 8 v.a. ƒ5.550. Renault 10 Major v.a. 6.250, Caravelle Cabriolet v.a. 9.730, Renault 16 v.a. 8.650. Renault Rambler v.a. ƒ16.995.— Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. gevraagd voor voor dinsdag- en vrijdagmiddag Aanmelden aan ons bureau. Van Weedestraat 29A. Telefoon 2566 en 5154.

Soester Courant | 1967 | | pagina 9