Soest toen - Soest nu J0HNS0NS AFGANG Re^en spelbreker bij opening Sportpark VAGE AFSPRAAK IN WASHINGTON Het oog gericht op vernieuwing Dinsdag 22 augustus 1967 46e Jaargang no. 62 stus 1967 46) Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Student aangereden Inbraak in mode-atelier Soestdijk Eiermarkt Automobiliste zonder rijbewijs veroorzaakt aanrijding Goed afgelopen Tijdens inhalen gevallen Aanrijding met gestolen auto Burgemeester opende expositie van Arti Shock SOESTERttfOORANT Abonn. p. kwart, 3.-, per post f 4,25. Verschynt Iedere dinsdag en vredig 4 O Het woord vernieuwing is de laatste tijd „in", vooral in combinatie met po litiek. Sinds de uitslag van de laatste verkiezingen hebben nagenoeg alle gro te partijen toegegeven, dat er wel iets gebeuren moet aan het gezicht van de partij, dat de kiezer kennelijk niet meer aanstaat. Er zou een vernieuwing moeten wor den doorgevoerd, onder andere met be trekking tot de programmapunten en het te voeren politieke beleid. Een aan tal partijen heeft inderdaad de moed gehad daarmee te beginnen. Niet bout portant, maar voorzichtig, door het instellen van een commissie, die een onderzoek zou instellen naar oor zaken van stemmenverlies en het niet meer aanspreken van de partij in de ogen van het volk. Een van de eerste partijen, die toegaf aan vernieuwing toe te zijn, was de Katholieke Volks Partij. Nochtans ble ven opzienbarende initiatieven om tot een spoedige vernieuwing te komen achterwege. Sinds kort echter is de par tij duidelijk in beweging. Een groep vooraanstaande K.V.P.-ers heeft een be paalde zienswijze gelanceerd met be trekking tot een hervorming van de K.V.P. Zoals te verwachten was, vond deze zienswijze nogal wat tegenstand. Immers, iedere vernieuwing gaat met tegenstand gepaard, omdat er altijd wel mensen van het behoudende soort zijn, die de vernieuwing op welk terrein dan ook te ver vinden gaan. Maar er waren ook positieve reacties, al zijn die tot nu toe in de minderheid. Een groep zich verontrust noemende K.V.P.-ers in Brabant bijvoorbeeld heeft in Brabant om adhesie gevraagd voor de zienswijze van de radicalen, die het inmiddels zonder de oud-premier mr. Cals moeten stellen, daar hij zich uit het strijdperk van de politieke vernieu wing heeft teruggetrokken. Als Brabant zich inderdaad achter de zienswijze van de radicalen schaart, betekent dat een morele overwinning voor de vernieuwers. Immers, in het zuiden heeft de K.V.P. nog altijd de grootste aanhang. Het is nog steeds niet te voorspellen wat voor gezicht de K.V.P. in de naaste toekomst krijgt. Dat het een ander ge zicht wordt, staat wel vast. Zelfs al zou de behoudende groep als overwin naar van de vernieuwingsstrijd uit de bus komen, dan nog zal zij ervan over tuigd (moeten) zijn, dat de partij in haar huidige vorm niet te handhaven is. Er zal dus wel degelijk iets moeten ge beuren. Of dat net zo veel is als de radicale K.V.P.-ers voorstaan, valt te betwijfe len. Maar elke vernieuwing is meege nomen voor de K.V.P., die in ieder ge val verder is gegaan dan welke partij ook. In dit geval dus geen geschreeuw en weinig wol. De K.V.P. is in beweging. Dat is een goed teken, want stilstand is nog steedj achteruitgang. De K.V.P. staat niet stil. Dat is in ieder geval de schrale troost voor de groep radicalen voor het geval zij hun zienswijze niet door de grootste groep K.V.P.-ers gedeeld zien. KANTMAN. meulen. Kees van der Wel en Hermien de Wolf. Van Otto Prinsen is het be kroonde „Haven van Nu" te zien. Voor deze tekening ontving hij onlangs de Amsterdamse Havenprijs. In het najaar zal in Soest een afzon derlijke expositie van het werk van Otto Prinsen worden gehouden. Herman Egtberts en Egbert Joosten zijn door beelden vertegenwoordigd terwijl van Otto Schouten reliëfs en potten en van Carla Klein poppen te zien zijn. Fred Bosschaart toont bijous. De La- rense fotograaf Frans Jansen exposeert met een indrukwekkende serie foto's, waarmede hij onlangs een eerste prijs en daarmede een reis naar Amerika won. Tenslotte zijn de dichters Ton Luiting uit Hilversum en Arti Shock- voorzitter Jan Visser met poëzie op de expositie vertegenwoordigd. Van Wal- ther Schoorel is er een inzending gra fiek. De Soester Kunstenaarsvereniging Arti Shock heeft een dankbaar gebruik ge maakt van de haar ter beschikking staande ruimte en de materialen. Alles, wat niet aan de wanden hangt, is smaakvol opgesteld op (ongebruikte) rioolbuizen, straatkolken, putten en trot toir-tegels. Op de Biltseweg is zaterdagavond de 23-jarige student H. Z. uit Soest op zijn bromfiets aangereden door de evenens uit Soest afkomstige automo bilist W. C. H. P., die vanaf de Biltse weg de Wieksloterweg wilde inrijden, rhaar niet voldoende op het over het rijwielpad rijdende verkeer lette. De bromfietser kwam bij het ongeval te vallen en liep een diepe vleeswond aan zijn rechter been op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis Zonnegloren. Donderdagavond is ingebroken in de kantine van mode-atelier Soestdijk al hier. Via een geforceerd slot heeft men zich toegang tot het gebouw verschaft. De buit was overigens niet groot. Men heeft zich tevreden moeten stellen met een zakje vleeswaren en een flesje tonic. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van ƒ17,25 tot ƒ18,50. Middenprijs 18,00. Prijs per kg ƒ2,85. Johnsons populariteit is dieper gedaald dan ooit tevoren tijdens zijn president schap. Dat komt voor een deel omdat hij inderdaad weinig elan toont bij het bestrijden van de oorzaken die leidden tot de oproeren in de armoe-getto's van de steden. Er zijn wel vele commissies aan de gang, maar dat alleen al stemt sceptisch. Overigens is dit een zaak waar de ver wijten ook mogen gaan naar de parle mentariërs, die steeds de hand op de geldbuidel hielden. Maar alleen John son wordt aansprakelijk gesteld voor het steeds duidelijker fiasco in Vietnam: enige jaren geleden gaf het parlement in Washington hem daarvoor uitgebreide volmachten, die een groepje republikei nen nu weer wil intrekken. Het is een maatregel die weinig kans maakt, maar het voorstel spreekt al boekdelen. Afgevaardigde Ford is de man die John son voornamelijk verwijt dat hij veel te zachtzinnig optreedt en die niet inziet waarom nog een Amerikaanse soldaat naar Vietnam gestuurd zou moeten wor den voor de bombardementen op het noorden inderdaad niets meer verscho nen. Van de andere kant verwijt se nator Fulbright hem juist het intensive ren van de oorlog, die toch niet tot iets kan leiden maar wel de sfeer in de V.S. zelf gaat vergiftigen tot en met de ne- geroproeren toe. De Amerikanen op wie de idee van de middenweg altijd een grote aantrek kingskracht uitoefende, schijnen nu tot uitersten te willen vervallen: of hele maal oorlog voeren, of helemaal niet. En de eerste groep heeft enig succes geboekt: Johnson heeft door laten schemeren dat hij tot dichter bij de Chi nese grens zal laten bombarderen. Maar meer nog dan de eigenlijke strijd stelt de Amerikanen teleur wat zich in Zuid-Vietnam zelf afspeelt. De V.S. heb ben zich met kracht gesteld achter de democratisering van het bestuur daar en de militaire regeerders hebben zich daarmee van harte akkoord verklaard. De burgerkandidaten klagen nu steen en been dat de militaire overheid van president Thieu hen het werken belem merd en de voornaamste burgerkandi daat Tran Van Huong schijnt er uit protest het bijltje bij neer te willen leg gen. Een van de militaire stunts zou ook zijn, alle militairen twee stembiljetten te ge ven: een voor hun burgeradres en een voor hun legeradres - en dan maar on der toezicht van de officieren stemmen. De presidentsverkiezing van september zou volgens de Amerikanen moeten la ten zien hoe ondanks de burgeroorlog de grondslagen van de democratie steeds vaster vorm ging aannemen in het zui den. De campagne echter gaat meer en meer het beeld geven van de oude corruptie. Daar nog langer geld en bloed voor te geven (te moeten geven, want de V.S. kunnen zich niet meer eenvoudig uit Vietnam terugtrekken) gaat de Ameri kanen nu wel heel bitter smaken. Voor al als ze bedenken dat met de miljarden die nu daarginds in niets opgaan, heel goed gebruikt zouden kunnen worden voor sociale saneringen thuis. Vlak voor de spoorwegovergang bij Soestduinen kwam zaterdag de auto mobilist G. de N. uit Rotterdam in botsing met een auto. die van links kwam uit de' onverharde weg langs de spoorbaan. Dc bestuurster van deze wagen, de 20- jarige mej. A. v. d. W. uit Amersfoort verleende geen voorrang, met het ge volg. dat beide auto's met een flinke snelheid op elkaar inreden. De auto van de heer De N. botste na de aan rijding tegen een lichtmast van de overweg, terwijl de ander auto tegen een waarschuwingsbord tot stilstand kwam. De bestuurster van de uit de zandweg komende auto werd uit de wagen geslingerd en liep een gekneus de enkel op. Zij bleek niet in het be zit van een rijbewijs. Een vaag communiqué besloot niet ongebruikelijk het bezoek van bonds kanselier Kiesinger aan president John son. Het voornaamste is wel dat deze visite kennelijk in een nogal gemoe delijke atmosfeer is verlopen en dat is tenminste weer wel anders dan in de dagen van Erhard, toen er keihard ge marchandeerd moest worden over Duit se compensatieaankopen om de V.S. de last van de troepen in Europa iets te verlichten. Ditmaal was ook de defensie wel het voornaamste punt van gesprek, ingeluid door allerlei berichten uit Bonn over vermindering van het aantal manschap pen der Bundeswehr. Johnson heeft Kiesinger daarvan de konsekwenties voorgehouden: als Bonn troepen afdankt, dan wordt het voor Johnson moeilijk het Congres ervan te overtuigen dat het Amerikaanse leger wel op sterkte gehouden moet worden in Duitsland. Hij zal hem ook onder het oog gehouden hebben dat in een bond genootschap de sfeer wel kapot gaat als een partner zonder overleg besluit zijn leger in te krimpen. Dat alles was Kiesinger trouwens thuis ook al duidelijk gemaakt in ruzies met Schröder en Strauss. Zoals die conflic ten zijn bijgelegd, zo werd ook in Wash ington het geschil met behang overplakt. Kiesinger verklaarde nogmaals dat de gevechtskracht van de Bundeswehr niet zal afnemen en wijselijk werd gezwegen over vroegere voornemens die gevechts kracht nog te verhogen. Beide heren be zwoeren elkaar, dat overleg je ware is onder bondgenoten en dat ze daarmee ijlings een begin zouden maken. Het was allemaal nogal neutraal. Dat moet het ook wel zijn, want de V.S. beschouwen Duitsland als hun voor naamste bondgenoot op het vasteland van Europa. Na de Franse afval uit de N.A.V.O. moeten ze dat nog sterker dan voorheen. Te grote ruzie met Bonn ma ken kan voor Johnson alleen maar het gevaar inhouden dat de bondsregering toch maar weer tegen Parijs gaat leu nen, ook al is De Gaulle voor zijn Duit se partner nu ook niet zo plezierig. En intussen vinden de heren het wel nodig dat zo langzamerhand eens nage dacht wordt over enige revisie van de N.A.V.O. Dat wordt ook inderdaad tijd, want dat bondgenootschap rammelt al ■inds vele jaren en laatstelijk ook in de sector Duitsland. Grotendeels in de stromende regen is zaterdag het nieuwe sportveldencomplex aan de Bosstraat geopend met een offi ciële verrichting door burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck en een aantal sportwedstrijden, waarvan er enkele nog redelijke, andere vrijwel geen belang stelling trokken. Om tien minuten over één startte bij het raadhuis een estafetteloop tot vlak bij het sportpark. Vanaf de Den Bliek laan volgde naar de ingang van het sportpark een kleine vlaggenparade van de Soester sportverenigingen, waarvan het kleurige karakter vrijwel geheel verloren ging tegen de achtergrond van een grijs regengordijn. Weinigen waren er dan ook maar ge tuige van, dat burgemeester Baron Ben tinck nabij het sportpark de gemeente- vlag kreeg aangeboden en deze in de mast hees. Een gelukwens aan het adres van de Soester Stichting voor de Licha melijke Opvoeding en Sport voor het geen in de afgelopen vier jaar sinds de oprichting is bereikt, achtte de burge meester v/el op zijn plaats. Hij meende, dat de gemeenschapsgelden hier wel op de meest efficiënte wijze waren besteed. „Er is reeds veel tot stand gekomen en er zal ook nog veel moeten komen, al ziet het er financieel voor de gemeente momenteel niet zo rooskleurig uit", zei hij ten aanhore van onder meer de le den van de plaatselijke voorbereidings commissie van deze sportdag, de raads leden J. Hom. J. K. de Bruin, A. S. Westra, J. v. d. Berg, J. C Pieren, de directeur van gemeentewerken, de heer v d. Dussen en de directeur van de sportstichting, de heer Peet. Wethouder K. de Haan .voorzitter van de sportstichting, meende, dat de uit gebreide sportaccomodatie, waarover Soest thans beschikt, voor een belang rijk. deel het gevolg is van de goede verstandhouding en samenwerking tus sen het Soester sportleven en de over heid. Daarmede waren de officiële plichtple gingen verricht en kon men zijn belang stelling gaan richten op de verschillende sportwedstrijden met als verwacht hoog tepunt de voetbalwedstrijd tussen radio- en t.v.-artiesten. De toeschouwers zijn vermoedelijk wat in hun verwachtingen De 23-jarige J. H. S. uit Soest mocht zaterdagavond laat van geluk spréken, toen hij op de Hilversumse straatweg in Baarn met een snelheid van zeker 120 km in de berm terecht kwam en tegen een boom en een geparkeerd staande auto reed en er zelf heelhuids afkwam. De Soestenaar wilde volgens getuigen - en eigen verklaringen - met een snel heid van 120 km een voor hem rijden de auto inhalen. Toen hij reeds op de linker weghelft reed naderde echter een tegenligger, zodat S. zich genoodzaakt zag om weer naar rechts te gaan. Hij deed dat echter te bruusk, met het ge volg, dat hij in de rechter berm terecht kwam, een boom omver reed en tegen een onverlicht geparkeerd staande auto met een minnekozend paartje erin bot ste. Hoewel beide auto's zeer ernstig werden beschadigd en weggesleept moes ten worden, liep merkwaardig genoeg niemand enige verwonding op. teleurgesteld, want van de opstelling, zoals die aanvankelijk was aangekon digd, bleek in de praktijk maar weinig terecht te zijn gekomen, doordat ver schillende spelers verstek moesten laten gaan. Van een hier en daar verwachte ko mische vertoning bleek ook geen sprake, al kan het op zichzelf toch wel amusant zijn om Joop de Knegt of Sjakie Schram achter een bal aan te zien draven. Het is een dood-ernstige vertoning ge worden met de radio-artiesten duidelijk in de meerderheid. Maar zij hadden dan ook Hans Boskamp (oud-international) in hun gelederen. Tegenover hem stond t.v.-middenvoor Herman Kuiphof uit Soest, die heel wat betere wedstrijden gezien moet hebben dan deze middag. Cor „Pipo" Witze bleek nog goed uit de voeten te kunnen, hetgeen vermoedelijk te danken is ge weest aan een aanmerkelijk kleiner maat schoenen dan het jeugdige t.v.- publiek van hem gewend is. Aan de an dere kant bleek ook Rudi „Blue Dia mond" Wolf over heel behoorlijke voet balcapaciteiten te beschikken, hetgeen hij dan ook in twee doelpunten tot uit drukking bracht. De radio nam in de eerste speelhelft (evenals de tweede geleid door dirigent- K.N.V B.-scheidsrechter Hugo de Groot) door Rudi de Wolf de leiding, nadat een doelpunt van Ad van der Gein van het Cocktail Trio door de scheidsrechter we gens buitenspel was afgekeurd. Joop de Knegt vergrootte de voorsprong tot 2-0 en zelfs kwamen de radio-arti es ten met 3-0 voor te staan, alvorens linksbuiten Ben de Graaf doelman Bob Bouber van de radio wist te passeren: 3-1. In de tweede helft kwam de televiie-ploeg nog tot 3-2. Tegen het einde van de wedstrijd za gen de radio-artiesten nog kans hun doelpuntenproductie met twee treffers uit te breiden, waardoor de eindstand werd bepaald op 5-2. Het pupillen-voetbaltoernooi om het officieuse kampioenschap van Soest (waarvoor door de sportsticthing vier prijzen beschikbaar waren gesteld) werd gewonnen door B.D.C. Het versloeg in de finale S.E.C. met 2-0. De doelpuntenproductie bij het toer nooi was overigens niet bijzonder groot. Twee wedstrijden eindigden in 2-0, de andere beide in 1-0. In de voorronde zegevierden de B.D.C.-pupillen met 2-0 over Hees, terwijl S.E.C. met 1-0 V.V.Z. de baas bleef. De verliezers-ronde tussen Hees en V.V.Z. werd met 1-0 in het voordeel van Hees beslist, terwijl B.D.C. zich ten koste van S.E.C. met 2-0 naar het kampioenschap van Soest speelde. Eindstand: 1. B.D.C. 2. S.E.C. 3. Hees. 4. V.V.Z. Ook de softbalwedstrijd tussen de da mes van S.E.C. en H.C.A.W. eindigde in een Soester zege. Betrekkelijk weinig mensen waren ge tuige van een spannend handbalduel tussen B.D.C. en het Amersfoortse Fi- delitas. Beide teams gaven elkaar bij zonder weinig toe, met een gelijk op gaande wedstrijd en een vrij evenwicht tig score-verloop als gevolg. De Soes ter dames trokken tenslotte aan het langste eind. Zij wonnen - overigens verdiend - met 18-14. Voor het onderdeel volleybal waren twee Soester verenigingen uitgenodigd: Olympia en S.V.V. Bij de dames ging Met hei hijsen van de vlag opende de burgemeester S. P. Baron Bentinck zaterdagmiddag officieel het „Sportpark Bosstraat" de zege met twee setsoverwinning naar S.V.V. Bij de heren waren de rollen omgekeerd. Hier toonde Olympia zich met 2-0 de sterkste. Op een deel van het daarvoor afgezette parkeerterrein ontmoetten daarna de basketbalteams van Red Stars uit Soest en S.V.S. uit Bunschoten elkaar. De gasten bleken de basket iets beter te kunnen vinden dan de Soestenaren, zodat zij langzaam maar zeker naar een 38-48 zege uitliepen. Bij het inhalen van een wielrijder raak te zaterdag de bromfietser W. M. uit Amersfoort op de Steenhoffstraat, nabij de Talmalaan, in de goot naast de weg, met het gevolg, dat hij zijn evenwicht verloor en viel. De bromfietser raakte aan zijn knie gewond en moest in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amers foort worden opgenomen. Zaterdagavond deed de buschauffeur J. B. alhier bij de politie aangifte van een aanrijding. Op de Steenhoffstraat was een auto aan de achterzijde tegen zijn bus gereden en daarna in de richting Amsterdam verdwenen. Niettemin kon wel het kenteken worden opgenomen. De auto bleek na onderzoek afkomstig uit Amersfoort, waar de wagen kort te voren was gestolen. Zondagmorgen vroeg is de auto in Laren teruggevon den. Van de bestuurder, c.q. dief ont breekt nog ieder spoor. De bus liep door de aanrijding slechts vrij geringe schade op. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck heeft zaterdagmiddag in Galerie Soest dijk (Molenstraat 52) de tweede exposi tie van de Soester Kunstenaarsvereni ging Arti Shock officieel geopend. In tegenstelling tot de eerste expositie is deze geheel gewijd aan het werk van eigen leden, met het gevolg, dat de kwaliteit van de tentoongestelde wer ken nogal uiteen loopt. De burgemeester constateerde een dui delijke bloei van de vereniging aan de hand van de expositieruimte en de wer ken van de kunstenaars. Hij vond het een gelukkige omstandigheid, dat ge probeerd is om kunstenaars uit Soest en omliggende plaatsen samen te bren gen teneinde in vereniging te trachten tot grotere prestaties te komen en el kaar aldus te stimuleren. „Artiesten geven nog wel eens de voor keur aan hun ivoren toren om in te wonen om afstand tot de maatschappij te nemen en zodoende een beeld van die samenleving te krijgen, die hij tenslotte tot uitdrukking brengt in zijn schil derijen, beelden, gedichten en andere kunstvormen. Hij distancieert zich uit noodzaak van de maatschappij, maar daarnaast kan hij ook het contact met die samenleving niet geheel ontberen. Wanneer de kunstenaar zich in zijn werken aan de samenleving bloot geeft, dan verwacht hij ook een antwoord. Dat antwoord kan hij op een expositie als deze verwachten", aldus de burge meester. Hij sprak de hoop uit, dat het welsla gen van de expositie een stimulans zou mogen zijn om de ingeslagen weg te vervolgen, ook al zal binnen niet al te lange tijd weer afstand moeten worden gedaan van de huidige expositieruimte. De voormalige technische school zal na melijk tot bibliotheek en leeszaal wor den omgebouwd. Gezien het sterk individualistische ka rakter van de kunstenaar noemde de burgemeester het een hele prestatie om een aantal kunstenaars in verenigings verband bij elkaar te krijgen. „Dat is een kunststuk op zichzelf", meende hij. Voorzitter Jan Visser vestigde vooral de aandacht van de aanwezigen (waaronder de raadsleren J. C. Pieren, H. de Groot, J. K. de Bruin en J. A. Westra en de gemeentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen) op de minder rooskleurige fi nanciële positie van Arti Shock. De heer Visser meende dan ook wel een gemeen telijke subsidie te mogen verwachten: „Waar alle sportverenigingen, kanarie clubs en andere instellingen gesubsi dieerd worden, mogen wij toch ook wel een graantje meepikken", meende hij. Overigens heeft de Boerenpartij zich on langs bij monde van de heer De Groot geen voorstander van subsidiëring van de kunst getoond. Daarom is de heer De Groot ook uitgenodigd, om op een vrijdag te houden discussieavond zijn standpunt nader te komen toelichten. Dat de financiële positie van de kun stenaarsvereniging wel enige zorgen baart, bleek uit het verzoek van voor zitter Visser, gericht tot de genodigden, om voor het tweede glaasje een kwartje achter te laten. Aan de officiële woorden van de bur gemeester was een wat speelsere ope ning door vier ballet-leerlingen van mevr. F. Peelen-Blomberg voorafgegaan. Al ballet-dansend werden twee beelden onthuld. Op de expositie, die dagelijks van drie tot vijf uur is geopend, is werk te zien van P. Molenaar. Victor Nieuwenhuys, Rien de Roller, Li Tsin Sih, Jos Ver-

Soester Courant | 1967 | | pagina 1