Soest toen - Soest nu Veranderingen bij B.D.C. op organisatorisch gebied DE CHINESE ROES V.V.V.-nieuws Het oog gericht op vertrouwen MEER EXPORT NOODZAKELIJK Vrijdag 22 augustus 1967 46e jaargang no. 63 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Beat in de Pekingtuin te Baarn Attentie telefoonbezitters Netl. Roode Kruis i V.V.Z. heeft bewogen seizoen achter de rug SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3,per post f 4,25. VenehQnt Iedere «tasdmg en rrfldsR Voorzichtigheid is altijd geboden met berichten uit China. Ze blijken vaak onbetrouwbaar. En voor zover ze uit de Sovvjet-Unie komen, moet men altijd be denken dat de Russen er een zeker be lang bij hebben om de zaken in China chaotischer voor te stellen dan ze zijn. Maar met al dit wantrouwen gewapend kan men toch niet meer spreken van een kleine onrust, wanneer bij de stad Kanton hele eenheden van het Chinese leger met elkaar strijden. Dat wil nog niet zeggen dat het land bezig is in stukken te breken, al mag men die mogelijkheid niet uitsluiten. Maar dat er iets gaat gebeuren, is on vermijdelijk. Peking heeft geen gezag meer over het hele land en in menige provincie gedragen de militaire gouver neurs zich als koninkjes met een eigen rijk. De poging van Mao om door een groot ste culturele revolutie in een klap een grote, nieuwe klassenloze maatschappij te stichten, kan hij gevoeglijk als mis lukt beschouwen. Verzet daartegen is al een tijdlang duidelijk merkbaar, maar pas nu gaat het er op lijken dat de militaire leiders buiten Peking hun ver zet gaan coördineren. Roer omgooien Er is dan een grote kans dat het op een burgeroorlog uitdraait. Tenzij - wat al eerder is gebeurd - de leiders in Peking radicaal het roer omgooien en op die manier weer de erkende aanvoerders van hun land worden. Veel hangt af of er in Peking nog een figuur is, die door beide partijen aanvaard kan worden als leider. Tsjoe En-lai, de premier, vervulde een tijdlang zo'n positie. Hij was een man die zich buiten de felle aanvallen op president Lioe Sjao-tsji hield en aan de andere kant ook weer niet helemaal be schouwd kon worden als een paladijn van voorzitter Mao Tje-toeng. Hij trad op in Wuhan toen het daar tot openlijke rebellie kwam en enige ver tegenwoordigers van Mao werden vast gezet. Maar zijn reis naar Kanton werd al vruchteloos omdat zijn vliegtuig niet mocht landen. En dus kwamen de troe pen in actie. Dat betekent ook dat de voorzichtige positie midden op de wip voor Tsjoe verloren is gegaan. Verweer De strijd gaat voornamelijk tussen een nieuwe groep leiders die door Mao naar voren zijn geschoven en die doelbewust getracht hebben overal zo veel mogelijk liet oude part ij-apparaat opzij te schui ven. Helemaal lukte dat nergens - de president wordt wel beledigd, maar hij is nog steeds in functie. En de te ver drijven functionarissen hadden ook hun verweer: ze brachten de massa's in be weging, die alleen maar wat welvaart en wat voorrechten te verliezen hadden als de nieuwe heren het met hun sober heidsactie voor het zeggen kregen. Vandaar de stakingen bij spoorwegen en in fabrieken. En vandaar ook het op treden van militaire commandanten, die hun eenheden niet wensten te laten ge bruiken door wat zij voornamelijk za gen als onruststokers: onverantwoorde lijke rode gardisten. Veel meer was juist de verantwoordelijkheid voor het vreedzaam en welvarend laten bestaan van hun gebied een reden tot verzet dan dat er ook maar enige kwestie was van afval van de leer van Mao. Maoïsten en hun tegenstanders noemen zich allebei bij voorkeur revolutionairen en het rode boekje is bij beiden een soort bijbel, al verschilt de uitleg. Gevaarlijk De Amerikanen schijnen uit de Chinese chaos de conclusie te trekken dat ze zich in Noord-Vietnam meer kunnen permitteren. Ze bombarderen dichter te gen de Chinese grens en over het alge meen massaler. Er is ook sprake van dat in Noord-Vietnam de vrees bestaat dat de Chinese rugdekking gaat wegval len en dat dit de krijgskansen faliekant doet verkeren. De Russen echter geven aan een andere uitleg de voorkeur: zij vrezen juist dat de zwakte van Peking gevaarlijker is. De politiek die nu jegens Hongkong wordt gevoerd is er een voorbeeld van. Het is economisch nonsens om Hong kong te bedreigen, want het verdient te veel dringend benodigde deviezen voor China - en trouwens: als de pacht af-' loopt keert het gebied toch automatisch terug. Maar Peking is wel gedwongen mee te doen met de felste rode gardis ten die in hun revolutionaire geestdrift veel voortvarender zijn dan verantwoor delijk politici graag zien. Peking wordt meegesleept door de vloedgolf die het zelf op gang heeft ge bracht: het kan niet slapper reageren dan zijn felste aanhangers. Juist die onmogelijkheid om onverantwoorde da den te beletten maakt China nu ge vaarlijker, vooral jegens de Sowjet- Unie dat nu eenmaal zijn grensgeschil len heeft met Peking. Waarschijnlijk hoopt men in het Krem- lin dat er geen burgeroorlog komt in China en dat gematigder lieden kans zien de macht aan zich te trekken om orde op zaken te stellen. Dinsdagavond werd in de bestuurska mer van de voorts met een opslag plaats voor materiaal, toiletten aan de buitenzijde van het gebouw enz. uit gebreide kantine van de sportvereniging Zaterdagavond a.s. wordt in de Peking tuin te Baarn de 4e beatavond van dit seizoen gehouden. Ditmaal treden op de Group Plain Faces en Squirt 11. De avond duurt van 8 tot 11 uur. De laatste avond zal plaats vinden op zaterdag 16 september. Sedert 18 augustus is Soest aangesloten op de nieuwe telefooncentrale te Hilver sum. Dit heeft tot gevolg, dat U bij het kiezen van het netnummer van een abonné buiten Soest steeds dezelfde toon zult horen, wat voorheen niet het geval was. Vele klachten bij de telefoondienst zijn de laatste week hiervan het gevolg, doch U kunt rustig na het aanslaan van het netnummer het abonnénummer kie zen en de aansluiting komt tot stand. B.D.C. een vergadering gehouden met de aanvoerders van de elf seniorenelf tallen, die in het nieuwe seizoen aan de voetbalcompetitie zullen deelnemen. Verder zijn er nog zestien jeugdelftal- len, zodat B.D.C. in het nieuwe seizoen niet minder dan 27 teams in het veld brengt. De afgelopen rustperiode tussen het vorige en het nieuwe seizoen was voor het bestuur van B.D.C. aanleiding de zaken op organisatorisch gebied eens kritisch te bekijken. Daaruit is een aantal veranderingen voortgekomen en ter bespreking daarvan had men de aanvoerders van de seniorenelftallen uitgenodigd. Het bestuur stak overigens eerst de hand in eigen boezem, het geen ertoe leidde, dat ieder bestuurs lid thans een nauw omschreven taak op zich heeft genomen. Maar bij het bestuur alleen is het niet gebleven. Ook voor de spelende leden zelf zijn er nogal wat wijzigingen ge komen, die vaak drastisch van aard zijn. Ze zijn echter noodzakelijk bij een vereniging met elf senioren en boven dien zestien jeugdelftallen. Het bestuur merkte op, dat enkele maatregelen bij sommige spelers hard zullen aankomen, maar het is van mening, dat ieder lid zich vrijwillig heeft opgegeven en dat het zich derhalve aan de reglementen heeft te houden. Enkele van de veranderingen op orga nisatorisch gebied zullen voortaan in het wekelijks verschijnend orgaan „Goal" (in navolging van het jeugd- weekblad Tam-Tam) worden herhaald. Naast dit blad blijft het maandelijks verschijnend orgaan „De B.D.C.-er" ge handhaafd. Door het uitgeven van „Goal" (redactie E. A. Hilhorst en B. M. Bakker) komen de gebruikelijke be richtkaarten te vervallen. In „Goal" staan vermeld: de opstellingen, vertrek plaats, vertrektijd enz. Ieder spelend lid krijgt dit orgaan gratis in de bus bezorgd door jeugdleden en supporters. Het bespaart de vereniging veel geld (geen porto) en iedereen heeft wekelijks een overzicht van het volledige week endprogramma. Bij elke opstelling staat één of staan meerdere reserves. Is men verhinderd om te spelen, dan dient men in 't ver volg daarvan niet meer de secretaris of de wedstrijdsecretaris in kennis te stel len, maar de aanvoerder van het be treffende elftal. Bovendien dient men zelf voor een vervanger te zorgen (ze staan bij de opstelling vermeld). De re serve, die niet hoeft te spelen, moet fungeren als grensrechter. Ook in de contributieregeling is een verandering gebracht. Het contributie bedrag (tijdens de laatstgehouden jaar vergadering vastgesteld op 3,per maand voor senioren) kan voortaan per giro of aan de aanvoerder worden be taald. Ook deze maatregel bespaart de vereniging veel geld: enkele honderden guldens aan incassokosten etc. Nieuw is voorts het besluit, dat indien een lid door de K.N.V.B. gewaarschuwd of geschorst wordt (hetgeen B.D.C. op een boete van 2,50 komt te staan) deze boete zelf betaalt in plaats van zoals tot nu toe de vereniging. Door de mededelingen over het 100- jarig bestaan van het Ned Roode Kruis, bent U reeds op de hoogte gekomen Swiebertje Swiebertje Swie- bertje! De advertenties in deze krant en ook in het vorige V.V.V.-nieuws hebben er al over verteld, dat we Swiebertje a.s. zaterdagmiddag in het Openlucht-thea ter gaan ontvangen. Het zal een fijne middag worden, want het programma is vol afwisseling. Wie nog geen kaartje gekocht heeft, kan dit nog -aan het Openlucht-theater doen, want we houden nog wat kaartjes in reserve. Dat is voor de laatkomers een geruststelling. Op het ogenblik, dat wij dit V.V.V.- nieuws schrijven, is het stralend weer. Jongensals het zaterdagmiddag net zo is, wordt het extra feestelijk. We willen die zonnige Swiebertje ook graag met zon binnenhalen. We geven wel de raad om toch iets warms mee te nemen voor de zitplaat sen. Kinderen, die gauw last van buik pijn hebben, moeten met zo maar op de stenen banken gaan zitten. Zorgza me moeders zullen dit ook liever wil len voorkomen, denken we zo. De kinderen naar Swiebertjede ouders naar... Snip en Snap! Niet iedereen is er van op de hoogte, dat wij de plaatsbespreking voor Theater Carré in Amsterdam verzorgen. Bij ons hoeft U niet in de rij te staan, maarwél tijdig komen bestellen. Wij willen U echter waarschuwen, dat op de zaterdagavonden de Amsterdam mers zelf grotendeels beslag op de zaal leggen. Men laat dan de eigen stad vóórgaan. Wel sneu voor ons, buiten lieden. maar er blijven gelukkig nog genoeg avonden over en ook de zondag middagen geven kans. Mocht U met een groepje mensen gaan, spreekt U dan onderling goed af, liefst met de mogelijkheid van meerdere data, dat bespaart moeite. Wij van onze kant verlenen U graag de beste service. Zo juist zijn de abonnementen voor de U.S.O.-busconcerten binnengekomen. Zij, die zich al bij ons hebben opgege ven kunnen hun plaatsbewijzen bij ons komen afhalen. Er is een nieuwe rege ling, waarvan de goede kant is, dat het nu mogelijk is, een vaste plaats (dus ook voor volgende concert-reeksen) in Tivoli te behouden. De data der concerten zijn: 12 oktober, 11 januari en 18 april. De Van Beuningenlaan, gezien vanaf de Soesterbergsestraat, in 1920 van wat dit Roode Kruis doet. Het zijn vele taken. Voor de colonne Soest-Soesterberg is hoofdzaak het verlenen van Eerste hulp bij ongevallen en rampen en de ver zorging van chronische zieken, die met het hospitaalschip „Henri Dunant" 5 dagen een boottocht maken door Ne derland. Verscheidene van deze zieken, inwoners van Soest en Soesterberg kunnen U vertellen hoe prettig deze tochten voor hen zijn. Ook gaan sedert 1966 iets minder erge invaliden naar Huize „De Valkenburg", gedurende 5 dagen met vakantie. Dit vakantiehuis, gelegen in De Steeg bij Arnhem, werd ook dit jaar door Soester patiënten bezocht. Jeugdige gehandicapte patiënten genie ten van een heerlijke vakantieweek in het „Henry Dunant" huis te Zeist. Voor de verzorging van deze patiënten zijn goed opgeleide helpers en helpsters nodig. Deze opleiding heeft plaats bij de Co lonne van onze afdeling. Eerste vereiste is het beheersen van de kermis in goede eerste hulpverlening. Daarnaast het vervoeren en verplegen van gewonden en zieken. Een opleiding tot dit alles zal begin nen half september op donderdagavon den. Bij gunstige beëindiging van de cursus ontvangt U het E.H.B.O. Eenheids-di ploma en Roode Kruis Zakboekje. De cursus is gratis, voor hen die zich dienstbaar willen maken voor het Roo de Kruis. Aanmelding en het verkrijgen van in lichtingen kan geschieden bij de com mandant, Dr. B. J. IJff, Stadhouders- laan 68. tel. 4442; de leidster der help sters Zr. K. Kropff, wijkgebouw. Mid delwijkstraat 36, tel. 2902 en bii de ad ministratie J. P. Touwer, Eigendomweg 92. Dezelfde plaats in 1967 De voetbalvereniging V.V.Z. zal met in gang van het komende seizoen twee kwartjes entreegeld gaan vragen van de toeschouwers (geen leden zijnde) bij wed strijden van 't le elftal. Dit o.m. ter ge deeltelijke compensatie van 't voor 't ko mende seizoen begrote tekort. Een twee de maatregel van soortgelijke strekking is de verhoging van de contributie voor alle leden. Voor de senioren wordt de contributie van 2,50 op ƒ3,—, voor ju nioren en adspiranten van ƒ1,25 op ƒ1,50 en voor pupillen van ƒ1,op 1,25 per maand gebracht. Hiertoe is maandagavond besloten op de jaarvergadering van V.V.Z. in de Gou den Ploeg. Dit seizoen kon nog worden afgesloten met een batig saldo van 245,Tot nieuwe penningmeester is benoemd de heer A. Snijders. Hij volgt de in februari plotseling aan een hart verlamming overleden penningmeester Klaas v. d. Veen op. Tevens is het V.V.Z.-bestuur met twee nieuwe leden uitgebreid, zodat de leiding van de voet balvereniging nu in handen is van het volgende septet: W. de Ruiter (voorzit ter), A. v. d. Broek (secretaris), A. Snij ders (penningmeester), H. Duit, H. Striet- man, A. W. Brouwer en W. van Grol (commissarissen). Voorzitter De Ruiter heeft inmiddels echter al aangekondigd, dat V.V.Z. voor het laatste jaar onder zijn leiding zal staan. Hij is voornemens, zich volgend jaar niet meer herkiesbaar te stellen. De heer De Ruiter meende, dat V.V.Z. een bewogen seizoen achter de rug heeft. Het overlijden van de penning meester, een groot aantal blessures met inhaerent hieraan zijnde matige presta ties van de elftallen en de nog altijd zeer gevoelige terreinmoeilijkheden wa ren de voornaamste oorzaken. „Wat vroeger nooit is gebeurd, is nu schering en inslag: arm- en beenbreu ken, enkel- en knieblessures en andere verwondingen teisteren onze elftallen", aldus de voorzitter, die tot zijn spijt dan ook moest constateren, dat de mees te elftallen zich maar moeizaam hebben kunnen handhaven. Alleen een junioren- elftal kwam een kampioenschap nabij. Een probleem van niet minder belang vormde het zo vaak onbespeelbare ter rein aan de Ferdinand Huycklaan, ook al heeft V.V.Z. het afgelopen seizoen de competitie voor het eerst sinds jaren weer eens helemaal kunnen uitspelen. Met dankbaarheid heeft men de hand, die K.P.S. en B.D.C. hadden geboden, aangenomen. Ook voor het komende sei zoen heeft K.P.S. weer medewerking toegezegd. Desondanks blijft de groei van V.V.Z. zich langs wegen van geleidelijkheid voortzetten. Aan het begin van het sei zoen 1966-'67 stonden in de boeken van secretaris v. d. Broek 73 senior- en 54 jeugdleden geregistreerd. Thans zijn dat er resp. 86 en 63. Dit heeft het bestuur ertoe genoopt, het komende seizoen met meer elftallen aan de competitie deel te nemen, de precaire terreinsitutaie ten spijt. Vermoedelijk zullen zes seniorenelftallen en evenzo veel jeugdteams straks de degens met de tegenstanders in competitieverband gaan kruisen. Het V.V.Z.-bestuur bleek niet erg te vreden over de wijze, waarop sommige spelers reageren op de door de secretaris verzonden aanschrijvingen, de kennisge ving van hun opstelling in een elftal. Verschillende spelers hebben in het ver leden op het beslissende moment ver stek laten gaan, naar zij later mede deelden omdat zij geen aanschrijving ontvangen zouden hebben. Wil een spe ler in het vervolg nog enige interesse in zijn opstelling in een elftal hebben, dan zal hij daarvan zelf blijk moeten geven. De aanschrijvingen van de secretaris worden namelijk gestaakt, met als niet onbelangrijk nevengevolg, dat aanzien lijke porti-kosten worden bespaard. Daarvoor in de plaats zullen op drie verschillende plaatsen in de gemeente, t.w. bij de garages Stam en Van Kooij en bij de Vivo-winkel, alsmede bij ga rage Van Kooij in Baarn de opstellin- Niet alleen de populariteit van presi dent Johnson neemt, volgens de jongste opiniepeilingen, af, ook president De Gaulle heeft niet meer het vertrouwen van weleer. Dat heeft de Franse gene raal vooral te wijten aan zijn optreden in Canada, dat de gemoederen in Fran se politieke kringen nog immer bezig houdt. De leider van de democratische socia listische federatie, Mitterand, zei daar over, dat de Franse gemeenschap in Canada (en met name in Quebec) het recht heeft van de Canadezen gelijk heid te eisen met de Engels sprekende Canadezen. Maar hoe zij voor hun eisen opkomen, is hun zaak, aldus Mitterand. De kreet „Leve het vrije Quebec" is beschamend voor De Gaulle, die dit zo langzamerhand toch wel moet hebben ingezien. Men moet zich voorstellen hoe De Gaulle gereageerd zou hebben wan neer een buitenlands staatshoofd naar Straatsburg zou komen om daar zijn mening te zeggen over de structuur van het Franse volk. Intussen is in politieke kringen de rust nog steeds niet weergekeerd. Integen deel zelfs. De vroegere minister van fi nanciën, Giscard d'Estaing, riep onlangs zijn generale staf bij elkaar om zich te beraden over de jongste gebeurtenissen in de Franse politiek. In het naar aanleiding van die bespre king uitgegeven communiqué staat, dat de openbare mening zich ernstig onge rust begint te maken over de Gaullis tische politiek. Het Franse volk begint het vertrouwen in de generaal te ver liezen. Drie voorbeelden worden opge somd: de speciale volmachten over de sociale en de economische politiek, waardoor het parlement tijdelijk werd uitgeschakeld; de oorlog tussen Israël en de Arabische landen, en de reis van De Gaulle naar Canada. Wat Israël betreft was de openbare me ning het aanvankelijk eens met De Gaulle om een neutrale houding aan te nemen. Maar op eigen gelegenheid heeft de generaal die neutraliteit omgezet in een eenzijdig wapenembargo naar Is raël. Over Canada geeft de vroegere minis ter van financiën president De Gaulle geen ongelijk wat het wezen van de zaak betreft. Maar hij verwijt de gene raal wel de manier, waarop hij zich heeft geuit in deze. Uitlatingen, die neerkomen op inmenging in de binnen landse politiek van een bevriende mo gendheid. Naar Giscard's oordeel had De Gaulle er beter aan gedaan pas bij zijn terugkeer in Parijs de conclusies te trekken uit zijn bezoek aan Quebec in plaats van dit in Canada zelf te doen. Het is wel duidelijk, dat De Gaulle het moeilijk zal krijgen in de komende tijd. Misschien zelfs wel zo moeilijk, dat hij als regeringsleider net zo haastig zijn biezen pakt als tijdens zijn Canadese reis. Hoewel: wie de generaal kent, weet dat hij voor protest in eigen land niet bang is. En Frankrijk is geen Canada. KANTMAN gen van de elftallen worden aangeplakt. Wanneer een speler nu nog zonder op gaaf van redenen verstek laat gaan, staat hij voor enige weken buiten spel, zo heeft het bestuur gedreigd. Nederland zit op dit ogenblik midden in de Europese zorgen om de terugslag in de conjunctuur op te vangen. Daar zal alle aandacht aan moeten worden gegeven. Het is echter niet de enige fundamenteel economische zorg. Wij zul len ook nog extra aandacht moeten geven aan ons exportprogramma. De groei van de bevolking zal in de ko mende jaren voortgaan. Al die aanwas zal een broodje moeten verdienen en dat gaat niet alleen met arbeid voor de nationale markt. Het bedrijfsleven heeft uitgerekend dat de export in de komende jaren met on geveer drie miljard per jaar zal moe ten worden opgevoerd. Daarvoor kun nen wij onze mouwen dan opstropen. Het gaat niet alleen met het hard op zeggen van leuzen over de noodzaak tot versterking der E.E.G. Men is er trouwens van overtuigd dat de toene ming van export grotendeels buiten E.E.G.-verband moet worden gezocht. De resultaten van de Kennedy-ronde vormen een goede aanloop. Een reeks invoerrechten zal overal omlaag gaan. Misschien zou de regering nog eens ac tiever kunnen worden in het onderhan delen over het opruimen van export- barrières. Het vervoer te land en ter zee wordt nog door allerlei bekrompen nationale privileges beknot. Moet daar niet voortdurend tegen gevochten wor den? Stellig zorgen wij er ook niet vol doende voor dat onze eigen industrie een rol speelt in de verzorging van ont wikkelingshulp. Wordt er voldoende studie gemaakt en aangedrongen op export-spreiding in de wereld? Behalve in de grote industrieën zien wij voorts activiteit op het terrein van export-research. Vele kleine industrie ën zullen gezamenlijk een export-pro gramma moeten opstellen willen zij meedelen in de groei. Nederland zou voorts nog eens moeten studeren op het vraagstuk van de export-krediet verlening. Andere landen eten ons aan deze tafel meer dan eens de kaas van het brood. Het aantal handelsmissies naar andere landen zou kunnen worden vergroot dunkt ons. Als wij naar de om vang van onze missies kijken lijkt het er dikwijls op dat wij van een grote missie wel twee kleine en doelmatig* kunnen maken.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1