iDiefoen ofn ze Ton Beuken De schilder Jacob Maris Eerste Gooise Kleding Verhuur Eindelijk onthulling van DE ZAAK RINALDI VERLIES AAN KLANTEN Winst voor gasten Autorijschool VAN BEUREN GARAGE STAM SOESTERBERG WEER RUSSEN IN AFRIKA! GRONDWET EN KIESWET vandaag 130 jaar geleden geboren Voor horloges Ruslands grootste naoorlogse spionagenet opgerold gelegenheidskleding Parachutisten fotografeerden uit de lucht Iteuault dealer De Muziekvereniging gaat jubileren Medische dienst Vlieg tuigtoernooi Andere bestemming Korfbal Geslaagd Twee jeugdkampioenen bij K.V.0. A.G.A.V.S.-nieuws Fa. SPIJKER VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 Dat Jacobus Hendricus (Jacob) Maris kan worden beschouwd als één der grootste meesters, welke de Haagse School heeft voortgebracht, is merk waardig. Andere schilders, die tot deze school zouden gaan behoren, groeiden er als het ware in op, maar de oudste van de drie broers Maris (Jacob, Matthijs en Willem) leek voorbestemd te zijn om, gelijk tegen het eind van de vorige eeuw Huib van Hove en J. A. B. Stroe bei, die zijn leermeesters zijn geweest, dat hadden gedaan, doorkijkjes in de zeventiende eeuwse Hollandse binnen huizen te schilderen in de geest van Pieter de Hoogh. Bijna 30 jaar oud, in Parijs, gaf Maris nog geen blijk er van een andere rich ting uit te willen gaan. Een kort ver blijf, in de zomer van 1864, te Ooster beek in de kring van de Hollandse land schapschilders, had blijkbaar niet vol doende invloed op hem gehad. Het land schap leerde hij in 1867 eerst met an dere ogen zien. Dat gebeurde in Parijs, dat toen al een zee van huizen was. Merkwaardig; ver van de natuur le vend in die grote stad, werd Maris op een goede dag sterk herinnerd aan zijn vrienden, onder wie zijn jongere broer Willem, die in Oosterbeek werkten. Op de in 1867 in Parijs gehouden wereld tentoonstelling waren namelijk enige onderscheidingen toegekend aan land schapschilders, die in het dorp Barbi zon, aan de rand van het nabij Parijs gelegen Bos van Fontainebleau hun ate lier hadden en daarom werden „gerubri ceerd" als de schilders van de School van Barbizon. JUWELIER - HORLOGER VAN WEEDESTRAAT 40 SOEST TEL:436I Ontdekking in Parijs De werkelijke school van Barbizon ont dekte hij pas, gelijk al in de aanvang van deze beschouwing werd opgemerkt, in 1867 in Parijs. Hij had zich in 1865, kort na zijn Oosterbeekse periode, daar gevestigd en ontwikkelde er zich aan vankelijk, op het atelier van een his torie- en figuurschilder, in de stijl, die hem reeds op de academie was bijge bracht. Doch in 1867 onderging hij de bekoring van het landschap, zoals dit werd weergegeven door de schilders van Barbizon. Wat hem in Oosterbeek nog niet sterk genoeg had kunnen beroeren, nam hem daar in zijn greep. Dit, wat de meesters van de School van Barbi zon deden, was pas schilderen! Een nieuwe wereld moet voor hem zijn opengegaan. En daarmee was hij geko men op een keerpunt, dat zijn verdere ontwikkeling als kunstenaar zou bepa len. Vanaf dat ogenblik was voor Jacob Ma ris het landschap de voornaamste bron van inspiratie. Hij schilderde het niet met de preciesheid, waarmee hij tot dan toe zijn genretaferelen en zijn binnen huisjes had geschilderd, doch hij pen seelde ze ruig en met breed gebaar, zo als hij dat had gezien van de schilders van Barbizon en dat later het kenmerk zou worden van de meesters van de Haagse School. Evenals de Barbizonners trok Maris met het schetsboek de na tuur in en nog in zijn laatste Parijse ja ren ontstonden zijn landschappen, waar mee de nieuwe periode werd ingeluid en waarvan vooral „De veerpont" grote vermaardheid heeft verworven. Het kon niet anders, of de ontdekking van het landschap moest het verlangen naar Holland wakker roepen. In 1871 keerde Maris dan ook naar Nederland terug en vestigde hij zich in Den Haag. Daar had hij veel en vruchtbaar con tact met andere landschapsschilders, zo als Anton Mauve, en hij schilderde er zijn doeken en maakte er zijn aquarel len, etsen en litho's die thans de trots uitmaken van vele openbare en parti culiere verzamelingen. Indrukwekkende luchten Jacob Maris, die op 7 augustus 1899 te Karlsbad overleed, heeft zich in zijn Haagse periode ontwikkeld tot een schil der, die niet alleen het Hollandse land schap, maar ook het Hollandse klimaat op een sublieme wijze in zijn werk heeft weten weer te geven. Zijn wolkenluch ten boven het lage polderland zijn hoog als op de schilderijen van Jan van Goyen en Van Ruysdael, doch ze zijn grootser en indrukwekkender door de brede toets, waarmee ze zijn geschilderd. Ze zijn misschien wel de meest Hol landse luchten, die ooit zijn geschilderd. Alleen al daardoor neemt Jacob Maris een heel aparte plaats in onder de Ne derlandse schilders. Hij accentueert er zo sterk de ruimte in het Hollandse landschap mee, dat vele van zijn schil derijen de dichtregels van Marsman in herinnering brengen: „Denkend aan Holland, zie ik brede rivieren, traag door oneindig laagland gaan." Het werk van deze meesters maakte diepe indruk op Jacob Maris; vermoede lijk zo sterk, dat in hem het verlangen werd gewekt naar het Hollandse land schap. Een heimwee er naar meent men te kunnen bespeuren in de landschap pen, die hij omstreeks 1870 in de omge ving van Parijs schilderde. En daarom verbaast het geenszins, dat hij in 1871 de Franse hoofdstad verliet en nhar Nederland terugkeerde. Degelyke opleiding Doch laten wij niet op de geschiedenis vooruitlopen. Jacobus Hendricus Maris werd op 25 augustus 1837 dus van daag 130 jaar geleden in Den Haag geboren. Hij was de oudste van 3 broers; in 1839 werd nog geboren Mat thijs en in 1844 Willem. De broers wer den alle drie schilder; zij hebben allen wat men noemt „naam" gemaakt, doch Jacob is toch wel de grootste van de drie geworden. Ofschoon men dit aan vankelijk, zoals reeds werd opgemerkt, niet zou hebben verwacht. Jacob was nog pas 12 jaar, toen hij zijn eerste teken- en schilderlessen kreeg. Later werd hij leerling van de Haagse Academie, waar Stroebei en Louis Meijer zijn leermeesters waren. Aan de Academie te Antwerpen volgde hij nog de lessen van Huib van Hove. Hij was een goede leerling, een brave leerling ook, want hij hield zich strikt aan de lessen, die hij van zijn docenten kreeg. Zeer consciëntieus schilderde hij inte rieurs met figuren en doorkijkjes in de trant van de zeventiende eeuwse mees ter Pieter de Hoogh. Zoals iedere aankomende kunstenaar achtte ook de jonge Jacob Maris een buitenlandse reis onontbeerlijk voor zijn opvoeding. Tezamen met zijn broer Mat thijs maakte hij in 1859 en 1860 een studiereis door Duitsland en Zwitser land, doch enige merkbare invloed op zijn wijze van werken heeft dit niet ge had. Het schijnt zijn kunst zelfs onbe roerd te hebben gelaten, toen hij in de zomer van 1864 vertoefde midden van een groep Nederlandse landschapschil ders, onder wie, zoals gezegd, zijn jong ste broer Willem, die zich in Ooster beek had gevestigd en daar de „Ne derlandse School van Barbizon" ver tegenwoordigde. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 Met de arrestatie van de 40-jarige ongehuwde chauffeur Antonio Armando Girard uit Valentino by Turyn werd op de 15de maart van dit jaar de grondslag gelegd voor het oprollen van het grootste naoorlogse Russische spionage-complot in West-Europa, waarby maar liefst driehonderd personen in byna alle Europese landen, waaronder ook Nederland, betrpkken bleken te zyn. In Moskou had de ontdekking van dit belangrykc inlichtingennet het ontslag van Wladimir Semitschastny, chef van de Russische geheime dienst, ten gevolge. ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEI.. 48700 de GROOTSTE in T GOOI Slechts één enkele auto stond op de bewuste ochtend, met de neus op Frank rijk gericht, aan de Italiaanse grens post op de Mont-Genévrepas. De be stuurder, een slanke Italiaan, toonde zijn papieren, maar hij werd na bestu dering van zijn paspoort naar de com mandant verwezen. Binnen gekomen onderging de man een verhoor, terwijl twee grenswachters binnen- en buitenzijde van de rode wa gen aan een nauwkeurige inspectie on derwierpen. Met groot resultaat, want zij vonden een twintigtal micro-filmrol len, waarop foto's van allerlei militaire objecten: vliegvelden, bommenopslag- plaatsen, onderzeebootbases en radarin stallaties. En het waren beslist geen amakeurkïekjes van een toerist, die tó'e- vallig in die buurt gedwaald had. Gevraagd naar de herkomst van dit be lastend materiaal bleef Girard een dui delijk antwoord schuldig. Hij gaf voor, het pakje naar Parijs te moeten brengen en het op Mont Martre te moeten afge ven. Antiquairs De chauffeur was in dienst van het echtpaar Rinaldi, antiquairs te Valenti no. Man en vrouw werden reeds gerui me tijd door de Italiaanse geheime dienst (S.I.D.) gewantrouwd en gevolgd. Voor het oog der wereld liet het echt paar voorkomen, dat het handel dreef in antieke voorwerpen en meubels, ter wijl mevrouw Rinaldi onder het pseu doniem Comtessa Zarina tevens als kunstschilderes en in en om Turijn geen onbekende was. Haar echtgenoot, de 39- jarige Georgio Rinaldi Ghislieri, stond bekend als parachutespringer en avon turier. Al op 13-jarige leeftijd maakte hij deel uit van een verzetsgroep, welke vooral op Sicilië de Duitsers veel af breuk deed. Zijn 52-jarige echtgenote was toen nog een fanatiek aanhangster van Mussolini en na de oorlog, in 1948, nauw betrokken bij de oprichting van de neo-fascistische organisatie in Italië. Tijdens een sportfestival in 1956 te Tu rijn werd Georgio benaderd door een kolonel van de Russische geheime dienst en verklaarde hij zich bereid in Spanje en Zwitserland voor de Sowjet-Unie te gaan werken tegen een maandelijkse vergoeding van ƒ2500,per maand. Per parachute Het arbeidsveld van de spion Rinaldi breidde zich op de duur meer en meer uit. Hij opereerde tenslotte zowel in Stockholm als in Kongo. In overleg met zijn opdrachtgevers in Moskou trok hij agenten aan en op het moment van zijn arrestatie werkte hij met ruim 300 man „personeel", dat was ingezet van de Scandinavische landen tot in de gebie den rondom de Indische Oceaan. En hij bleek in alle opzichten zijn ho norarium waard te zijn. Als sportvlieger en parachutist had hij immers vrij toe gang tot alle Europese luchthavens, waar hij op grond van zijn overmoedige stunts spoedig de naam kreeg van „de vliegende gek". Weinigen wisten, dat hij juist de ge waagdste sprongen maakte, om hangend aan zijn valscherm of vanuit de cock pit van zijn vliegtuig foto's te maken voor de Russen van alle militaire ob jecten die hij maar kon bereiken. De aanvullende gegevens verkreeg hij dan weer van de piloten en het grondperso neel op de vliegvelden, met wie hij als collega graag een praatje maakte. Gravin aan zender Zijn echtgenote Angela Maria, de „com tessa Zarina", bediende in de zaak in antiek in Valentino of vanuit hun riante bungalow in Rome de geheime zender en seinde via Radio Praag in code de ingewonnen informaties aan Moskou door. De door haar man vervaardigde foto's volgden later per koerier en be reikten via een verdacht huis op Mont Martre te Parijs eveneens Moskou. De Italiaanse geheime dienst kwam langzamerhand in het bezit van steeds meer belastend materiaal contra Rinaldi, doch moest wachten met ingrijpen tot zich een gunstige gelegenheid voordeed. Pas toen men zeker wist, dat er micro films per auto naar Parijs gingen, werd de douane ingeschakeld. Toen de val voor de chauffeur dicht klapte, werd het echtpaar Rinaldi van het bed gelicht en konden in alle West- europese landen de veiligheidsdiensten trachten de ruim driehonderd sub-agen ten in handen te krijgen. Sleutelfiguren Niet alleen de Russische attaché Jury Pawlenko, verbonden aan de ambassade van de U.S.S.R. te Rome, bleek in ver binding te staan met de Rinaldi's en werd uitgewezen, maar ook op Cyprus bevonden zich enkele Russen die deel uitmaakten van het complot. Deze mannen bleken bij hun aanhou ding tevens in het bezit te zijn van op de band vastgelegde telefoongesprekken, gevoerd tussen aartsbisschop Makarios en de Griekse bevelhebber op het eiland, de vermaarde generaal Grivas. In de Griekse hoofdstad volgde daarom de uitwijzing van de Russische legatie secretaris Sacharow en van de attaché Igor Otschurkow. Ook in Wenen, Stockholm en Amster dam werden Russen uitgewezen, ver dacht van spionage. In Nederland was. dat de vertegenwoordiger van de lücht- vaartmij. Aeroflot, Gloukhow. Alle uit gewezenen onderhielden direct of indi rect contacten met Rinaldi, die thans met zijn echtgenote is ingesloten in de gevangenis van Turijn. PHILIPS SPECIAALZAAK Het vakantieseizoen schrijdt voort. Wij mogen ons dit jaar verheugen in een goede zomer tot heden. Zelfs Nederland biedt uitstekende ontspanningsmogelijk heden als wij naar het weer zien. Toch horen wij de klacht dat de hotels dit jaar een minder goede bezetting heb ben dan voorheen. De weersomstandigheden zouden daar van de schuld hebben gekregen wan-, neer wij de ene dag na de andere te gen een scherm van regen hadden ge staard. Nu dit ditmaal niet het geval was zijn wij' druk op zoek naar andere oorzaken. Wij noemen bijvoorbeeld de klacht dat de politieke spanningen niet tot reizen voor genoegen noden met name als wij aan de Amerikanen den ken die Nederland dikwijls als tussen station kiezen als zij toch naar het nabije oosten willen. Wij spreken ook wel over de onvoldoende accommodatie van Nederlandse hotels in de afgelo pen jaren, die de buitenlanders een ander vakantieland hebben doen kiezen. Ook de onvoldoende propaganda voor Nederland in den vreemde wordt wel als oorzaak aangewezen. Het merk waardige is echter dat onze hotels uit puilden in de jaren dat er minder pro paganda werd gemaakt. Nu de propa ganda toeneemt wordt het bezoek min der. Conjunctuur Wij weten beter. De werkelijke oorzaak van het teruglopend langdurig vakantie- bezoek ligt in de teruglopende con junctuur. Tal van werknemers beuren geen „zwart" loon meer, zo geschikt om aan de vakantie te besteden. Veel za kenmensen, vooral ook in West-Duits- land, hebben hun winst zien dalen en besteden dus minder aan hun vakantie budget. De post recreatie is nu eenmaal zeer gevoelig voor de conjunctuur. Moe ten wij dit als een groot nadeel zien? In de afgelopen jaren heeft de dienst verlening van de vakantieindustrie stellig onder de overbezetting van het toeristisch apparaat geleden. De beste dingen van een deel der vakantiegan gers zijn naar andere richting verscho ven. Het sociaal toerisme is toegeno men. Wie voorheen zijn vakantie in een hotel doorbracht met volledige verzor ging vond zich nogal eens bekocht. Men kreeg bijvoorbeeld niet de kamers die men verlangde. De kwaliteit van het eten viel nogal eens tegen en de prijs zeker. De hotelhouders raakten immers hun kamers en maaltijden toch wel kwijt? Er waren toeristen in over vloed. Onder dak Vele gasten moesten beleefd vragen om ruimte en onderdak. Is het dan een wonder dat er meer caravans werden gekocht of dat men een tent aanschafte en daarmee op reis ging? Dit heeft er toe geleid dat het evenwicht op de vakantiemarkt werd hersteld. Men moest zich behelpen en wij hebben geleerd dat te doen. De prijzen van een reeks vakantiege neugten zijn gestegen, dikwijls meer dan nodig was. Dat geldt ook voor de staanplaatsen op kampeerterreinen met de daaraan verbonden dienstverlening. Het gemanifesteerde ongemak in va kantiecentra heeft de belangstelling en de geestdrift voor lange vakantiereizen niet bevorderd al was dat nauwelijks zichtbaar. Ook begint de vakantiesprei ding resultaten af te werpen. In menig gezin zonder schoolgaande kinderen heeft men de voordelen van een vroege of late vakantie aan den lijve ondervonden. Dit heeft tot gevolg dat de druk op het topseizoen is ver minderd. Wij kunnen daar slechts ver- heugd over zijn. Vruchten Het zou onjuist zijn nu te menen dat de toeristenindustrie zijn top heeft be reikt. Veel meer zijn nu de voorwaar den geschapen tot een meer evenwich tige ontwikkeling. En daarop kan een ondernemer in deze bedrijvigheid zijn toekomst bouwen. Met name worden nu de vruchten ge plukt door de ondernemers van hotels en pensions, die in de achter ons lig gende jaren hun kwaliteitsdevies heb ben gehandhaafd. Zij hebben hun klan ten niet overvraagd en zij hebben ge weigerd hun vaste gasten de dupe te laten worden van de extra vraag. Zij vinden ook dit jaar hun vaste gasten- kring weer binnen de muren. Die be spreken bij het weggaan al weer voor volgend jaar en als er soms uitvallen staan anderen klaar om hun plaats in te nemen. Die ondernemers hebben ook dit jaar een goed seizoen. Welicht is het extra goed omdat het mooie weer tot extra consumptie noodt. Bakens verzetten Andere exploitanten van toeristencen tra hervinden zich zelf en hun bedrijf. Zij zien het getij keren en weten zich nog aan te passen. Zij geven dit jaar aan de normale bezetting van hun be drijf hét volle pond en bewijzen daar mee dat de dienstverlening-aan -de gast nog bestaat. Ook aan de kant van de vakantiegas ten vinden wij winstpunten in de hui dige situatie. De scheiding tussen een verblijf met volledige verzorging en de vakantie met zelfvoorziening wordt duidelijker. De hotelgast gaat weer voelen dat hij goed bediend wordt en draagt dit uit bij vrienden en kennis sen. Dit kan een toenemend hotelbezoek in de toekomst ten goede komen vooral in de categorie inkomenstrekkers tussen bijvoorbeeld achttien en vijfendertig duizend gulden. Velen onder hen zullen bij voorrang het hotel kiezen voor een vakantieverblijf wanneer de gevraagde prijs en het daarvoor gebodene passen in hun bestedingspatroon. Het onder scheid tussen hotel en vakantieverblijf moet blijken. Men kan spreken over een vakantieganger en een hotelgast. Het verschil moet duidelijk worden uit de wijze waarop men verzorgd wordt. Vertier De ontwikkeling naar een moderne ho- tellerie wordt daarmee niet geremd. De meeste gasten willen niet meer doelloos in een hotel rondhangen. Zij wensen contact met anderen en moge lijkheden om aangenaam bezig te zijn. De hotelondernemer kan daar veel aan doen. Hij kan zorgen voor de aanwe zigheid van gezelschapsspelen in zijn zaak met de gelegenheid om die spelen te doen. Hij kan mapjes maken met uitgestippelde wandel-, fiets- en auto tochten. waarvan de gasten kunnen profiteren. Hij kan zorgen dat de gasten op de hoogte komen van bezienswaar digheden in de buurt en hij kan zijn V.V.V. opwekken tot het organiseren van vakantiegenoegens. Er is verschil tussen een hotel exploi teren en het verlenen van onderdak in vakantietijd. Dat verschil zullen ook houders van campings en kampeerter reinen voor hun klanten moeten zien. Er is misschien sprake van verliezen als de vakantiedrukte wat minder is. Er kan ook winst uit voortkomen. De vakantieklant is weer gast geworden. 10 LESUREN ƒ65,— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300. Laanstraat 20 Telefoon 4685 Renault 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphine Gordini v.a. ƒ5.385, Renault 8 v.a. ƒ5.550, Renault 10 Major v.a. ƒ6.250. Caravclle Cabriolet v.a. ƒ9.730, Renault 16 v.a. 8.650, Renault Rambler v.a. 16.995, Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. Grote verenigingsjubilea volgen elkaar in Soesterberg de laatste tijd snel op. Na de zo gunstig verlopen jubilea van de gymnastiekvereniging A.G.A.V.S. en de voetbalvereniging Soesterberg maakt nu de Muziekvereniging „Soesterberg" zich op om haar veertigjarig bestaan te gaan vieren. Het was op 27 maart 1927, dat de op richtingsvergadering werd gehouden. De gemeenschap Soesterberg was nu een feit geworden. Bij alle openbare feestelijkheden en bij het brengen van serenades was de muziekvereniging present Hierdoor zal er wel geen vereniging zijn die zo in de algemene populariteit staat als de voormalige Harmonie „Sint Joseph", thans nu zij toeganke lijk is voor personen van alle le vensbeschouwingen, muziekvereniging „Soesterberg" geheten. Op de eerste vergadering, 40 jaar ge leden, werd het bsetuur als volgt sa mengesteld: J. B. Lensink, voorzitter; E. Reinsma, secretaris; pastoor W. Mocking, geestelijk-adviseur en de heer Scheffer, al direct ere-voorzitter Thans is het bestuur als volgt samen gesteld: J. E. van Bruggen, voorzitter; mej. T. Sukking, secretaresse, Radema- kerstraat 5; mej. M. Lensink, 2de se cretaresse, Lt. Koppenlaan 4; C. J. B. Lensink, penningmeester. In 1955 overleed de 67-jarige dirigent, J. Wakelkamp, die het korps ruim 27 jaar had geleid. Zijn zoon W. A. J. Wakelkamp, bekend musicus in Amers foort, volgde hem op. Na de bekende Indië-vlucht in 1927 moest de gloednieuwe harmonie al naar buiten optreden bij de huldiging van luitenant-vlieger Koppen. Na de bevrijding werd de heer C. Merts tot voorzitter gekozen en kwam de vereniging weer tot activiteiten. Op concoursen in de omgeving werden weer eerste prijzen behaald, waardoor men steeds promoveerde. In 1954 werd het „uniformfonds" opge richt met het oog op het dertigjarig bestaan. De eigen boerenkapel „De Heikneuters" met zwarte petjes, blauwe kiel en scho ne klompen trok in eigen land en daar buiten de boer op in samenwerking met de Veluwse boerendansers. Onder de artistieke leiding van de jon ge dirigent worden de prestaties van het korps steeds groter. In 1967 debuteerde de drumband onder leiding van de heer Franken. Sinds 1959 speelt het korps in geheel moder ne stijl en eind september gaat de mu ziekvereniging het 40-jarig bestaan vie ren met een groot Muziekfestival, waar aan muziekkorpsen en drumbands me dewerking zullen verlenen tijdens mar sen, een taptoe en een concert. Dokter J. C. Lucas, Prof. Lorentzlaan 2-1, Soesterberg, tel. 03463-1200, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn en A. Th. M. Splinter, beiden te Soester berg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en L. H. Brandt en D. J. R. Jel- lema, beiden te Den Dolder. Zondag 27 augustus wordt op Soester berg weer het traditionele Vliegtuig- toernooi gehouden met Minerva, Maan- sen, E.M.M., Allen Weerbaar en R.K.B.V.V. De dépendance Dorpshuis aan de Prof. Lorentzlaan is als schoollokaal ver huurd aan het bestuur van de Chr. school. Voor bruiloften en partijen kan men niet meer terecht. De zeven korfbalploegen van K.V.O. zijn ingedeeld voor de G.U.K.B.-com petitie, die zaterdag 2 september van start gaat. Twee senioren-, drie aspiran ten en twee pupillen-twaalftallen zul len deelnemen. Russische vliegtuigen hebben enige vrachten wapens - waaronder straal jagers - naar Lagos gebracht, waar de centrale Nigeriaancse regering van ge- neraal-majoor Gowon daar dringend behoefte aan heeft. De oostelijke Ibo-stam, die op 30 mei de onafhankelijke staat Biafra vormde, is intussen niet alleen niet verslagen, maar heeft zelfs kans gezien een eind in de noordelijke provincie op te ruk ken en in de provincie van het mid den-westen, waar nu ook al weer een onafhankelijke staat is uitgeroepen. De successen van de afvalligen maken het weinig waarschijnlijk dat de eenheid van Nigeria ooit weer te herstellen zal zijn. De strijd werd aanvankelijk gevoerd met zwakke troepen en vooral met een te verwaarlozen luchtmacht Biafra was dan nog in het voordeel omdat het één oude bommenwerper bezat. Natuurlijk klopte Gowon in Londen aan om hulp, die echter niet verleend werd: premier Wilson kondigde aan dat En geland neutraal zou blijven in het bin nenlands conflict. Uiteraard was Go won daarover verbitterd. Tenslotte is zijn regering die van een in het geme nebest met Londen verbonden land en het is niet onredelijk dat hij op grond daarvan meent te mogen rekenen op hulp. Hij zou die ook ongetwijfeld ge kregen hebben, wanneer Biafra niet zo belangrijk voor de Britten was geweest als olieleverancier, juist nu door de crisis in het midden-oosten de olie kraan voor de Britten aanzienlijk is toegedraaid. Gowon had temeer reden om veront waardigd te zijn omdat Biafra intussen op wij grote schaal wapens koopt, vermoedelijk met geld dat de oliemaat schappijen is afgeperst. Die maatschap pijen kregen de rekening voor hun pro- duktierecht zowel door de regering van Gowon als die van Ojoekwoe gepresen teerd en het heeft er de schijn van dat ze beide betaald hebben om zeker te zijn dat ze bij de overwinnaar niet in ongenade zouden vallen. Nu de strijd zich kennelijk gaat inten siveren, komt Wilson in een moeilijk parket. De Russen kan niets verweten worden: ze leveren wapens aan de al om erkende regering van Nigeria, maar ongetwijfeld komen met de wapens ook de instructeurs. En deze zullen zeker de verkoeling in de betrekkingen met Londen uitbuiten. Er zit voor Londen weing anders op dan ook wapens te gaan leveren aan Gowon om op die manier tenminste het de Russen niet te gemakkelijk te ma ken een nieuw bruggehoofd te vestigen op de Afrikaanse westkust. Ook al kon de weerslag in Biafra dan wel eens be tekenen dat de oliemaatschappijen daar hun installatie kwijt raken. En dat terwijl het nog allemaal niet zeker is - integendeel - dat Gowon kans zal zien de Nigeriaanse eenheid te herstellen nadat de stammentegen stellingen zo bloedig zijn uitgebarsten. De heer J. Hartog slaagde te Delft voor het propaedeutisch examen electrotech- nisch ingenieur. De heer B. G. Muuse slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het kandidaatsexamen scheikunde. Ondanks de aanhoudende regen is het KV.O.-sportfestijn niet in het water ge vallen. Eenthousiast werd er gestreden om het kampioenschap bij jongens en meisjes. Georgine Baardman behaalde, bij de meisjes het hoogste aantal punten (83), slechts één puntje minder dan Bart van de Berg bij de jongens-aspiranten. Uitslagen van de zevenkamp bij de meisjes: 9 tot 10 jaar: 1. C. de Groot (52); 2. R. Teuns (50); 3. C. de Bruin (48). 11 tot 12 jaar: 1. C. van Esseveld (79); 2. L. Louwers (70); 3. J. Meyer (66). 13 tot 14 jaar: 1. G. Baardman (83) K.V.O.-kampioen meisjes; 2. M. Rijger (72); T. Roholf (69). De resultaten bij de jongens waren als volgt: 9 tot 10 jaar: 1. Chr. Boone (70); 2. H. Riet veld (65); 3. A. Rietveld (64). 11 tot 12 jaar: 1. A. van Asselt (85); 2. R. Can- nenmeyer (70); 3. R. IJsbrandy (63). 13 tot 14 jaar: 1. B. van de Berg (84) K.V.O.-kampioen-jongens; 2. H. Koch (77); 3. W. Evens (75). De lessen van A.G.A.V.S. werden woensdag 23 augustus in het gymnas tieklokaal van de Carolusschool her vat. In verband met* het steeds groter wordend gebrek aan oefenruimte heeft het bestuur de ritmische -afdelingen ver plaatst naar de grote zaal van „De Hoeksteen" aan de Buys Ballotlaan, waar woensdagavond voor de eerste maal werd geoefend. De heer Kuiters heeft met ingang van 1 juni zijn functie als penningmeester neergelegd. Zijn taak zal tot aan de jaarvergadering op maandag 18 sep tember worden waargenomen door de heren Brandes en Klinkenberg. Het drumbandconcours is door bijzondere omstandigheden uitgesteld tot de eerste of tweede week van september. De wandelafdeling zal 26 augustus deel nemen aan de Paleistocht en in sep tember aan de Airbornemars. Horloger - Juwelier - Opticien Soesterbergsestraat 26 - telefoon 2982 De jonge politici van de jonge politieke partij D'66 hebben zich met méér dan één man candidaat gesteld voor de staatscommissie ter herziening van de grondwet en de kieswet. Dat ligt wel voor de hand, want zij hebben met hun partijprogramma dat op die herziening aandringt, een enorme aanhang in den lande verworven en menigeen is de overtuiging toegedaan, dat voorstellen tot verandering nu ook van D'66 moe ten komen. Toch is er maar één lid van bedoelde partij in de commissie toegelaten. Dat is nu eenmaal de regel. De partijen die zitting hebben in ons parlement, worden in de regel vertegenwoordigd in commissies in de verhouding van het aantal zetels dat zij in de Kamer bezetten. Het is moeilijk nu een uitzondering te gaan maken naar de ene zijde, als dat straks niet gedaan kan worden naar een andere kant. Men geeft de Boeren partij ook geen extra zetels als straks een commissie over het Landbouwschap moet studeren. En helemaal absurd zou het zijn, het werk aan een meerderheid van voor- of tegenstanders over te la ten. Er moet een genuanceerd oordeel komen. Maar deze éne commissie wordt ver deeld in twee kamers, welke elk een déél van de opgedragen taak gaan be handelen. Daarom is het jammer, dat niet in elk van de kamers een lid zit ting mag nemen van de partij, die eigenlijk oorzaak is van de vorming van deze belangrijke staatsinstelling. Misschien ware het verstandiger ge weest hierom twee commissies in het leven te roepen, die elk één wet voor haar rekening hadden genomen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5