Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 Gemeente Soest gaat procederen GISTING OM JONHSON V.V.V.-nieuws Het oog gericht op eenheid KOSTBARE SCHEPEN Vrijdag 1 september 1967 1 46e jaargang no. 65 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Herdershond beet kippen dood Opening tweede kantoor van de Nutsspaarbank in Soest Diploma-uitreiking E.H.B.0. Schapen door twee honden aangevallen Bromfietser brak bovenbeen Vreemd £redra<r Overhemd ontvreemd Verkeer door Soest in drie jaar met 25 toegenomen SOESTERtOOURANT Abonn. p. kwart, f 3,'—, per post f 4,25. Vereehtfnt Iedere dinsdag en vrt)«u President Johnson toont zijn bezoek soms een grafiek waarop in allerlei kleuren af te lezen valt hoe zijn popu lariteit stijgt en daalt en die van moge lijke tegenstanders bij de presidents verkiezingen van volgend jaar. De laat ste tijd zijn de resultaten van Gallup en Harrispolls geen opwekkende litera tuur voor de man in het Witte Huis. Zelfs al draagt hij graag als voorbeeld aan hoe zijn collega Truman indertijd door Gallup verschrikkelijk werd on derschat, toch schuit er iets griezeligs voor hem in de voortdurend dalende weerklank die zijn beleid vindt bij de burgerij. Nu heeft hij tegen dat hij als eerste Amerikaanse president zowel een bui tenlandse oorlog voert als binnenlandse onlusten van grote omvang moet re gelen. Het ongenoegen over de wijze waarop hij dat doet, wordt dan nog versterkt door allerlei persoonlijke trek ken die men van hem accepteerde toen hij successen boekte, maar waarover nu de ergernis groeit. Het is opvallend hoe de laatste tijd anecdotes de ronde doen over John- sons ijdelheid, zijn gebruik van grove taal, zijn lichtgeraaktheid enzovoort. Verkiezingen En dan beginnen bovendien binnenkort de primaries, de stemmingen in sommi ge staten voor de aanbeveling van een kandidaat voor het presidentschap. Ver kiezingen die eigenlijk weinig te be tekenen hebben, maar wel belangrijk zijn bij het gevecht in de partijen wie naar voren geschoven zal worden. Dat is geen sfeer waarin de politieke spor tiviteit hoogtij viert. Ten aanzien van de rellen in de neger- getto's worden Johson nu vele verwij ten gemaakt, omdat hij niet genoeg ge daan zou hebben om ze te voorkomen. Vaak ongerechtvaardigde verwijten om dat menig voorstel van de president door de senatoren en afgevaardigden om hals is gebracht doordat ze de geld buidel dicht hielden. Maar de sterkste aanvallen ondervindt hij over zijn Viet- nam-politiek, waarbij men dan over het hoofd ziet dat Johnson in deze slechts een lijn doortrok die al onder Kennedy en in zekere zin onder Eisenhower is begonnen. Er zijn de senatoren die op eens met grote ophef verlangen dat de V.N. moeten worden ingeschakeld, al hebben eerdere pogingen in die richting niet veel resultaat gehad. Voor de Amerikanen is het onver- draaglijkst, dat de enorme inspanningen in Vietnam zo pover resultaat afwer pen. Er zijn juist rapporten gepubliceerd die onverbloemd vaststellen dat de demo cratisering van het Zuidvietnamese be wind in alle opzichten faalt. Andere verslagen duiden op de minieme mili taire resultaten en dat wordt dan on- Bij de familie H. aan de Birkstraat zijn maandagavond verschillende kippen, een paar kuikens en een konijn dood gebeten door een herdershond. Het dier, dat eigendom is van mevr. S. B. S., die eveneens aan de Birkstraat woont, zat opgesloten in de slaapkamer, maar wist door een open raam te ont snappen. In een van de hokken kon de hond uiteindelijk gevangen worden, maar het kwaad was toen reeds ge schiedt. Mevr. S. is verzekerd. We hebben U al ingelicht over de aan staande concerten in Tivoli, Utrecht, maar een meer uitvoerige informatie is wenselijk. De kaartverkoop voor deze drie buscon certen is weer onder onze berusting. Voor hen, die weer willen deelnemen en die zich al bij ons hebben opgege ven, liggen de bewijzen klaar. Dit seizoen heeft men, noodgedwongen, een andere regeling moeten treffen. Het is zaak, dat U, indien U zo vrien delijk wilt zijn aan een vlotte gang van zaken mede te werken, zo spoedig mo gelijk uw plaatsbewijs met ons komt verrekenen. U krijgt van ons een voor- poli g betalingsbewijs, waarop uw zit plaats vermeld staat. De officiële abon nementen worden eind september/begin oktober afgeleverd op vertoon van dit voorlopige betalingsbewijs. Op ons kantoor kunt u voor de reserve ringen van deze U.S.O.-busconcerten te recht op: maandag- en woensdagmid dag en donderdag en vrijdagmorgen, speciaal op zaterdagmorgen 9 septem ber voor hen, die door de week geen tijd hebben. Men betaalt voor drie concerten, inclu sief vestiaire, plaatsbespreking en bus vervoer 19,per persoon. De data der concerten zijn: donderdag 12 oktober, donderdag 11 januari en donderdag 18 april. Als solisten treden in deze serie op de pianist Fou-Ts'ong en de violist Yoseff Zivoni. Het U.S.O. heeft een bezetting van on geveer 95 musici. Bij de keuze van de programma's is rekening gehouden met het feit, dat de toehoorders uit de provincie kunnen kennismaken met het orkest in volle dige bezetting. In verband met de iets bewerkelijker abonnementen-organisatie verzoeken wij U vriendelijk zoveel mogelijk vóór 16 september uw plaatsen te komen be spreken, liefst op bovengenoemde da gen, resp. middagen of ochtenden. 1964. De tellingen omvatten personen auto's, vrachtauto's, motorrijwielen en bromfietsen. Voor Soest kwam de politie tot de vol gende cijfers gedurende het etmaal: 6081 personenauto's, 938 vrachtauto's, 67 autobussen, 93 motorrijwielen en 1148 bromfietsen in de richting Amsterdam- Amersfoort en 6764 personenauto's, 995 vrachtauto's, 87 autobussen, 120 motor rijwielen en 1212 bromfietsen in de richting Amersfoort-Amsterdam. Het verkeer in de richting van de hoofd stad bleek dus over de gehele linie iets intensiever. In Soesterberg werden 10.079 personen auto's, 2264 vrachtauto's, 122 autobus sen, 187 motorrijwielen en 1243 brom fietsen geteld in .de richting Utrecht- Amersfoort en 10.158 personenauto's, 2627 vrachtauto's, 172 autobussen, 187 motorrijwielen en 1127 bromfietsen. Hier was dus het verkeer in de richting Utrecht wat drukker. Uit de telling is wel gebleken, dat de toename van de verkeersdrukte hoofd zakelijk veroorzaakt werd door de be langrijke stijging van het aantal per sonenauto's. De andere categorieën voertuigen geven een geringe stijging te zien. De spitsuren lagen ook nu nog tussen 8.00 en 10.00 uur en tussen 16.00 en 19.00 uur. Tussen 10.00 en 16.00 uur bleef de verkeersdrukte op een kleine schommeling na vrijwel constant. Na 20.00 uur nam de drukte af, om rond het middernachtelijk uur weer even groter te worden. Vanaf 4.00 uur 's mor gens nam de verkeersintensiteit weer geleidelijk aan toe. Deze gegevens zijn mede ter beschik king gesteld van het college van bur gemeester en wethouders van Soest. Op dinsdag 5 september a s. wordt het nieuwe kantoor van de Nutsspaarbank aan de Koninginnelaan nr. 18 voor het publiek opengesteld. De grote toename van het aantal re keninghouders in Soest o.a. door sala risbetalingen via het spaarbankboekje, heeft het noodzakelijk gemaakt dit tweede kantoor te openen. Een intensieve verbouwing van het winkelpand op de hoek Koninginne- laan-Regentesselaan heeft als verras send resultaat een fraai, efficiënt in gericht kantoor opgeleverd, met een royale wachtruimte voor de inleggers en werkruimte voor het personeel. Bo vendien bood het nieuwe kantoor de mogelijkheid tot het inbouwen van een kluis, waarin safe-loketten werden ge plaatst, die tegen geringe vergoeding in huur worden versterkt aan de inleg gers van beide kantoren. De openingstijden zijn dezelfde als die van het kantoor aan de Steenhoffstraat en wel maandag t.e.m. vrijdag van 9.00- 12.15 uur en van 13.30-17.00 uur en op vrijdagavond van 19.00-20.00 uur. Voor de vele inwoners van Soestdijk welke reeds gebruik maakten van de diensten van het kantoor aan de Steen hoffstraat of het rijdende bijkantoor be tekent de opening van dit nieuwe kan toor een belangrijke verbetering, terwijl ook nieuwe inleggers van dit gedeelte van Soest de weg naar de Nutsspaar bank stellig zullen weten te vinden, waar zij kunnen rekenen op de uitge breide service welke deze spaarbank haar cliënten biedt. Voor alle spaarbank-aangelegenheden kan zowel van het kantoor aan de Steenhoffstraat als van het kantoor aan de Koninginnelaan gebruik worden ge maakt. De standplaats van het rijdende bijkan toor aan de Koninginnelaan komt hier door vanzelfsprekend te vervallen, ter wijl de hierdoor vrijgekomen capaciteit op de standplaats Soest-Zuid wordt be nut. De zittingstijden aldaar worden thans: maandag en vrijdag van 10.15- 12.00 uur en woensdag van 13.30-15.00 uur. Woensdag 6 september zal in het Ver enigingsgebouw (zaal zuid) de jaarlijkse diploma-uitreiking plaats hebben voor de cursisten die met goed gevolg de beginnerscursus van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Soest, hebben afgesloten. Indachtig het grote succes dat hoofd inspecteur Scholtmeijer verleden jaar oogstte met zijn actuele causerie over ..kinderbescherming", zal dit jaar de geneesheer-directeur van „Zonneglo ren", dokter Berghauser Pont een le zing houden over een actueel onder werp. Daarmede krijgt deze diploma-uitrei king wederom een bijzonder tintje. Uiteraard zijn evenals voorgaande jaren alle leden op deze ongetwijfeld boeien de avond van harte welkom. In een weiland aan de Wieksloterweg zijn zes schapen door een paar honden aangevallen en gebeten. De honden, een Rothweiler en een Foxterrier waren uit een kennel, waarvan de eigenaar met vakantie was, ontsnapt. Zij verwondden de schapen dusdanig, dat vier dieren moesten worden afgemaakt. De twee andere schapen zagen kans te ontko men. Zij werden later weer treugge- vonden. De schapen waren eigendom van de heer C. H., alhier. President Nasser heeft op de conferen tie van Arabische staatshoofden in Khartoem een toespraak gehouden, waarin hij een gematigde toon aan sloeg. Kennelijk is hij strijdensmoe na de ne derlaag tegen Israël. Dat bleek ook wel uit zijn woorden. Hij achtte de tijd nog niet rijp voor een nieuw militair avontuur. Dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat de strijdbijl nu voorgoed be- draven is, helaas niet. Maar men kan toch voorlopig wel op vrede rekenen. Nasser heeft een lange tijd nodig om zijn leger weer op poten te zetten. In die tijd kan er een heleboel ten goede keren. Er is verder maar weinig nieuws be kend geworden van de toespraak van de Egyptische president. Wel werd dui delijk, dat er sprake is van bitter wei nig Egyptische strijdlust. Weliswaar zei Nasser in zijn rede, dat Egypte bereid was in een nieuw conflict met Israël te raken, maar hij haastte zich eraan toe te voegen, dat een volledige Ara bische eenheid hierbij van het grootste belang zou zijn. En dat is nu juist een belangrijk punt. Want zullen de Arabische landen, die tenslotte allemaal bakzeil hebben moe ten halen en aanzienlijke verliezen hebben geleden, bereid zijn om nog eens te luisteren naar de stem van Nasser, wanneer deze oproept tot een nieuwe strijd met Israël? Zouden alle Arabische landen weer met hem in zee durven gaan na de ervaringen van de eerste keer? Het valt sterk te betwijfe len. Temeer, daar de Egyptische premier wel liet doorschemeren, dat er van een volledige Arabische eenheid op dit mo ment beslist nog geen sprake is en dat Egypte daarom militaire actie momen teel zeker niet als de enige oplossing ziet in de problemen van het Midden- Oosten. Als het inderdaad zo is, dat Nasser het vertikt om opnieuw met Israël in oor log te gaan zolang niet alle Arabische staten zich solidair met hem hebben verklaard, is het maar te hopen, dat de verdeeldheid tussen de Arabische landen onderling blijft bestaan, hoe cru dit dan ook mag klinken. Intussen zijn de Arabische landen wel bezig de zaken op militair gebied weer te regelen. Na de zware verliezen in de strijd met Israël viel het niet ge makkelijk het leger weer op poten te krijgen, maar over niet al te lange tijd zal dit gebeurd zijn. Het is dan de vraag of de Arabieren sterk genoeg zullen zijn om zich nog eens in een „oorlogsavontuur" met Is raël te storten. Gelukkig is het nog niet zover. Het leger beperkt zich nu nog slechts tot soldaatje spelen. Het is te hopen, dat het daar ook bij blijft! KANTMAN. Bij het oversteken van de Steenhoff straat lette de 18-jarige bromfietser A. M. N. niet voldoende op het ver keer, met het gevolg, dat zij door een auto, bestuurd door de Haarlemse ver tegenwoordiger F. T. M. L. werd aan gereden. Het meisje brak bij de bot sing haar rechter bovenbeen. Een toe vallig voorbijkomende ambulance van de G.G.D. uit Amsterdam heeft haar naar Zonnegloren gebracht, waar zij is opgenomen. r o Nadat verleden week reeds een inwo ner van Amersfoort kon worden ge arresteerd wegens het plegen van on- tuchtelijke handelingen met twee meis jes van zeven jaar zoekt de politie thans naar een andere man, die er be hagen in schepte, aan een paar kleine meisjes naaktfoto's te tonen. De man deed dat op de Duinweg en de Prins Hendriklaan. Toen een voorbijganger zijn vreemde gedrag opviel, maakte de man zich uit de voeten. Hij reed op een blauwe bromfiets, droeg een leren vest en een valhelm. Tot nu toe is hij nog spoor loos. Onze marine kampt wel met tegensla gen. Op de kostbare kruiser De Ruyter is een ketel droog gestookt, omdat er te weinig water in was gedaan. Op het pas verbouwde vliegkampschip Karei Doorman zijn dit jaar scheurtjes in de ketels geconstateerd. De reparatie kostte twee miljoen. De jager Noord-Brabant liep een schade op van anderhalve ton, doordat een saboteur losse bouten en moeren in een tandwielkast had ge worpen. Op de jagers Drenthe en Lim burg scheurden de dekken. Het herstel vergde per schip een kwart miljoen gulden. Een nieuw koelsysteem bij onze nieuwe onderzeeërs bleek ook kostbaar der te zijn dan was verwacht. Op de Potvis verbrandde een generatoranker en op de zusterschepen moest men ge lijk voorzieningen treffen om dergelijke mankementen te voorkomen. De kosten zijn nog niet te becijferen, misschien vallen ze onder de garantie. Met de derde dinsdag van september en de miljoenennota in zicht, zijn wij benieuwd of minister-president P. J. S. de Jong (zelf oud-marineman) de ma rinebegroting overeenkomstig zal ver hogen, of dat er ook op dit departe ment bezuiningingen zullen komen. derstreept door berichten over steeds grootscheepsere aavallen door Viet- cong en Noordvietnamezen. Omsingeling In de waarde van de luchtbombarde menten op Noord-Vietnam gelooft zo langzamerhand nog maar een minder heid. Bijvoorbeeld Johnsons steunpilaar minister van defensie McNamara zei nog in de senaat dat de bombardemen ten alleen niet genoeg waren om Noord- Vietnam's strijdlust te breken. Dat laatste gaat er op duiden dat zelfs in het Witte Huis de eensgezindheid niet zo erg groot meer is. En dan staat er op het programma nog een grote „om singeling van het Witte Huis" door anti-oorlogsdemonstranten. Het verzet tegen de huidige gang van zaken is te fel geworden dan dat dit nog onbetekenend genoemd kan wor den. En aan de andere kant is de an dere anti-Johnsongroep, die juist een Dinsdagavond was de gemeenteraad in een spoedeisende vergadering bijeen ter behandeling van een voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tot onteigening tegen enige eigenaren van gronden gelegen in het onteigeningsplan Industrieterrein. Het betreft gronden en opstallen, die gelegen zijn tussen de Klaarwaterweg en Dorresteinweg o.a. aan het Oude Grachtje. De eigenaren, t.w. A. A. Roest, C. van der Grift, D. van der Grift, A. W. Sta lenhoef en A. J. G. van Gooi, konden zich niet verenigingen met het bod, dat de gemeente Soest heeft gedaan voor hun eigendommen. Intussen is van het raadsbesluit van 16 november 1966 de Koinklijke goedkeu ring afgekomen tot onteigening in het belang van de ruimtelijke ordening en van de volkshuisvesting. Een tot nu toe onbekende man heeft zichzelf maandag wederrechtelijk een overhemd toegeëigend. Het overhemd hing aan een waslijn bij een flat van de familie S. aan de Van Goyenlaan. Van dader en overhemd ontbreken elk i spoor. veel fellere strijd eist, ook al weer krachtiger geworden. Ook dat blijkt uit de opiniepeilingen. Wat het voor Johnson, die tot dusver tussen de „ha vikken" en de „duiven" schipperend een middenkoers trachtte te volgen, al weer niet gemakkelijker maakt. Johnsons middenkoers wortelt zo steeds minder in de opvattingen van de meer derheid. Juist aan het eind van een ambtsperiode, wanneer hij moet den ken aan herverkiezing, zal dat voor hem de verleiding groot maken des noods een beslissing te forceren waar mee hij meent bij de kiezers te kunnen aankomen. Terugtrekking van troepen, onder welke camouflage ook, zou toch beschouwd worden als een nederlaag. En een verliezer is nooit erg in tel. Als het dan al, tot een verandering in Johnsons Vietnambeleid komt, zal dat waarschijnlijk eerder in de hardere richting uitvallen dan in de vreedza mere. De gemeente heeft deze gronden n.1. op zeer korte termijn nodig in verband met de aanleg van een riolering ten behoeve van de huizen in het Soester- veen. De heren J. H. Hom (K.V.P.), en B. H. A. Elbertse (K.V.P.) stelden aan het col lege de vraag of de betreffende eige naren wel voldoende benaderd zijn, waarop wethouder A. P. Hilhorst be vestigend antwoordde. De heer M. de Groot (B.P.) vroeg of het verschil alleen op het financiële vlak lag of dat er misschien andere oorza ken waren. Wethouder A. P. Hilhorst, antwoordde, dat inderdaad de transacties hoofdza kelijk op de prijzen waren vastgelopen, hoewel één persoon ook nog een eis stelde een nieuw huis op een bepaald perceel te mogen bouwen, hetgeen de gemeente niet kon toewijzen, omdat dit perceel een andere bestemming heeft. De heer de Groot (B.P.) vroeg ook nog of het prijsverschil zo groot is, dat tot deze maatregelen moet worden overge gaan. Dit kon de wethouder niet zeggen, daar op het bod van de gemeente geen te- I gen voorstel was ontvangen. De heer J. K. de Bruin (V.V.D.) infor meerde waarom zo'n haast werd ge- I maakt en waar deze gronden en op- stallen precies liggen en de wethouder de dringende noodzaak van een riolering ten behoeve van het Soesterveen naar voren bracht. De te onteigenen gronden liggen in de direkte omgeving van het Oude Grachtje. De heer A. S. Westra (V.V.D.) beklaag de zich nog, dat hij bij een bezoek aan het gemeentehuis deze morgen de stuk ken niet ter inzage kon krijgen. Zonder hoofdelijke stemming werd hier na besloten tot: I. Tegen genoemde eigenaren, ten na me van de gemeente, een rechtsvervol ging tot onteigenning in te stellen - zonodig in cassatie van de percelen of perceelgedeelten kadastraal bekend, sectie G nummers 4869 (huis, stal, bouwland), 5122 (erf), 2068 (weiland), 324 (weiland), 1083 (weiland en bouw land), 1022 (weiland en bouwland), 4464 (bouwland en weg) van Anthonius Al- bertus Roest. Verder nr. 4463 (weiland en weg), voor de helft van Catharina van der Grift en de andere helft van Dirk van der Grift; nr. 4418 (huis, schuur en weiland) van Anthonius Wouter Stalenhoef en tenslotte nr. 5118 (huis, tuin en garage) van Adrianus Joannes Gerardus van Gooi. II. Voorlopige inbezitneming te vra gen van de onder I genoemde te ont eigenen percelen en perceelgedeelten. III. Burgemeester en wethouders te machtigen in overleg met de raadsman van de gemeente de som vast te stel len welke bij de dagvaarding als scha deloosstelling wordt aangeboden. De voorzitter sloot hierna de verga dering. Het verkeer over rijksweg 1 b door Soest is in drie jaar tijds met niet min der dan 25 °/o toegenomen. Het verkeer over de rijksweg te Soes terberg vertoont over dezelfde periode een toename met 18 Niettemin is de verkeersintensiteit in Soesterberg nog ongeveer 24 groter dan in Soest. Een en ander blijkt uit een verkeers telling. die de Soester politie van ver leden week vrijdagmorgen, 7 uur, tot de daarop volgende zaterdagmorgen 7 uur in Soest en Soesterberg heeft ge houden. Ee^nlfde telling in dezelfde periode werd in 1964 gehouden. In totaal pas seerden gedurende die 24 uur in Soest 17.505 en te Soesterberg 28.166 voertui gen, tegen resp. 13.969 en 23.956 in De Schildersweg, huidige Talmalaan, in 1920 Dezelfde plaats in 1967 i

Soester Courant | 1967 | | pagina 1