REGENJASSEN ƒ79,-, ƒ89,-, ƒ98,-, ƒ129,-. J. HOPPENBROUWERS 1 1 WAT NU MET KRUPP DE STAALFABRIEKEN IN N.V. MET REGERINGSTOEZICHT MET RAAD EN DAAD Uw succes is onze reclame RUZIE ZONDER WOORDEN Officiële mededelingen Krabbels van Knelis V0LV0 - Veilig OLMA Enige erfgenaam heeft geen belangstelling Voorstellen voor de raadsvergadering op woensdag 20 september ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENHOUWER Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL Oproep aan de Soester dames Vleesverkoop Van Lenneplaan afgesloten Gevonden voorwerpen Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten KOM WASSEN BIJ DE B. J. Buxtorff 40 jaar bij de brandweer PARKG.4R.4GE A. v. d. Hoef VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 VAN WEEDESTRAAT 80-82 - SOESTDIJK AANSCHAFFING VOOR DE ST. THERESIASCHOOL. Het R.K. schoolbestuur Soestdijk ver zoekt medewerking voor het aanschaf fen van 40 rekendozen voor het voor bereidend rekenonderwijs en een mu- ziekinstrumentarium t.b.v. het vak mu zikale vorming voor de onder dat be stuur staande St. Theresiaschool. Blij kens een bij de aanvrage gevoegde be groting zal deze medewerking 923,10 vergen en B. en W. stellen voor ƒ950, te voteren. voor Soest. Soestdijk cn Soest-Zuid. Koster kerk Maria Onbevl. Ontv. Vredehofstraat 5 - Soestdijk Telefoon 2327. UITBREIDING ALARMERINGS SYSTEEM VOOR DE BRANDWEER. Onlangs zijn aangeschaft twee mobili- foons met apparatuur voor alarmering voor de brandweer. Daarin zijn begre pen 3 ontvangers, door middel waarvan brandweerlieden kunnen worden opge roepen. Het is gewenst t.b.v. een goede alarme ring over te gaan tot uitbreiding van de apparatuur met nog 10 ontvangers. Voorts dienen 2 oude mobilofoons van de brandweer vervangen te worden door nieuwe in verband met wijziging van de frequentie van het omroepsys teem bij de politie, waarop deze mobi lofoons van de brandweer zijn aange sloten. De kosten van een en ander worden geraamd op resp. 16.000,- en ƒ7.500,- of in totaal ƒ23.500,-. B. en W. stellen ZIEKENGELD. - Mijn zoon is al jaren zeeman. Hij heeft 23 maart afgemon sterd en de 25ste een ongeval met zijn brommer gekregen. Heeft hij nu recht op uitkering ziekengeld? Voor het zie kenfonds was hij nog wel verzekerd. En hoe is de c.a.o. voor zeelieden? Antwoord: U verstrekt ons slechts zeer beknopte gegevens, maar aan de hand daarvan mogen wij toch wel vaststel len, dat uw zoon voor ziekengeld in aanmerking komt. Hij was verzekerd en kreeg onmiddellijk na zijn afmon stering een ongeval. En de ziekenfonds bepalingen luiden dat iemand, die bin nen een maand na het beëindigen van een dienstbetrekking ziek wordt, nog recht heeft op een ziekengelduitkering. Mits hij dit geval direct gemeld heeft bij de bedrijfsvereniging, zodat controle mogelijk was. Wat de c.a.o. voor zeelie den betreft, hierover kunnen wij geen zinnig woord zeggen voordat wij weten welke functie uw zoon vervulde. GRIEKS GENEESKUNDIGE. - Kunt u mij de juiste tekst opgeven van Hippo- crates, Grieks geneeskundige (ca. 460 ca. 370 v. Chr.)? Ik bedoel de eed, wel ke de afgestudeerde artsen moeten af leggen vóór zij de praktijk in gaan. Antwoord: Wet van de 25 ste dec. 1878. Art. 21 luidt: „Zij, die voldaan hebben bij het examen als arts, tandarts, apo theker, vroedvrouw, of apothekers-as sistent, leggen, voordat zij als zodanig worden toegelaten, in handen van de voorzitter der examinerende faculteit of commissie de volgende eed (of belofte) af: ,,Ik zweer (beloof), dat ik de genees-, heel- en verlos- (tandheel-, artsenij- bereid-, verlos-) kunst volgens de daar op wettelijk vastgestelde bepalingen naar mijn beste weten en vermogen zal uitoefenen en dat ik aan niemand zal openbaren wat in die uitoefening, als geheim mij is toevertrouwd of ter mij ner kennis is gekomen, tenzij mijn ver klaring, als getuige of deskundige in rechten gevorderd of ik anderszins tot het geven van medeling door de wet verplicht worde. Zo waarlijk helpe mij God Almachtig (dat beloof ik)." De oude spelling van dit wetartikel is hierboven vervangen door de nieuwe spelling. TESTAMENT. - Wat kost het maken van een testament? Heeft het eigenlijk wel zin om dit te laten doen, wanneer men in gemeenschap van goederen is getrouwd? Antwoord: Of het maken van een tes tament zin heeft hangt af van wat men bezit en van wat men wil dat na zijn dood met zijn eigendom gebeurt. Ver wijst een testament slechts naar de wet dan is het maken er van uiteraard overbodig. De kosten van een testament zijn af hankelijk van wat voor soort testament men maakt. Heeft men zelf zijn uiter ste wil reeds op schrift gesteld en le vert men dit geschrift bij de notaris af dan zij de kosten natuurlijk lager dan wanneer een notaris allerlei ingewik kelde constructies in een testament moet verwerken. Wij adviseren u hieromtrent een notaris te raadplegen. Als hij u problemen kent, weet hij of het maken ▼an een testament al dan niet nodig Is. Ook omtrent de kosten zal hij u in formeren. voor het benodigde bedrag van ƒ23.500,- beschikbaar te stellen. SUBSIDIE AAN AMBTENAREN. De geraamde autobuskosten voor de jaarlijkse uitgaansdag van de ambtena ren ter secretarie en ontvangerskantoor waren ƒ350,welk bedrag in de be groting voor 1967 werd opgenomen. Een commissie uit de ambtenaren heeft het voornemen dit jaar nog enkele an dere evenementen voor de ambtenaren te organiseren, zoals een bingo-avond, puzzelrit, verkeerscursus. Voorts denkt men i december een kerstbijeenkomst te houden. De commissie verzoekt om een gemeentelijke bijdrage van ƒ450, en B. en W. stellen voor dit bedrag be schikbaar te stellen. BOUW VAN 10 GARAGES. Het ontbreken van voldoende parkeer gelegenheid nabij de Staringlaan en de realisering van een sportveldencom plex in deze omgeving, waardoor het parkeerprobleem nog groter zal wor den, was voor de raad aanleiding de nodige gelden te voteren voor de aan leg van een parkeerterrein ter plaatse. Gedeputeerde Staten hebben inmiddels hieraan haar goedkeuring gehecht. B. en W. zijn van oordeel, dat ter af sluiting van het terrein een tiental ga rage-boxen kunnen worden gebouwd, die aan de bewoners van deze omge ving zullen worden verhuurd. De be doeling is 10 betonnen prefab garages te plaatsen, waarvan de bouw 24.500,- zal vergen. B. en W. stellen voor hiervoor een kre diet beschikbaar te stellen. GAS-CENTRALE VERWARMINGS INSTALLATIES EIGENDOM VAN WONINGBEDRIJF. Gedeputeerde Staten van Utrecht ma ken bezwaar, dat de aan te brengen gas-centrale verwarmingsinstallaties in een aantal gemeentelijke middenstands woningen in eigendom blijven van het gasbedrijf. Naar de mening van Gedeputeerde Sta ten moeten de installaties in eigendom komen bij het woningbedrijf. Het col lege kan deze zienswijze delen. Voor de bewoners maakt dit geen verschil. B. en W. stellen voor aan de wens van Gedeputeerde Staten te voldoen. AANVULLEND KREDIET VOOR DF ST. BONIFATIUSSCHOOL. De verbouwing van de St. Bonifatius- school aan de Steenhoffstraat heeft meer gekost dan het bedrag, dat hier voor beschikbaar werd gesteld. In de loop der jaren werd een totaal-krediet van ƒ256.254,76 beschikbaar gesteld. Blijkens de opgemaakte eindafrekening zullen de totale kosten een bedrag van ƒ271.437,13 belopen, zodat nog een kre diet nodig is van ƒ15.182,37. B. en W. stellen voor een aanvullend krediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. VERBOUWING VAN HET RAADHUIS. Door het vertrek van de afdelingen fi nanciën en de drukkerij naar het naast het gemeentehuis aanwezige noodge bouw en mede door de verplaatsing van de afdeling Algemene Zaken naar de eerste verdieping is op de begane grond van het gemeentehuis meerdere werk ruimte vrijgekomen. Door een doelmatige verbouwing van de benedenruimte kunnen vertrekken, zowel voor personeel als publiek be langrijk verbeterd worden. De totale kosten hieraan verbonden worden begroot op 24.850,B. en W. stellen voor hiervoor een krediet te vo teren. Bosstraat 5. telefoon 2543 en Kerkstraat 51. telefoon 6621. En dan wel in het bijzonder aan da mes, die graag willen zingen. Misschien weet U het niet, doch er bestaat in Baarn een dameskoortje, dat zich o.m. tot taak heeft gesteld om in bejaarden- en rusthuizen en op bijzondere samen komsten liederen te zingen. Maar in de eerste plaats komt men wekelijks samen om het zingen zelf. Het koor staat onder de bekwame lei ding van de heer Hans Bakker, musi cus te Soest; en telt momenteel 18 leden, dames uit Baarn en Soest. Men wil dit aantal gaarne uitbreiden, vandaar deze oproep. De repetities worden gehouden in de consistorie van de kerk der Ned. Prot. Bond aan de Kampstraat te Baarn, donderdagsmiddags van half 3 tot half 4. Nieuwe leden zij welkom. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genum merd van 200 tot 275. Sinds het overlijden van Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, in leven pre sident-directeur en alleen-eigenaar van het Krupp-concern met meer dan 100.000 werknemers, vraagt menigeen in het Ruhrgebied zich af. wat er met de vele grote bezittingen van de familie zal gaan gebeuren. Alfried Krupp von Bohlen und Hal bach overleed kort voor zijn zestigste verjaardag (13 augustus j.1.) aan ast- matische-bronchitis, aan welke ziekte hij reeds van kindsbeen af leed en wel ke kwaal nog verergerd werd door het feit, dat hij een kettingroker was. Krupp die reeds een maand voor zijn overlijden zijn kleine bungalow - nabij de voorvaderlijke villa: „Hugel" - aan de Rijn, niet meer had verlaten, was een verwoed automobilist en in Essen en omgeving kende iedereen zijn zil verkleurige Porsche-coupé met het ken teken E-RZ-3, daarnaast was hij een uitstekend fotograaf van natuuropnamen. In zijn optreden naar buiten was de thans overledene verlegen en bijna mensenschuw. Krupp was reeds vele jaren wettelijk gescheiden van zijn echtgenote, daar hij slechts liefde op kon brengen voor het voorvaderlijk, in 1811 gestichte bedrijf „Friedrich Krupp Hüttenwerke A.G.", te Essen/Ruhr. Zijn (enige) zoon Arndt von Bohlen und Halbach, 29 jaar oud en de enige erf genaam van het wereldconcern, heeft reeds laten weten geen belangstelling te hebben voor het bedrijf van zijn voorouders. Hij heeft met opzet het eerste deel van zijn familienaam Krupp weggelaten. Hij gebruikt nu alleen het laatste deel. dat de familie dankt aan de laatste Duitse keizer Wilhelm II von Hohenzollem, die de familie Krupp in de adelstand heeft verheven. Einde dynastie De familieonderneming is 150 jaar lang steeds van vader op zoon als erfgenaam overgegaan. Met het overlijden van de 59-jarige Alfried kwam gelijktijdig een einde aan de Krupp-dynastie ,die ken baar was over de gehele wereld aan de drie ineengestrengelde ringen. De laat ste president-directeur had reeds be sloten het familiebedrijf om te zetten in een naamloze vennootschap, hetgeen op 13 augustus j.1. de verjaardag van Alfried, zou plaatsvinden en het is juist dit laatste, persoonlijke besluit van deze alleenheerser over een wereldconcern geweest dat zijn dood heeft verhaast. De laatste Krupp von Bohlen und Hal bach was in geen geval de dynamische zakenman waarvoor men hem versleet. De daaraan verbonden werkzaamheden liet hij voornamelijk over aan zijn bei de voornaamste onderdirecteuren Gün- ter Vogelsang en Berthold Beitz. Op 31 juli 1948 werd de overledene door het Internationaal Militair Tribu naal te Neurenberg tot twaalf jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Niet omdat men hem ook maar enig oorlogsmisdrijf ten laste kon leggen, doch alleen op grond van het feit, dat Alfried's oude vader, die in werkelijkheid terecht had moeten staan, zwaar ziek was, derhal ve niet voor het gerecht kon verschij nen en er toch een Krupp veroordeeld diende te worden. Alfried bleef slechts zes jaar in de ge vangenis te Landsberg, waaruit hij in februari 1951 op last van de Ameri kaanse Hoge Commissaris John McCloy werd ontslagen. Een der voorwaarden aan deze invrijheidsstelling verbonden was dat Krupp zijn concern van de hand moest doen. Het pijnlijke geval deed zich toen voor, dat er in de we reld niemand gevonden kon worden die bereid bleek te zijn om het Krupp- concern over te nemen. De „grote Vier", te weten Amerika, Engeland, Frankrijk en de U.S.S.R., lie ten toen de zaak voor wat ze was, na melijk in handen van Alfred Krupp von Bohlen und Halbach. Wat nu? In maart van dit jaar geraakte het con cern in ernstige financiële moeilijkhe den, de staalindustrie bleek in de gehele wereld op de terugweg te zijn. Onder directeur Berthold Beitz zag zich ge noodzaakt om de Westduitse bondsrege ring, de regering van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen en verschillende Duitse bankconcerns om een financiële hulp van maar liefst 540 miljoen gul den te verzoeken. Regeringen en ban ken stelden echter als eis, dat het één- mansconcern zou worden omgezet in een naamloze vennootschap (GmbH). Alfried Krupp gaf zonder eruge terug houdendheid of tegenzin de gevraagde toestemming, wel inziende dat een an dere weg moeilijk te vinden zou zijn. Zelfs zou hij op zijn verjaardag van dit besluit in een directiebijeenkomst mededling doen, doch schriftelijk had zulks reeds in de door Krupp bewoon de bungalow aan de Rijn plaats ge vonden. Voor het overige besliste de dood anders. Aan het licht kwam, dat Krupp reeds lang bezig is geweest om de fabrieken onder te brengen in een n.v. en het industrie-vermogen in een stichting. Ook dit laatste heeft intussen plaats gevonden, waarbij zij opgemerkt, dat het persoonlijk vermogen van Krupp onaangetast blijft en vele miljoenen guldens bedraagt. In de nieuw ingestelde bestuursraad van het concern hebben niet alleen de twee voornaamste directeuren Vogel sang en Berthold Beitz, die beiden tot directeur-generaal zijn benoemd, zit ting. Ook vertegenwoordigers van de bondsregering en van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen hebben als re geringscommissaris medezeggenschap in de gang van zaken, terwijl van bank- zijde de bankiers Abs en Krüger van de „Bank deutsche Lander" in de direc tie zijn opgenomen. Het staat echter als een paal boven water, dat het concern zich in de naas te toekomst alleen met de produktie van staal zal blijven bezig houden en de in zijn bezit zijnde kolenmijnen zal afstoten, daar in die sector de produk tie niet lonend meer is. Dit zal het ont slag van circa 15.000 mijnwerkers ten gevolge kunnen hebben. Het eveneens aan het Krupp-concern toebehorende grote warenhuis - met een aantal fili alen - „Konsum-Anstalt" genaamd, evenals het grote hotel „Essener Hof", beide te Essen gevestigd, zullen om de zelfde redenen van de hand worden ge daan. Ongeveer 4.000 te Essen staande en in eigendom aan het Krupp-concern toebehorende arbeiderswoningen, wer den verkocht daar het bezit er van voor het bedrijf evenmin lonend bleek te zijn. Het directorium zal pogen het bedrijf weer rendabel te maken doch dit zal gezien de internationale politieke en economische toestand in de wereld niet meevallen. VOOR DE BALIE „Niks heb ik gezegd, edelachtbare, niks, helegaar niks," klaagde één der getui gen. „Dat issuttum juist!" riep de astma tische verdachte met moeite. Maar de politierechter wilde naar deze naar adem snakkende figuur nog niet luis- -teren. „Er was een ruzie ontstaan, is 't niet?" vroeg hij aan -de grof gebouwde ge tuige, die pompbediende van zijn vak bleek te zijn. „Niks geen ruzie, edelachtbare, niks, helegaar niet," jammerde de man uit het pompvak. „Dan had u iets gezegd zeker, wat me neer niet aanstond?" „Niks edelachtbare, helegaar niks heb ik gezeid," klonk het bijna huilend. Een tweede getuige verschafte enige opheldering. Hij liet juist zijn bestel wagen voltanken door de pompbedien de, toen de verdachte opgewonden kwam aanlopen, de man aan de slang aangreep en hem in zijn gezicht sloeg. „Eerlijk meneer, d'r was geen boe of ba gevallen. Ik dacht werkelijk met een ontvluchte psychiater van doen te hebben, dus ik hol naar de telefoon." „Ik ben helemaalgeen spiegia- ter!" hijgde de verdachte. Vergeefs. „Dus u stond samen bij uw bestelwa gen, er was alleen gesproken over ben zine tanken, de pomphouder begon uw tank te vullen en toen kwam deze me neer aanhollen en begon te slaan, zon der dat er iets gezegd was?" vroeg de rechter. Dat werd beaamd door beide getuigen en op de perstribune legden we de pen nen al neer. De officier zou wel de ge bruikelijke straf eisen. Maar de ver dachte kreeg eindelijk het woord voor zijn verdediging. En toen volgde een aangrijpend relaas van een astmapatiënt die een bromfiets had gekocht, omdat hij moeilijk kon trappen met zijn kwaal. Op weg naar zijn werk kreeg hij een lekke band op een eenzame weg. Hij sjouwde de zware machine twee kilometer langs de route naar een rijwielhersteller. Maar die wilde niet aan bromfietsen begin nen, want daar had hij geen weet van. De tweede reparateur had het te druk en verwees de ongelukkige naar het dorp, dat drie kilometer naar rechts lag. Zwaar hijgend kwam de chronisch gekwelde daar aanstrompelen. Hij vond een grote winkel met prachtige brom fietsen in de etalage. Maar de winke lier stuurde hem verder, want hij ver kocht dat merk niet. Aan de overkant bleek een werkplaats te zijn, waar een hele rij defecte brommers buiten stond. Maar de reparateur moest bekennen dat hij geen tijd kon vinden voor nog meer karweitjes. „Zet maar neer, dan zie ik van de week wel," had hij ge zegd. Maar onze werknemer moest aan het werk en zag geen kans om dagen lang op zijn vervoermiddel te wachten, of om naar zijn werk te lopen, elke dag. Dus sjokte hij verder. Hij kwam bij een garage, maar die wil de alleen auto's repareren. „Voor dat kleine werk hebben we het gereedschap niet," loog een monteur. En toen kwam de verdachte aan het laatste adres: de benzinepomp aan het eind van het dorp. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat op maandag en dins dag a.s., 4 en 5 september, de Van Lenneplaan in verband met de repara tie aan het wegdek voor alle verkeer zal zijn gesloten. Het was zijn laatste kans. Snakkend naar adem en doodmoe van het duwen vroeg hij of meneer asjeblieft, asjeblieft zijn bandMaar hij hoefde die zin niet eens af te maken. De geroutineerde slangevasthouder schudde zwijgend het hoofd. „En hij had niks te doen, edel achtbare," verzuchtte de patiënt, „maar wat ik ook probeerde te zeggen, hij schudde al van nee als ik begon." Hij gaf nog een brief van de huisdokter en een brief van zijn werkgever af. „Nou en toen kwam meneer hier met zijn bestelwagen en toen die wél geholpen werd, konkonik me niet meer bedwingen." De twee brieven werden door de offi cier en de politierechter nauwkeurig gelezen. Maar daarmee was de klap nog niet weggewist. De schuld bleef bestaan. Het werd een voorwaardelijke boete, met een proeftijd van een half jaar. „Dus een half jaar niet slaan, kunt u dat?" vroeg de rechter. Eén hoofd knik te blij van ja, maar een ander hoofd schudde zwijgend van nee. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: ring met drie sleutels, regenbroek, don kerblauw jongensjack, passer, paarse linker dameshandschoen, uitlaat van bromfiets, grijs damesvest, zwarte kin derportemonnee, pakje kruiden thee, rood rechter kinderlaarsje, bril met don ker montuur in bruin etui, drie-kleu ren balpoint, kinderjasje (maat 50) rood-groen geruit met grijze voering, zak met levenmiddelen, pak kleren (2 truien, regenbroek en pantalon), boek („Bijzondere dierkunde"), gouden ring, bromfiets, grijze regencape, ring met vier sleutels, gebloemde hoofddoek, bromfiets, rode bromfietstas met foto toestel en radio. Aan komen lopen bruine, jonge hond en aapje. De artsendienst wordt «lit weekeinde waargenomen door de navolgende art sen: J. Kuipers, Middel wijkstraat 34, telef. 2815 en W. J. Schutte, Burg. Grothe- straat 65, tel. 2333. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur J. Rijks, Heideweg 41. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene-Kruis Zr. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele-Kruis Zr. Anthoniana, Nieuwerhoekplein „Ma- riënburg", tel. 4255. Groene Kruis Zr. M. G. Boom, Braamweg 51, teL 4365. Medisch Opvoedkundig Bureau. Elke 2e en 4e woensdag van de maand, 10.30-11.30 uur v.m., gebouw Wit-Gele Kruis, Molenstraat 11. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds J. Mettau. 19 uur ds H. Roest, Jeugddienst. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds K. van Liere. 19 uur ds J. Mettau. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds H. Roest. Zonnegloren, Soesterbergsestraat 10 uur ds L. de Ru. Eltheto. Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 uur ds J. de Smit. 17 uur ds J. Smit. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 9.30 en 17 uur ds M. Wilschut. Wilhcimlnakerk 10 en 17 uur ds R.K. Pilon, Bussum. GEREF. KERF Eltheto. 9.30 uur ds W. Borgdorff, Baarn. Voor bereiding H.A. 3 uur ds C. Bijl, Hil versum. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smit. 19 uur ds Eerland, Amersfoort. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van dc Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 10. 10.15 uur Mej. ds mr. M. A. Klomp. Hilversum. EVANGELISCH LÜTH. GEMEENTE Van Weedestraat 19. 10.30 uur ds W. L. Steinhart, Utrecht. ADVENTSGEMEENTE Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Predikant W. Eykelenboom. Interkerkelijke Zondagsschool. 10 en 11 uur in de Da Costaschool. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur ds H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. 10.30 uur Drs W. J. Manger. KERK SOEST, Steenhoffstraat. Zaterdagavond 19.00 uur avondmis. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8.00 en 9.00 uur. KERK SOESTDIJK, Burg. Grothestraat. Zaterdag 19.00 uur avondmis. Zondag H. Missen te 8 en 9.30 uur. 11.00 uur Hoogmis. H. Missen maandag en dinsdag 8 en 8.30 uur, woensdag 8 en 9 uur, don derdag 8 uur en 19.00 uur (avondmis), vrijdag 8.00 en 8.30 uur, zaterdag 9 uur en 19.00 uur avondmis. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zaterdag 19.00 uur avondmis. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur 9.30 uur Hoogmis. Woensdagavond 19 uui avondmis. Overige dagen H. Missen te 8.00 uur. Ajje 't ming vraogt mok zeige dak soms mit weemoed t rug- denk. an de goeie ouwe tied, toenk nog een klein Knelisje was. De tied, dat ik nog naor school ging. Da's alweer een paor maonde eleeje, maor kweet nog best dawwe toen naor binne eroepe wiere deur de bovemeester, die bie de deur in z'n haangde sting te klappe. Dat dee die nie om te applaudisere veur ongze vin- dingriekheid as ut ging om spelletje» te verzinne, maor om ongs weer in de klaas te kriege. Laoter wier ut de bovemeester een stuk makkelukker emaokt, waant toen kwam d'r een bel in de gang te haange. Noeng, dat was me wat. Wullie waore gek op da glimmende kopere ding, waor heul uutnojegend een touwtje an hing. Meer dan eens hebbe wullie d'r an etrokke en meestal ongder schooltied, zodat ut wellus beurde, dat wullie tien minute te vruug buute stinge. Gin wongder, dat wullie aaltied belhaomels enoemd wiere. Die bel het ut laang uut ehouwe, maor kon ut op ut lest toch nie bolwarreke tege de elektrische luudklok en noeng binne wullie weer een stappie veerder sinds d'r een school is ekomme. die de kat de bel het anebongde: teugeswoor- dug binne d'r bienao allenig nog maor elekteriese sinjaolhoores. Da's veul me- derner en om romantiek geve wullie nie meer as ut makkelijker ken. De tied, dat de schoolkingdere us een keer an de bel konne trekke, ister nie meer bie. En da's jammer; nie veur de school, waant noeng gaot alles keurig op tied. maor wel veur de minse, die vlak bie een school wone. Noeng de jongeluu in school gin belltje meer kenne trekke doen ze ut op straot. Soms zie je ut wellus. Dan komt ie mand van bove mit z'n hoofd uut ut raom en astie dan ziet dattut een gein tje is. wordt die zo rood as een biet. Ook bie de Van der Huchtschool kan je nie meer belle, daor was een elek- triese luudklok. Die is verslete en d'r mot noeng een neije komme, teminste een sinjaol om de kingdere naor bin ne te kriege. In plaots van weer zo'n meraokels mooie kopere bel in de gaang of veur ming part op de speulplaots, wille zullie een elektriese sinjaolhoore, waant die dinge zie je overaal. Dat kost hongderdvieftug gulde. Das ne- tuurluk gin geld op een bedrag van miljoene guldens, die de gemeente ar- reges aars an uutgeeft. Maor toch vraog je je wellus of: Waor- om hongderdvieftug gulde uutgegeve as je an een paor tientjes genog heb veur zo'n meraokels mooie ouwerwetse bel. Affing, ik hetter niks over te zeige, ik zit nie in de gemeenteraod en da's veur de schole maor goed ok, aanders zouwe zullie geen elektriese sinjaol hoore kriege. Ik zou glashard „nee" zeige, waant een belhaomel bin ik aaltied ev/eest. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. Vandaag is het precies 40 jaar geleden, dat de heer B. J. Buxtorff officieel alt Soester brandweerman werd ingeschre ven. Hij liep voordien echter als „leer ling" ook reeds enige tijd mee. Het jubileum zal vandaag door het korps worden gevierd, waarbij de heer Bux torff de nodige eerbewijzen ten deel zullen vallen. Tevens zal hem een diner en feestavond worden aangeboden. In die veertig jaar is er bij de brand weer wel het een en ander gebeurd en veranderd. Met niet veel meer dan een paard en wagen togen de spuitgasten in die tijd naar de brand, waar men bovendien nog vaak bijna werkeloos moest toezien, hoe het vuur alles ver nielde, eenvoudig, omdat water niet altijd voorradig was. Eenmaal is het in die jaren ook gebeurd, dat de brand weer het paard niet zo gauw kon vin den. Het toeval wilde, dat het een zwart paard was en dat bovendien de brand pas na het invallen van de duisternis uitbrak. Het gevolg was, behalve al een bijna verloren strijd tegen het vuur, dat de brandweer op last van de ge meenteraad eens een schimmel moest kopen. Al die meer of minder glorierijke brandweerdagen zijn vastgelegd in een nog altijd in omvang groeiend fotoboek. Daarin komt ook een heel oud Ford je voor, dat als trekker voor de tram van Baarn naar Soest was afgedankt, maar voor de brandweer nog goed genoeg was. De heer Buxtorff werd weldra chauffeur van deze wagen. Het bestu ren van auto's trok hem blijkbaar zo aan, dat hij later zijn winkel aan de kant deed en buschauffeur bij de firma Tensen werd. Dat is hij nu al zeven tien jaar en uit hoofde van zijn funk- tie heeft hij in die zeventien jaar al heel wat branden moeten missen. Je laat immers makkelijker even een win kel in de steek dan een bus vol passa giers. Een brand, die voor altijd in het ge heugen van de heer Buxtorff staat ge grift, is die van 1935, toen in Soestdui- nen vier villa's in vlammen opgingen. In datzelfde jaar viel hij tijdens het blussen van een brand in Soesterberg van een dak. Hij kwam op de rug van een collega terecht. Een borrel deed de rest. Baarn Reeds vanaf 9.985, Telefoon 02954-2323 Amallalaan 19/21 Bestaat er één woord voo r_ ster én^mooi? Ja: Olma Olma "Sea Cup" ls eon modem, dege lijk herenhorlogo. dat U graag trots onder Uw manchot laat uitkomen. Uw vrienden kijken naor Uw "Soa Cup". Het la een horlogo van deze öjd. go- maakt voor menson. die ln hun be roep de handen uit do mouwen moeten etoken. Schokvrij, antimagnetisch, wa terdicht en condensvxlj. Eon mAnnon- horloge. Vanaf 79,—. Zwitsers bewijs van degelijkheid. Sea Cup Dealer voor Soest Soesterbergsestraat 2fr - Horloger - Juwelier --Optiek f

Soester Courant | 1967 | | pagina 7