Soest toen - Soest nu Wereldkampioen Kees Verkerk gaf schaatsonderriclit DE ZEGE DER VIETNAMESE GENERAALS LAAT HEN ZELF KIEZEN V.V.V.-nieuws Het oog gericht op Vietnam DE WONINGBALANS WET LIGT IN DE LADE Vrijdag 8 september 1967 46e jaargang no. 07 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Floralia-tentoonstelling Inwoonster van Soest maakte brokken in Baam Kunstmarkt definitief op 28 september SOESTER (<)OURANT Abonn. p. kwart, 3.—, per post f 4.25. Verachflnt Iedere dinsdag en vrijdag De Zuidvietnamese televisie heeft alle kandidaten voor het presidentschap aan de kijkers voorgesteld. Als negende verscheen generaal Nguyen Van Thieu. Buitenlandse waarnemers, beseffend hoe goed het leger zorgt dat Thieus kansen beter waren dan die van iemand anders, waren even verbaasd over de ze achterhoedepositie. Tot ze vernamen dat negen in Vietnam doorgaat voor het grote geluksgetal. En inderdaad heeft Thieu geluk gehad en zijn verkiezing is zeker. Ze leek trouwens al weken van tevoren zeker, toen de burgerlijke kandidaten hun fel le protesten lieten horen tegen het in grijpen van het leger dat hun kansen bedierf. Uit alle mogelijke landen zijn door de V.S. en de Zuidvietnamese regering waarnemers uitgenodigd om de verkie zingen te controleren op ongerechtig heden. Er is vooral Washington veel aan gelegen de wereld ervan te over tuigen dat inderdaad de democratie vaste voet heeft gekregen in Zuid- Vietnam. De verkiezingsuitslag moet het alibi leveren voor de aanwezigheid van bijna een half miljoen man troepen uit de V.S. Maar zelfs nu geen - of onbetekende - stembusfraude werd gerapporteerd, is dat nog geen bewijs voor wat dan ook. Tenslotte was het noch de Vietcong- aanhang, noch ieder die door het mili taire bewind als „neutralist" wordt be schouwd, noch bijvoorbeeld een popu lair man als generaal Minh (opvolger van de gehate president Diem) toege staan aan de verkiezingsstrijd deel te nemen. Wie niet naar de stembus ging heeft daardoor de verdenking automa tisch op zich geladen dat hij wel voor een van deze officieel niet toegestane groepen zou voelen Dat toch nog twin tig procent van de stemgerechtigden kennelijk dit risico durfde te lopen is verwonderlijker dat dat tachtig procent wel naar de stembus ging. Is zo al twijfelachtig of het militaire regime wel echt kan wijzen op de steun van de grote meerderheid der natie, evenmin zeker is dat het bewind der generaals zeer solide is. Tenslotte heeft Amerikaanse overredingskracht of druk voorkomen dat zowel premier Ky als generaal Thieu naar het hoogste ambt dongen. Vlieger Ky heeft zich verzoend met de rol van tweede man, om te voorkomen dat ook het leger nog door de politieke strijd gespleten zou worden. Maar niemand zal geloven dat hij zich als vice-president tot onder wijszaken zal beperken. Hij is eerzuch tig genoeg om de strijd om de macht met Thieu verder te voeren: intrige en staatsgreep zijn van oudsher in Saigon ijverig en met talent beoefend. Hoe men het ook beziet: de verkiezing kan niet beschouwd worden als een be wijs dat onder Amerikaanse toezicht de democratie is gaan groeien en bloeien in Zuid-Vietnam. Men zou in Washing ton graag gezien hebben dat dit althans nog als tegenwicht kon dienen voor de inderdaad even vruchteloze militaire bemoeienis. Tenslotte heeft de Vietcong de verkie zingen opgesierd met een reeks aanval len op Amerikaanse legerkampen, plus sabotage- en terreuracties in en bij de steden, die duidelijk laat zien dat - on danks alls bombardementen - de Viet cong bepaald weinig aan kracht heeft ingeboet. Dat krijgen de Amerikanen onder de neus gewreven juist als de koude redenaar van het Pentagon, mi nister Mc Namara, onder protesten van zijn generaals aan de Senaat meedeelt dat de bombardementen op het noorden eigenlijk niets uithalen. Waarmee de hoop vervliegt dat een gesprek om de kwestie-Vietnai.i op te lossen afgedwon gen kan worden met grootse militaire operaties. En een andere dwang is er niet, al zou een overschakelen van de oorlogsvoering meer naar het specifie ke guerillawerk wellicht de Vietcong verder kunnen beteugelen. De realist die Johnson is, zal nu moe ten omzien naar een andere weg om tot een gesprek te komen als hij zo'n weg al ziet. Of een Zuidvietnamese re gering van generaals, plus de krijgs haftige kreten van zijn eigen generaals, hem dit zoeken zal vergemakkelijken is echter op zijn minst twijfelachtig. Op woensdag 13 sept. a.s. is er voor bloemenliefhebbers en natuurvrienden veel moois te genieten in gebouw De Rank. De Soester schooljeugd kweekte weer een groot aantal Floraliaplanten op en deze gezamelijke inzending geeft een deze vol bloeiende planten, waarbij een aparte afdeling van door de kinderen zelfstandig samengestelde bloemstukjes en boeketten. Flinke prijzen vormen de beloning voor de beste inzendingen. Een dertien tal scholen uit Soest nemen hieraan deel. Als bizonderheid mag worden vermeld, dat de vereniging voor bijenteelt, afd. Soest, met een interessante inzending over het bijenleven, de imkerij en haar producten op de tentoonstelling wel de anadacht zal trekken. De besprekingen over de winkelsluiting zijn vastgelopen. Toch moeten zij weer op gang komen, ofwel er moeten kno pen worden door gehakt. Wij zien trouwens niet in, waarom er ook op het punt van de zaterdagmid dag of de vrijdagavond beslist een ver plichte regeling zou moeten komen. Wij begrijpen best, dat de één bezwaar heeft tegen werken op zaterdagmiddag en dat de ander juist op zo'n drukke klan tendag graag zijn zaak open houdt. Men kan ook het publiek niet verplichten op vrijdagavond de deur uit te gaan, om dan te gaan kopen wat het pas zater dagmiddag bij het etalages kijken ont dekt. En alle klanten op zaterdagoch tend bedienen is ook niet mogelijk. De meeste zaken staan nu al te vol op alle uren van de zaterdag. De enige oplossing lijkt ons, de winke lier zelf de keuze te laten. Grote za ken met veel personeel zullen dan mis schien hun bedrijf sluiten om het per soneel vrij-af te geven op die middag, maar een aantal kleine middenstanders kan naar eigen verkiezing de echte za terdagklanten blijven bedienen. Op de winkeldeur moet dan een plakkaat ko men: open op vrijdagavond, of: open op zaterdagmiddag, zodat controle mo gelijk is en er geen oneerlijke concur rentie kan worden bedreven. Wereldkampioen schaatsen Kees Verkerk, ditmaal optredend als commentator bij de door hem vertoonde dia's en film. (Inzet): De voorzitter van Peters' Baan, de heer Butzclaar en de trainer, de heer Vervloet verwelkomden de wereldkampioen. Meer dan 150 belangstellenden, meest nog aan de goede kant van de vijftig, hebben woensdagavond in het Vereni gingsgebouw ademloos gekeken naar op kleurendia's en film vastgelegde pres taties van schaatskampioen Kees Ver kerk. Even ademloos luisterden de aan wezigen naar de toelichting van Ver kerk en de wijze raad, die hij de aankomende Soester schaatscracks mee gaf. Voor de pauze hadden de dia's van Kees Verkerk zelf betrekking op de aange name en ook wel eens minder aange name consequenties van behaalde pres taties van wereldniveau. Het doordringen in de hogere sportregionen brengt tal van verplichtingen met zich mee, die alle dit gemeen hebben, dat ze meestal voor altijd in het geheugen blijven ge grift. De dia's over de entourage van Kees' wereld- Europees kampioen schap waren door de kampioen zelf, deels ook door rivaal-vriend Ard Schenk gemaakt. Na de pauze kwam het meer leerzame gedeelte aan bod. Een instructiefilm, waaruit de schaatsfans wel duidelijk is geworden, dat er voor het behalen van topprestaties in de sport bijzonder veel nodig is doorzettings- en uithoudings vermogen, geloof in eigen kunnen en een enorme dosis enthousiasme. En niet in de laatste plaats een goede verhou ding tussen trainer-coach en rijders. Tevens toonde Verkerk een film van diverse wedstrijden en (geslaagde) re- kordpogingen. De voor Nederland en in het bijzonder voor Verkerk zelf zo succesvolle dagen in Inzel, Gotenborg, het koude Finse Laiti en de Jaap Edenbaan herleefden. Dat 't in Finland bij de Europese kampi oenschappen werkelijk koud was, toonde een dia. waarop Verkerk stond afgebeeld met een ijspegel van centimeters lang aan zijn gezicht. Verder dia's van Verkerk in een meer dagelijkse omgeving, temidden van zijn Nederlandse en Noorse vrienden (de bungalow van Fred Anton Maier), te midden van zijn ouderlijke woning in Puttershoek. Niet altijd kwamen de films en dia's onder even comfortabele omstandigheden tot stand soms trou wens kwamen ze bijna in het geheel niet tot stand, wanneer op het beslissende moment de apparatuur het in de strijd tegen de koude moest laten afweten. Verkerk toonde zich een bekwaam en aangenaam causeur. Overigens ver loochende zich zijn beroep niet hele maal als onderwijzer gaf hij de Soes ter schaatsliefhebbers en met name die genen, die in de wedstrijdsport nog iets willen bereiken, de wijze raad mede, in goede verstandhouding met de trainer te leven, in beiderlei belang. Want het bleek zijn wens, in Soest nog eens een opvolger te mogen begroeten. Bij het oversteken van de Stationsweg in Baarn verleende de 31-jarige mevr. S. T. v. d. K.-K. uit Soest dinsdag avond geen voorrang aan de 22-jarige automobilist J. G. O., een militair uit Baarn. De aanrijding kwam zo hard aan, dat beide wagens zwaar werden beschadigd en met een takelwagen moesten worden weggesleept. De militair is voor on derzoek naar het ziekenhuis gebracht. In Vietnam werden verkiezingen gehou den voor een president en een vice- president. Omdat Zuid-Vietnam onder een militair bewind leeft nodigde men buitenlandse journalisten uit om de ver kiezingscampagne te controleren toe te zien dat alle kandidaten eenzelfde vrij heid van propaganda kregen, zoals dat bij een democratische verkiezing be hoort. Bij voorbaat immers wordt er bij een in een oorlog verwikkeld land aan getwijfend of een verkiezing wel volgens democratische principes plaats heeft. De twijfel en de kritiek van menigeen in de democratische landen richt zich nu eenmaal tegen de door de Amerikanen gesteunde Zuidvietnamse regering, louter en alleen omdat deze van de Amerikanen afhankelijk is. De buitenlandse journalisten mochten dus rondneuzen, voorzover dat in een zo levensgevaarlijke situatie als zich thans in Zuid-Vietnam voordoet, althans mo gelijk was. Ze zullen wel eens ver wonderd zijn geweest over de toestan den in dat verscheurde en zo onveilige Aziatische land en niet zo frank en vrij hebben kunnen nagaan of alles verliep zoals zij gewend zijn. Maar het demo cratisch aanzien van de verkiezingen is er in elk geval mee gered, ook al con stateerde zij afwijkingen. Dit zal trouwens weinig afdoen aan de kritiek, die men hoofdzakelijk de Ame rikanen in de schoenen schuift. Ook onze Tweede Kamer heeft er een dag aan besteed om kritiek op Amerika te uiten en een motie aan te nemen waar in stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam wordt geëist. Een vrij zinloos debat uiteraard, want onze brave afgevaardigden, die de militaire omstandigheden niet of nauwelijks ken nen, kunnen daarop natuurlijk geen in vloed uitoefenen. Men heeft z'n verontrusting over deze afschuwelijke oorlog eens kunnen uiten, dat is al het goeds wat ervan te zeggen valt. Want de kamerleden hebben geen steentje bijgedragen tot oplossing van het conflict. Zij hebben zich hoofdzake lijk verloren in een politieke strijd over enkele woorden van de motie, over zonder of met voorwaarden staken van de bombardementen, waarbij het ten slotte ging om regeringsgezinden tegen oppositie. Zo kwamen er verschillende moties in stemming en werd er daarvan één met een weinig overtui gende meerderheid aangenomen, het geen het aangespannen debat des te vruchtelozer maakte. De Amerikaanse regering wil ongetwij feld net zo graag van de strijd in Vietnam af als ieder weldenkend mens hier en elders. Maar om een einde aan een oorlog te kunnen maken is of een verslagen vijand nodig of een tot onder handelen bereide vijand. Noord-Vietnam is noch het een noch het ander. D« Amerikaanse bombardementen zijn al wel eens gestaakt, maar die opschortin gen werden door Ho Tsji Minh niet ge bruikt om bereidheid tot onderhande len te tonen. KANTMAN. De Soester Kunstmarkt, die dit jaar voor de tweede achtereenvolgende maal (met f400,- subsidie van de gemeente) wordt georganiseerd, is nu definitief vastgesteld op zaterdag 23 september. Aan de kunstmarkt, die van 11.00 tot 22.30 uur duurt, nemen 30 tot 35 kun stenaars deel. Bij aankoop van kunst werken boven de dertig gulden krijgt men een lot, waarop een prijs, zijnde eveneens een artistieke prestatie, kan vallen. In 345 gemeenten van Nederland zullen de huurprijzen in oktober vrij komen. Er is een aantal waarborgen geschapen om te voorkomen dat huurders om on redelijke huurprijzen op straat worden gezet. Er kan dus een zekere voldoening zijn over deze belangrijke stap in het huisvestingsbeleid, die er op wijst dat vraag en aanbod naar woonruimte het evenwichtspunt beginnen te naderen. Zij die nog een woning zoeken tegen een betaalbare prijs zullen het boven staande optimistische geluid niet be amen. Toch zullen zij moeten bedenken dat met de stapsgewijze opruiming van de huurstop de weg naar voldoende woonruimte voor ieder definitief is be treden. Er zijn andere tekenen die de ze gunstige ontwikkeling bevestigen. In stad en land zien wij het aanbod van lege koophuizen snel toenemen. De prijzen die daarvoor gevraagd worden zijn weliswaar nog hoog maar naar on ze mening is er in de onderhandelingen met de verkopers al veel te bereiken. Dit betekent dat deze prijzen een dalen de tendens vertonen. Wij kunnen ook een toenemend aanbod constateren van huurhuizen. De ge vraagde huren van de nieuwbouwhui zen zijn nog zeer hoog maar vertonen ook reeds een neiging tot dalen. Be langrijk is dat er reeds huizen te huur zijn. Het is begrijpelijk dat dit ver schijnsel begint in de hoogste prijsklas sen. Of hadden wij dit soms anders ver wacht? De uitbreiding van het aantal nieuw bouwhuizen dient met kracht te wor den voortgezet. Wij zijn van mening dat naarmate de tijd verstrijkt het evenwicht op de woningmarkt te spoe diger zal zijn bereikt naarmate men zelf de vraag naar woonruimte aan past aan de financiële mogelijkheden die men zelf heeft. Wij kunnen einde lijk de ontwikkeling van de woning macht met meer vertrouwen tegemoet zien. Nogmaals denkt u aan de U.S.O. busconcerten De plaatsbespreking is in volle gang. Er bestaat veel belangstel ling. Wanneer u als nieuwe deelnemer wenst toe te treden, wacht u dan niet tot het laatste ogenblik. Er zijn nog goede plaatsen beschikbaar. Verder moeten we nog even terugkomen op Swiebertje. Op die fijne middag in het Openluchttheater zijn er helaas minder fijne dingen gebeurd. Het heeft al in de krant gestaan, dat er speelse handjes met een aantal attributen van de goochelaar vandoor zijn gegaan. Gelukkig zijn er een paar eerlijke jon gens een deel van de vermiste voor werpen terug komen brengen, maar we zijn er nog lang niet. Er zijn nog drie grote veren bouquetten zoek. De lengte van deze bouqetten is, van ieder bouquet, 45 cm. Het zijn kostbare bloe men, die niet meer te vervangen zijn. Misschien staan ze ergens in een bloem- vaasje, te goeder trouw, denkend dat het hier een geschenk van de goochelaar be trof. Dat was het niet. De goochelaar heeft deze bloemruikers voor zijn op treden hard nodig. Er is heel wat geld mee gemoeid, wanneer een kunstenaar zijn materiaal bij elkaar heeft om ermee voor de dag te komen. Zovele kinderen hebben op 26 augustus een heerlijke middag gehad. Ze hebben gelachen en met alles meegeleefd. Kunnen ze nu ook meeleven met het verdriet van de goochelaar, die zijn spulletjes kwijt is Kom jongens en meisjes zoek nog eens goed naar die drie bouquetten en breng ze dan op het V.V.V. kantoor. We zullen er allemaal blij om zijn. Reeds in 1963 is er in ons land een Wet Gevaarlijke stoffen aangenomen. Deze is nog steeds niet in werking ge treden. Nu de ontploffingen van de Franse tankauto in Martelange (totaal 19 doden) nog vers in het geheugen ligt en precies een week nadien nog een Belgische tankwagen in Frankrijk ont plofte, wordt het tijd dat de wet eens in werking komt. Per dag rijden er namelijk driehonderd gevaarlijke transporten door ons land, waar ook onverwachts iets mee kan gaan gebeuren. Ontplofbare stoffen, licht ontvlambare stoffen, radio-actie ve stoffen, bijtende middelen en zware vergiften zijn dag en nacht op onze wegen te vinden. En niet alleen in tankwagens. Slechts enkele gemeenten hebben dit vervoer aan bepaalde be perkingen onderworpen. Het wordt tijd, dat er algemene regels komen voor het gehele land. Voor het te laat is. Zodra de wet is afgekondigd, verdient het aanbeveling zorg te dragen voor na dere aanvulling. Want de ramp en de ravage te Martelange hebben wel de vraag opgeworpen, of dit soort trans porten wel geduld kan worden in grote bevolkingscentra en op de onveilige we gen. In 1917 Huize „Groenhof'. In 1967 Oranje Hotel.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1