Soest toen - Soest nu Dit seizoen meer dan 800 zwemdiploma's uitgereikt Het oog gericht op een waslijst WEG EN WIL B.D.C. BEHAALDE HET EERSTE PUNT SCHRODERS ZIEKTE geeft Strauss nieuwe kansen! 46e jaargang no. 68 Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 De kunstmarkt Ned. Christen Vrouwenbond Dinsdag 12 september 1967 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Aquariumvereniging „Zilver Tetra" P0LIT1ETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 Man doodgereden door automobilist Poging gestolen cheques te verzilveren mislukt Tasje met 500,gestolen Knal beatshow R.K. Jongerensociëteit Jeugdaktie Beat in de Pekinsrtuin 5TER(( OORANT Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag Gebrek aan onderwerpen heeft de con ferentie niet, die de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid deze week in Kin- sjasa houdt. De voorbereidende bespre kingen in een splinternieuw dorpje bij de Kongolese hoofdstad Kinsjasa bren gen een reeks problemen op, waaruit wel vier conferentie-agenda's samenge steld zouden kunnen worden. Een kernprobleem is dat geen van de leden ook maar enigszins aanspraak kan maken op de titel welvarend land. Alle zijn op de een of andere manier afhankelijk van buitenlandse hulp. En een dergelijke afhankelijkheid maakt het moeilijk of zelfs onmogelijk politiek helemaal onafhankelijk te handelen. 'Juist voor landen die nog maar kort de status van kolonie inruilden voor die van natie, is zoiets bitter. Boven dien zijn al die verschillende vormen van economische afhankelijkheid ook niet bevorderlijk voor het voeren van een eensgezinde politiek ten aanzien van die problemen waardoor allen zich getroffen voelen bijvoorbeeld acties tegen Zuid-Afrika en Rhodesië, alsmede de laatste Portugese kolonies. Bovendien zijn er nog interne en on derlinge conflicten bij de vleet. Gast heer Kongo zelf tobt met een nog steeds niet bedwongen opstand van huurlingen in Boekavoe en omgeving Nigeria kampt met de afscheiding door Biafra in een steeds omvangrijker bur geroorlog Guinee en Ivoorkust hebben felle ruzie Kenya heeft last met de Somali's in het noorden des lands Somalië en Ethiopië zijn over en weer belust op eikaars gebieden en ook nog Frans Erithrea Soedan heeft rebellen in zijn zuidelijke streken. En dat is nog maar een deel van de lijst. Voor al die landen een probleem dat van de geringe krachten al zoveel opeist dat daardoor activiteiten in de buitenlandse politiek automatisch op het tweede plan moeten komen. Men zou vruchtbaar werk van de con ferentie kunnen verwachten bij het ver zoenen van interne tegenstellingen. Biafra bijvoorbeeld, dat door niemand erkend wordt, vraagt de O.A.E. herhaal delijk om bemiddeling. Maar Nigeria acht deze opstand een interne zaak, waarmee anderen zich niet hebben te bemoeien. In het algemeen is er bij de Afri kaanse landen waarvoor de eigen sou- vereiniteit nog zo'n nieuwe verworven heid is, een zekere overgevoeligheid voor inmenging door derden. Dat belemmert de opheffing van de onderlinge ver scheurdheid zodanig dat niemand veel hoop heeft dat de conferentie tot enig resultaat kan voeren, behalve dan in de vorm van enige felle retoriek tegen Zuid-Afrika en Rhodesië, zonder dat daar daden aan toegevoegd kunnen wor den. Een ander probleem dat ook aan d# orde komen kan is het lot van Tsjombe. Een nogal dubieuze zaak. Zonder meer een gekidnapte politicus uitleveren aan een land dat hem zonder pardon wenst op te hangen is de Algerijnen tot dus ver een beetje te gortig geweest, al was het alleen maar omdat op die ma nier gangsterachtige piraterij als het ware een diplomatieke goedkeuring zou krijgen. Aan de andere kant lijkt het niet onmogelijk dat de Algerijnen met Tsjombe als vuistpand een voor hen voordelig of aangenaam ruilhandeltje willen beginnen. En als dit inderdaad zo zal gaan hoeft men van de O.A.E.-con- ferentie helemaal geen hooggestemde verwachtingen meer te hebben. KANTMAN. De kunstmarkt en de gewone markt kunnen moeilijk tegelijkertijd op het marktterrein worden gehouden. De kop van het bericht over het hou den van de kunstmarkt in onze vorige editie geeft een onjuiste datum aan, n.L 28 september. In het bericht werd de datum juist vermeld, n.1. zaterdag 23 september. De afdeling Soestdijk houdt op donder dag 14 september a s., des avonds 8 uur, haar eerste ledenvergadering in het nieuwe seizoen. De heer P. R. Rijpstra te Badhoeve- dorp zal een lezing houden over het onderwerp „De adolescent en de wel vaart". De vergadering wordt gehouden in het wijkgebouw bij de Emmakerk, Re- gentesselaan 9. Ook gasten zijn harte lijk welkom. Het bestuur van de K.V.P. en de radi calen in de partij hebben overeenstem ming bereikt over de principiële pun ten waaronder het „recht van spreken". De radicalen mogen dus nu ook van hun bestuur buiten partijverband blijk van eigen opvattingen geven en het partijbestuur zal zich op 8 en 9 decem ber beraden over de partijvorming (lees: hervorming) en inmiddels het gesprek met A.R.P. en C.H.U. voortzetten. De weg is nu geëffend. Nog bestaat de mogelijkheid, dat de radicalen uit de drie christelijke partijen straks een nieuwe partij oprichten en de rechts georiënteerden tezamen een andere, maar over die linkse partij is nog niets ze ker en die ene rechtse partij is voorlo pig zeer onwaarschijnlijk. De vraag is immers, of er behalve een weg nu ook een wil is. Tot 8 december blijft de politiek van de grote partijen waarschijnlijk vrij on duidelijk. SÖ Abonn. p. kwart, ƒ3,per post ƒ4,25. Mao met rode gardisten volop zwaai end met het rode boekje voor zij zich, hun „grote" leider volgend, in het water zouden storten. B.D.C. moest het zondag opnemen tegen een onbekende tegenstander, n.1. R.K. Stormvogels in Wilnis. Dat het een moeilijke wedstrijd zou worden was be kend daar deze ploeg verleden week E.M.M. in eigen huis klopte. Direct na het beginsignaal startten de gastheren met een sterk offensief. De bal werd met harde verre trappen in de richting van het B.D.C.-doel gestuurd, maar het bleek dat de blauw-witten in de verdediging beter op dreef waren dan in de thuiswedstrijd van vorige zondag. Reeds na tien minuten loste de Storm vogels rechtsbuiten een onverwacht hard schot, waarbij de lat doelman Smink te hulp kwam. Even later ontkwam het B.D.C.-doel ternauwernood aan een door boring toen een hoge voorzet hard werd ingekopt. Met een ferme sprong wist Smink de bal tot corner te werken. Het moet gezegd worden, dat Storm vogels vooral voor de rust het meest gevaarlijk was maar ook aan de an dere kant kreeg B.D.C. enkele kansen via J. Verhoeve. Bij een van de aanval len van B.D.C. kreeg linksbuiten D. Dorrestein een goede kans door alleen voor keeper Lelieveld te komen, hem te omspelen, maar helaas ging zijn schot juist naast. De eerste helft kenmerkte zich toch wel door matig spel met van beide zijden wisselende aanvallen en een pluim op de hoed verdienen Van de Hengel, Van de Mast en Fr. Bunnik, die de tegenstanders practisch geen schietkans gaven. Even twijfelen met het wegwerken van de bal werd B.D.C. bijna noodlottig doch het harde goede schot werd door Smink nog juist tot corner verwerkt. Een van de weinig goede aanvallen van de B.D.C.-ers zagen we vlak voor rust tot stand komen door een goede com binatie tussen J. Beijer en Verhoeven, welke laatste speler D. Dorresteijn in staat stelde hard in te schieten. Het schot werd echter op bijzonder fraaie wijze door doelman Lelieveld gestopt, zodat de rust aanbrak met dubbel blanke stand. Na de rust zagen we een sterk aan vallend B.D.C. Direkt na de aftrap een goede aanval via Westerveld en van Fulpen, die J. Beijer in staat stelde een hard schot te lossen, doch weer bracht de uitstekende Stormvogels doelman redding. Na ongeveer 15 minuten spelen kwam een uittrap van Smink via J. Beijer bij J. Verhoeve, die snel op het doel afstormde, doch weer werd deze kans hem door doelman Lelieveld ont nomen. Aan de andere kant kwam Stormvogels nog herhaalde malen met verre trappen tot een tegenaanval, doch Voet, Van de Hengel. Bunnik en Van de Mast hielden de zaak goed onder controle. Na een gelukkig niet ernstige blessure van doelman Smink verplaatste B.D.C. het spel meer en meer naar de helft van de tegenpartij. We- zagen nog een paar goede aanvallen, doch zowel Dorresteijn als Westerveld en J. Beijer hadden met hun schoten geen succes, zodat deze uiterst spannende wedstrijd met een 0-0 stond eindigde en de blauw-witten dus hun eerste punt in deze competitie behaalden. De huiskeuring van „Zilver Tetra" zal op zaterdag 16 september worden ver richt door de bondskeurmeester, de heer J. H. de Jager te Utrecht. Tegelijker tijd zullen dia's van de betreffende aquaria worden vervaardigd. De uitslag van de keuring zal worden bekend gemaakt tijdens de jaarver gadering in oktober, waarbij de bakken aan de $jand van de geprojecteerde kleurenfoto s zullen worden besproken. Op de Nieuweweg is in de nacht van zaterdag op zondag de 48-jarige wiel rijder Lambertus Westerveld uit Soest door een - automobilist aange reden en om het leven gekomen. De heer Westerveld reed tezamen met de heer R. C. van H. per fiets over de Nieuweweg. Op het moment dat hij werd ingehaald door de 50-jarige krui denier H. B. uit De Bilt, week deze automobilist naar rechts uit en botste tegen de wielrijder, die ter plaatse aan de gevolgen van het ongeval overleed. De autobestuurder - - verklaarde te zijn uitgeweken voor een tegenligger, maar tot nu toe is van een tegenligger niets gebleken. In theorie zou het geen politieke gevol gen moeten hebben dat de Westduitse minister van defensie, dr. Gerhard Schröder, door een hartaanval voor ge ruime tijd - zo niet voorgoed - is uit geschakeld. Immers: de bondskanselier stelt de politieke lijnen vast en eigen lijk zouden de ministers niet anders hebben te doen dan zijn wensen uit te voeren of ontslag te nemen. In de praktijk ligt het evenwel anders. Niet alleen dat men mag aannemen dat de kanselier zijn ministers wel zodanig kiest dat hij hun een deel der verant woordelijkheden kan toevertrouwen die voor één man te zwaar zouden zijn, maar bovendien kiest hij ze als des kundigen voor hun speciale terrein, waarvan hij zelf niet alle details zou kunnen beheersen. Op deze manier heb ben de ministers dus automatisch toch een belangrijke invloed op het algeme ne kabinetsbeleid en zeker op dat deel ervan dat voor rekening van hun mi- n'sterie komt. Maar in Bonn telt nog een factor mee. De C.D.U./C.S.U.-groep manoevreert weliswaar in de landspolitiek als één partij, die voor deze regering een coa litie heeft aangegaan met de S.P.D., maar in feite is zij een tehuis voor vele stromingen, elk met hun eigen voor mannen. De twee voornaamste groe peringen in de christen-democratische c^b zijn de Sraussianen met een nogal nationalistische inslag en een neiging oo te zien tegen generaal De Gaulle, en de liberale groep waarvan Schröder sinds lang de exponent is. Basis Schröder was het die onder kanselier Erhard als minister van buitenlandse zaken de toorn der Straussianen te verduren kreeg, omdat hij tegenover Parijs uiterst kil was en zeer ijverde voor de goede relaties met Engeland en de V.S. Het eerste kan men wel zien als een gevolg van het tweede. Bovendien legde hij de basis voor de toenadering tot de Oosteuropese staten, die onder zijn opvolger Willy Brandt de eerste tastbare resultaten afwierp. Met Kiesinger zowel als met Strauss lag Schröder deze zomer al overhoop toen de kanselier op kennelijk advies van zijn minister van financiën Strauss een vermindering van de Bundeswehr in het vooruitzicht stelde. Schröders verzet hiertegen was niet zozeer ge motiveerd door vrees dat de Bundes wehr te zwak zou worden, dan wel om dat door deze maatregelen Bonn zich als het ware net als De Gaulle wat los ging maken van de N.A.V.O. en van de relatie met Washington. Iets wat men naar zijn overtuiging niet kan doen zonder daarentegen afhankelijker te worden van De Gaulle, van wie hij op goede grond mag aannemen dat deze bij al zijn beslissingen eerst aan Frank- rijks belang denkt (zoals hij dat ziet) en pas heel veel later aan de belangen van anderen. Nu komt het Amerikaanse belang in Washington ook wel voorop (zoals het Duitse in Bonn) maar van de V.S. kan althans verwacht worden dat ze be paalde afspraken met Bonn naleeft, terwijl de Fransen in dat opzicht veel losser zijn en trouwens ook nooit in de zelfde mate als de Amerikanen op de bres zijn gekomen voor de belangen van Bonn. Vriendschap met Parijs is mooi, zegt Schröder, maar nooit ten koste van die met Washington. De ruzie met Strauss en Kiesinger is ermee geëindigd dat Schröder won: op een geraffineerde manier, want nadat Kiesinger hem eerst had willen ont slaan wist hij zo te manoevreren dat de kanselier zelfs zijn ontslagaanvrage moest weigeren en hem bovendien nog wat excuses maakte ook. En het kort wieken van de Bundeswehr is voor een groot deel van de baan. Het verdwijnen van deze pro-atlanti sche en anti-gaullistische factor uit he'. Duitse kabinet geeft Strauss nieuwe en betere kansen om de wel charmante, maar niet bepaald krachtige kanselier in zin straatje te manoevreren, dat wil zeggen naar een politiek van nationaal opportunisme dat de toch al aangetaste westerse samenhang nog verder ver zwakt. De politie heeft de afgelopen week de 32-jarige K. J. A. van H. uit Soes- terberg aangehouden. Hij wordt ver dacht van een inbraak bij zijn vroege re baas en een poging, gestolen cheques te verzilveren. De man bleek op 18 juli van dit jaar te hebben ingebroken bij de deurenfa- briek Hörmann Nederland op het Indu strieterrein. Aangezien de man hier enige tijd gewerkt had, wist hij de weg naar wat hij zocht vrij snel te vinden. Dat was in dit geval een geldkistje, dat een bedrag van 15,- en vier blanco cheques bleek te bevatten. De afgelopen week vulde Van H. twee cheques in, waarmede hij een bedrag van 6000,- wilde innen. Het schrift van de schrijfmachine werd echter door een afwijking als het zijne herkend, waarna het weinig moeite kostte, de man aan te houden. Uit de aan de Wieksloterweg geparkeer de auto van mevr. E. H. uit Soest is zondag een tasje met daarin een bedrag van 500,-, een paspoort en autopapie ren gestolen. Door het verbreken van één van de raampjes is men in de auto gekomen. Mevr. H. was op het moment van de diefstal aan het wandelen in de omge ving. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. Naar aanleiding van de beatavonden, georganiseerd door de R.K. Jongeren Sociëteit Soestdijk, die bijzonder ge slaagd zijn, heeft het bestuur besloten meerdere van deze avonden te organi seren. Zaterdag 16 september gaat de eerste grote dansavond van start. Niemand minder dan de bekende R en B en beatgroup „The Leads" uit Aals meer komen deze avond verzorgen. De avond wordt gehouden in het ver enigingsgebouw aan de Steenhoffstraat. Toegang hebben personen niet jonger dan 16 jaar, of zij die nog in 1967 deze leeftijd bereiken. Verder wordt als eis gesteld dat men R.K. is en woonachtig in Soest. In de toekomst gaat de Sociëteit, mits alle problemen opgelost worden, over een eigen accomodatie beschikken, waar dan één of meer avonden per week de jongeren elkaar kunnen ontmoeten in hun eigen omgeving. Hiervoor zal t.z.t. een lidmaatschapskaart voor belang stellenden worden afgegeven. De nog jonge Sociëteit heeft reeds en kele grote evenementen in de pen, maar deze zullen alleen kunnen wor den verwezenlijkt indien voldoende be langstelling blijkt, want uiteindelijk valt of staat de Sociëteit met de belangstel ling en het enthousiasme van de jon geren. De Hervormde en Gereformeerde jeugd raden hebben ook dit jaar weer geza menlijk het seizoen voor het jeugd werk geopend. Naast datgene wat de jeugd op zaterdag 9 september (kinder spelen, fietsrally, film e.d.) kreeg aan geboden, hebben^ de jongens en meisjes vrijdagavond een bliksemaktie gehou den die bestond uit een huis-aan-huis- verkoop van stroopwafels. De baten hiervan kwamen ten gunste van het „Van Arkel Instituut" aan de Hellingweg. De geesteszwakke kinderen die daar verpleagd worden, zijn zelf bezig met het bouwen van een vergroot clubhuis. De opbrengst 1090,is zater dag aan de direkteur, de heer Schoon hoven overhandigd. Het geld zal aange wend worden voor de inrichting (ge reedschap, materiaal handenarbeid e.d.) van het clubhuis. Zowel de heer Schoonhoven als de leden van de kommissie die deze aktie voor bereidden. waren verrast door de op brengst. Een fijne positieve daad van de jeugd. O Zaterdagavond a.s. wordt de laatste beatavond in dit seizoen in de Peking- tuin te Baarn gehouden. Aan deze avond werken mee „Three of a kind", thans met een kopergroep uitgebreid, en de Baarnse beatgirls „Squirt", waarbij Bas van Vliet voor een persoonlijke noot zal zorgen. Verder nieuw voor Baarn „The Rythm and Bleus groep" uit Amster- dan met de Baarnse zanger Wim Bleker. Mede dank zij de activiteiten van het instructiepersoneel van het Soester Na tuurbad konden dit eizoen niet minder dan 800 diploma's worden uitgereikt. In 1965 waren dat er 639 en 1966, 651. De 800 werden afgelopen zaterdag vol- gemaakt door 152 geslaagde kandidaten. Slechts acht kandidaten moesten worden afgewezen, allen voor het Zwemvaar- digheidsdiploma C. Zaterdag werd voor de derde maal dit seizoen diploma ge zwommen, en wel voor de diploma's Zwemproef (A). Geoefend Zwemmer (B) en Zwemvaardigheid (C). De controle voor dit afzwemmen berust te voor de K.N.Z.B. bij mevr. Van As-Kerkmeester. Na een feestelijke opmars door de B- kandidaten werd het programma ge opend door de heer Th. Peet, directeur van de Stichting Soester Natuurbad. Voor het diploma „Zwemproef" ver schenen zeven kandidaten op de start blokken, die bij een vorige gelegenheid wegens ziekte of anderzins niet bij het afzwemmen aanwezig konden zijn. Zij slaagden alle zeven Ellen Swager, Car- la Maassen, Hans Karei van Hengel, Lenie van der Heide, Brigitte Wilten, Nelleke Vogel en Liesbeth de Haan. Voor het diploma „Geoefend Zwemmer" waren 107 kandidaten opgekomen, die ook allen slaagdenRonald Visser, Margreet Schepen, Marina van der Maas, Frans van Doorn, Marjan Bleeks- ma, Peter Soors d'Ancona, Yvette Stoel, Marianne Riksen, Nanda Veerman, Henk van der Neut, Annelies van Velzen, Wouter Hofman, Gine Zwart, Michiel van Barneveld, Germa van der Pas, Yvonne Maathuis, Louis van Beek, Yda Geerts, Frans Veul, Andrea Koehof, Marjan Baar, Kees Reehorst, Henk Siegers, Clara Walter, Anton van der Neut, Cilia Stork, Lex Meilink, Anneke van der Breemer, Charles Vrakking, Marga Kuyvenhoven, Hans Kaats. Mie- ke van Oven, Jelle Holtrop, Marian van der Dussen, Rob Muts, Judith Schep, Tonny van Luytelaar, Paula Burgerhout, Eduard Timmers, Thera Detmar, Fred Hennephof, Monique Veldman, Erik Tervoert. Anja Hoeks- ma, Walfried Tap, Marijke Mastbergen, Kees van Asselt, Yolanda van Doorn, Frans van Heek, Jantien Reesink, Gert van Barneveld, Ria Lieverse, Wille- mien Brouwer, Gert van Tricht, Helma Pol, Chris Jagers, Mariana Keijzer, Eddy Meeder, Ank Leferink, Bert Meij- ering, Marja de Beer, Bert van den Broek, Jorien Linschoten, Alexandra de Ruig, Lies van Voorthuizen, Joke Gan- sey, Jacqueline van Lente, Corrv O Werkhoven, Helma Bosboom, Lia Rem merswaal, Wendy Kraan, Annelies Hil- horst, Mieke Westerveld, Marian Wit kamp. Brenda Aafjes, Erna Kok, Hanke van der Meer, Mieke van Schadewijk, Maria Kuyer, Ria Dorrestein, Adri de Bruin, Jos Fugers, Ton Verbeek, Hans v. d. Berg, Anke Hoekstra, Mia van de Heuvel, Ineke v. d. Deijssel, Janny Jansen, Ria v. d. Broek, Isabella Spoo- renberg, Ingrid Meeder, Maartje Ou- werkerk, mevr. J. de Landmeter-Noord- zij, Frank Peter van Klooster, Henny Verstegen, Jan van Ginkel, Jan Veld huizen, Jan Peter van Loo, Rielof Vre- develd, Joke Veldman, Anke de Haas, Jacpueline van de Flier, Carolien Schalm, Jacky Herman, Marty Herman, Jolaride Maatman. Patricia van Hertom. Voor het moeilijkste diploma „Zwem vaardigheid I" (C) waren 46 kandidaten opgekomen, waarvan er 38 slaagden. Dit waren Joke van Dorp, Theo Ver kade, Anneke v. d. Pas, Peter van Vliet, Annelies v. d. Loo. Jan Dirk Hof man, Carla Hibbel, Gerard Riksen, Ineke Riesenbos, André van Asselt, Francisca Buss, Henk Kleyn, Jacque line Buss. Huub Koppel, Milou Niëns, Hans Stork, Anneke Schepen, Yvonne Edelenbosch, Hans Rasch, Els van Hees, Ria van Roomen, Ria Pronk, Lia Stroo- mer, Coorie den Hartog, Elly de Hamer, Nicolet van Wijk. Free Zwart, Mieke Batenburg, José Kleijn, Patricia van de Bor, Jeanette Wiss, Corrie Diemers, Brigitte Oey, Sonja van Hees, Ton van Schaik, Brigitte Bos, Carla de Haan, Raymonde Goedhart en Vera van Doorn, 's Middags is in het natuurbad een gecostumeerde optocht met daarna een massale zwempartij gehouden, waaraan door 80 mensen, meest jongeren is deel genomen. Men had bijzonder veel werk van de costumering gemaakt, in de wetenschap, dat na het te watergaan alles vrijwel voor niets zou blijken te zijn geweest. De meest uiteenlopende na bootsingen zorgden voor een amusant en vooral ook kleurrijk schouwspel. De Duinkikkers waren ondermeer ver kleed als chinezen, druk uit Mao's be roemde rode boekje citerend. Na een kort défilé zijn alle 80 deelnemers met kostuum en al en gelijktijdig te water Zondag was het bad voor het laatst open. Het aantal bezoekers van dit seizoen loopt tegen de 280.000, een re delijk aantal, ofschoon geen record. In 1964 waren er ruim 290.000. Het Stichtingsbestuur kan terugzien op een redelijke zomer met een zeer goede julimaand en wat tegenvallende en te koude juni- en augustusmaanden.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1