Soest toen - Soest nu POGING TOT MOORD AAN WIEKSLOTERWEG OP DE TWEESPRONG Groen van Prinstererschool won Floralia-beker Het oog gericht op De Gaulle Vrijdag 15 september 1967 46e jaargang no. 69 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Wielrijder ernstig gewond Sint Nicolaas op bezoek Afzwemmen in het natuurbad Geen spreekuur R.K. Jongerensoeiëteit Oude vete herleeft P0L1T1ETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 SOESTER(()QURANT AboniL p. kwart, f3,—, per post f4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het kruispunt Soesterbergsesraat - Eikenlaan in 1920 Hetzelfde punt in 1967 Weg zomertjeJammer maar we kunnen van de winter een gezellig en nuttig seizoen maken. Misschien verheugt u zich erop 's avonds bij de warme kachel te gaan zitten lezen. Maar af en toe onderbreekt u deze stilte om met ons mee te gaan naar Utrecht naar de concerten in Tivoli. Er zijn nog kaarten Het kan ook zijn, dat u geïnteresseerd bent in het programma van de volks universiteit in deze stad. Wij hebben hiervan een folder en al neuzende vinden wij een keuze om van te watertanden. Er is zoveel interessants te genieten, dat we kunnen animeren vooral dit foldertje even bij ons te komen halen. Wij hopen binnenkort ook het pro gramma van de Volksuniversiteit te Baarn te ontvangen en tevens van de Amersfoortse Gemeenschap. Naast de U.S.O.-concerten, die speciaal voor de provicie worden gegeven en waarheen wij Soesters per bus ver voor de provincie worden gegeven en concerten, die men op eigen gelegen heid kan bezoeken. Wij kunnen u de brochure laten zien van de Utrechtse Kring, die u op cul tureel gebied van alles presenteert. Naast diverse recitals ook mooie kwat- tetavonden voor de kamermuzieklief hebbers. Verder lezingen over literatuur. En op het gebied van de beeldende kunst worden enkele tentoonstellingen ver meld. Deze week vestigen wij dus graag de aandacht op het programma van de Volksuiversiteit te Utrecht en op alle schoons, dat de Utrechtse Kring u gaat bieden, te lezen in de aantrekke lijke U.K.-brochure. Zich bemoeien met de binnenlandse aan gelegenheden van zijn gastheren schijnt een vast nummer te zijn geworden op het programma van president De Gaulle als hij een ander land bezoekt. Canada heeft dat ervaren en nu ook Polen, zij het in een wat beschaafder vorm. Bij een verkeersongeluk op de kruising Ossendamweg - Braamweg is de 30-ja- rige wielrijder R. K. uit Soest ernstig aan het hoofd gewond geraakt. Op ge noemde kruising kwam hij in botsing met een auto, bestuurd door de 23-ja- rige H. G. D. Met vrij ernstige verwondingen is de wielrijder naar Zonnegloren gebracht. In het verslag van de vergadering van de winkeliersvereniging werd o.a. mede gedeeld, dat het bestuur met Sint Nico laas was overeengekomen, dat hij ook door tussenkomst van het bestuur tot een bezoek bij particulieren uitgenodigd kon worden. Dit is niet juist; het bestuur heeft met Sint Nicolaas alleen een afspraak voor het bezoeken van winkels en instellin gen gemaakt. wisselbeker, nu definitief gewonnen door de Groen van Prinstererschoól, een door de gemeente Soest en een door de plaatselijke afdeling van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde geschonken spaarbank boekje beschikbaar. Het gemeentelijk spaarbankboekje werd gewonnen door Jan van Dijk, die van de Tuinbouw door Jolanda Maatman. De verdere prijswinnaars waren Geraniums Corrie van Dijk, Jan van Dijk, René Loohuizen, Ina Spijker, Co- by Taffijn en Martha de Boer, Eervolle vermelding Hans de Geus, Didi Berk hof en Herman Bruinenberg. Coleus Jolanda Maatman, Jan van Dijk, Anje Schuitema, Wieke Renes, Ank Lef erin k, Coby Taffijn, Gerard Logtenstijn, Manus Rouwendaal, Jacob Schuitema en Hans van der Veer. Eer volle vermelding Gert Tak en Bert van Dasselaar. Begonia Jan van Dijk, Corrie van Dijk, Manus van Rouwendaal, Sijtje van der Veer, Coby Taffijn, Henk van Logten stijn en Fanny van Breukelen. Eervolle vermelding Jannie Versteeg en Sylvia Mooy. Thunbergia Jan van Dijk, Manus van Rouwendaal, Hans Loohuizen. Ank Le- ferink en Annemieke van Kooij. Eer volle vermelding Ali Lefennk. Afrikanen André van Klooster, Jan van Dijk en Erik van Dorrestein. Eer volle vermelding Gerard de Geus, Manus van Rouwendaal, Frits van den Hoven, Marietje Barneveld en Corrie van Dijk. Fuchsia Corrie van Dijk, Carla Vijf huizen. Ina Spijker, Coby Taffijn en Ineke Leferink. Eervolle vermelding Janneke van Bovenkamp, Annelies van Velzen, Elsje van der Laar en Bea van Dasselaar. Ageratum Corrie van Dijk, Wim Blom en Jan van Dijk. Eervolle vermelding Manus Rouwendaal en Martin van der Hoek. Veldboeket Anja Schuitema en Sijtje van der Veen. BloemschikkenJolanda Maatman en Bé van Amerongen. De prijzen van de inzendingen der huis houdscholen werden gewonnen door resp. Anneke Alberts, Corrie Zeeman en Yvonne Natter. De heer Th. M. Peet, directeur van de Sportstichting heeft bij het afzwemmen ter verkrijging van het zwemdiploma, er in zijn openingswoord op geattendeerd, dat zoveel kinderen het laten bij het behalen van het diploma A. Hij doet daarom een beroep op de ouders de kinderen toch ook minstens te laten opleiden voor het diploma „geoefend zwemmer." Het speet hem, dat van de bijna 700 gediplomeerden A in 1965 en 1966 er maar ruim 300 hadden doorgezet en het diploma B behaalden. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. P. Hilhorst is op de donder dagen 21 en 28 september a.s. verhinderd spreekuur te houden. Het bestuur van de R.K. Jongerensocië- teit verzocht ons mede te delen, dat de beatavond op zaterdag 16 september dus morgenavond niet in het Vereni gingsgebouw aan de Steenhoffstraat wordt gehouden, maar in het Sint Lud- gardisgebouw aan de Vredehofstraat 5. Eventuele verlegenheid met zijn uitspra ken hoeft men in Warschau minder te voelen dan in Moskou, want wat de Franse president in feite tot de Polen zei was: wees veel onafhankelijker van de grote voorman in jullie machtsblok, zoals ik dat ben ten opzichte van de V.S. Met andere woorden: loop niet voortdurend aan de leiband van de Sowjet-Unie. Stil zwijgend kan hij dan op zijn eigen hou ding wijzen als voorbeeld: hij redt het toch ook vrij aardig, vaak tegen de wen sen en verlangens van de V.S. in age rend. De Gaulle heeft gelijk dat thans ook in Oost-Europa mogelijkheden zijn voor een onafhankelijker politiek en het grote be wijs daarvan levert daar Roemenië, dat daarvoor geen lessen van De Gaulle no dig had. Maar de omstandigheden zijn ook wel wat anders. Roemenië heeft net als Frankrijk een economische ba sis voor zijn onafhankelijke koers. Bo vendien heeft hetook al weer net als Frankrijk geen territoiale moeilijk heden waarvoor het de Sowjets hard no dig heeft. Integendeel: als er al verlan gens zijn op dat gebied dan betreffen die door de Sowjets ingelijfd gebied, dat met beleefd vragen zeker nooit terug komt. Odcr-Neisse Voor Polen ligt dat alles heel anders. Het heeft in het oosten grote gebieden verloren aan de Sowjet-Unie, waarvoor het in het westen schadeloos werd ge steld met vroeger Duitse gebieden. Tot aan de befaamde Oder-Neissegrens. Die grens wordt vooralsnog niet erkend door West-Duitsland, minder uit hoop die nog ooit veranderd te krijgen dan wel als een achter de hand gehouden concessie bij het eventueel sluiten van een vredes verdrag alsof dat er na ruim twintig jaar nog veel toe doet. Maar dit niet erkennen van zijn west grens door de machtigste staat aan gene zijde is voor de Polen een onrustig ma kend idee, temeer daar ze zo hun erva ringen hebben met Duitsers, al sinds de middeleeuwen. De Gaulle erkent die Oder-Neissegrens weliswaar, maar tevens is hij een groot vriend van de bondsre publiek. En als de Polen van hem nu iets nodig hadden, dan was het minder een wijze les in zelfstandigheid dan wel bijvoorbeeld een erkenning, desnoods de facto, van Oost-Duitsland. Niet om het genoegen dat de Fransen daarmee het Oostduits bewind zouden doen, maar als teken dat het niet alleen de Sowjet-Unie is die zich onvoorwaar delijk heeft verplicht de westelijke grens van Polen te garanderen. 1939 Maar zover gaat De Gaulle nu weer net niet, waarschijnlijk omdat hij de vriend schap met West-Duitsland niet te zwaar kan belasten. Op zichzelf is dat wel redelijk overigens, maar het geeft wel weer een kantteke ning bij de onafhankelijke koers van Frankrijk. Het doen en laten van een staat wordt wel degelijk mede bepaald door de relatie tot anderen. Dat geldt voor de Fransen en dat geldt zeker ook voor de Polen, die zich met alle respekt voor De Gaulles politieke kracht ook nog goed herinneren dat in 1939 de vriendschap van Parijs ook niet zoveel betekende tegenover de Duitse in vasie. Een sterke macht die men te vriend houdt, betekent altijd meer dan een wijze raadgever op een afstand. KANTMAN Een oude vete tussen families van het Amersfoortse woonwagenkamp laaide maandagavond plotseling in Soest weer op, toen aan de Wieksloterweg de 22-ja- rige J. D. uit Amersfoort een schot loste op de 19-jarige J. B., die momenteel met zijn familie aan het Heezerlaantje ver blijf houdt. Maandagavond, tegen zes uur, naderde D. met zijn Volkswagen de woonwagen van de familie B. Een twintigtal meters voorbij het Heezerlaantje stopte D., stap te uit zijn auto en schoot met een vuur wapen in de richting van de 19-jarige J. B., die echter niet geraakt werd. B. vluchtte achter een hooiberg tot D. weer vetrokken was. De kogel drong de woon wagen van de familie B. binnen, ketste af op de kachel en drong tenslotte in de houten wand. Niemand werd gewond. Aan de hand van enkele getuigenverkla ringen kon later op de avond de 22-ja rige dader in Amersfoort worden aan gehouden. Hem zal poging tot moord ten laste worden gelegd. De vete tussen de beide families be staat overigens al geruime tijd. In ja nuari van dit jaar ontstonden in het Amersfoortse woonwagenkamp ernstige ongeregeldheden, waarbij de 52-jarige vader van D. ernstig door een pistool schot werd gewond. Ook een jongere broer van D. raakte daarbij gewond. Behalve met een pistool werd de twist toen ook met stenen en spaden beslecht. Het is duidelijk, dat het hier een ver geldingsactie betrof. Theodorakis, de componist van „Zorba the Greek", is door de junta-regering van Griekenland gevangen genomen en alle kranten hebben er vol van gestaan. De junta heeft zelfs alle moeite genomen om duidelijk te maken, dat de musicus niet zou zijn gemarteld, laat staan reeds vermoord, maar zich in goede welstand bevindt. De publieke opinie maakt zich druk om het lot van een componist van gezellige muziekjes, maar achter dit alles schuilt het verzet tegen de gang van zaken in een zogenaamd democratisch land, een NATO-bondgenoot, dat thans tot een militaire diktatuurstaat geworden is. De situatie in Griekenland is niet over zichtelijk. Enerzijds bestaat er een dui delijke militaire dictatuur, anderzijds verklaart die zich duidelijk te richten tegen communistische dreiging. Maar zo zwart-wit liggen de problemen niet. Met de herinnering aan de burgeroorlog, het verzet tegen het streven om van Griekenland een Sowjet-satelliet te ma ken, nog vers in het geheugen, is voor velen in Griekenland alleen al het woord „communist" een vloek. In het bijzonder geldt dat voor het leger, dat in deze strijd een groot aandeel had. Het leger, trouw aan de koning, gold als het voornaamste bolwerk tegen iedere communistische infiltratie. Het leger Dat is natuurlijk heel mooi, maar vooral in een land zoals Griekenland kan op die manier het leger de steunpilaar worden van een conservatieve groep, die zich niet alleen tegen het communisme keert, maar onder deze vaan oek tegen waar lijk democratische doelstellingen. In hoe verre men in Griekenland van echte de mocratie kan spreken, is ook nog maar de vraag. Iedereen doet cr zwaar aan politiek, in de koffiehuizen wordt «thans kan men zeggen: werd) vrijwel over niets anders gesproken, n aar er is zeer veel demagogie en propaganda bij. Voor al de oude Papanóreoe, de „man met de zilveren tong" wist de massa's op te winden. Omdat men in deze kringen het leger zag als een instrument in de hand van de reactie, probeerde men in deze situatie verandering te krijgen. Het leger moest in handen zijn van de regering. De vorst zou daarmee een zuiver constitutioneel vorst worden, met andere woorden: niet veel meer te vertellen hebben. En of Griekenland voor zo'n constitutioneel ko ningschap al rijp is, is ook de vraag. Dc coup De rechtse officieren zagen dit streven met zorg en beschouwden het als een complot tot omverwerping van de mo narchie. Een aantal „samenzweerders", onder wie de zoon van Papandreoe, werd gevangen genomen en zou worden be recht, maar dit is nog steeds niet ge beurd. Waarom niet? Hebben de aan klagers geen been om op te staan? Vre zen ze onrust onder het volk, wanneer eventuele vuile was zou worden buiten gehangen? Na een serie zetten op het politieke schaakbord, die de zaak er niet eenvou diger op maakten, grepen tenslotte de officieren naar de macht. De koning, duidelijk tussen de wal en het schip, plaatste zich (naar men zegt, met grote tegenzin) achter de coup der officieren en zo kreeg Griekenland een militaire dictatuur, met één burger in het kabinet om het gezicht te redden. Tal van politieke tegenstanders werden zonder vorm van proces gevangen gezet in een concentratiekamp. Wanneer ze beloofden zich van iedere politieke actie te zullen onthouden mochten sommigen weer vrij, maar velen weigerden dit. Boze kolonels Dit is zo een tijdje goed (nu ja, goed?) gegaan, maar de positie voor de junta wordt hachelijker. In de wereld rijst steeds meer verzet tegen dit dictatoriale gedoe. Het vaderland van Griekenlands koningin, Denemarken, heeft zich zó dui delijk uitgesproken, dat de kolonels boos zijn geworden en hebben besloten, alle handelsbetrekkingen met Denemarken te stoppen, waarmee ze overigens het meest in eigen vlees snijden. Koning Constantijn is zogenaamd naar de Expo Montreal gegaan, zonder al te veel drukte. Het eigenlijk doel van de tocht wordt gezien als de kans om achter gesloten deuren te beraadslagen met de machthebbers in Washington. Steeds duidelijker immers worden de beschuldigingen, dat achter deze militaire staatsgreep de Amerikaanse geheime dienst, de CIA, een hoofdrol heeft ge speeld. Dc koning Het heeft er alle schijn van, dat koning Constantijn thans op eigen houtje pro beert zijn positie te verstevigen en daar toe zal de junta, die hem thans als stro man gebruikt, moeten wijken. Dat is voor de kolonels geen prettig vooruit zicht, waarschijnlijk betekent het bal lingschap, en ze doen dus hun uiterste best om hunnerzijds hun positie zo sterk mogelijk te maken. Iets van de strijd kwam naar buiten toen oud-minister Averoff, die door de junta veroordeeld was, door de koning werd begenadigd. AVil de koning vast een paar staatslieden uitzoeken om straks een nieuwe rege ring te kunnen vormen? Voor Amerika, dat toch al omhoog zit met Vietnam, is het Griekse avontuur geen pretje. Men kan misschien de Ame rikanen ervan overtuigen, dat strijd te gen het communisme militaire dictatuur wettigt, maar Amerika's bondgenoten worden er niet hartelijker op. Niet slechts in Athene vraagt men zich met spanning af wat de toekomst zal brengen. In gebouw De Rank is woensdag weer de jaarlijkse Floralia-tentoonstelling gehouden van door de Soester school jeugd gekweekte planten en vervaar digde boeketten en bloemstukken. Burgemeester mr. S. P, Baron Bentinck, die de tentoonstelling opende, achtte het bijzonder waardevol, dat de jeugd op deze wijze liefde voor de natuur wordt bijgebracht. „Ons natuurgebied wordt steeds verder teruggedrongen. Wat ons aan natuur nog rest, moet zo zuinig mogelijk worden bewaard. Dat is in de eerste plaats een zaak voor de kinderen. Daarbij moeten de volwassenen op de achtergrond blijven", aldus de burge meester, die het daarom ook verstandig vond, dat de expositie niet in het bij zijn van de jeugd werd geopend, maar tijdens een „onder onsje", waarop naast het bestuur van de Floraliavereniging onder voorzitterschap van de heer v. d. Broek, leden van de plaatselijke tuin bouwafdeling, hoofden van scholen, de directeur van gemeentewerken, de heer v. d. Dussen en zijn voorganger, de heer Van Noesel aanwezig waren. Veel dank bracht de burgemeester aan de plantsoenendienst en aan verschil lende hoofden van dienst die hun mede werking aan de tentoonstelling niet tot het zuiver ambtelijke hadden beperkt. Voorts wees de burgemeester op de paedagogische waarde van deze expo sitie. Gezien het feit, dat de tentoon stelling reeds voor de 21e maal na de oorlog wordt gehouden, kwam de bur gemeester tot de conclusie, dat thans reeds een generatie opgroeit, die van huis uit eerbied voor de natuur is bij gebracht, hetgeen hij van grote bete kenis achtte. Da voorzitter van de Floraliavereniging, de heer v. d. Broek (chef van de ge- mèrtelijke plantsoenendienst) zei, dat 32£ planten in zeven soorten op de sclp.:n waren verspreid. Daarvan zijn er «slechts 360 op de tentoonstelling te rugkomen, hetgeen neerkomt op on geveer 11 Als gebruikelijk waren als prijzen een

Soester Courant | 1967 | | pagina 1