ÉPÉ FUGERS RIJWIELEN I. D.v.VUGT M. TIJSSEN p^rïT.ya DURE AANHAN KELIJKHEID IN GIBRALTAR DE GROTEN GAAN VOOR... MARIE ANT0INETTE HERMAN GORTER stierf 50 jaar geleden Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 DE SCHAT ONDER DE NOORDZEE Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 20 september Rouw- en Trouwkleding Een knappe, domme en ongelukkige koningin Ideale regenkleding voor bromfiets en rijwiel. Anoraks en poncho's. „Schatkamer van schoonheid" kalenders 1968 SMITS Pockethall-Boekhandel U.V.V.-provinciedag in Soest Britse economie vaart wel bij gasboringen Bloemen Liefde Gras Tis koof int honk „DHE NIJE" DHE NIJE Amersf. Radio- Storingsdienst Wij repareren iedere T.V. en iedere radio WERKSTER BRANS0N EUROPA N.V. pedicure, voetkundige en voetmasseuse WERKSTER ENGELS VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 nieuwe straatnamen. Voor straten in het Soesterveen worden de volgende namen voorgesteld: Weeg breestraat. Kamperfoeliestraat. Speen kruidstraat. Ereprijsstraat. Dovenetel- straat. Batelaarstraat, Valeriaanstraat, Varenstraat, Dotterbloemstraat, Pinkster bloemstraat, Boterbloemstraat en Veen besstraat. Oorspronkelijk lag het In de bedoeling de straten naar vroegere bur gemeester te noemen, doch daar dit aan tal onvoldoende is, stelt men voor aan de straten namen van bloemen en plan ten te verbinden. muziekkorpsen krijgen bijdragen. De Soester muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia", de muziekvereniging „Soesterberg" en het ..Groot Gaesbeeker- of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest" hebben van de gemeente een bij drage verzocht voor aanschaffing van nieuw instrumentarium. De P.V.O. wil bovendien overgaan tot oprichting van een jeugdorkest. B. en W. zullen voor het op de kapitaaldienst beschikbare bedrag van 14.000,als volgt te verdelen: P.V.O. ƒ6.500,—; Mu ziekvereniging „Soesterberg" 6.500,en Groot Gaesbeeker Gilde 1000, BRANDBLUSMIDDELEN IN SCHOLEN Een door de commandant van de brand weer ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in praktisch alle scho len onvoldoende blusmiddelen aanwezig zijn. B en W. stellen voor voor de aankoop hiervan een bedrag van ƒ20.900,be schikbaar te stellen. VOOR ALLE TAKKEN VAN SPORT. De grootste sportzaak van het Gooi. Nieuw Baarnstraat 39, Baarn, teL 2490. GELDLENING VAN 306.000,—. De gemeente heeft een aanbieding ont vangen tot het verstrekken van een on derhandse geldlening groot 306.000, tegen een rente van 6V« °/o. De opbrengst van deze geldlening is bestemd voor de bouw van een christelijke school voor g.l.o. te Soest-Zuid. B. en W. stellen voor tot het aangaan van genoemde lening. AANSCHAFFING LEERLINGENSETS B. en W. stellen voor 15 leerlingensets aan te kopen voor de openbare school voor u.l.o. Hiervoor is een bedrag van ƒ1000,— nodig. VERLENGING ONTRUIMINGS TERMIJNEN De ontruimingstermijnen van de onbe woonbaar verklaarde woningen Nieuw- straat 8 en Nieuweweg 116 zullen spoe dig verstreken zijn. Daar er geen enkel uitzicht bestaat de bewoners aan an dere woningen te helpen stellen B. en W. voor de ontruimingstermijnen met één jaar te verlengen. WATERVOORZIENING SOEST De N.V. Arnhemsche Waterleiding Maat schappij te Arnhem heeft de overeen komst, die tot 1 januari 1968 loopt, be ëindigd. B. en W. stellen voor een nieuwe over eenkomst aan te gaan met het Water- lei d in gbe drijl~Mid den-N edetLandL. BATIG SALDO IN 1966 Omdat in 1967 nader ealgemene uitke ringen uit het gemeentefonds zijn ont vangen, wordt het netto batig saldo van 1966 op ƒ425.760,63 geraamd. HYPOTHEEK CONSUMPTIEVE KREDIETEN Inwoners, wier inkomen ligt beneden de normen, gesteld in de Algemene Bij standswet en in verband met hun ver mogenspositie niet in aanmerking komen voor bijstand krachtens deze wet en aan onroerend goed slechts in eigendom heb ben het zelfbewoonde huis, kunnen op voorstel van B. en W. in aanmerking komen voor hypotheek consumptieve kre dieten. Laanitrmat 55 Telefoon 2783. Baarn Gd NOORS PJ KER TEL.2982 5DE5TEPBERGSE5TR 26 Franco haha, Lizzie olé. Dat was een van de vele leuzen die in de straten van Gibraltar te lezen stonden toen de be volking van het referendum zondag een feestdag maakte. En die verachting voor het Spaanse staatshoofd en die familia riteit met de Britse koningin Elizabeth kwam ook in de uitslag tot uiting. Niemand had daar trouwens aan getwij feld. Generaal Franco zeker niet, die het uitschrijven van deze volksstemming als een belediging en een uitdaging be schouwt. En aangezien het ook zo be doeld was, rekent Gibraltar al vast op een nieuwe Spaanse wraak, die ze in vertrouwen op Londen glorieus menen te kunnen weerstaan. De Spanjaarden belemmeren al het grensverkeer, waardoor vooral het toe risme lijdt: niemand komt voor de schoon heid van Gibraltar van daaruit wil men ook een stuk Spanje zien en dat wordt tegen gegaan. Het vliegveld in de neutrale zone tegen de Spaanse grens aan mag alleen maar gebruikt worden zonder over Spaans gebied te vliegen, wat alleen kan bij gunstig weer maar het weer is bijna altijd gunstig. Poort dicht Ernstiger voor Gibraltar wordt het in de toekomst. Franco is druk doende de duizenden Spanjaarden die nu in de ha ven van Gibraltar werken, arbeid in eigen land te verschaffen. En zodra dat voor elkaar is, zal ongetwijfeld de grens dicht gaan. Waardoor voor Gibraltar het probleem ontstaat waar dan de werk krachten vandaan te halen. Uit Marokko? Dat zou kunnen, maar het is de vraag of koning Hassan daarvoor voelt. Het schijnt dat hij juist belang heeft bij de verspaansing van Gibraltar omdat hij volgens hetzelfde recept dan een paar overgebleven Spaanse kolonies in zijn territoir kan opruimen. Volgens sommigen is in die zin zelfs al een af spraak gemaakt tussen Madrid en Rabat. En dan heeft Gibraltar voor een groot deel de functie van smokkel-centrum overgenomen van Tanger, sinds dat een Marokkaanse en geen vrijhaven meer is. Daar kan Franco minder tegen doen, tenzij hij een blokkade wil beginnen en daar is weinig kans op. Lastig Gibraltar leeft vol vertrouwen op de Britten. Maar hoe roerend die aanhan kelijkheid ook is voor Londen, zo erg blij is men er daar ook niet mee. Het imperium is al danig geslonken en Lon den is druk doende ook de laatste resten te slopen, bijvoorbeeld in Aden. Een man als Wilson weet trouwens maar al te goed dat met dergelijke emotionele zaken geen politiek te maken is. En in feite is Gibraltar meer een last voor Londen dan iets waarop het erg gesteld is. Of op de lange duuf "de Britten dan ook bereid zullen zijn zich te verweren tegen de Spaanse aanspraken, is minder zeker dan Gibraltar nu gelooft. De lo gica is trouwens met Franco: het gebied is zeker Spaans. Dat de bevolking Brits is kan evenmin worden volgehouden; de eerste minister heet Sir Joshua Hassan, de minister van voorlichting Guy Stagnetto niet be paald Engelse namen. De bevolking is inderdaad ook een merkwaardige men geling van Arabieren, Maltezen, Levan- tijnen, Italianen en wat verder langs de kust van de Middellandse Zee gevonden kan worden. Wat de Britten betreft had den de bewoners van Gibraltar nog geen twintigduizend zich voor onaf hankelijkheid mogen uitspreken, teneinde het dan verder zelf maar uit te zoeken. drijven in moeilijkheden komen, heeft de minister van economische zaken evenwel zijn ambtgenoot van defensie kunnen overtuigen. Helaas blijft er nog wel een aantal beperkingen bestaan. Het ware te wensen, dat onze militaire overheid nog meer oog zou krijgen voor de belangen van onze economie en niet alleen de grote zakenlieden met eigen vliegtuig toestaat op defensieterrein te landen, maar ook een beter binnenlands lucht- lijnverkeer mogelijk maakt. Dan kunnen kleine zakenlui zich ook eens snel ver plaatsen zonder weer door de grote con cerns te worden uitgerangeerd. Onverwachts heeft de minister van de fensie goed gevonden, dat acht militaire vliegvelden in ons land worden open gesteld voor burgervliegtuigen. Te lang zijn de militaire vliegvelden ge sloten geweest voor anderen. Nu er be- BELASTINGVRIJ INKOMEN Hoe hoog is het belastingvrije inkomen 1964- '66 van een ongehuwde boven de 65 jaar? Antwoord: De nog juist onbelaste inko mens bedragen in uw geval, rekening gehouden met de ouderdomsaftrek waar op u over 1965 en 1966 recht hebt: voor 1964 2699,—, 1965 ƒ3140,—, 1966 3950,-. Voor 1965 komt daar nog bij dat de be lastingbedragen, kleiner dan 100,niet worden ingevorderd, behalve dat geen teruggave wordt verleend indien loon belasting is ingehouden. Voor 1966 komt daarbij dat de belasting over een inko men, kleiner dan 4281,(dus t.e.m. ƒ4280,—) niet wordt ingevorderd, even eens behoudens het geval dat loonbelas ting is ingehouden. In beide gevallen krijgt men derhalve de loonbelasting niet terug. NAAMSVERANDERING Naar ik meen is de procedure voor naamsveran dering niet lang geleden vereenvoudigd. Maar ik ken noch de oude, noch de nieuwe procedure. Zoudt u mij daarover willen inlichten? Antwoord: Wij veronderstellen dat u doelt op verandering der geslachtsnaam. Hiertoe moet men een rekwest indienen bij h.m. de koningin. Meerderjarigen, welke niet onder curatele gesteld zijn, hebben hiertoe geen toestemming van hun familie nodig. De kosten zijn af hankelijk van de welstand van de aan vrager. FRANS FERDINAND Wat is er van de kinderen van Franz Ferdinand van Oostenrijk geworden? Antwoord: De drie kinderen van de aartshertog Franz Ferdinand zijn Sophie, geboren 1901, Max, geboren 1902 en Ernst geboren 1904. Dr. Max Hohenberg is in 1962 gestorven. Evenals zijn broer is hij tijdens de nat socialistische periode in hechtenis geweest en genoot hij bij alle democratische partijen de meeste hoog achting. Voor zover bij de Oostenrijkse ambassade bekend is zijn Ernst Hohen berg en zijn zuster Sophie thans in We nen woonachtig. FAILLISSEMENT Als iemands zaak failliet gaat, wat mag de betrokken per soon dan behouden, indien de eigendom men moeten worden verkocht? Antwoord: Op de regel, dat het faillis sement het gehele vermogen van de schuldenaar omvat, bestaan enige uitzon deringen: a. Zaken welke niet voor uitwinning vatbaar zijn, o.a. bed, beddegoed en kleren, ook van inwonende kinderen, gereedschappen van ambachtslieden, de voorraad spijs en drank in huis, dienende voor het huisgezin voor een maand, boeken betrekking hebbende tot het beroep van de schuldenaar tot de som van ƒ200,—. b. Persoonlijk inkomen, doch alleen in dien en voor zover de rechter-com- missaris bepaalt, dat deze buiten het faillissement vallen. c. Inkomsten verkregen van kinderen, wettelijk onderhoud, vruchtgenot van kinderen of wat daarvoor in de plaats is gesteld. Een en ander is geregeld in de Faillisse- mentswet, het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering en enige andere wetten. Volgend jaar zal het 175 jaar geleden zijn, dat de gemalin van de Franse ko ning Lodewijk XVI onder de guillotine het leven liet. Rondom de figuur van Marie Antoinette hebben zich veel verhalen en praatjes, romantiek, leugen en laster geweven, zodat zij veelal niet in het rechte licht is komen te staan. Feit is, dat zij niet alleen slachtoffer is geworden van haar eigen fouten en domheden, maar vooral ook van de vele intriges, die aan en rondom het corrupte hof welig tierden. Maria Antoinetta Josepha Johanna werd op de 2de november van het jaar 1755 als dochter van keizer Frans I en zijn gemalin Maria Theresia te Wenen gebo ren. Nadat zij een prima opvoeding had genoten, trad zij al op 15-jarige leeftijd in het huwelijk met de Franse kroon prins. Dit vroege huwelijk is haar ontwikkeling stellig niet ten goede gekomen. Zij is tenslotte altijd maar een onontwikkelde vrouw gebleven, die bovendien een na tuurlijke domheid bezat, wanneer het ging om het nemen van allerlei beslis singen. Dit heeft mede geleid tot de vele moeilijkheden, welke Marie Antoinette in haar korte leven heeft ondervonden en welke uiteindelijk resulteerden in haar tragische val en dood. De knappe koningin Marie Antoinette onderscheidde zich by haar gebrek aan geestelijke capaciteiten oor opvallende uiterlijke schoonheid en bevalligheid. Ook dit heeft tot heel wat moeilijkheden aanleding gegeven. In mei 1774 aanvaardde haar echtgenoot als Lodewbk XVI 't Franse koningschap. En Marie Antoinette nam al spoedig een actief aandeel in de politieke besognes. Om te beginnen schafte zij de aan het hof heersende strenge etikette af. Maar door haar vrije levenswijze bezorgde zij zichzelf een slechte naam. Het heette dat de koningin slechts voor haar eigen genoegen en ter wille van haar vele gunstelingen leefde. Toen bovendien pas na acht jaar het eerste kind werd geboren, gaf dit lasteraars aanleiding, de goede zeden van de koningin in verden king te brengen. Vooral haar zwagers schijnen er belang bij te hebben gehad, hun schoonzuster in opspraak te bren gen. En de laster deed zyn werk. Het volk sprak smalend over „rAutrichienne" (de Oostenrijkse) en over „madame déficit" (mevrouw „tekort"), dit laatste wegens haar geldverspilling, die er stellig ge weest is, maar die even stellig in de volksmond zwaar werd overdreven. Aan de val van de minister van financiën Turgot, die o.m. de uitgaven van het hof beknotte en later een hele reorganisatie van het landsbestuur wilde doorvoeren, heeft Marie Antoinette meegewerkt. Het halssnoer Een van de dingen, die de koningin het meeste kwaad hebben gedaan, is wel ge weest het befaamde en beruchte hals snoer-proces. De zaak was in het kort deze. Jeanne de Luz de Saint-Remy, een meisje van lage komaf, verscheen als bedelares, tezamen met haar broer en zus, in Parijs. De kinderen werden lief derijk opgenomen en verzorgd door gra vin Boulainvilliers. Jeanne ging er ech ter op een goede dag vandoor en kwam in contact met de arme avonturier graaf Lamothe. Het tweetal trouwde en nu begon een leven van avontuur en be drog, van leugen en intrige. Jeanne wist een jaargeld los te krijgen van de prins-kardinaal De Rohan. Ook trachtte zij met haar knappe gezichtje ingang te vinden bij de hogere kringen, maar dat lukte niet. Het enige wat zij bereikte was verhoging van haar jaar geld. Maar tevens deed zij de ontdek king, dat De Rohan verliefd was op ko ningin Marie Antoinette. 1.600.000 llvres Dit nu wist Jeanne de Lamothe uit te buiten op een zo geraffineerde en doel treffende wijze als bijna met geen pen valt te beschrijven. In elk geval zag zy kans met behulp van vervalste brieven en handtekeningen van Marie Antoinette De Rohan ervan te overtuigen, dat de koningin wel iets voor hem voelde. De Rohan was aan de vermeende vriend schap verplicht, grote sommen geld aan de koningin te verschaffen sommen die door het echtpaar De Lamothe wer den gebruikt om goede sier te maken. Een tweetal juweliers wilde graag via deze „vertrouwelingen" van het hof een kostbaar halssieraad, ten bedrage van 1.600.000 livres, aan de koningin leveren. Maar toen de juweliers na lange tijd nog geen betaling ontvingen, werd de zaak verdacht, volgde een proces en kwam Jeanne's oplichting uit. Veroordelingen volgden, maar de naam van de koningin leed er weer danig schade bij. Op weg naar de revolutie Intussen begonnen de onrust en de on lusten in Frankrijk steeds meer toe te nemen. En geen wonder, sociale misstan den en een schatkist die zich in de meest deplorabele toestand bevond, ver schaften voor dit alles een welige voe dingsbodem. Loménie de Brienne, eerst door invloed van Marie Antoinette tot controleur-ge neraal van financiën benoemd, moest het nu ontgelden. Toen de geldnood steeds groter werd, volgde eveneens op aan houdend aandringen van de koningin, zijn ontslag. Maar intussen werd door het volk de schuld voor de geldnood met name aan Marie Antoinette geweten. Toen werd op 14 juli 1789 aan de opgekropte gevoelens van de Parijzenaars lucht gegeven in de bestorming van de Bastille. Het sein voor de revolutie was gegeven. In het najaar nam de koninkiyke familie intrek in de Tuilerieën, waar zij door de achterdochtige bevolking angstvallig werd bewaakt Een poging om te ont vluchten, vooral door Marie Antoinette's gunsteling Fersen georganiseerd, misluk te. Pogingen om andere Europese naties voor het lot van Frankrijk te interes seren, hadden een averechtse uitwerking. Het slot: de guillotine Tijdens de opstand van 20 juni 1792 stond Marie Antoinette haar echtgenoot trouw ter zijde. Eveneens vergezelde zy KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 Vandaag is het vUftig jaar geleden, dat in Brussel een Nederlands dichter over leed, die ais de belangrijkste man van de Beweging van Tachtig wordt beschouwd. Een periode uit de geschiedenis van onze poëzie waarin een herleving van de dichtkunst plaatsvond die b(jna enig in zyn soort is. Namen als Verwey, Kloos en Van Eeden z(|n er onverbrekeiyk mee verbonden. De In 1864 geboren Hervan Gorter zal er ook byhoren, nadat hy in 1889 debuteert met het werk „Mei" dat door velen een hoogtepunt in de Nederlandse poëzie ge noemd zal worden. Het beschryft de geschiedenis van een meisje „Mei" genaamd, een van de twaalf zusters, die in een bootje uit zee komt aandryven. Ze is sterfeiyk, ze ziet haar dode zusje „April" voorbydragen en het gedicht dat uit drie Zangen bestaat, be schryft haar tocht door het Hollands landschap. Het is Gorters meest bekende werk, zo bekend dat veel van zyn latere werk er door overschaduwd wordt. tionele vast tracht te leggen in klanken en ritme heeft geen verdere ontwikke ling en Gorter beseft dat nogal plotse ling. Hy begint met de wijsbegeerte door Spi- noza's Ethica te vertalen, maar dit be vredigt hem niet. Beter voelt hy zich thuis in het socialisme, nog later in het communise. Het socialisme beleeft hij anders dan Adama van Scheltema of Henriëtte Roland Holst. Voor Gorter De jonge Gorter studeert in Amsterdam klassieke letteren en wordt daarna le raar te Amerfoort. Deze ervaringen heb ben weinig met zyn dichterschap te ma ken, uit zijn verzen biykt veel beter wat hem in zyn leven achtereenvolgens bezighield en beroerde. In „De Nieuwe Gids" wordt de Eerste Zang van „Mei" gepubliceerd, een werk waarvan Stuiveling zei dat dit „het on geëvenaard hoogtepunt in de poëzie van '80" was. Ook Kloos heeft ervan ge proefd, hij betitelt het als „een schat kamer van schoonheid, onultputteiyk als de Natuur". Mei komt in de Eerste Zang uit zee aan- driji'en, reeds dan wordt haar sterfe lijkheid aangeduid door het zien van haar dode zuster April. In Zang Twee bevindt ze zich in zuidelyker streken, waar ze de god Balder ziet en weer ver liest, waarna ze een speurtocht begint die tot in het paleis van Wodan voert, waar ze hem terugvindt. Maar hun ge luk kan slechts tydelyk zyn, niets ster- feiyks kan zich verbinden met het eeu wige en in Zang Drie worden haar laat ste dagen beschreven en haar dood. Men heeft veel gegist naar de diepere achtergrond van „Mei", maar Gorter zelf zeg terover dat hy iets heeft willen ma ken van veel licht en met mooie klank, maar verder niets. Zwarte nacht Ongeveer in 1890 begint er een nieuwe periode in Gorters poëzie, waarvan hij zelf zegt dat hij alles wat hij zintuigelij k beleefde met het uitschakelen van zijn geest onmiddeliyk wilde verklanken. Dit brengt hem nogal in verrukking, maar juist in die tijd schrijft hij een ander hoogtepunt uit zyn oeuvre en de aan leiding is de dood, de verdrinksdood van de zangeres Anna Witsen. Het wordt een van de aangrijpendste verzen uit de lite ratuur. Maar deze periode waarin Gorter het zintuigelyke verbonden met het emo- biyft het een visioen van een mens uit de toekomst, gelukkig en harmonisch. Ook als politicus en dichter is hy één, maar een partijgenoot van hem zegt hem na een politieke redevoering dat hij naar huis moet gaan en (na Mei) juni, juli, augustus en september moet gaan dich ten. Tegenhanger In zyn latere leven heeft Herman Gorter geprobeerd een tegenhanger van zyn jeugdwerk „Mei" te schrijven. Een poging om zijn latere levenshouding een poë tische vorm te geven. In 1912 verschijnt het later nog uitgebreid tot 12.000 verzen tellende „Pan", waarin de god van de liefde en muziek het Gouden Meisje ont moet, een meisje dat de nieuwe mensheid vertegenwoordigt of belichaamt. Hoewel dit werk prachtige episoden be vat, wordt het als geheel niet als ge slaagd beschouwd. Dat zyn houding ook tegenover de Beweging van Tachtig ver anderd is beschrijft hijzelf in een essay „Kritiek op de literaire beweging van 1880 in Holland". Na zijn dood verschijnt „De grote dichters", waarin naar voren komt hoe hij Dante, Vondel en Shakes- peare vanuit een marxistisch standpunt beschouwt. Als men Gorters hele werk beschouwt, valt het op dat hy toch zyn gehele le ven door steeds weer ontroerd wordt door de schoonheid die hem zijn prach tigste verzen laat schrijven. De schoon heid van het meisje, de toekomstige mens, de liefde en de natuur. Zyn verzen hebben een blijvende plaats in de Nederlandse literatuur van om streeks de eeuvrtvisseling ingenomen. Onze collectie Is nog mooier dan voorheen. Maakt, nu de collectie compleet is, uw keus. Ook voor verzending naar familie en relaties over zee, is dit het juiste mo ment Steenhoffstraat hoek Raadhuisstr. Telefoon 2761. hem op de 10de augustus naar de Natio nale Vergadering. De 13de augustus werd het koninklijk gezin opgesloten in de Temple. Hier betoonde de zo zeer ver guisde koningin zich een trouw echtge note en moeder. In januari 1793 begon het proces tegen de koning en de koningin en toen werd zy ook van haar man gescheiden. Nog slechts één keer. kort voor de terecht stelling, heeft zy hem weergezien. In juni ontnam men aan de geplaagde vrouw ook naar haar kinderen. Zijzelf werd eenzaam opgesloten. Een poging om haar te doen ontvluchten, mislukte. De 4de oktober onderging Marie Antoi nette een geheim verhoor en de 14de van dezelfde maand werd zij voor de revolutionaire rechtbank gedaagd. De te gen haar ingebrachte beschuldigingen waren grof en velerlei: samenspanning met het buitenland, aansporing tot bur geroorlog en onzedelyke praktyken met haar eigen zoon. Marie Antoinette ver dedigde zich moedig en met gratie. Te gen de laatste beschuldiging sprak zij het emotionele woord: „Ik beroep mij op alle aanwezige moeders, of zulk een mis daad mogeiyk is!" Desondanks werd Frankrijks koningin veroordeeld en liet zy de 16de oktober 's morgens om vier uur haar hoofd on der de valbyi. op twee na grootste aardgasreservoir ter wereld aangeboord. Men schat de voorraad gas op 550 tot 1100 miljard kubieke meter. Zij zijn voldoende om tientallen jaren volledig in de toene mende gasbehoefte van het Britse Ko ninkrijk te voorzien. Op dit ogenblik zyn ruim zestig maatschappijen tot vijf entwintig afzonderlyke groepen samen gebundeld, die elk naar nieuwe gas- velden zoeken. Er zullen dit jaar on geveer vijftig proefboringen worden verricht, voornamelijk in Britse wate ren, a raison van 6,5 miljoen gulden per boring. De Britse schatkist vaart wel bij deze aktiviteiten. De oliemaat schappijen betalen 6.250 (ongeveer ƒ62.500,per jaar aan boorr echten voor elk blok van honderd vierkante mijl, waarvoor zy de expoitatierechten hebben verworven. In het Britse deel der Noordzee bevinden zich meer dan duizend van deze blokken. De maat- De provinciale dag van de Unie van Vrouwelijke Vrijwillgiers zal dit jaar op donderdag 28 september in Soest worden gehouden en wel in het wljk- gebouw van de Emmakerk aan de Re- gentesselaan. Na een welkomstwoord door de voor zitster van de afdeling Soest, mevr. J. M. van Ginkel-Mohrman en de ope ning door de gewestelijke president*, mevr. E. M. C. Wynbeek-Van Buuren, zal de adjunct-directeur van het Ko ninklijk Blinden Instituut te Bussum, de heer E. C. van der Kley een causerie houden over het onderwerp „Opvoeding en onderwijs van blinden". Vervolgens zal mevr. C. W. Meyeraan- Campagne iets vertellen over de ont wikkeling van het ziekenhuis werk. 's Middags staat een toespraak door de voorzitster van de afdeling Baarn, mej. W. Gerritsen op het programma. Daar na zal een excursie worden gehouden naar het Cantonspark in Baarn, onder leiding van de hortulanus, de heer H. Muyser. schappijen dienen verder 12 Vi aan royalties af te dragen over al het gas dat door hen wordt opgespoord. Men neemt aan, dat tegen 1970 113 miljoen kubieke meter gas per dag uit de Noordzee naar Croot-Brittannië zal vloeien. Geslaagde boringen Tot nog toe hebben de helft van de Britse boorputten gas opgeleverd. Een zeer hoog percentage want het wereld gemiddelde van succesvolle boringen bedraagt één op veertig. Om deze bo ringen te kunnen uitvoeren beschikken de olimeaatschappijen over booreilan den, waarvan de bouwkosten tot 35 miljoen gulden kunnen oplopen. De exploitatiekosten zijn evenmin aan de lage kant nl. zo'n 70.000 gulden per dag. Vrijwel nergens ter wereld zijn de ge varen van het boren zo groot als bij de booraktiviteiten in de Noordzee. Hoe wel de zee byna nergens dieper dan negentig meter is en wind, golven, stro mingen en koude evenmin erger zijn dan elders, treft men al deze omstan digheden op geen enkele plek ter we reld in een zo verwoestende en onbe rekenbare combinatie aan. In amper drie uur tijds kunnen hier woedende stormen opsteken, die dagenlang kun nen aanhouden. Lloyd's heeft in nog geen dire jaar tijd aan de oliemaat schappijen meer dan drie miljoen pond aan schade-uitkeringen betaald. Reden waarom de verzekeringspremies voor booreilanden en drijvende boorinstalla ties drastisch zijn verhoogd. Voor een platform ter waarde van 35 miljoen gulden kan de premie 3,5 miljoen gul den per jaar bedragen. Aanvullende verzekeringen voor de bemanning en uitrusting kunnen dit bedrag nog tot vier miljoen gulden doen oplopen. Goudmyn Toen Groot-Brittannië in de zomer van 1964 na jaren van juridisch touwtrek ken de wet had ondertekend, die was opgesteld om de boorgebieden interna tionaal vast te stellen, stortte dit land zich met spoed in de aardgasrace. Na dat in het Britse deel een reeks van suksesvolle boringen had plaatsgevon den, kon Sir Henry Jones, de voorzit ter van de Britse Gasunie tevreden rap porteren „dat de Noordzee weieens een van de goedkoopste brandstofreservoirt zou kunnen blijken te zijn". Gezien de Britse suksessen zou he< wenselijk zijn, indien binnen niet al te lange tijd een dergelyk geluid ook van Nederlandse zijde zou kunnen worden vernomen. Niet alleen vanwege het be zit van de eventuele aardgasvoorraden, doch ook voor de werkgelegenheid, dl# door de booraktiviteiten voor grote en kleine toeleveringsbedrijven wordt ge schapen. In Groot-Brittannië zyn hier door zelfs talloze dode en zielloze ste den en dorpen aan de oostkust tot nieuw leven gebracht. Nederland heeft tot nog toe haar deel van het continentaal plat onaangeroerd gelaten. Niet omdat geen enkele olie- maatschappy geïnteresseerd is in de eventuele oliebronnen of gasbellen, die zich onder de zeebodem zouden kunnen bevinden, doch door de vertraging, die is opgetreden door enkele meningsver schillen tussen de regering-Cals en de oliemaatschappyen. Alhoewel sinds en kele weken door de huidige regering de inschrijving voor de verdeling van de „blokken" is opengesteld, kunnen vóór 1968 geen exploratie-aktiviteiten worden verwacht. Dit in tegenstelling met het Britse deel van de Noordzee. Wat is daar tot nu toe bereikt? Om te beginnen hebben de Britten het smeedijzeren kandelaars/kronen hollands handhoutwerk koof keramiek opoes romantiese bollen APART KINKY KOOF Voor de bloemenkinders: horloosjebandje. suède 3.95 99 99 de lieve kunsthandel enne onze pryzen zyn uiterst lief. Laanstraat 18a, Baarn. Vermeerstraat 81 Amersfoort - TeL 17177 Voor het schoonhouden van kantoren zoeken wij een: voor enkele uren per dag. Werktijden nader overeen te komen. Aanmelden: Manufacturers of Ultrasonic equipment. Energieweg 2 - Soest. Telefoon (02155)-5551. Nieuwe en gebruikte NAAIMACHINES. Naai machinehandel LEER TOUWER, Beukenlaan 41, telefoon 3531. Gediplomeerd Tel. 02955 or 3695 Behandeling bij U aan huls Gevraagd voor 2 halve dagen per week. Mr. M. D. Ph. van der Werf, Driehoeksweg 4 - Soest Telefoon 6958. Wast uw auto zonder borstels by de AUTOWASSERETTE. Nieuwstraat 13. Conversatielessen door Engelse dame. Gevorderden, zowel als beginnelingen. Bylessen voor scholieren en studerenden. Vertaalwerk. TEN BRINK, Noorderweg 5, tel. 3505. BLOEMBAKKEN - vazen tuinschalen - potten, in aardewerk, asbest, plastic en bont. Tuintofeo Van Drie, Amsterdamsew. 139, Amersfoort, teL (03490)- 17031 Laat al uw TYPE-, STENCIL- en FOTO- CO PIEER WERK verrich ten door Reprodoktle- kantoor Kok-Staal, Prins Bernhardlaan 46. Telefoon 2433. T.V. SERVICE voor alle merken. Reparaties vlug, veilig en vakkundig. C. v. d. Berg, Ooster straat 34, Baarn, telefoon 02954-4235. Parana-pine wandschroot- jes, 6i/2 cm. werkend, a 70 ct. per meter (dat is 11,per m2). Pracht sortering In red- wood en redceder. Dekowand in oUjf-essen (275 x 122) in teak (295 x 122) k 12,per m2. Goldwood deurplaten a ƒ8,50 per plaat Mahonie deurplaten a 9,50 per plaat. Grote sortering deurplaten in prachtige houtsoorten. NUHOF, Jacob van Lenneplaan 15, Baarn, tel. 02954-3462. Laat uw SCHOORSTEEN VEGEN door de vakman. J. H. SCHLEBAUM. Erkend schoorsteenveger en rook verdry ver. Troel- strastraat 2, telef. 3732. ELECTROLUX STOF ZUIGERS vanaf 188,—. Ook voor onderdelen en reparaties. Service-station VAN SCHALKWIJK. Steenhoffstraat 55, Soest, telefoon 2906. Hardhouten voordeuren, keuze uit 10 modellen, ook op maat te leveren. Aluminium garage-kan- teldeuren in 4 maten. Vurenhouten garagedeure. ƒ90,per stel. 40 model len moderne raamkozyne- Betonschutting goedkope" en sterker dan hout. Plastic riool in 2 maten met alle hulpstukken. NUHOF, Jacob van Lenneplaan 15, Baarn, teL 02954-3462.

Soester Courant | 1967 | | pagina 3