MIKIMO KINDER-MODESHOW Kleuren Televisie Weer met vakantie naar Egypte en Israël MARCHAL HAARMODE GALERIE „SOESTDIJK" PROLONGEERT EXPOSITIE NAAR NIEUW EVENWICHT LI KUNT NIET ALLES WETEN! V. S. ten Haaf 55 jaar actief in toer- en rensport Krabbels van Knelis Meningen van lezers VERBETERING WASSEN STOMEN De speciaalzaak in blijetijds-, baby- en kinderkleding, houdt een grote op woensdag 20 september in De Rank, Voor horloges Uw RiOORBER sfaat klaar b'j ,BE O0ÜBEM SNAAR" KOM WASSEN BIJ DE Genadelozen i VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 EDE - TELEFOON (08380) 1 00 50 PHILIPS SPECIAALZAAK Soesterbergsestraat 18. Aanvang 's middags 2.00 uur - 's avonds 7.30 uur. Uw kleine kinderen kunt U met een gerust hart meenemen. Zij worden tijdens de show aangenaam bezig gehouden met een poppenkastvoorstelling etc. Toegangskaarten kunt U afhalen aan de zaak, GALLENKAMP PELSWEG 11, SOEST-ZUID, TELEFOON 6286. De ledenexpositic van de Soester Kun stenaarsvereniging „Arti-shock" (Molen straat 52) wordt met 2 dagen verlengd. Bezoekers kunnen nog zaterdag en zon dag 16 en 17 september van 3-5 uur te recht en vanavond natuurlijk van 7 tot 9.30 uur. De variatie is wederom groot en aan trekkelijk. De beeldhouwer Gijs Batelaar vult de ruimte van de eerste zaal met o.m. een machtige „Haan", een knap „Meisje", het reliëf ,.De 4 Heemskin deren" en „Schepen" (ontwerp voor een fontein). Fred Bosschaart toont bijous. Herman Egtbers, eveneens uit Baarn, laat twee beelden zien: „Vietnam" en „Albert Schweitzer". Van Frans Jansen uit Laren zijn er 10 foto's waaronder de prachtige vergroting waarmee hij onlangs een reis naar Amerika won. „Leest in beweging" is een opvallend beeld van Egbert Joosten uit Eembrugge. Carla Klein toont poppen met koppen van pa- pier-maché. Hermien van der Horst be wijst vooral met haar „Portret" dat schilderen als liefhebberij een bijzonder goed resultaat op kan leveren. A. Mo lenaar uit Baarn is een anfbdidact. Hij schildert met felle kleuren („Land schap"!) De collages van Victor Nieu- wenhuys zijn subtiel en decoratief. Otto Prinsen, die in oktober samen met Emmy Eerdmans al zijn werk tentoonstelt, ex poseert zijn „Haven van nu", waarmee hij deze zomer de Amsterdamse Haven- prijs won. Zijn houten beeld „Gerechtig heid" (nr. 100) is erg mooi. Rien de Rol ler is aanwezig met drie abstracte schil derijen. Walther Schoorel munt als gra ficus uit door houtsneden op groot for maat van prachtig materiaal. Het kera misch tableau met klok van Otto Schou ten trekt zeer de aandacht van het pu bliek. Zo ook zijn „Koor"-reliëf en de „Stierenvechter". Een verrassing op deze expositie is het fijne tekenwerk van Li Tsin Sih uit Soest. Jos Vermeulen te kende een goede „Kop". Kees van der Wel schildert met drukinkt waarmee hij een fraai resultaat bereikt in felle en harde kleuren. Heel stemmig is o.a. zijn „Hamilton Boy". Ton Luiting, die de vorige week aange steld werd als jurylid voor de Cultuur prijs van de gemeente Hilversum, expo seert poëzie. Evenals Jan Visser, die als lid van de Vereneging Voor Weten- schappeleke Spelling" alleen maar fono logische gedichten schrijft. In de hal hangen fraaie wandkleden van Antoinet- te Arzoni, die geen lid is van „Arti- shock". SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 venirverkopers wrijven zich in de han den als ze denken aan die duizenden klanten, die ze de laatste maanden zo node hebben gemist. En Israël? „Kom naar Israël en zie Jordanië", zeggen ze daar. Het aantal heilige plaatsen is meer dan verdub beld. De tourist, die vroeger een lange omweg moest maken om in een reis zowel Hebron en Jericho als Tiberias, Raifa en Kaperneum te zien kan nu in één reis alle plaatsen bezoeken, die hem na aan het hart liggen. De oude contacten zijn hersteld. Alleen het arme Jordanië bleef aan de kant staan. Aan de oostelijke oever van de Jordaan zijn nauwelijks bezienswaar digheden voor de westerse toerist. Ko ning Hoessein grijpt ernaast. Maar in Israël wachten de hotelhouders met smart op de Nederlandse gasten. Ze zullen er straks weer zijn, in Nathanya waar de Israëlische gastvrouw van Nederlandse afkomst, Eliza, opnieuw de honeurs waarneemt en in het oude Jeruzalem, dat nu weliswaar bij Israël hoort, maar dat geheel zijn eigen sfeer heeft behouden. In Cairo lag de zaak heel eenvoudig: iedereen wilde graag de contacten met de Nederlandse tour-operator vernieu wen. Ook de United Arab Airlines, de Arabische luchtvaartmaatschappij, die nu al vele jaren de Nederlandse passa giers naar het Midden Oosten vliegt. De Arabieren vliegen niet rechtstreeks meer van Schiphol naar Cairo, maar maken een tussenlanding op Cyprus. In Nicosia stappen de voor Israël bestemde passagiers uit. Ze vliegen later met de Cyprische luchtvaartmaatschappij naar Israël. Want zo goed is de samenwer king tussen beide landen nu ook weer niet. Op de terugweg pikken de Egyptegan- gers de Israëlvaarders weer op in Ni cosia. Op die manier kan F.I.T. gebruik ma ken van Arabische vliegtuigen om zijn klanten naar Israël te brengen. Zij moet dat wel, wil zij de scherp con currerende prijzen handhaven. Charter vluchten maken naar Israël is immers Van Goyenlaan 156, tel. 5897 Op de Eng. Telefoon 02154-2323 Amalialaan 19-21 De huiseigenaren hebben in de provin cies waar per 1 oktober a.s. de huren worden vrijgegeven, de gelegenheid aan gegrepen om de huurprijs op te trekken. En in veel gevallen is dit ook redelijk, want de waarde van onroerend goed is dusdanig gestegen sinds de oorlog, dat geen mens meer kan verlangen, dat hij voor een kunstmatig op laag peil gehou den huur een goed huis kan blijven be wonen, terwijl anderen met een zelfde (of lager) inkomen een reëlere waarde voor hun woning (van soms aanmerke lijk mindere kwaliteit) moeten neertel len. Het evenwicht zal zich vanzelf wel her stellen. Wie minder wil verwonen, kan ruilen met degenen die graag iets meer over hebben voor een betere woning. Dank zij de tijdelijke huurbescherming heeft men twee jaar tijd om het even wicht tussen vraag en aanbod te vinden. Uw rozen moeten na de bloei direct worden ingesnoeid. Snijd de uitgebloeide takken af juist boven het buitenste vijf tallige blad. Uw gootsteenschepje wordt niet met het afval uit het gootsteenbakje weggegooid, als u het schepje met een koord of ket- tnkje vastlegt aan kraan of oogje. De kamerbegonia moet in deze donkere dagen véél licht hebben, maar weinig water en beslist geen (kunst)mest meer. Voorkom het telkens anders neerzetten i van uw potplanten, want ze zijn ook richting-gevoelig, omdat ze zich liefst i naar het licht wenden. Zet een merkte kentje op de pot of plaats een lucifer stokje in de grond. Zet de verwarming of ventilatie in uw auto altijd af, als u in een file, een tunnel of een drukke stadsstraat rijdt, om het opzuigen van de laaghangende uitlaatgassen te voorkomen. Blank houten keukengereedschap, brood- en kaasplank kunt u beter niet in soda water wassen. Te terke soda-oplossingen maken het hout grauw. Als de centrale verwarming weer wordt gestookt, vul dan tijdig de verdampings bakjes aan de radiatoren, zodat u de ka mers niet te droog stookt. Tydens kleurenuitzendingen van Duitsland I, demonstratie in onze etalage van De oorlog tussen Israël en de Arabi sche landen heeft de vakantie van me nige Nederlander in de war gestuurd. De laatste jaren bewoog zich een groei ende stroom toeristen van Schiphol naar zowel Egypte als Jordanië en Is raël. Dank zij de activiteiten van het Eindhovense reisbureau FIT vonden duizenden Nederlanders de weg naar de pyramiden, de koningsgraven van Lu- xor, naar de citrustuinen van Jericho, de heilige plaatsen van Jerusalem en Bethlehem, de terrasjes van Tel Aviv en de wonderen van de bloeiende boomgaarden in de Negev-woestijn. De tanks en straaljagers maakten aan deze moderne vorm van toerisme een abrupt einde. Begin juni riep het reisbureau de toen nog in het midden-oosten vertoe vende toeristen terug. De oorlog duurde vijf dagen en de ge volgen zullen nog jarenlang merkbaar zijn, zowel voor de Israëli's als voor de Arabieren. Maar morgen, 12 augustus, gaat een honderdtal Nederlanders de draad weer opnemen, waar die in juni werd doorgesneden. De Arabische landen zowel als Israël kunnen de inkomsten van het toeris tenverkeer niet missen. Ze hebben al les op haren en snaren gezet om zo spoedig mogelijk de stroom weer op gang te krijgen. De directeur van F.I.T., de heer Van Gennip was een der eer sten, die hen de helpende hand bood. Toen de kanonnen zwegen, bezocht hij Tel Aviv. Jerusalem en Cairo. Hij werd er met open armen ontvangen. De minister van Tourisme in Cairo gaf hem een brief mee, waarin hij het Ne derlandse volk uitnodigde, opnieuw de oudheidkundige schoonheden van zijn land te komen zien. „Wij zullen u even gastvrij ontvangen als wij altijd gedaan hebben" schreef hij. De hotelhouders in Egypte, zowel als de gidsen en de ka meeldrijvers, de winkeliers en de sou- verboden en de Arabieren worden be taald met in Cairo geblokkeerde tegoe.- den. Dankzij deze ingenieuze transacties kost straks een vijftiendaagse'reis msrar Israël niet meer dan 817,terwijl men al voor 595,de pyramides en de Sa hara kan aanschouwen. De oorlog, die dreigde het hele midden- oosten-toerisme in de war te laten lo pen, is voorbij, 't Was maar een inci dent, de toerist gaat weer op de oude voet verder. Bovendien is het uit de tijd, dat kleine groepjes mensen die toevallig bijeen wo nen, alléén de lasten moeten dragen voor allerlei wegen in hun streek. Deze we gen worden namelijk veel intensiever gebruikt door verkeer van buitenaf. En de wateroverlast wordt de bewoners in de regel bezorgd door het afkomend wa ter van hogere gronden, waar men juist geen waterschappen kende en daardoor ook niet meebetaalde aan de lozing. Terwille van een evenredige verdeling van de lasten is het logisch, dat iedere grondeigenaar een evenredig deel vol doet van de afwateringskosten en de we genaanleg ten behoeve van zijn terrein. Het is ook billijk, dat degenen die nu dubbele heffingen moeten betalen voor hetzelfde water, van die extra belasting worden verlost. Onverwoestbaar als zijn oude fiets staat de 77-jarige heer V. S. ten Haaf (Lange Brinkweg) even stil bij een gedenk waardig feit vandaag is het precies 55 jaar geleden, dat hij op 22-jarige leef tijd op zijn fiets klom voor zijn eerste grote rit, een door de Amersfoortse ver eniging „De Volharding" uitgeschreven toerrit over 120 km. Sindsdien zijn vele honderden tochten en zelfs nog wed strijden gevolgd. De totale lengte laat zich moeilijk raden het loopt in de vele tienduizenden kilometers. En jaar lijks worden er nog altijd enkele hon derden kilometers aan toegevoegd. tAjje ut ming vraogt muraokels eschrokke Aambaochtschool an de Molenstraot bin spesizie van kunstu- naors wier ehouwe, maor zoas da zo duk gaot, ut komp er nie vaan om us te gaon kieke. Maor veur ut offelope is, bink toch nog effe binne ewipt. Minse, minse, wat un spul. Veurda je binne staot, un heule muur vol mit aonplaakpepiere en bar grote waandkleeje, zo gezeit berduursels. Ik doch meteen an Kneliao, die haad dur oge uutekeke. In de gaang sting un taofel mit un boek durop, waorop ik ming naom mos schrieve. On de ene kaant veur minse die donnateur wille worre, op de are kaant veur minse die zogezeit op viesie- te komme. Noeng hak zoiets al meer mit emoakt op un staadse bruuloft, dus daor zak heulegaor niet mit, en zo staok nou dus in ut gaastenboek van „Artiesjok", zo hiet die kunstenaorsverenuging. Ut waas al donker, dus deej de sup poost ut licht an, teminste zo neumde ze zo'n vriejer toenk un keer in ut Museejum in Aamsterdaam was. Ik heurde toen veur ut eerst dattie zo hiete, toeng de rongdleiung klaor was en die vriejer zee „de suppoost daankt u veur de belaangstelling". Nao deuze wieze woorden staak tie zun haand uut en gong in de „fooivaang-stand" staon dat kostte ming toen buuten de in tree weer un stuuver. Bie Artiesjok waas ik veur vieftug cent binne, fooi veur de rongdleijer in- begrepe, maor daorveur braande er ok maor un paor laampe, ut waas net karsemus. Toenk de deur had ope edaon stingk meteen midde in de kungst,, ik kiek mun ogen uut. Ik zal maor nie pre- biere aales te beschrieve, waant dan is veur jullie de aorrigheid durof. Maor un paor wik er noch wel effe neume. Ik liep eerst mit ming neus teuge un pepiertje mit prieze. Eerst doch ik dattut ok un vorm vaan vrieje ekspressie was, maor de suppoost zeej dat ut bie de warreke heurde. Hoewel de jaren zo langzamerhand toch wel beginnen te wegen, ziet de heer Ten Haaf nog niet op tegen een ritje van 80 km. Alleen de tochten rond het IJsselmeer, die hij tien keer heeft vol bracht, zijn een te zware opgave. „Die tegenwind hè Dat begint al bij Baarn", zegt Ten Haaf, terwijl hij uit een dikke portefeuille vergeelde, kran tenknipsels en oude -fotO*s -urt -zijn -glo rie-jaren te voorschijn tovert. Met daar tussen een" lo'fo van jan jansseh, op weg naar zijn wereldtitel op de weg in 1964 en een persoonlijk briefje van prinses Beatrix, als bedankje voor een foto, die Ten Haaf de prinses ter ge legenheid van haar 18e verjaardag van een zespersoons tandem stuurde. Talrijke medailles, vaantjes, tegeltjes e.d., waarvoor de prijzenkast in de huis kamer allang te klein is geworden, vor men de tastbare herinneringen aan roemrijke tochten Utrecht-Keulen v.v. (450 km), Amsterdam-Antwerpen-Am sterdam (400 km), de IJsselmeerronde (365 km), de Vier paleizentocht en tien tallen andere ritten. Door weer en wind reed de heer Ten Haaf stad en land af door winderige polders, ruisende bossen, lawaaierige steden en vriendelijke dorpjes, en in al die jaren bijna zonder pech. En boven dien maar op twee fietsen. Op zijn eerste fiets, die als het moet nog onder het stof vandaan gehaald kan worden om in geval van nood zijn diensten te bewijzen, reed de heer Ten Haaf zowel zijn talrijke toeristische rit ten als wedstrijden op de baan, op de weg en zelfs een keer op een grasbaan in Eemnes. Ook in de wedstrijdsport bleef Ten Haaf lang niet zonder succes. Het belang rijkste bleef echter het toerrijden, dat hij nog altijd niet heeft kunnen opgeven. Als hij een paar Frans sprekende vrien den zou kunnen vinden, zou hij beslist nog niet opzien tegen een trektocht door het land van De Gaulle. Overigens kan hij ook weer niet al te lang wegblijven, want af en toe roept in Soest nog zijn plicht. Zonder schroom beklimt hij nog zijn ladders om verveloze woningen op te schilderen. „Ik werk nog een beetje voor m'n borreltje en m'n sigaar", be kent hij eerlijk. Overigens vertrekt hij volgende week voor een vacantietocht naar Rome. Maar niet op de fiets. Ut eerste warruk wak zag was van Otto Prinsen, „Haven" sting derbie. Noeng hak nie mun beste leesglaozen bie me. maor hoek ok ging staon, der was niks van un have te bekenne. Weer hielp de suppoost ming uut de nood. Da mojje „zien", zee die, maor hoek ok ging staon, ik zag d'r niks in wel zaggik mit ming neus plat edrukt teuge de ruut dattut un knap stukkie tekewarruk was. Minse waat un ge- priegul, maor hie hetter dan ok un groote pries mit enwonne. Op de are muur honge un paor war- ruke van un sombere kunstenaor, bar zo donker waore die dinge. „Staad van marrege" hier dur een, maor vollugges ming verwaacht die K. v. d. Wel niet veul meer vaan de toekomst. Vlaak dur teugenover un paor doeke, zp zëiggL ze., dat incUeVkringe, die ik veur kingderwarruk' hield, maor toenk -opput brieffie zaag-da dat- krrrgderwar»" ruk ok nog hongderde guldes koste, snaapte ik daat ut toch groote minse warruk most weeze. Noeng mok wel zeige dak de keieure bar mooi vongd, biester mooi zellufs, maor verdur stel de ut voor ming bar weinig veur. Dur waore ok beeldhouwers. Wat die emaokt hebbe vonk wel aordig en in die groep sting Prinsen ok weer, mit niks veurstellende, heule knaape snie- warreke. Dur waore ok gedichte. Azzik Kneliao bie een of aor feest zuk un gedicht gaf, zou ze zeige „Knelis is joe dichtader toeeknepe Ok wastur nog un hoek mit kiekies van leuke deerns, maor daor Kneliao nie wil dak naor are vrouwe kiek, bink maor schielluk deurelope. Weer in un are hoek, dur binne der wat in die ouwe school, lage allemaol dinge veur de vrouwe, kettinge en oor belle net as die deerns op de tiilevisie drage. Toenk weer buute sting wak bar meu van alles wak in die korte tied had motte bekieke. Noeng mok eerluk zeige, dak ut waar- ruk van Karei Appel en zuk soort man- ne nie kan bewongdere, en dak best wil anneme da de doeke van Rem- braand en Ruubus ok niet aalles binne, maor ut mot ming toch vanut haart, dak liever ut warruk van die manne zie dan van die modernistun, maor, en da begriep ik best, ze motte er weeze, want mit mekoar vorme zu un brok hedendaogse kuituur, waorvan de scheppinge veur ut naogeslaacht be- waord motte blieve. Maor volluges ming motte ze dan niet vergete op ut war ruk te zette wat ut veursteld, dat scheelt onze naokommelingen jaore van ongderzeuk. Dagelijks kan men in de Via Dolorosa (op Israëlisch gebied) groepen pelgrims zien lopen. In de straten van Cairo wordt het handwerk in de buitenlueht verricht. Mijnheer de Redacteur, Gaarne een plaatsje voor het volgende: Het gebeurde op de Nieuweweg in Soest. Het was in de nacht. Er is geen speciaal fietspad. Er rijden twee wielrijders naast elkaar, waarvan er één doof-stom is. Zij worden ingehaald door een automo bilist, wiens auto, mogen wij aannemen, voorzien is van dim-licht, dus vrij goed zicht heeft. Plotseling moet de automobilist uitwij ken voor een tegenligger (de politie ge looft daar echter nog niet in) en weet niets beters te doen dan een der wiel rijders tegen de grond te rijden, met als gevolg dodelijke verwondingen. Dit kunnen we genadeloos noemen. Im mers mogen we er toch wel van uitgaan, dat iedere automobilist, bij dag en bij nacht rekening heeft te houden met z'n mede-weggebruikers. Geen systeem van „de weg is van mij", of die lui horen daar niet, dus dan maar doortrekken, ongeacht de gevolgen. Alle automobilisten weten, dat het rijden bij dag of bij nacht, karakter vraagt. Ka rakter om tijdig rekening te houden met hen, die eigenlijk in overtreding zijn met kinderen die op de weg spelen of met mensen die plotseling achter een autobus vandaan komen. Ach, er zijn zoveel voorbeelden te noemen, waarbij de automobilist ongelukken kan voorko men, mits hij anderen wil pardonneren. Misschien is dit een psychologische kwestie, die het grote verschil in karak ter bij de weggebruikers bepaald. En dit is nu het grote probleem, waarmede de wetgever en zelfs de Bond voor Veilig Verkeer (waarvan ik lid ben), geen raad weten. U dankend voor de plaatsruimte, H. W. KORENEEF Hobbemalaan 44, Soest. Het plan van de provincie Utrecht om ongeveer 150 waterschappen in die pro vincie te laten opgaan in drie grote, ver dient in alle provincies navolging. Reeds te lang tobben de grondeigenaren met de historisch gegroeide en lange tijd zeer nuttig werkzame schappen, die nu in deze tijd met zijn enorme verkeer, dure wegenaanleg en kostbare viaducten, be weegbare bruggen en andere kunstwer ken het geld niet meer kunnen opbren gen voor alle voorzieningen, welke er nodig zijn. V

Soester Courant | 1967 | | pagina 7