4 m m m Soest toen - Soest nu Burgemeester gaf schriftelijk toestemming voor het huwelijk van zijn dochter Petrus en Paulus-parochie nam afscheid van kapelaan Spit Telefoonnummer ziekenauto 5989 Dodelijk ongeluk op de Van Weedestraat Het oog gericht op werkloosheid Dinsdag 19 september 1967 46e jaargang no. 70 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Prinses Margriet was een der getuigen ïkmm* 4 yrr* Vv~- m Achter autostuur overleden Rijwielveteraan Ten Haaf gehuldigd Zes-jarig jongetje aangereden Inbraak op kampeerterrein Koeien kozen de vrijheid Kontaktavond vertegenwoordigers Eiermarkt 1 f Vrouwenbeweging N.K.V. Kleurentelevisie SOESTER(l)OURANT Abonn. p. kwart, ƒ3,per post ƒ4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrtfdag O O O Onder grote belangstelling is zaterdag mej. C. C. V. Baronesse Bentinck, de 24-jarige dochter van "de burgemeester in het huwelijk getreden met de Hil- versumse architect ir. M. P. W. Eve- lein (29). Charlotte Bentinck en Maarten Eve- lein leerden elkaar kennen op de brui loft van freule Van Heemstra, waar mej. Bentinck bruidsmeisje was. Zij was eveneens bruidsmeisje bij het hu welijk van prinses Margriet en mr. Pie- ter van VoLlenhoven op 10 januari van dit jaar. Mej. Bentinck en prinses Mar griet kenden elkaar reeds geruime tijd. De burgemeestersdochter studeerde een jaar tezamen met de prinses aan de universiteit van Montpellier, terwijl zij huisgenote was van de prinses in Lei den. Prinses Margriet en haar echtgenoot waren zaterdagmorgen dan ook bij de huwelijksplechtigheden aanwezig. Het paar werd bij het gemeentehuis bijzon der geestdriftig ontvangen door de tal rijke nieuwsgierigen. Er steeg een luid gejuich en applaus op, toen zij uit één van de vele volgauto's stapten. Het bruidspaar arriveerde per koets bij het raadhuis. De voltrekking van het burgerlijk huwelijk nam ruim twintig minuten in beslag. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck trad zelf op als ambtenaar van de burgerlijke stand. „Mijn gevoelens stijgen thans ver uit boven die, welke normaliter door de ambtenaar van de burgerlijke stand ge koesterd worden", zei de vader van de bruid. Hij had schriftelijk toestemming voor het huwelijk gegeven' „aangezien de vader van de bruid als zodanig niet aanwezig is". De verplichtingen van beide echtelie den jegens elkaar, waarover het wet boek rept, liet de burgemeester buiten beschouwing. „Het zou een slecht be gin zijn om hier met het wetboek in de hand te staan". Hij noemde de ver bintenis, die zijn dochter op dat mo ment op het punt stond aan te gaan met de architect Evelein een merk waardige. „Zij rept alleen van verplich tingen, niet van rechten", aldus de bur gemeester. Als getuige trad onder andere Prinses Margriet op. Het vaderlijk gevoel trad nog even op de voorgrond, toen de burgemeester tot slot van de plechtig heid in het gemeentehuis tot zijn doch ter en schoonzoon zei „En nu naar de kerk". Behalve verschillende vrienden en vriendinnen van het bruidspaar woon de ook mr. J. v. d. Hoeven, particulier secretaris van de koningin, drt eerste plechtigheid bij. Na afloop van de plechtigheid in het gemeentehuis vond de kerkelijke be vestiging en inzegening van het huwe lijk plaats in de Oude Kerk. Naast prinses Margriet en haar echtge noot werd de kerkelijke plechtigheid onder meer ook bijgewoond door Ko ningin Juliana en Prinses Christina. Ds. J. van Buuren, predikant van de Gereformeerde Kerk te Amsterdam, ba seerde zijn prediking op het thema: „Het is goed, dat de mens niet alleen is". Temidden van veel mensen kan men toch eenzaam en alleen zijn, zei ds. Van Buuren. „Laten we hopen, dat de liefde een rol zal spelen in het men senleven, dat de mensen door de liefde bevangen zijn", zo zei hij. „Liefde is een kostbare zaak, die men goed verzorgen moet". Na de lezing van het huwelijksformulier en de aflegging der belofte vond de inzegening van het huwelijk plaats. De ouderling van dienst, de heer Strous overhandigde het paar de huwelijksbijbel. De kerkelijke bevestiging en inzege- ning van het huwelijk werd verricht door ds. H. Roest, Hervormd predi kant te Soest. Gezongen werd door het Hervormd Kerkkoor en de Nederlandse Cantory onder leiding van Maarten W. Kooy, cantor-organist te Soest. Na afloop van de kerkelijke plechtig heid wachtte het paar op de afgezette Torenstraat een demonstratie vendel- zwaaien door het in vol ornaat ge stoken Groot Gaesbeker Gilde, welk optreden een luid applaus kreeg. Ook de harmonie P.V.O. heeft op pas sende wijze zowel bij het gemeente huis als bij de kerk de huwelijksplech tigheden muzikaal omlijst, 's Middags is ten huize van de ouders van de bruid een zeer druk bezochte receptie gehou den. Enorm groot was de belangstelling voor de motor-cross in de zandafgraving op de Eng. Op de foto de start van de 2e manche junioren 500 cc. waarin onze plaatsgenoot Dick v. d. Broek de eerste plaats zou gaan bezetten. Meer foto's en uitvoerig verslag op de sportpagina. Op de Van Weedestraat is zaterdag middag de 36-jarige fotograaf H. J. van Dijk uit Hilversum verongelukt. De heer Van Dijk, vader van vier kin deren, heeft vermoedelijk geremd voor een auto, die vanaf de Korte Brink- weg de Van Weedestraat opreed en bestuurd werd door mevr. G. M. uit Amsterdam. Op het moment, dat de autobestuurster de bocht nam zag zij de scooterrijder echter al slippen. De juiste toedracht van het ongeval is nog niet bekend. Waarschijnlijk is tijdens het remmen één van de wielen van de scooter ge blokkeerd geraakt. In ieder geval is de berijder niet met de auto in aanraking geweest. De heer Van Dijk liep bij het ongeval een schedelbasisfractuur op en is di rect overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Daar is hij in de nacht van zaterdag op zondag over leden. Achter het stuur van zijn auto is zon dag de 53-jarige heer Jan Scheurwater uit Soest aan een hartverlamming over leden. Hij was juist in zijn wagen ge stapt om een kennis naar Amersfoort te brengen, toen hij plotseling onwel Werd en ter plaatse overleed. De auto stond op dat moment nog stil. O O De ren- en toervereniging Tempo heeft zaterdagmiddag in het clubhuis op het Industrieterrein haar lid V. S. ten Haaf tijdens een hem aangeboden receptie ge huldigd. De heer Ten Haaf, wielervete- raan, is 55 jaar actief in de ren- en toer- sport en wil dat ondanks zijn 77 jaren nog enige tijd blijven. Hij rijdt dan ook vrij regelmatig ritten van vele tiental len kilometers. Al vanaf de oprichting is de heer Ten Haaf lid. Meer nog zijn verdiensten voor de wielersport in het algemeen waren voor Tempo aanleiding tot deze receptie. Hierop waren behalve de kinderen van de heer Ten Haaf aanwezig een verte genwoordiger van de Nederlandse Rij wiel- en Toer Unie (N.R.T.U.), de ere voorzitter van Tempo, de heer J. v. d. Broek, alsmede de oud-voorzitter de heer J. Gerritse, die voor deze gelegen heid uit Brabant was gekomen. Namens de vereniging werd de jubilaris door de heer A. Semper een indrukwek kende. doos sigaren en een bloemstuk aangeboden. Het feit, dat de heer Ten Haaf in een interview er geen geheim van maakte, dat hij nog werkt voor zijn borreltje en zijn sigaar, is niet zonder gevolgen gebleven. Vele mensen lieten zaterdag hun gelukwensen vergezeld gaan van een fles geestrijk vocht en (of) een doos of kist sigaren. Want een toer rijder kan dat nauwelijks schaden. Op de Talmalaan is zondag de zes-ja rige Jan Willem Visser door een per sonenauto, bestuurd door mevr. H. A. R. uit Soest aangereden. De jongen liet eerst een bestelauto pas seren en stak toen over, niet ziende, dat uit tegenovergestelde richting ook een auto naderde. De jongen werd door de auto gegrepen en tegen de weg gesmeten. Met ver wondingen aan het hoofd en een gebro ken been is hij naar Zonnegloren ge bracht. De parochie van de H. Petrus en Pau- lus heeft vrijdagavond afscheid geno men van kapelaan A. J Spit, die is benoemd tot pastoor in Maarn. Kape laan Spit is negen jaar kapelaan in Soest geweest, een ongewoon lange tijd. In verband met de vrij wankele gezondheid van de vroegere pastoor, mgr. Visser, moest hij vaak de leiding van de parochie overnemen. Kape laan Spit heeft gedurende zijn Soester periode vooral veel interesse getoond in het werk van het Katholiek Vrou wengilde en de Instuif, terwijl hij zich zeer verdienstleijk. maakte voor het Wit-Gele Kruis en het Jeugdwerk. Na afloop van een H. Mis in de Petrus en Pauluskerk hebben de parochianen in het St. Josephgebouw de gelegen heid gehad om persoonlijk afscheid van kapelaan Spit te nemen, van welke ge legenheid een druk gebruik is gemaakt. Namens de verschillende organisaties, het kerkbestuur, de parochie en het katholiek Vrouwengilde sprak de heer Koelman: „Wij waren reeds geruime tijd op uw benoeming voorbereid, maar toch kwam het nog als een verrassing. Hoewel wij natuurlijk enerzijds met U verheugd zijn over uw benoeming in Maarn, die tevens een promotie inhoud, betreuren wij anderzijds uw vertrek uit Soest. Door de voor een kapelaan uitzonder- Het afgelopen weekeinde is ingebroken in een kiosk op het gemeentelijk kam peerterrein te Soestduinen. Via een los gewrikt raam aan de achterzijde van het gebouw is men binnengekomen. De inbrekers zijn er met een grammofoon en een koffer met veertig platen van door gegaan. De totalen waarde van de buit bedraagt ongeveer ƒ240, Op de Molenstraat trof de politie in de nacht van zondag op maandag elf koei en aan, die uit een weiland waren ont snapt. Met veel moeite gelukte het, acht koeien weer een weiland in te drijven, maar drie wisten te ontkomen. De volgende morgen bleek, dat zij uit eigener beweging weer bij hun colle ga's waren teruggekeerd. lijk lange tijd, dat U in Soest bent ge weest, is er een hechte band tussen U en uw parochianen gegroeid", zo zei de heer Koelman. Voorts wees hij op de altijd goed verzorgde en boeiende pre dikaties van kapelaan Spit. „Nu is ech ter een hoofdstuk uit uw priesterleven afgesloten en kan een nieuw hoofdstuk beginnen", aldus de heer Koelman. Na mens de parochianen bood hij de ka pelaan, inmiddels pastoor een envelop met inhoud aan. In zijn dankwoord zei de scheidende kapelaan, in Soest gelukkige jaren te hebben doorgebracht- „Ik ben bijzon dér dankbaar voor de vrienschap, de hartelijkheid en het medeleven, die ik hier heb mogen ondervinden", zei pas toor Spit. In het bijzonder memoreer de hij nog eens de zeer goede relaties met het bestuur van het Katholiek Vrouwengilde en de Instuif. „Naar de ze beide organisaties ging mijn hart uit", bekende hij. Voorts wees hij ook op de prettige samenwerking met de pastoor. Aan het afscheid verleenden ook het kinderkoor en het gemengd koor en de Raad van Elf hun medewerking. Op vrijdag 22 september a.s. houdt de R.K. Handelsreizigersvereniging in het Restaurant Soester Natuurbad een kon taktavond voor leden en belangstellen den. Iedere vertegenwoordiger, die belangstel ling heeft voor de vakorganisatie is van harte welkom. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks van 14,25 tot 15.25. Middenprijs 14,50. Prijs per kg ƒ2,31. s, Toen begin vorig jaar de werkgelegen heid wat minder begon te worden, be drijven werden gesloten of gefuseerd met andere, bleef men niettemin optimistisch over de verwachtingen. Het zou zo'n vaart niet lopen, het betrof slechts wat individuele gevallen en een enkele be drijfstak, maar het conjuncturele beeld bleef goed, zei men, veel erger zou het niet worden met de werkloosheid. Het is inmiddels wel erger geworden. In veel bedrijven werd het personeelsbe stand vrij onopvallend verminderd, nog meer fabrieken en fabriekjes moesten tot sluiting overgaan. Het nog gezond geachte percentage van 2 a 2,5 procent werklozen werd in de noordelijke pro vincies en in Brabant en Limburg reeds ver overschreden. Daartegenover staat dan echter wel, dat in Noord- en Zuid- Holland de vraag naar werkkrachten het aanbod overtreft, zodat het gemid delde over het gehele land gerekend nog niet zo onrustbarend is. Maar de werklozen uit Drente en Gro ningen krijgt men niet gemakkelijk over gepoot naar het westen, evenmin als die uit Limburg en uit een groot deel van Brabant. Zelfs de jeugd uit die streken, onder wie het werkloosheidspercentage het grootst is, voelt er kennelijk weinig voor om de stap naar de grote stad te doen, zelfs niet als daar onderdak te vinden is. Die weinige inschikkelijkheid om het vertrouwde milieu te verlaten en het domicilie te kiezen waar er ook werk te wachten ligt, komt gedeeltelijk ook wel voort uit het feit, dat de werklozensteun in menig geval toch nog tot een vrij be hoorlijk levensniveau in staat stelt, te meer waar men er met schnabbeltjes altijd nog wat bij weet te verdienen. Voor de getrouwde mannen met een ge zin is de woningnood in het westen na tuurlijk nog een onoverkomelijke moei lijkheid, welke niet op korte termijn is op te lossen. Nu wil de regering de vestiging van nieuwe industrieën in het noorden en het zuiden wel bevorderen, maar de ani mo daarvoor is niet zo erg groot. Het is in dat noorden en zuiden weer moeilijker om voldoende hoger ontwikkeld, vakkun dig personeel te vinden en ook om dit genre arbeidskrachten eventueel van het westen naar die streken te doen verhui zen. Er moeten dus heel wat tegenstan den worden overwonnen eer een in het westen gevestigd bedrijf zich geheel of gedeeltelijk in het noorden of zuiden van ons land wil vestigen, zelfs al is dit goedkoper dan een uitbreiding in het westen. De arbeidsverdelingssituatie zou iets ge zonder kunnen worden gemaakt wan neer de regering er eindelijk eens toe overging een aantal overheidsinstellingen naar het oosten, noorden en zuiden van ons land over te brengen en wanneer men er ook op aandrong om kantoren van bedrijfsschappen en andere organi saties op economisch en ook op filan tropisch gebied uit het westen over te plaatsen naar de minder bevolkte stre ken van ons land. Daardoor zouden in het westen vele huizen beschikbaar kun nen komen voor technische arbeidskrach ten uit het noorden en zuiden. KANTMAN De vrouwenbeweging van het N.K.V. opende woensdag 13 september haar winterseizoen. Na het openingswoord van de voorzit ster werd door Kapelaan Weersink een film gedraaid over „Nood in de we reld". De maatschappelijke werksters mej. Trinteloo en mej. Elzenburg voerden naar aanleiding van deze film het woord, waarbij zij wezen op de nood in eigen land. Zelfs in onze eigen straat kan soms hulp nodig zijn voor enkele uren per week. Een moeder, die al ge holpen zou zijn met een uurtje oppas per week, of met eens een bejaarde te helpen. De bedoeling van het N.K.V. in een hulporganisatie over geheel Soest in het leven te roepen en zodoende in de ergste nood te voorzien. Het was verhuegend, dat ongeveer 40 a 50 procent van de aanwezige dames zich spontaan voor dit werk opgaven. Daarom hoopt het N.K.V. dat dit mooie werk als een sneeuwbal zal voortrol len. Dames, die hier interesse voor hebben en zich een uurtje vrij kunnen maken, kunnen zich opgeven bij mevr. Egbers, Schoutenkampweg 47. Soest, tel. 3638, of bij het Wit-Gele Kruis, tel. 4040, da gelijks van 9.30 tot 10.30 uur. Donderdagavond, om zeven uur, zal de Nederlandse televisiekijker kennis kun nen maken met de eerste Nederlandse kleurentelevisie-uitzendingen. Deze eerste uitzending begint met een herhaling van de opening 's morgens van de electronica-tentoonstelling „Fi- rato '67", en zal gevolgd worden door een programma van het Roemeens Na tionaal Ballet Olthenia. Na het einde van de Nederlandse uit zending wordt overgeschakeld op de Duitse televisie waarop dat moment een Amerikaanse film draait met Yul Bryn- ner in de hoofdrol. De firma Schoema- ker, die deze avond organiseert in het wijkgebouw aan de Pieter de Hoogh- laan-hoek Talmalaan, beoogt met deze openbare demonstratie, waarop niemand U lastig zal vallen met zogenaamde „speciale aanbiedingen" iedereen in de gelegenheid te stellen kleurentelevisie uitzendingen mee te maken. Wanneer u dat wenst zijn er uiteraard mensen aanwezig die uw vragen en problemen over televisie en kleuren televisie in het biezonder kunnen be antwoorden. i i

Soester Courant | 1967 | | pagina 1