root 3£erótconcert EG..SETTEN De lens gericht op een trouwpartij Het Nederl. Motet- en Madrigaalkoor NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN 50 JAAR Meningen van lezers MET RAAD EN DAAD 15 JAAR M.H.C. „SOEST" Krabbels van Knelis Ned. Vrouwen Electr. Ver. TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0L1T1ETEL. 4444 KOM WASSEN BIJ DE Katholiek Vrouwengilde, afd. Soestdijk Mikado is geen Mikimo DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 heeft zojuist een begin gemaakt met de studie van een geheel nieuw programma dat in een zal worden uitgevoerd o.l.v. Carcl Laöut (radio-dirigent). De repetities worden geleid door 2 dirigenten. Wilt u als zangliefhebber(ster) aan dit concert medewerken? Meldt U zich dan nu aan bij: L. J. Rademaker, Steenhoffstraat 71, telefoon 7396; A. Fugers, Kerkstraat 3, telefoon 2030. voort te gaan. Overigens niet voor aan sluiting bij de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, die tenminste 25 leden wil zien. De 25 werden dan ook prompt volge- maakt, met dien verstande, dat mensen lid werden gemaakt, die van hun leven nog geen hockeystick hadden gezien. Verschillende leden bestonden dan ook alleen op papier. Op 2 september 1952 werd de vereniging dan officieel opgericht en kort daarop door S.CH.C. (Bilthoven), P.W. (Zwolle) en Amersfoort als lid bij de K.N.H.B. voorgedragen. Schoorvoetend zette de M.H.C. .Soest" de eerste schreden op het hockeypad, een pad. dat in den beginne bijzonder glib berig bleek te zijn, zodat het de leden en in het bijzonder de spelers en speel sters veel moeite kostten om zich op de been te houden. Dit dan in het bijzonder op het veld nabij de Birkstraat, waar voor een wedstrijd eerst met vereende krachten de varkens en koeien van het veld moesten worden verwijderd, alvo rens op het niet zeer egale en van dier lijke overbodigheden voorziene veld de wedstrijd kon beginnen. Aan die eerste wedstrijden (het eerste jaar nog uitslui tend vriendschappelijk) heeft men ove rigens weinig plezier beleefd, althans wat betreft de resultaten, die wel duide lijk maakten, dat in Soest op het gebied van de hockeysport nog wel wat ge leerd kon worden. HORLOGES JUWELIER HORLOGER 'TV:: SOISTDUK REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Maar het enthousiasme was ongekend groot, want welke vereniging zal het kunnen opbrengen om een met een dikke laag sneeuw bedekt veld met de hand sneeuwvrij te maken om een eventuele afkeuring van het veld te voorkomen. En toen de vereniging dan eenmaal de middelen bezat, om het terrein op een wat efficiëntere en meer doeltreffende wijze sneeuwvrij te maken, zag men er niet tegenop, om juist in de sneeuw te gaan spelen. Om de bal toch vooral niet uit het oog te verliezen, nam men een roodkleurige. Boze tongen beweren, dat het een bil jartbal was, maar daar hebben de spe lers van destijds in ieder geval niets van gemerkt. Achter het doel was voor die bewuste wedstrijd een muur van sneeuw opge trokken. Wanneer een doelpunt was ge maakt, rende het hele elftal de bal dwars door de sneeuwmuur achterna, want daarachter stond een fles geestrijk vocht klaar. Er zijn nooit zoveel doel punten gemaakt als in die wedstrijd. In die eerste jaren genoot de vereniging veel gastvrijheid bij de familie Stroo- band, die behalve over een tot kleed- accomodatie ingerichte garage ook over een hond beschikte, die herhaaldelijk met de bal aan de haal ging. Evenals trou wens de op het veld huizende ponnie wel deed. Aan dit dier heeft de vereni gingsmascotte „Ponkie" ook haar naam ontleend. Het is een combinatie van ponnie en hockey. De min of meer dictatoriale macht, die van een eerste bestuur ener pas opge richte vereniging pleegt uit te gaan, vond bij de hockeyclub weerklank bij de sa menstellers van een clubblad-in-wording, dat dan ook prompt de naam „Dictator- tje" meekreeg. De eerste competitie ontnam de deelne mende elftallen al direct alle illusies. Men eindigde op een niet bijzonder hoopvolle onderste plaats. Niettemin groeide met het aantal leden (na vijf jaar 175) ook de kracht van de vereniging, die zich kennelijk het eerste bij de da mes openbaarde. Wanneer het op promo tie aankwam, waren de dames altijd een stapje voor op de heren. Reeds na een jaar begon de hockeyclub „Soest" het zo vermaard geworden „Snerttoernooi" te organiseren, waarbij moet worden opgemerkt, dat het „snert" in dit geval geen omschrijving van de kwaliteit van het toernooi aangeeft, doch een meer consumptieve betekenis heeft. De M.H.C. heeft zich trouwens in het algemeen op het gebied van festivitei ten een zekere reputatie en faam ver worven. Het gevolg hiervan is, dat tegen St. Ni- colaas en Carnaval het aantal leden plotseling toeneemt, om daarna weer in bijna dezelfde mate af te nemen. In 1956 nam de vereniging een nieuw veld met een eigen clubhuis aan de Schrikslaan in gebruik. Daaraan was een fancy fair. die ruim ƒ2000,had opge bracht, voorafgegaan, alsmede een grote mate van hulpverlening van de zijde van de gemeente Soest. Daaraan dankt oud wethouder Zadelhoff onder meer zijn ere-lidmaatschap. Gezien de vrij stormachtige ontwikke lingen bij de hockeyclub, zag de buur man, de tennisclub Soest wel wat in een fusie, waar de leden van de hockey club evenwel weinig van moesten heb ben. In latere jaren is ook nog sprake ge weest van een mogelijke fusie met Ka meleon, de Hilversumse hockeyvereni- ging, maar om heel andere redenen. Kameleon bestond voornamelijk uit oudere leden, terwijl in Soest de jeugd verreweg in de meerderheid was. Een fusie zou wat meer evenwicht brengen. Zou, want het is niet doorgegaan. In 1958 kreeg de hockeyclub nog twee velden ter beschikking, in 1963 gevolgd door een zeer nodige uitbreiding van het clubgebouw. En thans is men dan aan de viering van het derde lustrum toe. Ter gelegenheid hiervan zal op zaterdag 23 september een toernooi worden gehouden, waaraan behalve door elftallen van oud-leden zal worden deelgenomen door de hockeyver- enigingen Amersfoort, Schaerweijde (Bilt hoven), Weesp, Kameleon, Voordaan en Randwijk (Amstelveen). In aansluiting hierop zal 's avonds in de circusresidentie van Boltini te Soes- terberg een feestavond worden gehouden. De afdeling Baarn - Soest en Omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bestaat 50 jaar. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum zal op dinsdag 3 oktober a.s. in het Brandpunt in Baarn een receptie worden gehouden (van drie uur tot half vijf). Diezelfde avond wordt eveneens in het Brandpunt een feestavond gehouden, waarop mevr. E. Canter-Cremers v. d. Doesch uit Den Haag een costuumshow zal brengen onder het motto „Twee eeu wen huisvrouw". In 1917 werd de afdeling Baarn, Soest en Omstreken opgericht en wel om in de toen zo moeilijke oorlogsjaren met ge- Tot mijn grote spijt zijn er nog steeds organisatoren van sportfestiviteiten etc., die hun plannen uitsluitend op zondag tot uitvoering brengen. Hiermede stellen zij de gelegenheid open om Gods Gebod: „Gedenk den Sabbathdag, dat Gij dien heiligt" op schromelijke wijze te overtreden. Zo ook nu weer. Zondag j.1. werd er een motorcross gehouden in onze ge meente. Wanneer ik hiertegen ernstig protesteer, hoop ik van harte, dat ik dat niet al leen doe uit naam van mezelf, maar ook uit naam van een belangrijk deel van onze Soester medeburgers. Daarom wilde ik gaarne, dat organisa toren van dergelijke festiviteiten hier toch rekening mede willen houden in de toekomst; men geeft geen ergenis meer aan uw medeburgers en, daar wij nu toch een vijfdaagse werkweek heb ben. kan men ook op zaterdag derge lijke dingen organiseren. Ik breng hier in herinnering het feit, dat het bestuur van de R.K. Instuif Jong Soest nog steeds Prins Carnaval inhalen op zaterdag, hiermede het prin cipe van velen hunner plaatsgenoten eerbiedigen, en toonden dat burgelijk saamhorigheidsgevoel in de praktijk van het leven zeer wel mogelijk is. Een feit waarvoor ik en velen met mij dat be- 'uur nog steeds dankbaar zijn. Ik hoop dat deze meningsuiting van mij er mede oorzaak van zal zijn, dat voor al deze festiviteiten etc. de zaterdag gebruikt en Gods Dag niet meer mis bruikt zal worden. Met dank voor de plaatsing, H. TERLOUW. Koekoekweg 3. brek aan alles de huisvrouwen onderling met elkaar in contact te brengen. Tij dens die laatste oorlogsjaren werd een gemeenschappelijke regeling getroffen voor de inkoop van brandstoffen en voor de melkdistributie, maar na 1918 kon de vereniging haar activiteiten op een ander terrein gaan ontplooien. Er werden druk bezochte cursussen op het gebied van Egyptisch vlechtwerk, kantklossen en tuinbouw georganiseerd, een bureau voor tijdelijke hulp in de huishouding in het leven geroepen en kookdemonstraties gegeven. Daartussen door richtte de afdeling een rekest tot de Tweede Kamer voor het behoud van de zomertijd, verleende men medewerking aan de totstandkoming van een weekmarkt in Baarn en wees men in een schrijven aan het gemeentebestuur van Baarn op de slechte kwaliteit van het gas. In 1926 kocht de afdeling een toenmaals zeer moderne handstofzuiger met 't doel, deze, evenals de latere electrische stof zuiger tegen een geringe vergoeding aan de leden te verhuren. De electrische was echter zo vaak defect, dat de kosten ten slotte boven de baat uitgingen en men deze service maar heeft stopgezet. Beseffende, dat de afdeling er anders wel door de bezetter toe zou worden ge dwongen, legden de leden op 31 maart 1942 het werk neer. In allerijl werden in het voormalige Baarnse Badhotel nog vlug even de bloemetjes buiten gezet, om te voorkomen, dat de clubkas in ver keerde handen zou vallen. Toen Nederland zijn vrijheid had her wonnen, kon ook de huisvrouwenvereni ging haar werk weer hervatten, zij het met een lege kas. Evenals tijdens de eerste jaren na de oprichting heeft de vereniging kort na de tweede wereldoorlog in belangrijke mate ertoe bijgedragen om de allerergste nood te helpen lenigen. Maar ook in latere jaren, bijvoorbeeld bij de stormramp van 1953, heeft de huisvrouwenvereniging menig getroffen gezin kunnen helpen. Hoewel niet in hoofdzaak speelt de ge zelligheid toch wel een belangrijke rol in het verenigingsleven van de huis vrouwen. Dit verklaart grotendeels het bestaan van de zang-, bridge-, hand- werk- en toneelclub. Deze laatste club treedt behalve voor de eigen leden ook regelmatig voor de U.V.V.-bejaarden in Baarn en Soest en ook voor andere ver enigingen op. Door het ontbreken van voldoende toneelstukken met alleen vrouwenrollen, ging mej. Stella den Boer ze zelf maar schrijven, intussen zijn zelfs al zeven toneelstukken van haar hand in druk verschenen. Naast lezingen op cultureel gebied or ganiseert de huisvrouwenvereniging re gelmatig excursies naar fabrieken en bedrijven, teneinde de huisvrouwen als consumenten zoveel mogelijk vertrouwd te maken met de producten, waar zij dagelijks mee omgaan. De prestaties van de handwerkclub heb ben onder meer de aanschaffing van een volledig getrainde geleidehond voor een blinde mogelijk gemaakt. In vergelijking met de beginjaren zijn de doelstellingen van de vereniging geheel gewijzigd. Thans beoogt men: a. het verlenen van bijstand in de ruim ste zin des woords aan de Nederland se vrouw in haar huishoudelijke en gezinstaak; b. het behartigen van de belangen van het gezin als maatschappelijke een heid op economisch en sociaal gebied; c. het bevorderen van de waardering voor de huishoudelijke taak van de vrouw d. het bevorderen van het verantwoor delijkheidsgevoel van de vrouw als lid van de samenleving; e. het bevorderen van saamhorigheidsge voel en gemeenschapszin bij de leden. Sinds 1927 geeft de afdeling een eigen orgaan uit, thans Maandbericht geheten. De redactie is in handen van mevr. P. J. Oranje-Entink te Soest. De vereniging telt rond 250 leden, waar van er ongeveer 170 in Baarn wonen en rond 80 in Soest. De echtgenotes van de burgemeesters van Baarn en Soest zijn ere-presidente van de afdeling. Daar naast heeft men ook twee ere-leden, te weten mevr. C. W. Braat-Heybroek en mevr. T. J. de Jong-Lensen. Wederom, maakten 45 leden van de N.V.E.V. afd. „Eemland" een excursie en wel allereerst naar Driebergen, waar de studie-academie „Kerk en Wereld" werd bezocht. Velen denken dat dit instituut predi kanten opleidt, doch dat is niet zo. In 1945 werd deze academie opgericht; eerst 2 gebouwen, de „Horst" en het Eijkmanhuis, later kwamen daar nog verschillende gebouwen bij, zoals de Uithof, Voorhof, Vossestein en nog meer. Vossestein is een heel mooi gebouw: een verbouwde boerderij met mooie eet- en conferentiezaal, zitslaapkamers en douchecellen. Dr. Eijkman, die in de laatste oorlog in een concentratiekamp heeft gezeten, heeft tijdens zijn gevangenschap de plannen gemaakt voor dit centrum. Met geleend geld en doorzettingsvermo gen werd het landgoed „De Horst"; 25 ha groot, aangekocht, verbouwd en uit gebreid. Men begon met 20 gegadigden en nu zijn er honderden, die hier een opleiding krijgen en cursussen volgen voor maatschappelijk werk; voor Wi- ka's (assistenten voor predikanten), jeugdleiders enz. Doch men kan ook conferenties bijwonen 'over politiek, ge zondheidszorg, opvoedkunde e.a., die geleid worden door bevoegde leraren. Uit alle delen van de maatschappij: verpleegsters, mijnwerkers, personeels- raden en anderen, komen bij „Kerk en Wereld" een cursus volgen, lezingen of conferenties bijwonen, zelfs uit andere landen. In" "de zomer geven ook gezinnen blijk van hun belangstelling of om Kerst- of Paasfeest mee te vieren met „Kerk en Wereld". Het gaat om de mens in moeilijkheden en vooral de jonge mens; om de toe komst en de toenadering tot alle vol keren. De dames van de N.V.E.V. hebben en kele gebouwen bezichtigd en het mooie terrein kunnen bewonderen. Na een hartelijk dankwoord van de presidente aan de leidsters, werd de tocht voortgezet naar Bunnik, waar pannekoeken werden genuttigd. Vandaar ging de reis naar Doorn, waar de hortulanus van het Cantonpark, de heer Muijser, de dames rondleidde door een park, waar niet minder dan 800 coniferen geplant zijn. Een hobby van de heer Gimborn, die in het begin van 1900 de inktfabricage ter hand nam en uit alle delen van de wereld zaden en stekken liet komen, om deze tuin (300 ha( van verschillende coniferen te voor zien. Er zijn ook andere planten te bewon deren, o.a. 5 meter hoge rhododendrons en verschillende soorten heide. Na al dat moois gezien te hebben ging men huiswaarts. In tegenstelling met vorige jaren is er op 25 oktober a.s. weer een excursie en wel naar Udenhout met koffiemaal tijd, waar voor de dames van de N.V.E.V. een demonstratie gegeven zal worden van verwarmde matrassen. Op 17 oktober is er een demonstratie van de fa. Lucas Bols in het Anna Paulownahuis te Soest. ADVOCAAT PRODEO. - Hoeveel ver goeding krijgt een advocaat voor een prodeo-echtscheidingsprocedure? Antwoord: Voor een dergelijke proce dure krijgt een advocaa. een geringe vergoeding van het rijk. Het juiste be drag kon men ons niet opgeven. VERKOOP WINKELPAND. - Wij heb ben een winkelpand aan een zoon ver huurd. Het pand staat op de privésec- tbr voor 20.000,Kunnen wij het nu aan onze zoon voor minder overdoen. Hoeveel zou dan het transportbedrag zijn als wij de huur van 40,per week als lijfrente vragen? Wat zijn de transportkosten op deze manier als de prijs toch 20.000 is? Antwoord: U mag het pand aan uw zoon verkopen voor elk bedrag dat u wenst, ook tegen een lijfrente enz. Ook kunt u het hem schenken. Is de prijs niet de normale verkoopwaarde, doch door (persoonlijke) redenen beïnvloed, dan zal het registratierecht echter moe ten worden berekend over de werke lijke waarde. Deze moet dan dus ge schat worden. Verkoop van een privépand tegen een lijfrente of andere periodieke uitke ring raden wij U echter af. Bij uw zoon die het pand in zijn bedrijf ge bruikt, maakt het fiscaal gezien niets uit, maar bij U zelf wel: U moet nl. de ontvangen uitkeringen gaan aangeven. Kan uw zoon het pand buiten zijn be drijf houden, dan kon hij die uitke ringen ook apart aftrekken; in bedrijf echter niet. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. Op donderdagavond 14 september hiel den de leden van het K.V.G. hun jaar vergadering in het St. Lutgardisge- bouw, tijdens welke een bestuurswis seling plaats vond. De voorzitster, me vrouw Lambert legde haar taak neer, doch bleef lid van het bestuur. Als candidaat kwam mevr. Smit-Rasch naar voren en aangezien er geen tegencan- didaten waren werd zij de nieuwe voor zitster. Haar taak als penningmeesteresse werd door mevr. Wijsmuller-Batterman over genomen. Als aanvulling van het be stuur traden de dames Van de Bremer en Wesselingh toe. Pastoor Van de Vegt sprak hierna over de moderne gehuw de en ongehuwde vrouw in gezin, kerk en maatschappij. Na de pauze werd het jaarprogramma nader toegelicht. Naast ontspannings avonden zullen er ook enkele culturele avonden worden gegeven. Als aanvulling op het programma werd medegedeeld dat er op 23 januari een verdiepingsdag zal worden gehouden bij de zusters aan de Heideweg, waarover nog nadere mededelingen zullen volgen en dat insp. Gosker op donderdag 29 februari, 's avonds een voordracht komt houden. In onze editie van vrijdag j.1. maak ten wij melding van een modeshow, die morgen, woensdagavond, door „Mikimo" Gallenkamp Pelsweg 11, in het gebouw „De Rank" gehouden wordt. In bedoeld bericht heeft het „zetfouten duiveltje" enige malen de naam „Miki mo", een afkorting van Middelman KinderMode, veranderd in „Mikado", dat de naam van een Japans spel is. Een fout, die wij hiermede gaarne her stellen. Het bruidspaar samen met dc bruidsmeisjes poserend op de trap van het Gemeentehuis. Ook Hare Majesteit Koningin Juliana en Prinses Christina waren in de Oude Kerk aanwezig bjj de inzegening van het huwelijk. De vader van de bruid, ambtenaar van de burgerlijke stand en burgemeester van Soest voor hij de Oude Kerk binnentrad. Prinses Margriet met haar man, ken nelijk verrast door het spontane applaus dat opklonk bij haar aankomst op het Gemeentehuis. Zaterdag a.s. viert de Mixed Mockey Club „Soest" zijn derde lustrum. Een vrij korte geschiedenis nog, doch reeds rijk aan anecdoten. Zo vergaat het trou wens iedere vereniging bij de viering van een lustrum. Men ziet terug op gebeur tenissen, die het verenigingsleven fleur hebben gegeven, doch gaat voorbij aan zaken, waarvoor men feitelijk even de wenkbrouwen zou moeten fronsen, „want", zo schrijft voorzitter J. Corsmit in het jubileum-Dictatortje, het clubblad van de M.H.C. „Soest", „ergens knaagt toch de minder prettige gedachte, dat we groter en sterker zouden zijn geweest, indien wij in de voorgaande jaren een hechter front hadden gevormd en een grotere eenheid waren geweest. Moei lijkheden in een vereniging, op welk ge bied zij ook liggen, kosten leden en ook bij ons is het duidelijk merkbaar, dat wij er niet zonder kleerscheuren vanaf zijn gekomen". Overigens zijn de laatste tijd ook zonder moeilijkheden binnen de vereniging di verse leden verloren gegaan, hetgeen een gevolg is van de heroprichting van de Baarnse Mixed Hockey Club. Vijftien jaar geleden peilden de heren W. Schunselaar en P. Dekker via een advertentie de behoefte aan een hockey- vereniging in Soest. Het liep bepaald niet storm, al bleken zestien adhesiebe tuigingen een voldoende basis om op Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak bar enoote hep van de Soester soseijetie bruuloft. Die naom stong in de kraant toeng bekend wier emaokt dat de doch ter van ongze bur- rugumeester gong trouwe. Ik had zaturdag- marruge al vruug de boodschappe veur Kneliao edaon, zodak bie ut gemeente- huus een biester mooi plaotsie had vlak bie ut hek. Op de trap vant gemeente- huus haad de boode de lopur al uute- legd. Veur ut gemeentehuus wast al bar druk mit pliesiemanne en minse van de kraan te en de damesblaoje, waorbie un fotograof mit een heul mooie snor. Ut spul was bar best eregeld; de baos van de pliesiemanne liep mit un wal- kietalkie, waormit hie kon praoten mit pliesiemanne die veul verderop stong- den. Effe veur tien uur wier de Steenhoff- straot an beije kaante ofezet, en stinge hongderde minse te wachte op ut bruidspaor. Stilligies an waore dural un heule boel minse, genojigde, ut gemeentehuus in- elope. Plots wier dur bar haard eklaapt, ik begriep wel nie waorveur, maar ik stong dur noeng eenmaol, dus ik klaap- te ok. Ut was toch nie veur niks eweest, waant uut de ooto die veur reed stapte prinses Margriet mit dur man Pieter van Vollehoven. En toeng sprong ming haart ope. De dochter van ongze burrugemeestur had samen mit haar bruudsmeisjes en jon kers de veurkeur egeve an de boeren- sjees veur de otoo, minse wat un maachtig mooi ezicht. Op de trap van ut gemeentehuus luus- terde ze naor ut klien orkest van P.V.O., dat speciaol veur hun een stukkie had instudeert. Ik vong ut wel aordig, maor toenk heul goed luusterde klonk ut wel un bietje iel, un paor jongeluu als verstarking zou ut geluud wel wat beter hebbe emaokt. Toent heule gezelschaap binne was, bink as een soort Fok ten Haaf op ming fiets estaapt en over de Raad- huusstraot en ut Karrukpad naar de Ouwe Kan-uk espurt. Buuten adum, maar juust op tied konk de Koningin mit prinses Christina onder luud haandgeklap naor binne zien gaon. Op ut graas naost de karrukdeur sting ut grote orkest van P.V.O., uuteraard mit ut vaondel. Toeng prinses Margriet de karruk in- gong wier er haard eklaapt, maor veur de burrugumeesteur mit zun vrou gong ut net zo haard. Ondur ut geluu van de karrukklokke gonge bruud en bruudegom de karruk binne, terwiel P.V.O. een heul mooi stuk speulde. Omdak weer mit ming elleboge had ewerkt stong ik heulemaol veuraon en konk de bruud goed zien. Tjonge wat mooi, net urt plaotje in ut modeplao- tenboek van Gart zou vrou. Veur ming wastur geen plaots in de karuk, dus most ik buute blieve waach- te tot ut ofelope was. Juust veur de deur opeging kwaam ut Gilde mit vendulzwaaijers en trompet- turs veur een hulde aon bruud en bruudegom. Nao de hulde van ut Gild gonge bruud en bruudegom en femilie naor un plaota waor Knelis geen schien van kaam had. binne te komme, en toen bink maor naor huus efiets om Kneliao al les te vertelle. Toenk ming heule verhaol edaon had zeeije we aliebie tegeliek dat muneer en mevrouw Evelein-Bentmckzo hiet noeng de dochtur van de burrugumees- tur, hun trouwerie echt in Soesder stijl ehouwe hebbe, en das een haandge klap van heul Soest best weerd.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7