MIKIMO KINDER-MODESHOW Houd uw snelheid HERMAN SEGENHOUT-BEKER VOOR VERDIENSTELIJKE S.P.S.V.-LEDEN MIKIMO DE speciaalzaak voor Uw kind. MIKIMO Na Tito en Mao ROEMENIË'S CEAUSESCOU Moskous grootste rebel Burgerlijke stand HOOFD ERBIJ KRUISING VRIJ DE C.A.O. OP DE KEPER BESCHOUWD SOESTERBERG Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 kleedt Uw kind BETER V/A. De speciaalzaak in blijetijds-, baby- en kinderkleding, houdt een grote op woensdag 20 september in De Rank, Eerste Soester Begrafenis-Onderneming De Rode Heros Ontspanning Luchtmacht Judo-toernooi in Soesterberg Soesterberg verloor met 0-6 Zaterdagvoetbal Benoeming K.V.G. Collecte kankerbestrijding Programma huisvrouwenverenigina; DINSDAG 19 SEPTEMBER 196T Aan leden van de Soester Politie Sport Vereniging, die zich op enigerlei wijze verdienstelijk hebben gemaakt, zal de komende jaren periodiek de „Herman Segenhout-beker" kunnen worden toege> kend. De toekenning geschiedt op voordracht van de in Soest woonachtige ere-leden van de S.P.S.V. De trofee is beschikbaar gesteld door het ere-lid, de heer P. Berg man, die er aanvankelijk een bestem ming als prijs voor een jaarlijks terug kerend sportevenement aan wenste te geven. Hoewel het bestuur deze suggestie positief heeft benaderd, meende de voor zitter, de heer G. D. H. van Wouden berg, dat tegen elke prijs een mogelijke devaluatie van de beker moet worden voorkomen. Hij achtte het meer in over eenstemming met de persoon en de be tekenis voor de S.P.S.V. van de in juli plotseling overleden heer Segenhout, de beker toe te kennen aan leden, die zich op welke wijze dan ook (dus niet uit sluitend in het sportieve vlak) verdien stelijk hebben gemaakt voor de vereni ging. De voorzitter meende, dat iedereen gelijke kansen moest hebben om voor de beker in aanmerking te komen. Gezien de persoon van de heer Segenhout voelde hij er weinig voor, de geluksfactor in het geding te brengen voor het winnen van de beker. En tenslotte moest naar zijn (en aller) oordeel de beker binnen de S.P.S.V. blijven en nimmer het persoon lijk bezit van iemand worden. Opdat ook de bestuursleden voor de trofee in aan merking kunnen komen, zullen de in Soest wonende ere-leden de beker toe kennen. Wanneer het nieuwe politiebureau ge reed zal zijn en de meeste leden van het Soester politiekorps misschien niet meer precies weten, aan wie de naam van de beker is ontleend, zal hij in het bureau een blijvende plaats krijgen. Door de onlangs gepensionneerde adju- dant H. Fennema is een beker voor schiewedstrijden beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om jaarlijks wedstrijden per afdeling (re cherche, verkeer, bijzondere wetten, vreemdelingendienst e.d.) te gaan organi seren. Een schietteam van de Soester politie be haalde afgelopen week bij wedstrijden in Den Haag een eerste prijs bij het pis toolschieten en een tweede bij het kara- bijnschieten. Toch kwamen de schutters met een klacht terug: de kosten waren zo bijzonder hoog, in dit geval 65,—. Gezien het feit, dat het schieten als on derdeel moet worden beschouwd van de algemene vorming van de politieman, meende hoofdinspecteur H. G. Scholt- meijer bij de gemeente op vergoeding van de kosten te kunnen aandringen, zeker in geval van korpswedstrijden. De komende wintermaanden zal de po litie weer gymnastiekonderricht krijgen van de heer D. Vervloet. Verzocht werd was meer aandacht te besteden aan de volleybaltraining. Het peil hiervan is voor verhoging vatbaar. Na vele jaren de Soester Politie Sport vereniging op de voetbalvelden in Baarn. Soest en Zeist te hebben vertegenwoor digd, hebben de heren Ten Hove en Den Hartog hun voetbalschoenen aan de wil gen gehangen. Hun verdiensten zijn door het bestuur beloond met een klein aan denken. VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 zijn bestuurlijke werkzaamheden voor de S.P.S.V., waaraan nu een eind is geko men. Zijn plaats is thans ingenomen door de heer W. den Hartog. Ook secretaris W. van den Brink was aftredend doch hrekiesbaar. Hij werd herkozen. De voorzitter deed een beroep op de le den, ook eens een journalistiek steentje bij te dragen voor het maandelijks ver schijnend orgaan. Eenzelfde beroep moest de voorzitter doen voor medewerking aan de talrijke plannen, die het bestuur voor het komende seizoen heeft. Op 6 oktober a.s. zal weer een grote feestavond in Soesterberg worden gehou den. Deze avond krijgt het karakter van een cabaret-dansant. Medewerking ver lenen twee orkesten, een acrobatengroep, een imitator en anderen. Aan de feest avond zal een tombola voorafgaan. Op 21 december zal de traditionele Kerstbingo-avond worden gehouden. Men zal echter maar een ander onderkomen moeten zoeken, nu Eemland niet meer beschikbaar is. Voor de twee caravans zullen weer goe de campings worden gezocht. Op de jaarvergadering zijn negen cara van-obligaties uitgeloot. Er moet nu nog voor een bedrag van 1000,aan obli gaties worden uitgeloot. ,*\eer .w- Kaspers ging deze) Evenals voorgaande jaren zullen ook het TT-. handen naar huis. j komende seizoen weer het volleybal- en ij dankt zijn envelop met inhoud voor I schaaktoernooi worden gehouden. Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELS WEG 11, (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 Met de dood van Stalln de verschrikkelijke ving een nieuw tijdperk aan en wel dat van de co-existentie (het vreedzaam naast elkaar voortbestaan van twee in wezen aan elkaar vijandig gezinde politieke systemen), welk tijdperk werd Ingeluid door een Malenkof, voortgezet en verbeterd door Nikita Chroesj- tsjow, Kosygm en Breschnew. Hoe vreemd zulks misschien ook moge klinken, het systeem der co-existentie werd door de communistische machthebbers in het Kremlin ontleend aan hun doodsvijanden, de liberalen. Het communisme begon zich van die ttfd af wat te matigen, te liberaliseren en vandaar al die in- en externe moeilijkheden in en rond die politieke ritusHet „proletariërs aller landen, verenigt U" zwakte in de loop der tijden eveneens in belangrijke mate af. De eerste communistische leider die niet meer naar de pijpen van Moskou wilde dansen, was de Joegoslavische maarschalk Josip Brosz Tito. later gevolgd door de Chinese Mao Tsje Toeng, de derde zou Cubas Fidel Castro zjjn geweest, doch daar deze van Moskou een honorarium van één miljoen dollar per maand ont vangt om daarvoor de zaken in zijn hand te houden, ging dat niet op. Op de derde plaats kwamen de Albaniërs, die heulen met China, en vierde werd de Roemeense partijleider Nicolae Ceausescu, van huis boerenzoon, geboren in 1918 te Scornicesti (Roemenië) en thans 49 jaar oud. Soesterbergsestraat 18. Aanvang 's middags 2.00 uur - 's avonds 7.30 uur. Uw kleine kinderen kunt U met een gerust hart meenemen. Zij worden tijdens de show aangenaam bezig gehouden met een poppenkastvoorstelling etc. Toegangskaarten kunt U afhalen aan de zaak. GALLENKAMP PELSWEG 11. SOEST-ZUID. TELEFOON 6286. der tijd ontpopte hij zich evenals Tito als een nationaal-communist, hetgeen o.m. aan het licht kwam tijdens het zuiveringsproces tegen de beruchte me vrouw Anna Pauker (aanhangster van Stalin) die mede door toedoen van Ceausescu werd „weggewerkt". GEBOREN: Robbert Adriaan, zoon van H. F. Meulenveld en J. L. de Koning, Albert Cuyplaan 95. Baukje Tjitske Susan, dochter van Tj. Kooistra en P. A. H. van der Wal, Hartweg 7. Luitsen, zoon van L. Houkes en H. M. Sentner, Lange Brinkweg 55. Maag je Lambertha, dochter van W. van Hornsveld en C. M. Kreuning, Ko- ninginnelaan 136. Eric Johan Wil lem, zoon van M. Knijpstra en H. Pen ning, Van Goyenlaan 139. Oscar, zoon van H. Viëtor en P. G. M. Reij- inga, Simon Stevinlaan 17, Soesterberg 17, Soesterberg. Monique, dochter van H. den Akker en J. N. van de Beek, Simon Stevinlaan 86, Soester berg. Alfred, zoon van A. de Haas en M. Legemaat, Klaarwaterweg 104. Theresa Herma, dochter van R. H. Wehmann en A. G. Praag, Birkstraat 68. Esther Ursula, dochter van E. H. de Lang, Heideweg 33 en C. Bruins Schoutenkampweg 10. Arco, zoon van G. van de Hoef en E. Rakhorst, Gen. Spoorstraat 53, Soesterberg. Karin, dochter van K. Jager en J. van Ginkel, Moerbessenberg 36, Soesterberg. ONDERTROUWD: Piet Dick Hendrik Evert Kriesen, Reinkenstraat 78, 's-Gra- venhage en Johanna Berendina Schreur, Dokter Rupertlaan 70. Antoon Blok, Kerkpad N.Z. 55 en Helena Johanna Theodora de Bruin, Rembrandtlaan 10. Pieter Willem Vinzenz Vos, Laar- derweg 69, Bussum en Geertruida Eli- sabeth Hoegen Dijkhof, Julianalaan 46. Dirk Willem Weltevreden, Appel markt 11, Zierikzee en Maria Ernestina Frederica Kragt, Julianalaan 55. Jo- hannes Seijkens, Parklaan 20 en Louise Margaretha Maria van Enteren, Se ringstraat 69, Amersfoort. GEHUWD: Walter Sander Lebon, Ju lianalaan 74 en Petronella Fredirica Beers, Voorweg 26, Heemstede. Pau- lus Jacobus Johannes van Hattum, Burgemeester Grothestraat 11 en Bar- bara Jacoba Maria Boomhouwer, Stad houderslaan 164. William John Queeney, wonende te Pittsburgh, in de Verenigde Staten van Amerika en Lida Carol Bedwell, Schoutenkampweg 20. Gerardus Lambertus Schimmel, Van SDeijklaan 2, Bussum en Jentje van den Belt, Laanstraat 21. Maarten Paul Evelein, 's-Gravelandseweg 158, Hilversum en Charlotte Clara Veroni- ca Barones Bentinck, Vosseveldlaan 56. OVERLEDEN: Lambertus Westerveld, 48 jaar. Prins Hendriklaan 80. Hen- drika Christina Theresia Angel, 63 jaar, ongehuwd, Amstredam, Willem Krom houtstraat 70. Ronald Johannes Kerkhoven, 12 maanden, Amsterdam, Wieringwaardstraat 89. Jacob van Veen, 68 jaar, gehuwd met W. Oor schot, Nieuweweg 91. Als mensen gelijkvloers op elkaar toeko men bestaat steeds de mogelijkheid dat zij gelijktijdig hetzelfde punt bereiken en elkaar hierbij ernstig voor de voeten lopen. Vooral in het verkeer en met name op kruispunten kan dit tot chao tische toestanden leiden. Daarom moet het gelijktijdig gebruik maken van een kruising manen tot „voorkomend rijden". Een van de belangrijkste punten van „voorkomend rijden" is stellig het zo danig bewust rijden, dat kruispunten tijdig worden opgemerkt, zodat men de tijd heeft alles wat er op en om de krui sing gebeurt in zich op te nemen en de vereiste maatregelen te treffen (tijdig afremmen, stoppen, richting aangeven, voorsorteren etc.). Als voorrangsgerechtigde zodanig dat, als de ander geen voorrang mocht verlenen (om welke reden ook) de situatie toch kan worden gered. En als nlet-voor- rangsgerechtigde zodanig dat de ander ziet dat hij wordt opgemerkt. Dus: tijdig en duidelijk vaart verminderen, zodat voorkomen wordt dat de voorrangsge rechtigde door bijvoorbeeld schrikreacties zelf in moeilijkheden raakt of deze ver oorzaakt. O O Dïr. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) Los van de voorrangssituaties zal het voorkomend rijden t.a.v. de kruispunten derhalve moeten impliceren: extra oplet tend niet te snel, maar ook niet te langzaam bedacht op langzaam ver keer (voetganger op het kruispunt) bedacht op onduidelijk gedrag van an deren. bedacht op door-geel-licht-rij- ders bedacht op eigen duidelijkheid. Voor het welslagen van de poging het ongevallencijfers op kruispunten te druk ken is het van groot belang een kruising zoveel mogelijk vrij te houden. Voor het welslagen van de poging het ongevallencijfer op kruispunten te druk ken is het van groot belang een kruising zoveel mogelijk vrij te houden. Het nieuwe voorschrift van artikel 40 lid 2 R.V.V. bepaalt dat bestuurders moe ten voorkomen dat zij (bijvoorbeeld van links komende) bestuurders onnodig hin deren en tot agitatie provoceren door het kruispunt op te rijden terwijl zij daar toch op verkeer van rechts zullen moe ten wacht. Hetzelfde geldt t.a.v. rechtdoorgaande bestuurders die bijvoorbeeld voor een stoplicht moeten stilstaan en daarbij een zijstraat niet onnodig moeten blokke ren. Sta dus niet op uw voorrang maar maak daarvan (speciaal op kruisingen) pas gebruik als het veilig kan. In de jurisprudentie is in zijn algemeen heid een zekere tendens in de richting van „voorkomend rijden" waar te nemen. Met name is dit het geval in rechterlijke uitspraken t.a.v. voorrangsongevallen op kruispunten. Eerder dan vroeger zal de voorrangsge rechtigde tot medeschuld veroordeeld worden, indien hem verweten kan wor den dat hij had behoren en kunnen voor zien dat de ander hem geen voorrang zou geven. Rekening houden met de fou ten van anderen is dus niet gewenst maar verplicht. Zo er iets op een kruising voorrang moet hebben, dan is het de realiteitszin. Men moet een vrije of veilige positie niet verruilen voor één waarin men vast komt te zitten of ernstig gevaar loopt. Door op een kruising stil te gaan staan en zodanig een deel van die kruising voor zichzelf op te eisen zodat tenslotte niemand zich meer kan roeren bewijst men zichzelf en anderen een slechte dienst. Men riskeert het te worden aangereden met de verstrekkende gevolgen voor zich zelf en anderen. Een goede raad „Hoofd erbij - Kruising vrij!" Ceausescu is de perfekte model-commU' nist van zuiver proletarische afkomst, iemand die het wist klaar te spelen zich op te werken tot een soort van „rode Heros", een man met veel organi satietalent, doorzettingsvermogen, poli tiek inzicht en diplomatieke geslepen heid, omlijst door brutaliteiten en schrik niet - conservatief nationalisme, het geheel vervolmaakt door rechtsge richte energie en linksgeoriënteerde trouw aan communistisch dogma. Zijn hoofd, dat geplaatst is op een „stierenek", heeft een typisch zuidelijk model en formaat, de oogopslag is don ker, het haar zwart en licht gegolfd, het voorhoofd is breed van vorm, de gang is veerkrachtig en toont ingehou den kracht. Naar binnen èn naar buiten is hij de beroepsrevolutionair bij uitnemendheid, gewend om in korte bewoordingen te spreken, wars van alle beeldspraak en altoos op een min of meer sarcastische wijze, daarnaast op en top een realist. In tegenstelling tot andere communis tische leiders is hij door het geluk ach tervolgd en daarvan heeft hij op het juiste moment gebruik weten te maken. In zijn jongere jaren werkte Nicolae een korte tijd als fabrieksarbeider. Op een wat latere leeftijd ging hij zich be kwamen in het eerzame beroep van schoenmaker. Lagere school De opleiding van de latere secretaris generaal der communistische partij is miniem terug te brengen tot de lagere school. Op latere leeftijd leerde hij wat Engels en Duits, doch wel bekwaamde hij zich op een uitstekende wijze in de politiek, waarbij hij een goede leer meester vond in Gheorghe Dej, de la tere partij- en staatschef van Roeme nië. De jongen trad op 16-jarige leeftijd toe tot de communistische jeugdbeweging in zijn land en werd op 18-jarige leef tijd tot jeugdleider gekozen. Toen hij 21 jaar oud was werd hij op heterdaad betrapt bij het verspreiden van com munistische lectuur en tot gevangenis straf veroordeeld. In cel F van de Doftana-gevangenis in Boekarest zat hij zijn straf uit. Daar maakte hij onder meer kennis met een aantal eveneens gedetineerde communistenleiders, leden van het dagelijks bestuur der partij, zoals GheorgheDej, Chivu Stoica, de huidige Roemeense staatspresident, Alexandru Draghici, thans oud-minister en Gheorghe Apostol, nu plaatsvervan gend minister-president. In deze oude Doftana-gevangenis ontving Ceausescu als het ware een hoge schoolopleiding in de politiek. In 1944 werd Roemenië door de Russen bevrijd van de Duitse bezetters en kre gen de communisten hun kans. De toen 26-jarige Ceausescu werd tot lei der der communistische jeugd benoemd. In 1945 werd hij districtssecretaris der partij voor Boekarest; in 1948 plaats vervangend lid van het centraal comi té der partij en vrij spoedig daarna op genomen in de Roemeense regering als plaatsvervangend minister van land bouw (1949), om in het jaar 1950 te vens tot waarnemend minister van landsverdediging te worden benoemd in de rang van generaal majoor om dan in 1951 aan al die funkties nog toege voegd te zien chef van het politieke directoraat der strijdkrachten. In 1952 werd hij bevorderd tot luitenant-gene raal; 1954 lid van het algemeen secre tariaat van het centraal comité der communistische partij en in 1955 lid van het politieke bureau der partij. Ceausescu leerde in al die funkties het politieke klavier in alle toonaarden be spelen, kende daarnaast alle dossiers van de communistische topfiguren en werd mede daardoor een kundige ma nager der dictatuur, een man die zowel geacht als gevreesd wordt. In de loop Kroonprins In 1959 werd Nicolae door de staats- en partijleider Gheorghe Dej. - die in 1965 aan kanker overleed - voorbestemd tot „rode kroonprins" en in Roemenië en in de overige staten van het rode blok wist men toen genoeg en kon het geen bevreemding meer wekken dat hij op het 9de partijcongres in juli 1965 in Boekarest met algemene stemmen tot secretaris-genraal, d.w.z. leider der par tij, werd gekozen. Sindsdien zijn twee jaren verstreken en de nieuwe secretaris-generaal kan meer dan tevreden zijn. Roemenië, een land met negentien miljoen inwoners, spreekt mee in de buitenlandse politiek zoals in het nabije verleden tijdens de debat ten in de vergaderingen der U.N.O. overduidelijk is gebleken. Doch wat voor alles boeit is toch wel een in inter nationaal opzicht steeds onafhankelij ker en zelfstandiger optreden zonder èn tegen Moskou. Roemenië weekt zich los van Moskou en als gehypnotiseerd blik ken de overige satellieten naar Boeka rest. Het is deze Roemeen, die de Russische lie- velingswens: het bijeenroepen van een internationale topconferentie van com munistische staats- en partijleiders, steeds weer opnieuw weet te torpede ren. Evenals Tito voert thans ook Ceausescu géén enkele order van het Kremlin meer uit. Tevens zag hij kans om de Roemeense militaire bijdrage ten behoeve van het Warschau-pact tot het toegestane minimum terug te bren gen, evenals de Roemeense bijdrage aan de Comecon (de tegenhanger van de E.E.G.). Tegenspeler Nicolae Ceausescu heeft zich in het eerste halfjaar van 1967 doen kennen als een felle tegenspeler van Moskou. Zo nam Roemenië als eerste en enige satelliet, diplomatieke contacten op met de Westduitse bondsrepubliek. Het ver zette zich tegen de Russische eisen, dat de kosten voortvloeiende uit de instel ling van de zg. atoomstop, mede moe ten worden gedragen door die landen die niet betrokken zijn bij het atoom onderzoek voor oorlogsdoeleinden. Boe karest wenste ook niets te maken te hebben met de Russische politiek in zake het conflict tussen Israël en de Arabische landen, waarbij Roemenië Israël in het gelijk stelt. Het eist de ogenblikkelijke toelating van China tot lid van de U.N.O., waarvan Rusland immers niet horen wil en het is be vriend met Joego-Slavië en met Alba nië, dat Moskou op andere gronden ge hoorzaamheid heeft opgezegd. Ondertussen is Ceausescu doende de communistische partij in zijn land naar Joegoslavisch voorbeeld te hervormen en volkomen ondergeschikt te maken aan de staat. Zij mag zich dan slechts met nationale en met arbeidersaangelegen heden bezig houden, de bevoegdheden der Roemeense geheime dienst worden eveneens ingekrompen. De Roemeense partijleider Nicolae Ceausescu volgt daarbij getrouw de voetsporen van maarschalk Tito in het naburige Joego Slavië. De collectieve arbeidsovereenkomst (c.a.o.) is allengs een vertrouwd insti tuut geworden. Immers, de in de mees te bedrijven geldende loon- en arbeids voorwaarden zijn neergelegd in een (of meer) collectieve arbeidsovereenkomst (en). De wetgever heeft het instituut der a.o. afzonderlijk geregeld. Was hier voor vroeger één artikel opgenomen in het Burgerlijk Wetboek (het vervallen art. 1637n), thans is dit onderwerp ge regeld in de Wet op de collectieve ar beidsovereenkomst (1927). De voornaam ste bepalingen dezer wet willen wij hieronder in het kort weergeven. Volgens art. 1 van deze wet is een a.o. een overeenkomst, welke wordt gesloten tussen enerzijds één of meer werkgevers of verenigingen van werk gevers en aderzij ds één of meer ver enigingen van arbeiders en waarbij voornamelijk of uitsluitend worden ge regeld de arbeidsvoorwaarden die bij (individuele) arbeidsovereenkomsten in acht moeten worden genomen. De c.a.o. behoeft dus niet uitsluitend te bevatten arbeidsvoorwaarden, maar kan ook bevatten b.v. regelingen inzake leerlingwezen e.d. Wat wel, wat niet Nietig is een beding, waarbij een werk gever verplicht wordt arbeiders van een bepaalde godsdienstige of staatkun dige overtuiging of leden van een be paalde vereniging niet of uitsluitend in dienst te nemen. Bevoorrechting of uit sluiting van arbeiders van een bepaalde overtuiging is dus niet mogelijk. Wel mag bepaald worden, in de c.a.o., dat alle arbeiders georganiseerd moe ten zijn. De vereniging, welke een c.a.o. aangaat, moet rechtspersoonlijkheid be zitten en in haar statuten de bepaling hebben opgenomen, dat zij een c.a.o. mag sluiten. Een c.a.o. kan slechts worden aange gaan bij authentieke of onderhandse akte, d.w.z. in ieder geval schriftelijk. De woordelijke inhoud moet zo spoedig mogelijk aan de leden der contracte rende verenigingen worden gezonden. Een c.a.o. mag ten hoogste voor vijf jaar worden aangegaan. Aansprakelijk De contracterende verenigingen moeten in de mate, als de goede trouw mee brengt, bevorderen, dat haar leden de bij de c.a.o. te hunnen aanzien gestel de bepalingen nakomen. Zij zijn aan sprakelijk voor het nakomen hunner verplichtingen door haar leden, doch slechts voor zover zulks in de overeen komst is bepaald. De leden der contracterende partijen zijn tegenover elk der partijen gehou den alles, wat te hunnen aanzien bij die overeenkomst is bepaald, te goeder trouw ten uitvoer te brengen, als had den zij zelf zich daartoe verbonden. De bedoeling van deze bepalingen is, dat de leden der contracterende ver enigingen gehouden zijn de plichten, welke de c.a.o. hun gezamenlijk op legt, na te komen, in het bijzonder de plicht om de overeenkomst niet door staking, uitsluiting of ander strijdmid del van zijn kracht te beroven (z.g. vredesplicht), terwijl de vereniging ver plicht is deze nakoming te goeder trouw te bevorderen. Wie tijdens de duur der c.a.o. lid is of wordt van een vereniging, welke deze heeft aangegaan, is door die overeen komst gebonden, voor zover deze hem aangaat. Ook na het verlies van het lidmaatschap blijft deze gebondenheid bestaan, totdat de overeenkomst gewij zigd of verlengd wordt. Wanneer een vereniging tijdens de duur van een door haar aangegane c.a.o. wordt ontbonden, heeft dit geen invloed op de rechten en verplichtingen, uit de ze overeenkomst voortvloeiende. Niets anders Elk beding tussen een werkgever en een arbeider dat in strijd is met een c.a.o., waaraan zij beiden gebonden zijn, is nietig. Automatisch treden voor een zodanig beding de bepalingen der c.a.o. in de plaats (art 12 der wet op de c.a.o.). Hoewel de redactie van dit artikel niet geheel duidelijk is, is de bedoeling er van ongetwijfeld, dat elke afwijking van de c.a.o. nietig is en dat deze niet op zij kan worden gezet door de indi viduele afspraak van hen, die door de collectiviteit zijn gebonden. Dit artikel is de kern van de wet. Wan neer een (individuele) arbeidsovereen komst zwijgt over bepalingen, welke in de c.a.o. zijn geregeld, dan gelden de bepalingen van deze laatste. De werkgever, die voor een c.a.o. is gebon den, moet de bepalingen daarvan ook toepassen op zijn arbeiders die door de c.a.o. niet zijn gebonden, tenzij in de c.a.o. anders is bepaald (art. 14 der wet op de c.a.o.). Schending Het artikel verplicht de werkgever, wie een c.a.o. bindt, de bepalingen daar van op al zijn arbeiders, georganiseerd of niet, toe te passen. Laat hij dit ten aanzien van de ongeorganiseerden na, dan is deze afwijkende overeenkomst in dit geval niet nietig, maar kunnen zowel de organisatie, waarvan de werk gever eventueel deel uitmaakt, als de organisatie der arbeiders hem wegens schending der c.a.o. aanspreken. Wanneer één der partijen bij een c.a.o. of één van haar leden in strijd handelt met één der verplichtingen krachtens de c.a.o., kan de wederpartij schade vergoeding vorderen, zowel voor zich zelf als voor haar leden. Is de schade niet op geld waardeerbaar, dan zal als schadevergoeding een som gelds naar billijkheid zijn verschuldigd. In de c.a.o. zelf kan echter een andere regeling van de schadevergoeding wor den getroffen. Opzegging van een c.a.o. moet geschieden bij deurwaardersex- ploit of bij aangetekende brief. Het Luchtmachtontspanningsprogramma, verzorgd door de Dienst Welzij nzorg Kon. Luchtmacht gaat donderdag 28 september van start met een muzikale avond in de gamizoensontspanningszaal. De muziekliefhebbers kunnen die avond hun hart ophalen aan een keur van songs uit Amerikaanse musicals, zoals Oklahoma en bekende operafragmenten uit Tosca, Carmen, Martha, Hoffmans Vertellingen. Dit musical en operaprogramma wordt gepresenteerd door de sopraan Karin Ostar, de alt Rijkje Wolleswinkel, de tenor George Groenewold en de bas- bariton Henk Smit. Jos Carpay begeleidt deze solisten op het Hammondorgel. Balletïntercnezzo's worden gedanst door de dames Yvonne Hoebert en Ans Hattink. O Dit jaar zullen de persoonlijke judo kampioenschappen in het gymnastiek lokaal te Soesterberg worden georgani seerd op zaterdag 14 oktober. Reeds 200 judoka's uit Driebergen, Ede, Wijk bij Duurstede en Zeist hebben zich op gegeven voor dit toernooi, dat onder leiding staat van de heer Van der Vlugt. Ook judoka's van Laetitla nemen in eigen huis aan dit toernooi deel. In haar thuiswedstrijd tegen D.V.S.A. heeft Soesterberg zondag een verplet terende 0-6 nederlaag geleden. Geheel tegen de verwachting in, daar Soester berg in de eerste helft beslist sterker was. Bij tal van goed opgezette aanval len werd er beslag gelegd op de bal, doch met het doelpunten had men steeds pech. Het waren de gasten, die na 31 minuten de leiding namen (0-1), om daarna 2 minuten voor de rust de stand nog te verhogen tot 0-2. Na de hervatting speelde Soesterberg heel slecht. D.V.S.A. profiteerde van deze situatie en bereikte in de 25ste minuut 0-3. Daarna werd het achter eenvolgens 0-4 en 0-5 en vlak voor het einde 0-6. VEENSE BOYS-SOESTERBERG 6-1 Tegen Veense Boys heeft Soestreberg een verlies geleden van 6-1. Het bleek al spoedig dat het een strekere tegen stander had, die zowel in de aanval als in de verdediging de meerdere was. Dit resulteerde in een 5-0 voorsprong van Veense Boys, toen de rust aan brak. In de tweede helft kwam Soesterberg even op dreef en was het linksbinnen Baars, die met een mooi schot de eer redde, 5-1. Het laatste woord was ech ter aan de gastheren, die het einde lieten komen met 6-1. Onze oud-plaatsgenoot drs. E. F. J. Luyf is met ingang van deze maand aangesteld in de functie van inspec teur van de arbeid in de provincie Limburg. Bovendien werd drs Luyf op het gouden jubileum-congres van de A.R.K.A. gekozen tot lid van het hoofd bestuur van deze Algemene r.k. Amb- tenarenvereniging. De dames van het r.k. Vrouwengilde hebben een gezellige excursie gemaakt naar de fabrieken van P. de Gruvter in Den Bosch, waarbij maar liefst 460 tre den werden beklommen. Vandaag wordt het K.V.G.-seizoen ge opend. De in Soest gehouden huis-aan-huis- collecte voor de kankerbestrijding van het Koningin Wilhelminafonds heeft het prachtige bedrag van ƒ7.245.— opge bracht. Aan alle milde gevers wordt hartelijk dank gebracht. De afdeling Baarn, Soest en Omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft het programma voor de komende maanden bekend gemaakt Centraal hierin staat natuurlijk de vie ring van het gouden jubileum op 3 ok tober. Maar voor het zover is, gaat men op 22 september in het Anna Paulowna- huis alhier eerst luisteren naar een voor lichting van de firma Van Nelle en van de Lassiefabrieken. Tevens zal een quizz worden gehouden. Op dinsdag 26 september wordt een wan deling in het Baarnse bos gemaakt. Start vanaf het station in Baarn om twee uur. Op donderdag 12 oktober volgt een wat langere wandeling in de omgeving van hotel Groot Kievitsdal aan de weg van Baarn naar Hilversum. Voor dinsdag 24 oktober staat een kien- middag in Het Brandpunt op het pro gramma. Een eventueel batig saldo is be stemd voor een nog nader te bepalen liefdadig doel. Op maandag 6 november gaat de af deling een bezoek brengen aan het Vre despaleis in Den Haag. Daaraan gaat een voorlichtingsbijeenkomst van het Ne derlands Zuivelbureau in Rijswijk vooraf I

Soester Courant | 1967 | | pagina 9