r Soest toen - Soest nu Burgemeester opende tweede Soester kunstmarkt ACCENT VERSCHUIVING IN VIETNAM Het oog gericht op de V.N. Dinsdag 26 september 1967 46e Jaargang no. 72 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 H. van Dalen 40 jaar bij Kat Emaillefabriek Bromfietser gewond bij aanrijding Religieuze poëzie-avond in Oude Kerk Oecumenische gebedsdienst en discussieavond over vrede POLITIE TEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 Kamer van Koophandel bestaat 125 jaar Eiermarkt Wegens rijwieldiefstal aangehouden Aanrijding bij Zonnegloren Auto in de sloot Weer dodelijk ongeval Bejaarde man ernstig gewond Nieuwe expositie van Arti Shock SOESTERÓfibURANT Abonn. p. kwart, ƒ3,per post ƒ4,25. Venchtfnt iedere dinsdag en Trtfdig Het voornaamste slagveld van Vietnam is op het ogenblik de Amerikaanse tele visie. Daar is het nu de tijd dat de kan didaten voor allerlei posten waarover volgend jaar de stembus moet beslissen, hun opwachting maken. Een opmerkelijke was Michigans gouverneur Romney, een van de mannen die goede kans maken als republikein naar het presidentschap te dingen en in dat opzicht bepaald niet de gemakkelijkste tegenstander van Johnson, wiens kandidatuur vrijwel bij voorbaat vaststaat. Romney nu sprak zich uit voor vrede en een zo spoedig mogelijk beëindigen van de Amerikaanse gewapende interventie in Vietnam. Hij gaf daarbij openlijk toe dat hij finaal van mening was veran derd. Eerdere krijgshaftigere uitspraken schreef hij toe aan een „hersenspoeling", die de legerautoriteiten hem hadden toe gediend. Die laatste opmerking was wellicht niet zeer verstandig, want hij gaf hiermee zijn toekomstige tegenstanders gratis een sterk propagandawapen. Immers: is een man die zijn hersens zomaar laat spoe len, wel opgewasesen tegen de inspan ning van de presidentiële taak? Mogelijk kost die tactische blunder Rom ney de kandidaatstelling, maar belangrij- Vrijdag was het precies veertig jaar geleden, dat de heer H. van Dalen, al hier, in dienst trad bij Kat Emaille fabriek in Soestduinen. Van de 47 jaren, die het bedrijf thans bestaat, heeft de heer Van Dalen er veertig meegemaakt. Zes mensen pres teerden dat reeds voor hem. De directeur van Kat Emaillefabriek, de heer P. Rollmann toonde grote be wondering voor de wijze, waarop de heer Van Dalen al die jaren zijn werk heeft verricht. „Weinigen zullen hem dat nadoen. Zomer en winter kwam hij iedere dag een half uur voor de aan vang van de werktijd op de fabriek. Bovendien heeft hij in die veertig jaar vrijwel geen dag verzuimd. Het is een geweldige prestatie om dat veertig jaar vol te houden", meende de heer Roll mann. „Zijn werk was goed, dus hij viel wei nig op. Toch is hij één van de steun pilaren, waarop het bedrijf steunt", .zei de heer Rollmann. Een van de oud-gedienden van Kat, de heer H. Renes bracht - tezamen met het personeel - de jubilaris een mu zikale hulde, met tekst van de heer Renes. De waardering, die de directie voor het werk en de persoon van de heer Van Dalen heeft, bracht zij tot uitdrukking in de aanbieding van een solex vöor de bijna scheidende werknemer en met een electrisch fornuis voor zijn echtge note. De heer Van Dalen bleek ook zijn spo ren bij de personeelsvereniging te heb ben verdiend. Daarvan maakte na mens deze vereniging de heer Chr. La- seur gewag, die hem een hengel aan bood. Bij een verkeersongeluk op de Steen- hoffstraat is donderdag de 26-jarige bromfietser W. van H. uit Amersfoort gewond geraakt. Hij reed op het rijwiel pad in de richting Amersfoort. Vanuit tegenovergestelde richting naderde een auto. die bestuurd werd door de heer J. W. W. uit Montfoort. Deze wilde linksaf de Dalweg oprijden, maar liet daarbij de doorgang niet vrij voor de bromfietser, met een aanrijding als ge volg. De bromfietser werd naar het zieken huis De Lichtenberg te Amersfoort over gebracht. Als bijdrage van Arti Shock in de in terkerkelijke vredesweek, die van 8 tot 15 oktober wordt gehouden, zal op za terdagavond 7 oktober een religieuze poëzie-avond in de Oude Kerk worden georganiseerd. Aan deze manifestatie zullen medewerken Wim Zaal, dichter- priester Huub Oosterhuis, dr. C. Rijns- dorp, Gabriel Smit. Arti Shock-voor zitter Jan Visser, Mischa de Vreede, die proza zal voordragen, ds. J. Wit en J. Zijlstra. Verder werken mee het Apol- lo-mannen en kinderkoor uit Soest. Zij brengen liederen ten gehoren van Huub Oosterhuis. De poëzie-avond begint om 8.15 uur. ker is dat een zo vooraanstaand republi keins politicus zich zo uitgesproken op stelt aan de zijde van de groep die ageert tegen de Vietnamse oorlog. Rom ney moet overtuigd zijn dat zijn stand punt nu al door zeer velen wordt ge deeld of binnenkort gedeeld zal worden. Johnson heeft nu voor het eerst te ma ken met een krachtig verzet tegen inten sivering van de strijd, terwijl tegelijker tijd de haviken in zijn eigen partij, maar ook bij republikeinen als Nixon, even eens sterker schijnen te worden. Dat maakt het hem des te moeilijker de middenweg te bewandelen zoals hij bij voorkeur doet: daarmee kan hij hoe lan ger hoe minder de politici paaien die zich sterker gaan verdelen in voor- en tegenstanders van alle strijd. Voortzet ting en zelfs intensivering van de bom bardementen op Noord-Vietnam kan hij steeds minder propageren. Men gaat hem nu al verwijten dat hij handelt als een kwakzalver die bij het falen van een medicijn geen beter antwoord weet dan de patiënt als maar meer van hetzelfde spul te laten slikken. Vandaar dat geleidelijk aan vanuit Wash ington een ander medicijn gepropageerd wordt: het instellen van een veiligheids- gordel tussen Noord- en Zuid-Vietnam. compleet met alle moderne hulpmiddelen en natuurlijk met een geduchte bezétting. Dit alles in de overtuiging dat als aan de hulp uit het noorden maar een eind komt, de Vietcong het niet lang meer houdt. Deze veronderstelling hoeft niet eens juist te zijn. Maat bovendien gaan de verbindingen tussen noord en zuid voor een groot deel door Laos en Cam bodja, alsmede door het noorden van Thailand. Moeten de Amerikanen dan over het hele schiereiland een linie gaan bezetten? Dat is niet alleen onoverko melijk kostbaar, maar het zou bovendien nog meer landen in het conflict bren gen, die daar liever buiten blijven. Het ziet er daarom niet naar uit dat het voorstel voor de veiligheidszone serieus bedoeld is om zo de Vietcong krachteloos te maken, rpaar dat het veeleer een me thode is om de nadruk wat te gaan ver leggen naar een ander strijdmiddel om de vorige vechtmethode in dit geval het bombarderen wat uit de aandacht te krijgen. En om onopvallend daaraan een eind te maken zonder dat het lijkt of dit onder pressie geschiedt. Waarbij wellicht ook meespeelt dat de vredes kandidaat bij de Vietnamese verkiezin gen onverwacht veel stemmen haalde, hoewel het hem en zijn kiezers toch echt niet makkelijk was gemaakt. Ook generaal, nu president Van Thieu rept al van staking der bombardementen. In Zuid-Vietnam zelf schijnt het grote geweld al minder verkoopbaar te zijn, kan men hieruit opmaken. Onder die omstandigheden kan het voor de V.S., die immers redeneren dat ze alleen in Vietnam zijn om het wettige bewind te helpen, onmogelijk aantrekkelijk worden nog krijgshaftiger te zijn dan de Zuid- vietnamezen zelf. Het zit er dus wel in dat de Amerikanen het in Vietnam wat kalmer aan gaan doen. Maar wie ook hoopt dat daardoor een oplossing veel dichterbij is gekomen, die zal vermoedelijk nog vele teleur stellingen te verduren krijgen. In het kader van de Interkerkelijke Vredesweek, die van 8 tot 15 oktober a.s. wordt gehouden, zullen in Soest twee evenementen plaatsvinden, te we ten een oecumenische gebedsdienst op dinsdag 10 en een discussieavond over de vrede op donderdag 12 oktober. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van ds. L. de Ru, als predikant vast verbon den aan Zonnegloren, en kapelaan G. J. B. Weersink van de parochie Soest- Zuid. Beide bijeenkomsten worden ge houden in Zonnegloren. Aan de gebedsdienst zal het kinder koor van Maarten Kooy zijn medewer king verlenen, alsmede het kinderkoor van de- St. Ludgerusschool uit Soest- Zuid. De discussie-avond zal worden geleid door een forum, bestaande uit de legerpredikant ds N. H. van Zanten (verbonden aan de luchtmachtbasis Soesterberg), mej. T. R. Versteeg, voor zitster van het district Utrecht van de Pax Christie beweging, ir. P. Rook- maker, hoofdbestuurslid van de Pax Christi beweging en ds L. de Ru. Ter inleiding zal een korte, experimentele Canadese film worden vertoond: „Love your neighbour" („Heb uw naaste lief"). Men hoopt met deze beide samenkoms ten de mensen zich wat meer ,te laten bezinnen op de rumoerige wereld rond om ons. Als leidraad voor de discussie wordt in een te verspreiden vredeskrant een aantal zaken bepleit, waarin Nederland het goede voorbeeld zou kunnen geven: een nieuwe dienstplicht invoeren in de vorm van een sociale dienst ten behoe ve van de ontwikkelingslanden; het le ger ombouwen tot een vredesmacht in dienst van de Verenigde Naties; een ministerie voor de vrede instellen, resp. een nationaal centrum voor vredes vraagstukken oprichten; het onderwijs afstemmen op de opvoeding tot vrede; een concreet standpunt innemen op de Tweede Wereldhandelsconferentie tot stabilisering van de grondstoffenprij- zen; de economische groei afstemmen op de behoefte van de ontwikkelings landen; pleiten voor het opnemen van China in de Verenigde Naties. Met name voor de discussieavond ver wacht men ook grote belangstelling van de verschillende gespreksgroepen in Soest. Naar alle waarschijnlijkheid zal prof. George Hyule, hoogleraar in de kerk geschiedenis aan de universiteit van Melbourne, op woensdag 4 oktober in Zonnegloren een inleiding houden. Prof. Hyule staat vooral bekend om zijn ijver voor een grotere kerkelijke een heid. De Australische hoogleraar, die voor het geven van een aantal gast colleges op doorreis is naar Engeland, is vooral ook een groot kenner van de godsdienstige Aziatische wereld. Het is voor de eerste maal, dat de gezamenlijke kerken een Vredesweek organiseren, nadat de kerken ieder voor zich de gelovigen reeds vele malen heb ben gewezen op de uitzonderlijke be tekenis van het werk voor de vrede. Deze eerste vredesweek heeft als the ma: „Geen spreiding van kernwapens, wel spreiding van welvaart". Aan de interkerkerlijke vredesweek werken mee: de Rooms-Katholieke Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Nederlands Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Broederschap en de Remonstrantse Broederschap. Op zondag 8 oktober zal een gemeen schappelijke verklaring van de kerken worden afgelegd, terwijl tevens acties zullen worden ondernomen voor een concreet vredesdoel, waarbij zoveel mogelijk jongerengroepen worden be trokken. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck jaar aanmerkelijk groter is. Gezien het heeft zaterdagmiddag op het marktplein de tweede Soester kunstmarkt officieel geopend. De burgemeester constateerde een aan merkelijk groter? belangstelling dan ver leden jaar, met name van kunstenaars van buiten Soest. Hij erkende, aanvan kelijk ervan overtuigd tc zijn geweest, dat het organisator Otto Schouten nooit een twede keer zou lukken om in Soest een kunstmarkt te houden. Nu het te gendeel waar bleek, prees hij hem om zijn activiteiten en doorzettingsvermogen. Naar de mening van de burgemeester was het succes van de eerste kunstmarkt er debet aan, dat de belangstelling dit Op 20 oktober 1967 zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amers foort en omstreken haar 125-jarig be staan herdenken. Hiervoor is des te meer aanleiding om dat 25 jaar geleden tengevolge van de toen heersende oorlogsomstandigheden een herdenking van het 100-jarig be staan niet heeft kunnen plaats vinden. Een aantal vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven binnen het werkterrein van genoemde Kamer menen dat thans een welkome gelegenheid geboden wordt om zijn waardering voor het werk van de Kamer van Koophandel tot uitdrukking te brengen. Zij hebben hiertoe een comité gevormd onder voorzitterschap van ir. J. Helle mans, voorzitter van het Departement van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel, dat zich tot doel stelt namens het bedrijfsleven op 20 ok tober 1967 een passend jubileumgeschenk aan te bieden. Ook het Soester bedrijfsleven is in bo vengenoemd comité vertegenwoordigd en tracht haar deel in de werkzaamheden zo goed mogelijk te verrichten. Vele aangeslotenen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn reeds via hun organisaties benaderd om hun bij dragen aan het jubileumgeschenk te ge ven. Voor hen die om de een of andere re den hierover nog geen bericht hebben ontvangen bestaat alsnog gelegenheid op deze actie in te haken. Zij worden ver zocht hun eventuele financiële bijdrage vóór 1 oktober a.s. over te schrijven op de postgirorekening van de secretaris van het comité, de heer A. M. v. Leyen- horst te Amersfoort, girorekening nr. 210216 met vermelding jubileum K. v. K. feit, dat het marktplein doorgaans voor andere soort markten beschikbaar pleegt te zijn, vergeleek de burgemeester de kunstmarkt met de gewone weekmarkt. „Op een gewone weekmarkt worden ons doorgaans alleen massaprodukten aange boden, maar langzaam aan groeit ook de behoefte aan iets persoonlijks in huis", aldus de burgemeester. Hij sprak de wens uit, dat het Soester publiek een ruime kooplust zou tonen om „hun huizen en zichzelf te versieren". Tevens trok hij vijf loten, die de namen van vijf kunstenaars opleverden, van welke personen prijzen voor de verloting werd gekocht. Op de kunstmarkt, die zaterdagavond tot half elf open bleek, waren zeer uit eenlopende kunstuitingen vertegenwoor digd; werk van schilders, beeldhouwers, grafici, pottenbakkers, poppenmakers, emailleurs e.d. Zij bleken onder meer afkomstig uit Baarn, Soest, Amersfoort, Hilversum, Utrecht, Zeist, Gouda, Die ren en Amsterdam. Zondagmiddag, tegelijkertijd met de ope ning van een nieuwe Arti Shock ten toonstelling in de Galerie aan de Molen straat, zijn de vijf prijzen uitgeloot. De eerste werd gewonnen door mevr. Schoenzetter uit Soestdijk. Toen bleek tevens, dat slechts vijftien aankopen van meer dan dertig gulden waren gedaan. De kans om dus een prijs te winnen, was dus één op de drie. Van de vijf prijzen waren er vier uit de ceramische sector. De vijfde prijs was een tekening. Ondanks het zeer gunstige weer is het bezoek aan de kunstmarkt zeer matig geweest. Ook de kooplust van het pu bliek bleef beneden de verwachtingen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van 14,tot 15,Middenprijs 14,40. Prijs per kg 2,29. In de nacht van zaterdag op zondag, 's nachts om half twee, werd de 19- jarige J. de R. uit Soest aangehouden wegens diefstal van een fiets in Amers foort. Voor hetzelfde feit is ook de 21- jarige R. M. uit Laren aangehouden. Kort tevoren had de Amersfoortse poli tie bij de Nutsspaarbank een omge vallen fiets overeind gezet. Toen de politie even later de spaarbank weer voorbijreed, zag zij, dat de fiets was verdwenen. Een speurtocht door de stad had bij het station succes. Daar konden de beide booswichten worden aangehouden. Bij een verkeersongeluk op de Soester- bergsestraat vóór Zonnegloren raakte zondag een passagier van een Ame rikaanse auto gewond. De bestuurder van deze wagen, de in Soest wonende Amerikaan B. V. wilde een voor hem rijdende auto inhalen, maar moest plotseling weer afremmen, omdat te genliggers naderden. Hij remde even wel te sterk af, waardoor de wagen in de berm van de weg terecht kwam en frontaal tegen boom botste. De bestuur der bleef ongedeerd, maar een tweede inzittende, de heer J. M. liep een ge kneusde linker schouder en een wond boven zijn oog op. Hij werd overge bracht naar Zonnegloren. Op de Peter van de Breemerweg raak te zaterdag de 24-jarige automobilist J. M. uit Baarn met zijn wagen uit de koers toen hij door een tegenligger werd verblind. M. kwam eerst in de berm terecht, verloor de macht over het stuur en reed een sloot in. De auto moest er met een takelwagen worden uitgetrokken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De algemene vergadering van de Ver enigde Naties is weer begonnen, met als onderwerp „van hoogste prioriteit" de kwestie van het nabije oosten. Dat is een erfstuk van de speciale zitting der assemblee, op Russisch verzoek deze zo mer bijeengeroepen. Die heeft geen op lossing kunnen vinden. De gewone as semblee heeft wat dat betreft ook wei nig kans, dat weten de naar New-York gekomen afgevaardigden maar al te goed. Zo langzamerhand wordt het vrijwel een vaste regel dat de assemblee der Ver. Naties niets tot stand brengt. Daarin is een boycot van Rhodesië bevolen, die zo goed als niets heeft uitgehaald. Daar in is Zuid-Afrika herhaaldelijk gemaand, zonder dat iets veranderde. En zo is een lange lijst op te stellen. Ook nu weer heeft het er alle schijn van dat de be langrijke zaken buiten de zaal worden afgehandeld. Er zijn zekere verwachtin gen over een Russisch-Amerikaans ini tiatief tegen verspreiding van kernwa pens, terwijl het spreekgestoelte gere serveerd blijft voor het retorische vuur werk zonder konsekwenties. Een man als Oe Thant wordt daar niet helemaal moedeloos van echter. De se cretaris-generaal is er van overtuigd dat zonder meer het uiten van ideeën in de assemblee psychologisch al effect heeft. De man, lees: de natie, die kan uitspre ken wat hem dwars zit, ervaart een ge voel van opluchting. En bovendien is juist het feit dat zoveel politieke leiders of hun hoge afgezanten bijeen zijn een ideale gelegenheid om elkaar in de wan delgangen te treffen, zonder dat het ma ken van de reis alleen al opgevat kan worden als een uiting van zwakte of zo iets. Een groot voorbeeld is dan altijd nog de ontmoeting tussen Kosigyn en Johnson deze zomer in Glassboro, die ondenkbaar was geweest als de Rus toch al niet voor de V.N. naar New York was gereisd. Bo ven kan door deskundig overreden van delegaties achter de schermen veel wor den bereikt, desnoods zonder dat het via de zaal in de openbaarheid komt. Ook hier weer een heilzaam werk, mogelijk gemaakt alleen al door het bestaan van de V.N. Uit dit soort overwegingen kan men moed putten nu voor het eerst onder voorzitterschap van een communist, de Roemeen Manescoe de assemblee weer in de wereldproblemen duikt. Een ver gadering waarvan het mooiste resultaat zou zijn als in de wandelgangen de grondslag werd gelegd voor oplossingen van de twee belangrijkste problemen van nu: Vietnam en het nabije oosten. KANT MAN Een verkeersongeval op de Amersfoort- sestraat in Soesterberg heeft maandag morgen het leven gekost aan de 33- jarige heer C. Lagemaat uit Soest. HIJ wilde met zijn bromfiets de drukke rijksweg oversteken en was ook ge stopt. Juist echter toen een met beton blokken geladen truck met oplegger hem tot op twintig meter was gena derd, stak de heer Lagemaat de weg over. De vrachtwagenchauffeur heeft nog ge tracht een aanrijding te voorkomen door snel uit te wijken, waardoor de trekstang geheel werd verbogen, maar hij slaagde er niet in. de bromfietser te ontwijken. Het slachtoffer, dat vader is van één kind overleed ter plaatse. Op de Steenhoffstraat stak gisteren de 74-jarige C. P. L. uit Soest plotseling het rijwielpad over, vlak voor een na derende bromfiets, bestuurd door de 24-jarige J. v. d. V. uit Baarn. De be jaarde voetganger raakte bij de botsing dusdanig gewond, dat hij in zorgwek kende toestand in het ziekenhuis Zon negloren moest worden opgenomen. In de Galerie Soestdijk aan de Molen straat is zondagmiddag een nieuwe ex positie geopend van werken van Otto Hamer en diens echtgenote Brigitte M. G. Janssen, Hennie van Keulen en George Bruens. Het grootste deel van de tentoonstelling is gewijd aan schil derijen en tekeningen van de Utrechter George Bruens. Otto Hamer, eveneens uit Utrecht, ex poseert - evenals zijn echtgenote - een aantal beelden. De bijdrage van Hennie van Keulen bestaat uit zeven wand kleden. Tijdens de opening heeft het twee man sterke „Underground Theatre" uit Utrecht een opvoering gegeven van het zeer korte toneelstuk „She is dead" van Paul Ableman in een vertaling van Rein Douze, die het stuk, samen met Wilgert van Drutten speelde. De zondag geopende expositie is dage lijks voor het publiek te bezichtigen van drie tot vijf uur, ook op zaterdag en zondag. Tijdens het weekeinde zal George Bruens zelf zijn werk toelich ten. De tentoonstelling blijft tot 8 ok tober geopend. Vanaf 14 oktober zijn in de Galerie Soestdijk werken te zien van de Arti Shock-leden Otto Prinsen en Emmy Eerdmans. De inmiddels gesloten expositie van werken van eigen leden heeft bijna drie honderd bezoekers getrokken, een aantal, waarmede men bij Arti-Shock wel tevreden is.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1