BH SIMON DE WIT BENT U BETER AF 1 Augurken ORANGE Appelsap fl"§5 SIMON DE WIT Simon Vestdijk 8KNAK WORSTJES Vissticks HKILO m VERHUISKOSTEN EN DE FISCUS NIEUW CHINEES RAADSEL Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 voor HALVE KILO UIER- POT 29 MET RAAD EN D AAD Eenzame betrokkenheid bij alles en iedereen Subjectief schrijver GEHAKT originele import wijnen in pot 0 blikjes 100 gram LEVERPASTEI QQ VARKENSLEVER f I a g1,0^ P88 KAPUCIJNERS Re APPELMOES ce 3/4-literpot U NATUUR^* 295 ZEMEN 36cm^sl0 37 x 39 cm395 LIM0NADE- SIROOPSi!kesl09 BESCHUIT DINSDAG 26 SEPTEMBER 196T Simon Vestdijk is stellig de veelzydigste en de meest produktieve Nederlandse schrijver, maar wie een oordeel over het werk van Vestdijk poogt te geven, voelt zich al by voorbaat voor een vry onmogelijke opgave geplaatst. Want de romans van de auteur vertonen zovele gezichtspunten, dat het ondoeniyk is ze alle in kort bestek tot hun recht te doen komen. Het werk van Vestdyk leent zich niet voor onweerlegbare uitspraken. De Doornse duivelskunstenaar is zelf een voorzichtig man, voorzichtig vooral in zyn formule ringen, zodat hy niet met een of andere literaire stroming kan worden ge ïdentificeerd. En juist omdat hy zichzelf nooit in positieve volzinnen heeft vast gelegd, is het niet doeniyk tot een beslissende karakterisering van zyn indruk wekkend oeuvre te komen. De lezer, die zich verdiept in de romans van Simon Vestdijk, zal zich menigmaal afvragen: wat wil deze magische vertel ler, deze demonische gids door de dool hoven der menselijke ziel en welk een man is hij zelf? De samenhang tussen deze twee vragen is duidelijk. Wat deze kunstenaar be oogt, kan riiet volkomen begrepen wor den zonder een antwoord op de vraag: wie is hij? Ondanks zijn uitgebreide lijst van manuscripten is er geen bepaalde uiting van Vestdijk bekend, die een on middellijk inzicht in zijn wezen geeft. In alles wat hemzelf en zijn intiemste le ven betreft legde deze kunstenaar steeds een zodanige stilzwijgendheid aan de dag, dat het alle nieuwsgierigen op een afstand hield. Wij hebben zijn romans, zijn gedichten, zijn essay's, die ons een wijde blik geven op zovele terreinen van Vestdijk's per soonlijke belangstelling, maar we krij gen door deze verzameling geen directe verbinding met de mystieke vlam, die deze grauwe, onaanzienlijke man met het vale, onbewogen gelaat heeft gelouterd tot zulk een wonderbaarlijk kunstenaar. Al deze werken geven ons de man als in omtrek getekend, maar van die omtrek uit moet men tastend de weg zoeken naar de diep verborgen, geladen ruimte, waaruit zijn zware, gistende taak zich een weg baande. Zyn onbewogenheid Men noemt hem dikwijls een onbewo gen kunstenaar. Zijn klinische benade ring getuigt van durf en eruditie, maar men twijfelde er vaak aan of hij alles wat hij beschrijft ook zelf doorleefd heeft en aan eigen wezen ervaren heeft. Men vindt hem te onbewogen, te cere braal. Doch hiermee doet men deze auteur o.i. tekort. Vestdijk het blijkt o.m. uit zijn Anton Wachteris romans, waarin hij zijn eigen jeugdervaringen beschrijft is een zeer subjectief schrij ver, die wel degelijk schept en produ ceert uit de diepte van eigen belevenis. Maar tezelfdertijd weet hij over zijn subjectieve ervaringen zó objectief te welke stichting u desgevraagd wel van advies kan dienen, of de Nederlandse Centrale Vereniging ter bevordering van de Revalidatie, Stadhouderslaan 142, 's-Gravenhage. JAARBOEKJES. - Worden er jaarboek jes uitgegeven van de Lutherse en de Ned Herv. Kerken in Nederland en zo ja, wie zijn de uitgevers hiervan? Antwoord: Het adres van de uitgever van het „Dagboek", dat gegevens ver strekt gelijk aan die van andere kerke lijke jaarboekjes, is voor de Ev. Luther se Kerk: uitgeverij Vonk, Krullelaan 1, Zeist, telefoon 03404-12053. De Neder landse Hervormde Kerk geeft zelf geen jaarboekjes uit, maar verwijst voor ge gevens naar „Van Alphen's Nieuw Ker kelijk Hankboek", uitgave drukkerij Koch en Knuttel, Turfmarkt 106, Gou da, telefoon 01820-7433. Aanschaf van het laatstgenoemde boek zal dan wel dat van het eerste overbodig maken. BORG. - Een pachter heeft een borg om op tijd te betalen. Als de pachter nu in gebreke blijft, moet de borg dan de pacht gaan betalen? Antwoord: De borg staat ten opzichte van de verpachter in voor de schuld van de pachter. Blijft de pachter in gebreke met betalen, dan zal de borg, overeenkomstig de borgtochtovereen komst, aan de verpachter op diens eis moeten betalen. De borg kan ,om hetgeen hij terzake van de borgtocht aan de verpachter heeft betaald verhaal zoeken bij de pachter. De Pachtrechter kan op grond van wanprestatie van de pachter, ont binding der pachtovereenkomst uitspre ken. De borg geeft, tenzij anders is over eengekomen, geen voorkeursrecht op de pacht. schrijven, dat het de schijn wekt alsof hij het in het geheel niet over zichzelf heeft. Er zijn mensen, die zo over zichzelf kun nen spreken, dat zij eerder raadselach tiger dan duidelijker voor ons worden. Meestal zijn zij introvert van aard en is er een disharmonie tussen hun uiter lijke verschijning en optreden enerzijds, en hun bijzondere gevoeligheid ander zijds. Deze auteur is zo'n mens. Wie hem eenmaal heeft ontmoet, neemt de indruk mee van een man, die in zichzelf is gekeerd, die in gezelschap moeilijk „los" komt en zich nooit geheel bloot geeft. En dit alles weerspiegelt zich in zijn oeuvre. Daarin leert men hem ken nen als een man, die eenzaam betrokken is bij alles en iedereen en zo geneigd is tot verkennen en nuanceren dat hij moeilijk tot een standpunt komt. Zyn raadselachtigheid Vestdijk's romanpersonen hebben veelal ook iets raadselachtigs. Hij schildert ons mensen, die meestal onwetend of half bewust, deel hebben aan eikaars bestaan, een zowel negatieve als positieve ver bondenheid. En in dit web van contacten en verhoudingen treden dan plots ver borgen knooppunten aan het licht, zon der dat de mensen elkaar overigens ooit geheel bereiken, zelfs in de liefde niet. De schrijver die in Harlingen werd ge boren en medicijnen studeerde in Am sterdam, debuteerde in 1932 als dichter met de bundel Verzen, een jaar later gevolgd door de bundel Berijmd Palet. In deze gedichten vinden we reeds alle elementen, die karakteristiek zijn voor zijn schrijversschap. Onze meest objec tief denkende subjectieve auteur ver tolkt in deze verzen zijn innerlijke ont roeringen op zo'n wijze, dat het schijnt alsof hij er persoonlijk niet bij betrok ken is. In 1934 verschijnt Ina Damman, zijn eerste roman, de sleutel tot zijn gehele oeuvre. Ina Damman is het verhaal van een jeugdliefde en de eerste van de An ton Wacher-romans, waarin Vestdijk zijn jeugdleven heeft verbeeld. Zijn biograaf Nel Gregoor heeft de achtergronden van deze romancyclus later opgegraven en ontdekt dat de werkelijkheid van Vest dijk's persoonlijk leven zeer dicht bij deze boeken betrokken is geweest. Zyn bewogenheid Ook als essayist liet Vestdijk reeds voor de oorlog van zich spreken. Met name zijn studies over Kaf ka. Poe en Rilke getuigen van een grote belezenheid en ~een~ doorvoelde 15eWo~gëhheidr* Andere psychologische romans van Vestdijk zijn o.m. Meneer Visser's Hellevaart, De dok ter en het lichte meisje, Elsa Böhler, De koperen tuin, Schandalen. Vermeldens waard is vooral ook zijn Slingelandt-se- rie, waarvan in 't bijzonder „Het glin sterende pantser" een sterke indruk heeft achtergelaten. Een zeer eigenaardig werk is „De kelner en de levenden", waarbij Vestdijk kennelijk door schrijvers als Kafka en Joyce werd geïnspireerd. De essentie van de inhoud van deze romans wordt steeds bepaald door het thema van de onvolwassen mens in zijn strijd met de verloren wereldorde. Ook als novellenschrijver publiceerde Vestdfijk enkele belangrijke werken, o.a. De bruine vriend en Fantasia. Zyn kennis Maarhij schreef niet alleen psycholo gische, doch eveneens historische romans. Overigens moet men die categorieën niet te zeer van elkaar scheiden. Ook in zijn historische romans heeft Vestdijk nl. een ruim gebruik gemaakt van psychologi sche interpretatiemogelijkheden, waar door in dit genre zijn benadering vaak verrassend aandoet. Voorbeelden hiervan zijn Het vijfde zegel (over El Greco) en De nadagen van Pilatus. Zeer geliefd is zijn roman De vuuraanbidders (over de dertigjarige oorlog), waarin Vestdijk een veel lichtere schrijftrant heeft gehan teerd. Ondanks zijn enorme literaire produktie zag deze auteur nog kans op geheel an dere terreinen aktief te zijn. Zo publi ceerde hij in 1949 zijn veel gekritiseerde „Astrologie en Wetenschap". Hoe verschillend men ook over zijn kun stenaarsschap oordeelt, hij is ontegenzeg gelijk een van onze weinige schrijvers, die zich op Europees peil beweegt. Het is daarom niet verwonderlijk dat zijn naam dikwijls genoemd wordt in ver band met de Nobelprijs voor letterkunde die hij helaas tot op dit ogenblik nog nooit heeft mogen ontvangen. Verhuiskosten zijn in beginsel geen kos ten die ter verwerving van het inkomen of in het kader van een bedrijfsuitoefe ning worden gemaakt. Zij zijn in begin sel dus niet aftrekbaar voor de inkom stenbelasting, doch maken deel uit van de kosten van het wonen (van het voorzien in een persoonlijke behoefte) en dus van de uitgaven die, in de ge- dachtengang van de wetgever, behoren tot de besteding van het inkomen na dat daarover belasting is betaald. Niettemin erkent de Hoge Raad in zijn rechtspraak enkele gevallen waarin de verhuiskosten aftrekbaar zijn. Dat zijn de gevallen waarin iemand binnen het kader van zijn dienstbetrekking wordt verplaatst en dus moet verhuizen, en ook wanneer iemand een dienstbetrek king beëindigt om bij een andere werk gever een soortverwante nieuwe dienst betrekking aan te gaan. In de derde plaats is er nog het geval, dat iemand bij de beëindiging van zijn dienstbe trekking moet verhuizen om een dienst woning vrij te maken. Dan vloeien de uitgaven direct voort uit een verplich ting die deel uitmaakt van de dienst verhouding. In het tweede geval, het geval dat een soortverwante nieuwe dienstbetrekking werd aanvaard ziet de Hoge Raad ken nelijk een soort voorzetting van een eenmaal bestaande bron, al is dat dan bij een nieuwe werkgever. Overigens is de Hoge Raad nogal streng; buiten het gebied der dienstbetrekkingen, dus b.v. bij de verplaatsing van een bedrijf, zijn de verhuiskosten nimmer als aftrek baar geaccepteerd. Wanneer wel? De minister heeft er in een resolutie nog een schepje opgedaan, door in het algemeen te bepalen dat de verhuis kosten, die moeten worden gemaakt bij het aanvaarden van een nieuwe dienst betrekking, aftrekbaar zijn, en wel on afhankelijk van de vraag of men voor dien reeds In dienstbetrekking was. In combinatie met de rechtspraak van de Hoge Raad betekent dat dus bijv. dat een arts die zijn zelfstandig beroep opgeeft om in dienstbetrekking te gaan, de daaruit voortvloeiende verhuiskos ten mag aftrekken, doch dat geen af trek mogelijk is in het omgekeerde ge val, dat hij een dienstbetrekking op geeft om zelfstandig een beroep aan te vangen. Het loopt niet geheel rond, doch de Hoge Raad heeft bij niet-loontrekken- den de verhuiskosten nog niet anders willen zien dan als persoonlijke, niet- aftrekbare, uitgaven. Welke verhuiskosten? Niet alleen de kosten voor het over brengen van de verhuisboedel en het reisgeld van de gezinsleden behoren tot de verhuiskosten, ook de uitgaven voor ophanging van gordijnen en lampen, pasklaar maken van vloerbedekking en gordijnen uit de oude woning, en, in beperkte mate, z.g. opknapkosten kun nen daartoe gerekend worden. De kosten voor het opknappen van een woning zijn natuurlijk zeer rekbaar. Daartoe behoren niet de kosten die ge lijk zijn te stellen aan het normaal pe riodiek onderhoud, maar meer kleinere kosten die direct uit het betrekken van een andere woning voortvloeien. Van zelfsprekend lopen deze kostensoorten Kc-iüKANüfLAAN 18 - TEL. 02155-4785 in elkaar over; en de grens zal dan ook ergens naar redelijkheid moeten worden getrokken. Uitgaven waartegenover waarde verte genwoordigende zaken zijn verkregen, kunnen niet tot de aftrekbare kosten worden gerekend. Dit zijn b.v. wasta fels, lampen, meubilair, overgenomen stoffering e.d. Wel kan men stellen, dat men door de verhuizing oude stoffe ring e.d. heeft verloren welke anders nog brukibaar zou zijn geweest. Ook dit is dan een aftrekbaar verlies, daar het voortvloeit uit een verhuizing ter ver werving van het inkomen. Gemakshal ve wordt dit verlies wel eens gesteld op een percentage van de uitgaven voor nieuwe stoffering e.d., doch dat zou ten onrechte de indruk kunnen vestigen, dat nieuwgekochte goederen, ook maar ten dele, aftrekbaar zijn. Verkoop. Verkoopkosten van de verlaten woning en aankoopkosten van een nieuwe wo ning zijn niet aftrekbaar. Zij komen in mindering op de opbrengst resp. beho ren tot de verkrijgingsprijs van de pan den. Zij liggen niet in de exploitatie sfeer der woningen doch in de ver mogenssfeer en staan daarom, evenals winsten en verliezen bij aan- of ver koop, buiten het inkomen. Worden aankoopkosten van een woning door de werkgever geheel of gedeeltelijk ver goed, dan behoort zo'n vergoeding tot het belastbaar loon. Moet men in de nieuwe woonplaats een hogere huur verwonen dan men in de oude betaalde, dan is dat meerdere niet aftrekbaar. Er staat in de eerste plaats het (mogelijk niet eens grotere) woon genot tegenover en het verband met verwerven van inkomen is dan ook te indirect geworden. Hoe aftrekbaar? Voor loonbelasting en inkomstenbelas ting geldt, anders dan vóór 1965( dat de verhuiskosten mede onder de z.g. 5 "Zo- aftrek vallen die reeds in het tarief is verwerkt voor de loonbelasting. Voor de loonbelasting heeft het dus al leen zin aan de belastinginspecteur een beschikking voor verhoogde aftrek te vragen als de totale kosten ter ver werving van het inkomen de 5°/o (doch maximaal ƒ600,te boven gaan. Voor de inkomsten belasting moet de aftrek van de overige verwervings kosten op het aangifteblijet plaats vin den, óók al is voor de loonbelasting misschien al aftrek gekregen. Die aftrek zou bij de verrekening van de (lagere) loonbelasting anders weer automatisch worden opgeheven. De moraal is dat men er (als loon trekkende tenminste) wijs aan doet bij alle rompslomp van een verhuizing uit voerig aantekening van te houden wat er, ook aan kleine, uitgaven wordt ge daan. Juist de vele kleinere uitgaafjes kan men zich later niet meer herinne ren. Bewaar de bonnetjes! Voordelige verhuizing! Niemand begrijpt wat de Chinese be doeling is met de hernieuwde schiet partijen aan de noordgrens van India. De schermutselingen bij de Nathoepas bü Sikkim zijn van geringe omvang, maar de Indiërs herinneren zich maar al te goed hoe in 1962 ook kleine ge vechten geleverd werden. Maar zodra de Indiërs er een beetje fel op reageer den, stroomden opeens grote Chinese eenheden over de grens. En men heeft dit keer kennelijk geen zin de Chinezen nogmaals een dergelijk excuus te ge ven voor een offensief. Vandaar het ijverig pogen met wapenstilstandsover eenkomsten een eind te maken aan de beschietingen - tot dusver zonder over tuigend succes. De vorige invasie van de Chinezen was al onverklaarbaar - op een gegeven moment trokken de legers van Mao op eens weer terug na diep India binnen gedrongen te zijn. Ditmaal zouden de Chinezen waarschijnlijk weer makke lijk kunnen doorstoten naar Darjeeling, waar onlangs ongeregeldheden zijn ge weest met een aantal extreem-com munistische groepen, een voorval dat uiteraard door radio Peking met ge jubel werd begroet. Maar het zou alle maal weinig zin hebben. Tenzij men er aan denkt dat Peking en Delhi nog al tijd niet tot overeenstemming zijn ge komen over de afbakening van de grens tussen de 2 landen in dit berggebied. En dan zouden de militaire speldeprikken alleen maar ten doel kunnen hebben India eraan te herinneren dat Peking ongeduldig begint te worden. Tenslotte is de laatste weken duidelijk gebleken - in Kanton bijvoorbeeld - dat Mao de hem trouwe troepen nodig heeft voor allerlei binnenlandse trub- belen. Dan is het onvoorstelbaar dat hij behoefte zou hebben aan militaire ope raties aan de grens. Tenzij natuurlijk de regering een buitenlandse vijand no dig heeft om de binnenlandse eenheid, die nu ernstig geschonden blijkt, weer te herstellen. Speculaties bij de vleet, maar allemaal erg vaag - alsof Mao nog wat wil bij dragen tot de geheimzinnigheid die toch niet meer dan 2 per klant A zolang de Tfc voorraad strekt m WH mm PRIMA 1/2-kiloblLk pak a 14 stuks 400 gram van 215 voor 119 samen w O 100 gram voorOÏJ P ROSE D'ANJOD naar keuze l SAMOS per fles! coxs KIP 1050 gram of zwaarder Geldig t/m zaterdag 30 september t DEZE WEEK in bijna alle filialen literblik U O Deze aanbiedingen 2ifn geldAg tfm woensdag 4 oktober a.s. vers van de bakker Per r°l H UURKWITANTIE. - Ik krijg altijd een ongetekende huurkwitantie. Al vaak heb ik hierover ge^cl^meerd, maar het verandert niet. In déze" kwitaritie wel rechtsgeWtg?- - Antwoord: Bij betaling van welke schuld ook hebt U recht op een deug delijk betalingsbewijs en dat is een on getekende kwitantie zeker niet. Zelfs als hij getekend is en door een ander geïncasseerd wordt, moet deze daar voor een machtiging overleggen. Als uw huiseigenaar dus niet wil tekenen, dan weigert U betaling. Als U per gi ro of bank uw huurbedrag overmaakt, hebt U altijd een deugdelijk betalings bewijs en bent U van de hele soesah af. SPASTISCHE KINDEREN. - Weet U enige adressen van inrichtingen voor spastische kinderen? Antwoord: Hier volgen enige adressen van inrichtingen voor spastische kinde ren (met school- en/of vakopleiding): Adriaan-Stichting, Straatweg 226, Rot terdam. Mytijl Stichting voor Utrecht en omstreken, Buys-Ballotstraat 35, Urecht. Stichting Sterke Helpende Han den, internaat-technische school „Wer- kenrode", Nijmeegse baan, Griesbeek. Kinderrevalidatiecentrum „Leynden- steyn" (Cornelia-stichting) Beetster- zwaag (Fr.). Revalidatiecentrum voor kinderen. De Johannesstichting, Heye- noordseweg 5. Arnhem. Rijksstichting Revalidatiecentrum „De Hoogstraat", Leersum. Stichting Kinderrevalidatie centrum „Charlotle-oord", Dongenseweg 59. Tilburg. Vereniging Goois Kinder ziekenhuis, Oranje Nassaulaan, hoek Museumlaan, Bussum. Vereniging voor misvormden (Anna Kliniek), Meetzen- straat 2, Leiden. Gezien de veelheid van adressen voe gen wij ter uwer oriëntatie hier nog aan toe het adres van de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind, van Meerveldstraat 9, Amsterdam-Z„

Soester Courant | 1967 | | pagina 3