Soest toen - Soest nu Gemeente ontruimt autosloperij GELIEFHEBBER IN DE ETHER V.V.V.-nieuws Het oog gericht op het duel ZWAAR VERVOER Voorleeswedstrijd voor kinderen in kader van boekenweek EEN KWESTIE VAN LASTEN- VERSCHUIVING Vrijdag 29 september 1967 46e jaargang no. 73 Colporteurs van buitenlandse tijdschriften actief in Soest Antieke ketel gestolen Voorzitter van R.K. Middenstandsver. f neemt afscheid Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gouden jubileum Dankzij de vorig jaar aangenomen Om roepwet beschikt Nederland op dit mo ment over 34 clubs en clubjes, die hun geluid in de ether kunen laten horen. Daar is dan alles bij gerekend, de echte omroepverenigingen, hun N.R.U. en N.T.S., Teleac, schoolradio en t.v. en dan een aantal organisaties van uiteen lopende doelstellingen, die allemaal ook een beetje zendtijd krijgen voor het uit dragen van hun ideeën. Er is voor de door de Omroepwet geschapen „vrijheid in de ether" dus nogal wat belangstel ling. En we missen bij het genoemde aantal nog organisaties en stromingen, die er misschien ook nog wel voor zul len gaan voelen zodra hen dat financi eel mogelijk is. Men schijnt bij al die organisaties van oordeel te zijn, dat als men zich maar kan laten horen, dit de aanhang bedui dend kan doen toenemen. We vrezen echter, dat dit voor hen weieens op een grote teleurstelling kan uitlopen. Is er voor radio-uitzendingen nog wel zo'n belangstelling, dat men de referaten van al die clubjes zal aanhoren? We hebben dat hier en daar eens nage vraagd. Hoe meer mensen men er naar vraagt, hoe meer blijkt, dat de radio in hoofd zaak nog wordt beluisterd voor het aanhoren van ontspanningsmuziek en de nieuwsberichten, dus Veronica, en Hilversum III, door een klein aantal voor een goed concert of hoorspel, een enkele rubriek voor de vrouw, verder vrijwel niet. Zo gauw er iemand be gint „te praten" draait men de knop om of laat het toestel zacht aanstaan zonder ernaar te luisteren, in afwach ting dat er weer muziek zal komen, 's Avonds kijkt men naar de televisie, inplaats van naar de radio te luisteren. De radio vervult alleen nog voor blin den een dankbare taak. Er wordt aan schoolradio en schoolte levisie flink wat ten koste gelegd, heel wat mensen verdienen er een boter hammetje aan, maar de belangstelling ervoor in onderwijskringen is teleur stellend. Zo zelfs dat men zich moet afvragen, of al die kosten en moeite geen boter aan de galg gesmeerd zijn en het instituut zich zelf in stand houdt met de hoop op betere, op groeiende belangstelling, hetgeen echter in Ne derland niet mee zal vallen. De laatste tijd zijn verschillende buiten landse werkstudenten als corporteurs voor buitenlandse en in het bijzonder Amerikaanse tijdschriften actief geweest in Soest. Daarbij is gebleken, dat de abonnementsgelden vooruit moeten wor den betaald, terwijl in het contract met kleine letters staat vermeld, dat de le vertijd lang kan duren. Bij de politie is meermalen naar de gang van zaken geïnformeerd. In verband hiermede wordt het door de politie zeer op prijs gesteld, wanneer zij in de toekomst, als weer colporteurs van buitenlandse tijd schriften werkzaamheden in Soest ver richten, hiervan direct mededeling wordt gedaan aan het bureau van politie alhier. Ten nadele van de fam. M. alhier is een antieke gietijzeren ketel met deksel en bloemen gestolen. De bloemen en plan ten zijn later in de tuin teruggevonden. Van de vrij kostbare marmiet is echter geen spoor gevonden. Een goed bericht voor de U.S.O.-Pro- vincie-concertgangers De abonnementen zijn binnengekomen. U kunt uw voorlopige bewijzen dus nu bij ons inruilen. Het is altijd nog mogelijk abonnees in te schrijven. Enkele mooie plaatsen zijn nog onbezet. Hopelijk zullen daarop muzikale Soesters plaatsnemen. Het busvervoer is weer in handen van de firma Tensen. De vertrektijd is, evenals vorig jaar vanaf Colenso en vanaf Nieuwerhoek 19.30 uur. Denkt U eraan, dat U met de terug reis weer in dezelfde bus stapt, zodat de chauffeur geen moeilijkheden krijgt bij het tellen van de schapen. Wij verheugen ons op het eerste con- vert. De solisten, die U op deze Provin cie-concerten zult leren kennen zijn jonge zeer begaafde musici. Om nog een beetje in het kunstzinnige vlak te blijven, vestigen wij uw aan dacht op de nieuwe toonzaal GOED WONEN in Soesterberg. Gaat U daar vooral eens kijken, het wordt een grote verrassing, daarvan zijn we zeker. Men raakt niet uitgeke ken op de vele mogelijkheden, die hier verwerkelijkt zijn. Wat een fantasie in ontwerpen en vormen, waarbij het prak tische zowel als het elegante meubel een rol speelt, daarbij een in goede stijl passende stoffering, inclusief wand versiering. Een bezoek is warm aan te bevelen. Openingstijden van maandag t.m. zater dag van 10-17 uur en op zondag van 14-17 uur. Maarkomt U even de folder halen, daarin kunt U alles uitvoerig lezen en het situatiekaartje wijst U de goede richting, zodat U weet, waar U GOED WONEN kunt vinden. Wie nog hoop koesterde dat op korte termijn het geschil-Vietnam de wereld uitgepraat zou worden, moet die nu wel kwijt zijn. De Sowjet-Unie, al lang de voornaamste helper van Noord-Vietnam, heeft nu voor het eerst een catalogus verstrekt van alle soorten materiaal die Russische schepen naar Haiphong bren gen. Een waarschuwing die nog een extra accent kreeg door de woorden van pre mier Kosygin: „De agressors mogen we ten dat ze voor hun wandaden zullen boeten." Bovendien kreet minister Gro- myko in de V.N. de voorstellen van de Amerikaan Goldberg uit voor huichela rij en wees hij een hernieuwde poging van de Britse minister Brown af om de Geneefse conferentie weer bijeen te roe pen waarvan de twee landen samen voorzitter zijn. Het is een daverend salvo waarmee al deze Russische steun voor Noord-Viet nam wordt gebracht en de indruk ervan is zo krijgshaftig dat niet alleen de, Ita liaanse socialistische vice-premier Ivenni overigens bepaald geen vriend van Johnsons Vietnam-poliitek er iets in ziet als een Sowjet-poging om Ho Tsji Minh aan te moedigen vooral niet te gaan onderhandelen. Onderhandelingsbereidheid bij Ho Tsji Minh te veronderstellen lijkt wat vreemd. Tenslotte gaat het niet zo slecht met zijn zaak. De Amerikanen moeten hoe langer hoe zwaardere slagen leveren tegen een steeds moderner bewapende combinatie van Noordvïetnamese en Vietcong-eenheden. Bovendien beginnen in Zuid-Vietnam allerlei groeperingen te protesteren tegen de van vele zijden als frauduleus aangemerkte verkiezingen. En niet alleen de verrassend sterk in de stembusstrijd naar voren gekomen vre deskandidaat, maar ook studentenbon den en boedhisten eisen bij demonstra ties stopzetting van de bombardementen. Bovendien wordt in de V.S. de Vietna mese oorlog hoe langer hoe onpopulair der en krijgen de woorden van de mo gelijke republikeinse presidentschaps kandidaat Romney steeds meer aandacht: volgens hem licht de regering de Ame rikanen vals voor over Vietnam. Als Ho dit allemaal optelt, dan moet hij tame lijk voldaan zijn: de partij tegenover hem kan allesbehalve prat gaan op eens gezindheid en vastbeslotenheid. Waarom moet de Sowjet-Unie hem dan zo opvallend aanmoedigen om zo onver zettelijk te blijven als hij tot dusver in benarder omstandigheden altijd al was? Komen de Amerikaanse bombardemen ten dan zo hard aan? Of begint het hem te verdrieten de zware last van de strijd al zo lang alleen te moeten verduren? Of heeft hij nu de bevestiging gekregen dat China zeker niet zal ingrijpen be dreigd als het zou zijn met een Ameri kaanse vergeldingsactie met kernwapens, zoals senator Mundt in de V.S. beweert? Het is weer een aantal nieuwe raadsel tjes over Vietnam die de verbijsterde wereldburger mag proberen uit te knob belen. In ieder geval lijkt het voortaan wel verstandig niet meer te rekenen op de Sowjet-Unie om Ho wat inschikkelijker te maken. Integendeel: de Russen schu wen kennelijk niet om desnoods miljar den dollars aan oorlogsmateriaal in de strijd te steken opdat die niet beëindigd wordt op een de (Amerikaanse) tegen standers welkome manier. En als twee supermachten elkaar hier in vasthoudendheid naar de kroon willen gaan steken, hoeven de Vietnamezen vooreerst niet op vrede te rekenen. KANTMAN. De heer J. H. Hom heeft afscheid ge nomen als voorzitter van de R.K. Mid denstandsvereniging. Hij heeft zeventien jaar de voorzittershamer gehanteerd en negentien jaar deel uitgemaakt van het bestuur van de katholieke Midden standsvereniging. Gezien zijn leeftijd oordeelde de heer Hom het beter, het voorzitterschap aan een jongere kracht over te dragen. Als afscheidsgeschenk werd hem na mens het bestuur en de vereniging een fraaie tafelaansteker aangeboden. Zijn echtgenote kreeg bloemen. Ook de Diosecane Bond uitte zijn waar dering in de toekenning en overhandi ging van de zilveren legpenning aan de heer Hom. Tot zijn opvolger is benoemd de heer J. Zoetelief jr. De Duitse regering overweegt, in ver band met de overbelasting van de auto- bahnen, het zwaarste vrachtvervoer van die wegen te weren en te laten over hevelen naar trein en schip. Dat is een logische gedachtengang. Óp de lange hellingen komt het allerzwaarste trans port maar heel moeilijK omhoog en blijft dit het andere verkeer lange tijden be lemmeren. De autobahnen zijn bedoeld als snelwegen, men mag er dus geen kruipwegen van maken. De trein is noodlijdend en kan wat meer vervoer best gebruiken. Voor ons land ligt de situatie echter an ders. Op de vlakke wegen kunnen ook de grootste vrachtwagens met redelijke snelheid vooruit komen. Waar dat niet kan, is het verstandiger kruipstroken langs de grote wegen aan te leggen, zo dat het verkeer op de hellingen van viaducten en heuvels niet nodeloos wordt opgehouden. Gezien de korte afstanden in ons land, betekent vervoer naar en van stations of havens vaak een grote re omweg. SOESTER OURANT Abonxt. p. kwart, 3,«—per post f 4.25. Verachynt Iedere dinsdag en vrfldag We gunnen humanisten, morele herbe- wapenaars en de naamloze leden van de Bond zonder naam en al die an deren graag een zo breed mogelijke be langstelling voor hun ideeën, maar we vragen ons wel af wie zal er via de radio naar hen luisteren? Waar staat de radio zo veel en zo lang aan, dat men hun causerieën werkelijk met aandacht beluistert en hun zend tijd dus enig effect kan sorteren? Dat zal over het algemeen erg weinig zijn. Nu kan men zeggen, dat ieder zaadje dat niet op rotsgrond valt en tot ont kiemen komt de moeite en kosten al loont, doch is zo'n enkel zaadje die re gelmatig terugkerende zendtijd, kosten en moeite waard? Dit dan gezien in het geheel van onze samenleving. Kunnen zij hun activiteiten op andere wijze dan via de ether zelf niet produktiever maken? Presentatie via radio en t.v. vereist - wil het werkelijk effect sorteren - ook voldoende kennis van het medium om die presentatie aantrekkelijk te doen zijn. Aan de wijze waarop de meeste po litieke partijen van hun zendtijd voor radio en t.v. gebruik maken, ziet men hoe dilettantisch dit vaak geschiedt. Er komt 'n meneer, in het beste geval een mevrouw, op een meestal nogal droge manier een soort lezinkje houden, 'n beetje propaganda maken. Behalve een aantal leden van „de club" en mis schien enkele permanente tegenstanders, zal er geen kip naar luisteren. Soms wordt de zendtijd handig inge last tussen twee programmapunten waar men wel belangstelling voor kan ver wachten, zodat men hoopt dat het toe stel toch blijft aanstaan, maar zelfs dan zal de aandach ervqor miniem, zijn. De meesten zullen in de tijd liever van de koffie genieten. Presentatie via de ether vereist nu eenmaal, evenals goed adverteren, een dosis vakkennis en fantasie, waarmede al die clubs kennelijk weinig of geen re kening houden. Men ziet een hoofd verschijnen, men hoort een stem klin ken, maar daar pakt men „Jan publiek" niet mee. Is dat dan niet de bedoeling? In het kader van de Kinderboeken week, die dit jaar van 28 oktober tot en met 4 november wordt gehouden onder het motto „Vrienden maken in andere landen" zal op drie achtereen volgende woensdagmiddagen in het St. Josephgebouw een voorleeswedstrijd worden gehouden voor leerlingen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen. De wedstrijd, onder auspiciën van de Commissie Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek, wordt ge organiseerd door de plaatselijke boek handelaren en de Jeugdbibliotheek. Een jury, bestaande uit mevr. P. J. Oranje-Entink (in de funktie van huis vrouw), mej. J. M. van de Poll (jeugd- bibliothecaresse) en de heren Jan Visser (auteur), D. van der Pol (onderwijzer) Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen verzoekt ons nog even te herinneren aan de receptie ter gelegenheid van het 50-jarig jubi leum der afdeling Baarn, Soest en Om streken, te houden op dinsdag 3 ok tober in het Brandpunt, Oude Utrecht- seweg 4. Baarn, van 3-4.30 uur. Op deze receptie zijn niet alleen de deelneemsters aan het diner en de feestavond hartelijk welkom, maar ook alle andere leden, die verhinderd zijn de verdere feestelijkheden bij te wonen. en M. J. Janssen (boekverkoper) zullen de prestaties van de kinderen beoor delen en daarvoor cijfers van 1 t.m. 10 toekennen. De eerste ronde wordt op woensdag middag 4 oktober gehouden. Uit de ruim dertig scholieren (één van elke klas) worden er vijftien geselecteerd voor de tweede ronde (op 11 oktober), waarvan er weer zes overgaan naar de finale op woensdag 18 oktober. Een week later - op woensdagavond 25 oktober - wordt tot besluit een in het teken van de West staande feest avond gehouden, waarop een Surinaam se film zal worden vertoond en een Surinaams orkest voor muzikale ver strooiing zal zorgen. Tevens vindt die avond de prijsuitreiking plaats. De met het hoogste puntenaantal geëindigde leerling gaat over naar de landelijke halve finale. Gelijktijdig met deze voor leeswedstrijd wordt onder het motto „Kinderen in verre landen" een te kenwedstrijd voor de vijfde en zesde klassen gehouden. De artistieke presta ties zullen worden beoordeeld door le den van de kunstenaarsvereniging Arti Shock. De tekeningen zullen in de ver schillende bibliotheken worden tentoon gesteld. Er zijn tien gelijke prijzen be schikbaar gesteld, t.w. jeugdabonne- menten voor de bibliotheek. Want doel van deze landelijke wedstrijd is ook de propaganda voor het boek. De wedstrijd zal worden gepresenteerd door de heer J. Wessels. Mevr. Oranje- Entink treedt op als voorzitster van de jury. Aan de Dorresteinweg is de gemeente deze week begonen met het opruimen van de autosloperij van J. Blankers, die vijf jaar geleden daar zonder de vereiste hinderwetsvergunning is be gonnen. De komende weken zal Gemeentewer ken ongeveer vierhonderd autowrakken weghalen en naar een terrein in Soes terberg brengen. Toen de heer Blan kers er vijf jaar geleden zijn sloperij begon, heeft hij wel een hinderwets- vergunning aangevraagd, maar de ge meenteraad heeft hem die geweigerd. Niettemin heeft de heer Blankers zijn bedrijf voortgezet. De omvang van het aantal autowrak ken nam zienderogen toe en begon steeds meer een hedreiging van het na tuurschoon te worden. Twee jaar geleden werd de autosloper van gemeentewege medegedeeld, dat hij zijn bedrijf moest sluiten. De heer Blankers ging echter in beroep bij de Kroon, maar net iets te laat om suc ces te hebben, d.w.z. uitstel van het bevel om zijn bedrijf te stoppen en alsnog een vergunning te krijgen. Nu de sloperij er nog net zo bij ligt als twee jaar geleden hebben B. en W. na nog enkele aanschrijvingen besloten, om de autowrakken door de dienst van gemeentewerken te laten wegslepen naar Soesterberg. zulks op kosten van de heer Blankers. Nabij het industrieterrein kon hij een stuk grond kopen om zijn bedrijf op voort te zetten, maar hij zou daarvoor minstens een hectare nodig hebben, hetgeen alleen aan grondkosten al op drie ton komt. En daar komt nog eens het plaatsen van een omheining c.q. beplanting e.d. bij. In de afgelopen maanden is er sterk gepleit voor uitbreiding van de hulp aan onderontwikkelde landen. Het is geen wonder dat men zich hier opgeworpen heeft. Men kan een gebaar maken alsof men een ruime blik heeft op de toekomstige wereldontwikkeling en er wordt niemand door getroffen dan de anonieme staatskas. Of die staatskas al in deplorabele omstandig heden verkeert, daar praat men niet over. De minister van financiën moet er zich maar zien uit te redden. Hoewel niet in de mate als gewenst hebben de voorstanders van meer ont wikkelingshulp hun zin gekregen. Er staat ruim 90 miljoen meer op de be groting voor 1968 voor dit doel dan de vermoedelijke uitkomst over 1967 zal bedragen. Laten wij even nagaan waar deze 90 miljoen nu plotseling vandaan komt. Wel, die haalt minister Witteveen uit de zakken van mensen die tot op he den voor buitengewone lasten voor ziek te en invaliditeit in aanmerking kwa men. Tot op heden moesten bij die las ten ook geteld worden de betaalde pre mies voor de ziektekostenverzekering. Dat wordt nu afgeschaft en dat brengt ruim 90 miljoen in de schatkist. Die kunnen wij dan meer aan de onont wikkelde gebieden geven. In de toekomst mogen nu duizenden ge zinnen in Nederland in financiële zor gen zitten door ziekte en invaliditeit van een van de huisgenoten. Tot der gelijke beslissingen komt het, wanneer door dik en dun uitgaven moeten wor den gedaan waarvoor eigenlijk geen geld is. „De Drie Ringen", achter de Oude Kerk, vyftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1