BUREN 4, Water wordt in Soest belangrijk duurder Drie muziekkorpsen krijgen 14.000 KAPKUNST NIEUBORG NAJAARSWERKJES IN DE TUIN Eerste Gooise Kleding Verhuur VAN ESSEN SLAPEND OVER HET STUUR KOPPELVERKOOP GARAGE STAM Juliana Regina 1967 feschUi GEMEENTERAADSVERGADERING Van Wieren Ja mevrouw, het was een groot succes, dus we gaan nog even door met onze reclame, DE BETERE PERMANENT WAVING VOOR 10,-! gelegenheidskleding ,De Brillenspecialist*' Soest-Zuid WASSEN .A STOMEN Deze ongelukken zijn gemakkelijk te voorkomen Vele mogelijkheden om fit te blijven Renanlt dealer POLITIE TEL. 4444 se i VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 De Raad van de gemeente Soest kwam woensdagavond in openbare zitting bijeen, teneinde de woensdag 20 sep tember niet afgewerkte agenda verder te behandelen. Afwezig waren de raadsleden L. J. Dijkstra (Ghr. blok). P. Grift, (P.v.d.A.), G. C. v. d. Berg (K.V.P.), A. Westra (V.V.D.) en wethouder A. P.5 Hilhorst. Het eerste agendapunt, dat aan de or de kwam was: 11. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbouwing van het raadhuis. Door het vertrek van de afdelingen fi nanciën en de drukkerij naar het naast het gemeentehuis aanwezige noodge bouw en mede door de verplaatsing van de afdeling Algemene Zaken naar de eerste verdieping is op de begane grond van het gemeentehuis meerdere werk ruimte vrijgekomen. Nu ook 2 jaren verzekerd tegen diefstal en verlies. Juwelier - Horlogei Van Weedestraat 40 - Telefoon 4361 Door een doelmatige verbouwing van de benedenruimte kunnen vertrekken, zowel voor personeel als publiek be langrijk verbeterd worden. De totale kosten hieraan verbonden worden begroot op ƒ24.850.B. en W. stellen voor hiervoor een krediet te vo teren. Conform besloten 12. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de ver bouw van de St. Bonifaciusschool aan de Steenhoffstraat. De verbouwing van de St. Bonifatius- school aan de Steenhoffstraat heeft meer gekost dan het bedrag, dat hier voor beschikbaar werd gesteld. In de loop der jaren werd een totaal-krediet van ƒ256.254,76 beschikbaar gesteld. Blijkens de opgemaakte eindafrekening zullen de totale kosten een bedrag van ƒ271.437.13 belopen, zodat nog een kre diet nodig is van ƒ15.182,37. B. en W. stellen voor een aanvullend krediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 14. Voorstel tot het overbrengen van het t.b.v. het gasbedrijf verleende kre diet voor het aanbrengen van gas-cen- traleverwarmingsinstallaties in midden standswoningen naar het woningbedrijf. Gedeputeerde Staten van Utrecht ma ken bezwaar, dat de aan te brengen gas-centrale verwarmingsinstallaties in een aantal gemeentelijke middenstands woningen in eigendom blijven van het gasbedrijf. Naar de mening van Gedeputeerde Sta ten moeten de installaties in eigendom komen bij het woningbedrijf. Het col lege kan deze zienswijze delen. Voor de bewoners maakt dit geen verschil. B. en W. stellen voor aan de wens van Gedeputeerde Staten te voldoen. Conform besloten. De heer B. H. A. ELBERTSE verzoekt te informeren hoe hoog de huur van de installatie wordt. 15. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van 10 garages nabij het parkeerterrein aan de Staringlaan. Het ontbreken van voldoende parkeer gelegenheid nabij de Staringlaan en de realisering van een sportveldencom plex in deze omgeving, waardoor het parkeerprobleem nog groter zal wor den. was voor de raad aanleiding de nodige gelden te voteren voor de aan leg van een parkeerterrein ter plaatse. Gedeputeerde Staten hebben inmiddels hieraan haar goedkeuring gehecht. B. en W. zijn van oordeel, dat ter af sluiting van het terrein een tiental ga- rage-boxen kunnen worden gebouwd, die aan de bewoners van deze omge ving zullen worden verhuurd. De be doeling is 10 betonnen prefab garages te plaatsen, waarvan de bouw 24.500,- zal vergen. B. en W. stellen voor hiervoor een kre diet beschikbaar te 9tellen. Aldus besloten. 16. Voorstel tot het beschikbaars tellen van kredieten voor uitbreiding van het alarmeringssysteem voor de brandweer en voor verhoging van de bijdrage voor ontwikkeling en ontspanning van ambte naren. Onlangs zijn aangeschaft twee mobili- foons met apparatuur voor alarmering voor de brandweer. Daarin zijn begre pen 3 ontvangers, door middel waarvan brandweerlieden kunnen worden opge roepen. Het is gewenst t.b.v. een goede alarme ring over te gaan tot uitbreiding van de apparatuur met nog 10 ontvangers. Voorts dienen 2 oude mobilofoons van de brandweer vervangen te worden door nieuwe in verband met wijziging van de frequentie van het omroepsys teem bij de politie, waarop deze mobi lofoons van de brandweer zijn aange sloten. De kosten van een en ander worden geraamd op resp. ƒ16.000,- en ƒ7.500,- of in totaal ƒ23.500,-. B. en W. stellen voor het benodigde bedrag van ƒ23.500,- beschikbaar te stellen. Het krediet wordt godegekeurd. De geraamde autobuskosten voor de jaarlijkse uitgaansdag van de ambtena ren ter secretarie en ontvangerskantoor waren ƒ350,welk bedrag in de be groting voor 1967 werd opgenomen. Een commissie uit de ambtenaren heeft het voornemen dit jaar nog enkele an dere evenementen voor de ambtenaren te organiseren, zoals een bingo-avond, puzzelrit, verkeerscursus. Voorts denkt men j december een kerstbijeenkomst te houden. De commissie verzoekt om een gemeentelijke bijdrage van 450, en B. en W. stellen voor dit bedrag be schikbaar te stellen. Conform besloten. Diverse raadsleden drongen aan op het oprichten van een personeelsvereniging. 17. Voorstel met betrekking tot het rap port van de werkgroep Regionaal Struc tuurbeleid. Over dit punt werd nog al uitvoerig gediscusieerd. Diverse raadsleden o.a. dr. J. W. D. BERKELBACH-VAN DE SPRENKEL (Chr. blok), mevr. S. M. POLET-MUSLER (P.v.d.A.), de heer J. H. HOM (K.V.P.). de heer J. K. DE BRUIN (V.V.D.) en de heer M. DE GROOT (B.P.) maakten zich nog al ongerust over de werkwijze van deze groep, waardoor wellicht de belangen van Soest aangetast zouden worden. Bovendien speelde Amersfoort hierin nog al een dominerende rol. De VOORZITTER schetste echter de werkwijze van deze werkgroep, die uit twee afdelingen bestond n.1. Struc- NIEUYVEWEG 100 (bij station Soest-Zuid). Gaarne afspraak, tel. 4026. Er zijn nog verschillende werkjes te doen in de siertuin, opdat u het vol gende voorjaar weer volop zult kunnen genieten van de volle pracht, die de bloem ons schenkt. Wij laten hieronder de behandeling volgen van enige bolgewassen. Aller eerst van de gladiolusknollen. Deze knollen kunt u nu het beste op rooien. Het loof moet tot op een paar centimeter boven de knollen afgesne den worden, waarna u de knollen goed wind- en zondroog laat worden. Vervolgens bewaart u de knollen koel en vorstvrij in een kistje met wat turf molm. Eventuele jonge knollen kan men van de oude afbreken, waarna u deze dezelfde behandeling geeft als hierboven staat vermeld. De knol van de dahlia moet gerooid worden zodra het loof is afgevroren. Dan snijdt men 't loof af tot op 15 a 20 cm boven de knol, waarna eventuele rotte exemplaren worden verwijderd. De oude grond moet zorgvuldig wor den uitgespoeld, waarna ze moet wor den gedroogd (wind- en zondroog). Ze moeten bewaard worden op een koele, droge plaats, b.v. in een koele maar niet te vochtige kelder. Wat betreft het afscheuren van jonge knollen, dient men er wel rekening mee te houden, dat alleen die jonge knollen kunnen worden afgescheurd, indien op elk stuk minstens een oog aanwezig is. Het planten moet plaats hebben in april, zo mogelijk eerst in potten op een beschut plekje van de tuin. Tegen mogelijke nachtvorst moeten ze beschermd worden. Eind mei kunnen ze dan overgeplant worden b.v. in een border, waarbij men er rekening mede moet houden, dat de hoge verscheiden heden op 60-80 cm van elkaar geplant moeten worden en de lagere soorten op minstens 30 cm. De knollen moeten op 5 cm diepte gepoot worden, niet vers bemest. Zodra de scheuten 30 tot 40 cm hoog zijn, moeten bij de hoge soorten, de in de oksels groeiende scheuten verwijderd worden. Het verdient aanbeveling niet meer dan twee of drie scheuten te laten door groeien. Bij de grootbloemige soorten op elke stengel en zijstengel moet men slechts een bloemknop laten zitten, ter wijl men bij deze soorten ook een stek moet plaatsen naast de hoofdstengel. Denkt u erom, dat van de kleinere soorten alleen de uitgebloeide bloemen verwijderd moeten worden en dat deze niet ingekort moeten worden? Zo be handeld zult u van een milde bloei kunnen genieten. Lelies kunnen 's winters buiten blijven staan, mits men zorgt voor een goede bedekking met turfmolm of blad, maar u dient er voor te zorgen, dat deze bedekking zodanig is gemaakt, dat ze niet weg kan waaien. Lelies houden niet van verplanten, hoe langer zij vaststaan, hoe mooier zij zul len gaan bloeien. Al naar de grootte der bollen zetten we ze 12 tot 15 cm diep, elk op een afstand eveneens van 12 tot 15 cm. In de groeitijd behoort men af en toe wat vloei- of kunstmest of in het voorjaar oude mest te geven. De meeste soorten lelies worden zo diep geplant omdat boven de bol wortels komen, zodat de bovenste grondlaag goed voedzaam moet zijn, b.v. samen- gestedl uit oude bladaarde, turfmolm en oude mest. tuurschets Amersfoort en omringende gemeenten en ten tweede het voeren van gemeenschappelijke regelingen. De uitstraling van Amersfoort naar Soest is echter niet groot. Het gaat erom af te tasten, waar we gezamenlijk iets tot stand kunnen brengen. He voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 18. voorstel tot het toekennen van huur- bijdragen. Onder bepaalde voorwaarden wordt door het Rijk een jaarlijkse huurbijdrage ver leend van 100,per woning of bij verzorgingskringen voor bejaarden per wooneenheid. De hoofdbewoner moet de leeftijd van 60 jaar hebben bereikt en een bepaalde inkomensgrens niet over schrijden. De gemeente doet daar nog 100,per jaar bij, zodat de totaal toe gekende huurbijdrage op ƒ200,gesteld wordt. B. en W. stellen de raad voor per 1 januari 1968 hiertoe over te gaan. Op voorstel van de heer B. H. A. EL BERTSE (K.V.P.) zal getracht worden deze regeling 1 januari 1967 te laten ingaan. 19. voorstel tot wijziging van de Be zoldigingsverordening 1966. De minister van Binnenlandse Zaken heeft per circulaire aan het gemeente bestuur medegedeeld, dat de salarissen van het rijkspersoneel met ingang van 1 juli 1967 met IV2 °/o worden verhoogd. De minister verzoekt deze verhoging ook voor het gemeentepersoneel toe te pas sen. B. en W. stellen daarom aan de raad voor deze verhoging per 1 juli j.1. in werking te laten treden. Voorts stellen B. en W. voor het salaris van de direkteur en van de administra teur van het Kompostbedrijf voor buiten diensttijd verrichte werkzaamheden met ingang van 1 januari 1967 nader te be palen op ƒ390,per jaar. Conform besloten. 20. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor verbetering van de Dal- weg. In de vergadering van 16 maart 1966 werd een krediet van 124.500,be schikbaar gesteld voor verbreding en verbetering van dat gedeelte van de Dal- weg, dat rechtstreeks aansluit op de rijks weg. Gedeputeerde Staten hebben hier aan echter hun goedkeuring onthouden en het laat zich aanzien dat de finan cieringsmiddelen hiervoor voorlopig niet beschikbaar zullen komen. De uitvoering van de werkzaamheden is echter urgent en B. en W. hebben naar een andere oplossing gezocht. Uit het gemeentefonds is een hogere al gemene uitkering ontvangen van 375.000,Deze verhoging houdt o.m. verband met de in 1967 voor het over heidspersoneel genomen salarismaatrege len. Van genoemd bedrag blijft echter 175.000,beschikbaar voor de gewone dienst. B. en W. willen een gedeelte van dit bedrag aanwenden om de verbete ring van de Dalweg te kunnen uitvoe ren. Aldus besloten. 21. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend krediet in verband met de aanschaf van materiaal voor het vak handwerken t.b.v. de Mariaschool. Aanvullend crediet goedgekeurd tot een bedrag van ƒ425, ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI (t.o. garage Van Kooy) Voor particulieren en ziekenfondsen. WIE REKENT LAAT en EDE - TELEFOON (08380) 1 00 50 22. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor het aanbrengen van een afrastering rond het terrein van de St. Theresiaschool. In de raadsvergadering van 25 april 1963 werd aan het bestuur van de St. Theresiaschool medewerking verleend voor het aanbrengen van een hek en een afrastering rond het terrein van deze school. Destijds werd een voorlopig kre diet van 3.500,beschikbaar gesteld. Eerst dit jaar is men met de uitvoering van dit project begonnen en blijkens een alleszins acceptabele begroting zullen de kosten een bedrag van 10.375,— vergen. Daarom is een extra bedrag van ƒ6.875,- nodig en B. en W. adviseren een aanvul lend krediet tot dit bedrag te verlenen. Het extra krediet werd goedgekeurd. 23. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen aan de Eigendomweg van N. A. de Jong, met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. Aldus besloten. 24. Voorstel tot wijziging van het Alge meen Ambtenarenreglement en de Ar beidsovereenkomstenverordening. Conform besloten. 25. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanschaffen van 15 leerlingensets t.b.v. de openbare school voor u.l.o. te Soest. Kosten 1000, Conform besloten. 27. Voorstel tot wijziging van de be grotingen 1966 en 1967 van de alge mene dienst en de takken van dienst. Conform besloten. 28. Voorstel inzake toetreding tot het waterleidingbedrijf Midden-Nederland en de regeling van de jaarlijkse uitkering. De N.V. Arnhemsche Waterleiding Maat schappij te Arnhem heeft de overeen komst, die tot 1 januari 1968 loopt, be ëindigd. B. en W. stellen voor een nieuwe over eenkomst aan te gaan met het Water leidingbedrijf Midden-Nederland. Diverse raadsleden vroegen om een nadere toelichting, omdat de nieuwe overeenkomst voor de inwoners een drastische verhoging zal betekenen. Het college heeft echter gedaan, wat zij in deze kon doen en er was geen andere regeling mogelijk. Het voorstel werd aangenomen. 29. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van brandblusmiddelen in de scholen te Soest. Een door de commandant van de brand weer ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in praktisch alle scho len onvoldoende blusmiddelen aanwezig zijn. B. en W. stellen voor voor de aankoop hiervan een bedrag van ƒ20.900,— be schikbaar te stellen. Koewei het aangevraagde krediet werd goedgekeurd, drongen diverse raads leden o.a. de heer J. J. Ebbers (V.V.D.), Mevr. M. C. P. WALTER-v. d. Togt (K.V.P.), mevr. P. J. ORANJE-ENTINK (V.V.D.), mevr. S. M. POLET-MUSLER (P.v.d.A.) en de heer C. VERHEUS (Chr. blok) er op aan, dat het onder wijzend personeel en zo mogelijk ook de kinderen vertrouwd raken met de apparaten. De VOORZITTER antwoordde, dat hoe wel de belangstelling van de zijde van het onderwijzend personeel in het begin bedroevend was, deze later belangrijk groter is geworden. Bovendien zal nog aandacht worden besteed aan vluchtwegen, vooral voor scholen met verdiepingen. Een voorstel dienaangaande zal de raad binnen af zienbare tijd bereiken. 30. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan muziekkorpsen. Voor de muziekverenigingen P.V.O. en „Soesterberg" elk 6.500,en voor het Groot Gaesbeekergilde 1000, De heer M. de Groot (B.P.) vroeg of deze verenigingen geen subsidie kunnen krijgen van rijkswege, omdat in de rijksbegroting een niet onaanzienlijk bedrag was opgenomen voor bijdragen aan muziekcorpsen. Wethouder DE HAAN maakte echter duidelijk, dat deze bijdragen niet recht streeks aan de corpsen ten goede ko men, doch aan de overkoepelende fede raties, o.a. voor het organiseren van concoursen, festivals enz. Het voorstel werd hierna aangenomen. 32. Voorstel tot het geven van straat namen in het plan „Soesterveen". Voor straten in het Soesterveen worden de volgende namen voorgesteld: Weeg breestraat, Kamperfoeliestraat, Speen kruidstraat, Ereprijsstraat, Dovenetel- straat, Ratelaarstraat, Valeriaanstraat, Varenstraat, Dotterbloemstraat, Pinkster bloemstraat, Boterbloemstraat en Veen besstraat. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de straten naar vroegere bur gemeesters te noemen, doch daar dit aan tal onvoldoende is, stelt men voor aan de straten namen van bloemen en plan ten te verbinden. Diverse sprekers waren het niet geheel eens met de gekozen namen, omdat er veel mooiere bloemennamen te vinden zijn. De VOORZITTER antwoordde echter, dat als herinnering aan het Soester veen juist deze namen gekozen waren, die daar weelderig hadden gegroeid. De heer M. DE GROOT hield een fel pleidooi om deze straten en ook in de toekomst de nog te benoemen straten, de namen van nationale en Soester verzetstrijders te geven. Op deze wijze kunnen wij deze personen, die onze vrijheid met de dood moesten bekopen, eren. De VOORZITTER voelde er veel voor deze gedachte aan de straatnamencom- missie door te geven, doch wilde dit voorstel echter handhaven. Met de boerenpartij tegen werd het voorstel aangenomen. 33b. Voorstel tot ruiling van gronden gelegen nabij de Kerkstraat met A. H. C. Vlug. Aldus besloten. 35. Voorstel tot aankoop van grond na bij de Maatweg van A. v. d. Bremer Jzn., met vaststelling van de desbetref fende begrotingswijziging. Conform besloten. 36. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen aan de Parklaan van T. J. van Riemsdijk, met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. De V.V.D.-fractie wenst geacht te wor den tegen dit voorstel te zijn. 37. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor verbetering van het bassin van het Soester Natuurbad. Dit voorstel werd aangehouden. 38. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijnen van de onbewoon baar verklaarde woningen Nieuwstraat 8 en Nieuweweg 116. De ontruimingstermijnen van de onbe woonbaar verklaarde woningen Niéuw- straat 8 en Nieuweweg 116 zullen spoe dig verstreken zijn. Daar er geen enkel uitzicht bestaat de bewoners aan an dere woningen te helpen stellen B. en W. voor de ontruimingstermijnen met één jaar te verlengen. De gemeentearts heeft echter geadvi seerd de termijn tot een minimum te beperken. Aldus besloten. Om pl.m. 10.15 uur werd deze vergade ring door de VOORZITTER gesloten, echter niet nadat de voorzitter de toe zegging aan de heer PIEREN (P.v.d.A.) had gdeaan, dat hij een onderzoek zou instellen naar de onoordeelkundige storting van oude autowrakken in Soes terberg. Elke autobestuurder heeft een aantal vijanden, die zijn leven en dat van zyn mede-weggebruikers vaak op verraderlijke wyze belagen. Wy denken in de eerste plaats aan bepaalde weersomstandigheden, zoals mist, jyzel en gladheid bü de eerste regenval na een droge periode. Maar daarnaast waart er nog een andere en minstens even gevaarlijke verkeersvijand rond, die niets met het weer te maken heeft, maar alléén met de bestuurder. Het is de vermoeidheid. Lang onderdrukte of plotseling opkomende slaap heeft in vele gezinnen al heel wat rouw gebracht en het is daarom de plicht van iedere automobilist, zoveel mogelijk maatregelen te treffen om dit gevaar te bezweren. Vooral in de winter, als in de auto de verwarming aanstaat, maar ook tijdens de warme zomerdagen, als we ons echt loom voelen, hebben velen met mees tal plotseling opkomende slaap te kampen. Welke mogelijkheden bestaan er, om dit gevaar het hoofd te kunnen bieden? alles voor Babys huidje Een werkelijk afdoend middel tegen ver moeidheid en een middel dat boven dien ongevaarlijk is bestaat niet. Wel worden er verschillende preparaten als zodanig aangeboden, doch wij willen het gebruik daarvan ten stelligste ontraden. Als het gaat om uw lichamelijk welzijn, kunt u niet voorzichtig genoeg zijn. Het zal niet de eerste maal zijn, dat het ge bruik van „opwekkende middelen" scha delijke gevolgen heeft gehad. Iedereen heeft het tegenwoordig druk en iedereen werkt hard om alles „bij" te houden. Dit is nu eenmaal een logisch gevolg van de tijdsomstandigheden. Om echter lichamelijk en geestelijk in staat te zijn, onder deze zware omstandighe den het werk te kunnen blijven verrich ten, is het noodzakelijk alle aandacht te besteden aan voldoende nachtrust. En die schiet er helaas al te vaak bij in. Slaap langer Voor de automobilist is nachtrust nog belangrijker dan olie en benzine, omdat een gebrek hieraan ernstige gevolgen kan hebben. Wanneer u de huisarts vraagt, wat er te doen is tegen ver moeidheid achter het stuur, zal ook zijn eerste antwoord luiden: zorg voor vol doende nachtrust, of neem de tijd voor een middagslaapje. Maar zelfs als dit geregeld is, hebt u het spook van de plotseling opkomende slaap nog niet geheel uitgebannen. Voor menigeen is het autorijden immers bij zaak tijdens belangrijke zakenreizen met inspannende gesprekken of vermoeiende vergaderingen. De mensen op de weg hebben hun hoofd allemaal bij heel an dere dingen dan bij de weg alleen. Zij overwegen wat er bij het vorige bezoek ter sprake kwam en hoe zij de volgende cliënt moeten aanpakken, of ze denken aan ander werk wat die dag gedaan moet worden. Anderen hebben hun ge dachten bij vrouw en familie-omstan digheden of te betalen rekeningen. Daarom is het belangrijk, het autorijden geheel te scheiden van de zakelijke be slommeringen. Werk de administratie bij, vóór u start. Laat de auto thuis als u naar een langdurige vergadering toe moet en bij voorbaat weet, dat u daar „roezig" in het hoofd vandaan komt. Is het onmogelijk van een ander vervoer middel gebruik te maken, zorg dan in elk geval voor frisse lucht. Uitlaatgassen Frisse lucht brengt u niet in de wagen door de ventilator van de verwarming harder te laten draaien en „koude" lucht binnen te laten zuigen. Op drukke wegen, en zeker in de stad, zuigt uw autoverwarming immers juist de laag hangende uitlaatgassen van de voor u rijdende auto's op Beter is het, er een gewoonte van te maken zomer en winter te rijden met een iets geopend raam. Tijdens het rij den kan een smalle kier net een vleugje frisse wind over het gezicht van de be stuurder doen strijken. Staat de wagen stil in de zon, dan voorkomen open sple ten links en rechts, dat de lucht in uw broeikas een te hoge temperatuur krijgt. Is er veel gerookt door mede-inzitten den, draai dan éven de ramen flink open en laat de ventilatie op volle kracht werken, dan kunt u weer dieper adem halen. Zet in een file altijd ventilatie en verwarming af. Stap uit! Een andere belangrijke factor is, dat niet te lang aan één stuk wordt gereden. Stap van tijd tot tijd eens uit en zeker om de 150 km. Een loopje van enkele minuten verkwikt reeds en mocht u zich moe gevoelen, gebruik dan onderweg eens een consumptie (zonder alcohol) en ontspan niet alleen het lichaam, maar vooral uw geest! Een gesprek onderweg kan ook gunstig werken, terwijl de radio op dit punt een belangrijk accessoire is. De kosten van zo'n klein toestel kunnen veel grotere kosten bij schade voorkomen, om maar te zwijgen van het evt. menselijk leed. Zware en uitgebreide maaltijden moeten worden vermeden door iedere die nog een lange rit voor de boeg heeft, want hoe gezellig en lekker het eten ook kan zijn. de slaap zal zich na de voeding on herroepelijk aankondigen. En met die opkomende slaap arriveert ook de kans op verslapping van de aandacht, die juist in het drukke wegverkeer zo be langrijk is. En moet u onderweg een hapje nemen tegen de honger, gebruik daarna dan nog een extra kop koffie of een glas cola om u fit te houden. Een gewaarschuwd man telt voor twee! Het kijk- en luistergeld voor televisie en radio zal het volgend jaar tot een gecombineerde heffing worden samen gevoegd, zo heeft de miljoenennota ons geleerd. Er zullen tal van redenen zijn die de regering tot deze beslissing heb ben geleid. De eerste reden is dat de bestaande bijdragen onvoldoende zijn om de kosten van radio en televisie te dekken. Een volgende oorzaak kan liggen in de noodzaak tot ontwikkeling van de kleu- ren-televisie. In de derde plaats zou het kunnen zijn dat een afzonderlijke verhoging van de televisiebijdrage ve len er toe zou kunnen brengen om van het genot van (kleuren)televisie voor lopig maar af te zien en tenslotte zou men kunnen vrezen dat het grotere of fer voor kijkgeld velen ertoe zou kun nen brengen hun radio maar af te schaffen. De regering zou dan met de overcapa- citeitskosten van de radio komen te zitten en Philips mogelijk met een te kort aan werkgelegenheid. Met een ge combineerde heffing voorkomt men dat de consumenten op een van beide kun nen bezuinigen en men zorgt tevens dat er voldoende geld in de schatkist komt. Dat laatste is voor de minister van fi nanciën het belangrijkste. Wij achten de gecombineerde luister- en kijkgelden- bijdrage een produkt van een twee slachtig regeringsbeleid. Enerzijds moe ten de hoge en inefficiënte offers van de omroep op tafel komen en ander zijds wil de regering dat ons volk de consumptie beperkt. De consumptiebe perking zou kunen bestaan uit het ma ken van een keuze tussen kijken en luisteren. Wij achten dat juist voor een gezin met stijgende kosten. Wij zouden het daarom toegejuicht hebben wanneer de gescheiden bijdrage voor radio en televisie in stand zou zijn gehouden en men het radio- en televisiebestel de weg naar meer doelmatigheid had ge wezen. Renault 4 Luxe v.a. ƒ4.495, Dauphine Gordini v.a. 5.385,—. Renault 8 v.a. 5.550,— Renault 10 Major v.a. 6.250,— Caravelle Cabriolet v.a. ƒ9.730, Renault 16 v.a. ƒ8.650, Renault Rambler v.a. ƒ16.995,— Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. Bij Uitgeverij en Drukkerij Hollandia N.V. te Baarn is verschenen deel 19 van „Juliana Regina", het jaarlijks ver schijnende fotoboek met uitgebreide bij schriften rond het Koninklijk gezin. „Juliana Regina" geeft een jaarlijks overzicht, in oeeld en woord, van de gebeurtenissen rond ons Oranjehuis. Als begindatum werd 1 september 1948 gekozen, terwijl elk deel jaarlijks op 1 september wordt afgesloten. Hierdoor ontstaat een werk van grote historische waarde, dat het hart verkwikt van al len, die zich met liefde en aanhanke lijkheid rondom ons Vorstenhuis scha ren. Op de meest voorkomende wijze werd medewerking verkregen van 't parti culier secretariaat van H.M. Koningin Juliana en van Z.K.H. Prins Bernhard. De lage prijs maakt het een ieder mo gelijk zich in het bezit van deze jaar lijkse uitgave te stellen. Deze prijs is namelijk slechts 3,75, In genaaid. Het unieke fotoboek is alom in de boekhandel verkrijgbaar. De „grote" dag van Margriet en Pie- ter neemt 6 pagina's in beslag (o.a. in de Haagse Jacobskerk) en ook is na tuurlijk de nodige aandacht besteed aan de 27e april van dit jaar, rond de ge boorte van prins Willem-Alexander. In totaal bevat het prachtig uitgevoerde boek ruim 100 foto's van gebeurtenissen rond het koninklijk gezin, van een be zoek van Danny Kay tot de opening van de Benelux-tunnnel in Vlaardingen en de fietsende koninin op Terschelling toe. De laatste foto's zijn van de wan delende prins Claus in Nijmegen. Vanaf het begin der uitgave (1948) tot heden tellen de jaarlijkse overzichten bij elkaar reeds 912 pagina's. Inderdaad: een rijk bezit van grote his torische waarde. Ook deel 19 bevelen wij gaarne van harte aan. Bij de fijnste beschuit (met na tuur honing) de mooiste bussen (met prachtige schilderstukjes). Spaar de serie van drie. Uw bakker heeft een spaarkaart voor u. ki

Soester Courant | 1967 | | pagina 5