2 A Kleuren Televisie BEOGRAM 1000 2,50. ZOMERWIJNEN J. C. Brouwer Zn. Petrus en Pauluskerk wordt volgend jaar afgebroken en op zelfde plaats herbouwd Uw succes is onze reclame U kunt niet alles weten L.S.D. Officiële mededelingen Krabbels van Knelis POLITIE- MOEÏLIJKHEDEN DE GOUDEN SNAAR Steenhoffstraat 15, telefoon 2132 ]T"i C^ckoemabzer Speciale aanbieding Moselblumehen per fles Riesling Svlvaner per fles Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL KOM WASSEN Bil DE Geslaagd Uw RECORDER siaat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" J. J. Gerritse 40 jaar in overheidsdienst f VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Voor hen die kwaliteit en stijl stellen boven de prijs (GEEN STATIEGELD). WIJNHANDEL SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 - Tel. 2551. Bezorging gratis door heel Soest. Bosstraat 5. telefoon 2543 en Kerkstraat 51, telefoon 6621. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. Het is wel eens moeilijk om de bloem kool b\j het koken mooi wit te houden. Doen wij echter een beetje suiker in het water, dan zal dit gemakkelijker zijn. Is de bloemkool reeds geel ge worden, kook haar dan even door met een beetje melk, dan zal deze groente weer hagelwit worden. Bloemkool is een zeer gezonde groente (rijk aan vitamine C). Gooi het kook nat niet weg maar maak er bloemkool soep van. Het is een veel verbreid misverstand, dat appelmoes zo gezond zou zijn voor kinderen. In waarheid vinden de kin deren de appelmoes wel lekker, maar wat voedingswaarde betreft kan het de plaats van groenten niet innemen. Fruit heeft rauw meer waarde dan gekookt, bovendien is het rauw beter als oefe ning van het gebit. We doen er dus verstandig aan, de kinderen rauwe ap pels te geven in plaats van appelmoes. Wie toch afwisseling wenst kan de ap pels raspen of schaven. In deze vorm kunt u het ook geven als broodbeleg, dat is een gezonde aanvulling bij de boterham. Een variatie hierop zijn in boter of margarine gebakken schijfjes appel. Waar weinig aan gedacht wordt is de appelsap. Men neemt vaak limonade in huis of geeft de kinderen zelfs cola dranken, maar veel gezonder is een glaasje appelsap. Het is tevens een uit stekend middel tegen de dorst. Koop vis en garnalen zo laat mogelijk en zorg voor dat er geen vliegen bij kunnen komen. Zet ze weg op een koe le plaats wanneer ze enige uren be waard moeten worden. Zorg er voor dat andere levensmiddelen de sterke smaak van vis en garnalen niet overnemen. Kaas moet afgedekt, doch niet lucht dicht bewaard worden. Gebruik4" u een kaasstolp, schuif dan een lepeltje tussen stop en schotel. Bewaar kaas niet op een te warme plaats. De calorische waarde van honing is hoog, een directe opname in het bloed is van grote betekenis bij energie-eisen de handelingen. Uitgedroogde kaas wordt weer zacht wanneer u ze een tijdje weglegt in een doek die gedrenkt is in azijn. Valse plooien in leren jassen kunnen verwijderd worden door stomen boven een ketel. Tijdens het stomen het leer oprekken. Na deze behandeling tijdens het drogen soepel wrijven om harde plekken te voorkomen. Het is nu tyd ramen en deuren te con troleren op tochtige kieren. Breng zo nodig tochtband aan. Fijngemalen eierdoppen kan men zeer goed gebruiken als meststof voor pot planten. Een vlek op een stalen aanrecht af komstig van leidingwater kan verwij derd worden met onverdunde azijn. Geen schuurmiddel gebruiken. Tomaten ontvellen gaat gemakkelijk alj u ze tevoren even in heet water legt. ven. Dat kreeg hij op de afdeling belas tingen, werkverschaffing en steunver lening, waardoor hij in die tijd niet met zijn handen over elkaar behoefde te zitten, maar het moet dan allerminst een prettige baan zijn geweest. Opmerkelijk is wel, dat in die tijd de ambtenaren ter secretarie een 33-urige werkweek of een zes-urige werkweek hadden. Kort voor het uitbreken van de twee de wereldoorlog werd de heer Gerritse benoemd tot leider van een eventueel op te richten distributiedienst. Die dienst werd niet veel later inderdaad opgericht, hetgeen de jubilaris tot 1948 handen vol werk, en waarlijk niet altijd even plezierig werk heeft bezorgd. In het eerste oorlogsjaar moest hij 130 paarden bij de boeren vorderen en ze naar Amersfoort laten brengen. Met veel moeite lukte dat tenslotte, doch in Amersfoort bleek de meeste moeite voor niets te zijn geweest, want men had slechts drie paarden nodig. De meest enerverende, maar minst ple zierige tijd heeft de heer Gerritse in derdaad bij de distributiedienst gehad, waar hij op een zeker ogenblik de lei ding had over 65 mensen, niet alleen in Soest, maar ook in Baarn, Eemnes, Spakenburg, Bunschoten e.d. Het is hem echter steeds gelukt, de dienst van N.S.B.-smetten vrij te houden, al heeft het wel eens moeite gekost, bijv. toen de N.S.B.-burgemeester de aanstelling van twee geestverwanten wilde, waar op een botte weigering van de heer Gerritse volgde. Eerst in 1948 trad hij weer als boek houder bij de inmiddels zelfstandig ge worden dienst van gemeentewerken in dienst. Tevens werd hij belast met het in oprichting zijnde woningbedrijf en grondbedrijf. De boekhouding begon toen met 35 wo ningen (aan de Laanstraat), thans om vat het woningbedrijf al 1440 huizen. De boekhouding van de verschillende bedrijven heeft imiddels een dusda nige omvang aangenomen, dat een ze kere vorm van automatisering niet kon uitblijven. Eerst werd een electronische rekenmachine aangeschaft en vervol gens een boekhoudmachine. Een verde re mechanisering van de boekhouding is in voorbereiding en zal over twee a drie jaar waarschijnlijk worden door gevoerd, hetgeen de op 1 oktober 58 jaar wordende heer Gerritse met nog zeven jaar voor de boeg dus nog zal meemaken. De jubilaris heeft naast zijn veertig jarige loopbaan bij één baas er ook nog 25 jaar bij de vrijwillige Brandweer opzitten, wat voor de Koninklijke Brandweer Vereniging aanleiding was hem een onderscheiding toe te kennen. De huldiging van de heer Gerritse zal komende dinsdag in het St. Josephge- bouw plaatsvinden. De heer J. H. de Vries, Piaswég 59, al hier, is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor candidaat tand heelkundige. Bij alle gepraat over l.s.d. stuitte de goedbedoelende en bezorgde medemens die het gebruik wil afraden, altijd op de tegenwerping van de verslaafden: je weet niet waar je over praat, want je hebt het zelf nooit geprobeerd; het is niet ongezond, maar juist heel heil zaam Het antwoord komt thans van de uni versiteit van Wisconsin. Daar is aange toond, dat de hersens van nog ongebo ren dieren ernstig worden beschadigd, indien aan de ouders l.s.d. is toegediend. Bovendien wordt de gelaatsstructuur ernstig aangetast. Er zullen natuurlijk weer vele l.s.d.-gebruikers zijn die me nen, dat zoiets voor mensen niet op gaat, en die zullen dan eerst wel de mismaakte kinderen willen zien. Maar o.i. zijn er op aarde helaas al genoeg mismaakte schepselen. ONDERWIJS Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter uitvoering aan het bepaalde in artikel 54 van de Kleuteronderwijswet, dat de raad van die gemeente in zijn verga dering van 20 september j.1. mede werking heeft verleend als bedoeld in artikel 50 van die wet, ten aanzien van het verzoek van het bestuur van de Stichting van der Huchscholen te Soest voor het aanschaffen van een electri- sche stofzuiger ten behoeve van de on der dat bestuur staande kleuterschool. Soest, 29 september 1967. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lager-onderwijswet 1920, dat de raad van die gemeente in zijn ver gadering van 20 september j.1. mede werking als bedoeld in artikel 72 van die wet heeft verleend ten aanzien van het verzoek van: a. het bestuur van de stichting van der Huchtscholen te Soest voor: 1. het aanschaffen van een elektrische signaalhoorn; 2. de inrichting van een vaklokaal voor het natuur- en scheikunde-onder- wijs en de aanschaffing van het nodige lesmateriaal t.b.v. de van der Hucht- school voor uitgebreid lager onderwijs; b. het r.k. schoolbestuur te Soestdijk voor de aanschaf van 40 rekendozen en een muziekinstrumentarium t.b.v. de St. Theresiaschool voor g.I.o. Soest, 29 septmeber 1967. In aansluiting aan het door ons reeds gepubliceerde bericht, dat er plannen in voorbereiding zijn voor de bouw van een nieuwe kerk voor de Petrus en Paulus parochie, deelde men ons nog het navolgende mede. In de loop van het komende voorjaar zal de kerk aan de Steenhoffstraat worden afgebroken en opnieuw her bouwd. De Utrechtse architect J. Volders heeft het ontwerp voor een geheel nieuwe kerk gemaakt, dat inmiddels door het Bouwbureau van het Bisdom is goed gekeurd en hedenavond en volgende week aan de parochianen wordt voor gelegd. De huidige kerk begint verschijnselen van verval te vertonen, doch voldoet daarnaast ook in verschillende opzich ten niet meer aan de eisen, die daar aan in het kader van de lithurgiever- nieuwing mogen worden gesteld. Zo is bijvoorbeeld het priesterkoor veel te klein geworden. Belangrijker is, dat de grote zware ko lommen voor een belangrijk deel het uitzicht van veel kerkbezoekers op het altaar ontnemen. In het nog recente verleden is het al enkele malen gebeurd, dat delen van het plafond naar beneden zijn geko men. Ongeveer tien jaar geleden heeft de kerk een vrij grondige onderhouds beurt gekregen, doch het bleek geen succes. De verf begon al na een half jaar los te raken, met een proces tegen de uitvoerder bijna tot gevolg. Op het laatste moment heeft het kerkbesuur, na tussenkomst van het T.N.O. genoe gen genomen met een schadevergoeding van ƒ8000,—. Met dit geval is in ieder geval wel duidelijk geworden, dat het onderhoud van de kerk een dure aangelegenheid ging worden. Derhalve rezen bij het bestuur de plannen tot een ingrijpende verbouwing, mede ook, omdat de hou ten vloer ook niet bijzonder solide meer leek. De plannen werden voorgelegd aan het Bouwbureau van het bisdom, dat echter nog een stapje verder wilde gaan en tot sloop en herbouw van de Petrus en Pauluskerk adviseerde. Het kerkbestuur heeft dit advies ter harte genomen en - nog maar enkele maanden geleden - de Utrechtse archi tect Volders opdracht verleend tot het maken van een definitief ontwerp, dat inmiddels voor 99 percent is goedge- da spul gehouwe schik, enk stelde Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak zongdaag bar kwaod eweest bin op de manne van de peerde en de waogens die un rongdriejerie deur Soest zouwe houwe mit op ut end un resterant an de Bilt- weg. Toengk heurde dat wier, wak bar in me me der bar veul van veur. Noeng wak veur de zongdaag barvruug op, maor mit ming vurkeerde been uut bed estaapt. Saome mit Kneliao, allebie op ongs paosbest, bink naor de boerderie van Van de Bor an de Birrukstraot elope. Da lope op de Birrukstraot is teuges- woordig un heul karwie. We waore an de kaant van Tense blieve lope, waant ze zeige altied da je teuge ut vurkeer in mot lope, en da deeje we krek zo. Mit de minse op de fiets gong ut heul best, maor mit die brommurs krieg je meujlukhede. Iedere keer moste wullie ut graas in springe. Awwe ut neit had- de edaon hadde we neit bie de boer derie maor bie Zoneglore anekomme. Bar zo haard gonge die bromfietse. Kneliao en ik waore blie da we dur waore. Bie de boerderie waor ut spul zou be ginne, stonge al un paor minse, die waore vaast en zeker nog vruuger ope- staon as wullie. In de Soesder Kraant had een stukkie estaon ovur de riejerie, maor dur stong neit bie hoe der gereeje wier, en toeng wullie al aordig meu wiere, kwaam Gart mit zun vrou anzette op de fiets. Hie haad al un heule tied staon waach- te bie de Ouwe Karruk, waant hie daacht as ze arrugus veurbie komme dan is ut daor. Op ut lest, der stonge toeng al heul waat minse op de tentwaogens, sjeeze en are waoges te waachte, binne Gart en ik op ongderzeuk uut egaon. Dur waas gin mins die ongs waat kon zeige, maor laoter kwaam dur un peer- de baos mit un oto en die zeej ongs wel uut de droom te kene hellepe. „Dur waore wat meujelukhede ongdur mukaor" en „dur waster een van zien peerd evalle, en die most naor ut zie- kehoes". Noeng komme meujelukhede in de beste femilies veur en van un peerd valle ken iedereen ebeure, dus was alles veur ongs zo klaor as un klontje. Ut feest gong neit deur. Da was arrug spietug veur al die stongde te waach te, maor ik maokte ming finnug. Wak daor noeng zo vruug veur opestaon en biena doodereeje op ut fietspaad. Ik bin naor de Gouwe Ploeg egaon om ming kwaoie buu of te dringke, maor as de meujelukhede veurbie binne, en de boere wulle weer gaon rieje, dan motte zullie maor in de Kraant zette da ut zeker deurgaot, aandurs kom ik neit kieke. Ze motte ut maor ei ges wete. Als 17-jarige jongen begon de heer Gerritse bij de gemeente met een sa laris van 30,per maand, wat in die tijd - zijn leeftijd in aanmerking geno men - niet slecht betaald was. Zijn vaste aanstelling kreeg de heer Gerritse op 1 januari 1929 als klerk-typist tegen een salaris van 900,per jaar, waar over hij al evenmin te klagen had. Toen in 1.934 de boekhouder werd ont slagen, moest de heer Gerritse van de ene op de andere dag de boekhouding overnemen. Noodgedwongen is een reorganisatie van de Rijkspolitie op stapel gezet. Deze be helst o.a. een vermindering van het aan tal (van 23 tot 11) districten, zodat elke provincie maar met één commando te maken krijgt en allerlei technische en administratieve vereenvoudigingen tot stand kunnen komen. De communicatie zal ook worden verbeterd. Blijkbaar kan de regering het nog niet opbrengen, om de verschillende politie corpsen in ons land geheel samen te smelten en daardoor één hanteerbaarder apparaat te creëren met een centrale leiding en één verbindingsdient, één op leidingsschool, één laboratorium, één ad ministratie enz. enz. Juist de decentralisatie en de veelheid van gezagsorganen maken de samenwer king moeilijk en de dienstuitvoering log en soms onsamenhangend. Nu de misda- digersbenden over de beste hulpmiddelen beschikken, moet ook de politie alle han den ineen kunnen slaan. keurd. Een moeilijkheid was aanvankelijk, dat de Petrus en Pauluskerk op de Monu mentenlijst stond en dus behouden moest blijven voor het nageslacht. Des ondanks heeft Monumentenzorg thans zelf ingezien, dat de kerk niet te be houden is en eist slechts dat de toren moet blijven staan en dat daarachter de nieuwe kerk moet worden gebouwd. Waarschijnlijk beschouwt Monumen tenzorg de toren als karakteristiek voor het totaalbeeld van Soest. De nieuwe kerk zal dezelfde grootte krijgen als de huidige en daarom mo gelijk ook op de fundamenten van de huidige kerk kunnen worden opge bouwd. De nieuwe kerk wordt ook veel lager. Ook de indeling wordt gewijzigd. Het altaar, dat thans aan de achterzijde staat, verhuist naar de oostelijke zij gevel (Kerkpadzijde). In een halve cirkel zullen de banken rondom het altaar worden geplaatst, zodanig, dat straalsgewijs vanuit het altaar enkele looppaden ontstaan. Daar in de nieuwe kerk geen kolommen en pilaren meer zullen voorkomen, krijgt iedere kerkganger een goed zicht op het altaar. Hedenavond zal de architect aan de hand van tekeningen en dia's de ont werpen nader toelichten voor de paro chianen. Met name van de oude kerk heeft hij veel dia's gemaakt. Deze voor lichtingsavond zal volgende week twee maal worden herhaald. De werkzaamheden waren in die tijd echter nog niet zo omvangrijk, zodat hij grote delen van de dag geen werk had. De heer Gerritse wendde zich daarom tot de gemeentesecretaris met het ver zoek, hem wat aanvullend werk te ge- Aan de achterzijde komen de sacristie en een dagkapel. Langs de westelijke zijgevel (aan de zijde van de Steen hoffstraat) is een enigszins verhoogde galerij geprojecteerd. Aangezien de vloer in slechte staat verkeerd, is het niet waarschijnlijk, dat de daarin vaststaande banken voor de nieuwe kerk kunnen worden gebruikt. Wel zal echter de centrale verwarming zijn diensten kunnen blijven vervullen, terwijl ook het orgel (dat overigens wel voor veel geld gedemonteerd moet worden) gehandhaafd kan blijven. Te genover de hoge nieuwbouwkosten (ze ker vier ton) staan evenwel belang rijk geringere uitgaven aan onderhoud en verwarming. De kosten zullen voor een deel door de parochianen zelf opgebracht moeten worden. Verder beschikt het kerkbe stuur nog over de opbrengst, van het voormalige St. Josephgesticht, dat des tijds aan de gemeente Soest is verkocht, ofschoon van deze opbrengst wel eni ge schulden versneld zijn afgelost. De afbraak en herbouw van de Petrus en Pauluskerk zal zeker een jaar in beslag nemen. Naar alle waarschijnlijk heid zullen gedurende die tijd de diens ten worden gehouden in het St. Joseph- gebouw en de Hervormde Oude Kerk aan de Torenstraat, indien het overleg, Verkrijgbaar in teak of palissander. Prijs 390.-, incl. afdekkap. dat thans nog gaande is, tenminste tot overeenstemming leidt. En daar ziet het wel naar uit. Er wordt ook nog naar een derde plaats gezocht voor het nor maal laten doorgaan van de kerkdiens ten. Gelijktijdig met de kerk zal ook de kosterswoning aan de zijde van het Kerkpad verdwijnen. De pastorie aan de kant van de Steenhoffstraat blijft echter voorlopig staan. Niettemin be staat de mogelijkheid, dat toch een nieu we pastorie gebouwd zal worden, in dien de parochianen daartoe tenminste de wens te kennen geven en de oude pastorie op passende wijze voor een andere bestemming kan worden ver huurd. De nieuwe pastorie zal dan veel klei ner worden en achter de nieuwe kerk verrijzen, hetgeen voor de parochie exploitatie ook veel voordeliger is. Hedenmiddag worden de plannen aan de pers voorgelegd, als gevolg waarvan wij in ons nummer van dinsdag a.s. hog wel meer over de kerkbouw zul len kunnen mededelen. Op 1 oktober a.s. is het veertig jaar geleden, dat de heer J. J. Gerritse als volontair bij het gemeentelijk gasbe drijf in dienst trad. Na vele funkties en rangen te hebben bekleed is de heer Gerritse thans als hoofdcommies B be last met de boekhouding van de dienst van Gemeentewerken, het woningbe drijf en het grondbedrijf van de ge meente Soest. De Beogram 1000 is een semi-professio- nele stereo platenspeler met vele erkend goede eigenschappen. In de eerste plaats zorgt de afspeelhoek van 15° van de B O pick-up voor minimale plaatslijtage en een l maximale weergave. Natuurlijk een uit- vinding van B O! De zware draaischijf is j voorzien van een stroboscope, waardoor een nauwkeurige instelling van de 4 snel heden mogelijk is. Ingebouwde, hydraulisch gedempte pick-up Mft vervolmaakt deze draaitafel, welke ook leverbaar is met in- j gebouwde voorversterker tegen de prijs van 460.*. Voor alle verwende oren be tekent de Beogram 1000 het einde van alle wensen. Vanzelfsprekend is de vorm geving en afwerking zoals een kwaliteits merk als B O dat garandeert: perfect.

Soester Courant | 1967 | | pagina 9