Soest toen - Soest nu Parochianen Petrus en Paulus kerk namen kennis van de nieuwbouwplannen Telefoonnummer ziekenauto 5939 KONSTANTIJN WACHT op aflossing der generaals Het oog gericht op Kleinbedrijf VONNIS VOOR EEN PLAATSVERVANGER Dinsdag 3 oktober 1967 Uitgave Drukkerij Smit - Soest er 1967 1 46' 46e jaargang no. 79 Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Religieuze poëzie-manisfestatie Kledingdiefstallen in Soesterberg Inbraak aan Ferdinand Huycklaan P.T.T. nam afscheid van G. v. d. Bedum Succes voor P.V.0. Kleurvvedstriid Dierenbescherming Abonn. p. kwart, 3.per post f 4.25. SOESTER ((ToURANT ast f 4,25. Versch: Verschijnt iedere dinsdag en vrfldag De Griekse generaals die de regering van hun land hebben overgenomen, ra ken hoe langer hoe meer in isolement. Zoals elke junta tracht het Atheense bewind bewijzen te leveren hoe nuttig zijn straatsgreep wel was door de za ken ineens aanzienlijk beter te behan delen dan de burgers voor hen. Vandaar dat grote ophef werd gemaakt van een contract met Litton Industries om door gigantische werken de Griekse economie snel drastisch te verbeteren. Onbesproken bleef daarbij dat de Ame rikaanse industriële gigant nauwelijks enig risico nam en de financiering over liet aan de regering. De generaals merken daarbij echter dat nergens veel animo bestaan om geld in Griekenland te steken. De E.E.G. ver strekt geen nieuwe leningen meer en de onderhandelingen over nauwere aan sluiting bij de gemeenschappelijke markt maken pas op de plaats. Bij de raad van Europa zijn de Scandi navische landen begonnen - Nederland volgde nu ook - met bezwaren te op peren tegen de schendingen van de Europese verdragen over de rechten van de mens, die men in Griekenland zonder moeite constateert. Tenslotte is er in de N.A.V.O. ongenoegen over het Griekse bewind: het verbond staat im mers op de bres voor de democratie en wat men in Griekenland daarvan ziet, is wel heel weinig kampen met politie ke tegenstanders, censuur enzovoort. Ook Amerika, dat voor de defensiebe- langen doorgaans niet te zwaar tilt aan de democratische afwijkingen van bond genoten, stuurt maar mondjesmaat de wapens die de generaals wensen. Er zijn weliswaar geen regelrechte acties tegen het militaire bewind, maar er heerst een algemene stemming of men maar liever wacht tot de heren weer zijn opgekrast. Merkwaardigerwijs ziet koning Kon- stantijn kans om die stemming inter nationaal aan te wakkeren. Bij zijn laatste bezoek aan de V.S. deed hij dat met een minimum aan woorden. Toen iemand tegen hem zei „uw regering", corrigeerde hij dat droogweg met: „Pardon, het is niet mijn regering". De vorst die ook in de ogen van zijn volk eerst een beetje een vage rol heeft gespeeld na de staatsgreep, laat duide lijk merken dat hij op zijn post blijft omdat hij daarop de generaals nog wat kan remmen en die het niet zonder meer aandurven hem eruit te gooien. Ze kunen dat niet omdat ze nu een maal handelden om naar hun zeggen de monarchie te redden voor een rode re volutie. De kans is groot dat Konstan- tijn op deze manier kans zal zien zo wel te voorkomen dat een burgeroorlog losbarst met zijn aanhang als een van de partijen, als te bewerken dat de kroon een wezenlijke functie gaat ver vullen in Griekenland als het kristalli satiepunt van de wens in vrijheid te leven. In elk geval zal de koning, wanneer eenmaal de generaals weer zijn afge lost, het zijne hebben bijgedragen om hun het regeren uiteindelijk onmogelijk te maken. Waarbij dan het merkwaar dige feit zich kan voordoen dat deze staatsgreep de populariteit van het vors tenhuis als bolwerk voor de vrijheids lievendheid der Grieken een niveau be reikt dat hoger is dan het in normale tijden wist te bereiken. Zaterdagavond zal de Oude Kerk in Soest wel weer helemaal gevuld zijn. Dan vindt er voor het eerst in Nederland een religieuze poëzie-manifestatie plaats. Negen dichters zullen hun gedichten voordragen terwijl twee koren en een jazztrio het geheel zullen afwisselen en tot één geheel zullen maken. Aangezien de manifestatie plaats vindt aan de vooravond van de internationale vredesweek zal ook in de poëzie het thema vrede verwerkt zijn, uitgaande van de religie. Medewerkenden zijn Huub Oosterhuis, van wie pas geleden de bundel „Bid om Vrede'' is verschenen. Hij is studenten- priester in Amsterdam. Ook Gabriel Smit zal werken doordragen uit o.a. zijn bun del „Variaties van Liefde". De heer Smit is redacteur van de Volkskrant. Verder werken mee ds. Jaap Zijlstra, ds. Jan Wit en Wim Zaal, die redacteur van Elseviers Weekblad is en de T.V.- serie „Vloekjes bij de Thee" heeft ge schreven. De dichteres Mischa de Vreede zal geen poëzie maar proza brengen. Van haar is zeer bekend geworden de verhalen bundel „Oorlog en Liefde", die in 1963 verscheen. Dr. Rijnsdorp, redacteur van het dagblad De Rotterdammer zal ook gedichten zeg gen. Hij publiceert al sinds 1920 gedich ten en romans en in 1964 kreeg hij de twee-jaarlijkse prijs voor de kritiek. Jan Visser, voorzitter van Arti Shock, kreeg in 1964 een prijs voor jonge let terkundigen. Hij wordt wel genoemd de laatste religieuze dichter en hij is de eerste dichter die alles in de phonolo- gische spelling schrijft. Als laatste Wim Hazeu, hoofd van de afdeling literaire programma's van de N.C.R.V. radio, die ook gedichten zal voordragen. Voor de manifestatie bestaal veel be langstelling. Er zijn al kaarten verkocht in Rotterdam en Amsterdam. De N.C.R.V. zal een gedeelte van het programma uitzenden in het programma Literama. De uitzending hiervan vindt plaats op maandagavond 16 oktober. De organisatie komt weer van de ac tieve kunstenaarsvereniging „Arti Shock", die in het vorig seizoen al meer poëzie-manifestaties heeft georganiseerd. De samenstelling en presentatie wordt gedaan door Willem Jan van de We tering. De avond begint om ongeveer kwart over acht en kaarten voor de voorver koop zijn verkrijgbaar bij het V.V.V. Soest. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat in Soesterberg kleding van waslijnen wordt gestolen. V rieden week gebeurde dat bij twee bewoners van de Anthonie van Leeuwenhoeklaan. Bij mevr. T. A. M.-S. werd in een onbe waakt ogenblik damesondergoed van de lijn gehaald, terwijl enkele huizen ver der, bij mevr. J. C. G. G. J.-S. een paar nylonkousen van de waslijn werden ge stolen. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Afgelopen week is ingebroken bij de slager J. A. B. aan de Ferdinand Huyck laan. Via inklimming is men in één van de slaapkamers terecht gekomen, waar een linnenkast werd doorzocht. Men vond er een geldkistje met 145,en heeft dit uiteraard meegenomen. De da der is nog niet gevonden. Tijdens een druk bezochte receptie in De Rank heeft het personeel van de dienstkring Baarn van de P.T.T.-tele- foondienst vrijdagmiddag afscheid ge nomen van de heer G. v. d. Bedum, na veertig jaar bij één baas te hebben ge diend. De instelling, waar hij aanvan kelijk werkte, werd later door de P.T.T. overgenomen, waardoor de heer v. d. Bedum in feite wel van baas, maar niet van ewrkkring veranderde. De heer Van de Bedum trad in 1927 in dienst bij de Radio Centrale Steenhui zen, die eind 1940 door de P.T.T, werd overgenomen. De heer J. de Jong, sec tiechef in het district Utrecht, zei dan ook. dat de afgelopen veertig jaren niet allemaal „echte" P.T.T.-jaren zijn ge weest. De heer v. d. Bedum is vooral actief geweest in de draadomroep. In de loop der jaren zijn vele kilometers draad door de heer v. d. Bedum gelegd en gehangen, waarvoor hij vaak halsbre kende toeren moest verrichten. Dat is altijd goed gegaan, totdat hij enkele jaren geleden van een „onnozel' keu- kenrtapje en die val maar ternauwer nood overleefde. Met enige spijt constateerde de heer De Jong, hoe men momenteel bij de draad omroep bezig is om het vele en met moeite tot stand gekomen werk van weleer thans weer te slopen. In Utrecht zal het voorlopig nog wel meevallen, maar in noordelijke provin cies wordt zo langzamerhand begonnen met de systematische afbraak van de draadomroepnetten. De heer De Jong verwachtte niet, dat de jubilaris na zijn pensioenering stil zou gaan zitten. Hij voorzag voor hem een nieuwe betrek king in de meer huishoudelijke sfeer. De heer N. van Ouwerkerk sprak de heer v. d. Bedum als waarnemend dienstkringleider namens het personeel toe. Hij constateerde, hoe de heer v. d. Bedum altijd goed overweg kon met zijn collega's en vooral met wanbeta- lende cliënten. Om hem alvast aan zijn nieuwe huis houdelijke taak te laten wenen, bood de heer Van Ouwerkerk het echtpaar v. d. Bedum een keukenuitzet aan en de jubilaris zelf een respectabele kist sigaren. De heer v. d. Bedum is jarenlang voor zitter geweest van de K.A.B. in Soest, terwijl hij hier ook een naam als to neelspeler (amateur) heeft hoog te hou den. Voor een slechts ten dele gevulde grote zaal van het Verenigingsgebouw heeft vrijdagavond de eerste van drie oriën teringsavonden, wat betreft de eventu ele nieuwbouw van de Petrus en Pau- luskerk aan het Kerkplein plaatsgevon den. De twee volgende avonden zullen worden gehouden a.s. donderdag en vrijdagavond, om half negen. Pastoor K. L. Reekers begroette alle aanwezigen, in het bijzonder de archi tect ir. J. L. Volders. In zijn korte openingswoord schetste de pastoor in enkele woorden de gang van zaken zoals die tot op heden is gevolgd om te komen tot het plan van nieuwbouw, en niet zoals voor enkele jaren terug in de lijn der verwachtin gen lag, restauratie of iets dergelijks. Doorslaggevende factoren waren ge- Dat de plaatselijke muziekvereniging P.V.O. onder leiding van haar nieuwe dirigent,, de heer Wilderdijk, op het goede pad is bewijst wel het feit, dat zij op het in Soesterberg gehouden mu ziekfestival een eerste prijs met 113 punten wist te behalen. Dit festival, waaraan 8 corpsen uit de omgeving deelnamen, werd gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de muziekvereniging „Soes terberg". De „Vereniging tot bescherming van dieren" houdt ook dit jaar weer haar jaarlijkse kleurwedstrijd voor jongens en meisjes van 6 tot en met 9 jaar en van 10 tot en met 12 jaar Er zijn drie prijzen te verdienen en wel een 1ste prijs van ƒ25,en een 2de prijs van ƒ15,en een 3de prijs van 10,-. Wel de moeite waard om mee te doen. De kleurplaten kunnen gratis worden afgehaald aan de volgende adressen: Duinweg 7, Beetzlaan 131 en Colenso 98, tussen 5 en 7 uur. weest, de slechte staat waarin de kerk verkeerd en de daaruit voortvloeiende hoge exploitatiekosten, en het weinig ideaal zijn van de kerk wat betreft de tegenwoordige liturgieviering. N: de korte uiteenzetting gaf de pas toor het woord aan de architect, die aan de hand van door de pastoor ge m akte dia's de aanwezigen volledig op dc hoogte stelde van de bouwplannen. A4 ceerst kreeg men een volledige kijk huidige kerk, bezien vanaf alle zijden, waardoor men nog beter dan voorheen kon vaststellen wat voor een wanstaltig bouwwerk de kerk aan de buitenzijde eigenlijk wel is, aan de voorzijde aan het oog onttrokken door de enorme gevel met toren. Na de toelichting op de buitenzijde van de kerk, die stamt uit 1840, met zijn z.g. „waterstaat-architectuur" werd het huidige interieur onder de loupe geno men. Verschillende voorwerpen, in close-up geprojecteerd, bleken een dus danige kunstwaarde te hebben en van een dergelijke schoonheid te zijn dat ze ongetwijfeld uitstekend te gebruiken zijn in het nieuw geprojecteerde kerk gebouw, waar zij dan de band zullen blijven vormen tussen heden en verle den. Uiteraard zijn er parochianen, en niet alleen echte Soesters, die deze nieuw bouw niet als noodzakelijk zien, en restauratie als de aangewezen weg be schouwen. Deze ideeën, die voorheen in derdaad bij veel parochianen leefden, verloren hun grond na de onderzoe kingen die door diverse instanties wer den verricht. Voorop stond het verwijderen van de kollosale pilaren. Dit was mogelijk, doch zou met zich meebrengen het bouwen van een nieuwe buitenmuur, daar de huidige geen spouwmuur is. Bovendien blijft dan nog de grote af stand van de achterste zitplaatsen en het priesterkoor, welke niet minder dan 35 m is, welke te groot is om de dienst behoorlijk te kunnen volgen. De totale breedte van de kerk bedraagt ongeveer zeventien meter, waarvan slechts zeven meter is gebruikt voor het middenschip inclusief middenpad, al leen de plaatsen in dit middenschip bieden redelijk zicht op het altaar, van- Deze foto gemaakt naar een aquarel van de heer Volders laat het herbouwde kerkgebouw zien aan de zijde van de Steenhoffstraat. uit de zijbeuken is dit nihil. Bleef ook het plan voor gehele nieuw- douw nog bestaan, desnoods op een an dere plaats, het feit dat de kerk op de lijst van Monumentenzorg staat, maakte dit onmogelijk. Na diverse besprekingen is men tnans zover dat aLleen de toren met gevel nog op de lijst voorkomt, ook de pastorie is van de lijst afgevoerd. De plannen van nu houden een volle dige afbraak in uitgezonderd de toren met gevel, en een herbouw die qua volume en stijl, wat het buitenaanzicht betreft, aanpast aan de toren met gevel. Om ongeveer een kijk te krijgen op de uiterlijke veranderingen moet men zich voorstellen dat het huidige dak zes meter zakt, dat houdt dus in dat het hoge gedeelte met de vele ruiten ver dwijnt, en de zijkanten worden door getrokken. Ook de vijfendertig meter hoge toren, die aan de achterzijde bepaald niet mooi is zal aangepast moeten worden. De zaalkerk die na de herbouw zal ontstaan is dan niet meer in de lengte as geprojecteerd maar in de breedte met het altaar en het orgel tegen de muur aan de Kerkpad-zijüe. De banken, plaatsgevend aan vijfhon derdvijftig mensen, staan in een U-for- matie geplaatst rond altaar en doop vont. Achter de banken, een verlaagde galerij, geschikt voor garderobe. De galerij geeft ook toegang tot de dagkerk, die op doordeweekse dagen gebruikt zal worden voor de diensten. De dagkerk zal ook voor andere bij eenkomsten gebruikt kunnen worden, daar de mogelijkheid bestaat de dag en zaalkerk van elkaar te scheiden. De dagkerk maar ook de zaalkerk zul len voor voetgangers en misschien fiet sers via de te maken ingang aan de Steenhoffstraat bereikbaar zijn. Een no viteit voor Soest zullen de toiletten vormen, die worden aangebracht tus sen zaal- en dagkerk. Het ligt in de bedoeling als de goed keuring en de financiën niets in de weg staan nog deze winter met de af braak te beginnen, en zodra de vorst de grond uit zal zijn met de nieuwbouw te starten. Na deze zeer deskundige uiteenzetting door de architect, kregen de aanwezi gen gelegenheid de langs de muren op gehangen tekeningen en aquarellen te bekijken die door de heer Volders ge maakt zijn en de plannen volledig dui delijk weergeven. Na de pauze gaf de heer Van de Brink een korte financiële inleiding, waarin hij ondermeer het beschikbare kapitaal opsomde. Alleen de exploitatiekosten van de nieuwe kerk zullen rond de 60.000, gaan bedragen, terwijl rente en aflos sing jaarlijks rond de 100.000 vragen. Dit bedrag dat opgebracht zal moeten worden door de parochianen, maakt dat de wekelijkse inkomsten, momenteel 1000,-, neer zullen komen op 2000,-. Na dit overzicht kwam de propagandist van de parochie de heer Lieshout aan het woord. Hij verzocht de aanwezigen met klem zich op te geven als propa gandist, zodat ieder gezin van de paro chie bezocht kan worden, om de plan nen van de nieuwbouw zonodig te ver duidelijken. Hierna volgde een korte gelegenheid voor het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. De pastoor dankte daarna de aanwezi gen voor hun aandacht en de heer Volders voor zijn duidelijke uiteenzet ting. Met veel pijn is men er in Nederland toe gekomen een ontwikkelings- en sa neringsfonds voor de middenstand in te stellen. Nadat de aanvraag voor hulp en ontwikkeling was opengesteld ont ving het Centraal Instituut voor Mid den- en Kleinbedrijf duizenden aan vragen. De brieven spraken een bittere taal over de stille armoede, die door vele zelfstandigen wordt geleden. Na sor tering bleken er slechts zeshonderd aanvragen voor ontwikkeling te zijn en ongeveer zeven en een half duizend voor sanering. Bij het onderzoek in de tot nu toe be handelde gevallen is dertig tot veer tig procent voor hulp afgewezen. Als dit zo door gaat zullen er toch meer dan vierduizend gevallen van de sane ring kunnen profiteren. Voor het fonds was dit jaar aanvankelijk zes miljoen gulden uitgetrokken. Wij dachten dat dit bedrag veel te gering zou zijn. Het is dan ook met verbazing dat wij con stateerden hoe de regering daar nog eens een half miljoen heeft afgepeu- terd. Onlangs is er gepleit voor verhoging van de kinderbijslaggrens voor zelf standigen tot 8.000,overeenkomend met het minimum-inkomen van een werknemer. Dit is door de regering ge weigerd. Als wij de eerste maatregel koppelen aan de tweede dan is het merkbaar dat de verkiezingen voorbij zijn. Waarom zou men zich druk maken over ontwikkelingsulhp aan de eigen middenstanders zolang men nog hon derden miljoenen kan stoppen in de internationale ontwikkelingshulp? Waar om zouden wij trachten te werken aan het levend houden van de concurrentie in ons land door het presenteren van voldoende verkooppunten en het in stand houden van een voldoend ge spreide ambacht en een dito dienstver lening? Wij kunnen ons beter wijden aan de groei van het grootbedrijf. Als daar iets mis gaat door wanbeheer dan hebben wij tenminste reden om te schelden en te spreken van onverantwoordelijk on dernemerschap. Waarom verwachten wij perfekt geleide ondernemingen als wij niet eens bereid zijn de kleine onder nemers op een beter niveau te bren gen? De overheidsdiensten klagen steen en been als hun hogere kindertoeslag wordt gelijk getrokken met de normale kin derbijslag. In het midden- en kleinbe drijf zijn er duizenden die nog nooit kinderbijslag hebben genoten en die het heel wat meer nodig hebben. KANTMAN. In Bolivia begint een militaire recht bank met het proces tegen de Franse schrijver en journalist Régis Debray, die beschuldigd wordt van terroristische activiteit. In feite is hij slechts een plaatsvervangende verdachte. Guevara is sinds geruime tijd uit Ha vana verdwenen „om op andere plaat sen leiding te geven aan de revolutie," zoals vaag gezegd wordt. Niemand heeft hem sindsdien meer gezien of gespro ken, maar algemeen wordt wel aange nomen dat hij leeft en werkt, inder daad in Bolivia en omgeving. Debray zegt ook slechts naar Bolivia gekomen te zijn om Guevara te inter viewen. Daar wijst ook veel op, maar de Boliviaanse autoriteiten besteden daaraan niet veel aandacht. Vaak al hebben zij aangekondigd dat Guevara snel gepakt zou worden en dat is als maar niet gelukt. Eigenlijk kon op geen enkel succes gewezen worden in de strijd tegen de rebellen. Een kans om met een vonnis voor Debray toch nog iets als een succes te behalen, wensen zij niet voorbij te laten gaan. Feit is dat Bolivia in Zuid-Amerika een der landen is waar de rebellerende groepen het uitgebreidst opereren. Dat wordt vooral mogelijk gemaakt door de jarenlange ontevredenheid onder de werkers in de ongezonde tinmijnen, de vele gegadigden voor te weinig land bouwgrond en in het algemeen de slachtoffers van de zeer ongelijke ver deling van de rijkdommen van het land. Generaal Barrrientos is als dic tator onder de massa's bepaald ook niet geliefd. Dat vormt een goed ar beidsterrein voor Guevara iets wat ook de V.S. hebben begrepen. Kort nadat Debray was gearresteerd vlogen ook ettelijke malen Amerikaanse officieren naar het stadje waarvoor de staat van beleg was afgekondigd in verband met Debrays arrestatie. De- brays uitgever Feltrinelli achtte het daarom ook nuttiger in Washington te protesteren tegen de gevangenhouding van de schrijver dan bij de Boliviaanse regering. De Amerikanen zien ook voor zichzelf een ernstig gevaar als Castro er inder daad in zou slagen om de Cubaanse re volutie te exporteren naar het vaste land van Zuid-Amerika. Hun belang stelling voor Debray is daarom begrij pelijk: hij kan iets meer weten over Guevara's werkterrein en het zou in teressant zijn uit zijn mond gegevens te krijgen. Maar de Amerikaanse bemoeienissen met de gevangen Debray dreigen nu ook verkeerd uit te pakken. Het gaat er op lijken of de V.S. in deze ook hun zegen gaan geven aan het bedenkelij ke proces en of zij billijken dat iemand veroordeeld wordt wegens terrorisme alleen omdat hij iets meer over 'n gue- rilla-leider weet dan de jagende over heid, wat toch in feite geen misdrijf is. t

Soester Courant | 1967 | | pagina 1