3' 4 5 5 Landbouwschuren prooi der vlammen MAAR OOK DE VERGELDING &S9 EG .SETTEN Winkel vernieuwing en uitbreiding bij Ter Horst In de tweede wereldoorlog Welke rente geeft de Coöp. Raiffeisenbank Soest Krabbels van Knel is Hitiers „geheime wapen" kwam te laat Duitse geheimen 2 o DAGELIJKS OPVRAAGBAAR ZILVERVLOOT EN GEPREMIEERD SPAREN /c o OPZEGTERMIJN 6 MAANDEN 2 OPZEGTERMIJN 12 MAANDEN Provinciale U.V.V.-dag Soest KOM WASSEN BIJ DE Openbare Bibliotheeek Steenhoffstraat DINSDAG 3 OKTOBER 1967 Vandaag is het vijfentwintig jaar geleden, dat het Duitse geleerden lukte om op het proefstation Peenemünde aan de oostkust een raket te lanceren, die het proto type werd voor de gehele ontwikkeling van dc ruimtevaart en helaas ook voor de bewapening van vele landen. Deze raket stond geboekt onder het type A-4, wat weinig mensen iets zegt. Veel bekender of beruchter werd dc benaming V-l en V-2, dc V voor vergelding! Duitse geheimen De ouderen zullen zich herinneren hoe Hitier meermalen pochte op het bezit van een geheim wapen. Het zou jaren duren voor de Duitsers er mee voor de dag konden komen. Toch hielden zij zich in 1933 toen Hitier aan de macht kwam. al bezig met de ontwikkeling van raketten. De werkzaamheden op dat gebied waren nog in een begin stadium toen Hitier zeer in het ge heim een proefstation in Peenemünde vestigde. VEPLOVINGS JUWELIER HORLOGER RINGEN REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Pas in 1943 kregen de geallieerden lucht van deze geheimzinnige activi teiten en in de nacht van 17 augustus van dat jaar werd Peenemünde gebom bardeerd, hetgeen van grote invloed zou blijken te zijn op de verdere acti viteiten op dit gebied. Niet alleen werd er door de vernie lingen een vertraging in de produktie van deze vergeldingswapens bereikt, maar tevens besloot men, nu het ge heim van Peenemünde uitgelekt was, het gehele project te verplaatsen naar ondergrondse werkplaatsen in het Harz gebergte en daar Hitiers geheime wa pen te vervolmaken. In Nederland De zo ontstane vertraging in de pro duktie was de oorzaak dat pas in juni 1944 de vergeldingswapens in actie kwamen. Van startplaatsen in noord- Frankrijk begon men Londen te besto ken. Toen in september de bombarde menten op grote schaal zouden kunnen beginnen werden de startplaatsen in noord-Frankrijk al bezet door de op rukkende geallieerde legers. Men koos toen nieuwe opstellingen in Nederland, maar de geïmproviseerde startplaatsen en de bijna tweemaal zo grote afstand naar Londen waren de oorzaak dat de trefzekerheid van de V-wapens veel geringer werd. Toch eisten ze bij elkaar 6.000 doden en 18.000 zwaar gewonden, een aantal dat veel groter had kunnen zijn indien de geheimen van Peenemünde niet wa ren ontdekt. De Duitse bewering dat de geheimzinnige wapens de krijgskansen zouden doen keren, waren niet uitge komen. Het stervende Duitsland van Adolf Hitier bracht alleen de geboorte van het tijdperk der raketten met zich mee. Naar Amerika Er is veel gediscussieerd over de vraag wat er gebeurd zou zijn wanneer Pee nemünde aan de aandacht van de ge allieerden was ontsnapt. Velen menen dat dan ook de vertraging uitgebleven zou zijn waardoor de Duitsers rustig hun nieuwe wapens verder had kunnen ontwikkelen, met alle gevolgen van doen. Anderen menen daarentegen dat de ontwikkeling van werkelijk doeltreffen de raketten veel langer geduurd zou hebben dan Duitsland de oorlog zou hebben kunnen volhouden, en inderdaad was alleen de V-2 een werkelijke raket. De V-l was niet veel meer dan een vliegende bom met vleugels, die echter door een straalmotor in staat werd ge steld de afstand tussen lanceerplaats en doel te overbruggen. De V-l startte op een 40 meter lange ijzeren startbaan onder een helling van 18 graden. In tegenstelling met de V-2 kon men haar horen aankomen als ze het doel bijna bereikt had. De V-2 was praktisch geluidloos, startte vrijwel ver ticaal en werd gestookt met alkohol en vloeibare zuurstof. Met de ondergang van Peenemünde en Hitiers Duitsland stierf de ontwikkeling van raketten echter geenszins, integen deel, vooraanstaande geleerden uit Peenemünde, waaronder de bekende Wernher von Braun, werden overge bracht naar Amerika. Een aantal an dere werd door de Russen weggevoerd achter het ijzeren gordijn. Ruimtevaart Met de overkomst van de Duitse ra ketgeleerden begint de ontwikkeling in de V.S. en Rusland op gang te komen. Beslist dinsdag plaatsen. De V-2 wordt in Amerika verder ont wikkeld en wordt een gevaarte dat leeg drie ton weegt en een ton aan instru menten kan meevoeren. De grootste hoogte die ooit door een V-2 werd be reikt, is 184 kilometer. Dat gebeurde op 17 december 1946 boven de White Sands woestijn. In 1949 bereikt een Wac Corporal-raket boven op een V-2 gemonteerd een hoog te van 402,3 km. Eigenlijk is dat al een voorloper van de bekende meertraps- raketten zoals die nu in de ruimte vaart worden gebruikt. De V-2 wordt opgevolgd door de Martin Viking en in de loop der jaren komen steeds grote re en betere constructies uit de bus. Een hoogtepunt in de geschiedenis van de raketten vormt de datum 4 oktober 1957, als door middel van een raket de eerste kunstmaan door de Russen in een baan om de aarde wordt ge bracht, waarmee ze bewijzen dat ook zij niet stilgezeten hebben en zelfs een voorsprong op de Amerikanen hebben. Ook zorgden de Russen voor een twee de hoogtepunt als op 12 april 1961 het leven van Juri Alexejewitsch Gagarin aan een raket wordt toevertrouwd. De ruimtevaart krijgt daardoor een enor me stimulans, wat zich uit in ruimte- vluchten en enkele dagen waarbij be langrijke onderzoekingen worden ge daan en mensen zelfs uit hun capsule kruipen om buiten een kijkje te nemen. De aanvakelijke achterstand van Ame rika wordt praktisch ingelopen en de successen en daarnaast ook een enkele mislukking volgen elkaar snel op. Geleide projectielen De proeven die ooit in Peenemünde werden genomen zullen er mede aan geholpen hebben dat de mens binnen kort op de maan zal landen. Prachtige wetenschappelijke successen dus die de mens misschien eens in staat zullen stellen op andere planeten van ons zon nestelsel te landen. Het is echter niet de volledige geschiedenis van de raket. Het oorspronkelijke doel van de V-l en V-2 was niets meer dan vernietiging en het belang voor de moderne oor logvoering met behulp van geleide ra ketten werd ook door niemand over het hoofd gezien of ontkend. De twee V-wapens van de Duitsers wa- O Onder zeer grote belangstelling is vrij dagmiddag de gemoderniseerde en be langrijk uitgebreide zaak van de heer J. ter Horst (elektrische huishoudelijke apparaten) aan de Nieuweweg 99 her opend. De winkelruimte is ruim tweemaal zo groot geworden tot in totaal nu 80 m2. Dat heeft tot gevolg gehad, dat de heer Ter Horst zijn cliënten nu een veel gro ter assortiment van zijn huishoudelijke apparaten kan tonen, waaronder ook diepvrieskoelkasten en vaatwasmachines. In het aangebouwde gedeelte kunnen vele vormen van ingebouwde plafond verlichting worden gedemonstreerd. De verlichting werkt onafhankelijk van el kaar. De verbouwing en uitbreiding is naar een ontwerp van de architect ir. Van Wijk uit Soest, uitgevoerd door aanne mer W. Kamper. De winkelbetimmering is van de heer Van Ginkel uit Benne- kom. De heer Ter Horst begon zijn winkel en installatiebedrijf nog maar pas zeven jaar geleden in een klein werkplaatsje achter het toen nog alleen als woonhuis in gebruik zijnde pand Nieuweweg 99. Kort daarop is de voorkamer van het huis als winkel ingericht om daarna steeds uitgebreid te worden. Nu is aan het huis een stuk bijgebouwd, dat even eens als winkel- en verkoopruimte dienst doet. In de zaak werken thans zeven personen. *4. „Och ik red het wel" zei de flegma tieke landbouwer Birkhof, wonende aan de Koningsweg no 17, toen gistermid dag een begin van brand ontstond in de houten landbouwschuren, doordat kinderen met vuur hadden gespeeld. Hij probeerde echter te lang met em mers water het om zich heen grijpende vuur te blussen. Dit zullen de kostbaarste ogenblikken van zijn leven geweest zijn, want hier door kwam niet alleen de brandmelding veel te laat, maar ging ook de niet- verzekerde inhoud verloren. Toen de eerste nevelspuit in record tijd bij de ver van de Koningsweg in het Veen gelegen boerderij arriveerde, stond het gehele complex van gedeel telijk stenen en houten opstallen over de gehele oppervlakte in lichterlaaie en sloegen de vlammen aan alle kanten hemelwaarts, aangewakkerd door een vrij sterke wind. Door het feit, dat het oude woonhuis aan de gunstige kant van de wind lag, smaakte de brandweer de voldoening het woonhuis op het allerlaatste nipper tje te redden. In een baaierd van vuur gingen de vee stallen, waaruit men nog twee paar den en varkens kon redden, in rook op, tesamen met de houten opslagplaatsen van hooi en stro. Voor de brandweer was het een on dankbare taak te trachten het vuur te blussen, want kort na haar aankomst stortten de zolderverdiepingen reeds naar beneden. Het grootste deel van de gebouwen was gedekt met ijzeren golf platen. Een luxe auto werd zwaar ge blakerd doordat deze niet kon worden weggereden, daar de achterwielen niet gemonteerd waren in verband met een reparatie. Een landbouwtrekker over leefde het avontuur en kon door de brandweerlieden nog tijdig worden weg gesleept. Een bromfiets ging in het vuur verloren. Het woonhuis alsmede de houten lood sen enz. waren verzekerd en eigendom van de gemeente Soest. Zij zouden in de toekomst plaats moeten maken voor de verdere groei van het industrieter rein. Tot laat in de avond zijn de Soes- ter brandweerlieden in de weer ge weest met de verdere nablussing en afbraak van de smeulende resten. KANTOREN KERKPLEIN 9 - SOESTERBERGSESTRAAT 14 - KONINGINNELAAN (naast nummer 38). ren nog niet radiografisch bestuurbaar, daarvoor had de tijd ontbroken. Ove rigens werden ook door Hitler's vijan den aan het eind van de oorlog in gro te getale korte-afstandsraketten ge bruikt, waarbij de nauwkeurigheids- factor van minder belang was. Tech nisch lag men echter bij de Duitsers ver ten achter, reden waarom men de Duitse geleerden trachtte in handen te krijgen. Er ontbrandde een wedloop tussen de Sovjet-Unie en Amerika om raketten voor oorlogsdoeleinden te ontwikkelen, waar men inderdaad in geslaagd is. Vliegtuigen worden uitgerust met klei ne geleide raketten, onderzeeërs kun nen van onder water uit raketten lan ceren, beide blokken en waarschijn lijk ook China, beschikken over ballis tische raketten met grote actieradius, er zijn onderaardse bases waarvandaan op elk moment geleide projectielen kunnen worden afgevuurd. Atoombom De versnelling van de menselijke ken nis waar de tweede wereldoorlog een steentje toe bijdroeg, liet ons kennisma ken met de nucleaire wapens. Het lo gische gevolg was dat er raketten met atoomladingen werden gemaakt. De waarde van deze wapens werd ech ter twijfelachtig toen bleek dat een ra- ketaanval van een der machten on herroepelijk door een even erge tegen aanval gevolgd kon worden. Er werden anti-raketten ontwikkeld, gevolgd door anti-anti-raketten. Daardoor is in onze dagen de situatie ontstaan dat een wan kel evenwicht in stand wordt gehou den en door alle partijen enorme som men worden besteed aan de verder gaande ontwikkeling en vervolmaking van het eens geheime wapen van Adolf Hitier. in Afgelopen donderdag trad de afdeling Soest van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers als gastvrouw op voor de jaarlijkse provinciale dag. Meer dan honderd leden uit de provincie Utrecht, afkomstig uit Baarn, Soest, Amersfoort, Bilthoven, Breukelen, Utrecht en Zeist waren in het wijkgebouw van de Em- makerk aanwezig, toen de presidente van de afdeling Soest, mevr. J. M. van Ginkel-Mohrmann het welkomstwoord sprak. De leiding van de dag was in handen van mevr. Wijnbeek-Van Buuren, ge westelijk presidente. Zij verleende het eerst het woord aan de heer v. d. Kley, adjunct directeur van het Blindeninsti tuut te Bussum. Hij sprak over het on derwerp „Opvoeding en onderwijs van blinden", d.w.z. de weg van een blind kind naar de volwssenheid via dat in stituut. Dank bracht de heer v. d. Kley aan verschillende leden van het U.V.V., die op vele manieren de blinden be hulpzaam zijn geweest, hetzij bij brail- leren van studieboeken, hetzij door als leidster op te treden of anderzijds. De heer v. d. Kley zei, dat het een schok is voor de ouders, te ontdekken, dat hun kind blind is. „Het is een aan tasting van het zelfvertrouwen, ze heb ben er niet op gerekend". Spreker zou willen, dat het instituut zo spoedig mogelijk van de geboorte van een blind kindje op de hoogte werd gesteld. „Niet om het direct op te nemen, maar wel om hulp te kunnen bieden aan de ouders bij de opvoeding." Als navrant voorbeeld noemde de heer v. d. Kley een voorbeeld van een blind meisje, dat pas op 20-jarige leeftijd bij het insti tuut aanklopte, zonder ooit enig onder wijs te hebben genoten. Het moest toen samen met zes-jarige leren lezen en schrijven. Overigens worden kleuters zelden op genomen. Wel wordt desgewenst hulp geboden bij het zoeken naar een kleu terschool, waar de leidster niet tegen de aanwezigheid van een wat meer aandacht vragend en zorgeisend kind opziet. Van de kleuterschool kan het blinde kindje naar de lagere school van het instituut. Hier wordt het braille schrift geleerd en via alle mogelijke voelbare hulpmiddelen onderwijs gege ven. Voor degenen, die geen voortgezet of middelbaar onderwijs kunnen volgen, is een beroepsopleiding mogelijk. Bij wijze van proef heeft men ook meisjes aan een draaibank gezet, die daar won derwel bleken te voldoen. In tegen stelling tot andere landen is het in Nederland echter alleen niet erg ge bruikelijk. dat vrouwen dit werk ver richten. De doelstelling van het insti tuut is, blinden als volwaardige men sen in de ziende maatschappij te bren gen. De heer v. d. Kley hield een plei dooi voor het tegemoettreden van blin den op voet van gelijkwaardigheid. Na het beantwoorden van vele vragen kreeg de landelijke secretaresse van het ziekenhuiswedk, mevr. Meyeraan het woord. Aan de hand van een flanel- bord gaf zij een duidelijk overzicht van hetgeen gedaan wordt door vrij willige krachten in ziekenhuizen, psy chiatrische inrichtingen, tehuizen voor chronische patiënten e.d. Er zijn reeds verschillende ziekenhuizen, waarin U.V.V.-sters sedert tien jaar onafgebro ken hebben gewerkt: bloemen verzor gen, fruit schoonmaken, het brengen van de patiënten naar de kerk, voor lezen als gastvrouw optreden in de po likliniek e.d. Na de lunch vertrok het gezelschap naar het Cantonspark in Baarn, waar de hortulanus, de heer H. Muyser, met gepaste trots de verschillende prach tige kassen toonde. Tot slot van deze provinciale dag werd in „Christelijke Belangen" te Baarn thee gedronken, waarbij de afdeling Baarn van de U.V.V. als gastvrouw op trad. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak bar eschrokke bin toengk vriedaag ef- fe bin binnelopebie de verduudelings- avongd ovur de niewbou plaane van die witte roomse kar- ruk an ut karruk- plien. Zo meraokuls wie- nig minse belaangstelling hadde veur die niewe plaane. Ik begriep ter nik* van. Nada un jaor of tien eleeje de binne- Kaant gevarrufd was begong de tram- mulaant. Al heul vruug nao ut var ven bladderde de muure. In heul korte tied was ut un bar lil- lukke boel van binne. Toeng zeeje de minse al datter wat most ebeure. Ik mot wel zeige da die minse wel effe hebbe motte waachte veur dur wat gong ebeure. Maor „wat an doen" kost vaok een heule kwak cente, en die ware dur niet. Ik wis wel da die karruk un bar oud ding was, maor da die op de liest van monemente zorrug sting hak nie edocht. Noeng hebbe ze ut al zoveer veur me- kaor, da alleen de toore nog op die 'iest staot. Dus wattur ok ebeurt, de toore mot blieve staon. Die muneer de arsietekt hebbe ze wel an haande en voete ebongde. Ak zie hoe ut grootste deel van de karrukgangers, de, veural op zongdag, bar drukke rieksweg ovur steeke om naor huus te gaon, begriep ik nie daat ze die kar ruk nie bove op de Eng hebbe neerezet. Ut zou wel kenne, maor op hiestoriese grongde en meer van die zaoke gong da niet. Eerst doch ik da ze ut nie dee- je veur de ouwe minse, die hoeve dan nie teuge de Eng op te lope, waant das veur die minse bar meujeluk. Maor dur staot al een bujaordetehuus bove op de Eng en dur komp er nog een bie, dus das, doch ik zo, teugewoordug nie meer van belaang. Maar eerluk minse da hek nooit heulegaor kenne begriepe. Maor noeng binne dur dan vaaslomlien- de plaane. Die muneer van de plaane haad heule mooie akwerellen emaokt van hoe ut zou worre. Ajje die heul good bekiekt liek ut net of an de buutekaant niks is verandurd, maor de binnekaant, en daor gaot ut toch iegeluk om, liekt ut geen snars meer op ut plaotje, dak veurige week in de kraant zag. Al de groote pelaore birrne vurdwene en de laange rieje mit baanke ok. Op de teekening staon de baanke in de breedte, en al zitjie op de leste rie dan zit je haost nog veuran. Ik vong ut wel un aorig plaan. En die vieftug minse ok wel schaat ik zo, waant ze zeige geen van alle veul. Noeng binne vieftug minse ok geen juuste vurtegewoorduging van de heule kark, ak bedenk dattur viefduuzend groot en klien binne, zo aster ezeit wier. Maor dur komme nog twee van die avongde, dan komme meschien de min se die ut noeng vergeete binne. Waant ut is hun karruk, en daor ken jië wel waat veur ovur hebbe, veural as ut je cente gaot-koste. Ast ming kark was zouk ut wel wete. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. Studieboeken. Rost, Tegenover de an deren. Bouwman, Mies en scène. 3 De Vos, Inleiding tot de wijsbegeerte. Buber, Ik en gij. Thurian, Huwelijk en celibaat. Fletcher, Het lichtende kruis. Behrendt, Empire of visie. Zaal, De Herstellers. Bosscher, Neder landse mariniers. Hooftman, De groot ste luchtmacht ter wereld. Ieshoff. Oorlog, dienstplicht, dienstweigering. Diekerhof, Een vuile verrader. Wigh- ten. De grootste spionnen ter wereld. Carp, Angst en vrees. Sparla, Thomas wil het weten. De Vries-Kruyt, Jan Maarten. Friend, Newton, Rekenkron- kels. Friend, Zin en onzin met getal len. Huff, Berken uw kansen. Gardner, Relativiteitstheorie voor ieder een. Menkhorst en Sluyters, Begin selen der mechanica. Smulders en Morisson, Contactlenzen. Boekstra, Wegwijs in de scheikunde. De Vries, Het heelal. Tolaan, Je raakt nooit uit gekeken. King, Oceanografie. Ur- sing, Plantengids. Carrighar, Erflaters der wildernis. De oermens. Kluck- hohn, Antropologie en moderne samen leving. Wittop Koning, De oude apo theek. Broen-Engelen, Het meisje zusen de jonge mevrouw zo en zo. De Kat-Presser, Jonge mensen en de liefde. Lakens Douwes, Waterskieën. Jesse, Ajax. Langemeijer, Klein houtwerk om zelf te maken. Kalle, Met naald, draad en schaar. Jelles, Het grote handwerkboek. Zeldenrust- De Jongh, 1000 recepten voor iedereen. Kalverhout, Het koelkastboekje. Moret-Boogaart, Het mixerboekje Ba ker, Vegetarisch kookboek. Steffol- Denskoy, De Russische keuken. Kuy- per, 30 fonduerecepten. Van Rheenen, De opvoeding van onze hond. Van der Mark, De Nederlandse sierduivenrassen. Grote insekten- en vruchtenetende tropische vogels. Parkieten uit Aus tralië. Vriend, Tropenweelde in de volière. Jocher, Voedsel voor aqua rium- en terrariumdieren. Paul. Or chideeën. Verhoog, Korte geschiedenis van de scheepvaart. De Hartog. Het zeilschip. Burgunder, Wonderwereld van het vliegen. Smith, Ballonvaart over Afrika. Thöne, Elektriciteit zijn hobby! Simon, De edele wingerd en de grote wijnen van Frankrijk. Schouten en Van der Vegt, Plastics. Blok, Beeldspraak. Strong, De klas sieke wereld. Read, Moderne beeld houwkunst. Janssens, Ikonen. Boer, Het tweede smalfilmboek. Kleyn, Beeld en geluid. Willemze, Muziek instrumenten. Hunt, De blokfluit en zijn muziek. De Vries, Otymologisch woordenboek. Fens, Loodlijnen. Vandaag 12; nieuw werk van Neder landse en Vlaamse schrijvers. Vest dijk, Door de bril-van het heden.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7