Soest toen - Soest nu Drukke afscheidsreceptie voor N.M.B.-directeur Groenendijk WAAR GAAT DAT HEEN? V.V.V.-nieuws Het oog gericht op politieke verliezers 6de SCHOOLDAG Vrijdag 6 oktober 1967 46e jaargang 110. 80 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Herfstvvandeling Natuurwacht Eemland Tentoonstelling werken van A. M. Jongejan-Waltman Vleesverkoop Jongeman lag bewusteloos in portiek Ernstige aanrijding in Soesterberg De wereld snakt naar vrede. De mens heid wil in. vrede leven. Het lijkt een axioma, deze uitroep; er valt niet aan te twijfelen, menen we. .n alle landen ter wereld wil het volk dat er geen oorlog komt. Ja, dat lijkt zo in onze geciviliseerde wereld, waar we immers ook willen houden wat we hebben en het dus niet door geweld verloren willen zien gaan; waar door christendom en humanisme het ethisch begrip van bescherming van het leven en van het „gij zult niet do den'' het maatschappelijk leven mede bepaalt. Als dat allemaal werkelijk zo was in de wereld, dan zou het pacifisme hoog tij vieren, dan zouden we de legers en de op doden en vernietiging ingestelde bewapening kunnen afschaffen. Maar we zien juist, dat de bewapening hand over hand toeneemt. Steeds nieuwe verschrikkingen worden bedacht om de vermoede kracht van de vermoedelijke vijand te kunnen weerstaan. We zien dat niet alleen bij de twee grote mogendheden Amerika en Rus land, maar ook bij de andere landen, teveel om op te noemen. We zien hoe het pas en voor de derde maal versla gen Egypte en zijn Arabische bondge noten zich inspannen om weer nieuwe wapens te krijgen teneinde opnieuw tegen Israël ten strijde te kunnen trek ken. We ervaren hoe de mensen van de wetenschap zich inspannen om nieu we wapens te scheppen en hun rege ringen daar enorme kapitalen voor be schikbaar stellen. Ook dat gebeurt in vrijwel alle daartoe in staat zijnde lan den. De nuchtere conclusie uit al die feiten is dus: de mensheid is zo agressief, men is anderzijds zo bang voor elkaar, dat dit uiteindelijk de wens naar vrede, toch over heerst. Voor de A.V.R.O.-televisie vont: ngs een bespreking plaats met een aantal vooraanstaande journalisten uit ver schillende landen over een vredesplan van de Engelse geleerde Baker, die alle wetenschapsmensen ter wereld wil ac tiveren om hun kennis alleen nog in dienst te stellen voor het welzijn van de mensheid en niet meer voor bewa peningsdoeleinden. Naast journalisten uit het westen namen daaraan deel een Poolse en een Russische hoofdredacteur. Toen aan de man van de Russische Iz- westia de vraag werd gesteld of ook in de Sowjet-Unie een vrije aandrang op de regering kon worden uitgeoefend om de atoom- en andere bewapening te stoppen ontliep de Izwestiaman deze vraag. Hij zette een betoog op, dat geen concreet antwoord bevatte op deze zeer concrete vraag. Dan kon hij natuurlijk ook niet. Zoals hier en elders in het wes.en pacifistische propaganda ge maakt kan worden, openlijk gedemon streerd kan worden tegen oorlog en te gen bewapening en tegen militaire hulp, zo kan dat niet in de communistische en andere dictatoriale landen. Het stelt het hopeloze van alle propa ganda tegen bewapening in het licht. Trouwens, als men de Arabieren hun haat hoort uitkramen, de agressiviteit aanschouwt van communistisch China, Nu we nog steeds genieten van de na zomer blijven de mogelijkheden van wandel- of fietstochtjes bestaan. In dit verband maken wij U nogmaals attent op de door ons uitgeschreven wande lingen in de omgeving van Zonnegloren. Voor leden van V.V.V. zijn deze wan delingen gratis te verkrijgen, niet le den betalen 0.15. Wie zelf wil avonturen in de bossen, kan een eigen route uitstippelen vol gens het kaartje Voetspoor nr. 9. Dit bestrijkt het gebied van de Kroondo meinen, een gedeelte van het landgoed Pijnenburg en de bossen van de Lage Vuursche. Een zevental wandelingen, van verschillende duur, is duidelijk op het kaartje aangegeven, zodat U die gemakkelijk kunt volgen. Het Voet- spoorkaartje komt in de prijs van 1, Verder heeft de Natuurbeschermings- wacht wandelingen voor U uitgezet, die onderverdeeld zijn in de blauwe, rode, witte en gele wandeling. Ook deze wandelingen kunt U veilig, volgens de aangebrachte merktekens, volgen. Voor de fietsers hebben wij het U.M.O. rijwielkaartje ter aanbeveling. Dit be strijkt het gebied: Hilversum-Baam - Utrecht-Vianen - Wijk bij Duurstede- Rhenen - Veenendaal-Scherpenzeel - Barneveld-Amersfoort. Binnen deze plaatsen vindt U een prachtig stuk na tuur, bekend onder de naam Stichtse Lustwarande. Voor de meesten van U behoort de va kantie tot het verleden. Dit is niet het geval met de informatrices van V.V.V. Soest, die hun vrije dagen moeten aan passen aan de minder drukke toeris tentij d. Hiermee in verband zal het V.V.V.-kan- toor in de maand oktober tussen de middag gesloten zijn, om de dienstdoen de informatrices gelegenheid te geven te lunchen. Ongetwijfeld zult U hier voor begrip hebben en wij danken U voor uw medewerking, wanneer U met onze regeling rekening wilt houden. Tenslotte nogmaals: de concertbussen voor Tivoli vertrekken om 19.30 uur vanaf Colenso en Nieuwerhoek. U kunt verder op de gewone halteplaatsen langs de hoofdweg instappen. Wij wensen U een mooie avond op don derdag 12 oktober 1 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3,—s per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldag De Bremer verkiezingen waren het in teressantst omdat ze een inzicht zouden kunnen geven in de kracht van de neo-nazistische N.P.D. Ze hebben ge toond dat die nog altijd aanzienlijk is met een goede zeven procent van de stemmen. Dat is net zo min als het verlies van de traditioneel sterkste in het kleinste Duitse bondsland, de so cialistische S.P.D., voldoende om eigen lijke veranderingen teweeg te brengen, maar dat is in wezen slechts een schra le troost. Op zondag 8 oktober organiseert de Natuurwacht Eemland opnieuw een herfstwandeling, onder de deskundige leiding van de heer van Elmpt. Dit is niet „zo maar" de wandeling, maar die wandeling waarbij wij wer kelijk kennis van de Natuur opdoen. Dikwijls gaat het zo, dat men wel een wandeling maakt, maar dat men daar bij niet de helft opmerkt van wat er te zien is. De mooie kleuren zien wij allemaal wel, de kruidige lucht ruiken wij, maar we ten wij wel welke bomen wij zien, wat die heerlijke lucht veroorzaakt? Er is veel mee te zien dan men denkt, zo veel schoons waaraan men onwetend voorbij gaat. Daarom raden wij U aan: gaat mede op deze wandeling, verrijkt uwe ken nis van de natuur. U zult er geen spijt van hebben. Samenkomst om 2.15 uur bij Garage Tensen, in de Birkstraat. In de kunstzaal La Griwiandi aan de Kolonieweg 4, alhier, wordt van 7 tot 21 oktober een Mini-tentoonstelling ge houden van werken van A. M. Jonge- jap-Waltman. De tentoonstelling is da gelijks geopend van 2 tot 5 uur. Morgenochtend, zaterdag, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten van 1-25 en van 126-275 en grijze kaar ten van 1-55. De vrije zaterdag, die dezer dagen al een ernstige tegenstelling in de middenstand aan het licht bracht, dringt ook verder door in het onderwijs. Het aantal scho len dat de leerlingen nog op zaterdag ochtenden laat terugkomen, wordt min der en minder. Toch klemt een aantal onderwijsfiguren zich nog verbeten vast aan de argumenten, dat de leerstof met de zaterdag beter over de week kan worden verdeeld, dat ook het huiswerk dan beter gespreid is en dat de werk- routine bij een onderbreking van twee dagen te lang zou worden onderbroken. Het werken op zaterdag wordt voor de leraren en de leerlingen door de lange schoolvakanties natuurlijk weer gecom penseerd. Het is daarom niet noodzake lijk de scholen ook nog een dag in de week extra vakantie te verlenen. De ouders en de onderwijskrachten die nu op die vrije zaterdag aandringen, mo gen zich eerst wel eens goed afvragen wat er voor die kinderen op zaterdag ochtend voor de school in de plaats komt. Juist omdat de ouders die zater dagochtend zelf nuttig besteden, zullen zij dan voor hun kroost weinig of geen tijd hebben. Het gevolg zal zijn, dat deze kinderen die ochtend gaan rondhangen, de straat op gaan en verkeerde dingen gaan doen. Daarom is een schooldag toch beter. de moordpartijen in verscheidere Afri kaanse landen, waarnaast we gerust kunnen zeggen: enzovoort, dan moeten we wel tot de conclusie komen, dat het vredesverlangen van de mensheid over vleugeld wordt door nationale eigen belangen en agressieve instelling. Eenzijdige ontwapening heeft nog nim mer tot de vrede bijgedragen, integen deel, de tegenpartij wordt er door aan- gemoeidigd tot de strijd of tot onder druk zetten van de zwakke partij. Jaren en jaren lang worden er zogenaamd conferenties gehouden over ontwape ning, maar nimmer komt er een positief resultaat uit. De diplomaten en politici houden alleen maar het oog op de na tionale belangen en de angst weerhoudt elke concessie van belang. De angst is er trouwens niet ten onrechte. Zo balanceren we steeds op het scherp van de snede. De bewapeningswedloop is enorm en wordt goed gepraat met de bewering dat het evenwicht bewaard moet blijven. Dat is ook inderdaad nog de enige, zij het zeer labiele zekerheid die er momenteel bestaat tot het be waren van de vrede. Maar een bewa peningswedloop heeft nog nimmer de vrede voorgoed verzekerd. Als we de haat en de angst niet weten uit te ban nen De heer Groenendijk neemt samen met z\jn echtgenote afscheid van relaties en bekenden. Een reeks van geschenken stond de heer Groenendijk van zijn cliënten te wachten. Hoewel de bank nimmer zijn cliënten noemt, was een aantal er toch in geslaagd, elkaar te vinden. Als woord voerder van hen trad de heer G. J. Stork op. Hij sprak de verwachting uit, dat de heer Groenendijk in zijn nieu we standplaats straks ongetwijfeld vele cliënten zal moeten bezoeken. Om hem dat al bij voorbaat wat gemakkelijker te maken bood hij de scheidende bank directeur een gloednieuwe fiets aan. Wat de N.P.D. winst bezorgde is onte genzeglijk niet alleen de attractiviteit van de nationalistische leuzen die deze groep uitstoot. Er komt ook iets bij als proteststemmen. De economische stag natie van de laatste tijd is in Bremen bijzonder goed voelbaar. Het wordt de regering aangerekend en nu daarin ook de eigen S.U.D. vertegenwoordigd is, richt de blaam zich ook tegen de socia listen. Daar komt dan nog bij dat de S.P.D. een stuk aanzien heeft ingeboet door het wegwerken van de Westberlijnse burgemeester Albertz, een plaatselijke grootheid, die in de schoenen van Willy Brandt en Ernst Reuter moest stappen. Dat hij geen internationaal gevierde fi guur is, kan Albertz ook niet helpen. De blokkade onder Reuter, de muur- bouw onder Brandt hielpen deze twee niet alleen faam te krijgen, maar hiel den bovendien de kansen klein voor onderling gekissebis dat onder Albertz wel een kans kreeg. Zijn door dik en dun verdedigen van ergerlijk politie optreden tegen demonstranten tijdens het bezoek van de sjah maakte hem ook al niet getapter. Willy Brandt stuurt nu zijn vertrouwe ling Schütz, als staatssecretaris uit Ber lijn meegebracht, terug om de zaak weer op te knappen. Maar het eerste kwaad van het uithangen der vuile was in de S.P.D. is intussen in Bremen al afgedaan. De tweede tranche van de Franse ver kiezingen voor de provinciale besturen heeft vooral de communisten winst ge bracht. Was er na de eerste helft van deze stemronde nog een gaullistische poging mogelijk om toch nog te spreken van een soort succes, ditmaal is het duidelijk dat de Gaullisten evenals de socialistische federatie en de centrum- groep de eer helemaal hebben moeten laten aan de communisten. Er zijn ook meer kiezers naar de stem bus gegaan dan vorige keer en aan zienlijk meer dan gebruikelijk bij deze onbelangrijkste der Franse verkiezingen. Waardoor het geheel meer een motie van afkeuring wordt jegens de Gaul listische overheid. De heer \V. Rietveld uit Driebergen, de komende man. Bovendien had de heer Stork vernomen, dat de bankdirecteur bouwplannen had. De verdere geschenken waren dan ook bestemd voor zijn nieuwe woning en als aandenken aan zijn Soester periode. Ter opsiering van de voorgevel bood hij een lantaarn aan en voor het open haardvuur alvast een paar gereedschap pen. Tenslotte kwam hij namens de cliënten met een grote kolekast aan. Het maakte de heer Groenendijk zicht baar (en vooral hoorbaar) sprakeloos. „De cliënten maken het mij bijna on mogelijk, hen in goede bewoordingen te bedanken. Ik heb altijd getracht, het mijn klanten naar de zin te maken, maar zoals zij mij nu verwennen, zo zal ik hen nooit kunnen verwennen", aldus de heer Groenendijk in zijn dankwoord. Hierbij speelt dan vooral mee dat in boerenkringen voor de zoveelste maal de woede zo hoog is gestegen dat men wil gaan demonstreren. En voor de in dustriële gebieden dat de aangekondig de sociale maatregelen van het kabinet vooral fraai klinken maar weinig te betekenen hebben voor de portemon nee der werkers, zoals hun bonden hun nu voorrekenen. En het zijn dit soort zaken van omid- dellijk eigenbelang die in deze lokale verkiezingen een grotere rol spelen dan zuiver politieke opvattingen. Overigens gelooft niemand dat De Gaulle de uit slag als een vermaan zal opvatten. De president en zijn ministers zullen rus tig doorgaan zoals zij denken dat het moet. Maar misschien dat de oppositie er wel de kracht uit put om de kansen die zij in het parlement heeft, beter uit te buiten. KANTMAN. Dinsdagavond werd in een portiek van een winkel aan de Soesterbergsestraat de 20-jarige F. K. P. M. V. uit Soest bewusteloos aangetroffen. Dokter Stro band oordeelde het wenselijk, de jon geman naar het ziekenhuis over te brengen, waar hij ter observatie is op genomen. Vermoedelijk is hij plotseling onwel geworden. Bij een ernstige aanrijding tussen twee auto's op de Amersfoortsestraat te Soesterberg zijn dinsdagmiddag drie personen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde, toen mej. E. G. (22) uit Utrecht met een grotere dan de toege stane snelheid een file auto's wilde gaan inhalen. Zij week daartoe naar links uit en kwam toen frontaal in bot sing met een tegemoetkomend Volks wagenbusje, dat werd bestuurd door de 51-jarige J. de G. uit Amersfoort. De botsing kwam zo hard aan, dat de per sonenauto een slag draaide. Het busje kwam na de botsing dwars op het rij wielpad terecht. De bestuurder raakte ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis De Lich tenberg worden overgebracht. Ook de bestuurster van de personenauto werd ernstig gewond. Een tweede inzittende van de personenauto, de 28-jarige ver tegenwoordiger J. S. uit Utrecht bleek minder ernstig gewond. Hij kon na be handeling in het ziekenhuis naar zijn woning worden overgebracht Beide auto's werden bij de botsing volko men vernield. Personeel, cliënten en relaties van de Nederlandse Middenstandsbank te Soest hebben woensdagmiddag in het Soester Natuurbad afscheid genomen van di recteur W. J. Groenendijk, die binnen kort directeur wordt van de vestiging 1 Hoogeveen. Onder degenen, die afscheid kwamen nemen van de heer Groenendijk en te vens kennis kwamen maken met diens opvolger, de heer W. Rietveld uit Drie bergen, waren de notarissen M. van Veeren en Emmen uit Soest P. C. J. Beijnen en A. M. J. Mosch uit Baarn, de directeuren van de Amro-bank en de Algemene Bank Nederland in Baarn, de heren mr. F. I. Bijleveld en B. Blij- denstein, de voorganger van de heer Groenendijk, de heer van Harten, bur gemeester mr. S. P Baron Bentinck, hoofdinspecteur van politie H. G. Scholtmeijer, de directeur van de sport- tichting, de heer Peet. leden van de Soester Zakenkring, waarvan de heer Groenendijk vice-voorzitter is geweest, alsmede vele winkeliers, middenstan ders, zakenlieden en cliënten. Namens de Soester Zakenkring werd de heer Groenendijk toegesproken door voorzitter A. H. Hoegen Dijkhof, die op de vele vriendschappelijke betrekkingen wees, alsmede op de verdiensten van de heer Groenendijk voor de Zaken kring. Namens de leden bood hij de heeV en mevrouw Groenendijk een schilderij aan. r::-- Dezelfde laan nu De Prins Bernhardlaan gezien vanaf de Van Weedestraat 50 jaar geleden

Soester Courant | 1967 | | pagina 1