1,95 CONCURRENTIE IS FEE IN DE AMERIKAANSE ZWEMWERELD MISSTAINDEN DOOR MISVERSTANDEN EIGEN RISICO Muzikale Soirée met John van Kesteren EXTRA DE GOUDEN SNAAR Officiële mededelingen BELASTINGDRUK KAN WELVAART KEREN VOORKOMEN VAN ONGEVALLEN MIDDENSTANDS CULTUUR Officiële mededelingen Ophalen grof huisvuil Twee jaar in Amerikaanse zwemtop is lang Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL Huisvrouwenvereniging vierde gouden jubileum Standen voetbalcompetitie v.v.z. Zeepost Betrapt bij winkeldiefstal Gemeente-ontvanger Th. J. Regter gehuldigd Jubileumconcert van „Apollo" Kerstpakketten voor overzeese bestemmingen premieplaat 1967 ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENH0UWER Voorlichtingsavond Katb. Vrouwengilde Ondernemingszin en expansiedrang worden afgeremd oeden oppenbrouwers VRIJDAG 6 OKTOBER Ben ploeg zwemmers en zwemsters uit de Verenigde Staten maakt momenteel een trip door Europa om eens te laten zien hoe het toegaat in de wereldtop van dc zwemmery. Dat geldt zowel voor de dames als de heren. Dat de Amerikanen meer dan de helft van de gouden medailles zullen winnen by de Olympische Spelen in Mexieo ïykt haast zeker. De enige nummers by de dames waarop een zege voor de Amerikaansen niet by voorbaat zeker is, zyn de rugslag- en vlinderslagnum mers. By de heren liggen de krachtsverschillen ongeveer in dezelfde orde, hoewel daarby wat meer tegenstand is te verwachten voor de Amerikanen door enkelin gen uit Australië. Japan. Rusland. Engeland. Frankryk en de beide Duitslanden. Maar onderling bekampen de heren uit die landen elkaar ook. 2ltKtNFONDSl V€PANCl£R SOESTERBERGSESTR. WEG 2G TEL 2982 De enige Nederlandse die voor Mexico een reële kans heeft op een medaille is Ada Kok bij de 100 en 200 meter vlin derslag. Maar of Ada het zal redden tegen de onderling enorm hard elkaar tot hogere prestaties opzwepende Ame- rikaantjes om goud te veroveren is maar zeer de vraag. Ook in Tokio moest Ada haar meerdere erkennen in een Ameri kaanse. Haar naam is al weer vergeten. Dat is in de Amerikaanse zwemwereld een heel gewone zaak. Als een meisje daar twee jaar aan de top blijft, is het lang. Zij moeten veel wedstrijden zwemmen en enorm hard trainen. Naast het zwemmen „studeren" ze dan meestal. Die studie is in de praktijk dan meestal ook zwem men, of trainen daarvoor. De eerste wedstrijd zwom de Ameri kaanse zwemploeg in het weekeinde van 30 september en 1 oktober in Chrystal Palace in Engeland. De Amerikanen wonnen met een enorme overmacht. En dan te bedenken, dat zij een ploeg van gelijke allure daarnaast hadden kunnen opstellen. Er werden liefst vijf wereld records gebroken door de jongelui uit de States. En zij zwommen nog niet eens in het snelste Engelse bad in Blackpool. Mark Spitz Een voorbeeld van het jeugdige zwem merstalent uit de Verenigde Staten is de 17-jarige Mark Spitz, die in het bad in Chrystal Palace de 110 yards vlinder slag in 56.3 seconden aflegde. Een we reldtijd, die misschien op het ogenblik dat u dit leest al weer is verbeterd. Om gerekend in een tijd over 100 meter komt zijn prestatie uit op ongeveer 55,8 seconden. De ingewijden in het zwemmen zullen weten, dat de borstcrawl geldt als de snelste manier om je in het water voort te bewegen. Dit jaar won de op Euro pees niveau goed meekomende Dick Lan- gerhorst bij de Nederlandse kampioen schappen de 100 meter vrije slag in 56,9 seconden. Mark Spitz studeert tandheelkunde, al thans voorzover het zwemmen hem dat mogelijk maakt. Hem wordt de tijd en het geld beschikbaar gesteld om enkele jaren te trainen voor het zwemmen en heel misschien om het goud voor zijn Bosstraat 8, telefooD 2543 en Kerkstraat 81. telefoon 6621. De afdeling Baarn, Soest en Omstre ken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft dinsdagmiddag en -avond het 50-jarig bestaan gevierd, 's Middags werd in het Brandpunt in Baarn een druk bezochte receptie ge houden. Tal van mensen uit Baarn en Soest hebben van deze gelegenheid een dankbaar gebruik gemaakt om presi dente mej. H. A. Waszink en de overige bestuursleden, te weten de dames G. J. Heede-Westerman, M. C. F. van Bol- huis-Lukkien, I. Zijlstra-Bosma, N. van Stuyvenberg-Denneweg, P J. Oranje- Entink, M. C. Kruik-de Man en G. W. S Astro-van Hasselt met dit gouden jubileum geluk te wensen. Onder hen was ook de voorzitster van de afdeling Soest van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, mevr. Van Ginkel-Mohr- mann, die in haar toepraak wees op de grote verbondenheid tussen beide afde lingen. „Het verschil tussen de huis- vrouwenvereniging en het U.V.V. is hierin gelegen, dat het U.V.V. zich re gelrecht richt op de activiteiten van vooral het bestuur, terwijl de huisvrou wenvereniging meer afhankelijk is van de activiteiten der leden." zo zei mevr. Van Ginkel, die de huisvrouwenver eniging meer een ontspanningsvereni ging noemde, terwijl het U.V.V. zich meer richt op het maatschappelijk werk. Mevr. Van Ginkel sprak er haar vreugde over uit, dat het U.V.V. bij de verrichting van zijn taak steeds weer kan terug vallen op de huisvrouwen- vereniging. De gewestelijk presidente, mevr. Co lenbrander uit Utrecht, voerde het woord namens de dertien overige afdelingen in de provincie Utrecht. Zij vond dit jubileum wel een mijlpaal om even bij stil te staan, wat zij dan ook deed. „In deze tijd, waarin de normen zozeer aan veranderingen onderhevig zijn, is er voor de huisvrouwenverenigingen als vraagbaak en voorlichtingscentrum nog een grote taak weggelegd", zei mevr. Colenbrander. Zij bood het jubilerende bestuur vier zilveren bloemenvaasjës aan. De receptie werd verder onder meer bijgewoond door mej. W. Gerritse, voor zitster van de Baarnse U.V.V., wethou der B. R. Windsma van Baarn en ver tegenwoordigers van zusterverenigingen. In Groot Kievitsdal is na afloop een diner gehouden en 's avonds in „Het Brandpunt" een feestavond, die geheel in het teken stond van „twee eeuwen huisvrouw". Mevr. Canter Cremers pre senteerde hier een constuumshow, waar mee de aanwezigen een beeld kregen van hoe de huisvrouw in de pruiken tijd (1760), in die tijd van de roman tiek en andere tijdsperken gekleed gin gen. land te verdienen in Mexico. Intussen is hij amateur, omdat hij staat inge schreven als student aan de universiteit van Los Angelos. Als hij zou werken zou hij volgens de nieuwe amateurbe palingen, die het Internationaal Olym pisch Comité heeft aangenomen, daar meer tijd aan moeten besteden dan aan zijn sport. Uit „studenten" is vrijwel de hele Amerikaanse zwemploeg samenge steld. Jonge zwemtop Maar intussen is het wel geweldig wat de jonge Amerikaanse zwemsters en zwemmers presteren. De meisjes varië ren in leeftijd van 14 tot 17 jaar en de jongens van 17 tot 21 jaar, In ons land en de meeste andere Europese landen variëren de leeftijden van de topzwem mers van 18 tot 23 jaar en van de zwem sters van 16 tot 20 jaar. Dat is mede een factor, dat de prestaties hier ook rela tief lager liggen, want hoe ouder zij zijn, hoe meer de jongelui om hun toekomst gaan denken. En die ligt niet in het zwemmen, want daar is niets in te ver dienen, behalve dan voor enkele super lange afstandszwemmers en -zwemsters. De reden van het succes van de Ame rikanen in het zwemmen ligt voorname lijk bij de universiteiten en high schools. Vele van deze instituten hebben prach- i tige accommodaties en prima opgeleide trainers en coaches. Het zwemmen is po pulair in de V.S. en de bond beschikt vaak over de middelen om zeer talent rijke jongelui een financiële steun te geven om te kunnen trainen De scholen werken er graag aan mee, want hun aanzien wordt sterk verhoogd als hun zwemteams grote resultaten boe ken in de vele wedstrijden. Het concur- rentie-element speelt een belangrijke rol en de van nature vrij grote eerzucht van de jonge Amerikanen wordt flink aange moedigd. Daar komt de wedstrijdmenta liteit uit voort, die zovelen de Amerika nen benijden. De wereldrecords worden ook altijd in wedstrijden gevestigd. Niet pogingen waarbij een zwemmer of zwemster alleen zo hard mogelijk door het water klieft. Veel opzien baarden in Engeland de bei de nieuwe wereldrecords van de 15- jarige Catie Ball op de 220 en 110 yards schoolslag. Tijdens wedstrijden in haar vaderland had zij al de wereldrecords op de 200 en 100 meter schoolslag veroverd op de nu 18-jarige Russische Galina Pro- zumenschikowa. Haar nieuwe record op de 110 yards was een typisch voorbeeld van de enorme vaart waarin de Ameri kaanse zwemsters elkaar opvolgen: dat record was in het bezit van de in de zwemwereld onbekende Amerikaanse Sue Jones, die het vorig jaar vestigde. Het is nu op 1.17 min. gebracht. Maar of Catie volgend jaar in Mexico zal starten is maar dë vraag. Het "kan best zijn, dat er tegen die tijd weer nieuwe Ameri kaanse wereldrecordhoudsters zijn. Vooral in een olympisch jaar is geen enkel wereldrecord zeker voor de ent housiaste Amerikaantjes, want juist dan wordt er een enorm verbeten strijd ge leverd om een plaats in de olympische ploeg. Na zo'n seizoen vliegen bij ver scheidene onderwijsinstellingen ook de trainers en de coaches de laan uit als de prestaties van de meisjes en jongens, die aan hun zorgen waren toevertrouwd, niet goed genoeg worden bevonden. Voor de enorme concurrentie is een aanwijzing, dat bij de Amerikaanse kam pioenschappen van dit jaar voor de 100 meter vrije slag bij de dames liefst veer tien meisjes beneden de 1,02 minuten 3e klasse D, K.N.V.B. Baarn 4 7 Holland 4 3 D.O.S. '01 4 7 V.V.Y. 4 3 S.E.C. 4 5 Vr'schaar 4 3 Donar 4 5 Ultrajectum 4 3 D.E.V. 4 4 S.D.O. 4 2 C.D.N. 4 4 Zeist 4 2 Ie klasse A, afd. Utrecht Voorwaarts 5 8 S.C.H. 5 5 De Vesting 5 7 M.S.V. '19 5 4 Stormvogels 4 6 E.M.M. 5 3 A'foortse Boys 4 6 Actif 4 2 B.D.C. 5 6 Maarssen 5 2 Minerva 5 6 Kampong 4 1 2e klasse A, afd. Utrecht Renswoude 4 7 Baarn 5 6 T.O.V. 5 7 S.V.P. 5 5 Valleivogels 5 7 Scherpenzecl 4 2 Kulan 4 6 Hees 4 2 5 6 Candia '66 4 2 Advendo 5 0 3e klasse D, afd. Utrecht S.E.C. (zat.) 5 10 V.C.U. 5 3 Levu 5 9 F.A.K. 5 3 Em. Boys 4 6 Lage Vuursche 5 2 Majella 4 6 PUEM 4 1 Grift Boys 5 6 B.V.C. 4 0 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet ziji bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ms „Ballarat" 9 oktober Canada: ms „Moose Jaw" 11 oktober. Chili: ms „Archimedes" 10 oktober. Indonesië: ms „Dortmund" 10 oktober. Kenya, Oegancja: ms „Asia" 13 oktober. Ned. Antillen: ms „Ammon" 10 oktober. Suriname: ms „Hercules" 10 oktober. Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Saga" 10 oktober en ss „Ameri can Racer" 13 oktober Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Zaankerk" 11 oktober. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. De Soester politie heeft dinsdagmiddag de 47-jarige technicus C. J. M J. uit Achterveld aangehouden. De man werd op heteraad betrapt bij een diefstal in de zelfbedieningszaak van Albert Heijn. Hij bediende zichzelf van een stuk zeep en blikken zalm en garnalen, evenwel ponder te betalen. Onder zeer grote belangstelling, zowel uit ambtelijke als uit burgerlijke kring, is maandagmiddag de gemeente-ontvan ger van Soest, de heer Th. J. Regter ge huldigd in verband met diens veertig jarig ambtsjubileum bij de gemeente Soest. Momenteel is de heer Regter zelfs al 47 jaar in overheidsdienst. Aan zijn Soester ambtsperiode gingen nog zeven ambtelijke jaren in zijn geboorteplaats Den Helder vooraf. Van de veertig jaar, dat de heer Regter thans in Soest werk zaam is, bekleedt hij sedert 33 jaar de bleven. En hun aantal zal volgend jaar funktie van gemeente-ontvanger. beslist omstreeks de 20 liggen. Maar er kunnen slechts twee van hen deelnemen op het persoonlijke nummer in Mexico en vier op het estafettenummer. Dat houdt in, dat de vier meisjes voor de 4 x 100 meter vrije slag allen omstreeks de 61 seconden deze afstand afleggen. Bij de dames is alleen de rugslag een zwak punt voor de Amerikaansen. De op dit nummer al bekend Pokey Watson zal wel gauw haar topplaats moeten af staan. Bij de heren ligt de zwakte in de schoolslag. En over de vrije slag is niets te zeggen, gezien de enorme concurrentie uit de hele wereld. Een ander typisch aspect van het Ame rikaanse zwemmen is, dat vooral op de langere afstanden, vanaf ongeveer 400 meter, de hegemonie het grootst is, bij de dames wat sterker dan bij de heren. Daarbij komt vooral bij de dames nog naar voren, dat het juist de zeer jeug digen zijn, die de beste resultaten halen. Helaas kunnen we geen landgenote van ons noemen, die een serieuze bedreiging is voor Debbie Meijer, die losjesweg over de 400 meter zo'n 4.40 minuten zwemt en over 800 meter 9.40 minuten. Gelukkig biedt de snelheid van Ada Kok op de vlinderslagnummers bij de dames goede perspectieven voor Mexico en misschien kan de coach van de K.N.Z.B. Rob Kerkhoven in het komende jaar nog enkele andere talenten opkweken totdat eervolle finaleplaatsen worden behaald. Hoe langer wij werken met buitenlandse gastarbeiders, hoe meer problemen en verwikkelingen er aan het licht komen. De Wiardi-Beckmanstichting heeft daar een boekje over open gedaan. En de mis verstanden blijken vaak ergerlijke mis standen te verhullen. Een aantal werkgevers blijkt er helaas op uit te zijn, zo goedkoop mogelijke ar beidskrachten te verwerven en daar zo min mogelijk sociale zekerheden tegen over te stellen. Vaak worden de buiten landers uitgesloten van allerlei normale rechten en verworvenheden, welke de Nederlandse arbeiders reeds vele jaren kennen. Zelfs is het voorgekomen, dat een Marokkaan een (voor hem onlees baar) ontslagbriefje tekende, in de me ning dat het om zijn vakantie ging. Om welke arbeiders het ook gaat, Su rinaamse, Belgische, Engelse, Spaanse, Italiaanse, Marokkaanse of Turkse, als wij ze eenmaal hier willen halen en werk laten verrichten, moeten ze ook weten en begrijpen waar zij recht op hebben en gelijk worden behandeld. „De ontvanger", zo zei burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck tijdens de huldi gingsbijeenkomst voor genodigden, „is een van de weinige ambtenaren, die uit de anonimiteit treedt en door zijn funk tie mede de indruk bepaalt, die de ge meentelijke overheid naar buiten maakt". De burgemeester vond, dat de heer Reg ter zich uitstekend van deze taak had gekweten. „U hebt zich een goede bur ger van Soest getoond en daarmede te vens de gehele gemeenschap een dienst bewezen. Als gemeentebestuur zijn wij u veel dank verschuldigd voor de wijze, waarop u het gemeentebelang hebt ge diend. U hebt een waardevolle steen bij gedragen tot de opbouw van de Soes ter samenleving", zo concludeerde de burgemeester. Hij wees voorts op de verdiensten van de heer Regter op het meer sociale vlak. waarop hij zijn medemens waar dat maar enigszins kon behulpzaam was, zonder te letten op tijd en moeite. Eerder die middag had de burgemeester tijdens een besloten huldigingsbijeen komst voor het personeel de heer Regter ook reeds lovend toegesproken en hem een verrekijker aangeboden. Vanaf zijn jongensjaren is de heer Regter een ver woed natuurvorser en het trekkersbloed vloeit hem nog altijd door de aderen. Van het personeel kreeg de heer Regter een fraaie Engelse staanklok en van wethouder J. van den Arend van finan ciën een kist sigaren, waaraan er later op de middag nog vele zouden worden toegevoegd. Als verdere sprekers op de bijeenkomst voor het personeel traden op de heer J. Dobben, referendaris, en de heren De Ruiter en Van Dommelen (namens de contact-commissie) op. De heer Van Hal bood de jubilaris een ge denkboekje over zijn eigen leven aan. Tientallen mensen hebben na half vijf de heer Regter persoonlijk met diens ju bileum gelukgewenst. Onder hen waren de raadsleden mevr. S. M. Polet-Musler en mevr. M. C. P. Walter-Van der Togt en de heren J. H. Hom, J. W. D. Berkel- bach van der Sprenkel, Oldenboom en J. R. van Poppelen, de directeur van gemeentewerken, de heer v. d. Dussen, alsmede de directeuren van de Soester stichting voor lichamelijke opvoeding en sport, de heer Th. M. Peet, en van de Raiffeisenbank. de heer v. d. Breemer; voorts vele collega's en oud-collega's, de hoofdinspecteur en inspecteur van po litie, de heren Scholtmeijer en Van Wou denberg en een deputatie van de Ont vangers-administratie, afdelding Utrecht van het Instituut voor Bestuursweten schappen I.B.W. Ook de heer Zadel, gemeente-ontvanger van Velsen sprak de jubilaris als voor zitter van de groep ontvangers van de Nederlandse Bond van Gemeente-amb tenaren toe. Het vorig jaar nog afgewezen eigen ri sico in de ziekteverzekering z.al toch moeten worden aanvaard als de kosten van de ziekenhuizen en de geneesmid delen en de honoraria van huisartsen en specialisten blijven stijgen. Dc regering kan de huisartsen een tijdelijke loon stop opleggen, maar bij haar bewuste inflatiepolitick kan zij de stijging van de prijzen en mede daardoor van de lo nen niet tegenhouden. Ook de prof. mr. B. M. Teldersstichting voert een pleidooi voor de invoering van een beperkt eigen risico in de zieken fondsverzekering. Haar argumenten zijn: de persoonlijke verantwoordelijkheid in de gezondheidszorg en de onevenredig sterke kostenstijging in de medische sec tor. Voor de sociaal zwakkeren kan een uitzonderipg worden gemaakt. De commissie die deze kwestie bestu deerde, concludeert dat er eerder sprake is van een overconsumptie dan van on derconsumptie. Omdat met name de huisartsen klagen over een te grote toe vloed van patiënten, kan het mes aan twee zijden snijden indien simulanten en ingebeelde zieken worden afgeremd en een aantal anderen niet meer voor het minste en geringste blauwe plekje of een verkoudheid het spreekuur overbe lasten en de ziekenfondspremie voor an deren omhoog jagen. Wie werkelijk iets mankeert, zal toch wel een kleinigheid voor de dokters visite, de medicijnen enz. willen betalen, vooral als daardoor de wachtkamers minder vol zullen zitten. Het Soester mannenkoor „Apollo" be staat een dezer dagen 45 jaar. Dit feit zal herdacht worden met een concert dat gegeven zal worden op donderdag 12 oktober a s. in de Julianakerk aan de Julianalaan. Apollo, dat ongeveer 40 leden telt, heeft voor die gelegenheid een speciaal pro gram voorbereid. Enkele mooie wer ken van Fr. Schubert zullen worden uitgevoerd, zoals zijn psalm 23 en „Die Allmacht", een stuk voor sopraan en mannenkoor. Henriette Sengers, de sopraan-soliste zal bovendien, begeleid door Jan Smit, een program van liederen ten gehore bren gen. De Soester organist Gert Muts zal en kele orgelwerken spelen en samen met trompettist Henk Kasperts het koor be geleiden. Liefhebbers van mannenzang mogen deze avond niet missen. Hun aanwezig heid zal het koor stimuleren zich met groot enthousiasme naar het 5Q<-jarig jubileum te werken. Met het oog op een tijdige verzending van z.g. kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen (hoofdzakelijk emigratielanden) de data opgegeven waarop deze pakketten bij rechtstreekse zeepostverzending uiterlijk ter post moeten zijn bezorgd, ten einde onvoorziene omstandigheden voorbe houden vóór Kerstmis te kunnen wor den besteld: Australië: 1 november. Ca nada: 17 november. Indonesië: 26 okto ber. Nederlandse Antillen (Aruba, Bo naire. Curacao): 17 november; (Saba, St. Eustatius, St. Maarten). (Ned. gedeelte): 15 november Nieuw-Zeeland: 25 oktober. Rhodesië: 27 oktober. Suriname: 3 no vember. Verenigde Staten van Amerika: 17 november. Zuid-Afrika: 9 november. Omtrent de data van verzending met niet-rechtstreekse zeepostverbindingen kunnen, in verband met de tijd van ver werking in de transitlanden, geen inlich tingen worden verstrekt. Hoogtopuntor» uit een der mee6t geliefde TV-programma'e; o e. Ombra mal fu, La donna mobile, Thla la my eong en Holy City Philips langspeelplaat 18.50 1. Duet Parelvissers met Jussi Bjórling en Robbert Merrill. 2. Feesteiyke Operetteklanken van Franz Léhar. bij aankoop bij aankoop van 6,50. Steenhoffstraat 15 Telef. 2132 voor Soest, Soestdyk en Soest-Zuid. Koster kerk Maria Onbevl. Ontv. Vredehofstraat 5 - Soestdyk Telefoon 2327. In verband met de vele vragen die ge rezen zijn met betrekking tot de positie van de zelfstandige ondernemer in het geheel van de sociale verzekeringswet ten, hebben de Winkeliersvereniging en R.K. Middenstandsvereniging gemeend een voorlichtingsavond te moeten orga niseren op maandag 9 oktober, te 8 uur, in het Verenigingsgebouw aan de Steen hoffstraat, zaal Zuid. Op deze avond zullen spreken de heer D. Vas, belastingkonsulent te Soest, als mede de heer J. Bos, medewerker van het Assurantie Voorlichtingsbureau voor de Middenstand te Utrecht. Voor het bijwonen van de dekenale dag in Soest op woensdag 17 oktober kun nen de dames van de afdeling Soester- berg van het Katholiek Vrouwengilde zich opgeven bij mevr. Weerdestein, Gen. Winkelmanstraat 21 of bij mevr. Pley, Amersfoortsestraat 34, tel. 1555. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan J. J. M. Boomhouwer, Stad houderslaan 164 te Soest, op zijn daar toe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Weder- opbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis op het perceel, gelegen aan de Stadhouders laan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nummer 3627, zulks in afwij king van het bestemmingsplan „Lan delijk Gebied". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 6 oktober 1967. De cijfers uit de miljoenennota 1968 hebben ons er nog eens met nadruk op gewezen hoezeer in Nederland een economische gezonde lucht bedorven dreigt te worden door de druk der ver schillende belastingen. De rijksbegroting meldt dat in 1968 zo ongeveer 30 van het nationaal inkomen via de schat kist wordt uitgegeven. Als we de argumenten beluisteren waar mee nieuwe lasten worden verdedigd en de bronen bezien die daarvoor wor den aangeboord, dan weten wij dat de belastingdruk in Nederland het punt begint te naderen waarop een verdere verhoging onmTddellijk invloed gaat krijgen op de inspanning die naar ho gere welvaart moet leiden. De belas ting gaat een grote invloed uitoefenen op de activiteiten van de burgers. Laten wij nu eens niet beginnen met te wijzen naar de ondernemers. Het aantal werksters dat beschikbaar is om in de particuliere huishoudingen te hel pen is onvoldoende om de vraag te be vredigen. Toch zwerft er een beduidend aantal van deze nijvere dames van werkhuis met een voortdurend verzoek aan de werkgeefsters om hun loon niet aan de belasting op te geven. Zien wij even naar de gehuwde vrou wen in het algemeen dan weten wij daarvan dat de bereidheid van haar om in loondienst te gaan of naast de huis houding nog als zelfstandige te werken buitengewoon gering is. Leggen wij ons oor te luisteren dan weten wij dat de fiscus daarvan een van de belangrijk ste oorzaken is. Hoeveel produktieve kracht hiermee voor ons land verloren gaat valt niet bij benadering te schat ten. Ook de begrotingen worden door het fiscale kwaad aangetast voor zover men er de voorkeur aan geeft niet aan de belasting opgegeven inkomsten liever te verteren dan financieel door de fiscale mand te vallen. Voorts zal nooit kun nen worden berekend hoeveel inspan ning om een betere positie te bereiken achterwege blijft omdat in die betere positie de staat voor de helft of meer meeprofiteert. Als dit proces in de privé-huishoudin- gen reeds zo'n belangrijke rol speelt, hoeven wij niet te vragen naar de toe stand in het bedrijfsleven. Expansies van bedrijven worden afge remd omdat men het met het oog op de fiscale konsekwenties de moeite niet waard vindt. De rendabiliteit van een groot aantal bedrijven wordt opzette lijk ondermijnd omdat anders de fis cale druk te groot wordt. Er wordt luxueus gebouwd, grandioos ontvangen en lang gereisd omdat de fiscus mee betaalt, ongeacht of de likwiditeit van de bedrijven er door geschaad wordt. Bij elk bedrijf dat in nood raakt, heft men een royaal presentatiebeeld. Men wijt dit aan wanbeheer van de onder nemers. Het is juist, maar het is even zeer juist dat de staat medeverant woordelijk is voor zo'n maatschappij beeld. Ook daar moeten wij aan denken wanneer er onverwachts enkele hon derden werknemers weer ergens op straat staan. Dezelfde medeverantwoordelijkheid van de overheid zien wij bij het bepalen van de goede gang van zaken in een aantal bedrijfstakken. Wanneer in een bepaalde sector van het bedrijfsleven de prijzen moeten worden verhoogd door verzwaarde belastingdruk, kan het publiek soms overzwaaien naar geheel andere artikelen. Van zo'n koperssta king kan een bedrijf zonder zelf schul dig te zijn, de dupe worden. Niet alleen de winstcijfers veranderen dan, maar ook de werkgelegenheid vertoont plot seling een ander beeld. De sluiting van enkele grote onderne mingen in ons land is met veel ver toon geweten aan de kwaliteit van de ondernemers, die aan het hoofd stonden. Er is ook wel de conclusie aan verbon den dat het met de kwaliteit van onze ondernemers bergafwaarts gaat. De besten kunnen ook het beste reke nen. Wij drijven hen met onze belas- worden genoten. Wij vragen ons af of wij de groei in onze economie zullen kunnen behouden. I tingtarieven buiten de grenzen. Zij dui ken onder in internationale of buiten landse concerns. Het is niet toevallig dat zij hun domicilie dan kiezen in een land met een mild belastingklimaat. Wanneer wij steeds meer goedkope kre- ten horen over gewenste belastingver hoging, dan moeten wij er aan denken dat ook daardoor onze werkgelegenheid geschaad kan worden. Er zijn weinig mensen met bijzondere kwaliteiten om ondernemingen te bou wen en daarin werk te brengen aan ve len. Wij kunnen hen uitschelden voor profiteurs en trachten ze langs fiscale weg uit te persen maar de wereld Is groot en de vluchtwegen zijn vele. En niemand kan ze dwingen te onderne men! De artsen Het aantal klachten over te zware be lastingdruk neemt toe. Niet voor niets wilden de artsen hun tarieven nog eens verhogen, maar u kunt ook uw oor te luisteren leggen bij de werkster, de winkelier of de fabrikant. Wij beschim pen fiscaal de inspanning en wij loven de gezapigheid omdat die onbelast kan Misschien zijn wij van mening dat wij aan ondernemers nog wat rechten moe ten ontnemen, dat wij het eigendoms recht van grond en de n.v. nog wat moeten verzwakken ten bate van col lectiviteit. Maar wij moeten ons goed bewust zijn van de keerzijde der me daille. Wij moeten oog hebben voor on ze welvaart van morgen. Die zullen wij grootser en ruimer beleven in een wereld waar de inspanning nog loon vindt, waar handel en industrie worden beheerst door kooplieden en creatieve ondernemers. Of kiezen wij voor het voortsukkelen op de weg der herverdeling? Misschien houden wij dan hetgeen wij hebben. Per saldo krijgen wij dan per persoon minder, want het geboorte-overschot zal zich slechts vertraagd aanpassen bij hetgeen wij het nu produktieve ge slacht voortzetten. Mr. Th. L. van de Veen, een advocaat te Delft, heeft in het Ned. Juristenblad heel terecht nog eens gewezen op de plicht van de wegbeheerders, om een weg te verbeteren als blijkt dat de toe stand, het onderhoud of het profiel aan leiding vormden tot verkeersongeluk ken. Als er één groep verkeersonge lukken kan worden voorkomen, dan is het wel deze groep. Rijk, provincie, gemeente en waterschap zijn er z.i. ook erg handig in, de schuld op de weggebruikers af te wentelen, o.m. door het plaatsen van waarschu wingsborden. Pas in de laatste plaats, veelal te laat, wordt er iets aan de weg gedaan om het werkelijke gevaar op te heffen. De advocaat wijst ook andere zwakke punten aan in het verkeersbeleid van de overheid. Daar zijn onderwerpen bij, die niet in de verkeersnota van de mi nister zijn opgenomen, doch er wel in zouden behoren, zoals de bromfietsers die rondrijden zonder kennis van de verkeersregels, de gestolen auto's, de ontbrekende controle op verplichte ver zekering en de dubieuze automarkten. Het kabinet zou er verstandig aan doen deze verkeersongevallendeskundige aan te trekken als staatsserretaris voor het verkeer. Hij zou in de toekomst veel ongevallen kunnen voorkomen. VOOR H NAAR Van Weedestraat 82 - Soestdijk Behalve uw biefstuk, bloedworst, blikje soepballetjes en aanverwante artikelen kunt u bij vijf grote slagersbedrijven in Amsterdam ook uw entreebiljet kopen voor een der concerten van de in ons land optredende jazz-pianist Dave Bru- beck. Het is natuurlijk de vraag of de huis vrouwen ook een portie Brubeck op haar dagelijkse boodschappenlijstje hebben staan, maar het is in elk geval een manier om de concerten dichter bij de massa te brengen. Als grote scharen niet over de drempel van concertzaal of schouwburg durven heen te stappen, is het toe te juichen, dat slagers het initiatief nemen om kaarten te gaan verkopen om zo de berg bij Mohammed te brengen. Deze slagers zullen het misschien maar één keer doen. Wat is er op tegen, de middenstand in te schakelen bij de kaartverkoop voor belangrijke culturele manifestaties? De soms slecht gevulde stedelijke schouwburgen zouden meer bezoek uit de omgeving trekken, als ook zij de mogelijkheid openden bij de mid denstand in de omliggende dorpen plaat sen te laten reserveren. Alle partijen worden daarmee gediend. Burgemeester en wethouders van Soest brengen onder de aandacht, dat met ingang van 1 oktober j.1. maandelijks een vrachtauto zal rijden om grof huis vuil op te halen, dat niet met de nor male vuilnisauto medegegeven kan wor den. Degenen, die van deze gelegenheid ge bruik wensen te maken, dienen minstens 5 dagen te voren per briefkaart, gericht aan gemeentewerken, op te geven wat opgehaald moet worden. Tuinafval wordt alleen medegenomen, als dat goed samengebundeld, niet meer dan een halve m3 per pakket is. (lxl x 0,50 m). De vrachtwagen zal elke maand rijden en wel in het gebied van Soest ten westen van de spoorlijn Den Dolder- Baarn op de eerste woensdag; in het gebied ten oosten van de genoemde spoorlijn en in Soestduinen op de twee de woendag; en voor Soesterberg op de derde woensdag van de maand. Soest, 3 oktober 1967.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5