l Soest toen - Soest nu i D.O.S. 01 te sterk voor S.E.C. SÏÏèa4 HUIS VAN DE TOEKOMST Mannenkoor Apollo bestaat 45 jaar Het oog gericht op Vietnam Dinsdag 10 oktober 1967 46e Jaargang no. 76 Uitgave Drukkerij Smit Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Geldkistje met 350, ontvreemd Ned. Christen Vrouwenbond Kindermiddag N.V.V. Wielrijdster kreeg geen voorrang De P.I.T.-colleete Natuurwandeling Girokaart als betaalmiddel ir Geslipt over olievlek Dronken bromfietser aangehouden Uit de bocht gevlogen Ernstige aanrijding op Van Weedestraat Turk stak taxichauffeur met mes Algemene Bank Nederland POLITIETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 SOESTER (I) OüRANT Abonn, p. kwart, 3.—, per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrtydog Wie meent dat het moderne huis anno 1967, vol met elektrische mixers, klop pers, wrijvers, ijskasten en talloze an dere apparatuur, die het de huidige mens gemakkelijk moet maken, het ein de van een ontwikkeling is, vergist zich. Het is nog slechts een pover begin. De automatisering van uw woonkamer staat voor de deur. Hoe zal die woon kamer er uit gaan zien? De huizen van de nabije toekomst zul len in elk geval een groot aantal elek tronische snufjes bevatten. Er zullen niet alleen zeer geraffineerde t.v.-toestellen in staan, maar ook video (beeldband)-recorders en - naarmate de kosten meer dalen - ook beeldtelegra- fie-apparaten en zelfs kleine computers. Deze ontwikkelingen worden door twee belangrijke factoren veroorzaakt. Ten eerste zal de gemiddelde werkweek verder worden ingekort, waardoor men over nog meer vrije tijd zal beschik ken. Ten tweede zal de produktiviteit nog meer stijgen. De consument zal dus meer tijd hebben die moet worden ge vuld, terwijl hij voor dat doel meer geld tot zijn beschikking zal hebben. Daarnaast vormt het toenemende aantal vrouwen dat buitenshuis werkt een gi gantische markt. Zij zal behoefte heb ben aan apparaten, die haar in staat zullen stellen om het huishouden nog sneller te doen. Deskundigen van de Radio Corporation of Amerika zijn van mening dat in de jaren zeventig de zogenaamde „beeld- op-de-muur-televisie" zal kunnen zijn verwezenlijkt. Vorig jaar herfst demon- steerde een ander in elektronica ge specialiseerd bedrijf een systeem, waar bij door middel van de coherente licht bundel van de laser, beelden van één bij anderhalve meter op een wand- scherm werden geproduceerd. Huiskamercomputer De huiskamer-elektronica zal echter niet tot het amusement beperkt blijven. De president-commissaris van de R.C.A., David Sarnoff, ziet het huidige t.v.-toe- stel vervangen door een t.v.-wand- scherm voor allerlei doeleinden. Met behulp hiervan zal de huisvrouw tal van dagelijkse bezigheden kunnen af handelen. Indien zij op een knop drukt zal zij bijvoorbeeld de uitgestalde goe deren in een warenhuis kunnen bekij ken en haar keuze maken. Door op een andere knop te drukken kan zij haar bestelling plaatsen, terwijl een compu ter het benodigde bedrag van haar bankrekening zal aftrekken. Electro- home Ltd. in Canada heeft al een pro totype van een dergelijk apparaat ge bouwd, waarbij alle bedieningsorganen er onderdelen in een ronde houten kast met een doorsnede van één meter twin tig zijn ondergebracht. Huisbioscoop Een van de meest belangwekkende mo gelijkheden, welke aan de Video-band opname techniek is verbonden, ligt op het gebied van de huisbioscoop. Als u er een camera en een microfoon bij- koopt kunt u zelf „geluidsfilmbanden" maken, die u terstond op uw televisie ontvanger kunt afspelen. In tegenstel ling tot film vereist de band geen om slachtige bewerking en bij kan steeds opnieuw worden gebruikt, net zoals de huidige geluidsbanden voor taperecor ders. Er staan reeds cassettes met speelfilms op stapel, die op een standaard tele visiescherm kunnen worden afgedraaid. De mogelijkheden, welke door al deze nieuwe ontwikkelingen aan de moderne mens worden geboden zijn welhaast on beperkt. Zo verwacht men televisie-onderwijsap- paratuur, die in de kamers van stude rende kinderen zullen kunnen worden geplaatst en die geschikt zullen zijn voor het opvragen van informatie, om dat zij onder meer met de plaatselijke bibilotheek zijn verbonden. Het klinkt allemaal nog wat ver weg en toekomstige ontwikkelingen dragen nu eenmaal gemakkelijk de Jules Ver- ne-sfeer. Vele ingewikkelde of juist simpele ap paraten, welke u in 1975 zult gaan ko pen bevinden zich thans reeds in het ontwerpstadium. Uit het kantoor van manegehouder H. H. K. aan de Bosstraat is een geldkist je met ƒ850,gestolen. De vermoede lijke dader is een met een Haags ac cent sprekende man van ongeveer 34 jaar oud. Deze man was woensdag bij de manegehouder om werk komen vra gen. De manegehouder had wel wat schilderwerk voor de man. Hij kwam er in één dag echter niet mee klaar. De man mocht overnachten in het kantoor van de manege, waar een geldkistje met 850,voor het grijpen stond. Dat heeft de man dan ook gedaan. Donderdagavond waren tenminste zowel de man als het kistje verdwenen. Al leen een overall en wat ondergoed had hij achtergelaten. Het geldkistje werd later leeg achter de manege terugge vonden; van de man was echter geen spoor meer te bekennen. Zijn signalement luidt: lang ca. 1.72 meter; donkerblond haar, enigszins ka lend, boven en onderprothese, tatoerin- gen op handen en vingers. Hij was ge kleed in een blauw-grijze pantalon, droeg suède schoenen, een beige mon- ticoat en een beige ripfluwelen pet. Hij sprak met een Haags accent. Zijn leef tijd is ongeveer 34 jaar. Een ieder, die inlichtingen kan ver schaffen, wordt verzocht, zich met de Soester politie in verbinding te stel len: tel. 4444. De afdeling Soestdijk van de Ned. Cchristen Vrouwenbond houdt op 12 oktober a.s. des avonds 8 uur, haar ledenvergadering in het wijkgebouw van de Hervormde kerk aan de Re- gentesselaan. Deze avond wordt verzorgd door het Blinden Instituut „Bartimeus" te Zeist. In verband met de jubileumaktie van deze Bond voor „Bartimeus" rekent mer* «p een goede opkomst! Ook gasten zijn hartelijk welkom! Het Soesters Mannenkoor Apollo be staat 45 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal komende donderdagavond in de Julianakerk een concert worden gegeven. Het koor werd in september 1922 op gericht door o.a. de heer J. Z. de Bruin, de enige, die vanaf de oprich ting thans nog lid is, feitelijk met de heer J. F. de Bruin, die kort na de oprichting tot het koor toetrad en dus ook wel alle ups en downs van het koor heeft meegemaakt. Aan de opleiding ging een gesprek in de voormalige kapperswinkel van de heer Wiersma aan de Torenstraat voor af. Terwijl het hoofd van de heer J. Z. de Bruin onder het mes van kappers bediende A. van Weert (in die tijd een bekend zanger) werd genomen, werden de eerste plannen voor de oprichting van een koor besproken. Met vijfentwintig leden en directeur F. Breekveld uit Baarn werd begonnen. De repetities werden aanvankelijk in De Gouden Ploeg gehouden, hetgeen door de bezoekers op zeer uiteenlopen de wijze werd gewaardeerd. Later ver huisde men via een schoollokaal naar Religie en Kunst aan de Rembrandt- laan. Thans oefent het koor de stem banden in het repetitielokaal van P.V.O. aan de Beetzlaan. In die afgelopen 45 jaar heeft het koor heel wat dirigenten gehad; o.a. Van Maurik (die vele jaren de leiding heeft gehad), v. d. Pijl, v. d. Burg (die het koor de opera-richting op wilde heb ben), Bartelsman en Ter Burg. Thans is de leiding van het koor in handen van de heer G. J. J. van de Schepop, die ook de supervisie over het sinds enkele jaren weer bestaande kinderkoor heeft. Het mannenkoor had al eens eer der jeugdige navolging gekregen, maar wegens gebrek aan belangstelling moest het koor weer worden opgeheven. Trouwens, ook het mannenkoor zelf heeft een sterk wisselende bezetting ge had. Het aantal leden heeft in de loop der jaren gevarieerd van twaalf tot over de honderd. Thans zijn het er ruim vijftig, alsmede enkele tientallen donateurs, die in getal de grootte van de zeer welkome gemeentelijke subsi die bepalen. Want de subsidie is even groot als het bedrag, waarmede de do nateurs het koor steunen. Overigens kan Apollo, behalve een aantal dona teurs, ook best nog een paar jeugdige zangers gebruiken. Voor belangstellen den staat ieder donderdagavond van acht tot tien uur de deur van het re petitielokaal wagenwijd open. In vroeger jaren (thans nog wel, maar in mindere mate( werd regelmatig aan concoursen deelgenomen, niet zelden met veel succes. De beperkte financiële middelen heb ben het bestuur echter genoodzaakt, Onophoudelijk bestookten de Utrechters het doel van Van Zoghel. Zes S.E.C.-spelers stonden hun doel man terzyde toen een corner paniek zaaide in hun verdediging. De gezamenlijke afdelingen van de N.V.V. Bestuurdersbond hebben zater dagmiddag, in het gebouw „De Rank" een goed geslaagde kindermiddag ge houden. Niet minder dan 160 kinderen waren aanwezig. De middag werd geopend door de heer A. Brand. Vertoond werden films van de grote komieken Stan Laurel en Olivier Har- dy en enige leuke tekenfilmpjes. De kinderen kregen allen een consump tie en aan het einde van de middag nog een verrassing. een beetje zuinig aan te doen. Een zuinigheid, die overigens wel nodig is, wanneer men met behulp van onder linge verlotingen de eindjes aan elkaar moet knopen. Apollo komt thans uit in de klasse Uitmuntendheid, na vroeger in de ere- afdeling reeds vele trio.nfen te hebben gevierd. Het programma van Apollo heeft in de loop der 45 jaren een zeer veelzijdig beeld van het koor gegeven. Naast klassieke muziek werden opera's, ope rettes en meer humoristische liederen in Frans, Duits, Engels, Nederlands en Latijn ten gehore gebracht. Naast de jaarlijkse uitvoering staan re gelmatig uitvoeringen en concerten in bejaardentehuizen, gevangenissen, zie kenhuizen e.d. op het programma van het koor. In een gevangenis waagde men het eenmaal, de „Twaalf rovers" ten gehore te brengen, waarna van een van de luisteraars de schampere opmer king kwam: „Er zitten er hier heel wat meer dan twaalf". Het bestuur, dat lagnzaam reeds aan het vijftig-jarig bestaan gaat denken, bestaat thans uit de heren C. van Rou wendaal, voorzitter; Kaminga, secreta ris; J. Fonken, penningmeester; A. Oosterb ruggen, algemeen adjunct; en J. Spoor, bibliothecaris. Op de hoek van de Nieuweweg en de Molenstraat is de 16-jarige wielrijdster B. E. M. A. alhier aangereden door een auto, bestuurd door de 22-jarige fabri kant A. v. d. W. eveneens uit Soest. Deze kwam van de Molenstraat en ver beende de wielrijdster, toen hij linkaf de Nieuweweg wilde oprijden, geen voorrang. Het meisje raakte bij de bot sing licht gewond aan haar rechter bo venbeen. Zij is met de politie-auto naar haar woning overgebracht. In onze editie van j.1. vrijdag werd een advertentie geplaatst van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, waarin ver meld stond, dat de collecte ten bate van deze instelling gehouden zou worden in de week van 9 tot 14 oktober. Dit berust echter op een abuis, daar deze collecte eerst in de week van 20 t.e.m. 25 november zal plaats vinden. S.E.C. kwam met een gewijzigde op stelling in 't veld, daar de geblesseer de B. van Veen vervangen moest wor den door B. Burgman. Dit behoeft echter geen excuus voor de nederlaag te zijn. Ook niet het feit, dat Van der Broek zich in de eerste helft moest enlaten vervangen door J. Vee- nendaal. Zeker, het doet een elftal nooit goed, maar de Utrechtenaren, lieten een zeer goede partij voetbal zien en waren S.E.C. in vele opzichten de baas. Met een nogal stormachtige wind om de oren, hebben vele natuurliefhebbers zon dagmiddag, onder de bekwame leiding van de heer Van Elmpt, weer gezworven door een gedeelte van de bossen in de Korte Duinen van Soest. Elk voor- en najaar organiseert de Na tuurbeschermingsvereniging afd. „Eem- land" alhier zo'n zwerftocht, om de men sen en vooral ook de jeugd dichter bij de natuur te brengen en open ogen hier voor te hebben, door hen op de vele bij zonderheden, die je zo al wandelend te gen komt, te attenderen. Of dit nu een paddestoel is (waarvan de heer Van Elmpt vroeg deze toch als jeblieft niet meer te plukken, want ze sterven anders uit in de bossen en je zou hierdoor het evenwicht verstoren) of dat het een soort mos is of de prach tige kleuren van de Amerikaanse eik of vogelkers, het blijft boeien. Het was een geanimeerd gezelschap, dat aan het eind de leider met een hartelijk applaus dankte voor zijn boeiende uit leg, en dat niet karig was met een bij drage voor Natuurmonumenten voor het Behoud van het Deelerwoud, waar de voorzitter, de heer Wijsmuller om had verzocht. Met ingang van 1 november a.s. zal men aan loketten van de postkantoren met een girokaart kunnen betalen bij het kopen van postzegels, het verzen den van telegrammen en het voeren van telefoongesprekken vanuit cellen in de postkantoren. Voorts accepteert P.T.T. de girokaart ook als betaalmiddel voor een aantal postale diensten, zoals frankering bij abonnement, port betaald, busrecht, ant- woordstukken e.d. Rembourszendingen kunnen door de geadresseerde echter niet met een giro kaart worden voldaan. In het D.O.S.-team speelden diverse oud D.O.S.-ers, die steeds wel raad wisten met de bal. Fraai combinerend zetten zij menige aanval op en Rutten- berg c.s. kregen het dikwijls zeer moei lijk. Dat wil niet zeggen, dat S.E.C. niet tot aanvallen kwam en daarbij bleek, dat de D.0.3.-verdediging niet het sterkste deel van de ploeg was. Woudenberg probeerde het enkele ma len met verre schoten en een enkele kopbal. Het midenveld was echter veelal voor D.O.S. en het kon haast niet uitblijven of dit moest een doelpunt tot gevolg hebben. Dit doelpunt kwam ook, hoewel het nog vrij gelukkig tot stand kwam, n.1. uit een toegekende vrije trap, die door 't bekende muurtje en enigszins van richting veranderd, in 't S.E.C. doel terecht kwam 0-1. Dat was in de 24ste minuut. D.O.S. zette door en nog binnen de mi nuut was 't 0-2 door een aanval over rechts, die Ruttenberg tevergeefs tracht te af te remmen, zodat de D.O.S.- rechtsbuiten alleen op de weifelende Van Zoghel afstormde en deze met een fraaie boogbal passeerde. Dat zag er donker uit voor S.E.C. daar 't spel in deze periode wel zeer sterk afstak bij dat van D.O.S. De Soestenaren gaven de moed niet op en de verdediging deed wat ze doen kon. Van de S.E.C. tegenaanvallen ging echter weinig gevaar uit. D.O.S. wilde meer, maar tot doelpunten kwam het voor rust niet meer, hoewel Van Zoghel in de 44ste minuut nog een zeer fraaie redding moest verrichten. In de tweede helft wederom een veel beter D.O.S. doch S.E.C. trachtte dit door enthousiasme goed te maken, maar beging met uitzondering van de laatste 15 minuten, de fout niet meer op de aanval te spelen, temeer daar, zoals wij reeds opmerkten, de D.O.S. verdediging niet steeds een betrouwbare indruk maakte. Hier ging ongetwijfeld de leef tijd een rol spelen en hiervan had S.E.C. moeten profiteren. Niettemin was de D.O.S. 2-0 overwin ning volkomen verdiend en kunnen de S.E.C.-spelers zich tevreden stellen met de gedachte, dat het geen schande is van zo'n tegenstander te moeten ver liezen. Voor het politiebureau op de Amers- foortse rondweg is zondag de 19-jarige motorrijder H. van V. uit Soest met zijn motor geslipt in een plas olie, die op de weg lag. De motorrijder kwam te vallen en liep een hersenschudding op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis De Lich tenberg te Amersfoort. Op de Nieuweweg is zondag de 65-jarige A. K. uit Soest aangehouden. Hij reed slingerend over de weg en bleek bij aanhouding onder invloed van sterke drank te zijn. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. Op de Soesterbergsestraat is vrijdag de heer B. E. v. d. H. met zijn auto ter hoogte van Zonnegloren uit de bocht ge vlogen. Hij kwam tegen een rechts van de weg staande boom tot stilstand. De bestuurder, die naar het gebruik van al cohol rook, werd slechts licht gewond Zijn wagen liep echter ernstige schade op. Bij een aanrijding op de hoek van de Van Weedestraat en de F. C. Kuyper- straat is zaterdagmiddag de 50-jarige bromfietser B. E. uit Amersfoort ernstig gewond geraakt. Hij reeds tegen de ach terzijde van de auto, waarvan de be stuurder, de heer F. van K. uit Soest aan het keren was. De bromfietser liep een schedelbasisfractuur en een gebroken rechter sleutelbeen op. Hij is opgenomen in Zonnegloren. De twee belangrijkste problemen van dit ogenblik aldus Sowjet-premier Kosygin zijn de vrede in Europa en de toestand in Vietnam. Voor Westeuro peanen lijkt het vreemd dat de Russi sche leider hierbij ook niet de Chinese dreigementen, onderstreept met geknal van kernbommen, noemde. Daarover be staat hier enige ongerustheid hoewel China ver weg is. Hoeveel te meer zou het niet China's buren moeten veront rusten. Niettemin mag men aannemen dat de Russen niet van zins zijn zich over dit probleem nu al ongerust te maken. Mis schien over een jaar of tien. Europa, hoewel een verzameling van onopgeloste puzzels, is over het algemeen rustig en directe bedreigingen van de vrede zijn hier voorlopig niet in het verschiet. Om ze ook niet in het verschiet te laten ko men, moeten echter wel enige vraag stukken vooral ten aanzien van Duits land worden beslecht. Veel kijk daarop is er voorlopig niet en dat is een gegronde reden voor een overigens niet te nijpende ongerustheid der Russen. Blijft de kwestie-Vietnam. Kosygins recept is weer een staking van de bombardementen en erkenning van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront, de organisatie waarvan de Vietcong de ge wapende afdeling is. Veel kans dat de Amerikanen daarin zullen toestemmen is er niet sinds Johnsons laatste rede in San Antonio. Die toespraak maakte een eind aan alle speculaties over bombardementspauzes en vredesvoorstellen. Het enige gunstige wat men uit Johnsons woorden kan des tilleren is dat hij bereid blijft tot een gesprek, maar dat werd vrijwel geneu traliseerd doordat hij meer dan tevoren aan de Vietnamese strijd het accent gaf van een oorlog waarmee de belangen van de V.S. gemoeid zijn. Minder dus een kwestie van het nako men van een belofte tot hulp aan een belaagde natie, dan wel een gewapend op de bres staan voor de eigen zaak. Op zichzelf is dit een meebuigen met de haviken, degenen in Amerika die menen dat nog altijd niet kras genoeg wordt gestreden tegen Noord-Vietnam. De rede kon ook als een antwoord wor den beschouwd op een reeks pogingen de Amerikaanse president over te halen het risico te nemen van een staking der bombardementen. Oe Thant sprak kort tevoren in die geest, een pauselijke boodschap had een dergelijke strekking en ook de Britse minister Brown uitte zich in die geest, daarbij wellicht ook denkend aan het Labour-congres waar op hij en Wilson te maken krijgen met een vrij sterke oppositie die het d« Britse regering kwalijk nemen de Ame rikaanse politieke lijn teveel te onder schrijven. Het resultaat van een en ander is dat Vietnam meer dan tot dusver een strijd punt wordt in de Amerikaanse verkie zingen van volgend jaar. Scherper dan vroeger zijn er aspiranten voor het pre sidentschap en andere politieke ambten die zich rondweg tegen voortzetting van de oorlog verklaren. Zoals er ook een groeiende fractie is die meent dat de tijd nu gekomen is om alles op alles te zet ten om verlost te raken van een strijd die als maar voortsleept. Onder die omstandigheden wordt het steeds moeilijker een gematigde tussen positie in te nemen, sussend naar beide kanten. En het heeft er de schijn van dat Johnson, de man van de middenweg, tot een keus gedwongen voor de haviken zal kiezen: voor scherper en harder op treden tegen Noord-Vietnam. Voor de Russen heeft dat de onaangename kon- sekwentie dat ze wel gedwongen zullen zijn dan ook met meer nadruk pal te gaan staan achter Noord-Vietnam, een communistische natie die ze wel moeten helpen. KANTMAN. In zijn pension aan de Burgemeester Grothestraat alhier heeft de politie gis termorgen de 29-jarige Turk M. S. D. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht, de 24-jarige taxi-chauffeur F. S. met een mes te hebben gestoken. De taxi chauffeur had de man van Baarn naar zijn pension in Soest gebracht. Daar aan gekomen weigerde de Turk het bedrag van 4,50 te betalen. Na lang heen en weer praten betaalde hij uiteindelijk toch. Toen de taxichauffeur wilde weg rijden, trok de ander plotseling het por tier open en stak de bestuurder met een mes in zijn bovenarm. Hoewel de Turk na het gebeurde zijn pension inliep, bleek hij daar onvindbaar. Gistermorgen vroeg is hij echter door de politie van zijn bed gelicht. In een bericht betreffende de opening van een tweede kantoor in Soest van de Algemene Bank Nederland aan de Soesterbergsestraat werd tevens ver meld, dat de heer H. Linschoten, di recteur van de bank aan de Soester bergsestraat, ook benoemd is als direc teur van de bank te Soestdijk aan de Van Weedestraat. Dit laatste behoeft een aanvulling. De heer H. A. G. Allpherts, directeur van de bank te Soestdijk, blijft di recteur van dit kantoor, doch de heer Alpherts en de heer Linschoten zullen gezamenlijk de directie voeren over beide kantoren.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1