Voor Olympisch hockeytoernooi Mao tse toeng verliest zijn spel Soest-Zuid FOTO VAN ESSEN in Engeland M\ P EG vSETTEN 85 ct. GARAGE STAM HET APPLAUS DATEERT UIT HET JAAR II Officiële mededelingen ZEVEN JAAR ANTI-HONGER ACTIE Nederland geen gouden Gemeenteraadsvergadering ploi eg, wel kanshebbers 79 ct. Renault dealer Betaalde ..elaque" had geen lang leven DIA-PROJECTOREN VANAF f63,50 ..De fotozaak met keuze" Het reuzenrijk kraakt huidje altijd gaaf TEL BRANDWEER 3 3 3 3 P0LITIETEL. 4444 t VRIJDAG 13 OKTOBER 196T Het is de attractie van een vóór-olympisch jaar, dat er op allerlei gebied grote sportevenementen plaats vinden. De trainers, coaches en leiders van de mogelijk naar de olympische spelen af te vaardigen sportlieden willen graag in contact komen met de prestaties van de mogelijke tegenstanders op het grote sport festijn van de hele wereld. De hockeyers krjjgen ook zo'n vergelijkende kraehtmeting te doorstaan. De trainer-coach van het Nederlands hockey-elftal, de oud-international Piet Brom berg, heeft in principe al de selectieploeg samengesteld voor de olympische spelen, maar nog ruimte gelaten voor wijzigingen. Zijn jongens zullen zich in het grote vóór-olympische toernooi, dat van 16 tot en met 21 oktober wordt gehouden op de prachtige cricketvelden Oval en Lords in Londen, moeten meten met de sterk ste concurrenten voor Mexico. WEKKERS EN JUWELIER HORLOGER REI5WEKKER5 cnccTnnu REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 De Soes ter gemeenteraad is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen woensdag 18 oktober 1967, om 19.30 uur ten gemeentehuize, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Notulen vergadering 20 september 1967. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 30 september 1967 van J. Elderman te Soest waarin aan dacht wordt gevraagd voor de gevaar lijke kruising Amersfoortsestraat-Van Weerden Poelmanweg, met voorstel te berichten dat rijkswaterstaat voorne mens is deze kruising te reconstrueren en te voorzien van verkeersgeleiders. b. Schrijven d.d. 29 september 1967 van N.V. Kat Emaillcfabrieken te Soest waarin wordt opgemerkt dat het toege zegde contact m.b.t. het onderzoek naar de oorzaak van bomensterfte te Soest- duinen nog niet heeft plaats gevonden, met voorstel te berichten dat nu het desbetreffende krediet is goedgekeurd dit contact nog in de loop van deze maand zal plaatsvinden. c. Schrijven d.d. 29 september 1967 van architectenbureau S. van Woerden en H. J. Schneider te Soest, houdende het verzoek het bestemmingsplan Soest- Zuid zodanig te wijzigen dat de bouw van 5 woningen aan de Acacialaan con form de overgelegde tekening mogelijk wordt, met voorstel hierop afwijzend te beslissen daar deze bebouwing niet past in de omgeving. d. Schrijven d.d. 5 oktober 1967 van de Raad van Bouwondernemers met verzoek geen verdere medewerking meer te verlenen aan de N.V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men. e. Brief d.d. 10 oktober 1967 van de heer Th. J. Regter, inhoudende verzoek om ontslag als gemeente-ontvanger per 15 januari 1968 met voorstel dit ont slag eervol te verlenen, met dankbe tuiging voor de langdurige diensten aan de gemeente bewezen. f. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederland se Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. g. Besluit d.d. 10 oktober 1967 van burgemeester en wethouders tot aan koop van het café-restaurant Eemland van H. R. Kreekel, met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te ne men. 3. Voorstel tot het aanleggen van een centrale verwarmingsinstallatie in de openbare kleuterschool te Soesterberg. 4 Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het houden van bodemdeskundige onderzoeken in het Soesterveen. 5. Voorstel tot verhuur van een per ceel grond, gelegen aan de Verlengde Talmalaan aan D. J. Bos. 6 Voorstel tot het benoemen van twee plaatsvervangende leden van de schoon heidscommissie. 7. Voorstel tot verkoop van grond ge legen: a. aan de Gentiaanlaan aan C. J. Schepen: b. in het rlan Soesterveen I aan de P.UE.M. N.V, 8. Voorstel tot beschikbaarstelling kre diet voor aanschaffing apparatuur huis drukkerij. 9. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging voor Chr. onderwijs te Soesterberg voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen en schoolmeubelen t.b.v. de Chr. school voor g.l.o. te Soesterberg. b. het R.K. Schoolbestuur te Soest voor het beschikbaarstellen van 2 noodloka- len t.b.v. de R.K. u.l.o. school. 10. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het aanbren gen van een nieuwe baanafrastering om het tennispark aan de Schrikslaan. 11. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen aan de Radema- kerstraat van mevrouw H. M. Brou wer-Plant, met vaststelling van de des betreffende begrotingswijziging. 12. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de commissie viering Kin derboekenweek 1967. 13. Voorstel tot ruiling van gronden met opstallen gelegen aan de Prof. Lo- rentzlaan en de Postweg met de diaco nie der Hervormde Gemeente te Soes terberg. 14. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaf van brandblusmiddelen t.b.v. de scholen te Soestreberg. 15. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de Zon everordening Hinderwet voor het oprichten van een herstelinrichting voor motorvoertuigen annex brandstoffen- verkooppunt aan de Kerkstraat 62. 16. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst van dading met J. Boom houwer. 17. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van een riolering langs de Birkstraat. 18. Voorstel tot het beschikbaars tellen van een krediet voor de verbetering van het wedstrijdbassin van het Soes- ter Natuurbad. Vier jaar geleden, vóór de Olympische spelen van Tokyo, heeft Bromberg ge zegd, dat zijn ploeg een goede kans zou maken om de gouden medailles te win nen. Teleurstellend werden onze land genoten toen slechts achtste. Nadat de beslissende wedstrijd tegen India, waar in de Nederlanders excelleerden en qua spel beter waren dan hun roemruchte tegenstanders, door het nodige pech met 1-0 was verloren, was de strijdlust er bij de Nederlandse jongens uit. Het kan van groot belang zijn voor Nederland om op het toernooi in Enge land veel goede resultaten te bereiken. Voor de plaatsingscommissie van de in- tenationale hockeyfederatie tellen de re sultaten van de aan dit toernooi deel nemende ploegen zwaar bij de inde ling, die zij moet maken voor de ver schillende poules in het Olympiasche toernooi in Mexico. Evenals in Tokyo zullen er 16 landen tot het Olympisch toernooi worden toegelaten, die worden verdeeld over vier poules van elk vier landen. Gelukkig voor de Nederlandse ploeg is er geen enkel land uigesproken sterker dan onze formatie. Maar de internatio nale hockeytop is wel breed geworden en het hangt soms van kleinigheden af of een elftal doordringt tot de finale of dat het met een bescheiden klasse- rine genooegen moet nemen. Het toer nooi in Engeland kan nu een goede krachtmeting zijn en enige nuancerin gen aangeven over de vermoedelijke kanshebbers voor het Olympische goud. Sterkste landen De deelnemende landen behoren tot de sterkste ter wereld. Er komen twaalf landenploegen, die niet allemaal tegen elkaar spelen en er wordt ook geen ranglijst opgemaakt, want ook de ploeg die alle wedstrijden wint zal officieel geen winnaar zijn. De landen, die elkaar gaan bekampen in Londen zijn: India, Pakistan, Engeland, Australië, Nieuw- Zeeland, Spanje, Nederland, België. Ke nia, Oost- en West-Duitsland en Japan Als één van deze landen uitvalt, zal het team van Wales deelnemen. Piet Bromberg heeft geleerd van zijn opti mistische uitlatingen vóór het vertrek van de Nederlandse hockeyers naar Ja pan in 1964. Hij acht, misschien met uitzondering van Japan waar het hoc key nog maar kort, zij het zeer inten sief, wordt beoefend, de deelnemende landen van gelijke sterkte. Toch is het te verwachten, dat India en Pakistan zich weer tot de sterksten zullen tonen. De tijd van hun hegemonie in de hoc- keywereld is voorbij, maar de werke lijk belangrijke toernooien zijn tot nu toe altijd of door het Indiase of door het Pakistaanse team gewonnen. Enorme rivaliteit Tussen India en Pakistan heerst een zo grote rivaliteit, dat die nauwelijks meer sportief kan worden genoemd. Voor beide landen staat in een Olympisch en wellicht ook in een vóór-Olympisch toernooi de nationale eer op het spel en het succes heeft een belangrijke in vloed op de politieke en maatschappe lijke verhoudingen tussen beide landen. Het hockeypeil is in de rest van de wereld echter met sprongen omhoog gegaan en juist daarom zijn de resul taten op Oval en Lords zo interessant. Voor een goede krachtmeting is het van zeer groot belang bij hockey, dat er op zeer goede velden wordt gespeeld. De enorme zorg, die aan de Engelse MARIONBONBONS. Een assortiment van de fijnste bonbons. Deze week extra voordelig. 250 gram ƒ1.25 YCE-MINTS. Extra fijne pepermunt- drups, een traetatie voor heel het gezin. Zakje a 250 gram GEVULDE SPECULAAS. Heerlijk gekruide speeul? ;s met een fijne spijsvulling. Pak 300 gram cricketterreinen wordt besteed, staat er borg voor, dat de grasmat op Oval en Lords In een uitstekende conditie ver keert. Het Nederlands elftal behoort in Euro pa tot de technisch meest begaafde. Het zwakke punt was in grote toernooien steeds de wedstrijdmentaliteit. Gelukkig bleek vorig jaar tijdens de grote strijd in India, waaraan Pakistan niet deel nam vanwege de spanningen om Kash- mir, dat onze landgenoten op dat punt hebben gewonnen. Zij behaalden toen achter India de tweede plaats. Tegenstanders Toch heeft ons elftal het het moeilijkst tegen ploegen die hard spelen, zoals Australië, Nieuw-Zeeland en Oost- Duitsland. Die compenseren wat gerin gere technische begaafdheden door een enorm enthousiasme en inzet van de fysieke kracht. De tegenstanders van onze landgenoten zijn volgens het wedstrijdschema in Engeland de ploegen van Australië, Spanje, Pakistan, India, Kenia en Bel gië. Van de Belgen moeten onze land genoten kunnen winnen, evenals van de zeer snelle jongens uit Kenia, de enige vertegenwoordigers van het Afri kaanse continent, die sinds Tokyo 1964 een goede reputatie hebben in de inter nationale hockeywereld. Maar technisch en vooral taktisch hebben zij nog te kortkomingen. Tegen de Australiërs en Spanjaarden die de bronzen medailles verrassend wonnen in Tokyo, krijgen de Nederlan ders te maken met het hardere spel type en de grote wil om te winnen. India is dit jaar onder voor de Indiërs zeer gunstige omstandigheden al tot twee keer toe verslagen tijdens de toernee door ons land en andere Euro pese landen. Op die toernee boekten de beroemdhe den uit India overigens weinig succes. Nu zullen zij beslist beter voorbereid zijn. Pakistan kon weieens het sterkste hockeyland ter wereld van dit moment zijn en als onze landgenoten daar te gen een gelijk spel behalen is dat een heel verdienstelijk resultaat. Hoe beter de successen van Nederland in dit toernooi zijn, hoe meer kans er is op een gunstige indeling voor het Olympische toernooi in Mexico. In Mexico zullen alleen de winnaars van de vier groepen een kans hebben het eremetaal te verdienen en daarom is een gunstige indeling van het groot ste belang. Met belangstelling en een gematigd optimisme kunnen we de ge nerale repetitie voor de Olympische Spelen tegemoet zien. Renault 4 Luxe v.a. f 4.495, Dauphine Gordini v.a. f 5.385, Renault 8 v.a. f 5.550. Renault 10 Major v.a. f 6.250. Caravelle Cabriolet v.a. f 9.730, Renault 16 v.a. f 8.650, Renault Rambler v.a. f 16.995. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. VROOM OREESWIANN Wanneer wij aan het einde van een to neelstuk of concert applaudiseren, zijn we ons waarschijnlijk niet bewust wat wij doen. Het op elkaar slaan van de handen is een zo gewon reactie ge worden wanneer wij van ons enthou siasme blijk willen geven, dat we dit als een natuurlijke uiting zijn gaan be schouwen. Het applaudiseren behoort met verschillende andere gewoonten echter niet tot de natuurlijke uitingen van de mens, maar het wordt ons reeds zo jong bijgebracht „klap eens in de handjes!") dat we niet beter weten. Indien we ons verdiepen in de geschie denis van het applaus, dan ontdekken we, dat deze reactie er niet altijd is geweest. Het luidkeels juichen is daar entegen wel een natuurlijke reactie, doch het klappen is aangeleerd. Zo bemerken we, dat in de oudste tij den bijval werd betuigd door gejuich en geroep. Pas bij de Romeinen trachtte men een en ander beschaafder te ma ken en werd het gewoonte als vorm van bijval met de slip van het gewaad te zwaaien, hetgeen later werd gewij zigd in het zwaaien met speciale doe ken of lapjes. Waar komt het vandaan? Hoe men tot het applaus is gekomen hult zich in duistere nevelen, maar plots ontdekken we deze vorm van bijval en wel even na het begin van onze jaar telling. Het op elkaar slaan van de handen is over de gehele wereld erg in de smaak gevallen en andere bij- valsvormen moesten er voor wijken. We vinden het applaus reeds in de vroeg christelijke kerken, waar de pre dikers applaus ontvingen. Dat dit niet zo rsar is als het lijkt, mogen wij con cluderen uit het feit, dat in Engeland b:j sommige gebeurtenissen in de ker ken nog geappiaudiseerd wordt. In de middeleeuwen was het applaus aan bepaalde regels gebonden, die streng werden gehandhaafd. Het betaalde applaus In een latere periode, die van theaters en concertzalen zo omstreeks de 19de eeuw, werd het applaus een belangrijk element, want het succes van een voor stelling of uitvoering werd afgemeten •■^ar het npo'aus, dat de uitvoerenden ten dpel viel. Het is begrijp iijk. dat het voor direc- teu-en van theaters en concertzalen, -•smede voor de optredenden van groot mg was. dat er een gunstig applaus p hun optreden olgde. Natuurlijk was dat we \vP waard en zo ontstond betaalde applaus. als Frankrijk en Italië ont- 'on perfecte organisaties, die tegen ':ng voor het gewenste applaus .rgden. Ja, zij gingen nog verder, een ander werd zo georganiseerd, dat zij 'oces konden garanderen en wel op ie volgende wijze. Bepaaldp lieden pos- erden zich bij de aanplakbiljetten en zich voordoende als gewone voorbij gangers richtten zij de aandacht van (t.o. Garage Van Kooy) het publiek op de aankondigingen, waarbij zij het gebodene prezen. De claque Tijdens de voorstelling of uitvoering zaten er allerhande lieden (de zoge naamde claque) in de zaal. Men kon een groep huren, die zorgde voor een daverend applaus bij de aanvang of na de pauze. Anderen zorgden voor lachsuccessen, door bij een blijspel op de juiste momenten in lachen uit te barsten en bij een treurspel op de juiste momenten te snikken. Voorts waren er lieden, die tijdens de pauze in gesprek ken in wandelgangen luidruchtig het stuk prezen om op die manier het no dige enthousiasme op te wekken en ge zamenlijk zag men tijdens een voorstel ling wel kans door herhaald bis geroep een herhaling te bewerkstelligen. Natuurlijk moest een dergelijke organi satie behoorlijk betaald worden. Meest al had men vaste tarieven, doch storm achtig enthousiasme kon men slechts verkrijgen tegen speciale overeenkomst. Begrijpelijk is, dat na verloop van tijd het publiek de truc doorzag en toen daalde vrij snel de waarde van het betaalde applaus. Men liet zich niet meer beïnvloeden en de claque ver dween. Hoe moet men applaudiseren? Velen weten nog niet hoe te applaudi seren. Het komt nog regelmatig voor, dat het publiek op verkeerde momenten klapt. Het gebeurt wel, dat er in een muziekwerk slechts een korte, tijdelijke onderbreking is en dan verbreekt het applaus de sfeer. Daarom kan beter met applaus gewacht worden totdat de uit voerenden duidelijk demonsteren, dat het slot gekomen is. Men is trouwens vooral tegenwoordig tegen het bisseren van aria's en gedeelten uit opera's, aan gezien dit het verloop van de hande ling in gevaar brengt. Het kan zelfs voorkomen, dat bij uitvoering van be paalde stukken het gewenst is om ap plaus achterwege te laten in verband met de strekking. Denkt U maar eens aan het toneelstuk „Het Achterhuis" naar het dagboek van Anne Frank, dat overal in de wereld het publiek zwij gend uiteen deed gaan. Het applaus heeft een lange geschiede nis achter zich en behoort tot de van jongsaf aangeleerde uitingen. Daarom zal het applaus zich wel handhaven zo lang de mens behoefte heeft zijn bijval te uiten. China, land met een eeuwenoude bescha ving, het land van Lao-tsje en van Con- fusius, siddert van koorts. Het is de koorts van het oproer en van de onrust. De centrale regering in Peking oefent nog slechts het oppergezag in enkele provincies uit. Het Chinese reuzenrijk kraakt in al zijn voegen omdat Mao Tse-toeng z'n spel dreigt te verliezen. De poging van Mao zijn absolutisme voorgoed te vestigen door middel van de zogenaamde „cul tuurrevolutie" is mislukt. Daarmee gaat het Chinese volk een periode van grotere onzekerheid en armoede tegemoet. De „cultuurrevolutie" ving in feite aan in 'oktober 1965, toen de leden van het centraal comité van de partij hun in- strukties (persoonijk van Mao) ontvingen, en trad in mei 1966 in de openbaarheid. De burgemeester van Peking, Peng Tsjeo, en de chef van de generale staf Van. ..het leger en minister van oorlog, generaal Lo Juj Tsjing, werden ontsla gen. Het jaar 1966 werd vooT de volks republiek China het meest bewogen jaar harér geschiedenis. Maar het doel werd niet bereikt. Mao's staatsgreep mis lukte. Het partij-apparaat is gebroken en de poging te. komen tot een nieuwe leer van een voortdurende revolutie naar de leninistisch-marxistische grondregels, brak in duizend stukken. Mao's rode kroonprins, zorgvuldig uit gekozen en gedrild in de persoon van maarschak Lin Piao, bleek eveneens een volkomen mislukking te zijn; de maar schalk zag geen kans de eenheid in het rode leger te bewaren. Een leger getrouw tot in den dood aan Mao werd niet ge schapen; integendeel. Wat Mao wilde Mao Tse-toeng streefde naar een grotere economische zelfstandigheid van Rood- China o.m. door de onteigening van de in particuliere handen zijnde landbouw gronden. Hij wilde deze gebieden een coöperatieve vorm geven en onderge schikt aan de staat maken, evenals de ganse handel en de economie. Daarnaast wilde hij middels de cultvurrevolutie, de jeugd beïnvloeden zodat de jongste ge neraties hem onvoorwaardelijk trouw zouden blijven en ook in de toekomst bereid zouden zijn om de bolsjewistische revolutie voort te zetten, ook na zijn dood. Gelijktijdig met het uitbreken van deze revolutie wilde hij zich met geweld ont doen van een aantal hoge en hem in de weg staande partijfunctionarissen, waar van bekend was dat zij zijn revolutio naire theorieën niet zouden delen. Mao wilde tenslotte middels een soort van rode morele herbewapening, die zowel voor de binnen- alsook voor de buiten- BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan: a. F. H. Adelaar, Prins Bernhardlaan 8. alhier, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in ar tikel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen voor het bouwen van een werkplaats op het perceel, ge legen aan de Lange Brinkweg. kada straal bekend gemeente Soest, sectie A, nummer 3121, zulks in afwijking van het bestmemingsplan voor gronden ge legen ten noorden van de spoorlijn U trech t - Am ersf oort. b. A. v. d. Brink, Nieuwstraat 64. al hier, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het uitbreiden van een garage op het perceel, gelegen aan de Nieuwstraat. kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie H. nummer 8280, zulks in afwijking van het partiële herziening va nhet bestemmingsplan „Soestdijk- 't Hart". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 13 oktober 1967. landse politiek geldend zou zijn, China sterk maken voor een op handen zijnde oorlog tegen de Verenigde Staten van Noord-Amerika, als zijnde de voornaam ste vertegenwoordigster van het interna tionaal kapitalisme. Maar Mao heeft geen enkele van zijn doelstellingen weten waar te maken of te bereiken. Geduld Dat het reuzenrijk nog niet onder luid gekraak ineen zakte, is voornamelijk en in hoofdzaak te danken aan het bijna enorme geduld van het Chinese volk en aan het persoonlijk prestige van partij leider Mao Tse-toeng dit moet worden gezegd doch beide factoren nemen in kracht zeer snel af. Rood-China maakt thans een bloedige overgangsperiode door. Mao en zijn ge neratie hebben het einde van hun weg bereikt. De strijd om de macht zal pas na het (gedwongen) aftreden van Mao werkelijkheid worden en zijn verdwijnen zal misschien een burgeroorlog maar zeer zeker géén „cultuurrevolutie" ten gevolge hebben. Het Chinese leger zal de doorslag moeten geven. Hongkong De toenemende golf van infiltratie door rode geheime agenten in verschillende, om de Chinese volksrepubliek gelegen landen zal nog toenemen. De daaruit voortkomde spionage- en sabotage-acties die overal onrust veroorzaken waar ze ook mogen optreden, worden gesteund door een voortdurend wassende Chinese propaganda. Een onbekend aantal on grijpbare geheime zenders is in de be trokken gebieden zelf opgesteld en zorgt voor agitatie onder de diverse bevol kingsgroepen. De acties dienen slechts om de aandacht van de wereld van Rood-China af te leiden en te vestigen op andere, min of meer belangrijke ne ven-zaken. In het bijzonder denken we hier aan de moeilijkheden in de Engelse kroon kolonie Hongkong, waar communisten onder leiding van hun partijleider Fei Ji-ming en gesteund door Peking, po gen het Britse gezag omver te werpen, zoals dat op gelijke wijze in de Portu gese kolonie Macao, met Chinese hulp en met goed gevolg is geschied. Uitgerekend in mei van dit jaar vingen in Hongkong de moeilijkheden aan. Deze periode was door Mao vastgesteld, daar de Engelse regering toen de handen vol had met andere problemen en omdat het hem uit geheime Egyptische bron be kend was. dat op zeer korte termijn oor logshandelingen te verwachten zouden zijn tussen Egypte en Israël. Schrik Op deze wijze poogden Peking en de communistische leiders in Hongkong (de partij telt daar circa 10.000 leden) de Britse regering te dwingen tot het doen van concessies en van ondoordachte han delingen. Op de 20ste mei ontstond in Hongkong de situatie van een georgani seerde opstand: rode gardisten wierpen bommen, stichtten brand, molesteerden Engelse gezagsdragers en deponeerden landmijnen op de wegen rond Hongkong. De Britse politie greep daarop hardhan dig in en poogde met gummiknuppels, vuurwapenen en traangasbommen, orde en rust te handhaven. Londen nam bliksemsnel harde maatre gelen. Plotseling circuleerde onder de rode opstandelingen het gerucht: „de Gurkha's komen". Bloed, veel bloed vloeide, de opstand verebde, ondanks de belofte van Hongkongs partijchef Fei Ji- minh: „China zal Hongkong terughalen" en of die van de huidige chef-staf van het Chinese leger generaal Jang Tsjeng- wu, die verklaarde: „Wij zullen de held haftige landslieden en partijgenoten ginds in Hongkong bij hun strijd tegen de Britse terreur met alle bruikbare mid delen bijstaan." Het bleek een welbe wuste leugen. In Hongkong gaat het leven van alle dag z'n gang, onderbroken door razzia's en huiszoekingen der Britse politie naar communistische agenten, wapens, spring stoffen en propagandamateriaal. Ook hier verloor Mao het spel, hij dacht niet aan de Gurkha's. Zij zullen voorlopig wel in Hongkong blijven, want deze beroeps soldaten uit de Himalaya reageren als woedende stieren op rode vlaggen. In 1960 besloot de F.O.A. (de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties) een wereldcampagne te gen de honger te organiseren onder de naam „Freedom from Hunger Cam- paign". Doel van de campagne is een zo breed mogelijk front te vormen in de strijd tegen honger en armoede. De regerin gen van ca. 80 landen en honderden particuliere organisaties op nationaal en internationaal niveau nemen aan deze campagne deel. Hoewel aanvankelijk was gedacht aan een periode van 5 jaar, waarin de F.F.H.C. zijn doel zou moeten bereiken, hebben de F.A.O. en de deelnemende landen en organisaties moeten besluiten de campagne nog tenminste 5 jaar voort te zetten. Een zo gigantisch vraagstuk, dat wei eens wordt samengevat in de eenvou dige formule „2/3 van de mensheid lijdt honger", laat zich in een korte periode van 5 jaar niet beheersen. De successen, die in de eerste 5 jaar zijn geboekt en de weerklank die deze actie in de hele wereld heeft gekregen rechtvaardigen dit besluit ten volle. Zo lang de welvaartskloof tussen rijke en arme landen nog steeds breder wordt, mag deze gemeenschappelijke krachts inspanning niet ophouden. Het voornaamste doel van de campagne is de wedloop tussen de toename van de voedselproduktie en de bevolkings groei ten gunste van de eerst genoemde te winnen. De F.F.H.C. tracht dit te bereiken door het uitvoeren van agrarische projekten, zoals opleiding en training van jonge landbouwers in de ontwikkelingslanden, verbetering van landbouwmethoden, van opslag van granen, intensiever gebruik van kunstmeststoffen, verbetering van de distributiesystemen, herverdeling van de landbouwgrond en stimulering van coöperaties. Een van de grootste projekten is een kunstmestprogramma, dat in 17 landen van het Nabije Oosten, West- en Noord Afrika en Zuid-Amerika wordt gevoerd. Dit programma heeft aangetoond, dat een gemiddelde toename van de oogst met 75 °/o mogelijk is, bij voldoende gebruik van de kunstmest. Een ander groot projekt is de mecha nisatie van de visserij. In meer dan 14 landen worden nu in veel kustplaatsen de vissersbootjes met buitenboordmo tors uitgerust, waardoor de visvangst, die in sommige ontwikkelingslanden een zeer belangrijke bron van inkoms ten en voedsel is, aanzienlijk in om vang is toegenomen. POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED In Nederland wordt de „Freedom from Hunger Campaign" geleid door een speciaal „Anti-Honger-Actie-Comité. Dit comité is samengesteld uit vertegen woordigers van het Nederlands F.A.O.- comité en de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB). Bijna ieder jaar wordt door dit Anti- Honger-Actie-Comité in samenwerking met het Unesco Centrum Nederland en het Nederlands Comité Unicef een nationale inzameling gehouden. Uit de opbrengst van deze koliekten worden projekten, die op de voedselverbetering in de breedste zin in de ontwikkelings landen zijn gericht gefinancierd. De NOVIB voert de actie met behulp van haar wijdvertakt net van plaat selijke actie-comités (ruim 1000). In de jaren 1960-1965 (1966 was er geen Anti- Honger-Actie) heeft Nederland ruim 8 miljoen gulden voor deze campagne bij eengebracht. De totale wereldcampagne leverde in 5 jaar 1 J miljard gulden op. Grote projekten konden hierdoor ge financierd worden, o.m. een graanver- beteringsprojekt in 11 landen van het Midden Oosten, dat beoogt betere ras sen van tarwe en gerst te kweken, se lecteren, vermenigvuldigen en versprei den en tevens de opbrengst per hectare te verhogen (ƒ450.000,een erfgewas senproject in Centraal Afrika (Daho- mey en Nigeria), waaraan 6 Nederlan ders meewerken en dat ten doel heeft door invoering van nieuwe groenten en vruchten het eiwitgehalte van het dagelijks menu te verbeteren 3.200.000,-») en de Ceylon program ma's, waarin door jongeren (o.a. school jeugd en jeugdwerklozen) en ouderen op vrijwillige basis kleine projekten worden uitgevoerd, zoals het aanleggen van wegen, bouwen van huizen, ont- bossen en kultiveren van grond. Voor al het zogenaamde Youth Settlement Scheme, waarin nu reeds 4000 jonge boeren werkzaam zijn die gronden ont ginnen, waarop zij zich straks als zelf standige boeren zullen vestigen, krijgt uit de Nederlandse Anti-Honger-Actie veel steun door middel van tractoren, ploegen en ander landbouwmateriaal. Naast het inschakelen in het arbeids proces van deze jonge mensen heeft het South Settlement Scheme nog een belangrijk effekt, namelijk de verho ging van de rijstproduktie. Dit is voor Ceylon van zeer groot belang, omdat thans de helft van het staatsbudget be stemd moet worden voor de invoer van rijst. Daarnaast zijn nog een tiental kleine projekten o.m. in Nepal (slachthuis en beenderverwerking)Dousadj (land- bouwprojekt) en Cameroun (huishoud school) uit de Anti-Honger-Actie ge financierd. Via Unesco en Unicef zijn uit de An- ti-Honger-Actie-gelden voorts nog ruim 2 miljoen gulden geïnvesteerd in o.m. een onderwijsprojekt in Columbia en een aantal kleine projekten op het ge bied van de zorg voor moeders en kinderen, en van het onderwijs. Ook dit jaar zal tussen 23 en 29 ok tober een grote nationale inzameling worden gehouden. De opbrengst hier van is bestemd voor projekten in In- i donesië, Brazilië, Equador en Bolivia.

Soester Courant | 1967 | | pagina 13